Obytná zóna v Dolním Třeboníně aneb takový malý Kocourkov - zpět na článek

Počet komentářů: 61

  1. Šmoulov se nikdy neříká (žádné) vesnici, ale vždy satelitnímu paskvilu, i s blbečky v něm žijícími, na ni nalepenému.

  2. Koukám na mapu Dolního Třebonína. Který části se říká Šmoulov je asi zjevný. A je třeba říct, že tam může bydlet snad jen člověk, kterej se rád za něco trestá.

    Pokus o napodobení emeriky (Cul-de-Sac do každé rodiny) v českejch podmínkách a na minimálním prostoru. Asi by mi jeblo.

    1. Google Street View tam nejel, ale mapy.cz odtamtud maj Panorama. Fyzicky mi to nedělá dobře.

      1. Ta prijezdova cesta je opravdu zajimava. Vyhybaci manevr, popsany v clanku, je na Mapach hezky zachycen

      2. Cul-de-sac je reakce na doprovodné jevy přebujelého automobilizmu jako je smrad, hluk a riziko sražení.
        Nikdo nechce bydlet v průjezdné ulici kde smrdí a rámusí jedno auto za druhým. Takže každý chce bydlet ve slepé ulici kterou nikdo neprojíždí, jen ti co tam bydlí. Taky tam můžete volně pouštět děti na ulici aniž by se vám vrátily v rakvičce.

        A v neposlední řadě, kdo v ulici bydlí, ten tam jezdí ohleduplně, nikdo si to nechce rozházet se sousedy. Zatímco v cizí vesnici a cizí ulici jezdí lidi bezohledněji.

        Proto ta idiocie jménem cul-de-sac kde se bez auta nikam nedostanete, protože tam mj. chybí pěší průchody.

    2. A teď mi někdo vysvětlete, proč se slepá oblast jmenuje prdel-z-pytle.

      1. Osobne to tedy vidim spis jako ‚dno batohu‘. :)

        1. Batoh bych ještě bral, i když pytel taky nebude špatně (můžeme vyjít třeba z rozkošného výrazu sac mal-de-mer – tedy pytlík na blití umístěný na lodi). Nicméně přinejmenším Google translate cul jako dno rozhodně nepřekládá (nejsem ale francouzštinář a Google se může mýlit) :-).

          1. Tak jsem se podival na wiktionary, a tam prekladaji cul jako bottom, coz muze byt v cestine to i ono. Ja francouzstinar jsem, a dno bych taky prelozil jinak :D sac je potom prakticky cokoli, do ceho se da neco dat, ale matepravdu ze cul-de-sac je pudorysne spis pytel.
            Jinak sac mal-de-mer jsem ani neznal, to je vyborny!

            1. Ale na druhej strane sa vyraz bottom casto pouziva ked clovek nechce pouzit vyraz arse. A sme zasa pripprdeli z vreca…

              1. A ball misto testicles, ale asi bych vyraz Ballroom tak uplne neprekladal jako Varlatárna.

                1. Nahodou, to je uplne skvely preklad :-)

                2. Tak von má ten ball taky víc výrazů, v tomto případě očividně bál, takže sál-na-bál?

                  1. Diky, kapitane :)

                    1. Nz. Ludvík Dodávka Beethoven člověka změní navždy :D

                3. cha chá :D

              2. Jo vsak to i pisu, ze jak dno, tak prdel. Zkratka vsechno, co je dole, vespod. Ostatne bottoms jsou zase spodky…
                Bottom line is, ze je to vsechno odvozene z nejakeho indoevropskeho protojazyka, a kazda rec si z toho vzala trochu neco jineho.

  3. Včera jsem šel nakoupit do Billy ve vedlejším městě. Proti mě na úzkém chodníku jel vozíčkář. Nemohli jsme se tam vejít. Vlevo byl dům, vpravo silnice. Tu najednou vozíčkář najel na silnici a objel mě. Orosilo se mi čelo a pochopil jsem, že dnešní nákup nebude jako jiné dny. A měl jsem pravdu.

    Přišel jsem k supermarketu. Nákupní vozíky u mého obvyklého marketu stojí úhledně seřazené pod stříškou. Tady byl sice také vymezený prostor pro jejich umístění a dokonce bylo čarami naznačeno, kam až můžou vozíky sahat, ale některé řady vozíků tyto čáry překračovaly! Přesto jsem zvládl jeden z nich vybrat a obezřetně jsem se vydal k hladové tlamě konzumního pekla, která polykala prázdné vozíky a co chvíli vyvrhovala vozíky plné.

    Nastal problém. U nás máme vchod a východ zvlášť. Nevěděl jsem, jaká jsou místní pravidla a kdo má přednost. Rozhodl jsem se proto pozorovat střídavě se zavírající díru a pochopit pravidla moštárny. Abych dobře viděl, stoupl jsem si metr před dveře a čekal. Najednou slyším hrozivé gumové klapání. Otáčím se a vidím agresivní frontovou bojovnici – hučka, důchodky, brýle, hůlka bez gumy (!!). Kdyby takhle vlítla do dveří bez zastavení, nevím, co by se stalo, na následky hromadné nehody s plnými vozíky v protisměru raději nemyslím a odvažuji se vejít.

    Chleba. Je. Jinde. JINDE! Hledal jsem ho skoro 15 minut. Nechápu, jak tady vůbec může někdo nakupovat, když pokaždé hledají jen chleba čtvrt hoďky. Chtěl jsem ještě popsat drama s minerálkami a tampóny v akci, ale třese se mi ruka když na to jen vzpomenu.

    U pokladny mi prodavačka popřála pěkný den, ale řekl jsem jí, že sem už nikdy nepojedu. Když bude chtít, může přijet za mnou, do Teska. Dívala se na mě jak na idiota, ale to mi nevadilo. V duchu už jsem sepisoval článek na D-F a věřím, že vedoucí Billy i prodavačka to tady čtou a dají si to do pořádku, každý ví, kde je v Tesku chleba a že zaparkovaný vozík nesmí překročit bílou čáru. Možná už jsem přilišný optimista, ale i tak tajně doufám, že to tady čte i starosta a něco udělá s tím úzkým chodníkem. Nebo s vozíčkáři. A ta důchodkyně, co mě ohrožovala klepáním holí o zámkovou dlažbu, ta to tady určitě čte taky a chytne se pořádně za nos. Končím a jdu updatovat svůj facebook status z „depressed“ na „I’m feeling soooo good“ a odkaz na článek rozhodím mezi všech svých nejbližších 1620 kamarádů.

    1. Jste evidentně typ zákazníka, kterého nemají obchodníci moc rádi. Čtvrt hodiny brousit za chlebem a odolávat lákavým nabídkám čtvrt hodiny? Z Vás se evidentně bavlna škube dost zle. A ještě o tom takhle zpupně referovat? No toto.

    2. fatdwi: Nedělejte si legraci z autora, pro někoho nezvyklého městskému provozu to může být opravdu šok.

    3. :-D Článek je opravdu hroznej, ale kvůli tomuhle komentáři stálo za to, si ho přečíst!

      1. Přesně :-D

      2. Souhlas +1 👍

      3. jo :)

    4. „Miluju“ větu: sbíráte body? Zpravidla na ni odpovídám lehce flirtovně a dvojsmyslně: (slečno, paní)jsem ve věku, kdy zaplaťpámbů nemusím mít všecko.

  4. článek moc nepochopí nikdo, kdo tudy nikdy fyzicky nejel
    potvrzuji, že skutečnost je opravdu taková, jak se píše v článku
    co se týče subjektivních pocitů, budou pro každého jiné, samozřejmě

  5. Autora vcelku chápu.
    Taky jsem byl překvapený, jak to funguje v malých samosprávách. A to se tam odehrávají i daleko horší věci. Je jasné, kdo je papaláš, a komu se zásadně pokuty nedávají; když už bude zastaven, pak se mu stráž hluboce ukloní, omluví, a nechá ho jet. Když je to tak velký průser, že se to nedá vyřešit domluvou, vyřeší se to zahozením na radnici, v případě fakt velkého problému domluvou (prominent se umí domluvit).
    Pak jsou známé firmy, u kterých se ví, co od nich čekat, a že kontrola na alkohol se prostě dělat nebude, páč to je Jarda, a ten je fpohodě vole, a navíc píchá sestru mojí ženy.
    Prakticky všichni si tykají.

    Pak jsou tu takové ty úkoly. „Musíme na něco dostat Frantu, sere mě.“ Tak se počká, až Franta zajde před barák do hospody, a najednou se objeví maličká roztomilá slečna, že se jí nedaří vyjet, a jestli by Franta nemohl kousek s autem popojet. Za autem čekají strážníci, a úkol je splněn.

    A pak detaily typu že všichni ví, že tam se stát nemá, protože tam to hlídaj, ale jinde zase může, i když je to třeba i vcelku nebezpečné. Místní fízlárna má výsadní postavení ve společnosti, protože má pod palcem celej kamerák, a tak dobře ví, kdo s kým, kde, a ty informace umí využívat. Je kurevsky dobré být s nimi za dobře.

    Otevřeně přiznávám, že já s nimi za dobře nebyl, ale uvědomoval jsem si, co to znamená. Naučil jsem si dávat kurevsky bacha, v jakém stavu mám vozidlo, v jakém stavu jsem já, a kolik mám s sebou funkčních onboard kamer. Díky tomu, že jsem občas zasahoval i jako správce toho kameráku, jsem měl přehled o tom, kam vidět je, a není. Každopádně jsem rád, že jsem odtamtud pryč, protože na takovémhle místě je fakt lepší být s nimi zadobře, ať už to vyžaduje cokoli; a autor článku to zatím neví. Řešit nějaké zákony, omezení rychlosti, parkování na trávníku… jakmile by do toho začal rýt, a byl náhodou místní, zažije si od místních peklo. A zaslouženě.

    Protože to je místní samospráva. Na čem se místní domluví, to tam platí. Co víc by si pravičák mohl přát. Když tam místní chtějí mít takové fízly, a taková pravidla, tak je prostě mají. Kdo jste, abyste jim do toho kecal? Stejně jako všude jinde v ideálním světě platí, že pokud se vám tam nelíbí, můžete se sbalit a vypadnout, případně tam nejezdit. Ale články o tom psát nemusíte, každý obyvatel obce pod 10k obyvatel ví, o čem to je. A pražák nepochopí.

    1. Ještě dodám, nevím, jestli jsem to napsal zřetelně, ale ve finále se mi tenhle systém líbí. Protože nejde o nic jiného, než o sousedské soužití. Díky tomu se tam nemusí podepsat spousta regulací shora, a naopak je takový systém schopen se dynamicky přizpůsobit. Spousta věcí se dá vyřešit neoficiálně, což je všestranně výhodné.
      Krásně vidět je to v Irsku, které je sice poněkud větší než Šmoulov, nicméně takových vyjímek z regulací EU tam existuje obrovská spousta, a (doufám) neexistuje moc, která by to dovedla zvrátit. Něco z té původní anarchie tam stále žije.

      Takže až se zase jednou rozhodnu opustit anonymitu většího města, těším se na takovouhle malou samosprávu. Ale budu si vybírat, protože fungovat to může různě. Třeba Sysop tu popisoval některé mechanismy u nich na vesnici, a vypadal, že je s tím spokojen. Tak nějak bych si to představoval.

      1. No otázka, zda si to neidealizuješ resp. zda víš do čeho jdeš. Má to samozřejmě spoustu výhod a je to v mnoha směrech svobodnější, v mnoha směrech je tomu opačně a je nutno řadu věcí skousnout. Je třeba se totiž s místními takříkajíc sžít a patřit mezi ně. Měšťáček za vysokou zdí bude spíše nechtěně „čerpat“ spíše ty nevýhody.

      2. SVATÁ PROSTOTO!!! TO JE NESMYSL!!!
        Až se jednou rozhodnete opustit anonymitu velkého města a přestěhujete se na vesnici s malou samosprávou, tak počítejte s tím, že zůstanete „Tím z velkého města“ v horším případě „Tím Pražákem“ až do konce života. Mluvit s Vámi začnou až tak po 5ti letech a jejich důvěru získají až vaše děti, pakliže tam ovšem budou někde chodit do školy a udělají si kamarády.
        (Pokud tedy nemáte na mysli Šmoulov, kde je náplavou každý, ale to je zase sociologicky úplně někde jinde.)

    2. Což mi připomíná roztomilou komedii Sejdeme se v Bethelu (Dvořák, Sobota).

    3. sinuhet: Vaše myšlenky jsou až neskutečně zvrhlé.

      Na čem se místní domluví, to tam platí. – Místní kdo? Městapo, samospráva, mafie? A nikdo jim do toho nemá co kecat, ale má se pěkně podřídit? Vy ráčíte stavět nějakou no-go zónu, kde platí Vaše právo že Vám tohle přijde OK?

      Místní chtějí takové fízly – jak to víte, že je chtějí? Někdo se jich ptal? Argument, že si „můžou zvolit někoho jiného“ je v mnoha ohledech lichý, zvlášť v místě tak postiženém jako to, co popisujete.

      Místní fízlárna má výsadní postavení – a tak to má být, tak je to správně?

      Ještě navíc mlet o tom, že to je nějaké nebe pro pravičáka, to je už jen třešnička na dortu, něco jako když tady kabrnak mele o tom, že naše zdravotnictví je pravicové. Pro Vaši informaci, na vládě místní mafie není nic pravicového, i když Vám to tak může (kdo ví proč) připadat.

      1. A není to aspoň trochu anarchokapitalistické, taková komunita s vlastním zvykovým právem?
        A vlastně i demokratické?
        Diktatura to nebude, máte možnost zdrhnout, prodat dům pod cenou a zkusit to na samotě u lesa…

        1. Dachsmeister: nechci dělat SA tiskového mluvčí, ale obávám se, že by Vám řekli, že to není „ten správný“ ankap, protože ne každý s pravidly souhlasí. Že přesně k tomuto jakýkoliv teoretický urzotariánský koncept v praxi konverguje je myslím jasné.

          Demokratické je to určitě, když jsou tam volby. Podobně jako v ČSSR. Diktatura to nebyla, s trochu snahy se taky dalo přestěhovat z města do města.

      2. fatdwi: Klídek, místní samospráva jedná výhradně jen v záležitostech delegovaných Parlamentem ČR. Takže může třeba kutat kanalizaci, ale v žádném případě nemůže jednat stylem „Na čem se místní domluví, to tam platí“, například nemůže zavést výběr mýta na obecním mostě přes řeku.

        1. jak: jak vidíte v sinuhetově příspěvku, místní samospráva jedná daleko nad záležitosti delegované parlamentem a nikomu do toho nic nemá být, protože to tak chtějí.

          1. Tak je to ale vsude :) Existuji nejake idealy, jak by to jako melo by. Pak mame nizsi vrstvu, zakony, vyhlasky, Ustavu. Jeste niz pak mame, jak si to predstavuje ten vas parlament. A zase o trochu niz mame samospravu, nejdriv treba krajskou, pak obecni. Dal muzeme videt sousedstvi, rodinu ci domacnost, a nakonec je clovek sam.
            Neni to dokonale rozdeleni, ale je na tom myslim dobre videt, ze kazda z tech vrstev si jede svoje. Sam vidite, ze ta pravni implementace idealu kulha, jejich praxe pak taky, a nakonec je to stejne o tom, jak se lidi domluvi mezi s sebou. A to jen tak neco nezmeni, jit proti tomu znamena jit proti prirozenosti, a to nikdy nedopada dobre.

        2. Jasně že může, jen se to nesmí jmenovat mýto, ale je to kombinace značka-radar. A je to dokonale v souladu s platnou legislativou.

          1. Přesně tak. V tomhle je ta malá samospráva mnohem dynamičtější. Nesmíme mít mýto, ale my vlastně nepotřebujeme mýto, my chceme prachy, říkat a realizovat to lze různě :)

      3. Tomu se říká takzvaný Život.
        Téměř to vypadá, že tvůj příspěvek je volání po státu a garantovaných pravidlech:-)
        Je na tvém příspěvku názorně vidět, že vůbec netušíš, že pokud nějakou svobodu chceš tak si ji musíš vydobýt. Na vsi to za určitých okolností, po vynaložení snahy a vesnické diplomacie jde.
        Problémem lidí jak ty je však to, že „chtějí svobodu“, ale nechtějí pro ni nic dělat. Nemluvě o tom, že máš zreslené představy o tom, co z tvých tužeb po svobodě je v bežné lidské populaci vůbec možné dosáhnout.

        1. starter25: to jsou objevné informace, jako vždycky, Cpt. Obvious namixovaný s neználkem :-) Současně hezké studium pro projektivní diagnostiku, co všechno jsi tam našel.

          1. To jsem se trefil až tak přesně? Děkuji za kompliment.

      4. To jste mi to nandal :)

        Dobře, řekněme ne domluví, ale nevadí jim to. Kdyby jim to vadilo, něco by s tím dělali, a to oni nedělají. Byl jsem široko daleko jediný, kdo s tím měl problém, a všichni na mě koukali jako na blázna.
        Není to o volbách. Tam, kde kámen šuká cihlu, se můžou lidi domluvit i jinak než počkat 4 roky a pak hromadně hodit do urny lístek.
        Do toho, jestli je správně, že fízlárna má výsadní postavení, mi nic není; vizte výše. Nelíbí se mi to.

        Připadá mi to jako určitá adopce ancapu, proto píšu to o pravičácích; asi to nebude úplně správně. Že vládne místní mafie, je v pořádku, pokud jsem jediný, kdo s tím má problém. Respektive přijde mi jedno, jestli tam vládne státní „mafie“ (to je dost nóbl slovo na takové svinstvo) nebo menší místní mafie; obojí se mi nelíbí ani zbla.

        1. sinuhet: já Vám nic nandávat nechtěl, ale když už se stalo, co nadělám.

          Vážně si myslíte, že „jim to nevadí“? To je jako tvrdit, že lidem nevadil komunismus, nevadilo jim být v první linii na frontě nebo třeba odjet do koncentráku. Vždyť kdyby jim to vadilo, „něco s tím udělají, ale oni s tím nic nedělali“.

          Netřeba řešit, že vždy je někdo, komu současný stav vyhovuje a že během minulé totality těch „někdo“ nebylo zas tak úplně málo. Na straně druhé to, že s tím ti nespokojení nic nedělají jaksi není důkazem jejich spokojenosti.

          Vaše představa domluvy mimo volební období pokud jde o samosprávu a pomahače mi přijde úsměvná. Jako že byste třeba Vy jako nespokojenec svrhnul starostu, kdyby vás bylo nespokojených víc? Kolik by to „víc“ muselo být a čím to bylo, že jste byl (dejme tomu) jediný? Stačí se snad podívat všude kolem a nemusíte být ani génius na to, že ti nahoře obvykle nejsou tak blbí, aby se nechali jen tak svrhout (od toho mají pomahače, kamery a volí aktivity tak, aby většina neměla chuť na něco radikálního a raději skousla status quo).

          Ancap je dle mého úplně mimo – mafie je sice logickým výsledkem ancapu (a její legalizovaná forma – stát – také), ale do teorie to urzotariánům moc zapadat nebude. Pravicového na mafii není nic.

          A nechápu, jak můžete v jednom příspěvku napsat, že Vám zametení s odpůrci přijde v pořádku, v druhém, že se Vám takový systém líbí a teď že se Vám to nelíbí ani zbla…?

          1. Protože jsem se jich mnohokrát opakovaně ptal, jestli jim to nevadí. Nemyslím si to, jsem o tom přesvědčen :)

            Ten zbytek mi napovídá, že jste nikdy v žádném prdelákově nebyl dost dlouho, nebo jste špatně pozorovat. On takovej starosta když dostane vynadáno v hospodě, případně po cestě domů přes hubu, začne přemýšlet jinak.

            Systém mi přijde v pořádku, že existuje se mi líbí, ale žít bych v této konkrétní implementaci nechtěl. Je to jako se svobodou slova; že neomezuji rasisty neznamená, že se mi líbí, co říkají, ale přesto trvám na tom, že to říkat smí. Víme?

            Působíte na mě jako člověk, co potřebuje vodit za ručičku, a vnímá díky tomu svobodu úplně jinak než já. Pokud je to pro něj vůbec důležitá hodnota. Pak asi nemá smysl moc diskutovat, protože se stejně nikam nedostaneme.

            1. sinuhet: máte pravdu, ty Vaše psychologické metody dávají stejné výsledky jako jiného místního amatéra-psychologa, Lukase B. Diskuse tedy nemůže nikam vést, protože Vy máte „přesvědčení“, jinými slovy víru. A s tou, jak známo, nelze vést konstruktivní dialog.

              1. 2fatdwi:
                Nechci vám brát iluze, ale bohužel sinuhet mluví pravdu. Ono to člověk pochopí ve chvíli, když třeba soused aplikuje právo útrpné na vaše předměty a dá se toho vymyslet fakt hodně. Už jenom tohle málo stačí. Moje zkušenost je taková, že čím nižsí inteligence, tím zákeřnější.

          2. Nevim jak jeho Smoulov, ale co ja vykomunikoval, tak u nas to casti vyhovuje, casti nevyhovuje vubec, ale nemaj $$/vuli na stehovani a velka cast je mezi tim, kdy jim cast nevyhovuje, ale cast zase jo a protoze kazdymu z ty casti (ne)vyhovuji jiny veci, tak je tezka dohoda. A samozrejme cast lidi se to boji priznat uz jenom proto, ze prece neziji v nejake prdeli, kde se jim nelibi. Ale po case nadavani na to ci ono(a zadneho chvaleni) to z nich vypadlo.

            Nicmene – kdyby to sralo vetsinu lidi, tak se to zmeni, tomu ver. Vetsinu lidi to nesere. Tohle neni transport do koncentraku ani na front.

  6. No ona ta příjezdovka vypadá, že tam, kde je ještě dostatečně široká, se bude na levé straně ještě stavět a satelit to nebude. Spíš nějaké ty haly. A zbytek příjezdovky? Bejvalá polňačka a pokud se uvažovalo o širší silnici, narazilo to na odprodej zemědělské půdy – ani metr! Ale to jen odhaduju.
    A samotný Šmoulov – na malém prostoru našlapáno co nejvíc parcel, normálka.

    1. No šak jistě, po 30 letech furt nemají krajský správy vyřešený pozemky ani pod silnicema, natož vokolo nich.

  7. je mi líto že se taková vyjebaná kunda v podobě pistele článku rozmnožila.

    1. Rozmnožte se Vy, mírou hojnou a pak jistě dosáhnete toho, že na planetě zemi dnes i zítra bude jen inteligentní degenerace z vás vyšlá. Článek sic není 1a nicméně takové sprosté hodnocení si dle mě nezaslouží.

    2. pane skřete,

      dle vašeho vytříbeného slohu a smyslu plného! obsahu soudím, že budete sluníčkář minimálně 3. stupně
      a v pražské kavárně už vám určitě dovolili umývat schody
      a ještě bych se optal, kolik jste vzal na svůj byt welcome refuges
      děkuji vám za odpověď

      1. Škoda že už nefunguje (rudý) chlívek.

  8. Nevím, kam dát komentář k odkazům z kolonky Novinky, ani samotný článek o vývoji HDP nemá diskusi, tak to dávám sem (Zajímavá statistika na téma vývoje tuzemské ekonomiky za posledních 100 let):
    Autor si dal asi práci se shromažďováním čísel, ale některé ty komentáře jsou dost úchylné (nebo je autor bolševik).
    Třeba o nevěrohodnosti západních tržních cen při stanovování HDP. Je to přesně naopak, socialistické ceny byly stanovené od stolu, resp. dotované ceny se musely někde dohnat, takže jsme měli levnou vodu vs třeba nesmyslně předražený videorekordér nebo v podstatě jakékoliv spotřební zboží. Komanči tak vykázali vysoké HDP jak na rozšířené neproduktivní ruční práci, tak na předraženém spotřebním zboží v naprosto nedostatečném množství.
    Další nesmysl je v komentáři porevolučního vývoje. Jak Klause nesnáším, tak rychlou přeměnou neschopného a hlavně nepružného státního hospodářství zabodoval. Ten propad po 89. tam není kvůli němu, ale kvůli krachu RVHP, resp. SSSR. Vytahovat se vývozem zboží do země s jadernými raketami, ale jinak prakticky rozvojové je stejně relevantní jako chlubit se vývozem korálků do Afriky. A platební morálka SSSR už za socialismu byla šílená a po 89. přestali platit úplně (za socialismu si ceny v podstatě určovali sami a stát platil ropou, přechodem na tržní systém se jejich podniky ocitly bez prostředků), jednak se jeho hospodářství otevřelo celosvětové produkci a kupodivu například úplně přestali odebírat světoznámé motocykly Jawa. Neví někdo z expertů z páté kolony proč? Že by Havel?
    Dneska jde do Ruska asi 4% exportu, což asi tak odpovídá možnostem ruského trhu, který je asi 10x menší než americký a přibližně 2 – 4x menší než německý nebo anglický nebo japonský, srovnatelný je třeba s Mexikem. A problémy s placením jsou furt. Viděl jsem graf nějaké společnosti (nějaké vývozní banky, dal bych odkaz, ale teď ho nemůžu najít) pojišťující export, kde jim ty 4% exportu dělají 30% obratu pojištění.
    K té ruské platební morálce se hodí zmínit čin našeho skvělého prezidenta, který kdysi slavnostně coby předseda vlády uzavřel jednání o zaplacení ruského dluhu, načež se zjistilo, že jim odpustil veškerá penále a nějakým mafiánům slíbil 80%, když nám Rusko zaplatí 20%. Což posléze Vladimír Vladimírovič v roce 2000 po obrovském záchvatu smíchu učinil.

    1. +1 člověk si zase připadá jako na Dfensovi a ne v diskuzi na novinkách.

  9. Satelit, co dodat vic.
    Jak si udelat z zivota peklo snadno a rychle.
    To uz je amozrejme lepsi bydlet v panelaku, nez tohle.
    Mestaci z panelaku a bytovek nevi co je na baraku dulezite a pak pristoupi na podobne developerske hruzy.
    A je i chyba obce, ze tohle dopusti.

    V malomeste, kde bydlim, mesto jeste jakztakz funguje. Kazdy nove postaveny dum musi mit svoje parkovani na pozemku a jedno pro navstevy na ulici.
    V miste kde jsem stavel, je na ulici asfalt vozovky, travnaty pas cca 2,5 metru (v nem obcas parkovaci zaliv), pak chodnik, pak teprve plot pozemku u domu. Vsechno pozadavky mesta, ktere se trochu snazi o rozvoj.
    A vypada to jak u lidi, ne ze jsou vsichni na sebe nahnacani, aby se develotr vic nazral.

    Obcas me zena posila vyzvedavat ruzne detske osaceni z facebokovych bazarku do satelitu. A to jsou neuveritelne veci k videni.
    Pred nedavnem v Sestajovicich, k domu jsem jel uzouckou asfaltovou ulici na jedno auto, nebyly tam ani chodniky, jenom pulmetrove pasy vysypane kacirkem. Satstvo mi predala polosilena zelena vdova, na dvore auto s parkovaci nalepkou zony Praha 1, kdyz nevis co je na domu dulezite, dopadne to otresne.
    Pak jsem s autem musel 50 metru vycouvat, protoze jsem se tam ani nebyl schopen otocit s kratkym Focusem II, otocis se tam jenom kdyz zajedes do dvora.
    Radni v Sestajovicich jsou bud otresne blbi, nebo pozmazani, ze pripusti neco takoveho.

    1. Když budeš vědět, co je na baráku důležité, nebude to stát 3míče i s pozemkem. A pánové, kdo z Vás na to má? :-)

      1. nebude to stát 3míče i s pozemkem.
        Zde nelze než doporučit řešení navržené vaskem – To uz je amozrejme lepsi bydlet v panelaku, nez tohle.

        A pánové, kdo z Vás na to má? :-)
        Holt z českejch mezd se blbě vydělává na německý ceny.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017