Obchodní zástupce T-mobile do domu, hůl do ruky!

Featured Image

Taky jste potkali na ulici agenta, který uzavírá smlouvy pro telefonní společnost? Nebo jste o něm alespoň slyšeli?

Tento příběh se skutečně stal. Obchodní zástupce navštívil paní na mateřské dovolené přímo u ní doma a uzavřel s ní smlouvu na služby T-mobile. Paní měla doteď předplacenou kartu Vodafone, stejně tak její manžel. Ten, když se vrátil z práce, paní mu slavnostně oznámila, že má nové telefonní číslo a ještě dostala telefon zdarma a dostane i digitální fotorámeček. Manžel se podíval na telefon, prohlásil, že to je nejlevnější krám (Samsung E1170, cena asi 500) a dokonce má ještě míň funkcí než její starý telefon (Nokia 6230i). Pak zjistil že i ten fotorámeček, co má teprve přijít poštou, je nejlevnější šunt s mrňavým displejem, cena opět někde kolem 500 Kč. Ale nejvíc ho dorazilo, k čemu se vlastně paní upsala – k měsíčnímu paušálu 300 Kč a úvazek je na 3 roky. To znamená tři roky po sobě zaplatit 3600 Kč a ještě jí manžel bude volat ze své Vodafone SIM karty dráž než dosud. To ten telefon a fotorámeček vyjde sakra draze.

Pán paní vynadal, že uzavírá bezhlavě smlouvy a ani se ho na nic nezeptá. A vzhledem k faktu že je na mateřské dovolené, to stejně zaplatí on. Paní neváhala a zavolala obchodnímu zástupci, že chce smlouvu zrušit. Zástupce jí potvrdil, že to tedy zruší, že to není problém a že jí přijde potvrzení do 14 dnů. Hádáte správně, nepřišlo nic, paní opět zavolala zástupci, ten jí poradil, ať tedy telefon a SIM kartu zašle zpět do firmy a nadiktoval jí adresu, kam. Ovšem pozor, neřekl jí do jaké firmy to vlastně má poslat, to zástupce úspěšně zatajil, dokonce jí nejdřívě tvrdil, že do T-mobile. Po ověření, že na udané adrese T-mobile nesídlí, jen několik jiných firem, ze kterých je nejpravděpodobnější jakási Ranger, a.s., takže paní znova volá zástupci, a ten se konečně přiznal, že je to tedy Ranger. Zástupce neví, pro koho vlastně pracuje? Možná vás napadá, že adresa firmy by měla být na smlouvě, správně – měla by být, jenže paní má v ruce jen kopii, kde jsou údaje příšerně nečitelné.

Paní odesílá balíček a písemné odstoupení od smlouvy, mezitím zjišťuje, že na smlouvě je větička, že od smlouvy může odstoupit písemně do 14 dnů, no ale to už dávno prošvihla, protože zástupce jí tvrdil, že lze odstoupit i telefonicky a že to zařídí. Opět hádáte správně, nezařídil nic a pár dní po od odeslání balíčku přišla paní faktura od T-mobile. Můžeme si jen tipnout, jestli je zástupce neschopný idiot nebo rovnou lhář a úmyslně uvedl paní v omyl, aby nestihla podat výpověď písemně v zákonné lhůtě. Já tipuji za B.

Paní tedy volá do T-mobile, že sice nějakou smlouvu uzavřela, ale následně zrušila a proč jí tedy posílají fakturu. T-mobile radí, aby napsala stížnost na společnost Ranger a ať v žádném případě nepřijímá od pošťáka ten fotorámeček. A že po zaslání stížnosti smlouvu zruší. A fakturu že nemá platit.

T-mobile za pár dní poslal vyjádření: od smlouvy nelze odstoupit, protože výpověď nebyla podána v zákonné 14-denní lhůtě. Opravdu skvělé, takže T-mobile se nakonec postavil za zmrda – obchodního zástupce. Peníze přece nesmrdí. Taky je zajímavé, že jeden zaměstnanec (operátor) tvrdí něco jiného než druhý – aby ne, když odpověď na stížnost byla podepsaná „vedoucí odboru udržení smluv“. Práce tohohle člověka je zřejmě hodnocená podle toho, kolik smluv se mu podaří udržet. Firma T-mobile si zřejmě mnohem více cení nespokojeného zákazníka než dobrého jména.

Myslíte si, že je to exces a že firma T-mobile je jinak slušný podnik? V tom případě by ale neexistovala tahle stránka: www.t-mobile-anti.cz/

Jestli jste čekali happyend, tak vás zklamu, dotyčná zákaznice to vzdala, jelikož ji jednání se zmrdifirmou T-mobile stálo příliš sil. Jako bonus jí totiž stále chodily faktury za službu, kterou nevyužívala, pak upomínky k zaplacení a navíc jí účtovali penále, přestože operátor se pokaždé dušoval, že smlouva půjde zrušit a ať nic neplatí, ovšem zákaznické/reklamační oddělení T-mobile bylo jiného názoru.

Na závěr pár užitečných rad, jak jednat z obchodními zástupci.

1) Jestlie vám někdo tvrdí, že dostanete něco zadarmo, nevěřte mu. Obchodní zástupce není žádný kouzelný dědeček. Nezapomeňte, kdo komu bude dávat peníze. Navíc různé dárečky jsou největší šmejdy, aby to firmu moc nestálo.

Uzavírači smluv nejsou přímí zaměstnanci telefonních operátorů (často to jsou brigádníci) a jsou placeni od uzavřené smlouvy, budou se vám tedy vždy snažit namluvit, že smlouva je pro vás výhodná, ať je situace jakákoliv.

Jestliže máte během jednání pocit, že smlouva je pro vás nevýhodná nebo že zboží nechcete, řekněte to zástupci a vyhoďte ho.

Obchodní zástupci se vás často snaží dotlačit k podpisu hned a rychle, protože „tato akce se už nebude opakovat“ (ve skutečnosti jsou prakticky pořád nějaké akce) a „jenom teď máte 50% slevu“ (to znamená, že druhých 50% stejně musíte zaplatit, ale nebojte se, sleva bude jen dva měsíce, pak budete platit plnou cenu minimálně dva roky nebo na kolik jste se upsali).

Když už máte slabou chvilku, podepíšete smlouvu a po odchodu obchodního zástupce si to rozmyslíte, výpověď pošlete písemně. Musíte to ale stihnout do 14 dnů, to je dané zákonem pro smlouvy uzavřené na ulici, v autobuse, u vás doma, prostě kdekoliv jinde než v nějaké kanceláři nebo provozovně příslušného operátora. Nevěřte nějakému zmrdovi, že to stačí vypovědět telefonicky a že to zařídí za vás. (Když si přečtete celou smlouvu, někde na konci a drobným písmem je napsáno jak se smlouva vypovídá a je tam i adresa, kam se ta výpověď má poslat.)

Platí snad jedna vyjímka a to v případě Vodafonu, ten totiž snad jako jediný operátor neuzavírá smlouvy na dobu určitou, takže výpověď můžete podat kdykoliv bez rizika nějakých sankcí (je tu samozřejmě jedna výjimka z vyjímky a to je telefon za zvýhodněnou cenu, tam nějaké podmínky jsou a nemůžete si pořídit tarif, telefon za korunu a za měsíc tarif zrušit a telefon za korunu si nechat. Musíte v tom případě doplatit plnou cenu).


08.04.2011 mjfox

12345 (Zatím nikdo nehlasoval)
425x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:56
D-FENS © 2017