Očima libertariána: Lidi mají hůř dostupnou zdravotní péči než zvířata. Viník je jasný. - zpět na článek

Počet komentářů: 241

  1. Inu, ja mam (zatim) stesti, ze dochtora nepotrebuju. Jen na razitka do prukazu. Jenze tento stav nebude trvat vecne a tak jsem rad, ze mam prukaz AOK. U nas jsem si za partnerskou ZP vybral VZP, protoze s ni ma smlouvu kazdej. Pokud se ale nekde neco zadre, hupky supky a jdu do Nemecka, tam mne osetri jako toho retrievera. Je samozrejme mozny, ze stejne, jako u toho retrievera budu muset primastit, ale porad lepsi, nez jen cekat na smrt tady.

    Tohle neni chlubeni, je smutny povzdech, ze pokud jednotlivec chce s tim ceskym bordelem nejak vyjit, musi utyct.

  2. Autore autore… Vypadá to, že jste nikdy neměl starého domácího mazlíčka, kterému by jste tu zdravotní péči platil… Na dřevo…

    Vlastní zkušenost, kocour 14 let…
    Návštěva veteriny na prohlídku, min 500 kč…
    Rentgen + vytrhnutí jednoho špičáku a jednoho kořene zubu, 7000 kč…
    CT + vyšetření nosu, 12 000 kč…
    Jejda kocour má rakovinu, můžete jet na ozařování do Vídně za 70 000 kč… (A to podotýkám není za účelem vyléčení ale pouze prodloužení života…)

    Ale jo, platit si, místo stávajícího systému by byl ráj na zemi…

    1. Muj kamarad vyrabi akvaterapie pro psy. Veliky akvarko s behacim pasem, ruzne se to naklani, protiproud, tepla/vlazna voda, fura picovinek. Zarizeni stoji od pul mice po mic. Kazdej veterinar ho ma maximalne do dvou let zaplaceny. A lidi se se smatlavejma psama jen hrnou.

    2. Mimochodem, jak jsem uvedl na predchozi strane – nezapomen, ze TY OSOBNE, pokud mas alespon prumernou mzdu, do toho zdravotniho strozoku davat 4000 mesicne. Takze tu „Viden“ by sis zaplatil za rok a pul. CT + vysetreni nosu za kvartal. Zkus trosku pocitat.

      Ja bych si rad tyto sluzby platil ihned, pri mem platu bych s tim nemel zadny problem. Jenze ja sam jsem zdravy a tak financuju tucet smatlavejch.

      1. Mám nadprůměrnou, takže dávám víc…

        Vídeň by prodloužila dobu dožití cca o rok… Zkus trochu počítat… (Proto jsem taky psal, že by tam nešlo o vyléčení)

        Ale tak funguje každé pojištění… Ti co nečerpají platí za ty co ano…

        1. S tím, že s první vážnější nemocí potenciálně končí i ta nadprůměrná mzda. A pak dopadnete jako v USA, kde je to bašta a vlhký sen liberálů. Nejdříve utratíte všechny úspory, pak prodáte střechu nad hlavou, někdy i další příbuzní prodají střechu nad hlavou, aby příbuzný mohl existovat. A pak se všichni modlíte, aby to stačilo, což často nestačí. A to mluvím o nadprůměrně vydělávajících.

          Pak také doufáte, že pojišťovna vám operaci dovolí a zaplatí. Což také velice často odmítne. Prostě už nestojíte za to, a kazil byste jí výsledovky a zisk. Můžete si jí také platit přímo, ale to jsou takové pálky, že vy na to nejspíše nemáte, a to i kdybyste měl mnohanásobek průměrného platu.

          1. Dalsi hezkou drobnosti je moment, kdy pojistovna nekryje rozhodujici vysetreni a pacos si ho nemuze dovolit. Takze teoreticky se lekar muze rozhodovat mezi diagnozami(treba zanet vs rakovina, at to mame hezky dramaticke), ale bez vysetreni nevi. No a rozhodne se jit levnejsi cestou, protoze pacos je nizkoprijmovy platce pojisteni(takze kdyz zdechne, pojistovna nic mit nebude) a protoze tu drazsi variantu bez klicoveho vysetreni pojistovna(resp. jeji revizni lekar) odmitne(hlava 22). Po mesici problemy pretrvavaji, po dvou uz teda revizni doktor pojistovny svoli s jinou (a drazsi) lecbou. Coz muze znamenat, ze te 2 mesice neco kurevsky trapi a ty s tim nic nemuzes delat, protoze nemas prachy na vysetreni a v takovym tom spatnym pripade umres.

            1. Zatímco v našem systému mě něco kurevsky trápí a nemůžu nic dělat ani kdybych ty peníze měl.

      2. Sysop: ty zas nezapomeň na to, že ty 4k kryjí nejen tebe, ale taky (například) manželku na mateřské, děti a (pra)rodiče v důchodu.

        Jasně, že pro lidi s vysokými příjmy je velmi pravděpodobné, že by pro ně bylo lepší si cokoliv platit a naopak zdravotní neplatit vůbec. Na straně druhé, jen tak pro zamyšlení: zaměstnanec, který vydělá 1M ročně odvede na zdravotním nemalých 135k. Běžný „ajťák“ co má 50k měsíčně hrubého odvede za rok 81k.

        Jenže, už jen průměrný člověk s 33k hrubého odvede 52k a když 2/3 lidí mají mzdu nižší, neodvedou ani to. Jak moc těch zákroků, co jsi měl v rodině bys z něčeho takového pokryl? Jeden rak a 20 let plateb v háji.

        Mě osobně přijde, že pro většinu lidí je současný systém velmi výhodný a je logické, že kdo je zdravý a hodně vydělává, tak holt platí a nečerpá. Ale je to tak špatně? Já v autě nebourám, platím nemalé částky (ročně mě pojistky stojí jak to zdravotní pro běžného člověka) a tak holt dotuji ty, kteří bourají hodně. A budu rád, když to tak zůstane. Že bych doufal, že to jednoho dne rozmáznu se škodou aspoň půl mega, abych neměl s pojišťovnou pasivní bilanci…? Ani nedemonstruju před pojišťovnou, že jako člověku, který nebourá by měli okamžitě snížit pojistku. Můžu ji totiž zrušit sám, ale jaksi, raději, si ji platím, no. I když nebourám.

        A s tím zdravím je to velmi podobné. Radši budu platit co platím na jiné (a pokud na mě dojde, budu rád, že zase jiní platí na mě) než bych teď machroval, jak je potřeba mi pojistku snížit, protože jsem zdravej a jak si všechno zacáluju na dřevo, protože jsem přece frajer co má dost peněz. Jenže když jde o zdraví, co to je „dost peněz“? Kamarád na onkologii měl kdysi humornou hlášku – tak jsem tady do paní zase vykapal mercedes, na to jiní důchodci běžně nemaj…

        Dle mého počet lidí, kteří si skutečně mohou dovolit péči placenou natvrdo je pár, možná tak 1-2% procenta populace. Pro ty ostatní stačí dvě nepříjemné věci a jsou před otázkou, kde budou bydlet a jestli by nebylo lepší nechat rodinného příslušníka umřít. Je totiž nutné si uvědomit, že pokud tím, kdo tou nemocí utrpí je nositel peněz, tak pak už nejsou ani ty a najednou je potřeba platit i běžný život primárně z úspor. Věřím, že na to máš, ale jsi jedním z hrstky takových u nás.

        1. Pro ty ostatní stačí dvě nepříjemné věci a jsou před otázkou, kde budou bydlet a jestli by nebylo lepší nechat rodinného příslušníka umřít.
          Pokud to porovnáte se současným systémem, tak zjistíte, že se odpovědnost alibisticky schová za čekací termíny nebo použití léčebných metod starých 30 let.

          1. Mnooo, liberalizace zdravotnictvi nikterak nezrusi fakt, ze ke kvalitnimu lekari bude dlouha cekaci doba a ze lemplove te osetri rychleji, ale za to hure(az spatne). To dnes ukazuje trh s remeslniky celkem jasne, na kvalitni cekas roky, na mene kvalitni mesice a na smejdy jen dny. Jako bonus tem lempl doktorum za to ted budes platit a az umres, tak z lecebnych vydaju nikdo nic zpatky nedostane, takoevj double win pro doktora. Problematickej pacos – solved. A jeste zaplatil!

            1. To dnes ukazuje trh s remeslniky celkem jasne, na kvalitni cekas roky
              Trh s řemeslníky hlavně ukazuje, že dost lidí zdrhlo na západ a za mzdy v ČR to nikdo nechce dělat. To stejné je u lékařů..

              1. Není to tak. Jde spíše o povahu zákazníků. Není dost velký trh pro řádné ocenění řemesla se vším všudy. Lidem se těžko chápe, že řemeselník na volný noze věnuje konkrétní práci, čistému výkonu, kterej voni viděj, minimum času. Ale zaplatit musej všecko.

              2. → Trh s řemeslníky hlavně ukazuje, že dost lidí zdrhlo na západ a za mzdy v ČR to nikdo nechce dělat. To stejné je u lékařů..

                No jako správní libertiáni (nebo jak se ten kreténismus jmenuje), byste se snad měli tetelit blahem. Neviditelná ruka trhu přece, no ne?


                1. Neviditelná ruka trhu přece, no ne?

                  Tak ona funguje. Pokud budou Češi ochotní dlouhodobě platit stejnou cenu za službu řemeslníka jako v Německu, tak dostanou stejnou kvalitu.

                  Zkusme si to na vás. Jste ochoten zaplatit za cenu služby dvojnásobek nebo trojnásobek současného stavu, abyste dostal kvalitu jako v Německu?

                  1. Milej pane, nedělejte si o kvalitě v Německu žádný iluze, a vězte, že vím o čem mluvím. Je to stejná navoněná bída, jako všude v jinde v konzumním ráji. Takže debaty o ochotě zaplatit „násobky“ jsou o hovnu.

                    1. Milej pane, nedělejte si o kvalitě v Německu žádný iluze, a vězte, že vím o čem mluvím. Je to stejná navoněná bída, jako všude v jinde v konzumním ráji. Takže debaty o ochotě zaplatit „násobky“ jsou o hovnu.
                      Celkem jsem byl překvapen, že když jsem do Německa přesunul část služeb, tak na mě nekoukali jako na póvl z východu, ale chování bylo a je lepší než od vlastního národa.

                      Z mnou přesunutých služeb se zatím ukazuje, že je lepší to udělat jednou a pořádně v Německu než to třikrát předělávat po Češích..

          2. Marty…: neřekl bych, že to přímo odpovídá (v tom „novém“ systému by se to týkalo každého bez výjimky). Plus, jak píše deacon, bude do toho vstupovat čekací lhůta tak jako tak.

  3. Já vám nevím, mě prostě jen přijde, že se tu od začátku lže – stát má v ústavě nárok na bezplatnou zdravotní péči pro všechny a garanci toho stavu bravurně přesunul na všechny ostatní (pojišťovny, poskytovatele a personál). Jestli pak debilně nakupuje služby nebo vůbec se debilně o tuhle povinnost stará, už je pak skoro jedno. Libertariánský pohled – koupím si službu kterou si zaplatím a vyberu je super, trh dovede hodně, všechno končí v momentě, kdy potřebujete koupit něco, na co prostě běžný člověk nikdy mít nemůže a pak nazdar. Jsou v tom emoce (strach z vlastní smrti) a nekonečná informační asymetrie v neprospěch pacienta/klienta – jinými slovy čistý trh tu nikdy nemůže efektivně fungovat bez pojistek nebo regulace, čili zas někde v půli cesty. Pokud chcete zavádět jakoukoliv reformu, je třeba začít od základu a jako společnost si říct co chceme – diskont, maximální kvalitu nebo rozumný kompromis mezi obojími? garanci sítě nebo garanci kvality? jistotu systému nebo osobní zodpovědnost za vlastní vyřešení situace? Je to jako s čímkoliv – nejde mít všechno a i když to úspěšně předstírám, zkončí to jako každý potěmkin… spadne to s první vichřicí

    1. Libertariánský pohled je především pohled přes ideologii.

      Pohled selského rozumu zní, že se podívám na pohled komplexně – nikoli přes brýle nějakého marxismu-leninismu, nebo přes brýle fanatické nenávisti ke státu nebo přes brýle jiného podobně praštěného nesmyslu.

      Jakmile nasadíte ideologický pohled, třeba „libertariánský pohled“, pak neřešíte problém. Pak je lépe, když se do ničeho nebudete montovat, protože je pro vás primárnější řešit svou ideologii, než řešit a vyřešit problém.

      1. +1, především poslední odstavec do kamene tesat. Bohužel, tohle je přesně to jediné, čeho nejsou věřící všeho druhu logicky schopni (kdyby používali mozek, nebyli by už věřící).

  4. Že jsou liberariáni kreténi, jsem věděl už dlouho. Tento článek ovšem posunul laťku ještě mnohem níže do hlubin bahna chybějícího IQ autora článku.

    Mimochodem, autor i článek přesně ilustruje, proč Svobodní nikdy nezabodovali ve volbách. Protože jejich imbecilita byla až příliš zjevná. Tak jako Martin C. Putna má ve všem univerzálního viníka Putina, tak tady je univerzální viník stát. A je to stejně fanatické a debilní.

    Naštěstí už doba, kdy liberální pitomosti začínají ustupovat z kurzu, než nadělají ještě větší škody než nadělaly.

    1. TOP 09 a ODS jsou mnohem horší banda tržních svazáků a gaunerů k tomu, ale přesto je pořád volí, na rozdíl od Svobodných. Takže jako příčinu neúspěchu bych spíš viděl konzervativnost čechů.
      A taky poněkud prohnilé neschopné vedení ze kterého byli znechucení i skalní příznivci. Prostě ryba smrdí od hlavy.

  5. Autor mi mluví z duše. Čoklové jsou dnes něco jako bůh, zatímco člověk je jen položka či odpad. Nevím co tady melete o tom, že dnešní systém je správný, protože péče o lidi přece stojí víc než péče o psy. Co je to za blábol, oni si snad čoklové něco vydělávají a platí? Všechno je to o tom, že ty vládní svině nedovolí, aby si člověk mohl připlatit. Takže všude musím hodiny čekat třeba i společně s cikány, na operace se čeká rok, všude na vás hází xichty jako že je akorát otravujete (čest výjimkám). A vrcholem všeho je, že to tady lidi obhajují, asi jsem na nějakém krajně levicovém nebo čoklařském serveru.

    1. Kdybys cokla mel a mel nejakou narocnejsi nemoc, tak by sis kurva dobre uvedomil, ze je v te peci kurevsky velkej rozdil a kde se ten rozdil bere. (cimz neomlouvam nase zdravotnictvi, ale na operace, jaka maji zvirata, FAKT nechces, to nemluvim o rekonvalescenci, z ty by ses posral 10x) Vynechavam odpovednost(nam treba spatna lecba a operace psa zabila a bylo nutne jej uspat), jako co ja videl u zverolekaru, to bych fakt v nemocnici zazit nechtel.

    2. Vidím to podobně. Zdravotní pojišťovně je jedno za co platí a jak (ne)kvalitní péči platí, hlavně že je vše správně vykázáno. Priority jsou ve zdravotnictví přizpůsobeny tomu, že pacient není zákazník, platící zákazník je pojišťovna. Na veterině je zákazníkem majitel psa.

      Našemu zdravotnictví lze vytknout naprostio šílenou organizaci práce, kde lékař dělá úkony, které by zvládla sestra a měla by dělat sekretářka, sestra dělá úkony, které by mohl dělat pomocný personál atd. Systém si neváží ani lékařů, ani sester, ani pacientů a lékaři ve vedoucích funkcích a politice brání jakékoliv změně k lepšímu.

      1. Ehm, mate v tom, soudruzi, vadu. S komercnimi pojistovnami by zakaznikem take byla pojistovna, protoze pojistovna ty zakroky PLATI i v plne komercnim zdravotnictvi(viz soukrome kliniky). Tohle je totiz spatny pohled, ackoliv je zakaznikem pojistovna, ty jsi zakaznikem pojistovny, tudiz by proxy jsi zakaznikem lekare a je v zajmu pojistovny, aby neprichazela o pojistence. Problem je, ze si tady lidi zvykli nechat si srat na hlavu a jako bonus tu mame nedostatek lekaru, takze pokud nechteji byt neleceni, tak si to srani museji nechat libit. (napr. neni radno nasrat zubare, kdyz kolikrat v celem kraji neprijima zadnej, ani ti, kteri neumrtvuji, protoze „ste silnej, to zvladnete“, ze)

        1. Já nejsem zákazníkem pojišťovny, jsem spíš rukojmím, protože pojištění není pojištěšní, ale z 90 procent je to daň, na kterou mám zcela minimálnmí vliv. když nejsem spojený se službami, ktetér jsem dostal, tak mě zdravotní pojišťovna odkáže na lékařskou komoru (vyzkoušeno). Zdravotní pojišťovna bez řečí proplácí úkony, které jsou potřeba jen proto, že zdravotní zařízení podělalo co mohlo. Dokonce je „malpractice“ pro zdravotnické zařízení ekonomicky výhodná, protože generuje další úkony, které lze vyúčtovat a nikdo se v tom moc nevrtá.
          To taky není úplně v pořádku.

          1. Krome par pojistoven, kde stat narizuje pojisteni a tim padem si ty pojistovny nemohou vyskakovat(namatkou Vojenska a Vseobecna), si muzes vybrat. Neni to sice nic moc, ale mas moznost zmeny a vzhledem ke 100% pojisteni populace neni snadne najit nove pojistence. Takze zase vocamcad pocamcad.

            Ze je system jakej je, za to mohou hlavne doktori ;)

        2. Problem je, ze si tady lidi zvykli nechat si srat na hlavu a jako bonus tu mame nedostatek lekaru, takze pokud nechteji byt neleceni, tak si to srani museji nechat libit. (napr. neni radno nasrat zubare, kdyz kolikrat v celem kraji neprijima zadnej, ani ti, kteri neumrtvuji, protoze „ste silnej, to zvladnete“, ze)

          Ale nemusíte, já se na to třeba vykašlal a přesunul dentální péci do Německa. V součtu to vychází levněji než v ČR.

          1. Jasne, protoze kazdej ma cas jezdit pres celou republiku do Nemecka. Tohle je stejny reseni, jako – no, mi doktor nepredepisuje antibiotika, kdy chci ja. Nastesti muj brach je doktor. Proc to tak nedelas taky, nemas bratra doktorem?

            Boha jeho ><

  6. Vzpomněl jsem si v souvislosti s článkem na jednu věc. Ta čekací doba je mnohdy i záměr. Nebožka babička potřebovala vyměnit kyčelní kloub. Nabídka zněla jasně, buď čekat 7 měsíců nebo dát doktorovi 16tis do kapsy a jít na řadu za 14 dní. Vybrala si úplatek.

  7. Technická: valná většina zvířat žijících v ČR žádnou zdravotní péči dostupnou nemá.

    Právě ten požadavek na plošné pokrytí je něco, co ze zdravotní péče pro lidi dělá ten clusterfuck, kterým je.

    A to u nás, na rozdíl od britské NHS, neobhospodařováváme každého ilegála z Commonwealthu (našel jsem článek, podle nějž NHS potřebovala tlumočení ve 128 různých jazycích, ale je to bulvár, tak posuďte sami: https://www.express.co.uk/news/uk/756977/NHS-spends-100-million-on-TRANSLATORS-in-128-languages)

    Druhá věc je, že zvíře si moc nemůže vybrat, jaký zákrok podstoupí. U lidí se dost běžně předepisují i zbytečné zákroky, často na naléhání pacienta samotného, protože „nedělat nic“ tváří v tvář nemoci je psychologicky dost náročné. Někdy za to ovšem mohou i lékaři. (https://www.theatlantic.com/health/archive/2017/02/when-evidence-says-no-but-doctors-say-yes/517368/)

    1. mne treba dost fascinuje fenomen placeba, ktere zvlast na nektere diagnozy muze fungovat (exaktne overeno)
      https://cs.wikipedia.org/wiki/Placebo

      nejspis stare „Ver a vira tva te uzdravi“ i kdyz tady je to delano s mirnym podfukem na pacienta

      1. Víte, vono to ale dost možná má tak velký pozadí, že si to zatím ani neuvědomujeme. Začínám mít dojem, že medicína je tak trochu jako fyzika ke konci 19. století. Už se začínají objevovat i docela vědecky formulovaný (tudíž něco, s čím se klasickej biolog/doktor vůbec uráčí zabývat) teorie od renomovaných výzkumníků co v oboru působí dlouhý desetiletí, dneska zatím znějící stále ještě naprosto fantasticky. Asi jako zpočátku relativita a kvantová mechanika začátkem 20. století. Od poloviny 20. století za tím stojí velká část pokroku ve fyzice a chemii a následně všech aplikovaných oborech, co dneska máme. A to stále ještě vlastně víc nevíme, než víme, podle některejch teorií se zatím vezeme na malým kousku vesmíru, značný části dost možná sestávají z hmoty a energie, kterou zatím nejsme schopni ani detekovat (tzv. temná).

        Takže uvidíme, dost možná během pár desetiletí dojde k takové revoluci i tady a medicína bude v budoucnu vypadat úplně jinak.

    2. K těm zbytečným zákrokům – existuje teorie, které říkám kasíno, existuje poměrně exaktně spočítatelná pravděpodobnost, dá se dohledat nebo to je dokonce napsáno (v DE zákonem), kolik je šance na výhru, přesto vzhledem k výši vítězné ceny spousta lidí podléhá a hraje/sází. V medicíně jsou stavy, pro které je možné podle aktuálních studií do určité míry dohledat přežití případně úspěšnost léčby. Z praxe mám už stoh případů, kdy za poměrně jasné infaustní prognózy pacient, jeho rodina nebo i ošetřující lékaři nebyli schopni toto přijmout a pacient se tak dál tlačil přes terapii i když to smyslu nemělo a jen mu to vzalo po zbytek existence důstojnost a jakýkoliv komfort (typicky adenokarcinom pankreatu – zhoubný nádor slinivky břišní – roste rychle a má kam a když už začne bolet, tak jsou to metastázy, jednoleté přežití je statisticky pod 5% nebo třetí septický šok za tři týdny při opakované perforaci střev u osmdesátiletého seniora po infarktu). Je to ale to, co nás dělá lidmi – v dobrém i špatném.

      1. Není málo případů opravdu velice závažných stavů, kdy doktoři skoro všichni zlomili hůl a přesto se pacient uzdravil. Pravda, většinou už to nebylo snahou medicíny (i když to zcela jistě budete vidět jinak). Můžete se zeptat třeba v AHI https://www.ahinternational.org/

        1. Neexistuje neexistuje, ja jen pracuju s tim, co muzu nekde dolozit a cim se jde ridit, veskera diagnostika kterou mame je take navysost nedostatecna – laborky Vam reknou zarucene akorat tendenci, ctcko nebo mrt vidi vesmes pouze makroskopicky, nevidi funkci a velka cast nemoci se odehrava na urovni bunecneho metabolismu, ktery pouze odhadujeme podle neprimych znamek (napriklad markery hypoxickeho metabolismu), presto se po stopadesati letech moderni mediciny da rict, ze jsme ve slusnem stavu pacientovi pomoct (i kdyz se treba takovemu vyroku bude nekdo za padesat let smat) – zazil jsem oba extremy, i ze se clovek uzdravil i pres veskere prognozy i ze se pacient z „plneho zdravi“ naprosto sesypal a zemrel behem 12 hodin, oboje jsou ve statistickych meritkach vzacne a nejde brat, ze se podle nich muze ridit terapie za nemale penize – bavime se o cenach za tyden odpovidajici vozu stredni tridy (obzvlast kdyz Vam dychaji na krk financove a management).

          1. Todle ovšem není moc o penězích :)

            1. Zklamu Vás, ale je – kvalitní výcvik není zadarmo, ale hlavně čas pracovníků není – tedy pokud nepropadáte davové psychóze, že medicína je poslání – pokud se věnuji jednomu pacientovi, nemohu řešit jiného a v už tak napjatém pracovním rozvrhu pak musíte najmout někoho, kdo udělá práci za mě, protože jinak se vyřeší definitivně sama. Z praxe – je to asi jako když se říká že na kvalitní end-of-life hovor potřebujete kolem dvou hodin a občas je zázrak, když se mi povede vyšetřit mezi dveřmi čtvrt hodiny (DE, středně velká JIP, v denním provozu dva, po čtvrté odpoledne a víkendech jeden lékař na 11 intenzivních pacientů)

              1. Zkuste se mrknout na to AHI, možná zjistíte, že to jde i jinak.

  8. TAK UŽ SE STALO, CO BYLO NEVYHNUTELNÉ! BREIVIK 2.0 !!!
    https://www.novinky.cz/zahranicni/499890-teroriste-v-novozelandskych-mesitach-postrileli-49-lidi-vrazdeni-si-nataceli.html
    PREJ JE NA ŘADĚ MERKEL…. CO JSEM CELOU DOBU ŘÍKAL, KONEČNĚ NĚKDO KDO MÁ ROZUM.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017