Objektivní odpovědnost majitele adresy 2022

Featured Image

15. duben 2022 není pro Petra Nováka vůbec dobrý. Nacházet se na místě pro obžalované je nová zkušenost, kterou díky okolnostem zažívá poprvé a snad i naposledy. Tím že tohle není první kolo, už Petr ví co může čekat.

Soudkyně právě pronesla, že byl uznán vinným za daňový delikt, který je stále (i v roce 2022) v naší republice oceněn téměř totožnými tresty jako násilí a vraždy.

Pan Novák má vlastně i trochu štěstí – od soudu odchází s peněžitým trestem 200 000 Kč, pětiletou podmínkou, daň musí doplatit a poště samozřejmě musí zaplatit cenu za odbavení včetně penále za prodlení a prodlouženou dobu uskladnění. Soud k Petrovu štěstí přihlédl k faktu, že nikdy předtím nic nespáchal. Nevyřčenou avšak podstatnou přitěžující okolností naopak bylo, že se prostřednictvím právníka pokusil zpochybnit správnost zákonů a vůbec to, že si dovolil se bránit státní moci.

Chvilku přemýšlí nad odvoláním k Evropskému soudu, jenže to byli právě oni kdo tohle chtěli a prosadili. Pak chvíli uvažuje o tom že by vyhodil celý soud do vzduchu. Nakonec se ale podívá na svého syna Vašíka, sklopí hlavu a přemýšlí jak dlouho bude z napnutého rodinného rozpočtu pokutu splácet.

Mohlo to dopadnout hůř, no a státnímu aparátu prostě vzdorovat nejde.

Co k tomu vedlo? A proč to dopadlo takhle?

Pan Novák si už kolem roku 2015 začal objednávat věci z Číny. Někdy kryt na mobil, jindy pokojový vrtulníček, keramický nůž nebo světlo na kolo.

Tehdy desetiletý Vašík rád seděl s taťínkem u tabletu a občas ho přemluvil, aby mu něco pro radost také objednal. Následně se Vašík chodil každý den dívat do schránky, zda balíček dorazil.

Dlouhé roky chodily k Novákům balíčky z Aliexpressu, DX, Ebay a dalších obchodů.

Manželka Pana Nováka vypadala občas nevrle, protože vychytávky z převážně čínských eshopů byly všude a někdy designově nezapadaly do konceptu domácnosti.

Okolo roku 2020 měl Vašík 15 let a přestože měl svůj účet již dříve, tak toho času dostal svou první platební kartu.

Nebylo to tak, že by Vašík díky kartě najednou začal nekontrolovaně utrácet, právě naopak – v oblasti finanční gramotnosti byl zběhlý a utrácel minimálně. Vašík velmi brzy ověřil, že karta funguje i pro platby v zahraničních eshopech a jejich platební brány neprotestují.

Nakupování posunul o level výš, když si začal na Ebay filtrovat nabídky podle různých kritérií, nastavoval upozornění, nebo pátral po zboží na Aliexpressu, zda najde výrobky za 0,01 dolaru s poštou zdarma.

Takové nákupy ho bavily – často se chlubil tátovi, kolik věcí dokázal s malým rozpočtem nakoupit.

Čas objednávek ze zahraničí se ale chýlil ke konci. Až do půlky roku 2021 mohli Novákovi svobodně nakupovat aniž by se příliš zatěžovali nařízeními, omezeními nebo byrokracií.

Občas se balíček ztratil, jindy přišel až za dva měsíce, ale protože šlo o předměty nízké hodnoty, nelámali si tím hlavu.

Dávali si jen pozor, aby předměty nikdy nestály více než 22 EUR, což byla tehdy hranice od které se platilo 21% DPH + určitý poplatek poště za celní zastoupení.

Nerozhodilo je ani to, když jim známý z pošty říkal, že z malých balíčků pošta nic nemá a pošťáci s nimi záměrně zacházejí hrubě.

Dražší zboží stejně nemělo smysl a otravovat se s byrokracií nikdo nechtěl. Pan Novák tohle musel podstoupit jednou a nakonec zjistil, že levný tablet ho se všemi poplatky stál stejně jako kdyby byl koupen v ČR se zárukou a českým návodem.

Komplikace začaly právě v půlce roku 2021.

Pan Novák si v průběhu května objednal nové krycí sklíčko na telefon, které bohužel přišlo až v červnu, kdy už se muselo platit DPH za všechny balíčky, ať měly jakoukoliv hodnotu.

Doporučený dopis z Prahy 120 překvapil Petra Nováka hned z několika důvodů – Česká pošta po něm chtěla plnou moc k zastupování v celním řízení a spoustu podkladů k zásilce.

Protože Petra nákupy bavily a 21% DPH ze sklíčka za 0,99 dolarů bylo akceptovatelných, poslal pan emailem podepsanou plnou moc k zastupování i všechny podklady.

K jeho překvapení mu za několik dní přišel balík s dobírkou na 424 Kč. Protože se mu to nezdálo jako 21% hodnoty z ceny sklíčka, šel pan Novák na poštu aby cenu pochopil.

Po dvou špatných volbách ve vyvolávacím systému a dvou vystátých řadách mu paní za přepážkou vysvětlila, že DPH je sice něco přes 4 Kč, ale že musí ještě zaplatit 300 Kč za zastupování v celním řízení a 120 Kč za doručení dobírkou na jeho adresu. A že má být rád, protože paní už dlouho tak levnou dobírku neviděla.

Tím že stejné situaci čelilo více občanů, vznikla na sociálnící sítích iniciativa, která s tím chtěla něco udělat.

První kroky nově vzniklé skupiny vedly k vyjednávání s politiky, následně do médií a když viděli, že jejich snahy nikam nevedou, napadlo je jiné řešení.

Skupina vytvořila na sociálních sítích událost, kdy ve stanovený čas všichni objednají levné balíčky ze zahraničí s tím, že se k nim následně nebudou hlásit.

V roce 2021 na tohle nikdo z České pošty nebyl připravený. Jako první způsobily balíčky zahlcení pošty, protože mimo Vánoce tohle nikdo nečekal.

Zahlcení se projevilo tak, že zhruba polovina balíčků prošla bez doplatků, přestože správně by měli adresáti doplatit daně a poplatky za odbavení. U druhé půlky balíčků dostali adresáti výzvu aby dodali podklady potřebné pro zdanění.

Všichni adresáti, kteří dostali výzvu poště podle šablony odpověděli, že si nic neobjednali, že jde o omyl a ať si pošta s balíčkem dělá co chce.

Akce měla úspěch, mluvilo se o ní v televizi, k situaci se vyjadřovali politici a některé zprávy zachytila i zahraniční média.

Nejmenovaný vysoký státník se dokonce prostřednictvím svého prostořekého mluvčího vyjádřil, že Čínu má rád a kdyby ještě udržel v ruce telefon, tak by si sklíčko natruc také objednal.

Sociální skupina objednávačů díky akci získala spoustu členů a uspořádala dvě další hromadné objednávky. Výsledky byly vždy podobné – zahlcení pošty, některé balíčky prošly, zoufalství zaměstnanců pošty a minuty slávy v médiích.

Protože byla v roce 2021 v médiích hlavním tématem spíš záhadná nemoc, neměli Novákovi o této akci informace a pan Novák by se stejně do ničeho takového nezapojil.

Ve vedení pošty a mezi politiky to vřelo, protože akce působila i komplikace které zprvu nikoho nenapadly. Na poště se začaly hromadit spousty zásilek, ke kterým se nikdo nehlásil a pošta neměla interní předpis jak záležitost řešit.

Když si pošta nechala ocenit likvidaci balíčků, překvapilo je číslo 63 milionů korun. Mělo jít o ekologickou likvidaci, kdy bude separován plast, papír, a vytříděny všechny ostatní části jako elektrické součásti, baterie, sklo atd.

Tohle dokonce už i politiky, kteří předtím se skupinou sympatizovali, zarazilo. Bylo potřeba najít řešení.

15. listopadu 2021 byl představen zákon nazvaný „Objektivní odpovědnost majitele adresy“.

Zákon měl 675 stran a ve zkratce říkal, že každý občan odpovídá za svou adresu a když je mu doručován jakýkoliv balíček, tak pokud neprokáže opak, chápe se majitel adresy jako ten, kdo si balíček vyžádal.

Poslanci zákon prosadili i díky tomu, že nově mělo být snažší postihnout uživatele drog, kteří si do té doby drogy snadno v rámci ČR posílali. I díky tomu získal zákon podporu účelově informované veřejnosti.

Pokuty byly nastaveny tradičně – tedy likvidační. Pro firmy šlo o druhou mocninu hodnoty likvidační. Zákon měl platit od 1.1.2022 a vše bylo nastaveno tvrdě a nekompromisně.

Eshopy ale nezahálely. Spoustu z nich začalo budovat sklady v evropských zemích, což nebylo nic nového – strategii ale museli značně uspíšit a mnoho produktů nebylo lokálně dostupných.

Novákovi se po roce nákupního půstu vrátili k nakupování až před Vánoci roku 2021.

Ten čas už měly Eshopy asi třetinu produktů dostupných z českých prodejních skladů a tak mohli Petr a Vašík Novákovi nakupovat skoro stejně jako za starých časů – oba chtěli toho druhého potěšit drobnou vychytávkou ze známého eshopu.

Během Vánoc si Vašík i táta Petr pochvalovali že mohou zase nakupovat, a těší se až obchody rozšíří sortiment. Tehdy ještě nevěděli jak jedno Vašíkovo kliknutí kombinované s mladickou nerozvážností změní rodině život.

8. ledna dorazila Václavu Novákovi výzva k zaplacení 850 Kč za balíček, který 4. ledna dorazil k odbavení. Ve výzvě k platbě šli úředníci rovnou na věc: „Zaplať nebo bude mnohem hůř“.

Vylekaný 16-letý Vašík dopis vyhodil a doma raději nic neřekl. Bral to celé jako omyl, protože si nebyl vědom, že by si ze zahraničí něco objednal – proč by to taky dělal.

Chvíli to vypadalo, že situace je vyřešena, dokud nebyl Petr Novák předvolán k podání vysvětlení. Pro Vašíkova tátu bylo předvolání ještě více nesmyslné než původní dopis pro něj.

První vůbec nechápal co se děje, až na místě se později dozvěděl, že balík byl zaslán na jméno „Václav Novák“ načež byl synem ujištěn, že on si nic neobjednal.

Neznaje situace, šel, vždy čestný, Petr Novák podat vysvětlení, nijak se nepřipravoval doufajíc v to, že se věci vysvětlí a za 10 minut už bude na cestě domů.

Férový přístup se ale ukázal být přítěží – po tom, co úřednice ověřila že pan Novák na uvedené adrese bydlí a má označenou schránku i zvonek už nebylo co řešit. Tím, že obě skutečnosti pan Novák potvrdil, se vlastně jednalo o přiznání.

Úřednice s milým úsměvem poděkovala za informaci a poslala pana Petra domů. On sám se necítil nijak ohrožen a měl za to, že se omyl vysvětlil.

Za dva týdny dorazila obálka s pruhem, kde se psalo, že Petr Novák byl shledán vinným a má zaplatit 60 675 Kč. Pokuta byla stanovena na dolní hranici – tedy „pouze“ 50 000Kč, náklady řízení 10 000Kč a poplatek za odbavení 850Kč byl ještě na své původní hodnotě.

Pro rodinu Novákových to byla rána kterou nikdo nečekal, byli najednou jako ve zlém snu, nebo ve špatné dimenzi reality.

Z ničeho nic má rodina zaplatit přes 60 tisíc a nechápe proč. Po vzpamatování z šoku kontaktovali právníka, protože usoudili, že bez někoho, kdo v tom umí chodit, nezmůžou nic.

Právník, znalý z podobné oblasti, kterou bylo provozování vozidel už tušil jak začít.

Vyžádali si spis a studovali proč vlastně Novákovi mají pokutu platit.

Po rodinném pátrání se podařilo odhalit příčinu – když Vašík před svátky nakupoval na jednom z eshopů, nevšiml si, že po každém vložení produktu do košíku se resetuje lokalita.

Vysvětlení je takové, že Vašík nejprve nastavil lokalitu na „CZ“ a vložil do košíku první produkt, následně si ale nedal pozor a další produkt nevědomky nakupoval z centrálního skladu v Číně.

Eshop počítá s tím, že zákazník může nakupovat z více lokalit. Tím že má zákazník poštovné vždy zdarma se lokalita skladu při dokončení objednávky nijak nerozlišuje. Zároveň není výjimkou, že eshop rozdělí objednávku do více balíčků – co má skladem pošle hned, co nemá pošle později.

Tím byl odhalen politování hodný omyl. Následovala příprava na boj s úřady a soud.

To pan Novák ani tehdy ani právník ještě nevěděli, že zákon o objektivní odpovědnosti majitele adresy je napsán tak, že ani desítky vyhraných bitev na poli provozování vozidel nebudou dostatečné na odražení útoku a zvrácení rozsudku.

Obžaloba to dokonce směřovala tak, že pan Novák si byl všeho vědom a jeho primárním cílem bylo, aby se ve shonu před Vánoci, kdy pošta nestíhá, vyhnul zaplacení daně. Samotná daň původně činila 12Kč.

Příběh je fikce a všechny jeho části jsou smyšlené.

 


17.01.2021 Ri

12345 (231x známkováno, průměr: 1,18 z 5)
9 000x přečteno
Updatováno: 17.1.2021 — 20:58
D-FENS © 2017