Octavia 3 – cena za překvapení

Featured Image

Před nějakým časem jsem tu psal své dojmy o Octavii 2. Vím, že někdo se pod článkem vyjádřil, že psát recenzi na auto, které se nedá koupit nové je blbost. Z mojeho pohledu ne, protože každý nemá na nové auto a v bazarech to bude ještě dlouhou dobu nejprodávanější auto.

Už v době kdy jsem psal o dvojce, se na firemním parkovišti vyskytovala jedna trojková Octavia. Zanedlouho přibyly další a s jednou z nich jsem měl možnost jet. Nemělo ale smysl něco psát, dokud s tím člověk nejel aspoň jednotky tisíc km. Nad tím už jsem se pozastavoval kdysi, když jsem pročítal recenze na jednom velkém auto serveru, kde většina recenzí je napsaná 2 dny po koupi a lidé jsou se všeho vesměs nadšení. Ono to chce přece jen trochu objektivity.

Tak teď k autu… Je to Octavia 3, 1.6TDI výbava opět nevím, asi nižší nebo nějaký střed.

První pohled z venku

Když jsem se na to auto první pořádně podíval, říkal jsem si, že je to takový Číňánek, nemůžu si pomoct, ale to auto mi z venku přijde jako by bylo papírové. Když se podívám na zadní světlo tak mám pocit, že na něj stačí poklepat tužkou a plast světla se roztříští. Nárazník taky není tak masivní jako u dvojkové Octavie. Jakoby vzal někdo tu dvojkovou, ubral 1/3 materiálu, ale roztáhl to tak, aby to bylo skoro stejně velké, ne-li o pár cm větší. Dokonce i písmenka TDI vypadají, že jsou tenčí, aby se dalo ušetřit 0,1g plastu a 2mm čtvereční povrchové chromové úpravy.

Škodovka dostala určitě pochvalu za dodržení corporate car style, protože světla jsou ty správné moderní, které vypadají, jako že jsou v nich neonové trubice. Přední nárazník má dole takové to lízátko nebo jak se tomu říká a auto vypadá agresivněji. Agresivita je asi takový fenomén dneška. Všechny auta dneska vypadají sportovně a agresivně, takže není žádoucí odklon od trendu. Blinkr na zrcátku samozřejmě nesmí chybět.

Celkově ten znak na kapotě nijak neuctívám, takže neřeším, jak vypadá, ale chápu ty, kterým se nelíbí. Mě se nelíbí proto, že vypadá, že je na něm míň práce, míň materiálu a dá se rychleji a jednodušeji vyrobit. Za chvilku tam budou dávat jen nálepku. Osobně se mi líbí, když má automobilka stále stejný znak – pro mě je to takové znamení kvality a tradice.

Motor a jízda

U dvojkové Oktávky jsem byl docela nepříjemně zaskočen tím, že motor byl docela líný. Očekával jsem, že když má trojka stejný motor, tak nic moc lepšího nepředvede. Musím ale říct, že trojka jede znatelně lépe a v rámci možností jsem s výkonem motoru spokojen. Nečekal bych, že to někdy napíšu, ale skutečně je to tak. Mě s tím motorem jede dobře. Nevím, jestli je průběh výkonu nějak naladěný, nebo jestli to je nižší hmotností, ale někde někdo něco změnil k lepšímu.

Co mi na tom motoru vadí je, že potřebuje otáčky. Ne že by to v nižších otáčkách nejelo, ale aby se auto dalo rychle rozhýbat, musí se motor točit. Debilní rádce uprostřed mezi budíky samozřejmě radí přeřazovat už snad při 1400ot. To má pak za následek totálně tupé auto, bez reakce na plyn. Kdyby to auto bylo moje, tak bych budíky rozdělal a toho rádce řazení radši přelepil nějakou nálepkou. Je to, jak kdyby někdo stále vymýšlel blbosti a předkládal je jako super nápad.

Velmi pozitivně překvapen jsem byl při rychlosti kolem 160, kdy motor má ještě dostatek síly, aby auto rozjel víc (zkoušeno samozřejmě v Německu ? ). Kdysi jsem si říkal, že je ten motor vhodný spíš pro pohyb po okreskách. V případě O3 musím říct, že není problém s dálničním cestováním a výkonu je v rámci možností dostatek.

Ohledně spotřeby – jestli někde udávají spotřebu kolem 4L, tak je to spíš spotřeba kterou by chtěli. Reálně při velmi svižné jízdě po dálnici je to kolem 6l/100km, což je hodně pěkné. Mimo město po normální silnici to bude kolem 5L. Rozumnou jízdou asi půjde jet i pod 5L, ale to já neumím a ani mě nic nemotivuje tak jet. Ukazatel spotřeby v palubním počítači je tradičně docela optimista, ale k opravdové spotřebě se aspoň blíží.

Start stop

Vždy když mi auto poprvé „zdechne“ tak si vzpomenu na EU, emise, gramy CO2 atd. Pokaždé nechápu, jak to mohl někdo vymyslet a prosadit. A jak už to bývá u takových těch ekologických otázek, start-stop máte rozkazem a rovnou je rozkazem zapnutý. Když chci tedy, aby mi auto nezdechlo na každé křižovatce, tak si musím dát „práci“, abych to vypnul. Očekával bych to opačně – systém mě nebude otravovat, a pokud jsem ekologický aktivista, tak si to zapnu. Bohužel. Vypnout se musí po každém nastartování – myšleno první nastartování když někde jedu.

Další věc co mi vrtá hlavou je elektroinstalace. Že je tam lepší startér, lepší baterka, a některé komponenty odolnější – OK, to chápu. Určitě to není zadarmo, ale když už to někdo chce, tak ať to má. Zajímalo by mě ale, jak dobře bude start stop fungovat za pár let. Nyní auto nastartuje na drc, opravdu téměř okamžitě, jak nastartuje po 150 tisících? Dál by mě zajímal stav elektroinstalace, protože při startování je vidět, že světla mírně mrkají. Mírně píšu proto, aby to někdo nebral, že světla při startování skoro zhasínají. Snad to mají nějak vymyšlené, ale mě napadly hned žárovky. Například italská auta můžou startovat se zapnutými světly, ale má to za následek tak o 30% kratší životnost žárovky. Pokud mají poklesy napětí na toto auto stejný vliv, jak dlouho vydrží žárovka při průjezdu městem s aktivním start-stopem? No snad to mají nějak vychytané. Naštěstí servis neplatím, žárovky neměním, tak mě to nemusí trápit.

Celkově mi to vlastně nemusí vůbec vadit technicky… ale uživatelsky mě to vytáčí.
Jeden uživatelský problém vidím v tom, že diesel bezprostředně po nastartování není schopný hned podat výkon. Systém start-stop není aktivní, když je motor studený. Jenže i když mám provozní teplotu, tak pokud stojím 3 minuty v koloně, tak se spalovací prostor motoru dostane na mnohem nižší teplotu. Dokonce mi připadá, že stačí, aby motor minutu stál, a pak už není schopný poskytnout plný výkon k rozjetí. Když se pak auta přede mnou začnou rozjíždět, tak potřebuji rychle reagovat…chviličku přece jen zabere start, člověk pak chce dohnat 15m o které odjel připravený řidič, který nemusel startovat. Jenže při prvním sešlápnutí plynu po delším stání s motor jakoby dusí. Je to podobné jako když chcete najednou vystartovat z parkoviště s 15let starým dieselem. Starý diesel hned po startu prostě nechce jet. Tady je to podobné, jen se liší čas – motor se prostě první desetiny vteřiny vzpamatovává z toho, že nastartoval a nechce hned jet. Dá se s tím žít, většina lidí tento problém možná ani nezaznamená, ale pokud bude někdo tvrdit, že start stop mě nijak neovlivní tak mě ovlivňuje.

Druhá věc je, že pokud neběží motor, tak nejdou ani posilovače. Stačí, aby křižovatka byla pod kopcem, fronta aut stála ještě v kopci a bylo potřeba se řadit do pruhů. Auto po zastavení v koloně zdechne, a pokud se celá kolona jen pomalu posunuje, auto jede bez motoru, bez posilovačů a nastartuje až po ujetí vzdálenosti řádu jednotek metrů. Přesně teď nevím, ale určitě to kus popojelo bez motoru. To zrovna moc clever není.  Ještě že nám tam EU zatím nechala možnost ten systém vypnout.

V reálném světě, když jedu z místa A do místa B a není to přes centrum města, tak se systém aktivuje tak 4x. Úžasná úspora 0,05L paliva!

Výbava

Auto má přední okna v elektrice, rádio s velkým displayem, palubní počítač s grafickým displayem mezi budíky, klimu, airbagy – nevím kolik, start-stop!, řidičova sedačka se dá nastavit a možná i volant. Zvuk rádia je obyč, ale lepší jak ve dvojce. Ve dvojce v adekvátní výbavě se to skoro nedá poslouchat, tady ano.

Škrabku ve víčku nádrže jsem nenašel. Možná ji někdo ukradl, nebo je za příplatek. S výbavou nemám až takový problém, kdyby tam nebyl 100x zmíněný start-stop. Na takovou blbost výrobce myslí, ale aby tam dali třeba parkovací senzory – to ne. Přitom Čongové je mají za prodejní cenu 400Kč, jejich produkt funguje a stačí. Kolik asi stojí výroba? Kdyby rádiu dali lepší reproduktory, které stojí o pár korun víc, to taky nedají. Prostě je tam otravná blbost, místo užitečné věci. Někdo by měl úředníčkům EU říct, že více škody udělá člověk, který nemá parkovací senzory než to, když někomu při stání na křižovatce běží motor. Šetření se projevilo třeba i na klaksonu, když jsem poprvé zatroubil, tak sem se skoro smál, protože jsem zvyklý na klakson, který pořádně řve a má dvojí tón. Tady je to trochu jak zvuk nějaké hračky.

Nápravy a řízení

Oproti předchozímu modelu je zadní náprava spojena „lešenářskou trubkou“. Při běžné jízdě slyším rozdíl v dunění od zadní nápravy kdy O3 duní víc než předchozí model. Co se týče stability na cestě, tak jsem nezaznamenal problém. Možná akorát při přejezdu různých nerovností jako tramvajové koleje je poznat, že se zadek auta chová jinak, než auto s víceprvkovou zadní nápravou. Rozdíl by se asi víc projevil při řezání zatáček vyšší rychlostí a snaze dostat se na limit podvozku.

Podvozek celkově je spíš tuhý a tvrdší. Na panelech na dálnici to někdy dost nepěkně poskakuje.  Jakoby to při nějaké rychlosti a nějaké vzdálenosti panelů chytlo rezonanci a celé auto tak jak je skákalo nahoru a dolů. To beru ale spíš jako problém D1 – ne toho auta.

Další věc co stojí za zmínku je pocit z jízdy. Nevím, jak to ve škodovce dělají, ale to auto dokáže člověka přesvědčit, že je pevné a tuhé. Za sebe mám rád ten pocit, když člověk řídí „kus auta“, takže mi to vyhovuje.

Ohledně ovládání se to oproti předchozímu modelu v ničem moc neliší. Spojka jde plynule a je docela měkká, brzdy brzdí dobře, auto dobře svítí, řazení perfektní.
Co na závěr

Když jsem si teď přečetl svůj článek o dvojkové generaci, tak musím říct, tomu autu sice zůstalo hodně vlastností původní generace, ale v několika věcech je lepší.  Jak mi již někdo naznačil minule, stanovená cena je výsledkem trhu. Pokud jsou na trhu subjekty, které netrápí vyšší cena, prodejce by byl hloupý, kdyby auto prodával zbytečně pod cenou. Lidí ochotných platit je dost, navíc je dost firem, které mají peníze, plus mínus 50 tisíc je nebolí a koupí to jako služební auto.

Nové bych si to auto samozřejmě nekoupil. Minule se někdo ptal, jak je možné získat takové auto levně. Jde to – některé firmy služební vozidla prodávají a zaměstnanci mají přednost si je odkoupit. Někde je to obálkovou metodou, jinde formou aukce na firemním webu. Skutečně vím o případech, kdy relativně slušná auta byla prodána za malé peníze. Zvlášť když se jich prodává více najednou. Pokud bych měl takovou příležitost, klidně bych si to auto koupil.


15.03.2014 JR

12345 (4x známkováno, průměr: 2,75 z 5)
851x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:52
D-FENS © 2017