Očima libertariána: Lidi mají hůř dostupnou zdravotní péči než zvířata. Viník je jasný. - zpět na článek

Počet komentářů: 241

  1. Autor je mentálně retardovaný a je zralý na zbavení svéprávnosti. Příčina mizérie ve zdravotnictví jsou malé platby za tzv. státní pojištěnce, kterých je kolem 6 000 000 osob, platby činí kolem 12 000 Kč ročně, přičemž průměrné výdaje na pojištěnce jsou kolem 30 000 Kč ročně. Právě mezi těmito státními pojištěnci je převážné množství těch co potřebují nový kloub. Jedním, nikoliv jediným, důsledkem, je právě čekací listina na umělé klouby, kde zdravotní pojišťovny mají PLÁN úhrad těchto operací, který nemocnice nesmí překročit, jinak dostane od pojišťovny sankce.
    Autor takticky nezmínil, že pokud přijdete do nemocnice a zaplatíte si to sám mimo systém státního zdravotnictví, tak libovolná nemocnice s příslušnou specializací Vám kloub vymění i bez pořadníku, tedy tržní systém funguje dobře.

    1. To je rozhodne super, ze nejprve zaplatim spoustu penez na pojisteni (spise tedy dani) a pak si to jeste muzu jit zaplatit jednou, kdyz to fakt potrebuju. To je fakt uzasny system.

      1. Lojza: Nic super na tom není, jasně jsem popsal kde je problém. Důchodci by chtěli nové klouby ale není kdo by jim je zaplatil v potřebném počtu.

        Na plně liberalizovaném trhu se zdravotní péčí by člověk v produktivním věku musel platit zdravotní pojištění za sebe a své děti a dále by si musel spořit na budoucí zdravotní péči v důchodu. Pročpak tohle od liberálů nikdy neuslyšíme?

        1. Na volnem trhu by si to predevsim kazdy mohl zaridit, jak by chtel…
          Rozhodne by mi to, co pises, prislo fajn. Nevim, jestli jsem ci nejsem liberal, ale me by se takovy system libil.

          1. Lojza: Já ti rozumím, z laického a ekonomického pohledu to vypadá fajn. Z reálného pohledu se na ulicích válejí chudí nemocní a umírající v určitém počtu a málokdo, kdo měl původně silácké řeči, ten pohled ustojí.

            1. Ne, ten pohled neni realny. Na ulici se valej chudi a nemocni proto, ze stat vse reguluje a takovy chudy na ulici nema prilis sanci sehnat nejakou kratkodobou praci atd.
              Ja ted zrovna resim, ze budu rekonstruovat byt a rikal jsem si, ze spojim prijemne s uzitecnym a prave nekolika takovym lidem pomuzu, ze jim dam nejake penize na ruku a oni mi tam trebas tyden budou pomahat bourat a odvazet sut a tak.
              Ovsem musim pocitat s tim, ze me za to muzou zavrit, protoze z toho nebudu platit dane, pojisteni a ja nevim co vsechno tim porusim. Proto, ze nekomu chci pomoct. Ale tak ja to udelam, protoze mi to prijde v poradku a az nekdo prijde, tak se s nim budu holt hadat.

              1. Lojza: Jasně že ne :-) Každý plebejec může odvážet suť až do důchodu, případné simulace nemocí z plebejce vyžene MUDr. Grínštajn klystýrem do dvou dnů, že?

              2. Lojzo, v tomhle Tě chápu. Skoro každý tady ví jak to se mnou je. Řeším to samé. Někam jsem volal, něco jsem objezdil, ale kvůli těm zkurveným omezením, kvůli bambilionu zákazů, příkazů a všech možných výmyslů jsem zkrátka zatím nesehnal žádnou práci. Zájem by byl, ale pak se každý podívá kolik by se toho muselo zařídit, platit a kontrolovat, a tak se to nikomu nevyplatí. Je mi hovno platné, že vypadám jako zdravý člověk a naštěstí to i tak více méně je, ale legislativa je proti tomu.

                1. Tak to je u českých nahovnofirem. Ale pro zahraniční korporace je to zajímavé i z hlediska vylepšení mizerného PR:
                  „zaměstnáváme handicapované, jsme sluníčkový korporát, zapomeňte na to že že v asii pro nás dřou 12leté děti ve 24hodinových směnách a že tam vypouštíme jedy do vody kterou místní pijí“
                  :-D

                  Takže bych hledal spíš tam.

                  Já osobně bych si svůj čas rozdělil 50/50 na hledání nějaké práce a na hledání způsobů jak vydojit ze státu a neziskovek co nejvíc. Ostatně od toho tu jsou. K čemu jinému člověk odevzdává víc jak polovinu příjmu na daních? Aby v nouzi měl nějaký záchranný polštář.

                  1. No, já to přes nějaké neziskovky zkoušel, ale jsem holt bílý heterosexuální muž, na kterém ten zdravotní problém není ani poznat. No a na nějaké státní podpory mohu zapomenout, protože se k nám nastěhoval tchán, abychom vůbec přežili, tudíž jsme nad životním minimem. Co se týče korporací,tak jsem zkrátka (zatím) neuspěl. Jsem prostě případ ztracené existence, vím, můžu si za to sám. Ono to navíc s tím P.R. není tak horké, protože když něco lidé potřebují, tak to koupí klidně od vraha malých dětí. Z jednání s Maláčovou vyplynulo to, že ta ženská ani neví, jak sociální programy jejího ministerstva fungují. Poslala mě někam, kde už to před půl rokem zavřeli.

                    1. A vy jste snad čekal něco jiného? 8-o

                    2. Ten najvacsi problem popisuje tretia cast prvej vety. Darmo si tak vazne chory ze potrebujes mat trvale voperovany bazmek co ta v pripade krizy udrzi pri zivore a teda vela jobov je pre teba nedostupnych, nechyba ti haxna ani nenosis bielu palicu s ciernymi okuliarmi a ani nevyzeras mongoloidne. Slovom, nemozu ta ukazovat a bit sa do prs „aha, pozrite, pomahame postihnutym“
                      Zmiernenu verziu tohoto problemu zazivam na vlastnej kozi. U mna je to navyse komplikovane aj vyssim vekom.

                    3. ČR není Kanada, ve které na úřednické nebo státní místo nepřijmou nikoho jiného než emigrantské barevné netáhlo, přičemž přednost mají uchazeči kteří dostatečně projevují nenávist vůči bílé heterosexuální pracující většině, se kterou převážně budou jednat.

                      Tady ještě tak daleko nejsme. Ale věková diskriminace je tu od 50ti docela drsná. Proto kdo může, se po 45ti uvrtá na nějakém úřadě.

                    4. Nojo, ono se to lehce kecá o parazitech na dávkách a přebujelém sociálním státu, dokud sám žádný dávky nepotřebuješ, žejo? Bejvaly doby, kdy byly dávky štědřejší. Jenže se to osekalo. A to počkej až pravice prosadí další osekání invalidních důchodů a dávek.
                      Holt se budeš muset rekvalifikovat. Těžkou manuální prací už se moct živit nebudeš, jedině nějakou lehkou a ty zas tak dobře placený nejsou.
                      Hele, a co někam na kasu? Tam invalidita nevadí a neplatěj zase tak špatně. Když berou i důchodce, tak co by nevzali tebe.

                    5. Technická: parazit není ten, kdo dávky potřebuje. Přebujelý sociální stát není schopen eliminovat profesionální socdávkaře, kteří nemakají prostě proto, že se jim to nevyplatí.

                    6. Jo, možná bych se mohl podělit o zážitky z komunikace s Maláčovou. Chtěl jsem se rekvalifikovat a ona mi poslala kontakt na nějakou státní vzdělávací instituci. Tam jsem obratem volal a tam mi řekli, že jejich činnost je už půl roku ukončena navíc musíte projít výběrovým řízením, jestli jsi hoden. Práce na černo už téměř pryč, protože je tu dost Ukrajinců a jiných. Asi tak.

                    7. To je těžké radit někomu kdo udělá zásadní chybu že u sebe tchánovi zařídí trvalé bydliště a dostane se tak nad životní minimum.

                      Takové fatální chyby by se například snědý profesionální pobírač dávek nikdy nedopustil. :-)

                      Znám lidi kterým nic moc není a dokázali si zařídit pohodlný ID. A pak znám takové co jsou na tom dost špatně a jsou na tom finančně bídně. Takže je to o jisté nutné dávce vychcanosti.

                      Možná by bylo dobré se pokusit naopak zatajit zdravotní postižení u některého pohovoru, pokud danou práci jakžtakž zvládnete.

                      Znám poměrně mladého člověka s jistou srdeční vadou, který má dohodu s obvoďákem který jakože o tom neví a do zdravotního potvrzení pro zaměstnavatele to nepíše. Jen díky tomu sehnal opravdu dobře placenou práci.

                      Vy to ututláte asi hůř, ale v některých situacích je drobný podvůdek nutný. Jen to chce získat určitou kreativitu v tomto.

                    8. pokud jde o invalidni duchod III. stupne (nejtezsi), k uzavreni pracovniho pomeru je treba souhlas osetrujiciho lekare. Netroufnul bych si to osulit, dusledky krome neplatnosti takoveho prac. pomeru (podvod na zamestnavateli) a mozne naroky na ruznou nahradu skody ze strany takoveho zamestnavatele nedokazu dohlednout …

                    9. No, ten problém je částečně v tom posraném důchodu. Co se týče rekvalifikace, tak jelikož už nemám pracovní povinnost, tak se se mnou ÚP nějak nehodlá bavit. V pátek jedu do Budíků na konečnou zkoušku na Strážného. Zatím pro důchodce třetího stupně to dělá cca 6000 čistého měsíčně. Nic moc.

                    10. cywe, to je dobrá zlodějna. I když teda on ani neinvalidní strážnej neni finančně žádná hitparáda.

                    11. Adanedhel
                      12.3.2019 v 14:33

                      To máte ňák hodně málo směn. Vona to byla dycky bída, ale přes desítku i lehčí invalida nosil už před drahnými lety.

                      Zas je výhoda, že dyž tam bude aspoň net, pokud budete na noční, tak si můžete u toho dělat jiný věci, drobnou práci, hledání jinejch míst a tak. Tam se většinou sedí, párkrát obejde barák a cajk. Možná bych i měl kontakt na jednu, v Praze, to je asi moc daleko?

                    12. Praha klidně, pokud by nebyl problém s placením za dojíždění. Dojížděl jsem do práce do Berlína, tohle je úplně za rohem. To že budu muset hledat nějaký přivýdělek krom téhle bídy, to je mi jasné. Klidně budu hlídat márnici nebo bordel, práce jako práce.

                    13. Adanedhel
                      12.3.2019 v 16:08

                      Se obávám že asi cestovný moc nikdo nedá. Možná zkusit nějaký kde mají ubytovnu, že by tam nechali občas mezi směnama přespat?

                    14. Ano, to by určitě šlo. Asi se vydám tímhle směrem.

                    15. do začátku dobrý, lepší než invaliďák. Určitě bych se pak podíval na možnost buď rekvalifikace na nějaký fyzicky nenamáhavý řemeslo, pokud by tě nějaký bavilo, nebo ještě líp, udělat si dálkově maturitu. Působíš jako inteligentní člověk a ona se i v těch obchoďákách dá udělat něco jako kariéra, hledaj různý vedoucí a zástupce a podobný a vzhledem k fluktuaci maj o inteligentní lidi taky celkem nouzi. Akorát tady si už nevystačíš se základním vzděláním jako na kase.

                    16. Výhoda je, že když už máš nějakou jakžtakž slušně placenou práci, tak už člověka tolik netlačí čas a zkurvený složenky a líp se hledá lepší job.

                    17. existuje nekde na svete v nejake firme misto jako „vizionar“? proste clovek co ma mimoradny vseobecny prehled, zaroven schopnost pomerne rychle proniknout ke korenu veci ve firme kde pusobi a pak na zaklade nejakych svych schopnosti, intuice, brainstormingu atd.. by se z nej stal permanentni chrlic napadu, zlepseni, inovaci atd … a byl cenen prave jen za to, bylo by na ostatnich pak posoudit jestli neco z jeho neustalych napadu ma hodnotu realizovat … reba nic ale byli by radi ze takoveho cloveka v tymu maji …

                    18. Jste laskavý, Trevore, já sám zkouším „něco“ vymyslet, ale zatím nic. Nad řízením už se nijak nezamýšlím. Asi k tomu přistupuju nějak blbě, když vidím ty spousty různě tělesně postižených, kteří z rukávů sypou nápady a jsou hrozně pozitivní a kreativní, tak jsem proti nim úplné nic.

                    19. shane
                      12.3.2019 v 14:36

                      Jj dálková škola jde. Třeba i nějaký výuční obor – i VL je do začátku lepší, jak nic, a pak nástavbu, tam se právě dá udělat třeba nějaký ty obchodní, hotelový apod. zaměření, to už může člověk sedět za 15 v recepci hotelu apod.

                    20. Jj. Na recepci vetsinou akorat staci cizi jazyk, tam snad ani zadny dalsi pozadavky nemivaj.

                    21. shane
                      12.3.2019 v 16:15

                      Většinou chtějí aspoň SŠ. Asi to vzniklo jako taková garance že dotyčnej není úplnej debil, umí trochu počítat, s počítačem a tak. To asi všechno umí, bohužel jaksi ten požadavek tam je, aniž by někdo tušil proč a jde se slepě po něm. Zkusit se zeptat, ale ta základka prostě omezuje.

                      Nicméně různý ty dálkový školy jsou většinou za účast. Teda pro někoho s dokončenou SŠ, takhle že má jen základku si toho asi bude muset odsedět víc, bude tam i nějaká matika, jazyky a todle, trochu vopruz no.

                    22. Asi jo. Většina z těch co nemaj ani učňák jsou fakt tupouni a nejspíš na hotelech nechtěj, aby jim tam na pohovorech oxidovali ajznštajni co skončili školu v sedmičce.

                2. adenedheli, to pusť klidně z hlavy. Ty jseš totiž učebnicovej příklad člověka, kterýho by v ancapu nikdo v dospělosti komerčně nepojistil, jedině se spoustou vyjímek na kardiovaskulární onemocnění nebo za takovou raketu, na kterou by sis jako kamioňák nevydělal ani kdybys bydlel v tom kamionu a žral z popelnic. Jako mimino by tě dost možná odoperovali pro bono, protože dětí s tvojí nbemocí je málo a chirurgové potřebujou trénovat aby odvedli co nejlepší práci na dětech platících klientů, ale v dospělosti bys dostal maximálně tak plato aspirinů, adresu na nejbližší charitu a tučnej účet za záchranku a první pomoc po tom, co to s tebou šlehlo.
                  A upřímně řečeno, mám za to, že ani v ancapu by žádná spediční firma nenechala řídit člověka s tvojí anamnézou, protože by nechtěli riskovat, že to s tebou šlehne a rozšviháš kamion i s nákladem a spácháš další škody k tomu. Možná že by to pojistka pokryla, ale pojišťovna by jim zkrouhla bonusy. Spíš by se ale pojištění na takovýhle případy ani nevztahovalo a protože by tvoje ohořelá mrtvola neměla cenu ani na posypání silnice a dědictví po tobě by byly akorát dluhy za doktory, tak by ti rovnou při pohovoru ukázali dveře.
                  Pojišťovnictví totiž neni charita ale tvrdej byznys a v neregulovanym prostředí by to platilo tuplem.

                  1. Shane:Přesně. Mě to lékaři řekli několikrát, že si na mě zkoušejí různé postupy a některé postupy zkrátka museli teprve vymyslet. Proto jsem naštvaný, protože na nějakou práci prostě nestačím a ze školy jsem utekl proto, že jsem měl (mám) vyloženě odpor k tomu zůstávat na jednom místě. Jsem zkrátka milenkám a zrovna takový potrat. Nedávno jsem se s máti bavil o tom, jak to se mnou bylo. Moje matka šla v těhotenství na genetickou analýzu, ta dopadla výborně, na ultrazvuku srdce viděli tepat a nic nenasvědčovalo tomu, jaký to bude průser. Zkrátka, stalo se to. Žil jsem v představách, že chlapa na „špinavou“ práci bude někdo chtít. Holt ne. Je otázka, zda by takový člověk vůbec v Ankapu přežil. A bylo by vůbec na škodu kdyby ne? Dokud není zdravotnictví na takové úrovni, aby lidi jako já dokázalo bez omezení vrátit mezi normální lidi, hlasoval bych proti léčbě. Když je ten motor prostě špatný, tak sebe krásnější auto také pošlete do šrotu.

                    1. Ancap toho humanismu moc nepobral. Ono celkově svobodná společnost moc nekoresponduje se společností humánní, ale tak to prostě je. Kdyby teklo do bot, pujde celej humanismus stejnak doprdele. Zatím sem zdravej, tak úsměv, ale mám dobrýho kamaráda a jeho socialistickej pohled prostě musím respektovat, když vím, že v tržním zdravotnictví by dávno zkapal. Je mu jako mě, 35 :(

                    2. Naopak. Tím, že stát na sebe přebírá starost o potřebné, totálně ničí solidaritu a vůbec humánní charitu, jež je jinak vlastní lidem jako takovým. (To, že to navíc dělá blbě, je kupodivu o něco menší průser, než to první.)

                      Ale to už jsme rozebírali tisíckrát a jednou, a kdo není totálně zadubený, ten už to pochopil před mnoha lety, takže diskutovat o tom znovu je asi zcela zbytečné :(

                    3. No jasně, ale já to beru z pohledu dnešní doby, kdy je to státem zničené. co by/kdyby jsem prostě vynechal. Samozřejmě chápu příčiny a následky, o tom žádná, sem asi ten poslední (asi s Lojzou), kdo by to nepochopil…

                    4. samozřejmě jsme měl napsat „svobodná společnost DNEŠNÍ DOBY“

                    5. Já osobně to vnímám tak, že ani ten humanismus není pro všechny a beztak z toho nic nemám. Mám takový pocit, že z humanismu těží jen určité menšiny, ať už etnické nebo sociální. Také jsem asi už pochopil, kde se berou lidé kteří páchají zoufalé činy. Já osobně nic páchat nebudu, protože by mi to nepomohlo, ale už rozumím těm lidem, kteří něco chtějí udělat, protože už legální cestou není pomoci.

                    6. Jasneze na tom vydelavaj mensiny. Jenze kdyz zavedeme tvrdou ruku na mensiny, tak tim snazsi bude zavyst tvrdou ruku ma dalsi skupiny co nás serou. Kdyz zacneme strilet migranty na hranicich, tak proc šanovat prestupce a potizisty a vubec. S kazdym takovym krokem padne dalsi a dalsi brzda a skonci to kdovi kde. Takze je holt konsenzus, ze kdyz humanismus, tak pro vsechny.

                    7. Já to moc dobře vím, proto já nikde nevyřvávám že chci výhody a že bych ty „úspěšnější“ chtěl postřílet nebo nějak likvidovat. Jo, chtěl bych se mít lépe, ale asi na to zkrátka nemám.

        2. Btw – to co pises je take mirne receno nefer.
          Rekneme, ze platim cely zivot zdravotni pojisteni (tedy dan) v nejake vysi, chodim si 1x za rok k doktorovi pro neco na kasel a platim a platim…Muzu to vzit podle sebe – ja mam nejakou lehkou cukrovku, dostavam mesicne prasky za nejakych cca 1000kc (pominu, ze na volnem trhu by pravdepodobne byli levnejsi).
          Platim ale nekolik tisic mesicne.
          Az mi bude 70, tak do toho system nasypu O TOLIK VIC, nez jsem spotreboval, ze mam ty klouby predplaceny na 2 zivoty. Ale pak nekdo prijde a rekne, ze najednou chci kloub a takhle to nejde, vite jak je ten kloub drahej?
          To je opravdu … nefer. At jsem slusnej

          1. Lojza: Tomu se říká tzv. sociální smír, zdraví a bohatí na něm prodělají, nemocní a chudí na něm vydělají, fér to rozhodně není.

            1. Pokud předpokládáte že člověk zůstane zdravý, bohatý a věčně mladý, tak se dá říct že bohatí na tom prodělají.

              Ale ono je strašně snadné stát se z bohatého chudým a nemocným. Nehledě na to že kliniky pro bohaté které se lékařsky specializují na tahání prachů z nich, dotyční urychleně opouští pokud dojde na závažné komplikace, a jsou rádi když je přijmou na specializovaném pracovišti v našem socialistickém zdravotnictví, kde jsou špičkoví odborníci.

          2. ale vy si neplatíte péči ve výši vašich odvodů, ani si nespoříte na velké výkony ve vašem důchodu. Vy (nedobrovolně) platíte za někým definovaný standard a vaše peníze jdou primárně na léčbu těch, kteří ji momentálně potřebují, zatímco vy ji nepotřebujete (a proto máte love na její placení).

            A proto ve vašich 70 nemáte předplacený naprosto nic. Protože si nic nepředplácíte. Máte „smůlu“, že vyděláváte víc než ostatní a proto jim platíte v tomto solidárním systému, který je nastaven celkem nadoraz, a dělá se jen ± nezbytné. Tak ten systém funguje. Tutan by stejně jako vy mohl říkat, že je nefér, že vy jste chytrej a vyděláváte víc. Možná je to nefér, ale je to tak. Většina lidí solidární systém potřebuje a v demokracii získat podporu většiny je esenciální. Takže vy jako menšina máte smolík. Dostal jste solidární systém, budete platit a za vaše prachy nedostanete to, co byste si jinak mohl (asi) snadno koupit. Tak to je a nic s tím neuděláte.

            1. Chapu, az na to, ze vetsina lidi by solidarni system nepotrebovala, kdyby je stat nechal napokoji, nekradl jim jejich penize a nechal je, at se zivej, jak umej.
              Ale pravda, s tim nic neudelam, lidi chtej to co tu je a holt my mensiny to odsirame no.

              1. Lidi to chtej, protoze je to pro ne levnejsi nez komercni pojisteni, protoze do svy budoucnosti nikdo nevidi. A odhadem 60 % obyvatel CR by melo velky problemy s komercnim pojistenim. Na platbu na drevo by nemeli uz vubec.

                1. Ono stačí se podívat na zubní péči. Cokoliv dražšího než amalgám se platí na dřevio a poměrně draze a podívej kolik chudejch má zuby jak vypálený františky, protože prostě nemaj volnejch dvacet klacků na nový zuby. A to je dvacka celkem láce.

                  1. Shane:
                    Kdysi jsme se smáli rumunům že je poznáte hned na první pohled podle úsměvu.
                    Dnes jsme na tom se zuby podobně jako oni.

                  2. Lidi těžko můžou mít dvacku, když tu máme medián 27 hrubýho a německý daně cca 45%. Celej život pracuju s nebo pro malý podnikatele a kolik stojí zaměstnanec je naprosto absurdní. Kolik si dávaj platy a odměny zaměstnanci státní je pak ještě mnohem víc absurdnější a strašlivý, obzvlášť k jejich osobní odpovědnosti. Jo no, takovej je holt život vole

                    1. Tak oni ti skopcaci maj ty zuby mnohem drazsi nez my, proto jezdej houfne k nam. Na to nezapomen. U nas je to jeste relativne levny.

                    2. Oni to maj v poměru k platu tak nějak + – podobně. Sem jezděj ,protože maj o 75% větší platy a naše zdravotnictví je poslední směrem na východ, co ještě jakž takž za něco stojí. My do ruska nebo na ukrainu nejezdíme, protože to tam stojí za hovno, že.

                    3. No prave. Jed se nechat operovat do Rumunska… Ale zase pokud bys touzil po zlatejch zubech, tak Rusko je jasna volba, tam to maj v maliku :)

                2. Vôbec to pre chudobných nie nie je lacnejšie. Štát im berie cca 70% z toho, čo zarobia a následne z toho nejak (neefektívne, netransparentne) financuje zdravotníctvo. Bohatí si nájdu spôsob, ako dane a odvody neplatiť a súkromné zdravotníctvo si zaplatiť zvládnu. Takže to celé financujú tí chudobnejší.
                  Celý ten argument tým, aké by to bolo drahé a ako by si to ľudia nemohli dovoliť je matematicky úplný nezmysel. Však aj dnes to všetko platia ľudia. Štát neplatí nič, štát iba neefektívne premrhá, čo sa kde dá.
                  Bohužiaľ tu máme všeobecnú demokraciu a ako jej nevyhnutný dôsledok socialistické peklo prerozdeľovania, z ktorého nie je cesta von. S výnimkou nejakého post-apo scenára. Takže to tak aj zostane.
                  Autor má pravdu v tom, že zdravotníctvo na voľnom trhu by mohlo byť o mnoho lepšie, efektívnejšie, dostupnejšie. Toho sa bohužiaľ nedožijeme. Môžeme byť radi za to, že tu máme aspoň niečo, navzdory štátu.

                  1. na to urcite existuji modely jak by se jednotlivi akteri (lekari, ostatni personal, zdravotnicka zarizeni, komercni pojistovny) chovali, kdyz by jim byla umoznena maximalizace zisku a kdyz neco provozuje stat bez takoveho ucelu (navic jeden velky subjekt ma silnejsi vyjednavaci pozici treba ve vztahu k cenam leku od dodavatelu). Bariera vstupu na trh zdravotnich sluzeb je pomerne vysoka, neni to zivnost ohlasovaci. Vznikaly by nejspis alespon lokalni oligopolni retezce, tacitni koluze, mozna by to slo pripodobnit k cenam mobilnich dat u nasich mobilnich operatoru (vsem se vyplati nekazit ceny).
                    analyza: https://www.ctu.cz/sites/default/files/obsah/ctu/sdeleni-o-zahajeni-konzultace-k-predbezne-analyze-velkoobchodniho-trhu-mobilnich-sluzeb/obrazky/predbeznaanalyzavelkoobchodnihotrhumobilnichsluzebverzeprovkprozverejnenipodepsany.pdf

                    1. a hlavne komercni pojistovny by si samy nastavily limity plneni (ktere ukony, do jake vyse, jaka spoluucast atd..)pripadne po nejake pojistne udalosti uz byste byl v trznim prostredi nepojistitelny nebo za astronomicke pojistne na ktere byste nemel

                    2. jsem zastánce eliminace platby státem, protože pak jste pro lékaře totéž jako pro pošťáka balík: zasraná věc, se kterou je práce, ale musí se alespoň nějak vojebat, jinak prachy nebudou. Přímá platba by vrátila „lékařům“ radost z práce pro pacienta, a lékařům by dodala rozumnější finanční ohodnocení za rozumně provedenou práci.

                      Avšak komerčních pojišťoven bych se velmi bál. Já platím skoro 20 tyček komerčce za havarijko, ale vždy když se něco stane[1], tak se kroutí jak nejsmradlavější cigoš, a lžou, zkouší každej trik co je napadne. Tyhle šmejdy fakt nechcete, aby „platili“ za vaši zdravotní péči. To byste na to dost jistě byl hůře než ve stávajícím systému: „Jáj, zlomená noha? A cožpak tu tato bradavička. Jistě jste zakopnul z důvodů pozměněného citu při došlapu její vinou! Jste pojistěný na `všechno®`, ale toto je evidentní zanedbání na vaší straně.“ Fantasiím navzdory by pak dobrou péči měli zase jen ti, kteří platí na dřevo, a ti by jistě zase byli znevýhodnění větší kupní silou/vyjednávací pozicí pojišťoven. Vždy když něco vypadá moc příznivě, je v tom vždy nějaký zásadní průser.

                      [1] např. proražená vana navzdory pomalé jízdě na zničené silnici, kterou však bylo nutno jet, protože někteří „rally“ hoši si hráli celej den na nejlepších silnicích kraje na brm-brm, kdy oprava nestála ani to co jsem ji za jediný rok dal.

                    3. Alfons – ano, hák je v tom slově komerční. Smyslem pojišťovny je generovat zisk akcionářům a plnění pojistného je nepříjemnost, které je potřeba se vyhnout co to jde. takže se jednak kroutěj jak hovno v proutí a jednak podmítaj pojišťovat případy, kdy je příliš velké riziko vzniku pojistné události. Případně ti na férovku napálej vyjímku z plnění právě na tu nejrizikovější oblast.

                    4. štát reguluje trh mobilných služieb vydávaním drahých licencií, takže hovoriť o voľnom trhu mobilných služieb je nezmysel. Bariéra vstupu na trh zdravotných služieb je pomerne vysoká rovnako iba kvôli štátu.
                      Aj v potravinárstve sú jednotliví hráči motivovaný maximalizovanim zisku a napriek tomu sú dnes potraviny dostupnejšie aj tým najchudobnejším, ako kedy boli.

                    5. tak myslim ze je obecny verejny zajem aby zdravotni sluzby byly poskytovany kvalifikovanym personalem proto ta bariera vstupu, dokonce ani veterinarem nemuze byt nekdo tak ze si jen piskne …

                    6. Vsaďte se že ty velmi detailní a propracované socioekonomické modely má každý farmaceutický koncern.

                      A taky do detailu propracovanou strategii jak ze státního zdravotnictví vydojit co nejvíc na úkor pojištěnce a s co nejnižším všimným co přenechávají dochtorům za to že jim umožní takto systém tunelovat.

                      Kupříkladu obor alergologie-imunologie, to je čistá prášková sypárna kde vám nabídnou stovky antihistaminik a ani jeden lék který by řešil příčinu.
                      Naprosté eldorado farmaceutických firem.

                      A člověk je překvapený, že jeho alergickým dětem nedokážou nabídnout nic víc než kdysi jemu v 80. letech, s tím rozdílem, že dnes se z velké části léky hradí.

                    7. mne by docela zajimalo nahlednout (nejaky insider) jak to tam vlastne funguje, farma firmy jsou obchodovane na burze, hodne fuzuji vznikaji takove skoro monopoly, kolik stoji vyvoj, testovani, schvaleni, dostani do distribucni sile, reklama … bezneho leku, take ochrana patenty (casove omezena) jak se pak tyto nebo jine firmy pozdeji stavi ke generikum (levnejsi) nebo se tem originalnim puvodcum leku dari „marit“ byznys s generiky ?

                    8. Podle lidí co do toho nahlédli, jde o regulérní verze „drogových kartelů s lidskou tváří“.

                      A podle některých afér, kdy lidi co vymysleli nějaký převratný lék co doopravdy fungoval a ne že jen tlumil příznaky, zemřeli za dost podivných okolností a po léku se slehla zem, to není nadsázka ale holá pravda.

                      Občas se stane, když někdo chce z jihoamerického pralesa přinést nějakou zázračnou rostlinu (tj. nelze patentovat) která dokáže vyléčit dle oficiální lékařské vědy nevyléčitelnou nemoc, tak ho na ulici rozstřílí samopalem.

                      Farmacie vydělává na lidech NEMOCNÝCH a tak jejich uzdravování není ani trochu v jejich zájmu. Naopak, když někdo najde skutečný lék na nemoc u které bylo nutné doživotně brát podpůrný pseudo lék, tak tím farmaceutické koncerny připraví ne o miliardy ale rovnou o biliony.

                    9. https://www.igeahub.com/2018/04/07/20-best-selling-drugs-2018/

                      https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_largest_selling_pharmaceutical_products

                      https://www.penize.cz/investice/290484-farmaceuticky-sektor-alespon-jeden-trhak-za-pet-let-jinak-neprezijete

                      litaj tam miliardy, imho v minulosti Lipitor (snizeni cholesterolu), Prozac a Viagra musely sypat

                      kolik mohl vydelat Flemming s https://en.wikipedia.org/wiki/Penicillin

                      tehdy by to byvala naprosta bomba ale to snad nejak venoval zadarmo lidstvu bez patentu

        3. Tatíček Bureš na tom pilně pracuje. Teď se zvedly o 10% zálohy pro živnostníky, o 20% pro samoplátce a v plánu je že si doochodci budou platit pojištění sami a za děti budou platit jejich rodiče.

          1. No, zatím tvrdí že to zrušil, ale podle mého, když přijde nějaká krize, tak to tam prskne jakožto cestu ze zadlužovací spirály, lidi to nějak budou nuceni zkousnout a bude. Já pořád říkám, že Babiše jeho oponenti nenávidí pro to co říká, ale pro to, že Babiš se s nikým nesere a protlačil to, o čem oni jen mluvili. Proč ho lidé furt volí, to je mi záhadou.

            1. opravdu takto znel ten navrh ? ja mel za to, ze se mely zvednout odvody na zdravotni u produktivniho obyvatelstva s tim, ze stat by za ostatni platil mene ?

              1. resp. melo to byt svazane se zrusenim https://cs.wikipedia.org/wiki/Superhrub%C3%A1_mzda

                cimz by se na druhe strane melo osobam s prijmy ze zavisle cinnosti ulevit na danich z prijmu ?

              2. trevor12: Je jedno co plká lhář Bureš, podstata jeho nápadu je že stát si nechá asi 70 GKč, které v současnosti vynakládá na pojištění tzv. státních pojištěnců a o tuto částku se zvýší odvody na zdravotním pojištěním fyzickým osobám, ať už zaměstnancům, tak OSVČ. Lhář se kryje lží, že současně sníží daně z příjmů zaměstnancům a OSVČ, ale my už víme že to jsou jenom takové řečičky když ptáčka lapají.

              3. On mele o ledasčem. Třeba o tom, že by bezdětní neměli dostávat důchod z prvního pilíře. Otázka je, co nakonec zkusí prosadit a co mu projde. On ani Bureš nepůjde příliš proti veřejnému mínění svých voličů. Kobliháři by mu sice odpustili i rozdupaný mimino, ale nějaký zásadní reformy zdravotnictví nebo důchodovýho systému by ho pohřbily, ANO je nepokrytě levicová strana a Burešovi voliči jsou vesměs bejvalí voliči ČSSD a KSČM.
                Ono je Burešovi hlavně fuk, jakej tady bude zdravotní a důchodovej systém a nemá potřebu to měnit. On se jen potřebuje udržet u moci a ví, že tenhle národ není pravicový a jakékoliv rozsáhlejší pravicové kroky ho od moci spolehlivě odstřihnou.

          2. Detaily Burešovo-Julínkovské reformy:

            „Není divu, že nová reforma je připravována v režimu utajení, protože toto je natolik výbušná kauza, která může zahýbat nejen s evropskými volbami. Jedná se o totiž o tak brutálně pravicový plán, že někdejší a nechvalně známá Drábkova sociální reforma bude ve srovnání s tímto vypadat jako charita. Ani bývalý ministr soc. věcí Jaromír Drábek si nedovolil sáhnout důchodcům a invalidům na zdravotní pojištění, ale jak vidíte, Andrej Babiš to klidně udělá, ten se nezakecá.“

            „Okolo Adama Vojtěcha se pohybuje skupina lidí napojená na bývalou Cikrtovu zdravotní reformu v Topolánkově vládě, zavedení zdravotnických regulačních poplatků atd. Jistě si na to vzpomínáte. Tito lidé se nyní přesunuli do Hnutí ANO a nyní působí na ministerstvu zdravotnictví pod Babišovým ministrem. Problém je v tom, že tito lidé byli napojeni už za Topolánkovy vlády na tzv. farmaceutickou a pojišťovnickou lobby, která usilovala o implementaci tzv. amerického Kaiser systému do pojištění v ČR.“

  2. Co to tu plácáte člověče? On vám někdo brání navštívit drahou soukromou kliniku?

    Zjevně jste ani nevystrčil nos z této země a tak nevíte co je skutečně tržní zdravotnictví. V té úžasné emerice platíte stejné pojištění jako u nás. Ale zatímco tady jste na pohotovosti zaplatil 100 kč, tak tam za banální ošetření zacálujete klidně 30 000 !!
    A to v případě že není potřeba nějaký zákrok s lokálním umrtvením.
    Na banální operaci musíte prodat většinu svého majetku a na složitější operaci i střechu nad hlavou a modlit se aby nebyla třeba ještě druhá.
    Takové to běžné české kleveťení v čekárně „já jsem byl s tou páteří 4x na operaci a manželka 3x s kolenem a 2x s kyčlí“ zní zápaďákovi jako scifi.

    A na nějakou onkologickou léčbu v zámoří můžete zapomenout, tu vám tam nikdo neuhradí.

    To co se u nás děje je privatizace zdravotnictví a změna na dvourychlostní. Pro chudé (měsíčně <50k čistého) standard na úrovni třetího světa, kde půjdete do nemocnice s nějakou banalitou a vrátíte se ochrnutý na vozíčku protože se na vás vyučil nějaký zahraniční doktůrek co zrovna vylezl z fakulty.
    Nasrané nesnesitelné slovenské doktorky a ukrajinské sestřičky současnosti budou za pár let nedostižným snem.

    Není ani nutné opouštět evropu abychom věděli kam to tu spěje. Většina lidí v Londonistánu vám řekne že od místního doktora by si nenechali ani ostříhat nehty, natož nalepit náplast. A pokorně se 1-2x do roka vrací do ČR aby si tu udělali "kolečko" po doktorech a vyřešili co je tíží.

    1. A všetky tie scenáre o tom, ako v zahraničí zdravotníctvo je hnusné, drahé, nedostupne… za to všetko môže voľný trh, lebo tam je úplne voľnotržné zdravotníctvo, žiadne štátne regulácie, že?
      U nás to bude tiež už iba horšie. Štát to dovedie iba do horšieho stavu. Nič, čo štát reguluje, sa nemôže vyvíjať k lepšiemu. Žiadne zlepšenie nie je možné v prostredí kde chýba motivácia a ekonomická kalkulácia.

      1. Milý Pathy, kaBrnak velice dobře ví, co píše.

        To jen idioti u nás svádějí vše na stát. Někteří lidi mají prostě vymatláno v hlavě, a trpí paranoidní psychózou, že stát je největší nepřítel věsmíru.

        Korporace, které provozují zdravotnictví v zahraničí, jsou ještě horší peklo, než naše kritizované státní zdravotnictví, které mimochodem jede docela dobře.

        Možná to liberálům zapomněli říct, ale ty privátní kliniky a korporace to neprovozují a nebudou provozovat primárně proto, aby to bylo výhodné a dobré pro pacienty. Ve výsledku pak máte enormní počet nemocných, astronomické platby a horší zdravotnictví než naše státní.

        Protože jsem měl tu čest se zdravotnictvím USA – naštěstí jen jako doprovod – tak bych ho nechtěl ani za zlaté prase. Děkuji bohu za to, co máme v České republice.

  3. Hmm, tenhle pláč ani nezní dobře. Dobrá, je třeba si ujasnit co je to vůbec ten nadstandard? Je to měkčí matrace a lepší jídlo, nebo operace ihned místo čekání, nebo způsob operace? Jestli to není o tom, že když má někdo prachy, tak zákonitě si vždycky zaplatí co jeho peněženka snese, a to je týká JAKÉHOKOLI případu kde jsou měřítkem nějak kvantifikovatelné náklady. Co se týče zvířecích mazlíčků, tak tam je na výběr: Buď cálujete nebo necháte utratit. Pro mě osobně je zajímavé to, že sami veterináři říkají toto: Léčba mu (možná) pomůže, ale trvalo by to dlouho a to zvíře by se tím jen trápilo. A i kdyby se vyléčil, není jisté, že ten jeho život nebude tak změněný, že bude dál jen trpět. Nejlepší by pro něj bylo uspání. Já sám jsem potkal mnoho lidí, kteří mi řekli to samé. To se mezi lidmi zavádět nebude, ale za zamyšlení to imo stojí. Na rovinu, všechny ty představy o reformách zdravotnictví atd., většinou přicházejí od lidí zdravých a po všech stránkách zabezpečených. Ale když se stane něco o čem nikdo nemá ani tušení, a průběh toho a života „po tom“ si člověk ani nedokáže představit, tak to pak nejeden tvrďák kňučí a prosí. Já osobně jsem se stylem péče víc než spokojen. Nikdy jsem za to nepřiplácel. Ale rozhodně chápu, že by se zkrátka ušetřit (nemyslím katování kostů) dalo v relativně velkém objemu. Ale to je problém globální. Ve zdravotnictví se točí velké objemy prostředků. To jak v naší společnosti, kde musíme vytáhnout sumu peněz, tak mezi primitivy, kde nedáte peníze, ale třeba nějaké naturálie, popřípadě něco jiného. Přičemž sehnat ty naturálie nebo poskytnout „něco“ může být úplně stejný problém, jako pro běžného člověka sehnat libovolnou sumu peněz. Pokud by bylo na výběr mezi dvěma druhy léčby s totožným výsledkem, s tím, že za použití placené metody budete do týdne jako rybička, a za použití konvenční metody se uzdravíte za měsíc a občas budete mít bolesti a nebudete moct pracovat, ale bude to zadarmo a třeba za určitý čas, tak se pro tu placenou rozhodne ten kdo na to má a nebo komu na tom zkrátka záleží. Pak ať se každý ptá sám sebe. Víte, já si myslím, že podle zdravotnictví je nastaven a sladěn celý ten systém kolem. Kdo hypoteticky dostane vyšší plat: Ten kdo se léčí za prachy, přičemž se do práce vrátí za týden anebo ten kdo na to nemá, a do práce přijde za měsíc? Pak se taky dostáváme do (pseudo) filozofických otázek, kdo je pro tu společnost přínosnější a užitečnější. Zkrátka je to o té protihodnotě. KDyž y to bylo tak snadné, tak bychom byli všichni bohatí, ale nejsme, nikde to není, tak se holt musí najít nějaký kompromis.

    1. Jen bych upřesnil co to znamená „být zabezpečený“. To jsou stamiliony na účtu a nemovitý majetek ve stejné hodnotě v zahraničí v různých destinacích.

      Tedy ne to, jak si zdejší socky koupí auto za mega, a podle závisti ještě větších socek s Fábií fholobytu dospěli k názoru že jsou bohatí.

      Ale i ty stamiliony a nemovitosti jsou relativní. Když nadnárodní bankovní mafie dospěje k názoru že ty prachy co máte v bance (i v daňovém ráji) bude užitečnější použít na sanaci obřích dluhů států či na udržení dolaru/eura, tak vám zbudou oči pro pláč (to je ralita, viz Fiskální pakt apod.).

      A co se týče nemovitostí, tak minimálně v EU s její jednotnou totalitní legislativou to je taky nejisté. Zatím se vyvlastňuje jen na dálnice ale později klidně kvůli ubytování migráčků apod.
      Třeba v JAR začíná převažovat právní názor že bílé hubě nemá patřit nic, ani ta farma na které jeho rodina hospodaří 100 let.
      A je otázkou času kdy tohle začne být populární i v jiných destinacích 3.světa, jižní amerikou počínaje a jihovýchodní asií konče.

      Nejen v ČR dochází k silné erozi majetkových práv ve všech směrech.

      1. Já tohle chápu, de facto zabezpečený nejste asi nikdy, protože vždycky může přijít někdo s větším (legislativním) klackem a máte po žížalkách.

        1. Akorát že na ten legislativní klacek máte de iure nějaké páky. Že toho vohnouti nevyužívají a pak jen kňučí co to na ně vrchnost zase nachystala, to je jen jejich blbost.
          Viz http://paragraphos.pecina.cz , když se chce, tak to jde i v českém právním chlívku.

          Zatímco v džungli 3.světa (=libertariánský ráj), kde vládne systém většího klacku, nemáte možnosti obrany žádné.

          Že v současném systému lidi nevyužívají možnosti které jim (zatím ještě) nabízí, ke svému prospěchu, to je jen jejich mínus.

      2. Tak zase, pokud budeš multimilionář, tak budeš součástí toho žraločího světa velkých korporací a mafií a jak známo, vrána vráně oči nevyklove, alepoň dokud bude na světě dost hejlů co jde oškubat snáz. A hejlové se roděj každým okamžikem. Sebrat barák nějakýmu joudovi co se opozdil se splátkama a dělá mrtvýho brouka je brnkačka, sebrat palác multimilionářovi už za tu námahu obvykle nestojí. Ten milionář má totiž právníky a spolužáky a kamarády na vysokejch místech a vůbec je s tim mrzení, takže pokud to enní osobní, tak je lepší se na to vykašlat a podojit pár socek z nižší střední.

    2. Těžko se reformuje od prostředka, celej systém je od základu blbě. Západní medicína obecně má v atitudální léčbě a pozákrokovým přístupu hodně hodně velký mezery, ale tady je to bráno tuplem jako šamanismus. Chirurgie a některé další fyziologický věci jsou docela na úrovni, to jo. Zbytek je tragédie.

      1. Tak ono nase zdravotnictvi se rekrutovalo ze statni sluzby, ze. Na to je zbytecne plytvat slovy.

  4. Celé je to úplne jednoduché.
    Zdravotníctvo stojí peniaze a je to biznis ako každý iný. Buď bude fungovať tržne, alebo bude centrálne plánované. Ako vyzerá centrálne plánovaný obchod sme tu už zažili. Nebol ani toaletný papier a dámske vložky. Je úplná hlúposť sa domnievať, že zrovna v zdravotníctve bude centrálne plánovanie fungovať.
    Niekto musí naplánovať, koľko peňazí sa na zdravotníctvo minie a aká služba bude za tie peniaze poskytnutá. Teoreticky je možné na zdravotníctvo minúť ľubovoľné množstvo peňazí. Vždy sa dajú objednať drahšie stroje, drahšie operácie a lieky, vyšší štandard v nemocniciach, viac odborníkov… Ale bohužiaľ, niekde ten strop musí byť. Vždy sa nájde niekto, pre koho už nie je možné hradiť zdravotnú starostlivosť a zomrie. Kde je tá hranica dnes určuje štát centrálne a z podstaty veci neefektívne. Tak, ako vo všetkých oblastiach, kde trh dnes funguje lepšie, ako centrálne plánovanie fungovalo za socializmu, tak isto by trh fungoval lepšie aj v zdravotníctve. Bohužiaľ ľudia sú tak demagogicky zmanipulovaní, že to odmietajú chápať.

    1. ukazte nam priklad civilizovane zeme, kde maji ciste trzni zdravotnictvi a vse funguje jak si Vy ve svych naivnich predstavach malujete …

      1. Neukážem, lebo o ňom neviem. Ale to neznamená, že sa rakúska ekonomická škola mýli.

        1. tak muzeme zacit treba Standard Oil, AT&T nebo treba https://en.wikipedia.org/wiki/Market_failure

          1. ja chapu prirozenou touhu cloveka po jednoduchych resenich, v tomto pripade volny trh vse zaridi (laissez-faire, neviditelna ruka trhu), vsude dokonale konkurencni prostredi … bohuzel realita sveta je daleko komplexnejsi a clovek se svoji inteligenci a inherentni vlastnostmi jako sobectvi, chamtivost, nenasytnost, po mne potopa, chuze pres mrtvoly, co bude v budoucnu az uz tady nebudu mne nezajima … atd… tam vnasi nekonzistence (platilo by Stalinovo – Kde neni clovek, neni problem) co jinak kristalove ciste teorii Rakouske ekonomicke skoly podlamuje pilire na kterych stoji (samozrejme ze v drtive vetsine oblasti je volny trh to nejlepsi, zvlast kdyz stat dokaze zajistit dokonale konkurencni prostredi v dane oblasti)

          2. Na tému toho, že Standard Oil nebol žiadne zlyhanie trhu, tu už bolo popísané dosť.
            Na prvý pokus som našiel toto: https://ankap.urza.cz/index.php?action=branch&id=22

  5. Pokud jde o různé africké libertariánské ráje, tak tam „neregulované volnotržní“ zdravotnictví funguje tak, že co tam zadarmo nedovezou z evropy, to tam není, a když zkolabujete před okny zdravotnického zařízení tak se nikdo ani nenamáhá vyjít ven aby vám pomohl.

    A když už vás prohlídnou, tak si musíte lék stejně sehnat na černém trhu, protože ty léky co místní nemocnice dostala v rámci „humanitární pomoci ubohým černouškům“ tamní doktoři ihned rozkradli a prodali na černý trh.

    1. To nie je žiadny dôkaz toho, ako by fungoval trh u nás. Aj u nás štátne zdravotníctvo nejako funguje len preto, že to ľudia tak chcú a aktívne sa o to snažia, napriek tomu, že im štát všemožne hádže polená pod nohy. Štát nie je žiadny múdry vládca, ktorý to všetko zariadi pre hlupákov občanov. Skôr naopak. Tí, čo rozhodujú v mene štátu, sú v drvivej väčšine ľudská spodina. Celé to nad vodou držia bežní slušní ľudia, ktorí majú nejaké morálne zásady.

  6. Několik slov k českému zdravotnictví, když podle mínění většiny stojí skoro za hovno:

    – v mnoha oborech péče jsme na špičce, mezi nejbohatšími státy
    – je úplně jinde, než bylo za bolševika i než před 20 lety, pokud jde o moderní léčené postupy, přístroje a léky
    – systém zdravotního pojištění se skutečně blíží modelu (povinného) pojištění, kdy pojistným je procento z příjmu nebo minimální paušální poplatek, zatímco péče, včetně péče za miliony nebo desítky milionů, se čerpá dle potřeby
    – v případě akutní péče, jakou jsou třeba náhlé úrazy kloubů, čekací doba skoro neexistuje, oproti plánovaným operacím
    – naše zdravotnictví je vyhledáváno lidmi z některých mnohem bohatších zemí pro lepší úroveň, kteří si péči sami zaplatí, třeba z UK
    – za mnohem méně peněz české zdravotnictví poskytuje v průměru srovnatelnou péči se zeměmi, kde do zdravotnictví plyne mnohem více peněz díky vyšším mzdám a odvodům; je toho dosahováno hlavně českými platy personálu (sester a doktorů), protože přístroje a léky se pohybují na stejném trhu

    1. Jsem po třech plastických operacích rozdrceného kolenního kloubu. Můj otec přežil rakovinu žaludku. S vaším tvrzením nesouhlasím – mě se chystali rozříznout špatné koleno a až když jsem začal ječet, tak si rozbalili druhou nohu. Když jsem s krevním tlakem 220/140 čekal na pohotovosti, byl jsem druhý v pořadí. Po třech hodinách jsem byl stále druhý v pořadí, tak jsem jel k doktorce, která mě na pohotovost poslala a ta se mnou došla do lékárny, koupila se mnou Lokren a nechala si mě v čekárně a pustila mě domů, až když se mi tlak snížil. Tátovi dali na rakovinu antibiotika, poslali ho domů a řekli mu, že má 14 dní. Když za 14 dní přišel do nemocnice s tím, že je pořád naživu, tak si ho tam nechali. Ozařování na hradecké onkologii probíhalo tak, že obsluha ho upozornila, že zařízení je ruské výroby z 60. let a proto nefunguje úplně dobře a aby se ozval, kdyby ho to začlo pálit někde jinde, než kde to pálit má. Tolik k vaší „špičce v oboru.“ Na pokoji mu s rozřezaným břichem a oslabenou obranyschopností cestovali cikorky, které se chodily do nemocnice vychcat a vysrat, takže během týdne chytnul infekci. Čtrnáctihodinová operace, která mu zachránila život, byla v podstatě dílem náhody, protože se dal do řeči s primářem a toho překvapilo, že teprve padesátiletý pacient byl vsazen do skupiny „odepsaných,“ kteří dostali jen ozařování, což je v podstatě rozsudek smrti – a na seznam ho připsal.

      Zcela upřímně, celý ten váš příspěvek mi přijde jako úplné sračky, ale je možné, že jsme prostě měli smůlu.

      1. Masiton:

        moje máti (již dlouho v důchodu) si loni v léte zlomila kyčelní kloub, nějak kolem poledne, záchrankou na Bulovkou (někdo tenhle ústav proklíná), předoperační vyšetření OK a večer operace a náhrada, po pár dnech na doléčování na jednu polikliniku a za další dva týdny domů. Absolutně perfektní péče. Byly by i lázně, kdyby chtěla. Na tu samou operaci čekají plánované případy asi rok.

        Teď v zimě jeden známý, pracuje při důchodu, uklouznul a rameno v hajzlu. Natolik, že rozhodli dát umělou náhradu, ihned. Když to půjde rychle, během května se dá dohromady.

        Před léty se nám narodil předčasně kluk, naštěstí vše OK, ale kdybych ten měsíc a půl na jednotce RES, INT a dalších odděleních měl platit, tak to splácíme asi do konce života. (To je ta skutečná česká špička na světě – novorozenecká péče)

        Když sečtu teď naši „blízkou“ rodinu, tak jsme 5 pracujících (já, žena, sourozenci a neteř) a k tomu dvě děti na základní škole + 4 důchodci s občas dost rozsáhlou péčí. Takže čtyři plátci pojištění na 6 neplátců.

    2. Některý pracoviště některejch špitálů jsou na úrovni. I tam ale mnohdy záleží na tom, na koho člověk natrefí a esli jsou přístroje v pořádku. Nemusíme snad zas opakovat kolečko osobních zkušeností kterak kde co zkurvili či někoho dokonce i zrakvili.

      Jinčí, hlavně menší špitály v zapadákovech jsou taková řezničina, že kdo může, nechává se vozit jinam už když ho veze rychlá. I posádky jsou si toho vědomy.

  7. Vida, tak autor asi objevil nějaký threshold čtenářů DFENS. Já si třeba myslím úplně to stejné – naši mají tři psi, dva z nich vyhrávají kinologické soutěže a samozřejmě psům je potřeba platit zdravotní péči. Rentgenová stanice pro psy vypadá lépe, než rentgenové oddělení na Vinohradech, je to úplně jak z filmu. Veterináři regulérně přiznávají, že co se týče zákroků jako je drobná operace s lokálním umrtvením, nebo různá specializovaná vyšetření se od těch lidských neliší jinak, než regulacemi a požadavky na zprostředkovatele, které to právě prodražují. Stačí porovnat třeba cenu za odběr krve a její rozbor u psa a u člověka. Rentgen pro zvíře funguje úplně stejně, ale ten pro člověka má specielní papírek od nějaké státní autority, že může být používán na člověka. Známej třeba dělá mrazáky pro nemocnice a tam je to v podstatě stejné – majitelé firmy si sehnali papírek, že můžou do nemocnic dodávat, ale jinak to jsou normální lednice jako kdekoliv jinde, akorát je v nich šváb na sledování teploty.

    S tím příspěvkem se naprosto ztotožňuju – samozřejmě netvrdím, že péče o zvíře a člověka je stejná. Ale tvrdím, že většina cen je neskutečně nafouknutá, třeba stonásobně, jenom tím, že službu nebo produkt může poskytovat jenom nějaký jeden monopol, nebo pár firem, které získaly povolení. Problém je také v tom, že ty povolení nejsou nárokové, podobně jako třeba STK. Když dneska chcete založit vlastní STK, musí vám k tomu dát razítko ministerstvo dopravy. A to vám ho nedá, neřekne proč a také vám to říkat nemusí. Musíte znát lidi, kteří znají jiné lidi, kteří vám za jistý obnos zajistí razítko, abyste si mohli STK založit, jinak to prostě nejde. Deal with it.

    Autor má jednoznačně pravdu, kdo tvrdí opak, tak to prostě jenom nevidí.

    1. Je to tak. Majstrštyk byl, když kyslík přehodili z kolonky „léčebné přípravky“ do „léky“. A hned cena 3x stoupla, aniž by se něco technologicky změnilo.

  8. No problém je v tom, že novodobý nevolník bez ohledu na růst produktivity, vždy dostane pouze tolik, aby plus mínus přežil a na konci měsíce byl na nule.
    Takže halt by každý rok do zahraničí místo 800 mld dividend odešlo 1,1 bambilionu a v TV by bylo víc reklam na hypotéku za slepák. V diskuzi je to ovšem samej Rotšild, co si každej víkend nechává dovážet svíčkovou z Argentiny a umí měnit hovna ve zlato, takže ho tyhle drobnosti netrápí.

    1. Tak tak.

  9. Jo, ja vam poviem inu story. Idete si tak po vrcholku hrebena na bicykli s helmou, kolenackami a laktovkami, blbo zavadite kolom o kamen a strepete sa z hrebena niekolko metrov dole po svahu. Pad je to tvrdy, ale viac menej po vlastnej ose to date k ceste. Odvezu vas do nemocnice, nezistia otras mozgu ani nic zlomene, ale kvoli modrinam a odreninam sa nariadi CT a rontgen. Vseho vsudy stravite v nemocnici aj s cestou a cakackou na vysetrenia 3 hodiny.

    Pri vychode z nemocnice dostanete ucet: $12 000,-

    Nejdem obhajovat efektivitu verejneho zdravotnictva, ta je tristna. Nemyslim si ale, ze liberalizacia by priniesla lepsiu dostupnost alebo nizsie naklady. Ono sa pekne hovori, ze zdravotnictvo je biznis ako kazdy iny. Podobne nam hovorili v 90. rokoch, ze stat je zly hospodar a treba predat podniky sukromnikom. Kuriozne bolo to, ze podniky sa predali nezriedka inym podnikom, ktore su statom vlastnene v inej krajine. Nejdem teraz rozoberat, ci to bolo dohodnute, alebo nanutene. To uz nic nevyriesi. Len zdoraznujem to, ze existuju statne podniky, ci uz ciastocne, alebo uplne statom vlastnene, kde biznis funguje. A nie je ich malo. Vsetci povodni telekomunikacni operatori na uzemi CSFR (a aj niektori novovzniknivsi) su dnes vlastneni statmi vlastnenymi podnikmi. Renault, ciastocne VW a az ma pamat neklame aj PSA su takisto statom vlastnene. Riesenie „rozpredania“ je ciernobiele, alibisticke a v podstate zbabele, pretoze problem s manazerskou neschopnostou statu sa riesi tym, ze sa statu vsetky manazerske moznosti zoberu.

    Vyssie sa spomenulo, ze problemom su platby za poistencov statu. To na jednej strane sposobuje, ze fond plni menej ludi, nez z neho cerpa. Predpokladam ze aj v CR budete mat klauzulku, ze prijem Socialnej poistovne (a mozno aj Vseobecnej zdravotnej poistovne) su prijmom statneho rozpoctu (ergo skrytou danou) a to, kolko sa na poistnom vybere nereflektuje to s akym obnosom penazi budu dotycne entity pracovat. To na druhej strane sposobuje, ze to, co sa donho naplni nemusi byt dostupne k cerpaniu.

    Druhym problemom je nacrtnuta efektivita minania prostriedkov. Uznavam, ze tento problem je obtiazne riesit, pretoze vyzaduje aby si defakto ludia na danych poziciach usili bic sami na seba. K tomu bude mizerna ochota. Zuzenim prilezitosti k takemu niecomu sa ale problem s prejavom nevyriesi. Ten ostane, len na mensom pocte miest.

    1. $12000? A kolikrat za zivot se toto stane? Jestlize dneska je prumerna mzda v Cesku nejakych 30 tacu, tak zdravotni (poplatnik+zamestnavatel) dela cca 4 tacky, takze za rok pade. To mas na ten tvuj let na kole za pet let nasetreno. Myslis, ze tohle se ti stane kazdych pet let, abys byl aspon na nule?

      1. Navíc ve Státech je fakt trochu jiná životní úroveň než tady, že.

      2. Rozmyslam ze ako by to asi bolo s tym stvrt milionom USD za operaciu aku urobili mne. A to este neratam tie 3 tyzdne v nemocnici…

    2. Jenže takhle to v USA nefunguje. Problém je, že o US zdravotnictví v ČR píší lidé, kteří s ním nemají téměř žádnou zkušenost. V tomhle případě třeba nemocnici ani nenapadlo, že by dostala těch $12,000. To je jen, aby na účtu od pojišťovny dobře vypadala sleva, kterou vám vaše US zdravotní pojišťovna domluvila. Reálně jim pojišťovna zaplatí z ceníkové ceny nejvíce třetinu, spíš ale čtvrtinu. Pokud nejste jako turista pojištěný, tak je jen na vás, jakou skutečnou cenu si po obdržení účtu vyjednáte. A jako turista ze zahraničí, kde pojišťovna ví, že peníze bude jen velmi obtížně vymáhat, máte velkou šanci dostat se na hodně nízkou cenu. Myslím si, že nabídku na $2,500 při jednorázové okamžité úhradě by vzali.

      1. Ale to je presne to, ako by to NEMALO fungovať. Buď by mala byť orientačná cena dohodnutá vopred, alebo by mal byť pevný cenník (v prípade akútnych stavov zahŕňajúcich bezvedomie/neschopnosť na právne úkony len ten pevný cenník).

        Takto, ak PO poskytnutí služby začne licitácia, koľko vlastne kto môže zaplatiť, tak to je podobný systém ako náš polosocialistický (kde každý platí rôzne za teoreticky vždy rovnakú úroveň služby), len sa to tak netvári…

        1. Ano, jeden z největších problémů US zdravotnictví je, že nikdo nezná cenu dopředu. Naopak mi nevadí, že o ceně se dá smlouvat, na tom zase nevidím nic špatného.
          Je pravda, že naprostá většina lidí v USA má nějaké pojištění. Těch nepojištěných je hodně málo a většinou je to jejich chyba, jejich rozhodnutí. Ale i ti, kteří jsou pojištění, mají často dnes velmi vysokou spoluúčast, např. $10,000 ročně a často si nemohou dovolit tolik zaplatit. Samozřejmě, ta spoluúčast není z ceníkových cen (ty jsou nesmyslně vysoké), ale z cen, které by platila pojišťovna. I proto je dobré být pojištěný, není třeba se potom s nemocnicí hádat, to za vás už udělala pojišťovna,

    3. „Renault, ciastocne VW a az ma pamat neklame aj PSA su takisto statom vlastnene“
      Ne ze by na tom nejak extra zalezelo, ale Renault je vlastneny (francouzskym) statem z cca 15%, tedy podobne jako VW tim nemeckym.
      A uz to plati dlouho.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017