Občanka - zpět na článek

Počet komentářů: 258

  1. Není úředník jako úředník. Moje zkušenost je taková, že jsme se s jednou paní z evidence stali spiklenci proti systému. Propadl mi řidičák – vydaný ve Velké Británii coby britská verze mého existujícího českého/evropského ŘP (potřeboval jsem pro svoje fungování v UK něco s londýnskou adresou). Šel jsem si tedy zařídit vydaní nového. To ovšem nebylo jen tak. Paní mi sdělila, že neplatná kartička s anglickými nápisy je pro ni pouhý kus plastu a kvůli tomu, že není validní je potřeba ověřit jeho platnost u vydávacího orgánu DVLA v Anglii. Čas na prověření faktu, že mi před 8 lety DVLA tento ŘP vydala, paní odhadovala na pár měsíců. Takto dlouho být bez ŘP jsem si opravdu nemohl dovolit, což paní bystře odtušila a poradila mi následující. Nechtít obnovu, nýbrž nahlásit ztrátu, což jsem ihned udělal. Najednou se velký problém smrskl na pidiproblém, dostal jsem nějakou papírovou náhradu a za cca týden standardní řidičák. Jak je možné, že ztracený ŘP na rozdíl od propadlého nebylo třeba prověřovat jsem nikdy nezjistil, nadto mi ten britskej zůstal jako památka. Tak asi tolik k logice státní správy.

    1. Takhle to zpravidla funguje v menších městech, i když i tady jsou úředníci mnohdy strašně důležití. Mám taky dobrou storku.
      Jednou si takhle po ránu jedu do práce a kontrolní kontrola v bílých čepicích.
      P: „Pane řidiči, v řidičském průkazu máte harmonizační kód brýle nutné a vy je nemáte, máte čočky, máte nějaké potvrzení?“
      Já: „To není možné, já už brýle snad 15 let nenosím“ (po laserové korekci)
      P: „No ale tady to máte, to si musíte zažádat o nový průkaz.“
      Já: „Samozřejmě jsem nový průkaz obdržel a tenhle je snad 4. od té doby“ (postupně jsem dodělával C,E, profesák) „Nechápu, kde se to tam zase vzalo“
      P: „Dejte si to do pořádku, já vám mohu uložit pokutu…“
      Já: „No to teda neuložíte, protože by to šlo do správního řízení.“
      P: „No tak jistě, ale dejte si to do pořádku. Neshledanou“

      Hned jsem šel na úřad.
      Já: „Dobrý den, dnes mne zastavili policajti a prý mám v řidičáku napsaný brýle, jak je to možné, když jsem je dávno zrušil a v žádném dalším už neměl?“
      Ú: „No ale tady ve složce žádné potvrzení od lékaře nemáte.“
      Já: „Ale já to řešil tenkrát hned, ještě na okrese na dopravce u policajtů“.
      Ú: „Oni v tom měli hroznej bordel, ale počkejte, tady je to potvrzení. No ale to je z oční kliniky, to nestačí, to musí být od praktického lékaře!“
      Já: „No moment, to jako že oční klinika vydá potvrzení, že vidím a pro vás je to málo?“
      Ú: „No, to musí být potvrzení od praktického lékaře. Ale počkejte, já tu mám vaši poslední žádost o oprávnění a tam máte od praktického lékaře potvrzení bez výhrad. Tak já použiju jako tohle. Do 4 týdnů to tu bude. Nashledanou.“

      Závěrem – na všechny z nás mají tlusté složky, kde je na nás vše a z dob, kdy to spravovali fízli, je v tom neskutečnej bordel.

      1. Bud rad,ze tam neni napsano,ze se mas dostavit na konizaci delozniho cipku.

    2. Mně podobnou kličkou se ztrátou/ukradením na památku zůstala občanka s vyškubnutou stranou 15 :D i růžovej skládací řidičák. Někdo mi prostě ukrad ze zadní kapsy celý pouzdro, hotovo dvacet. Tehdy to šlo bez flastrů, bez napomínání a bez blbejch keců – naopak, byli asi spíš rádi, že jsem nenahlásil okradení a oni tudíž nemuseli nic navíc sepisovat. Při tom jejich tehdejším datlování na psacích strojích dvěma ukazováky by to zabralo dobrý dvě hodiny každý.

  2. Tak jsem se kuli tomuto článku registroval a dal bych like, kdyb to šlo. Dost jsem se nasmál a zároveňi poučil. Bravo. Sqelá pasáž je ta o úředníkovi a jeho odchodu z kanceláře. Hrozně rád bych u toho byl, když odcházel

  3. Automobilní dotaz: dáváte při kontrolní silniční kontrole i občanku? Na co je fízlovi občanka, když na řidičáku má ty samé údaje i fotku? Je v zákoně povinnost ukazovat přímo občanku?
    Mě to připadá jako bolševický přežitek z doby kdy občanka byla skutečný průkaz, do kterého se zaznamenávaly další věci jako třeba zaměstnání apod.

    1. Ne, jen je pak opruz, když v registrech hledají adresu.

    2. zákon 361/2000 §6 odst 7 Řidič motorového vozidla musí mít při řízení u sebe
      a) řidičský průkaz,
      b) osvědčení o registraci vozidla podle zvláštního právního předpisu2),
      c) průkaz profesní způsobilosti řidiče nebo obdobný doklad vydaný jiným členským státem nebo Švýcarskou konfederací, vztahuje-li se na něj § 3 odst. 4; to neplatí, má-li záznam o profesní způsobilosti v řidičském průkazu,
      d) doklad o zdravotní způsobilosti, pokud jde o řidiče podle § 87 odst. 3.

        1. Klíčová je tato věta:

          Rozsah a způsob zjišťování osobních údajů musí být přiměřené účelu zjišťování totožnosti.

          Tzn. pokud se policista neuspokojí se způsobem ztotožnění poskytnutým posádkou vozidla, musí vysvětlit, proč to podle něj nebylo přiměřené „kontrolní kontrole“.

          Problém samozřejmě je, že policista se podle našich soudů nemůže dopustit „zneužití pravomoci úřední osoby“, neboť to vyžaduje jednání s cílem „osobního prospěchu“.

          1. Policista ma osobni prospech,protoze ma carku.

            1. Čárky oficiálně neexistují, ergo in dubio pro reo a policista je v klídku.

        2. Což splňuje např. předložení ŘP společně s poskytnutím součinnosti – nadiktovaním trvalé adresy (případně také může být na zelené kartě)…

  4. Přijíždějí nové a nové alegorické vozy :-) „chránit“ před zneužitím, ztrátou nebo odcizení je třeba nejen OP :-)

  5. Díky za skvělej článek.

  6. Občanku jsem ztratil v roce 2003 (nakonec se ukázalo, že ne, ale to je jiná historie). Vyřizoval jsem tehdy novou narychlo hlavně proto, abych mohl hlasovat v referendu proti vstupu ČR do EU. Musím se přiznat, že paní na Praze 5 tehdy byla velmi ochotná a rovnou mi řekla: „Nechcete raději nahlásit, že Vám ji ukradli? Takhle byste musel platit poplatek za ztrátu“. Tak jsem tam nechal napsat, že mi ji ukradli a dostal jsem novou a měl klid. Upřímně, tehdy jsem byl ještě docela naivní. O nějakém podávání odporu jsem si mohl nechat jen zdát a navíc hádat se s úředníky by mě tehdy stejně nenapadlo. „Systém“ mě zkrátka musel trochu semlít, abych se začal propracovávat k tomu, že je lepší kousat, než být jen kousán.

    Tento článek je vynikající v tom, že to učí i ty, kteří se v tom neorientují, a které by to nenapadlo. Ďábel se často skrývá v detailech a na místech, kde bychom jej nečekali. Díky D-Fensovi, že ukazuje, kde všude na něj lze narazit.

    Zajímavá rada v tomto kontextu je třeba ta, kterou mi dal kamarád. Nikdy nepodávej trestní oznámení za sebe, ale pouze přes advokátní kancelář.

    1. Ad TO přes AK – to je moudré. Tím se totiž vyhnete situaci, kdy žalovaná strana nahlédnutím do spisu zjistí kompletní vaše informace od adresy až po telefonní číslo a může vám začít vyhrožovat, popř. vás jinak obtěžovat.

      1. Ja, ale pouze za situace, kdy není třeba výpovědi oznamovatele jak svědka (či v jiné pozici).

        Jinak v trestu je to obviněný – obžalovaný – odsouzený, v přestupku obviněný, žalovaný je pak pojemem z občanského soudního řízení.

      2. No kazdy se do spisu kouknout nemuze. Ten typek, co mel postuchovani fplzni s dvema lampasakama spis taky doposud nevidel…

        1. Jen proto, že jsou obžalovanou stranou fízlové (skuteční fízlové, tj. tajní) a GIBS si tradičně vytírá pozadí se zákony.

      3. Má to ještě jeden rozměr. Pochopil jsem, že TO se podává na Státní zastupitelství v místě, kde dotyčný buď bydlí, nebo podniká. Tam má samozřejmě spoustu vazeb jak mezi policajty, tak nezřídka mezi soudci. Ti dostanou podnět k prošetření a protože je to kámoš, tak to jedni, nebo druzí, zametou pod koberec. A v ten moment podává protistrana TO na Vás z důvodu křivého obvinění, nařčení, poškozování jména, či co si kýho šlaka zrovna vymyslí. Průser máte Vy a příští tři a více let se jen bráníte nějakému hovadu, co Vám uškodilo. Je to rada nad zlato, jedno TO mě teď čeká. Počítám, že se to dočká samostatného článku na tomto webu.

  7. L.C.:
    A jaké jste měl tehdy argumenty proti vstupu do EU?
    Tehdy ještě tak moc šrouby neutahovala a většině lidí se zdálo, že je lepši nechat vládnout EU, než tu naši bandu grázlů a tunelářů.

    1. To jako fakt? :-O A ve kterem paralelnim vesmiru tomu tak prosim bylo?:-O
      Uz tehdy bylo naprosto jasny, ze cela EU je banda socialistu a pujde to smerem, kterym kterym to skutecne nakonec jde.
      Absolutne nechapu jedineho cloveka, ktery rekne, ze to NETUSIL.

      Pochopim, ze to tak nekomu vyhovovalo / vyhovuje a mel pro to nejake duvody pro socik hlasovat. Sice si o nem myslim sve, ale chapu nejake jeho (pro me nemoralni) duvody.
      Ale ze by to nekdo netusil? Snad ten, kdo se o nejakou EU a politiku ani okrajove nezajimal, a ten mel sedet doma a ne jit kurvit zivot ostatnim lidem.

      1. A ta reklama na středomořské rybáře, jak se magicky mají skvěle, zvýšila se jim životní úroveň, proto hlasujte ANO – ta už z blahé paměti zmizela?

        Spousta lidí to „tušila“ asi stejně, jako „tuší“ že za televizní reklamou je podvod – tudíž vůbec.

        1. Pockat…on tomu jako nekdo veril? :-O
          No pokud to tak je, tak holt lide maji, co si zaslouzili, bohuzel jsme se s nima svezli i my vsichni ostatni no :-(
          Ale ja mel za to, ze uz v te dobe si z tech reklam vsichni delali prdel a vedelo se, ze jsou to picoviny…

          1. Všude rozhodně ne. Já si teda nepamatuji nikoho, kdo by z nich měl legraci. U nás v rodině jsme je kritizovali, většina lidí jim ale IMO věřila.

            Navíc ta kampaň byla brutálně širokospektrální a cílila i na děti: pamatuji se, jak na silvestra před vstupem vyšlo „Ábíčko“ s přílohou 20 stránek husté propagandy jak je EU úžasná a musíme vstoupit. A nejsem si jistý, zda nebyla pro-EU propaganda zařazená i do školních osnov?

            1. Staci se podivat, na ktere rekonstruovane skole je nahrobek „porizeno za prispeni fondu EU“ a lze predvidat, jaxe to uvnitr uci.

              1. Tomu bych moc nevěřil. Spousta lidí, kteří pracují ve firmách, které berou dotace, nebo přímo sami dotace berou, celkem přesně popisují problémy systému a považují jej za zkázu. Jenomže pokud konkurence má na dotovaném trhu dotaci a nakupuje za dotací pokřivené ceny a někdo jiný se hrdě dotace vzdá, získává ne nepodstatnou nevýhodu. Pokud obec má na větší investice jenom z dotací, řekněte obyvatelům, že hřiště nebude, protože máte svou hrdost. Atd.

                1. Navíc o dotaci na investice žádá zřizovatel a vedení školy jí často jen „utrpí“.

      2. Re: Lojza

        Takových lidí bylo! Byl jsem silně za exeta s takovými názory.

        1. Vzdyt na podobne vlne si ted surfnul Bures. „Podivejte, jak ti to tady doposud vedli. Jak kradli. S tim je potreba zatocit a ANO, bude lip“. V cem je rozdil?

          Cesky blbec,kteremu staci slibit,ze sousedova koza zdechne a nakopak jemu prileti pecena kachna do drzky,jim to vzdycky rad hodi.A takovych bude vzdy dost.

      3. Ja se klidne priznam. Ackoli jsem jeste nebyl ve veku, kdy bych mohl pro EU hlasovat, okolo vstupu do EU jsem veril,ze se kyvadlo nahne zpatky, ze levice neziska takovy vliv a ze bude vyhodnejsi byt v EU, uz jen kvuli trhu (jiste, mel jsem omezene znalosti o jinych moznostech a nestydim se za to, ze jsem nevedel). Veril jsem, ze EU zustane volnejsim souborem statu. Jiste, ve skole nam nalivali ho hlav, jak uzasne je, ze EU existuje, jak se vstupem do ni zaradime pobok civilizovanych statu, prestaneme zrat pisek a sukynky z travy vymenime za boxerky Armani, navic mi byla krajne podezrela reklamni kampan a vadila mi, ale porad jsem si rikal, ze to nebude takovy extrem. Svuj nazor jsem zmenil nekdy na prelomu 2005/2006, coz bylo obdobi, kdy uz jsem taky mohl k volbam.

        Ale ani tak bych nerekl, ze bylo jasne, kam bude EU smerovat, porad to byla sazka do loterie a myslim, ze dost lidi precenuje sve vestecke schopnosti.

        A vubec, mam dojem, ze odpor vetsiny zde diskutujicich proti EU se omezuje na klabosnici Kolik z vas neco skutecne udelalo? Podporilo politickou silu, obeslalo posrance, kandidovalo… Kolik byt jen prislo na nejake anti-EU shromazdeni (to je asi nejmensi, co slo udelat, symbolicke)? Proti podpisu Lisabonske smlouvy se tu psaly stranky prispevku, lide plemenne klovali do klavesnice a na demonstraci prislo 35 lidi, z toho 30 bylo clenu Svobodnych, co se domluvili na stranicke schuzi. Ano, bylo to jen symbolicke vyjadreni nesouhlasu s EU, ale aspon jsme otevreli hubu.

        Ty zdejsi, co udelali neco vic, bych mohl spocitat na prstech, i kdybych mel ponozky, pricemz nekteri sem uz nechodi.

        1. Presne jak psal kolega – jedine dulezite a podstatne a neco, co mohlo REALNE neco zmenit, bylo hlasovat pri referendu „ne“.
          Cokoliv ostatni uz jsou jen takove drobnosti, co nemohou nic ovlivnit – velmi casto je pak cisty alibismus.
          Kdo hlasoval „ne“, ma svedomi ciste (radim se mezi ne)

      4. Tak jestli chcete nějaký konkrétní příklad, tak oním idiotem, co „to netušil“ a hlasoval PRO vstup do EU jsem například já.
        On si možná málokdo pamatuje na leta 1990-1995, kdy bylo zcela běžné v našich končinách, že za práci ani za zboží se neplatilo, nerozhodovaly schopnosti ani znalosti, ale restituce a bankovní kontakty, dovolat se nějakého právního nároku bylo de facto nemožné, atd. A já, vzhledem k tomu, že jsem tehdy poměrně dost pracoval v zahraničí (zejména v BRD), jsem sice viděl třeba na tamní zdravotní pojišťovně či sociálce superkurvaneskutečnoubyrokracii, ale nikdy se mi tam nestalo, aby mi tam někdo něco zapřel či nezaplatil. Vymahatelnost práva a zaručení svobody podnikání jsem viděl jako velký přínos ES, na nějž jsem předpokládal, že EU navazuje. Volný pohyb osob, zboží a kapitálu jsem po letech strávených za Železnou opnou prostě považoval za super věc, která samozřejmě má i svoji cenu, jako všechno.
        Ano, máte pravdu, že jsem si měl důkladně přečíst všechny záměry Unie a seznámit se s konkrétními osobami, které EU představovaly už tehdy, všemi těmi jejich plány, což jsem neučinil a možná tím posral život zejména svým dětem.
        Ale upřímně ani dnes si nejsem jist, zda existuje pro malou otevřenou ekonomiku postavenou na čisté exportní bilanci jakákoli alternativa? Nejsem si ani zdaleka jist, že bychom z EU měli vystoupit, ač by to bylo minimálně morálně krajně žádoucí. EU je jakási syntéze fašismu a neomarxismu, která dříve nebo později skončí další světovou válkou, to asi víme všichni. Ale máte alternativu? A může se nás ta válka netýkat? Naprostá většina našeho zboží a služeb je nějak svázaná s EU a není tak nadnesené označování ČR jako 17. spolkové země BRD. Představa, že trhy EU vyklidíme, a jak vtipný Petr Mach říká „nahradíme členství v EU členstvím v EFTA“ je naprosto směšná. Nedokážu si nějak představit, že Island, Lichtenštejnsko, Švýcarsko a Norsko budou s námi mít stejné objemy obchodní bilance, jako EU. A věřit, že marxisticko-fašistická EK bude nadšena z obchodních aktivit ČR vůči EU a opačně, a k tomu bude velkoryse akceptovat naše vystoupení z jejich spolku hlupců, je hodné ještě mnohem většího debila, než jsme byli všichni my, kteří jsme tehdy hlasovali pro vstup.
        EU je beze sporu svinská organizace postavená na svinské ideologii. Ale zatím jsem neviděl, neslyšel a nikde nečetl žádnou rozumnou alternativu pro ČR mimo EU. Jsme v totání pasti, kam jsme sami sebe vehnali a nevěřím, že bychom byli schopni (a to neřeším ochotni) z ní jakkoli uniknout. Stejně, jako vždycky.

        1. Njn…co jednou peklo schvati…
          Ted uz jsme dost v prdeli a jsme ve stavu, jaky musi zazivat uneseny clovek, kdyz mu jeho unosce zaridi pekne bydleni, stravu, bazen a tak ruzne, no okolo toho jsou elektricke draty a za pokus o utek je trestem kulka do hlavy.
          Ten clovek si tam nakonec taky mozna zvykne, ma pekny zivot, nic mu nechybi…

          Souhlasim s tim, ze ted uz by vystoupeni bylo HODNE HODNE bolestive a ti co rikaji, ze ne, tak si to asi neumi ani predstavit.
          Presto myslim, ze bychom o to meli usilovat – problem ale v obecne rovine je v tom, PROC o to usilovat – protoze vylezt z jednodo socialismu a okamzite tim zalezt do jineho, uplne stejneho socialismu, pouze s polovicni zivotni urovni, asi nema valneho smyslu.

          Obecne receno, vsechno je v prdeli a muzou si za to lidi sami, protoze hromadne delaji vse pro to, aby to v prdeli bylo. Absolutne neni potreba, aby to kdokoliv ridil, nejaky WNO a podobne – uplne zbytecny, lidi to sami chtej, nadsene hykaj, jak je to super a kdo by byl proti tomu, toho sami zadupou do zeme.
          Jediny me sere, ze to kurvi zivot i me, no :-(

        2. IMO čistě exportní bilanci jsme do značné míry nabrali až směřováním k EU. Kdyby nám kupříkladu EU nezničila zemědělství kvótami a dotacemi, mohli jsme být potravinově +- soběstační. Atd.

          1. Celou existenci od roku 1918 bylo Československou otevřenou exportní ekonomikou a nikdy tomu nebylo jinak (včetně reálného socialismu).
            Ono za Rakouska to sice bylo stejné, ale neexistovala samostatná země, takže to lze dokazovat pouze lokálně.
            Proto je ZÁSADNÍ otázkou, kam bychom exportovali, nebýt vstupu so EU v roce 2004?

            1. Exportovali jsme do Německa před rokum 2004? Troufám si tvrdit, že ano.
              Bylo to tehdy pro Němce výhodné? Troufám si tvrdit, že ano.
              Ergo pokračovali by v tom Němci i kdyby ČR do Eu nevstoupila? Troufám si tvrdit, že ano.

              Jinak se opravuji-doplňuji: neměl jsem na mysli binární charakter ekonomiky jako importní/exportní, protože to je nicneříkající, ale míru. 51% exportní a 25% exportní není zdaleka totéž.

              A pak je to otázka, kolik % by byl export a do jakých zemí, a kolik % z tohoto exportu by omezilo či zmařilo ne-členství v EU.

            2. Integrale: Exportovali bychom nadále i do zemí EU, avšak bylo by více papírování a to by něco stálo. Na druhou stranu bychom neměli zničenou energetiku, průmysl, atd. díky EU nesmyslům, takže bychom možná byli v plusu.

              1. Viz níze z 15.19 h, abychom to tu nezaplácali. Díky

      5. Lojzo, seš dobrej jasánek. Já zase nechápu v jakém paralelním světě žiješ ty, když nezvládáš matematiku základní školy, takže se nedivíš sám. Ale to je vedlejší. Důležité je to, že při vstupu EU fungovala stejně jak náš socík v ČR a jako jediný vážnější problém byl v podřízenosti práva, což bylo pro většinu ovcí tak virtuální a nepředstavitelné, že převážily výhody typu volného pohybu osob a kapitálu, dotace, otevření trhu, atd. Navíc harmonizace byla zejména obchodního a ekonomického rázu a neexistoval Lisabon, takže v důležitých otázkách fungovalo veto. Nám socík zůstal stejný v EU socík přitvrdil tak jak přitvrdil socík ve Francii a Německu. Mohlo to dopadnout klidně naopak. Tak už to víš a můžeš se přestat divit.

      6. Tak třeba já. Byl jsem nezletilec a nemohl jsem hlasovat, ale kdybych býval byl již hlas měl, byl bych hlasoval pro. Tak blbej jsem byl a se mnou většina mých vrstevníků, jelikož jsme o životě a o světě věděli hovno.

        1. Alespoň, předpokládám, byste se tak rozhodl sám a ze svého vlastního rozumu (nebo „rozumu“:-)). To já, když jsem v roce 1995 dosáhl státem uznané zletilosti a tím i volebního práva, jsem v následných (1996) parlamentních(?) volbách volil ne ze své hlavy, ale na „doporučení“ svých rodičů a nutno přiznat, že přemlouvat mě ani nijak moc nemuseli… Totiž ty skoro každodenní domácí plamenné projevy o rozkradené a vytunelované, ještě nedávno tak bohaté a prosperující zemi, plné čestných, pracovitých a šikovných obyčejných lidí, zněly tak osudově… nemusím, doufám, dodávat, čí volební lístek jsem tam tenkrát šoupnul…:-( Byl jsem prostě taky tak blbej a o životě a světě jsem věděl přesně to, co Vy…

    2. Věřte, nevěřte, já jsem tehdy všem tvrdil, že to bude horší jako za RVHP, protože tu bude zase někdo, kdo bude přikazovat, co jak a kde máme pěstovat. Že to skončí zakazováním pomazánkového másla, kvótami na kdeco a dalšími zrůdnosti nenapadlo ani mě. Skoro nikdo mi to nevěřil. Všichni snili sen o zářivé budoucnosti.

      1. To jsem ja tehdy v tom mrazivym listopadu ’89 na Letne snil taky. A Hejvl se tak dobre dal poslouchat. Davova euforie je mocna zbran.

        1. Mně bylo 13, tak jsem z toho měl takové smíšené pocity. Abych řekl pravdu, na jednu stranu atmosféra byla zajímavá, pán s krátkými kalhotami mluvil pěkně a mě tam v tom všem přesto něco skřípalo. Možná ta davová euforie. Já byl vždy neskutečný samotář, tak mi ty davy přišly divné. Děda tehdy o Havlovi prohlásil, že je to vlastizrádce a kolaborant a k smrti se díky tomu rozhádal se svým bratrem, který si jej pověsil nad otoman v kuchyni. Myslím, že se usmířili, až když jej sundal. Což bylo bohužel nedlouho před smrtí obou.

          1. Imho Havel byl predevsim zcela „neskodny“ a to v tom smyslu, ze nemel zadny fakticky vliv na politiku (respektive nejaky urcite, ale ve finale nebyl on, kdo o necem zasadnim rozhodoval)
            Havel byl symbol, byl to clovek, ktery byl vypichnuty pro media, pro okolni svet.

            Ja to povim asi takhle: Porad lesi, ze se to v 89 stalo, nez kdyby se to nestalo. Ja jsem anarchista, stat vidim jako cire zlo, no je docela logicke, ze musim-li si vybrat mezi vetsi totalitou a menzi totalitou, zvolim mensi totalitu.
            V 89 se vetsi totalita zmenila na o dost mensi totalitu, ktera zase casem bobtna – to ale k hodnoceni 89 neni dulezite.
            Po prevratu zde byla takova mira svobody, o ktere se budoucim generacim nebude ani zdat a dobre za to.
            At byl Havel jaky byl, porad to byl symbol toho, ze stara totalita padla a uz neni. Ja ho taky nemam rad, nemyslim si o nem nic moc dobreho, ale nikterak ho neprecenuju a v te roli „symbolu“ udelal uzitecnou „praci“.

            1. Fakt je, že to nejpodstatnější, co by nás na tom všem mělo zajímat je, že míra individuální svobody nám tak nějak zachází na úbytě. Že dobře již bylo, je sice fajn, ale byl bych mnohem raději, kdyby platilo, dobře ještě bude. To je asi to, co by nás mělo zajímat z pohledu dnešního i z pohledu blízké budoucnosti.

              Jak toho ovšem dosáhnout, to ovšem netuším. Návodů i ideálů je jistě spousta, ale nejsou bohužel reálné.

              1. co se tyce plysaku, tak tehdy jsme hlavne nechapali, jak muze dav tak vtipne a pohotove reagovat, kolik zajimavych sloganu se objevilo, jak lidi vypiskali Stepana a mrazive (ne) prijali Dubceka, zatimco Havel i kdyby si uprdl by mel okamzite bourlive ovace.
                Cekam, kdy nejaky borec z STB konecne promluvi, jak Zapad dodal vysilacky a pokyny a jak sli se svymi kolegy o davu a na pokyn z vysilacky zacli vyrvavat hesla, az sebou „spontanne“ strhli cely stotisicovy dav.
                Pri veskere te bide a prazdnote se musi Americanum nechat, ze umeni svrhavat rezimy barevnymi revolucemi vypilovali temer k dokonalosti.
                V CR to byla pohodka, rizika mala , SSSR uzbrojeny k smrti, domsci opdora komunistum hluboko pod bodem mrazu a touha napodobovat Zapad a skoncovat se zeleznopu oponou vsudypritomna.
                Ukrajinu udelali presne podle stejneho mustru, akorat ze bezdakum rozdavali prachy a drogy, nakonec to stejne neklaplo, museli vyrobit par mrtvol v Odese a svest to na Rusy, potom sestrelit letadlo a svest to na Rusy a v konecnem dusledku ted chce pozirac kravat Saakasvili lyncovat Porosenka a cely ten ukrofasos narod se zamysli nad tim, kde jsou ty slibovane desetitisicove platy v Eurech a kdepak ze je ta uzasna prosperita a blahobyt, jen co se trhnou z ruske sfery vlivu.
                Kdybychom my sami nebyli v 89tem stejni kokoti, tak bych se ukrajincum z plna hrdla skodolibe smal. Ale nejak mi tuhne usmev na rtech, protoze Ukrajina dnes je predobraz cele zapadni Evropy zitra.
                Bordel, bezvladi, nedoktnutelni oligarchove, netahla na davkach kam oko dohledne a az dojdou Uhniji prachy na socialni davky a vypalne, tak dzihad a obcanska valka.
                Presne, jak to mistr Soros a spol. naplanovali, k vecne slave izraele.

                1. To je absurdní nesmysl. Žádné konspirační teorie není třeba na listopadu 1989 hledat.
                  Za konec „reálného socialismu“ v ČR a nakonec i všude kolem nás, krom SSSR (kde byla situace poněkud komplikovanější, ale to by bylo nadlouho) nemohli žádní američané, Charta’77, havlovy nesmyslné hry, studentské nepokoje, ani nic podobného.
                  1. konec „reálného socialismu“ umožnil v první a nejzásadnější řadě Gorbačovův nástup k moci. Od Postupimské a Jaltské konference jsme (a stále ještě JSME) pod sovětskou sférou vlivu a v mezinárodních dohodách SSSR umožnil změny tohoto statutu pouze u NDR (zatímco nás, Maďarů, Poláků, Bulharů, Rumunů atd. se to dodnes NETÝKÁ), což umožnilo pád Berlínské zdi. proč to Gorbačovova administrativa umožnila, nevím. I přesto ale mohl Gorbačovovův nebo i lokální režim – již tedy mimo NDR – použít síly stejně, jako tomu bylo v srpnu 1968, kdy byla situace mnohem optimističtější a „zralejší“, než v listopadu 89. Nestalo se. Ale vím jistě, že kdyby se stalo, tak by to „Západ“ opět pouze doprovodil zbytečným tlacháním.
                  2. lidé šli do ulic ze dvou zásadních důvodů:
                  2a: politický strach, kdy se každý musel bát každého, že jej udá, že bude perzekuován po všech možných stránkách, vydírán, aplikováno na něm nejen fyzické, ale zejména nezměrné psychické násilí. Strach, že není důležité jak je kdo vzdělaný, chytrý, schopný či prospěšný, ale zda kamarádí s těmi pravými sviněmi, zda má zcela zvrácenou morálku a absenci svědomí.
                  2b: z materiálních důvodů, kdy rozvinutá socialistická společnost nebyla schopna zajistit lidem základní životní potřeby: bydlením počínaje, přes auta, spotřební zboží, oblečení, hygienické potřeby až po potraviny. 40 let řešili absolventi několika vysokých škol problém, jak zasjiti čerstvé pečivo, mléko, máslo, vejce a další základní potraviny třeba i po 16. hodině. Za obrovského úsilí všeho lidu se velmi složitě a velmi zdlouhavě dařilo občas řešit problémy, které nikdy a nikde jinde vzniknout ani nemohly. S tím souviselo i rozložení bídy, kdy flákači a pilní a krativní lidé brali podobné mzdy (flákači tedy většinou o něco vyšší) bez ohledu na společenskou prospěšnost a náročnost jednotlivých profesí. Další podstatnou věcí byly zprávy o stavu průmyslu, které od roku 1984 v mnoha odvětvích konstatovaly neřešitelnost situace, protože náš průmysl byl zoufle zaostalý a neexistovalo východisko z této situace, protože režim neměl peníze a už vůbec ne devizy na aktivní řešení chronických problémů. Některé ojedinělé pokusy (jako např. Š 781 Favorit) na získání deviz naopak ještě více socialistické hospodářství vyčerpaly. Mimochodem, ne náhodou to byli autoři těchto zpráv pro ÚV, kteří ještě v roce 1989 (měli na to měsíc!!!) zakládali obchodní společnosti dovážející textil a další výrobky z Asie. Od roku 1984 byl rozpočet ČSR ve schodku, který byl vyrovnáván z federálního rozpočtu (ano, Slováci v roce 1991 nelhali, od roku 1984 skutečně SSR dotovala ČSR, ale z hlediska historických okolností je to vytržené z kontextu, protože to bylo díky masivním investicím jdoucím v minulosti z ČSR do SSR). Poslední čtvrtletí roku 1989 skončilo de facto státním bankrotem, proto – na rozdíl od října – mohl tentokrát Havel říci, že je ten pravý čas (protože dostal pokyn, že už se reálný socialismus ekonomicky neudrží přes uzávěrku roku 1989). Proto nepoužila vláda armádu, která by během týdne uvedla vše do socialistického relismu, kdyby to bylo žádoucí a proto jsme mohli hrát hru na „revoluci“, která nebyla ničím jiným, než ukončením marxistického experimentu se společenským vlastnictvím výrobních prostředků.
                  Žádná barevná revoluce pod taktovkou USA to nebyla, spíš ukončení ekonomické sebevraždy pod taktovkou SSSR.

                  1. Samozřejmě máte ve všem pravdu, ale psát to tomuhle magorovi je tak trošku zbytečné…

              2. Nejpodstatnější je v tomhle podřízenost nadnárodním, legislativu generujícím útvarům.

                Domácí legislativu totiž můžeme alespoň nějak ovlivňovat, alespoň půl roku před volbami určitě.

                Oproti tomu pokud něco přijde befehlem ze zahraničí – je jedno zda z Berlína, z Moskvy, z Bruselu nebo třeba z Atlantidy -, smolík pacholík.

        2. No nevím, já jsem v listopadu 89 dostal mámel do držky, když jsem se na kolejích při setkání studentů a disidentů ptal, jestli tahle nula je ten úžasnej Havel. Ten člověk byl totální pomazánkový máslo, slizkej, měkkej, ulepenej a absolutně bezobsažnej. Takže, i když jsem v hlasování o vstupu do Eu neprojevil asi úplně nejvíc věšteckého talentu (stále ale CHYBÍ ALTERNETIVA, kterou jsme zde jaksi velkoryse zamluvili a zcela ignorujeme, že právě členství v EU je do vysoké míry zodpovdné za náš hospodářský růst), Havla jsem odhadl na první setkání. I když asi taky musím uzant, že to byl ještě mnohem větší hajzl, než jsem tehdy tušil.

          1. Integrale: Za hospodářský růst vděčíme bezcelnímu a volnému pohybu zboží, osob, služeb a kapitálu a to můžeme mít i bez členství v EU. EU nám škodí.

            Většina chartistů po roce 1979 byla morálně pokleslá, ty co odolali byli v base nebo v emigraci, bohužel to vyšlo najevo až dlouho po pseudorevoluci.

            1. „Za hospodářský růst vděčíme bezcelnímu a volnému pohybu zboží, osob, služeb a kapitálu a to můžeme mít i bez členství v EU.“
              Fakt můžeme? Podle mého NIKOLI.
              Ale budu rád, pokud mi nastíníte, jak bychom toho mohli BEZ EU dosáhnout!

              1. Integrale: Norsko, Island, Lichtenštejnsko a Švýcarsko toho dosáhli a nejsou v EU. Kvůli tomu sice museli přijmout jisté ústupky, ale členy nejsou.

                1. Takže budeme jako Mach věřit, že obchodní bilance ČR se zeměmi EFTA, tedy Norskem, Islandem, Lichtenštejnskem a Švýcarskem bude stejná, ajko je nyní se zeměmi EU?

                  1. Integrale: To jste to špatně pochopil. Výše uvedené země mají vyjednány vymoženosti volného pohybu zboží, služeb, atd. atd. se zeměmi v rámci EU a to přestože nejsou členy EU.

                    Navíc není pravda, že se do EU nedá exportovat i bez vyjednaného volnopohybu, exportovali jsme tam před EU také. Sice by to něco stálo, ale zase bychom neměli ztráty vzniklé díky euronesmyslům.

                    1. Dvě hlediska:
                      1. je možné, že kdybychom do EU nevstoupili (referendum by dopadlo odmítnutím), mohli jsme vyjednávat se zeměmi EU bilaterálně, jako členové EFTA. To připusťme jako možnost. Bylo by to poměrně hodně komplikované, protože už tak jsme byli dost zavaleni legislativní smrští, ale třeba by se naši zákonodárci museli zabývat těmito smlouvami a neměli by čas škodit. Upřímně si ale myslím, že po nějaké době našeho setrvalého směřování doleva by se refendum o vstupu do EU konalo znovu, a to tak dlouho, dokud bychom se členy nestali (byť proti tomu lze namítnout, že již v roce 2009, tedy 5 let od prvního referenda, popularita EU u našich občanů klesla a tento pokles je setrvalý).
                      2. je zcela vyloučené, abychom z EU vystoupili a potom věřili, že s jednotlivými zeměmi EU navážeme bilaterální dohody jako členové EFTA. To je zcela absurdní nesmysl. My EU potřebujeme, EU nás nepotřebuje a EK nám to nechá sežrat s obrovským zadostiučiněním (formou nějakého embarga – viz. brexit, a to je GB podstatně silnější partner než zcela bezvýznamná a jednostranně závislá ČR). Tím pádem musíme jasně říci, co bude, pokud z EU vystoupíme. Naprosto odmítám možnost, že bychom mohli vystoupit z EU, a přitom si zachovat více než 30 % exportního trhu v EU, což by pro tuto zemi byla ekonomická pohroma.

                    2. Integrale: To už znám, to znamená, že export autosoučástek do Německa je bianco šek nechat si od Junckera nas*at na hlavu kdykoliv a jakkoliv.

                      Mimochodem stejně nám ekonomové právě výrobu a export autosoučástek nedoporučují, že je na tom malá produktivita práce :-)

                    3. To je mimo téma, podstatné jsou dvě otázky:
                      1. co by se bývalo stalo, kdybychom v referendu v roce 2004 vstup do EU odmítli?
                      Podle zkušenosti s Ústavou pro Evropu, resp. Lisabonskou smlouvou by to asi místo referenda později rozhodl Parlament, ale možná také ne. Naše vyjednávací pozice by rozhodně byla lepší. ALE: východní trhy jsme ztratili, v Číně si každý zahraniční investor zatím robil ústa a nejracionálnější alternativou byly trhy EU, ať si o našich dodávkách tam myslíme cokoli (jsou to peníze, bez nichž jsme nahraní).
                      2. máme nějaké řešení, co bychom dělali v případě, že bychom uspořádali referendum o vystoupení z EU a to dopadlo pozitivně? Upřímně, zatím jsem nic smysluplného na toto téma nečetl, neslyšel ani neviděl.
                      A to jsem velkým odpůrcem EU. Nicméně se obávám, že proti EU jsme zcela bezmocní.

                    4. Integrale: Naopak, to je podstata tématu, zda si kvůli možnosti snadno exportovat do EU musíme nechat trvale srát na hlavu.

                      1. Nevstoupili bychom, ale je možné že by se referendom opakovalo jako v Irsku.
                      2. Začali bychom vyplňovat celní prohlášení a další papíry pro export na EU. Náklady na výrobu a vůbec průmysl by očividně klesly díky absenci EUronesmyslů a mimo jiné bychom Německo řádně zkasírovali v energetice. Finanční centrum jako v Londýně zde nemáme, zde problém není.

                    5. A z čeho bychom žili, když ne z exportu autosoučástek? Z energetiky těžko, zase tak dobře na tom nejsme a vnitřní poptávka činí cca 30 % HDP… papíry pro export bychom nevyplňovali, protože by ty fabriky nebyly u nás, ale na Slovensku či v Maďarsku. Bankrot.

                    6. Integrale: Prý ze vzdělanostní ekonomiky :-)

                      Není pravda že by byl export součástek do EU nemožný, jen by bylo více papírování a možná cla. Fabriky na Slovensku a v Maďarsku nebudou, neuvažuje se o tom ani dnes, kdy výroba v ČR kapacitně nestíhá.

                    7. Fabriky na Slovensku a v Maďarsku samozřejmě dávno jsou, stejně jako v Bulharsku, Rumunsku a dalších nových zemích EU. Značná část obyvatelstva nemá šanci v nějaké „znalostní“ ekonomice obstát a zaskakování za automaty je jeich jedinou šancí, jak se uživit.
                      ČR zhruba do konce tisíciletí měla tu výhodu, že tu byla poměrně vysoká vzdělanost obyvatelstva, zejména v technických oborech. Ostatně je to průmyslově nejvýznamnější tradice, jakou tato země kdy měla.
                      Bohužel od nástupu Buzkové na Ministerstvo školství se začalo, a do dnešní doby se velmi úspěšně daří, tuto někdejší výhodu ČR úspěšně potlačovat, díky čemuž jsme se nejen vyrovnali, ale pomalu začínáme v blbosti absolventů škol předbíhat i „staré“ evropské země. Nenapadá mne žádná jiná výhoda, krom investičních pobídek (tedy co dáme komu zadarmo) a nejnižší možné ceny práce, která by dnes jakékoli zahraniční investory motivovala k vybudování nějakého TH celku právě v ČR. Stavět na lidech předdůchodového věku není právě perspektivní.
                      Každopádně opět se dostáváme k tomu, že bez členství v EU nemáme co nabídnout, abychom byli pro trhy EU zajímaví. Proto musíme být členy EU. Jenomže dokud budeme členy EU, nikdy žádnou výhodu proti ostatním nezískáme, z našich dětí budou naprostí euroidioti závislí na asijském importu a věřící v zářné zítřky pod blankytným nebem plným zlatých hvězd.
                      Pořád se ale motáme v kruhu:
                      1. nevstoupit do EU v roce 2004 možná šlo, ale pravděpodobně by se to jen oddálilo, protože exportní ekonomika musí mít KAM exportovat (a pokud možno za peníze, a ne jak na začátku 90. let na východní trhy, které nic nezaplatily). Hodnotit dnešním pohledem situaci v roce 2004 je nesmysl.
                      2. Z EU v podstatě nemůžeme vystoupit, protože bychom se stali obětí embarga EK a hospodářsky bychom to vzhledem ke struktiře naší ekonomiky neunesli.
                      3. Pokud z EU ale nevystoupíme, děti našich dětí už budou takoví eurodebilové, že si pravděpodobně vypíchnou obě oči vidličkou u oběda

                    8. Integrale: Autosoučástky z Bulharska a Rumunska ve vozidlech VW a BMW ? Tomu snad ani sám nevěříte :-)

                      Dále nikoliv zanedbatelná část zisků Německých, Rakouských a jiných nadnárodních firem vzniká tak, že naši lidé produkují hodnoty a ostatní státy díky EU a zmrdilegislativě EU tyto naše hodnoty kradou a dotují s nimi svoje centrály a zaměstnance v nich. Typické scénář je přesun vývoje a výroby z Německa do ČR, kde se pracuje za čtvrtinové až třetinové mzdy a takto vzniklý zisk jde zpět do Německa. Pokud je někdo v prdeli, pak to jsou především právě tyto firmy ve starých státech EU, kde je vysoká cena práce, byrokracie, přeregulovanost, takže musely přesunout pobočky k nám. Rozhodně tedy není pravda, že bez členství v EU nemáme pro EU co nabídnout.

                      Motáme se v kruhu pořád, zásadní otázkou je, kolik eurohoven na naší hlavě vyváží volnopohyb s EU a když už míra přetekla.

                    9. neuromancer: Pokeždé, když někdo začne fňukat, že nás zlé západní korporáty vykořisťují otevírá se mi kudla v kapse. Takhle jednoducho to není. Ty korporáty tu investovaly, přivezly sem technologie, know-how, takže mi přijde celkem fér, že si zase vezmou část zisků. Jestli si berou více nebo méně než je „správné“, bych neuměl určit ani v jednotlivých případech, natož celkově. Jetly Vy to umíte, klobouk dolů.
                      To, že jsme se po roce 2000 zbláznili a za peníze střední třídy začali budovat infrastrukturu pro montovny které jsme sem pak lákali příslibem daňových prázdnin, není problém korporátů ale náš. Dtto Integralem zmíněné kurvení školství. Které se deformovalo směrem k produkci bezmozků vhodných k pásu a bezmozků vhodných do korporátního kanclu.

                    10. foxtrot: Tohle píšou v učebnicích, to máš pravdu. Když se ale podívám na TOP100 firem tak u většiny zahraničně vlastněných se nejedná o případ, že by sem přinesli nějaké top know-how, „investice“ spočívala v nákupu dané firmy a její dojení, někde dokonce dochází k podinvestování. Asi nejzářnější případ je Veolia, takže bych to trochu mírnil.

                    11. Častým případem masivního vyvádění peněz jsou banky. A podívejme se blíž, zda za to může zlá Evropská Unie, nebo my. Byl jednou jeden bankovní kapitalismu (Václav Klasu může vzpomínat, jak bylo třeba masivně poskytovat rizikové úvěry) , dávno před vstupem do EU, a skončilo to pádem bank, sanací z našich peněz až 500 MLD a ovládnutím bank zahraničními vlastníky, kteří to dojí dodnes, Unie Neunie. Prosto jsem my, ekonomičtí premianti, neměli s bankami problém během krize – protože bankovní krizi jsme si udělali a zaplatili už dřív. Co se dělo s pohledávkami, rozprodejem dluhů, radši nevzpomínat. A že jsme teď závislí na autech a skladech: to je fakt, my jsme si to udělali a při příští krizi se z toho ekonomicky poserem, ale stejně zas budeme nadávat na Unii. Namísto výuky jazyků posíláme sotva odrostlé středoškoláky do fabrik; a kdo je dobře kvalifikovaný, jazykově vybavený, kouká vzít roha někam do Unie, aspoň na pár let nebo navždy. A k té různé buzeraci: třeba pokud jde o policejní honění, tak třeba v Německu či Rakousku o policajta skoro nenarazíte, natož aby preventivně stavěli. Stačí přejet čáru zpátky k nám a podle kvality silnice a plevele a různého bordelu to vypadá, jakoby v té Unii Česká republika ani nebyla. Ať si každý zodpoví sám, proč jiné země, s námi srovnatelné, se cejtí dobře a o nějakém jejich vystupování z Unie by si mysleli, že se někdo akorát zbláznil a chce je přivést na mizinu.

                    12. starter25: a link na seznam těch top100 firem? Ať víme o čem se bavíme. Protože na Veolii mohu reagovat škodovkou. Ať si o jejich produkci myslíte cokoliv, bez vstupu VW by ta firma teď neexistovala.
                      Veolia navíc není ideální případ. PVK je dojná kráva, protože to umožňuje smlouva s magistrátem. Tedy vidím problém opět spíš v tom, že naši zastupitelé nejsou schopni/ochotni fungovat tak jak by měli.

                    13. Nezřídka taky došlo k nákupu firem a vydojení know-how pryč. Samozřejmě si na rozdíl od různejch pomatenců uvědomuju, že ty firmy nebyly většinou na volným trhu konkurenceschopný, případně to vybrali zmrdimanažeři, ale dělo se to, ne, že ne. Případně kombinace, že to rořezali, vybrali a dneska se tu dělá malinkatej provoz, co ovšem zásobuje specifickejma výrobkama půl Evropy, že.

                    14. foxtrot: To není fňukání, ale konstatování. Naše případné vystoupení z EU by významně omezilo (nikoliv zastavilo) pěnezotok z uvedených českých poboček do zahraničí, navíc návrat vývoje a výroby zpět z ČR do Německa je již prakticky nemožný. Doomsaying, že vystoupení z EU přinese jen a pouze ztráty, není tak zcela pravdivý.

                    15. no a teď další Unijní svinstvo: Soudní dvůr EU již v minulosti rozhodl, že státy nemají právo plošně uchovávat data o uživatelích komunikačních sítí.

                      Česká republika, země svobodymilovných vlastenců: Loni podle údajů Českého telekomunikačního úřadu podala policie žádost o uchovaná data z mobilních telefonů ve 470 000 případů.

                      Sorryjako

                    16. neuromancer:To myslíte vážně? Jako že by vystoupení z EU zastavilo výplaty dividend? Jak? Nebo znemožnilo firmám cashpooling? Jak?

                    17. Jestli si nemyslí, že ty firmy pak levně znárodní, pravděpodobnější mi ale přijde varianta, že po odchodu z EU ty firmy zkrachují a pak opravdu nebudou vyplácet žádné dividendy.

                    18. cyklista: Nemyslím a firmy nezkrachují, celé je to o tom, že bez EU nepůjde přesouvat peníze přes hranice bez evidence a kontroly.

                    19. foxtrot: O dividendách řeč nebyla, ty by samozřejmě zůstávaly, mimochodem dividendy se daní. Řeč je o nezákonném vyvádění peněz z českých poboček do zahraničí, které je nyní velmi snadné eurozákonům.

                    20. Já nevím, to vám říkal někdo v hospodě, nebo kde jste na to přišel? Čína myslím podobná omezení má. Ale ta si to může vzhledem ke své velikosti a možnostem obrovského vnitřního trhu dovolit. Kterou naši velkou firmu uživí jen domácí trh?
                      Nezákonné vyvádění peněz? To jsou vaše peníze? Není jednodušší pak ty firmy rovnou znárodnit jako za komunistů, než kecat majitelům do toho, co mají se svými prostředky dělat?
                      Až budete platit dovolenou někde v cizině, tak si budete k tomu dávat žádost, aby vám ty prachy laskavě pustili ven a nesebrali?

                    21. cyklista: V problematice se neorientujete. Jde o to, že zisk vytvořený v ČR se v ČR nezdaní dle zákona (daň z příjmů fyzických a právnických osob, dividendy atd.), ale nezákonně (na základě fiktivních faktur na nikdy nedodané služby) se přesune do Německa/Rakouska/Francie. Pokud to chcete více polopaticky, tak pobočka v ČR místo toho aby zaplatila daně v ČR, tak dotuje mzdy lidí na centrále v zahraničí.

                    22. Ono to s těmi fiktivními fakturami není zase tak žhavé – FÚ u propojených subjektů občas docela slušně vyvádí i u faktur zjevně nefiktivních…

                      Z hlediska vyššího principu mravního obrana majetku před nenažraným státem není zločinem. (Za zločin jsem ochoten z daňových úniků považovat jen ty, kde dochází k čerpání peněz např. prostřednictvím vratek DPH za fiktivní plnění.)

                    23. JJ: Nebylo by to žhavé, kdyby peníze nezaplacené na daních zůstaly v ČR.
                      Z ČR utíká do zahraničí a především do EU celkem 9 % HDP ročně a to je nejvyšší hodnota z celé EU.

                    24. Proč bych měl chtít, aby peníze zůstávaly státnímu aparátu ČR? Zaměstnanci a dodavatelé za svou práci a dodávky zaplaceno dostanou, jim ty peníze samozřejmě přeju. Ale proč by na tom měli parasitovat i státní úředníci?

                      Bylo by to svinstvo, i kdyby se ty peníze obratem rozdaly všem obyvatelům českých zemí (což se v praxi samozřejmě nestane). Jaké mám právo já v našem sudetském zapadákově na podíl ze zisku třeba českobudějovického Bosche nebo Škodovky v Boleslavi?

                    25. JJ: On to neuromancer možná nemyslí až tak drasticky, ale připomíná mi takovou tu obecnou levičáckou kampaň, aby prostředky vytvořené u nás tady taky zůstaly. Jenže momentálně investovat není kam, nejsou lidi. Pokud by tady přesto někdo postavil plně robotickou fabriku, tak levičáci první v řadě budou řvát, že to zvyšuje nezaměstnanost.

                    26. Já z těch jeho blábolů prostě cítím ty staré marxistické teorie o práci, teorii hodnoty, pozdější adoraci práce manuální jako té jediné opravdové práce apod.

                      Za to, že dělník ví, jak má ve fabrice utáhnout šroubek a udělá to, mu samozřejmě odměna náleží. Ovšem když kapitalista ví, jak postavit továrnu, sežene peníze, postaví a provozuje ji, tak to prrr, odměna náleží státu.

                    27. JJ: některé matky velkých firem opravdu vystavují skoro fiktivní faktury (poplatky za franšízu, licence apod.), které jak na potvoru omezí ziskovost dcer na minimum, ale tam pořád platí to, že firmy daní tam, kde je to pro ně nejvýhodnější. Proč to ale není u nás?

                    28. Musel jste si někdy takovou fakturu obhajovat před berňákem? Já jsem dost dlouho pro zahraniční firmu s pobočkami všude možně pracoval a k pár takovým případům jsem se nachomýtl. Netvrdím, že se to vůbec nikde neděje, ale prostor pro tyhle konkrétní machinace je poměrně malý.

                      S oceňováním franšíz a licencí to je někdy sporné, protože u spousty lidí je pořád zakořeněna představa, že něco, na co si nemohou sáhnout, přece nemůže mít žádnou vysokou cenu.

                    29. JJ: Já ne. Děje se to naprosto běžně, vzhledem k objemu částek není problém zajistit kvalitní právní zázemí.

                    30. Za použití loga, za reklamní kampaň, ono se to dá. Nechci tady dělat reklamu, ale pár nadnárodních firem takhle opravdu fungovalo.

                    31. Ty faktury se vystavit dají. Jenže FÚ u nich hodně jde po „cenách obvyklých“, u reklamních kampaní zjišťuje, zda opravdu proběhly apod. Možná dřív se tak daly vyvádět zajímavé částky, ale dnes už to takhle primitivně nejde, resp. je tem velké risiko vleklých sporů s finanční správou.

                    32. Samozřejmě že se v tom orientuji. Firmy daní zisk tam, kde je to pro ně výhodné. Jen někdo hodně padlý na hlavu by převáděl peníze do země, kde by danil víc než u nás.
                      Nicméně dph, spotřební daň, zdravotní a sociální platí u nás, a ne málo. Dividendy jsou zdaněné taky, co ještě chcete?
                      Požadujte vládu, která sníží daň z příjmu, tím se výrazně sníží odtok peněz jinam a přestaňte ze sebe dělat kašpara fantasmagoriemi o řízení nebo zabavování cizího majetku.

                    33. cyklista: Nic o zabavování majetku jsem nepsal. Neorientujete, v mnoha případech si firma nemůže zemi vybrat kde bude danit zisk, proto se dělají vyfikundace s fiktivními fakturami a další.

                      Pokud máte pocit, že stačí když firma zaplatí daň ze spotřeby a sociální a zdravotní a zbytek si může odnést z ČR pryč, tak potom skutečně problém nemůžete pochopit :-)

                    34. Já to nechápu a vy jste génius. Jak chcete někoho přinutit, aby dělal se svým majetkem, co chcete vy a ne, co chce on? Nařídíte mu, aby ty peníze položil do nějakého šuplete nebo je rovnou rozdal? To je přesně to, o čem mluvím – zabavování, znárodňování. To nejsou vaše peníze a nijak jste se o ně nezasloužil. Co vás kvalifikuje rozhodovat o cizím majetku?

                    35. cyklista: Mluvíte z cesty, naposledy: Jde o to, že pobočka v ČR místo toho aby zaplatila daně v ČR, tak jak jí ukládá zákon, tak jsou peníze ilegálně převedeny z území ČR pryč a unijní legislativa toto značně ulehčuje.

                      (Výmysly o tom, že firma může danit tam kde je to nejvýhodnější si nechejte, ve velkém množství případů to není předmětem svobodné vůle, ale je to určeno zákonem)

                    36. Vy jste fakt pomatený. Vůbec nechápete, jak funguje firma.
                      Pobočka tady během roku zaplatí všechny daně a poplatky, co platit má. Další rok spočítá příjmy a výdaje a zaplatí příjmovou daň (ze zisku) za minulý rok. Ovšem peníze, které tady vydělala a nemá pro ně použití, převede matka tam, kde potřebuje investovat a až v krajním případě ty peníze zdaní.
                      Znovu opakuji, jsou to prostředky vlastníka společnosti, ne vaše nebo čr a už mi laskavě konečně odpovězte na otázku, co vás kvalifikuje určovat, co se s těmi penězi stane.

                    37. cyklista: Nejméně 3x jsem tady psal o i-l-e-g-á-l-n-í-m vyvádění peněz, protože to nejste mentálně schopen pochopit, dál nepokračuji a přeji Vám hezký den.

                    38. Já číst umím, čtené chápu a den si zkazit nenechám nikým. Zkuste konečně odpovědět na nějakou otázku, kterou jsem vám předtím položil, teď třeba ještě jednu další: a čo také si predstavujetě pod slovom ilegální vyvádění peněz?

                    39. A naco by to akakolvek firma robila? Teda pokial zrovna nejde o Apple.

                    40. To je přesně to: Unii nejvíce nenáviděj právě tyhle komouši a politruci zleva i zprava, kterým se vůbec nelíbí svoboda obchodu (kvůli které Unie primárně vznikla) a svoboda pohybu; furt by chtěli něco určovat, zdaňovat, kontrolovat, doměřovat, posuzovat, a k tomu se jaksi společenství demokratických států, jejich společný trh a možnost volně se pohybovat a rozhodovat o sobě i svých penězích a nepodělat se před každým úředníkem vůbec nehodí.

                      Prej „stačí když firma zaplatí daň ze spotřeby…“, tak to mluví za vše

                    41. Cerny Mor: To jste vedle jak ta jedle, uvedený případ nemá nic společného se svobodou obchodu, ale je to učebnicový příklad o ekonomice zámořských imperiálních kolonií, tedy náklady a nezbytně nutnou minimální část zisku, aby se otroci moc nebouřili, ponechat v kolonii a profit vyvézt do impéria.

                    42. Ad kolonie: Jo, ale když pak na kolonii někdo zaútočí, to je kolonistům imperiální armáda dobrá. Když pak imperium chce, aby se na nákladech na obranu podíleli, začnou řvát a vyhlašovat republiky.

                    43. S otázkou kolonií se prosím obraťte na KSČ, která přivedla naši republiku za 40 let po boku CCCP zu grunt. Bohužel zlepšování životní úrovně neprobíhá tak rychle, jak rychle proběhl pokles, ale to je přece logické.

                    44. Nakonec poslední roky můžeme vidět, kam nás chtějí dotáhnout tihle kazatelé proti EU / ANTO, proti EURu: zrovna teď staví vládu a na financích vládli už předtím. Takže pěkně likvidace firem přes zajišťovací příkazy; kontrolní hlášení na všechny, velkej bratr EET; buzerační zkoumání nových plátců DPH; likvidační pokuty za drobné prohřešky; řízené úniky z odposlechů do vlastních médií; kriminalizace jiných politiků; 38.000 nových zaměstnanců veřejné správy; do funkcí policejní mlátičky a konfidenty. A to je teprve začátek té snahy „zabránit korupci a daňovým únikům“, co hlásá ten estébák a jeho náckovští a komoušský kámoši.

                    45. Cerny Mor: Vaše vývody jsou mylné, Agent Bureš je nepřítel No 1 a případný odpor proti EU jen hraje.

                    46. Neuromancer:

                      to je mi jedno, co Bureš hraje nebo nehraje jako zástěrku; jde o to, že nás solidní rychlostí vzdaluje od svobodné společnosti někam do Asie, a hezky si notuje s Okamurou a komoušema. Já chci žít na Západě a tím jsou pro mne země západní Evropy, kterým to v Unii nebo v přidružení poměrně dost vyhovuje, a ne někde v estébácko-komunistickém Banánistánu, kde vás nebo vaši firmu zlikvidujou na požádání. Doufám, že Unie přijme ty pravidla, která znemožní politikům čerpat jakékoliv dotace; to jsem zase svět jednou inspirovali. PO termínu „vytunelování“ učíme ostatní, jak dostat kmotra kmotrů a největšího příjemce dotací a podpor rovnou do premiérské funkce.

                    47. Cerny Mor: Bohužel pro Vás, to čemu se za komunistů říkalo „Západ“ již dávno neexistuje, snad jsou k nalezení nějaké zbytky v Rakousku. Diskuze je právě o tom, že se již nechceme dále účastnit tohoto marasmu. EU je nereformovatelná a žádná rozumná pravidla nepřijme.

                    48. Euromancer: tu domácí zabijačku nám taky vzala Unie? Říkali to v televizi.

                    49. Cerny Mor: Jaká zase zabijačka? TV nesleduji, nemohu sloužit.

                    50. neuromancer: Problém euroskeptiků je v tom, že:
                      1) připisují EU problémy které ve skutečnosti problémy nejsou. Viz to Vaše vystavování „fiktivních faktur“. Jestli si chce firma zisky danit v ČR, doma, v Senegalu nebo chce peníze házet do ohně, není problém EU, můj, Váš nebo kohokoliv jiného mimo danou firmu.
                      2) připisují EU problémy které s EU nemají vůbec nic společného. Viz. Veolie. To, že někdo získá od magistrátního darmožrouta královskou smlouvu jen na základě toho, že zmíněnému darmožroutovi zaplatil hezčí holky než konkurence problém je. Kdyby nebylo EU, možná by to nebyla Veolie, ale nějaká její česká obdoba. Kde je v tom bonus pro mě nebo kohokoliv jiného nevím.
                      3) nenabízejí k EU alternativu. Skutečně si myslíte, že dnem odchodu z EU bychom najednou mohli jíst zahnuté banány, svítit žárovkami nebo kouřit v hospodách? Pokud ano, obávám se, že jste naivka.

                    51. foxtrot:
                      1) Právě EU místo toho aby uvedený jev potírala, tak ho obráceně ulehčuje. Tím samozřejmě není dotčeno že ke stejnému jevu v menším rozsahu může docházet i bez EU.
                      2) Nic o Veolii ani zabijačkách jsem nepsal.
                      3) Ta alternativa je už samo zmenšení množství hoven na naší hlavě a v našich životech. Od určitého množství eurohoven na naší hlavě jsou ztráty vzniklé členstvím v EU větší než zisky vzniklé členstvím v EU a teď v době 2015-2020 se to převrátilo v neprospěch členství v EU.

                    52. Jo, zabíjačky celkově zrovna hodně zprudili vlastence proti Unii; to bylo panečku zpráv, TV vstupů, článků, diskusí… Nasranej na Unii byl skoro každej, kdo někdy jedl domácí jitrnici.
                      Příkladem třeba Blesk nebo Babišova Idnes:

                      Blesk (2015) Za zabijačku můžete schytat pokutu až 300 tisíc! Víte, že tohle se podle EU nesmí?(link is external) dostupný na: http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-udalosti/297360/za-zabijacku-muzete-schytat-pokutu-az-300-tisic-vite-ze-tohle-se-podle-eu-nesmi.html
                      Blesk (2015) Jitrnice vs. EU: Zabijačku zakázali, ale halal porážky mají zelenou. Dostupný na: http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-udalosti/297507/jitrnice-vs-eu-zabijacku-zakazali-ale-halal-porazky-maji-zelenou.html
                      Blesk (2015)K zabijačkám nás volají udavači! Kontroloři udělili pokuty už za 120 tisíc. Dostupný na: http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-udalosti/297598/k-zabijackam-nas-volaji-udavaci-kontrolori-udelili-pokuty-uz-za-120-tisic.html
                      Idnes (2017) Veterináři otočili. Výslužku ze zabijačky může dostat skoro každý. Dostupný na: https://ekonomika.idnes.cz/zabijacka-prase-veterinarni-zakon-jitrnice-jelita-statni-veterinarni-sprava-svs-petr-majer-g9q-/ekonomika.aspx?c=A171102_154043_ekonomika_elka

                      A realita? žádná taková směrnice neexistuje. Pořádání domácích zabijaček upravují domácí zákony jednotlivých členských států, záleží tedy pouze na vnitrostátním právu, zdali zabijačky umožňuje a jakým způsobem je reguluje. V případě ČR tedy pravidla pro zabijačky stanovuje česká vláda společně s Parlamentem ČR, konkrétně se jedná o veterinární zákon. Od roku 2004, kdy ČR vstoupila do Evropské unie, nedošlo ze strany EU k žádnému omezení či regulaci pořádání domácích zabijaček.[Stejně tak jako EU neomezuje pořádání domácích zabijaček jako takových, neomezuje ani pořádání zabijaček jako společenských akcí. Pravidla, která určují, jestli je pokrm získaný ze zabijaček určen pouze ke spotřebě v domácnosti chovatele, a není ho tak možné dále distribuovat, stanovují také pouze české vnitrostátní veterinární zákony. Ze strany legislativy EU nedošlo ani v tomto případě k žádnému omezení. Takovýto zákon však v ČR platí již přes padesát let.

                      Pokračovat bychom mohli balenými koblihami, zahnutými banány, předraženými cyklostezkami, rozhlednami v údolích, tuzemským rumem atd. To vše je nebo byl jenom náš tuzemský bordel a ignorace mezinárodně platných pravidel, které hlupáci hází na někoho jiného.

                    53. neuromancer:
                      1)proč by EU (nebo kdokoliv jiný) měl potírat finanční transakce mezi firmami?
                      2)nejste jediný euroskeptik v diskuzi. Nebuďte tak sebestředný.
                      3)jste naivka.

                    54. AD 1: nemozem si pomoct, ale zda sa mi ze EU sa prave snazi zabranit prelievaniu zisku do krajin s nizsou sadzbou dane. A dost dobre sa to nedari. Ale v niektorych paralelnych vesmiroch to prave EU umoznuje. Nehovoriac uz o tom ze prelievat zisk z CR von by sa asi dost dobre neoplatilo.

                    55. No samozřejmě. Proč by právě ve VW nebo BMW měly být výjimkou? Vy si fakt myslíte, že těm CNC mašinám nějak záleží na tom, kde se právě točí? Nejpodstatnější je cena elektřiny, která je v Německu trojnásobná proti té Bulharské.

                      Bohužel já již v současné době nevidím nejmenší důvod, proč bychom měli být pro koncerny z EU nějak výrazně cennější, než Maďaři, Slováci, Poláci atd. V tom se zásadně neshodneme. Já jsem přesvědčen, že značná část by při našem opuštění EU opustila nás a zatím nikdo nepřišel s ničím rozumným, jak takovou situaci řešit. Situace 90. let, kdy sem táhli za zejména technicky vzdělanou podhodnocenou pracovní silou je podle mého názoru navěky pryč.
                      Zda nám eurosračky za ten nesporný ekonomický profit stojí nebo ne, si asi každý musí zvážit sám.

                    56. Podle mne Ceska republika hraje prevazne jen politickou roli idiotu do sbirky.
                      Aby nase ekonomika mela nejaky globalni vyznam, na to jsm,e moc slabi.
                      Asi tak jako Moldavie, Albanie, Slovensko a Makedonie, nekam tam bych nas zaradil.

                      Ovsem politicky, to je jine kafe. V ramci Visegradu, kde Polsko hardcore hejtuje priprchlence a poslali do riti i papeze (natoz Merkelovou) a Madarech, kteri verejne odhalili Sorose, coby nepritele lidstva, je nase bukolicka ospala krajina jednim z mala eurofilu ve vychodni Evrope, kde nam mohou beztrestne chcat na hlavu a vydavat to za dest.

                      Dokonce ani ti Slovaci, se kteryma EU vyjebala eurovalem a kde to nebezpecne zacina valcovat Kotleba, nejsou takovi zabedneni EU prizdisraci, jako jsme my.

                      Takze nas vyznam je jasat nad smernicemi z Brusele, nechat se tunelovat (fotovoltaiky, cirkevni restituce), zrat podradne jidlo, devalvovat si menu, dovazet kokotiny a vyvazet otrockou praci.

                      Ta otrocka prace – racte si vsimnout – je az na poslednim miste.
                      Na prvnim miste je pet ody na USA a americkeho velvyslance a nechat si chcat na hlavu.
                      Rekl bych, ze dokonce ani za bolsevika to nebylo tak silene, jako to je tedka.

                    57. Integrale
                      21.12.2017 v 10:01

                      A čím to tak asi bude, to potlačování vzdělanosti a protlačování úřednickejch lopat? Že by byrokracií z uhnije? Oh, wait… A ta ztráta východních trhů byla protože přišel befehl a nasrali se tam němčouři a frantíci, nebo…?

                    58. Uhnije někoho nepotřebuje? Heh, sněte dál. Je to tak v prdeli, že kdyby zařízli odbyt (a současně dodávky důležitých komponent jejich fabrik) západních ekonomik, tak se to do pár měsíců sesype.

                    59. Na toto mi pride na rozum len tot: Ide slon s mravcom po moste a mravec hovori: Ale dupeme, co?

    3. mně úplně stačilo to, že bylo prezentováno, že musíme vstoupit (reklama jen pro vstup) – bylo mi z toho zřejmé, že je předem rozhodnuto (a že v podstatě nemá cenu se obtěžovat s nějakým hlasováním). Přesto, pokud si pamatuji, jsem si zařídil voličský průkaz, a v nějaké „prdeli“ během naší dovolené po ČR jsme s manželkou odvolili (proti). Bylo to k ničemu – rozhodnuto bylo opravdu už předem..

  8. Jak může někdo nahlašovat ztrátu či krádež OP, když neví, zda ho ztratil nebo mu ho ukradli? Tady bych šel rovnou žádat o nový doklad a na dotaz, proč nemám ten původní, bych odpověděl čl. 37 odst. 1 Listiny základních práv a svobod.

  9. Ahoj Dfensi, díky za osvětu v boji s pohrdáním zákony a občanským xindlem ze strany státu. Pracuji ve společnosti, která se účastní veřejných zakázek a mé zkušenosti posledních let jsou zcela tristní. Ani v případě zjevné nepravdy nemáte proti státní mašinérii příliš šancí uspět. Stát totiž tahá za delší konec provazu… Vy máte omezené zdroje (času a právníků placených z VAŠICH peněz), úředník má neomezené zdroje (času a právníků placených opět z VAŠICH peněz formou veřejných prostředků). Vím, že jste v mnoha řízeních uspěl, ale obávám se, že je to hlavně proto, že na straně úředníka nebylo dostatečně silné „politické zadání“, aby využil všech možností (včetně vysoutěžení a nasazení externí právní kanceláře). V praxi pak nerozhodují ani pravda ani dobré mravy, ale hraje se o to, kdo udělá procesní chybu na jejímž základě je „odstřelen“. Bohužel po nástupu ANOkracie v minulých letech dostala korupce a ohýbání práva zcela nový rozměr, jaký jsem ve svém oboru ještě nezažil. Oposmluvní ODS&ČSSD byli oproti tomu trapní příštipkáři. Na výsluní se dostali karieristi, kterým volební kampaň profinancovali skupiny, které mají zdroje a oni nyní musí splácet. Splácí se formou přihrání veřejné zakázky, kdy zadání je šité jednomu na míru a a případný drzoun, který splnil zadání podstatně levněji je vyloučen. Většinou na prkotině a ani nemusí být pravdivá, nicméně tento krok přenese důkazní břemeno na stranu uchazeče… Případný souboj je pak na měsíce s šancí na úspěch blízký nule. Pokud náhodou prokážete svoji pravdu a uspějete, má úředník ještě finální bonus – tj. možnost zrušení zakázky (např. pro nejednoznačné zadání) a v rámci autoremedury vypíše zakázku znovu. Pochopitelně lépe zabezpečenou proti nechtěným… :)

    1. Krásná ilustrace toho, že jediné, co je smyslupné udělat se státem, je zrušení bez náhrady. Předpokládám, že před tím Vám státní zakázky (pokud jste z nich měl) nevadily. Nyní, když je stát firma (jen už ne Vaše), je to najednou jinak. Jak symptomatické! Omlouvám se, že se takto navážím do Vás, ale vidím, že i tady na D-FENSovi to už není o diskusi, vlastně nediskutuje už nikdo, jen tu kupíme negativní zkušenosti. Jsme otroky, a jen nadáváme na otrokáře. Nikdo neví, jak z toho, a čekáme na „ránu z milosti“.

      1. K Vaší otázce… Jsem rád za vyhranou zakázku stejně jako respektuji, pokud férově vyhraje někdo jiný. Holt frajer přišel na chytřejší a levnější řešení. Důležité je to slovo „férově“. V praxi vidím tak u 30% IT zakázek znaky šití na míru a běžně vidím (bez ohledu na to zda se účastním či nikoliv), že když vyhraje ten „nesprávný“, je zakázka zrušena vypsána znovu s doplněnými kritérii, které nepohodlnému výherci znemožní další účast. Míru respektování právního řádu určuje společenské klima a pokud budeme svinstvo akceptovat, drzost konatelů svinstev bude recipročně stoupat. Proto to poděkování za práci Dfense – je návodem k aktivnímu občanskému přístupu.

        1. Já ty zakázky ušité na míru úplně chápu – aspoň z hlediska případného férového zadavatele. Stačí když si představím, že bych musel do firmy něco povinně nakupovat prostřednictvím výběrového řízení, třeba nějaký stroj. Zadal bych parametry, které skutečně požaduji, ale pak by vyhrál někdo, o kom vím, že ty parametry s odřenýma ušima dodrží jen v den předání – nebo je jen slíbí u zařízení, které na ně už od pohledu nemá a pak se to marně bude snažit dva roky „seštelovat“ – nebo mě už někdy před tím napálil – nebo se o něm ví, že majitel firmy je debil, vedoucí servisu hulvát a šéf prodeje čurák – a sto dalších milých možností :-)

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017