Očima libertariána: Jak vybírat školu pro dítě? - zpět na článek

komentářů 541

 1. K otazce „co“: v tuto chvili se jako velmi perspektivni jevi ucit deti cinstinu. Cinani ve velkem skupuji vsechno, co na tzv. Zapade jeste za neco stoji a je jen otazkou casu, nez tu ziskaji dominantni vliv na ekonomicko-politicke deni. Kdo pak bude umet cinsky, nemusi mit o praci strach. Napriklad vnucka moji pratety se zacala (vice mene z hecu) ucit cinsky na gymplu. Dnes je de facto sekretarka (nema vysokou skolu ani nic podobneho), ale firma ji plati okolo 80k mesicne jen za to, ze se po telefonu domluvi s cinskymi zakazniky a parkrat za rok funguje jako prekladatelka pri pracovnich cestach do Ciny. Blby ale je, ze na cinstinu je asi potreba talent, nebo minimalne velmi dobra pamet.

  1. Umět čínsky, to je pro dnešní život dost málo. A těch 80k bere dnes každej druhej libertarián. Za to se moc života pořádně neužije. A až se někdy Čína znelíbí, pak bude možná nezaměstnaná.

   1. No dobry, ale ukazte mi sekretarku, ktera dnes ma 80k? Pozdeji se taky muze stat, ze „libertarian“, kterej umi cinsky, bude mit dvojnasobny plat nez „libertarian“, ktery neumi.

    1. Pokud je to správná libertariánka, pracuje na hranici svých možností a mezního užitku. Pokud tedy náš prezident neprohloubí relationship s čínskými soudruhy, paní by neměla brát více než má teď. Také je otázka, jaké by byly opportunity costs. Není totiž vyloučeno, že pokud by se naučila například japonsky, mohla by brát ještě o tisícovku nebo pár stovek více.

  2. Já bych se čínsky i naučil, ale po pěti letech létání do Číny pracovně, na mě jde z Číny a Číňanů nauzuea.

   Bohužel jsem se naučil ten jejich národ dost upřímně nesnášet a to v četně jejich smradlavý, oranžový a smogový otrávený díry, kde žijou.

   A učit se jazyk národa kterej moc nemusím – to mi prostě nejde. To je, jak kdybych se měl naučit rómsky.

   1. No koukám, že Vy jste se nenaučil ještě ani česky, tak bych byl s tou čínštinou opatrnější …

    1. Eh, grammar nazi. Vítejte, chlapče zvědavá. Už je to pár let, co jsem Vás viděl naposledy.

   2. Co Vám konkrétně vadí? V Číně jsem nikdy nebyl a asi se tam jen tak nepodívám, ale vzhledem k tomu, jak jdou nahoru, mne zajímá každá konkrétní zkušenost.

    1. Tak v kostce:
     když jsem tam začal jezdit, byla to zajímavá a exotická zkušenost, bylo to všechno nový, barevný, sice trochu smradlavý, ale jinak prostě exotika se vším všudy, proč ne.
     Po nějaký době (tak třeba po dvou letech) jsem zjistil, že mi začínají vadit konkrétní věci a už jsem se do té země přestal těšit, ba naopak.
     Konkrétně:
     – smrad. Celá Čína šíleně smrdí. Mám poměrně citlivý nos a mám pocit, že Čína smrdí víc a víc. Smrdí tam ulice, auta, smrdí tam lidi. Všichni mají chrup v žalostném stavu, takže jim děsivě smrdí z repráků – a možná za to může i ta strava, nevím. Navíc každej Číňan hulí jak bohatej kupec, takže smrad z držky + odér čínských cigaret – to je fakt na poblití. Ženský maj zuby taky hnusný.

     – hluk, jiná osobní zóna okolo člověka. Na letiští, kor na trochu větších, kde jsou nějaké fronty, jsou všichni namačkaní tělo na tělo, rvou se před sebe a jakmile si uvolníte 10cm od zapáchajících zad rolníka před vámi, který se právě odhleňuje a odplivává soply tu do kapesníku, tu do koše, hned se před vás narve někdo, kdo zbadal že jste hlupák.

     – prach. Jakmile jste trochu ve větším městě – ale i mimo, všechno je pokrytý oranžovým sajrajtem se siřičitým puchem na patře. Je to kolikrát cítit už když přistává letadlo (typicky Peking a Xi-An, Shang-Hai ušla, asi jak je u moře).

     – smog. Kromě prachu a smradu je to typickek čínskej smog, kterej je opravdu děsivej kolem zimy, kdy se mi několikrát za týdenní pobyt nepoštěstilo vidět slunce jinak, než jak oranžový kolo někde v hloubce šedivýho smradu – šlo pozorovat přes smogovej filtr pouhým okem.

     – kultura, mentalita. Navzdory tomu, že je to země, která měla kdysi nejlepší mozky na světě, nejrozvinutější kulturu a dala světu spoustu vynálezů, dnešní Čína je dramaticky jiná. Díky politice jednoho dítěte jsou malí Číňánci rozmachaní stejně nechutně jako děti lokálních biomatek, protože když má jeden takovej harant rodiče a čtyři prarodiče jenom pro sebe, bejvá děsivě zhejčkanej. Jinak, z tradiční čínské kultury zbyl asi jenom čaj. Jinak, návštěva většiny muzeí je zbytečnost, protože o pradávné kultuře většinou vypráví jenom několi střepů z nějakých starých hrnců a k nim je nakašírovaný příběh. Viděl jsem terakotovou armádu (asi 4x) a je to docela zážitek, smutnější o to, když jsem tam jako jeden z exponátů viděl i toho dědka, kterej tam kdysi vyoral střep. Celá Čína je dneska stejně nabarvená, nekvalitní, uřvaná a blejskavá jako jakákoli jiná asijská tržnice. Chvilku člověka ten kolotoč barev, pachu a zvuků baví, ale…

     – doprava. Vydala by na článek. Snad jen, když jsem tam začínal jezdit, tak ve větších městech byly pořád ještě vyhrazené pruhy pro cyklisty. Situace se ale změnila, Čína zbohatla a lidi na kola serou. Každej má alespoň elektroskútr a všechny rikšy dostaly e-pohon (kola dtto). To proměnilo cyklisty ve smrtící kamikaze, protože lítají nehlučně a velkou rychlostí, takže je nutno čučet za roh, protože je velká šance, že zpoza něj podobnej trotl vystřelí.

     – jídlo. Záležitost, po který se mi stejská. Čínská kuchyně – její hlavní čtyři druhy – je sympaticky těžká a smažená, podobně jako česká a i když spotřebují zeleniny docela dost, spousta toho je schopná vyvolat žlučníkovej záchvat. Jejich kachnu jsem ale miloval a obzvláště pak kůži z ní s citronovou trávou a dipem. Co jsem nesnášel, že u jídla se kouří. Jinak otočný stoly pro food-sharing je taky bezva.

     Suma sumárum:
     Viděl jsem, stačilo. Čínská kultura je v tuhle chvíli v troskách a zcela ustoupila konzumnímu způsobu života, pro který ale potřebuješ obrovskou šedivou výstavbu a jedovatý průmysl.
     Lidé jsou tam jako jinde, blbci i pohodáři, ale všchni jsou to Číňané. Jsou rozdílní ve všem a tak moc, že si tam člověk po nějaké době začne připadat osamělý a těšit se zase domů. Anebo ne a přijme tu zemi za svou, i si pořídí nějakou čínskou choť, jak mí dva kolegové, Němci. Já bych do toho ale nešel, už jenom k tomu, že vychovávat dítě s rouškou na hubě považuji za kruté.
     Tož tak – zkráceno… ;-)

     1. ….málem jsem zapomněl na šílenej bordel, a to úplně všude. Jak se kdo vysere, tak se vysral. V uličkách se všude válí hromady odpadků, ve kterých lezou krysy.
      Co je udržovaný, tak jsou veřejný prostranství, tam je spousta státních/městských zaměstnanců a pidliká nůžkama každej lístek na živým plotu, ale o kousek dál na konci ulice vládne středověk (co do odpadového hospodářství se týče) se vším všudy.

      1. Každopádně díky. Není nad osobní zkušenost.

     2. > …když jsem tam jako jeden z exponátů viděl i toho dědka, kterej tam kdysi vyoral střep.

      To byl vycpanej nebo ještě živej?

      1. Seděl a ani se nehnul. Možná že byl vycpanej, ale měl jsem dojem, že občas mrknul.
       Jestli tam na židli umřel, tak se smradem nikterak nelišil od místních.

    2. Bol som v Číne pracovne len štyrikrát a aj to už asi pred 4-5 rokmi, ale niektoré spomienky zostanú.
     Mne osobne tam vadila nemožnosť dohovoriť sa inak ako po čínsky – hoci ak si dobre spomínam tak v Číne neexistuje jeden jazyk pre všetkých – a to tak, že na firme, ktorá vyrábala TCM som sa dohovoril s 2,5 ľudmi ako tak po anglicky, na hoteli recepcii mi vedeli akurát odzdraviť a vydať Breakfast ticket a v meste s X-miliónmi obyvateľov(ShenZhen či jak sa to píše) som stretol až jedného človeka s ktorým so si pokecal chvíľu.
     Ďalej mi vadila tá ich stádovitosť, ktorá nemala hraníc.
     Vadila mi kvalita výrobkov dostupných pre ich vnútorný trh – proste katastrofálna kvalita.
     Nasralo ma keď som im odporučil chladiaci agregát s potrebným výkonom a prietokom studenej vody a najprv mi klamal dodávateľ do ksichtu, že to v pohode utiahne aj ten slabší agregát (čo som mu nezožral a povedal nech to dá písomne) a nakoniec objednali ešte nejakú väčšiu biedu – a potom mi povedali, že naša mašina nespĺňa deklarované parametre pri vyparovaní produktu. Načo som im predviedol vyparovanie vody za predpísaných podmienok a po pol hodine testu som im na výstupe chladiaceho agregátu vyrobil vyše 56°C (pri požadovaných 10°C). Vadilo mi, že pri jedle im všetko padalo kade tade a oni v tom svinčíku ďalej sedeli bez toho aby si to po sebe trošku upratali.
     Vadili mi ich raňajky, kde som si nevedel nájsť skoro nič na jedenie – je to paradoxom, lebo inak som tam žral všetko.
     Vadil mi ich spôsob jednania – proste do očí povedia, že všetko OK dobre urobíme a ledva sa otočíš tak ti vrazia nôž do chrbta.
     Vadilo mi, že si nevedia prečítať rozsah dodávky a prevedenie našej mašiny a potom sa vyhovárajú, že oni si mysleli že to je inak, onak, hentak, všelijak…
     Vadilo mi, že personál, ktorý som školil nemal poňatia o procese, nimi dodanom produkte, o spôsobe spracovania a vkuse sa to snažili hodiť na mňa, že predsa ja som došiel s tou mašinou tak musím predsa vedieť aké parametre sú optimálne pre ich produkt (boli to nejaké drobné guličky, ktoré ani nevedeli pomenovať a len furt hatlali, že to je TCM) atď.
     Bol som rád, keď moja prdel sadla do lietadla v HongKongu smer Slovensko……..

     1. Takže s tou jejich nadvládou nad světem to nebude tak horké. Někde jsem četl, že čínské univerzity mají každý rok více absolventů-inženýrů, než zbytek světa. Otázkou bude kvalita.

      1. …Číňané shoří sami v sobě jako supernova.

       Mají spoustu lokálních značek aut, kdo ale v Číně chce něco trochu znamenat, má evropské auto. Čínské rachotiny jsou pro plebs…jsou to jen nakašírovaný srágory, jako ostatně všechno v Číně.
       Jo, dostaneš kvalitu – ale musíš si sehnat ty nejlepší z nejlepších a taky si jí zaplatit.

       A další věc – v dnešní době, kdy je hodně velká část z ceny výrobku tvořená R&D aktivitami, tak už se taky leckdo cuká dát výrobu do Číny už jen proto, že tím prostě nabídneš Číňanům za gratis know-how

       1. Co Qoros, to platí Číně taky za rachotinu? V Evropě se prodává, zrovna dneska jsem jednoho potkal na silnici.

        1. Bez mučení se přiznám, že nevím, tuhle značku neznám.
         Vzhledem k tomu, že jsem byl nejvíc v Xianu, kde je BYD, viděl jsem asi nejvíc tohohle kšuntu. To je naprosto děsivý auto. Rvou to povinně taxikářům.
         Vypadá a chová se to jako VAZ 2104.

         Všichni z firmy jsem pracoval, tak měli Škody nebo VW, majetnější pak Audi (management).

         Staff púak jezdil čímkoli, co se hejbalo.

       2. Plus jsou neuveritelni sobci co mysli jen na sebe a na ostatni serou. Jednat s Cinanama je k posrani. Vsechno jim trva jak hladovymu srani a trva roky nez vybudujes obchodni vztah na kterej se da jakztakz spolehnou a i tak te pravidelně zkousej ojebat. A jako bonus to, ze jejich kultura jim neumozni rikat ne, takze rikaji na vsechno ano, s nuancemi ktere znamenaji ne. Coz Cinan pozná, ale Evropan ne. Plus me casem srala ta jejich nutkava potreba abysme imrvere chvalili a obdivovali Cinu – baraky, jidlo, kulturu… Reciprocne to ovsem nefungovalo, dostat z nich slovo uznani byla nadlidska prace.

        1. Nechci vas zbytecne strasit, ale az to tu Cinani vsechno skoupi, tak se tyhle moresy stanou novym normalem i zde…

        2. shane: chce si to o nich něco zjistit. Když tam jdete s tím, že se k nim budete chovat jako k Evropanům a čekáte, že oni se dle Vás zařídí, logicky dopadnete špatně. Stejně jako Číňan tady. Přitom tady ho nejspíš pošlete do háje, ať se to tady naučí a nebudete se mu přizpůsobovat. Takže by Vás nemělo překvapit, že on to „doma“ vnímá úplně stejně. Vaše neznalost místního prostředí není problém domácího, ale hosta.

         1. Ale jo, ono to prekvapeni nebylo, to nejsou veci co by clovek nemoh zjistit. Ale to neznamena, ze to nebylo k posrani. Jednat s Cinanama je vo nervy i kdyz vis co cekas. A asijska uroven korupce, o tom se nam ani nesni. Zijeme v az neuveritelne pravnim state.

          1. A je to opravdu korupce, nebo spíš klientelismus. Ve filmu „Emperor“ ( https://www.csfd.cz/film/325307-emperor/prehled/ ) je tohle téma krásná scéna.

          2. Oboji. Korupce, klientelismus a pak jeste nepotismus. Vse v Asii buji prevelice.

       3. Cinani maj problem s kreativitou. Co umej je dril a v tom co se da nadrilovat excelujou. Ale jak to vyzaduje kreativitu a individualismus, jsou v pytli.
        Bavil jsem se se znamou co dela do klasicke hudby, tak Cinani jsou vynikajici technicky, protoze od malicka drilujou desitky hodin tydne. Ale jejich hrani nema švih, je sterilni.

        1. Pokud se na odlišnou kulturu a mentalitu budete dívat přes kukátko své vlastní moderní životní filozofie, která klade důraz na výsady a práva individualit, kde veškerý mravní, sociální a kulturní výsledek společnosti dominuje na slově „Já“, tož těžko můžete objektivně hodnotit jinou kulturu a mentalitu, zvláště pak tu čínskou.

        2. A tuhle znáte?

         včera pri večeri mi rozprával zážitok s čínskym Joint Venture.
         o tej kópií celej fabriky?
         ano, ale to bolo plánované. Nemci si ich zavolali a dali im jasný príkaz otvoriť kópiu ich výroby, podotýkam však že funkčne kópiu, nie obrazne.
         šikmáči behali dva mesiace po fabrike a všetko fotili. Minulý týždeň boli omrknúť výsledok. Keď vošli do haly, celá delegácia mala pocit že sa teleportovali. Všetko úplne komplet rovnaké!
         Stroje, bedne, dopravníky, umývadlá, všetko presne na tom istom mieste. Dokonca tie ich šialené nemecké požiarne nákresy po zemi a na stenách núdzové dekle na kanály, aj keď tam žiadne kanály nie sú :)
         ale, čerešnička na torte. Vošli do haly a plant manager z nemecka si len trhal vlasy a plakal. Predstav si, výrobná hala, plechová sedlová strecha na kovových trámoch a na jednej strane v lufte, pod trámom, pripevnená 20cm hrubá rúra po celej dĺžke haly.
         na tej rúre 5-6 kovových kolies, priemer cez meter na nejakých tyčkách. Vyzeralo to ako koleso z dostavíku na divokom západe. Na otázku čínskemu projekt managerovi, že načo je tá rúra: „My presne nevieme, ale bolo to tam.“ a ukázal im fotky.
         tušíš správne, v nemecku má tá výrobná hala asi 100 rokov. Hore pod strechou majú stále pripevnený centrálny hriadeľ s remeňovými kolesami, ktoré sa používali niekedy pred vojnou! Neodstránili ich, lebo statici sa boja že strecha by to nezniesla. Tak to tam trpia a doteraz majú každý rok oborvské problémy s odbormi a bezpečákmi, lebo zamestnanci pracujú pod nefunkčným zaveseným bremenom, čo ich akože ohrozuje.
         Zamestnancom preto musia dávať rizikové príplatky a podobne. Prosto, nemci sa toho hriadeľa snažia už roky zbaviť a títo čínsky machri si to tam dobrovoľne nainštalovali aj do ich novej haly!

         1. To je náhodou vtipný a navíc účelový, udělali přesnou kopii, takže perfekcionisti každým coulem, a úplně nejvíce mě pobavilo, že z toho mají zaměstnanci dokonce užitek, dostávají ještě k platu nějaké rizikové příplatky, což je pro zaměstnance určo skvělý.

      2. Ale bude, Evropa i US skrta ve vyvoji a ztraci. Cina i Indie(a v tuto chvili bych si vsadil na Indii, ale je mozne, ze to vidim sejdrem hlavne diky uzavrenosti Ciny) investuji sileny prachy. V cem ztraci je urcita (ne)schopnost vybrat spicku. Zjednodusene – Cinske univerzity v jednom meste vyproduji 1m vysokoskolaku. Jak z toho kvanta vybrat tech 10 spickovych magu v jejich oborech? Aha? V Indii je to jakz takz jednoduche, stahnes si ty, co vystudovali prestizni emericke univerzity :D (trosku nadsazka ;))

       Jakmile tohle obe zeme vyresi, tak se to pohne vpred. Uz ted obe zeme dotahuji nas naskok, na kterem „my“ davno nepracujeme.

       Je otazka, co se stane, az nas dohoni. Ale v tuhle chvili se sereme s tim, ze sami sebe ekologicky omezujeme, kdyz Cina na to z vysoka sere. Ten vyse zmineny prispevek neprehani, zpravidla prvni vec, co si Cinan foti v Evrope/Americe je modre nebe. Oni ho maji zlute a modre nebe je takovej malej zazrak.

       1. Ono i rákosníků studuje v US dost. Vystudovat v USA, zbohatnout v Číně, důchod v Evropě :-)

        Jinak na téma Čína a Indie napsal tuším S. Komárek, že Indie i v dobrých časech vypadá tak, že to nejlepší má za sebou, zatímco Čína i v těch hrozných vypadá, že to nejlepší má před sebou.

       2. Muzu te ubezpecit, ze Indove jsou ztracena varta. Podivej se na ten jejich zpiceny stat v globale, 4000 let vyvoje a drtiva vetsina si tam utira prdel rukou, neznaji hajzplapir a neznaji tekouci vodu. 10 druhu obcanek, pricemz 75% vsech je na falesnou identitu, takze se to snazi ojebat povinnymi biometrickymi udaji.
        Vlada jen tak ze dne na den zrusi bankovky nejvyssich nominalnich hodnot a poserte se.
        Samozrejme, kdyz je nekoho skoro 2 milardy , tak zakonite metodou gaussova krivka tam musi existovat nejaci geniove, kteri se opet metodou gaussova krivka nejak dorvou ke kvalitnimu vzdelani, i kdyz zrovna Indie jede tezce na kvantitu a nejaka kvalita nikoho vubec, ale vubec nesere.
        Takze ano, Indie ma pri miliardove populace desitky spickovych odborniku, ale jestli se na tom daji stavet nejake hogofogo plany na nejaky technicky inovativni prulom v Indii si nejsem jisty. Jo, mozna, dejte jim dalsich 4000 let a zavedou mozna i ty splachovaci hajzly…

        1. zrg1: Indové shodou okolností jsou stejná rasa jako my – indoevropská – tedy by měli dosahovat přibližně stejných výsledků jako my, ale objektivně tomu tak není. Příčinou je příbuzenské křížení a hojně rozšířená bezmasá dieta, oboje má silně neblahý vliv na intelektuální výkonnost.

         1. spatne, naprosto spatne. Indove mozna jsou zaskatulkovani do stejneho chlivku, ale geneticky to urco neni genofond stredni Evropy, v globale to jsou line, povercive a zpatecnicke lemry a zrovna jejich technicka predstavivost je tezce retardovana. Jo, maji zdatne obchodniky s destem, kteri vymami z jalove kravy tele, to se musi nechat. Ale konkretne v IT je to o dost horsi. Mam tisicinasobnou zkusenost, ze pustit indicky team do systemu znamena, ze po roce se to dostane do stadia, ze to je v totalni pici a je jednodussi veskery jejich vyvoj revertovat a vyvinout odznova v Evrope, nez po nich fixovat jejich chyby, ktere udelali v presvedceni, ze kdyz se pomodli k Sivovi, tak to bude fungovat.
          A v tomhle nejsem zadny rasista, to je tisicinasobne overena zkusenost, ze Indove proste nemaji zabrany neco zkurvit (protoze co se nepovede v tomto zivote, to napravi v tom pristim). Ind ti nikdy nepripusti, ze je lempl, ktery udelal chybu. On to vnima tak, ze on je nejvetsi king sveta, ale Siva zrovna ten den nebyl priznive naklonen.

          1. zrg1: Genofond a etnikum není to stejné jako rasa, souhlasím s tím že jsou rozdíly očividné, ale nejsou ještě natolik velké aby se jednalo o jinou rasu.
           Jak vypadá příbuzenské křížení a nedostatek masa, jste si vyzkoušel na vlastní kůži v IT, je to naprostá tragédie :-)

          2. To co říkáš platí pro IT a call centra, jinak mám zkušenosti s masovou výrobou pro automotive v Indii a i v takové, ehm, velmi rurální části Indie jako je Tamilnadu je možné vybudovat závod, naverbovat do něj pologramotné dělníky a udržet požadovanou kvalitu. Jen je třeba zajistit bezpečnost montážních pracovnic na nočních směnách, jsou i takové, kterým se pravidelné znásilňování nezamlouvá.
           V Bangalore to jde mnohem jednoduššeji, ale 3x dráž.

     2. SatanOkkY: mluvíte jako typický Američan. V cizině není něco jako u Vás doma = jsou tam divní.

      Argument o nemožnosti se domluvit jinak než čínsky mě pobavil – zkoušel jste se někdy zeptat cizince mimo Prahu a Blavu, co si myslí o nás? Je to totiž úplně to stejné – že žijete (nejspíš stejně jako já) v sociálně bublině, kde umí anglicky i uklízečka neznamená, že při oslovení náhodného člověka na ulici dostanete odpověď. Prodavačky, servírky, taxikáři – děs běs. Takže to chce méně arogance a více si uvědomovat, jak se asi cítí Číňan u Vás.

      Argument o způsobu jídla je další ukázkou Vaší arogance – oni tam nějak jedí. Je to JEJICH země a JEJICH norma. Vám se to nelíbí? Hmm, čí to asi bude problém? Opět – když vidíte, co má Číňan na bufetu v hotelu, jak asi myslíte, že se nají tady?

      V cizině lze buď poznávat a nebo nadávat, že jsou jiní. Dle mého jste si vybral špatnou cestu, ale je to pochopitelně Vaše volba. Ta první by Vám umožnila žít mnohem spokojeněji.

      1. Pre mňa sú takmer všetci divný – a to všade.
       K tomu jazyku – aká arogancia. Ak mi v meste s X-miliónmi ľudí (ktorý podľa toho čo som pochopil tak angličtinu v škole preberajú) a vo firme s asi 30-timi zamestnancami (z toho min. dvaja vo „vrcholovom manažmente“) sotva niekto odpovie v cudzom jazyku tak mi to vadí. A vadí mi to hlavne vo firme, ktorá si objedná „drahú“ európsku mašinu, my ich informujeme, že školenie a všetko okolo bude v anglickom jazyku a aj tak tam stojíš jak šulín a komunikuješ rukami-nohami. Nakoniec sme to nejako zvládli, ale….
       Vtedy som ich spôsob stolovania prirovnal – „že, žerú ako prasatá“, ale už sa mi prieči urážať zvieratá tým, že k ním prirovnávam kadejaký ľudský odpad. Takže teraz ak niekto stoluje tak, že je viac jedla na stole, zemi a kde-kade inde tak už len poviem: „žerie ako číňan“. To že takto stolujú je ich vec, ale moja vec je ak mám na to svoj názor, ktorý si poviem a ostatných nech aj od jedu rozpučí. V tej Číne (teda konkrétne tam kde som býval) boli ozaj len tie ponúkané raňajky pre mňa „nevhodné či nepochopiteľné“ – inak som jedol aj century egg či vyprážané sand worms (na tie už povedala číňanka, že je to disgusting).
       Ja som Čínu nespoznával – bol som tam na montáži. A vďaka tomu som spoznal odvrátenú stranu ich kultúry a z toho plynúci kľud na duši, že oni nás v kvalite, vývoji, samostatnosti či inovácii neobehnú v najbližších 200 rockoch. To že niečo masovo skopírujú, ukradnú a vyrobia, ešte neznamená, že by to dokázali od nuly. Ale zase majú výhodu nezregulovaného podnikateľského prostredia a dočasne ešte aj lacnejšej pracovnej sily.
       Podobne dopadlo porovnanie skúsenosti z Malajzie – ja som tam bol na montáži a kamoška na výlete za seba-poznávaním. Tam kde sa ona rozplývala aké je to tam žúžo, tak ja som penil, že čoho sú tie moslimské hajzle schopné (a teda hlavne ten plebs čo tam na nich robí – india, bangladéš, čína………).
       A inak žijem spokojne a pokojne (teda dokiaľ nezaúraduje manželka :):):) ) a to mám za sebou montáže v Číne, Vietname, Malajzii, USandA, Rakúsku, Nemecku, Švajčiarsku, Čechách či na Slovensku. Všade ma dokázal niekto zdvihnúť zo stoličky – hlavne teda „management“ a papierový borci teoretici.

       1. Jo, Cinani kdyz stoluji, tak je po nich bordel ukrutnej. To i Cikani jsou na tom lip, pravda.

        Ale tech 200 let nevidim moc dobre. Problem je, ze oni si ty mozky koupi. Kdyz ti firma nabidne jako vyvojari solidni plat, bude ti u prdele, ze majitel je Cinan. Dneska fura mladych Cinanu se vraci ze Silicon Valley zpatky do Ciny, protoze Cina uz je umi zaplatit.

        1. Nevravím, že si ma nemôže „kúpiť“ čínska či indická firma, ale že oni sami sú ťažko, veľmi ťažko schopný pracovať samostatne, či od nuly niečo vyvinúť. A je len otázka času, kedy títo šikmáči čo sa vrátia domov po získaní skúseností vo svete tak zdvihnú platové nároky zbytku šikmáčov, že prestane byť Čína cenovo zaujímavá – to samozrejme potrvá.
         Šak aj v Európe sa najprv smiali z japonský áut a potom prišlo vytriezvenie (viem, nie všetci šikmáči sú schopný toho čo Japonci), ale smiali sme sa aj z kórejských áut a tie už sú tiež pomaly na úrovni (hoci im vždy niečo chýba) a smejeme sa ďalej na rumunských autách…. Ale proste mne príde ta Čína nejaká iná – nemám z nej do budúcna konkurenčne také obavy ako niektorý ľudia čo to nezažili naživo. A zas keď Čína zbohatne tak jej postačí aj vlastný trh a nebude to hrotiť vývozom do Európy, kde za chvíľu bude treba 100-stranovú dokumentáciu a prehlásenia o zhode aj na vlastný exkrement.

  3. Pred cca 15 lety bylo zas velice perspektivni ucit se rusky…
   Dnes je v Praze cca 150000 rusaku a potrebu ruskojazycne pracovni sily saturuji asi stonasobne.
   S Cinanama to bude nemlich stejne.

   1. Tak ti mladí obchoďáci a technici některých technických firem se učí rusky asi jen z legrace.

    1. To, ze si nekdo mysli ze se mu neco bude hodit jeste neznamena, ze se mu to hodit bude. Kazdej cizi jazyk je dobrej, ale nejvetsi terno je, kdyz se potka vysoka poptávka s nizkou nabidkou. Po nejaky dobe se poptávka nasyti a uz to takovej hit neni. Spolecensky jevy maj ovsem jistou setrvacnost, takze si lidi myslej ze ucit se ten kterej jazyk je terno jeste v dobe, kdy je poptavka plne uspokojena.
     Viz anglictina. Kdo umel v roce 1990 anglicky, tak byl king i kdyz jinak umel uplny hovno a Znalost AJ byla nejcennejsi polozka v CV. Dneska uz se AJ bere mezi jazyky jako naprosty zaklad a nikdo tim nikoho neohromi, leda snad tim ze anglicky neumi.

     1. To nepochybně ano.
      Já měl na mysli české firmy, které s ruskými firmami již obchodují a dosud je to založené na lidech, kteří rusky umí, ale jsou defacto na odchodu do důchodu.

      1. V Praze ti na lusknuti prstu prijede metrem z Luzin treba stovka Irin a Olegu, pokud potrebujes rusky mluvici staff.
       V Praze zije momentalne 150000 Rusu a Ukrajincu

       1. Ale oni nepotřebují uklízečku, která umí lámaně česky. Potřebují seniorní lidi, kteří jsou schopni vyrábět a prodávat komponenty na úrovni kvality leteckého nebo jaderného průmyslu. Potřebují kvalifikovanou pracovní sílu.

        1. Coz neni sebemensi problem. Napriklad firma JetBrains, tvurce vyvojoveho prostredi IntelliJ a programovaciho jazyka Kotlin

         1. Jakože ajťáci umí vyrobit armatury pro primární okruh JE? Frajeři.
          Ne, vážně. Ty ruskojazyčné studentíky, kteří pracují po IT firmách. Pobavils.

          1. V Praze je samozrejme kvantum ruskojazycnych odborniku vsech oblasti, mamlase. To si myslis, ze Rusove jsou opice? Pruser je Rusko,ne Rusove v Praze, to je naopak elita, co zdhla pred masou volicu Mylose.
           Osobne jaem byl fascinovany sebeznicujici pracovitosti Rusek g Ustavu makromolekularni chemie, kde jsem se chvili potloukal

          2. Typickej putinovskej troll. Na jednu stranu je rusko země světlých zítřků a co je z ruska nebo v rusku, je úžasné, na druhou stranu když na to přijde, je vidět, co si o rusech doopravdy myslí. Jen obdivuji tu vaší trpělivost to pořád někomu vysvětlovat.

        2. Coz neni sebemensi problem. Napriklad celosvetove znama ruska firma JetBrains, tvurce vyvojoveho prostredi IntelliJ a programovaciho jazyka Kotlin ma vyvojove centrum na Pankraci. Delaji tam vesmes Rusove, co chteji nejakou budoucnost pro sve deti.

    2. Ani ne tak z legrace, jako z naivity.
     Ja pred deseti lety taky chodil na firmou placene kursy rustiny, plany velike, prevelike.

     Nechapu, kde se porad bere ta vira, se v rusku lezi prachy na ulici, jenom sebrat.
     Rusko je zkorumpovany bordel s HDP mensim nez Italie, ktera je sama uplne v prdeli. Rusko ma HDP na urovni poloviny HDP Kalifornie, jednoho z 50 statu USA.
     Jedine, co v Rusku funguje, je propaganda.

     Vyse popsani mladi technici zkratka rozsiri rady tech, co s rusaky prodelali gate.

     1. Pred dvema tydny jsem byl na dva dny v Rovnikove Guinei.Pokud jde o HDP na hlavu,pak je nejvyssi v cele Africe.Realita je ovsem ta,ze lide jsou tam temer nejchudsi z cele Afriky,protoze veskery majetek teto zeme je soustreden priblizne mezi pet nejbohatsich rodin. Takze toliko k onomu magickemu HDP.

      Moje zkusenost s RF po strance obchodu je dobra a v nekterych smerech ba i lepsi, nez treba s Francii. S RF smerem dovnitr je mene problemu, nez se smerem ven. V Rusku lezely prachy na ulici za Jelcina a uz tehdy je hlavne sbirali mistni, kteri v tom samozrejme umeli chodit. Cizinec bez insidera byl outsider. Dnes je situace vyrazne lepsi a prosnuly rusky bordel s zacina cistit a to zejmena diky tomu, ze se kontroluje tok penez ven a do RF. Platba do RF pres SWIFT je doposud nocni mura, pokud prijemce nesedi v nejakem fakt velkem meste.

      Rusove maji techniku pomerne dost a i na dost slusne urovni. Pokud tam nekdo chce naburacet jako IT a mysli si, ze udela diru do Uralu, tak nejen, ze procitne, ale navic treba i ziska zkusenosti, o kterych nemel paru. Co mne se tyce, tak v oblasti aplikovanych mikrocipu pro mne velmi dlouho byly ruska diskusni fora zdrojem cennych poznatku zejmena v tom, co funguje, co ne, kde je jaka dira a co s ni. Naprosto jine informace ve srovnani treba s nemeckymi fory, kde byli o dva levely pozadu.

      Rusove byli vychovavani jako my, tedy, ze fura veci proste neni xehnani a tedy se musi improvizovat. Dnes uz v Rusku z modernich veci jde sehnat prakticky vsechno, ale ten improvizacni pristup (mnohdy velmi extremni),jim zustal. Takze zatimco treba Amici diskutuji nad vlastnostmi UHF chipsetu podle toho, co je v manualu a co rekl nekdo na hotlajnu, Rusove spise resi co to realne dela, co ne a jak na to, pripadne jak to ojebat, aby to delalo to, co se po tom chce. Obrovsky rozdil v pristupu.

      A v tom vidim prave ten problem, pokud si nekdo mysli, ze tam udela diru do sveta se svymi vedomostmi. Moc tomu sanci nedavam, protoze ve velkomestech, kde jsou prachy, tam se soustredi ti, co neco umeji a casto jsou nadprumerne dobri, zatimco v prdelich okolo velkomest je pomalu stredovek a tam se penize vydelat nedaji, protoze tam na hightech serou.

      1. Proc hazes perly svinim ? Banikovec Vasek s mozkem na Sorosove mainstreamu prece vi, ze Rusko je vlastne jen byvaly SSSR rizeny komunistou Putinem a je to jen prdel diry a nic tam neni, ani technologie, ani ktreativita, ani mozky, jen bordel, chaos a korupce a porusovani lidskych prav. Rikali to v televizi, tak to musi byt pravda. S400, Su57, cely vesmirny program, jammery, hypersonicke strely a balisticke rakety, ktere jsou o dve az tri generace pred vsim, co umi Americani (o zbytku NATO a specialne Evrope radeji pomlcim) jsou proste jen vybajene pohadky, ktere neexistuji. Valku v Syrrii vyhrali Americani a jejich kamosi z ISIS, jasna paka.
       Ekonomicka krize z predluzenosti a neefektivity Zapadu neni, stagnace technologickych firem na Zapade neni, F-35 je nejlepsi stihacka na svete a ekonomika nam slunickove slape.
       Jo, a zoufali zapadni planovaci a dobroseri nedelaji migrousske krize a nevymysleji falseflagy jako Skripal.
       To jen Rusove za vsecko muzou, dopuji, vrazdi diplomaty, vrazdi civilisty (Waco napriklad) a tak podobne…
       Mel by ses Sysope doucit moderni dejiny.

      2. Zajimave, ze podle gini indexu je tam tom rusko mnohem hur, nez guinea.
       https://en.m.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_income_equality
       Ekonomiku v Rusku ovlada celkem 210 oligarchu, z nichz je 197 primo spriznenych s Putinem. Pak je tam mestske obyvatelstvo Mockby a Piteru dotovane penezi za ropu, pak masa zebraku. Je to komedie pozorovat, jak se stal miliardar z putinova ucitele housli, ze sousedu z chatove osady „Ozero“ a z Judo oddilu.

       Moje zena studovala na MGU. Dokonce mela jit pracovat na konzulat do Mockby, coz jsem ja zatrhl, protoze me do Ruska nikdo nedostane. Pritelkyne ze studii k nam jezdi casto, mam o rusku informace z prvni ruky. Jak se delaji volebni podvody, jak se krade a nejnovejsi trend, kdy uz establishment se ani nesnazi neco kamuflovat jako za bolsevika. Verchuska proste krade a lze, vsichni to vi ze lzou a ani se nesnazi neco dementovat. Putin tak muze jeden den poprit existenci zelenych muziku a druhy den je vyznamenat. V soucasnem rusku je to naprosto normalni.
       Je to soucast planu, ktery rusakum poradila US PR agentura, ucelem je navodit stav, kdy nikdo neveri nicemu, kdy neexistuje zadna moralni autorita, jako byla v minulosti cirkev nebo Strana. Proste jenom prezivat a vyjebavat se svym bliznim, takto rozlozena spolecnost se oligarchum snadno ovlada.
       Rusti agenti, jako je napriklad zde pritomny Zmrd1 jedou podle stejneho mustru. Snaseji lzi na hromadu za ucelem navozeni stavu, ze verit se neda nicemu.
       Soucasne Rusko je na tom spolecensky hur nez za Brezneva, kdy aspon rotovaly kadry. Ted se do ruska vrattil feudalismus, spolecnost je naprosto nehybna a neprostupna. Bezny brain drain 100000 Rusu stredni tridy v predminulem roce dokonce v peaku dosahl 300000, zustavaji gopnici stylu nasich volicu Milose, coz je pro Putina zadany stav.
       V praze a okoli je uz Rusu jak malych psu, jsou to slusni lidi co zdrhli pred Putinem za lepsim zivotem pro svoje decka. Pro ceskou spolecnost budou prinosem.

       Rusko jde do hajzlu, coz neni nic co by me tesilo, lec je to fakt.

       Nejaci neskodni bastliri nikoho nezajimaji. Pokud ale bastliri budou mit uspech, mrkni jak dopad tvurce Vkontakte a Telegramu, jeste je kupodivu nazivu.

       1. Myslel jsem si, že Putin je pro Rusy nejvyšší morální autoritou hned po božstvu.

        1. Zalezi pro jake Rusy.
         Vzdelana vrstva moc dobre chape, do jakych sracek do vede. A emigruje.

         Problem Ruska je.dlouholeta planovita likvidace elit, obdobny potiz jako v CR. V CR se likvidaci elit dosahlo stavu, ze cca 40% obyvatel je hloupa verbez, co voli Mylose. A tak mame Burese se sanci na zmenu.
         V Rusku je to 80%, tak maji Putina bez sance na zmenu.

         1. Hele, kdyz ale srovnam Burese a Putina, de facto oba maji bolsevicke koreny, tak ale Bures kope vyhradne za svuj kapital, kdezto Putin svuj kapital veze na ruske vlne. Prijde mi, ze to neni uplne totez. Bures poleze do prdele uplne kazdemu, kdo poslape jeho lajnu. Putin nebude naopak poslouchat nikoho, kdo jeho lajnu neslape. Zatimco jeden kouka, kde se mu vyplati ohnout hrbet pred zahranicim, druhy spise ohyba hrbety zahranici. Jinak ano, oba svorne ojebavaji vnitrni zdroje statu, v tom maji hodne spolecneho.

          1. Oba jsou to stejni zmrdi, lisi se svymi moznostmi.

          2. Celkem zajimava uvaha. Pravda, je otazkou, co by delal Bures na miste Putina. Namisto rozdavani koblih by se treba taky naucil potapet, ale spis jak by asi budoval to svoje imperium? Ridil by Rusko jako firmu? Pravda, moc by mne tim nepreqapil.

          3. hlavne Rusko neni az tak uplne o Putinovi, Rusko je o uzasnych moznostecvh, ktere nese ta jejich zabejcena mentalita, kterou ovsem brzdi v rozletu mimo jine neskutecna korupce a neskutecna zaliba v chlastu.
           Budiz Putinovi k dobru, ze on je zrovna ten typ, ktery proti te neuveritelne korupci momentalne vyhrava svuj boj s vetrnymi mlyny a to opet proto, ze to je krizovy manazer od panaboha a Zapad se z toho muze posrat a jedine, co planuji, je jak ho zavrazdit.
           Kdyz srovnate Putinovy skilly se skilly slavnych US manazeru s milionovymi platy, kteri potopili Tatru Koprivnice, pokrcili ramenama, vzali sve milionove padaky a sli do pice, tak trochu jina liga. Kdyby mistni Vasci a spol. nemeli nasrano v mozku sorosovou propagandou, tak by to videli, jak vypadalo Rusko po Jelcinovi a jak vypada ted.
           A kdyz jsme u te ruske zabejcenosti. Opet, kdyby Vasci a spol. nemeli nasrano v mozku od Sorose, tak by treba dokazali zprocesovat informaci, ze asi nebude nahoda, ze Rusove maji tradicne spickove baletaky, gymnastky, krasobruslare a vsechny tyto profese, ktere stoji a padaji s nalezenym tech talentu jeden z tisice v utlem veku kolem 4 let a desetileti tvrde pripravy. Jednak umi zprocesovat tu vyuku a jednak proste maji ta decka, ktera vydrzi ten drill a chteji na sobe makat a prorazit a dostat se z tech ruskych sracek ruskeho venkova nekam dal, aspon do Moskvy a pritom tak nejak nemaji potrbu resit picoviny, narozdil od decek na Zapade, protoze konkurence je brutalni.
           Celosvetove to nema srovnani, snad jenom Japonci jsou takovi drici, ale se setinovou kreativitou.
           Rikam to proto, ze uplne stejny pristup maji rusti vojaci a armada a tez tam jsou lidi, kteri pujdou s granatem proti tanku a ten tank znici, i kdyby meli ustrelene obe ruce a pojistku z granatu meli vytahnout zubama a skocit pod pasy.
           To je presne ten duvod, proc Rusove vyhravaji nad NATO momentalni studenou valku 2, protoze ruskyu konstrukter zbrani k tomu pristupuje uplne stejne, jako rusky vojak.
           Narozdil od vypaseneho sadelnateho vymasteneho americana, ktery ke konstrukci F35 pristupuje jako k pareni Warcraftu a naleznete tam mimo jine vyvijec kysliku OBOCS, ktery nefunguje a dusi pilota, pricemz nefungoval a dusil pilota i ve F22 a dokonce i v F18 a dokonce i v treningovem t45
           http://www.foxnews.com/politics/2017/04/04/navy-instructor-pilots-refusing-to-fly-over-safety-concerns-pences-son-affected.html

           V F22 to vyresili aspon provizorne tim, ze OBOCS backupuji starou dobrou flasko se stlacenym kyslikem, ktera ovsem ma tu nevyhodu, ze na ni Lockheed a spol nemohou vyvarit miliardy dolaru za vyvoj, narozdil ale od OBOCSu odvozeneho z regeneracnich jednotek jadernych ponorek funguje.

           Americani se pak posmivaji Rusum, ze v jejich letadlech jsou flasky se stlacenym kyslikem jako za druhe svetove valky, jenze zatimco ruska letadla pak funguji, americane maji stovky protestujicich instruktoru, stovky pridusenych pilotu, vcetne decek top generalu a nikdo nerekne, ze za to muze korupce v pentagonu, protoze kdyz to nekdo rekne, tak je „odklizen“ jeste rychleji, nez v tom Rusku…

           Takova je zhruba situace, ovsem vite jak. Zpiceny shane, shifty, Vasek, Dachsmeister a spol budou mlit ty svoje picoviny choreho vybrainwashovfaneho mozku, protoze proste kdyz je nekdo picus s IQ sumiciho listi a do hlavy pojme jen jednu informaci, tak proste nemuze si tech informaci nalit do hlavy tisic, zprocesovat je a najit nejake stycne plochy a dat je do vzajemnych proporci, ze…

          4. :oD, zéergoune, vaše komentáře jsou tady nejzábavnější ze všech a já se skutečně bavím, protože styl jakým to podáváte je naprosto nezaměnitelný a já se směju (ne obsahu) až mi zaskočila snídaně.

          5. Smula je, ze oni to stejne nikdy nepochopi. Po m89tem jsme udelali serii naprosto chybnych politickych rozhodnuti, ktere tu prosadila Kavarna a Ozraly Vasek na primy pokyn US ambasady, napriklad humanitarni bombardovsani Jugosky byla od nas objektivne stejna zrada, jako nase vlastni okupace v 68mem (ktereho se Jugoska neucastnila, by the way) nebo Mnichov 38.
           Ta serie chybnych rozhodnuti nas uvrhla do pozice nesvepravneho vazala globalnich elit, ktere uz zvladly pritahnout srouby svobode, zlikvidovat energetiku, zbrojarsky prumysl, armadu, skolstvi, zdravotnictvi a klicovou infrastrukturu, presto si vetsina lidi mysli, ze oni to s nama vlastne mysli dobre a ze makanim u pasu na cizim kapitalu a rektalnim alpinismem USA to vytrhnem.
           Ne, nevytrhnem. Polaci lezli USA do prdele jeste mocneji nez my a stejne nikdy nedostanou bezvizovy rezim s USA. Nikdy. Navzdy zustanou podlidmi z Vychodu. Timhle pristupem skoncime akorat tak, ze krom politicky nedotknutelnych ciganu tu budeme mit jeste politicky nedotknutelne Somalce a Praha se stane Mogadishu-Londonistanem vychodni Evropy. Nemuzu si pomoct, ale momentalne nejvetsi hrozbou pro CR jsou USA a jejich poskok EU a domaci pata kolona jako Kalousek a Schwarzenberg, pak dlouho, dlouho, dlouho nic, pak nasi vlastni oligarchove jako Babis a kmotri z byvale ODS, pak opet dlouho nic, az pak nekde stari komunisti a pratele starych poradku a az pak nekde daleko vzadu Rusko a jeho velmocenske ambice.
           Ovsem mainstream a Sorosovy srackomety to podavaji presne naopak.

          6. Nepochopí, ani nemůžou, víte jak dlouho na to čekali? Víte, jak dlouho čekali na to, aby si mohli zařvat na netu do éteru, že císařpán je vůl? Víte, jak dlouho čekali na to, aby mohli ty svoje sračkomety uvést v provoz ze všech médií a ne jenom z Jobový Jurópy? Víte, jak dlouho čekali na to, aby mohli fetovat v každém průchodu i doma, válet se na ulici, nic nedělat, mít pohlaví armádní stíhačky a dítěti dát jméno z oblíbenýho hollywoodskýho filmu? Vy jim vůbec nerozumíte, tohle je pro ně svoboda, chápete? Jim to stačí, oni jsou šťastní. Že se jim národ rozpadá pod rukama, nic už jim v té zemi nepatří, že přijde brzy krize jak stehno a do toho ještě hafo migrantů, že se budou muset dělit o prostor i o jídlo s půlkou Afriky, protože ty okolní země nejsou nafukovací a celou Afriku nepoberou, tudíž se to požene i k nám, že budou jednou bránit každej centimetr těch svých majetků, o kterých si myslí, že jsou nedotknutelný, protože ještě pořád mají pocit, že se jich ten exodus netýká, že už nebudou mít čas řešit hovadiny typu, že Zeman má kraťasy, budou rádi, že jim nějaký kraťasy zbudou v šatníku.. :oD, to bude ještě legrace, to se ještě nasmějeme, až přijde i tohle http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/zpravy/times-anglicke-skoly-zakazuji-sukne-aby-uspokojily-transsexualy/

          7. Jo, ještě poznámka k těm Polákům, myslím si, že tuší odkud vane ten odér, tudíž to, co nazýváte lezením do zadele Amíkům, je zvolení menšího zla, Poláci mají paměť jako sloni, v tom se neliší od Rusů, ti mají taky paměť jako sloni, a právě proto si Poláci vybrali jako štít Amís, protože kdyby se změnilo počasí, tuší, že to tornádo přelítne zase přes ně, protože už tam máme dojebanou Ukrajinu, pod ní je zatím ještě v „klidu“ Rumunsko, nad Ukrajinou Bělorusko a pak Litva a s Ukrajinou, Běloruskem a Litvou má hranici kdo? Poláci, takže pokud by letělo tornádo, půjde to zase přes Polsko, akorát že tentokrát v tom nemají až tak úplně celý prsty Amís, protože Amís jsou jen hlava a tou hlavou otáčí krk a ten krk dokonce není ani německej, protože německá půda už je v podstatě skoro přeosídlená takže dorazit to tam v případě potřeby už nebude vůbec s překážkami, a šlechtický odér na krku není ani americký ani německý ba dokonce ani židovský, ten deodorant má úplně jinou značku a strašně nesnáší ruský těžký květinový vůně.

          8. A ještě něco, Amíky nemusím, ale tentokrát jim křivdíte, ty momentální nejhorší sračky nejdou přímo od nich, dokonce ani od bláznivýho merkelismu, i když to tak na první pohled vypadá, jdou takovou zvláštní oklikou, od těch gentlemanů VB, který drží nějaký esa v rukávu a do kterých by to v životě nikdo neřekl.

          9. Jest pravdou,ze obcas nechapu,proc USA slavi ctvrteho cervence,kdyz ve finale stejne se to dulezite stale ridi z UK.Tim nemyslim primo Londyn,samozrejme.Ono se to ridi odjinud…

          10. Hehe, když někdo slaví den nezávislosti tak to neznamená přece, že je nezávislej. Já taky můžu slavit Josefa a Josef se nejmenuju ;o). Takže, v Bílém domě fakt radši vidím Republikány než Demokraty.

          11. Teď mě napadalo, Sysope, proč mi vlastně nemáme žádnou republikánskou stranu? Proč máme všude samý sociální demokraty?

          12. samozřejmě my, ne jen já :oD

          13. Co si vzpominam, tak jsme republikany meli, ale jejich mluvci, ac obcas mel i pravdu, tak ale neumel se jako politik chovat, takze ho v tom uvarili. Smozrejme – do jake miry tato strana byla opravdu republikanska, muzeme polemizovat.

          14. Hmm, jmenujeme se republika, ale systém je řízený jinak, republika je založena na myšlence, že každý občan má právo podílet se na záležitostech společnosti přímo nebo nepřímo a NEJVYŠŠÍ autoritou je OBECNÁ vůle většinového lidu. Ovšem obecná vůle většinového lidu je neustále urážena, pošlapávána, v médiích jsou tito lidé označováni za dementy, idioty, nesvéprávné imbecily, za lůzu, nicky, protože si zvolili přímou volbou prezidenta, který nezapadá do profilu faunovského liberála a sofisty. Takže, mně chybí republikánská strana s výraznou osobností rozumného vlasteneckého vůdce (první je můj národ, pravidla mojí republiky a pak všichni ostatní), který sice bude podporovat rozumný individualismus i svobodné podnikání, ovšem jeho ideologie bude na hony vzdálena cílenému vydírání a vykořisťování té většiny těmi transgenderovými a neziskovými skupinami, ekonomickými imigranty, mediokratickými, politickými a monopolistickými faunovskými liberály a sofisty, a který nastaví takové rozumné morální axiomy respektované většinou a platné pro všechny bez rozdílu, přes které nejede v jeho republice vlak. Kde se shání takový vůdce?

          15. Oni ti solidni vudci zde na zapade chybi tak nejak vsem, i tem socanum. Rekl bych, ze kdo ma skutecne vedouci schopnosti, radeji podnika, nebo se necha zamestnat za lepsi prachy s mensim risikem, nez nekde delat statnika.

          16. A není to spíš tak, že nemáme nikoho s mozkem a zároveň s koulema? Ono je totiž potřeba obojí sesynchronizovat, něco jako ten subsystém a systém. Jako, že máme buď s koulema a bez mozku, anebo s mozkem a bez koulí? No nic, to já si jen tak uvažuju nahlas.

          17. no tvl, zasrat tady diskuzi k naprosté nečtivosti jen proto, že má nějaký laxační pseudo „hloubavec“ potřebu přes klávesnici „uvažovat nahlas“, to se jen tak nevidí! zlatej zrg!

          18. Glabra: Vy budete ten s koulema a bez mozku. Těší mě, že jste se ozval, mně říkají hloubavec.

          19. Proc se rozcilujes?Proste je tady snaha delat dva tymy a tim padem jsou dva fancluby.Ze ve finale se sice dva perou,ale treti smeje,je tak nejak jedno,ze…

           Zbrane se vyvijeji a serou na obou stranach.Spise mi vadi,ze si nesmime vybrat,od koho je chceme.To je zcela zasadni vec,ktera je spatne.Tady byla fura veci,zejmena munice,postavena na ruskych vyrobcich,nebo alespon podle ruskych norem a zcela zbytecne se to nechalo rozkrast,aby se prezbrojilo na standard NATO.Podle mne mnohem rozumnejsi by bylo byvalo to probrat,vyhazet picoviny a pak nakupovat podle toho,co ma kdo lepsi.Tak to dela vice zemi,zejmena samozrejme ty, ktere nejsou v zadnem paktu.

           Nechci ted rozebirat, jestli jsme si mohli dovolit jit cestou Rakouska, protoze kdyz se podivam na ty nase lampasaky po roce ’90, tak fakt nevim, jestli bych po cistce ejste sestavil nejak funkcni stab. Nicmene to zivelne, de facto, odzbrojeni, byla podle mne zcela zasadni chybou. Ne, ze by se zeme nedala znovu vyzbrojit. Ale jednak by to stalo ranec, ktery nemame a druhak se staci podivat, jak v Cesku funguje, kdyz se ma neco udelat rychle. Zrovna dneska jsem v Amaline udoli koukal na jeden ROP a zase se mi vybavila neschopnost ceske vlady. Nikam jsme se neposunuli. Dnes delame uplne stejne kopance.

        2. A jinak samozrejme, soucasti onech PR aktivit je i navozeni nutnosti silnehp vudce, ktery ochrani lid v tom vseobecnem zmaru, kde se neda v

         1. verit nicemu. Proto jezdi putin polonahy na.koni a lovi amfory. Hlupak to sezerw

          1. To sežere spousta lidí hodně rádo – to je jak s Babišem. Máme (lidstvo) to někde zakořeněný, že se vyplatí být pod ochranou silného vůdce tlupy.
           Svoboda nás (je) děsí. Instinktivně volíme silné alfasamce pro naší ochranu.

          2. Tady je spíše podstata v tom, že po Jelcinovi by byl jakýkoliv prezident lepší.

          3. Hale, klidně si ještě plivni, jestli se ti uleví.

          4. Bavil jsem se zrovna o tomto s jednim Rusem a on na to „a co bys chtel, aby chodil o hulce, nebo jen v obleku? Vzdyt je to sranda“. Nevedel jsem, co mu na to rict.

       2. Ty seš panečku analytik. S každým ukazatelem si naběhneš. Podle GINI indexu jsou na tom USA hůře než Rusko.
        Ohledně Ruska, takové problémy má každá země na zeměkouli. Stačí místo slovo „Rusko“ dát hvězdičku a bude to platit pro jakoukoliv velmoc. Rusko má navíc některé vlastní problémy, které si nese z historie, to je neoddiskutovatelné, ale diskuzním stylem – jsou to komouši a žerou děti budeš dneska už za šaška. Ustrnul jsi v myšlení před 40ti lety.
        Jo a tu migraci jsme si vyvětlili už v minulé diskuzi tak tu prosím nelži a nešiř propagandu. Ty infomace jsou volně přístupné.

       3. Obávám se, že tady tento názor bude dnes za exotický, přitom před 5-10 lety by si nikdo nikdy nedovolil jeho zpochybnění v diskuzi. Děkuji.

       4. No,ale to je prece standardni kapitalisticka/imperialisticka zeme, nu ni? Nebo ono je to nekde jinde jinak?

        Ja jsem tu uz psal, ze v byvalem bydlisti znam dve ruske rodiny, hodne jsme podebatovali a jejich nazor celkem potvrzuje to, o cem se tady bavime. Snad jen, ze Rusove nerikaji nic o feudalismu, spise svorne tvrdi, ze stredni trida tam jde do prdele. Proto stredni tida utika pryc, samozrejme spis na zapad. On do hajzlu jde kapitalismus tak nejak celosvetove, protoze mu dochazeji zdroje a neni co prerozdelovat. Zeme jsou vnitrne povetsinou uz rozkradene a vyroba v Cine, Indii, Vietnamu,…

        Pro nas je spis podstatna jedna vec: je soucasne Rusko pro nas nebezpecne tak, jak nam lajnuji nase media? Ja mam u prdele, co dela Putin se svymi volici. At se tam treba sezerou, je to jejich zeme. Spis mne zajima, jestli ja mam cpat penize do NATO, aby mne chranilo proti agresivnimu Rusku. Mam nad tim dost vazne pochybnosti.

     2. Hale blbá firma. Pokud jste tam měli představu, že se v Rusku válí peníze na ulici tak se tomu ani nedivím.
      Co to blábolíš? Když už se teda chceš bavit o veličině s velmi omezenou vypovídající hodnotou (jak jinak u propagandy) Rusko má skoro dvojnásobné HDP Itálie. Ty propagando.

      1. California – $2.746 trillion (2017)
       Italy – $1,939,621 million
       Russia – $1.579 trillion

       Volne dostupne informace na webu. Vidim, ze tvuj mozek je propagande velice dobre pristupny, pokud jsi byl opravdu presvedcen, ze HDP Ruska je dvojnasobne nez Italie. To pocet obyvatel ruska je skoro trojnaobny 144 vs 60 mio, GDP per capita je pak samozrejme uz uplne zoufalstvi

       Doprorucene cteni
       https://en.m.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_GDP_(nominal)

       https://en.m.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_GDP_(nominal)_per_capita

        1. PPP je zavadejici srovnani, je ovlivneno spotrebnim kosem a regulacema.
         A tak si rusky duchodne s.duchodem 3000CZK vede v zebricku dobre, kdyz bydli za par

         1. supu v regulovane chruscovce s regulovanyma energiema. A cerstve zamestnany mlady rus v praze je fascinovan, ze mu po zaplaceni vydaju neco zbyde

  4. Můžu se zeptat pro kterou firmu pracuje? Čínsky jsem se naučil při práci a jde mi o to ji používat nějak pravidelněji. Ale moc firem (ať už českých nebo zahraničních) co působí v ČR a shání lidi s čínštinou jsem nenašel.

 2. Hromada obecných keců o věcech, z nichž většinu nelze nijak předem zjistit bez vyzpovídání jiných hodnotově podobných rodičů a jejich zkušeností. Přičemž i ti rodiče nejspíš neznají nic než jednu školu a tak jim chybí srovnání. Ale lepší než nic a lepší než tenhle článek.

  Jinak ty kecy o chemikovi, co neumí spřežku jsou tak debilní, že rady od kohokoliv z obskurní instituce jako je Libinst není možné brát vážně. „Základy“ pane Kříži jsou to, co umožní tomu chemikovi být chemikem. Chápu, že pro jednostranně zaměřeného a vzdělávacímu procesu nerozumějícího (zato chytrého jak rádio) libertaritána je to sprosté slov. Ale nastudujte si, co je to Bloomova taxonomie a pokud to nepochopíte, zkuste se zamyslet nad následujícím:

  „Abych mohl mluvit s cizincem, není důvod učit se cizí jazyk. V případě potřeby si přece vše můžu najít ve slovníku.“

  1. Nemyslím si, že ten článek je špatný. Myslím si, že si nepořizujeme děti proto, abychom do nich promítli všechny své neuskutečněné sny a vlastní neúspěchy, nýbrž abychom z těch dětí vychovali takové osobnosti dle jejich vlastních schopností i mentality, a že je pro děti důležité, aby se uměly bez větších problémů zařadit do té společnosti v tom smyslu, že jim nebude dělat potíže se asimilovat a pohybovat se mentálně ve všech „sociálních bublinách“, jen tak mohou porozumět společnosti jako celku a v té společnosti pak mohou uspět a prospět jí svým vlastním tempem i myšlením. Individualismus a kreativita má přece smysl jen v případě, kdy jsou prospěšné pro celou společnost, pokud jsou odtrženy a pěstovány ve sterilitě, užitek z toho společnost nebude mít žádný, neboť pak vznikne společnost jednotlivých individualit, které nebudou spolu schopny kooperovat ani si rozumět.

 3. Díky za článek.

 4. Jojo. Každej jsme chodili do školy, tak musíme vědět, jak se to má dělat nejlíp. Právě pičusové typu libertariánů rozkurvili naše školství natolik, že generace po nás už nebude schopná konkurovat Asiatům ve vzdělanosti a technologické vyspělosti. Kult dítěte je katastrofa, kterou si tito neomarxisté vymysleli k tomu, aby tahali ze školství prachy na svoje pochybné projekty. Přitom právě v Asii vládne ve školství tuhá disciplína. Kdo na to má, uspěje a nejen tím, že má dobré známky. Prostě je to měřítko úrovně znalostí, které technologické firmy potřebují od svých budoucích zaměstnanců, aby je to nemusely učit. Aby věděli, že absolvent je SCHOPEN naučit se problematiku činnosti firmy bez toho, že za ním bude stát armáda koučů, kteří mu neustále budou vykládat, jak je skvělej. Zatím nikdo nic lepšího než známkování nevymyslel. Je to úplně stejné, jako by chtěl někdo přesvědčit sportovce, že zvedání činek není pro jeho svaly důležité. Je mi z takových elaborátů špatně.

  1. +1
   http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:https://psychologie.cz/nejdrazsi-druzina/
   Výsledky tu již jsou, poměrně bizarní. Místo toho, abychom se z nich poučili tak tu radostně ten americký způsob výchovy a vzdělávání přebíráme. Prostě dělej co chceš a co tě baví, okolí ti to musí zařídit.

   1. Cynici tvrdí už nějakou dobu, že školy jsou od toho, aby si důchodci mohli dopoledne bezpečně nakoupit.

  2. Už Komenský napsal, že škola bez kázně je jako rybník bez vody.
   To dojebané školství je samozřejmě čistý neomarxismus – potlačit jakoukoli přirozenou autoritu, hlavně rodičů a učitelů, místo vzdělání výchova k řádnému multikulti pohledu na věc (celá inkluze je jen o cikánech), kritické myšelní, které je kritické hlavně proti bělošské a křesťanské civilizaci, zato kolem barevných se chodí po špičkách….
   jediné řešení bude domácí výuka a soukromé či církevní školy.

   1. Myslím si, že to dojebané školství je dáno potřebou nynější filozofie multikulturalismu, kde je jasně vytyčen cíl, že všichni jsou si rovni, ovšem tato rovnost už nezohledňuje, že v mentalitě si nebudou lidé rovni nikdy. Mentalitu totiž nelze předělat, vy na ni můžete působit ideologicky nějakým směrem, ovšem když to vezmu do extrému, z idiota chytrého člověka neuděláte, i kdybyste na něho působil ideologicky a filozoficky celý život. Každý člověk má úplně jinou mentalitu neboli způsob myšlení, je to jako s DNA, navíc se pohybuje každý v jiném prostředí té své sociální bubliny a kultury. Vy můžete vyprodukovat ve školství třeba tisíc doktorů, ale jen třeba sto z nich bude pro tu společnost skutečně přínosem. Proto je nesmyslné klást nároky na všechny děti úplně stejné neboli rovné, hovořím o té inkluzi, to je skutečně problém, protože pro ty méně mentálně zdatné děti to je pohroma a pro ty mentálně zdatnější je to brzda. Školství a s tím spojené vzdělávání nelze paušalizovat jako třeba v právu, kde platí ten daný Zákon pro každého bez rozdílu barvy kůže, mentality a té dané kultury.

  3. Vy naznačujete druhý extrém. Já setrvávám v pozici, že naše rodina není líhní pro nějaký zasraný technologický firmy. Vůbec nechápu, proč jste vznesl tento argument. Děti by neměly být rozmazlované pro jejich vlastní dobro, a ne ve prospěch zkurvenejch kapounů, co umějí jenom natahovat ruce. Technologické firmy „potřebují“? Tak jestli Vám poslali objednávku na děti a Vy jste se rozhodl ten kšeft vzít, prosím. Ale pokud to tak není, jste vzorným poddaným.

 5. Když jsem si to pročetl, bod po bodu, došel jsem k závěru, že podle libertariánské, utopistické ideologie, žádné absolutní řešení neexistuje, prostě ideální škola která by splňovala maximum z každého bodu není nikde na světě (ne, fakt se tady nemíním bavit o institutech, kde rok školného stojí dvacet výplat obou rodičů). A tak stejně zase zbude ten kompromis. No a ten tady děláme odjakživa všichni podle svého nejlepšího vědomí, svědomí a peněženky, což každý kdo se jen trošku dívá kolem sebe samozřejmě ví. Takže opět jen další demonstrace nevědomí a naivity stoupence jakéhosi pofiderního „hnutí“ …

 6. Mám dojem, že ti co dnes své děti učí čínsky, by je už v roce 1935 nenápadně učili místo „pozdrav pánbůh“ zdravit zdviženou pravicí a ještě v době kdy se rudá armáda teprve blížila k evropě, svoje hajlující děti tajně učili vyslovovat „zdravstvuj tavaryšč“.
  Takoví lidi dávali svým dětem jména jako Vasil nebo Nastěnka, aby svým vnukům po 89. hned začali dávat jména jako Kevin a Pamela, případně nějaké univerzálnější židovské jeméno jako Ester nebo Samuel.
  Prostě lidi co neustále čenichají, jestli se už neobrací vítr na druhou stranu, aby se jako správné korouhvičky okamžitě přizpůsobili.

  1. Podivej se na to jinak: pokud tvoje dite bude umet jen to, co vsichni ostatni, tak bude potom nekde ve fronte tisicu heldacu fleku jako ti ostatni. Pokud mu tedy jeho vyjimecnost nezajistis ty (modra krev, spravny prijmeni, znamosti, ranec na ucte,…) a nebo nevsadis na jeho schopnosti (modelka hledajici hokejistu, kseftar od narozeni, tluchuba-podrazak-loktar hodici se do politiky, apod.), tak co mu dopoucis?

   Ja osobne cinstinu vidim trosku jako ulet, ale ne jako blbost. Znam dva lidi, kteri si na tom postavili zivot a nemaji se spatne. Az je Cinani prevalcuji a tedy se stanou nadbytecnymi, tak uz v Cesku nebude jedina necinska fabrika.

   Myslim, ze je dulezite, nebyt stejny, jako ostatni, pokud nechces stejne dopadnout.

 7. Tragické důsledky mívá fakt, že lidi volbě zaměření a školy pro své dítě, což ovlivní jeho budoucnost na desítky let, věnují mětšinou méně času než výběru nového kombíka se kterým v létě pojedou na dovolenou a plánování té dovolené.
  Znám případy, kdy rodina co má každé 4 roky nové auta za mega a víc, strčila svoje dítě do té nejhorší státní školy v okolí. To prostě nepochopím.
  A nebo matka co má titul Bc. klidně svého synka pošle do učení, aby pak v životě musel na pracovním trhu konkurovat v nějaké montovně polským a ukrajinským gastarbeitrům.

  Situace je opravdu zoufalá.
  V jednom pohraničním městečku si vohnouti stěžovali, že gymnaziální třídu z poloviny naplnily děti místních vietnamských stánkařů a prodavačů opékaných nudlí. A většina z těch vietnamských gymnazistů se dostane na ČVUT nebo podobnou školu, tomu věřte. A Lojza odvedle, co se těm rákosníkům ve stánku posmíval, bude pod dozorem jejich rodičů ve stánku opékat nudle, zatímco jejich syn bude inženýr v nějaké zahraniční korporaci.

  Situace, kam se působením neviditelné kleptomanské klausovy ruky trhu dostalo české vzdělávání a úroveň vzdělání populace, je naprosto katastrofální.
  Vidí to i řada osvícených učitelů, kteří raději zakládají lokální alternativní školky a školy a sami tam učí svoje děti, než by je dali do klasické školy plné otrávených klimakterických hysterek a neukojených třicátnic kterým před očima konkurentky rozebraly ty nejprachatější chlapy.

  1. „A nebo matka co má titul Bc. klidně svého synka pošle do učení…“ Tak tohle mě opravdu upřímně rozesmálo takhle po ránu!

  2. No, já bych děti do učení úplně klidně poslal. Pokud budou umět řemeslo, budou na tom možná líp, že většina inženýrů v nadnárodních korporacích. A úplně nejlíp na tom budou, kdyby to opravdu celý padlo na držku, jak predikuje zrg1

   1. Přesně tak. pokud budou na to mít hlavu, tak si maturitu a i tu vysokou dodělají vždycky. Horší je vysokoškolák, který ve 26 vyleze ze školy a neví, co se životem.

    1. To je podle mě mylná představa. Pokud nevystavíš hlavu v mládí zátěži odpovídající univerzitnímu vzdělávání tak se na takovou úroveň těžko dostaneš třeba v padesáti. Podle mě do 25 let věku člověk musí posouvat svá maxima (fyzická i mentální). Kariéru můžeš budovat celý život, to těmi pěti lety nevytrhneš, ale naopak to přínáší značné hendikepy.

     1. Navic se blbe studuje kdyz mas rodinu, povinnosti, zamestnani a nenazrany slozenky.
      Ucnaky jsou navic jistym způsobem ztrata casu, remeslo se ucis vetsinou praxi, ty teorie zas tolik nebejva, aspon ne takovy co je potreba na levelu remeslnik. A na ucilistich je praxe osekana na ukor studia a odborne predmety jsou osekane na ukor obecnych.
      To uz je pomalu lepsi vystudovat prumku, udelat si prislusny a rekvalifikacni kurs a nastoupit nekam kde ziskam praxi. Pokud se budu chtit casem udelat pro sebe (coz je nutnost pokud chci slusne zit), tak mi ucnak v nicem nepomuze. A na prumce nebo gymplu nebudu mit za spoluzaky ty straslivy demotivujici kreteny a lemply jako na ucnaku a na 90 procent budu usetrenej sikany

     2. Můj otec tento postup osobně vyzkoušel (s modifikací průmka, krátce práce, vojna, práce a studium VŠ při práci) a poučení od něj předávané v rodině bylo: takto komplikovaně to nedělat. A to absovoval když mu bylo 29. V 50 si to moc představit neumím. Dle jeho slov zabitých 6 let kdy neměl na nic pořádně čas kromě práce a školy. Titul a znalosti si považoval, ale cena byla vysoká. Ono není náhodou že „úmrtnost“ při dálkovém studiu je o řád větší než na denním.

      1. Tak já na vysoké zažil Amíka, který v padesáti změnil svůj život a šel studovat do Čech medicínu. Pleška, bříško, suverénně kráčel na praktika. Pravda, že tihle samoplátci to měli výrazně jednodušší.

       Kluci někdy dozrávají později. Strejda byl samá čtyřka, ale nějak se (ještě za normalizace) dostal na zemědělku. tam taky nic moc, stěží prolezl, navíc špatný posudek, tak šel makat. A tam si uvědomil, že má na víc, protože byl dříč, dostal výborný posudek a vysokou zmákl bez problémů.

 8. Osobně si myslím že největší problém je, že většina rodičů naprosto hystericky řeší kvalitu školy, tahá děti po pěti kroužcích týdně, sportech a následných strašně důležitých závodech. Doma si pak tatínkové a maminky sní o tom, jakého neujařmeného génia si nechají vychovat a ono to ve většině případech dopadne jako vždycky… Tenhle článek mi připomněl články v přílohách velkých deníků, kde se taky vezme nějaký fenomén a takhle názorně se to tam laiku vysvětlí, už mi tam chybí snad jen infografika.

 9. Kdo neztratil ještě všechnu soudnost, vzdělává své děti doma. Nechat je napustit multikulturalismem, genderismem, liberalismem a ateismem může jen naprostý hlupák. Bohatě stačí, že s těmito a dalšími svinstvy potkají na střední škole, kde, dejž Bůh, budou argumentačně vybaveny a dokáží si s tím poradit.
  Vizme zde http://www.duseahvezdy.cz/2018/06/30/teple-prochazky-prahou-priklad-gendrove-ideologie-ve-skolstvi/

  1. Neni nutne dedi vzdelavat doma. Staci jim obcas mrknout pres rameno pri domacich ukolech a pripadne narovnat to, co skola krive lajnuje. Skola je i socialni aspekt diky tvorbe pratelskych vztahu a ruku na srdce – vztahy z detstvi povetsinou byvaji ty nejlepsi.

   Dalsi veci je fakt, ze ne kazdy ma cas suplovat ve svem case za to, co si stejne plati od statu v danich.

   Je samozrejme potreba detem vstipit ten spravny pohled na zivot, ale skola je pak spise ockovanim, protoze dite se pak stava jeste odolnejsi prave proto, ze se s temi srackami denne setkava. Nastesti je jeste zatim mozne legalne tyto veci narovnavat, aniz by clovek byl oznacen za tridniho nepritele.

   Zatim.

  2. Já se teda domnívám, že v těchto svinstvech děti škola ovlivní již minoritně…stačí se podívat na naše „vyvážené a objektivní“ televize a vůbec mediální prostor, který to do lidí tlačí hlava nehlava a podléhají tomu i dospělí. Jak píše Sysop, důležitá je prostě výchova, protože donekonečna chránit děti před sračkama nejde a takhle hlavně bude vědět, kdy mu má začít v hlavě blikat kontrolka, když už se s tím setkal.
   A že bylo na teplých procházkách hned plno? Tak super, aspoň pro moje dítě zbyde něco smysluplnného.

  3. Domácí výchova je určitě plus, ale ta znamená, že jeden z rodičů musí vydělávat dost na to, aby ten druhý mohl nějaké roky zůstat doma s dítětem a plně se mu věnovat. To si mnoho rodin dovolit nemůže. V tom souhlasím se Sysopem. Nadruhou stranu, nejvíc komplexů, které si dítě vytváří vzniká právě v nízkém věku. Domácí výchovou je možné ho uchránit do doby, kdy už je dost staré na to, aby mu rodič mohl vysvětlit, že být jiný není divné a to že se mi ostatní smějí neznamená, že jsem špatný.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017