Obecní šaríja nEUhneme edition - zpět na článek

Počet komentářů: 93

  1. Ale no tak. V Zemi Svobody poruznu zakazuji chlast na verejnosti uz poslednich 40 let a opravdu se mi nezda, ze by ji zdejsi core kvuli tomu o neco mene bezhlave zbozstovalo.

    https://www.huffingtonpost.com/2013/12/16/where-you-can-drink-in-public_n_4453212.html

    1. To je tym ze medzi nabozenskymi fanatikmi je rozdiel minimalny. Takze na tejto strane atlantiku si svoje presadili ovela skor a neboli to rucnikari. A navyse, ked je niekto pri moci, snazi sa ovladat ludi ako sa len da. Zakaz chlastania na verejnosti je jeden zo sposobov. Inak, u nas to ide este dalej. Prohibicia v podstate uplne neskoncila nikdy. Technicky si nesmiem dat alkoholicky napoj ani na svojom vlastnom dvore. Zakon co mi to zakazuje pochadza z cias zrusenia prohibicie v dvadsiatych rokoch. Zaroven to je bezkonkurencne najporusovanejsi zakon v Ontariu (a zrejme v celej Kanade). Navyse, vo vacsine provincii je na predaj chlastu statny monopol a podobne to bude aj s predajom marihuany od 1.7.2018.
      Taka perlicka: Ked si chcete dat na nejakom letisku v Kanade pivo, musite zaliezt do restauracie. Kupit si pivko v stanku a dat si ho pocas cakania na brane sa neda. Ale zato to mozete bez problemov urobit na letisku v Istanbule.

    2. To je ta stejná země, kde vás policajt nemá právo bezdůvodně zastavit (a něco jako preventivní kontrola s dechovou zkouškou tam pokud vím neexistuje), takže lidi jezdí běžně jezdí autem do hospody a dají si pivko nebo 2.. ;-)

      1. Preventívna kontrola s dychovou skúškou našťastie neexistuje ani v ČR :-) Že sa ľudia do toho nechajú vmanipulovať a neprotestujú proti tomu je druhá vec.

      2. Nu ano, ovsem beda pokud uz si nejakou zaminku najdou a zastavi vas. Pak to taky muze skoncit smatranim ve vasich telnich dutinach, a to primo pred okolojedoucimi cumily:

        http://www.businessinsider.com/woman-suing-police-after-for-roadside-strip-search-for-marijuana-2017-8

        V horsim pripade muzete i koupit kulku:

        http://news.sky.com/story/video-cop-shoots-old-man-reaching-for-cane-10413887

    3. Americkej zakaz chlastu je jen takova klauniada aby dobroserove nerekli. Vsichni vcetne malejch deti vi co je v tom papirovym pytliku a nikoho to netankuje. Ukazkova aplikace prislovi Vlk se nazral a koza zustala cela.

      1. Skoro bych rekl, ze prave nikdo nevi, co v tom pytliku presne je, zatimco kdyz je flaska v ruce, tak aspon kazdej vi, co do sebe dotycny leje (fakt neni duvod curdit jiny obsah quli etikete). Zatimco fpytliku uz muze bejt kdejaka sracka vcetne Okeny.

        1. Sice asi bude určitý procento lidí co z toho papírovýho pytlíku budou chlemtat americkou verzi okeny, ale kořalka v papírovym pytlíku je nedílná součást americký kultury, takže je každýmu jasný co v tom je. Jenže protože je to šaškárna aby se protialkoholní bijci nažrali a obchody s chlastem nekrachly, tak na to policajti pečou a podusej maximálně toho, kdo je tak drzej že lemtá bez pytlíku. Neúcta k zákonu, nebo tak něco :)

          1. No az to u nas zavedou, taxi najust udelam par pytliku s obrazkem toho, co je uvnitr, v zivotni velikosti.

  2. Popravdě jsem doposud o existenci podobné vyhlášky neměl nejmenší tušení.
    Možná proto, že mě ani nenapadlo, že někdo vůbec může takovou píčovinu vyplodit…

    A začíná mě zajímat, co se stane, až se někdo začne pohybovat po dotčeném území s kelímkem takového nealko piva – vypadá to jako pivo, smrdí to jako pivo, ale pivo to vlastně není.

    No – v nejbližší době budu muset hlavní město navštívit. Docela se těším na na moment, až městapák zahájí dokazování, že jsem tu jejich posranou vyhlášku porušil!

    1. To může být docela zajímavé. Městapák musí dokázat, že vy v tom máte alkoholický nápoj, ne vy dokazovat, že ho tam nemáte (pomíjím fakt, že i tradiční nealkoholické pivo je alkoholický nápoj, své o tom vědí zejména absolventi protialkoholické léčby, něco znám z vyprávění). Tedy ho vlastně stačí před ním jen vylejt, nejlépe se správným rozmachem tak, aby bylo prakticky nemožné odebrat vzorek. Sice děláte bordel, ale efektivně likvidujete potenciální důkaz proti sobě. Prakticky stačí jim jen vzorek neposkytnout (hádám, že městapák to nebude ochutnávat a mozkovým myšlením určovat, zda to je, nebo není alkohol, neb předpokládám, že ve službě nesmí chlastat).

      Jo, těch funny situací si lze představit v této souvislosti docela dost :)

      1. Když o tom tak dumáme – možná bude stačit nalít si do jakéhokoliv reklamního pivního kelímku čaj.
        Nebo do něj třeba nachcat, to už je jedno.

        Podle mě není absolutně možné, aby mi kdokoliv zakazoval s takovým kelímkem courat po městě. I kdyby se mělo jednat o město takového věhlasu, jakým je Praha 1.

        1. Zdaleka není nutné kvůli podobné taškařici vážit cestu až do Prahy. Úplně postačí i nějaké to nákupní centrum http://www.mercurycentrum.cz/files/mercurycentrum/uploads/files/centrum/domovni-rad.pdf . Naopak konfrontace s místními security bojs, mezi kterými by i podprůměrný strážník vynikal vybranými způsoby a znalostí práva, bude obzvláště poučná. Samozřejmě tady jde o soukromý prostor, takže ať si tam navymýšlejí, co chtějí. A že tady to dotáhly hodně daleko, však i ten zákaz konzumace čehokoliv už tam mají. Tohle je budoucnost. Kamera na každém rohu plus vymahač vždy na dohled. Pointou je, že lidu to nevadí, lid to rád. Jen dokud si tam náhodou neotevřou pivko při čekání na družku.

    2. V „nealko pivu“ vetsinou nejaka miziva cast alkoholu je, takze neni co resit. Davaj 100.000, smejde!

    3. Zákon 65/2017 Sb,:
      § 2 Vymezení pojmů
      Pro účely tohoto zákona se rozumí
      f) alkoholickým nápojem nápoj obsahující více než 0,5 % objemových ethanolu
      Podle předchozího zákona 379/2005 Sb. to bylo dokonce každé pivo a limit 0,5 % se vztahoval pouze na jiné nápoje než pivo, víno či lihoviny…
      Pozdně totalitní zákon 37/1989 měl limit 0,75 % – proto mělo první nealkoholické pivo Pito Most 0,59 %, čili dnes by už neprošlo…

      1. Cisto technicky, doba pokrocila a dnesne nealkoholicke piva uz skutocne obsahuju len stopove mnozstvo etanolu. Nas prohibition brew ma povolene maximum 0.04% v/v. Bezne je to vsak okolo 0.015% v/v. Alcolyzer to nie je schopny merat, tak som na to musel kupit plynovy chromatograf a vyvinut prislusnu metodiku.

      2. Prosimvas, dostanete dejchnout bezprostredne po napiti, ukaze to tech 0,5%, takze 5 promile, a jakej jste byl? :)

        1. Nema sa sa tak nahodou pozitivna skuska opakovat po 15 minutach? To Vam uz ukaze pekne 0.00

          1. Po peti, co jsem tak zazil ja. A pak po pulhodine (?), ted v tom mam hokej. Ja to samozrejme nemyslel uplne vazne, spis jsem chtel poukazat na to, ze u nas se to vzdycky nejak zaonaci, kdyz na vas „nasi kleknou“ :)

          2. Na opakování zkoušky bude asi jen nějaký výnos fízlího náčelníka, pochybuji, že je to uvedené v zákoně (i když…). Tady si to konšelé pěkně ošéfovali, stačí, co máte v ruce. Takže na dýchání nedojde. Můžete jen rozporovat přítomnost alkoholu v držené nádobě.

            1. Tak pokud jsem si všiml, tak je zakázáno popíjet na veřejnosti.
              Vy už jste tady taky pěkný ovce, protože jakou to má souvislost s tím, jestli nadýcháte nebo ne?
              Napili jste se před chvílí v restauraci a teď máte nealko. Jakým právem vám bude dávat opice dýchat?

              1. Nebojte se, vsechno bude.

              2. Je na to Zakon o verejnem zdravi. Taky jsem se divil. Uplne klidne te bude buzerovat, i kdyz treba jen jdes po chodniku. Je to extrem, ale proste muze. Nezapomen, ze zijeme ve fasismu, takze je to naprosto v souladu s rezimem.

              3. Vždyť píši, že na dýchání nedojde:).
                Opice se s vámi bude dohadovat nad obsahem kelímku.

                1. Podle mého rychloprůzkumu netu se zdá, že obsah alkoholu v pivě je možná zjistit jen v laboratorních podmínkách s chromatografem, a k tomu je potřeba dostatečně objemný vzorek, vědět množství vstupních surovin a výrobní postup. Na což rozstříknutá kaluž na chodníku a zbytek pěny v kelímku nestačí. I v případě vína a likérů jsou potřeba laboratorní přístroje.

                  1. To je jen dobře, ne? Opičák zajistí, zapečetí a zašle do laborky.

                    1. Láhev před předáním opičákovi spadne na zem a rozbije se, čímž dojde k překvalifikování držení alkoholického nápoje na znečišťování veřejného prostranství s pětinovou sazbou :-)

                    2. Pokud by dotycny jen kelimek nesl a nepil, tak by mne zajimal ten tanec, az by se v laborce ukazalo, ze slo o chcanky. Chcanky snad v kelimku po Pze1 nosit smim, ne?

                    3. Tak ještě zajímavější by byly chcanky s alkoholem. Splňuje obsah definici nařízení nebo nesplňuje? A jak to napsat do protokolu?

                    4. Uplne by stacilo, aby test na alkohol provedla hlidka degustaci napoje.

                  2. Ten objem potrebnej vzorky je dost maly. Vzhladom na to ze injektovany objem v pripade analyzy tekutiny je 0.2 µl, staci akykolvek objem do ktoreho sa da pridat vnutorny standard. Napr. 0.5 ml. To znamena ze ked fizel do mlaky rozliateho napoja namocu vreckovku a vyzmyka ju do liekovky, to na analyzu staci. Podobne je to aj s HS GC.
                    Vacsie objemy vzorky (typicky 50 ml) potrebuju NIR analyzatory ktore pouzivame v nasich producnych labakoch.

                    1. “ ked fizel do mlaky rozliateho napoja namocu vreckovku a vyzmyka ju do liekovky, to na analyzu staci. “
                      Na analýzu to sice stačí, ale není to důkaz obsahu kelímku.

                    2. V poriadku. Neodporujeme si. Predrecnik tvrdil ze rozstrieknuta kaluz na chodniku na analyzu nestaci. Z cisto technickeho hladiska pravdu nema, pretoze z cerstvo rozliateho napoje by sa dal objem potrebny na analyzu v pohode ziskat. A technicke hladisko je jedine ku ktoremu sa vyjadrujem, pretoze to je to cim sa zivim (akurat vzorky nepochadzaju z podlahy ale z nadrzi, flias, plechoviek a sudov).
                      K pravnemu hladisku nech sa vyjadri ten kto sa pravom zivi. Ak ste to vy, fajn.

                    3. Wildcat: Dobrý právník úspěšně napadne odběr vzorku z povrchu ulice kvůli kontaminaci.

                    4. „Z cisto technickeho hladiska pravdu nema, pretoze z cerstvo rozliateho napoje by sa dal objem potrebny na analyzu v pohode ziskat.“
                      O objem se nepřu, jde o tekutinu. Už vám tam vstupuje „vše s čím se to promíchalo na zemi“, onen kapesník který chcete ždímat, při troše štěstí i zkumavka, vše co bylo na strážníkových rukách (vzhledem k tomu že to vyždíme rukama).

                      Já myslím že tam vstupuje do hry tolik věcí, že by ho i blbý právník rozsekal na hadry. Tohle by totiž rozsekal na hadry i fyzikář v laborkách (pravda, to neznamená že soudce by na to pohlížel podobně, vzhledem k tomu že by před sebou měl „sprostého podezřelého, co se navíc ještě domáhá právníků proti vůli hodného státu)

                    5. Zasa miesate pravny a technicky pohlad. Nasiel by som v tej tekutine na zemi etanol? Celkom urcite*. Bol by jeho obsah vyssi ako 0.5%? Pravdepodobne*. Zalezalo by na rychlosti odobrania vzorky, pocasi, etc. Kontaminanty pokial tam uz predtym nebol rozliaty etanol su nepodstatne, strata etanolu vo vzorke zavisi od podmienok.

                      * Bavime sa o podmienkach v ktorych by clovek vobec nieco popijal vonku, napr. pivo za sucheho letneho dna, varene vino pocas vianocnych trhov a sucheho pocasia. Lejak vzorku spolahlivo zlikviduje, hlboky sneh zrejme tiez.

              4. U nas je zakazana aj opilost na verejnosti. Ale to este neznamena ze sa fizel postavi pred bar a da fukat kazdemu k to z baru vyjde. Potrebuje na to pricinu. A to je vacsinou to ked niekto vystraja opity, no este to nestaci na obzalobu z vytrznictva.
                Je troch na skodu ze fizli ten zakon nezneuzivaju. Uz by bol prevdepodobne zruseny. Uz by bolo nacase, prohibiciu zrusili v dvadsiatom.

      3. Za komunistů – začátkem 80. let – se za alkoholické nápoj asi nepovažovaly ani nískostupŇový piva, míň než 10, kerý se prodávaly běžně po kantýnách a pijávaly v pracovní době.

        1. Zatim se za alkoholicky napoj nepovazuje napriklad kefir, ktery celkem s prehledem muze obsahovat i 2 % alkoholu podle miry vyqaseni. Rozhodne ale obsahuje alkoholu vice, nez „nealkoholicke“ pivo.

          1. Dle zákona považuje…

        2. Šak se vařily speciálně osmičky či co, ne? Někdo tu psal jaká byla sranda když do hutě jednou omylem přivezli dvanáctku či co…

  3. Podobné věci mi vždycky připomenou Egona Bondyho:

    „Probablemantická podvaha ústavného katarakteru nadšeho státu

    nedaje nám zjistoty o podvaze definitice občana která

    zústavši jakto odtevřená smůže terýmkoli olicajtem

    právopatně upatňována býti.“

  4. Zajimalo by me, jak by opicajt ten prestupek dokazoval. Jestli mam v te nadobe alkoholicky napoj, nebo neco jineho, nepozna, pokud ji nebude mit moznost blize prozkoumat. Ja mu ji samozrejme nevydam, takze by mi ji za tim ucelem musel odebrat. To ale muze jen v zakonem vymezenych pripadech, mezi ktere nepatri podezreni z poruseni obecni vyhlasky.

    1. Tjn. nebo když někod půjde s pivem a uvidí policajta, pivo vylije na nejbližší trávník… :)

  5. V souvislosti se zpřísněním v článku uvedené pražské vyhlášky nelze nevzpomenout Rootův dnes již letitý článek http://dfens-cz.com/takhle-rozjety-abstinenty-jsme-tu-jeste-nemeli/ .

    Přeji příjemnou zábavu :)

  6. Urválkovi duchovní dědicové na (proti)Ústavním soudu jsou rok od roku drzejší a dovolávat se tam spravedlnosti za pár let asi zcela bude postrádat smysl:
    http://paragraphos.pecina.cz/2017/11/ustavni-soud-dale-omezil-svobodny.html
    Když tohle člověk čte, a jako brňák je nucen téměř denně jezdit kolem budovy Ústavního soudu kolem těch jejich zaparkovaných Lexusů, tak má chuť vystoupit a jít jim tam rozkopat držky.

    ps: ten seznam míst kde se nesmí chlastat je ve vyhlášce právě proto, že ÚS už několikrát smetl podobné vyhlášky které něco zakazovaly plošně v celé čtvrti, takže stačí přiložit ctrl+c ctrl+v seznam ulic ve čtvrti, pár vynechat, a ÚS má ztíženou práci

  7. kuwa, proč se s tím serete, nejezděte do tý zasraný díry očumovat ty Bílý a Goty a ty Komingoouty, očumovat pražskej hrad, coby symbol řískej moci, či jiné uchylárny typu dilerů z arabie, zlodějských taxikářů směnárníků číšníků

    1. I jako Pražan bohužel začínám s podobnými názory souhlasit. Praha začíná bejt pro normální lidi celkem peklo na zemi, s absurníma vyhláškama, zákazama, příkazama, bordelem, cenama, nevyhovující dopravní infrastrukturou, a podobně.

      1. Vyhlášky nesleduji, to je pravda, ale rád si v Praze nakoupím, protože proti naší venkovské podejně ušetřím (sortiment se srovnávat ani nepokouším) a proti pražské dopravní infrastruktuře nemohu nalézt žádnou relevantní námitku.
        Mohl byste příspěvek alespoň trochu konkretizovat?

        1. Tak alespoň něco málo…
          Vyhlášky, zákazy a příkazy: Např. zmíněný alkohol, zákaz segwayů a cyklistů, vyhláška o pouličním umění a další.
          Bordel: Doporučím procházku kolem Hlavního nádraží či Anděla. Uznávám, že zrovna v tomhle ohledu jsou na tom mnohá města i hůře.
          Ceny: Zajděte si k holiči, do restaurace či do divadla. Zaparkujte v širším centru. Pronajměte nebo kupte si byt. Související bod: Neuvěřitelné průtahy ve schvalování výstavby.
          Dopravní infrastruktura: MHD ve špičkách zoufale přeplněná. Neklimatizovaná. Chybějící části obou silničních okruhů. Nedostatek P+R pro dojíždějící (např. ty tisíce lidí, kteří přijíždějí každý den po D5, D6, D7 mají dohromady k dispozici 200 míst – Zličín+Butovice).

          1. Segway: nevím, alkohol dtto.
            Zákaz cyklistů? To si děláte legraci, ne?
            Pouliční umění: u Anděla si pravidelně poslechnu cikánskou svingovou kapelu, slepého flétnistu, indiánský šraml, hráče na plastové kyblíky a jednoho či dva kytaristy. Bohužel, obvykle všechny najednou. Nebo jak ste to myslel?
            Z Hlavního/na Hlavní jezdím často, je tam hodně lidí a u pokladen i dlouhá fronta. Nebo jak jste to myslel?
            Restaurace se cenově skoro neliší od jiných měst, a to i menších.
            Holič: v Praze 100 – 120 Kč/7 minut, „můj“ holič v jiném městě: 150 Kč/30 minut, kvalita úměrná vyšší ceně.
            Parkování nevyužívám, ale věřím, že je to katastrofa. U nás také.
            MHD je normální.
            Byty jsou bez problémů (nájmy, kupovat nehodlám, takže neposoudím).
            Průtahy ve schvalování výstavby? Nijak zvláštní.

            1. To musím všechen výzkum dělat za Vás?
              Segway, alkohol: Google
              Cyklisti: Google
              Vyhláška o pouličním umění: Google
              Restaurace: To bych se divil. Leda, že byste srovnával periferii Prahy a hlavní náměstí malého města. Moje zkušenost je taková, že mimo Prahu je hlavní chod v obyčejné restauraci tak za 150Kč, v Praze tak 250Kč.
              Holič: Sám jste to napsal. ~950Kč/h vs. 300Kč/h.
              MHD: To, že je něco normální, ještě neznamená, že je to v pořádku.
              Byty: Google (Tady vám trochu pomůžu, mohl by to být moc náročný úkol. Prům. mzda v Praze = 32600Kč; 60m^2 byt = 21000; tedy 64%. Prům. mzda 22800Kč; 60m^2 byt = 9300; tedy 40%) zdroje: http://bit.ly/2yzT0UI , http://bit.ly/2Abj5G3 . To, že pro Vás nebo pro mě to není problém, na věci opět nic nemění.
              Průtahy ve výstavbě: Viz komentář k MHD.

              1. Pardon, u těch bytů jde o srovnání Prahy a Liberce (Liberec mi z toho textu nějak vypadl).

              2. To jsme si nerozuměli, omlouvám se.
                Tedy:
                Segway: nezkoušel jsem, nemohu posoudit..
                Alkohol na ulici:nezajímá mě, nemohu posoudit.
                Cyklisti: jezdím po Praze pravidelně.
                Pouliční umění: vizte zmínku o Andělu v předešlém komentáři.
                Dnes jsem byl na obědě u Medvídků, hlavní chod stál 119 Kč (v pátek 109 Kč, ale bylo to jiné jídlo).
                Ve Slávii by to bylo cca 140, ne?.
                260 Kč stojí aktuálně svatomartinská husa, je to náležitě oceněné sezónní jídlo.
                Mám pronajatý byt (Praha 5)56 m2 za 8500 Kč v novostavbě, dcera (Praha 4) 80 m2 ve staré zástavbě za 15000 Kč (obojí bez poplatků). Tolik ke statistice.

                Průtahy ve výstavbě – šlo o to, stejně jako u ostatních situací, zda je Praha peklo ve srovnání s jinými lokallitami. Nebo jsem to nepochopil?

                1. Já bych to zjednodušil.
                  Peklo je parkování.
                  Centrum je (co se čistoty týká) celkem hnus.
                  Doprava je na hranici kolapsu (ta ve vlastním vozidle, ostatní mi jsou u konce zad).

                  1. Ano, to je přesné.

                    Jen doplnění:
                    Člověk se rychle naučí vyhýbat velkopisoirům (Za Poříčskou branou, Ostrovní, Průchodní…) a nepřestane se divit, jak lze mezi šestou a devátou ranní stihnout uklidit ty noční odpadky. Co se týče cyklistiky, náplavka je některá letní rána pro nános plastů a skla (samozřejmě i rozbitého) prakticky neprůjezdná.

                    1. No ono to je všude, kupříkladu na náměstí největšího dramatika se line smrad ze všech zákoutí, průchod, co je naproti souběžně s Divadelní, to je chlív, který úklid neviděl hodně dlouho. Nablito, nachcáno, nasr…. Vometák nahání pět minut jeden kus papíru nějakou technickou vymožeností a další dva vometáci ho jen pozorují. Po ulovení následuje rauchpausa. Těžko tomu říkat úklid.

                2. Pardon, jedná se o 46 m2, jak místní znalci jistě poznali.

                  1. Pro podobny zabomysi valky (a ukojeni zvedavosti) doporucuju http://www.numbeo.com (presneji https://www.numbeo.com/cost-of-living/). Maji to celkem presny, co jsem tak moh posloudit.

                    1. Czech Republic? Add data for Czech Republic
                      No comment.
                      Doporucuji.

                    2. Co je na tej stranke divneho?

  8. Proč by vůbec měla veřejný pořádek narušovat lidská existence? Myslím, že bohatě stačí PODEZŘENÍ z lidské existence. Už vidím tu zprávu z tisku:
    Policicsté policisté v Praze začali vypisovat pokutu mrtvému bezdomovci. Měli totiž důvodné podezření, že je stále naživu a proto způsobilý dostat pokutu, jelikož jeho tělesná teplota nebyla doposud shodná s okolním mrazem.

    A pak že je „judge Death“ fiktivní postava. Mám podezření že ve skutečnosti má poradenskou firmu jejíž sužby si zatím objednávají některé magoostráty, aby mohli úspěšně potírat ten dvounohý hmyz který si říká občan ČR.
    Jen abychom se nedožili toho, že jeho poradenských služeb začne ve velkém využívat i Babiš.

  9. Ono to zatím neplatí, nebo? Zajímalo by mě, jak se proti tomu pak bránit. I když popravdě na Prahu 1 se podívám tak 2x do roka a s kelímkem v ruce tam nechodím. Nu, socialismus a neomarxismus v plné kráse.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017