Občanka - zpět na článek

komentářů 288

 1. Měl jsem podobnou zkušenost v Praze na Vinohradech. Zapomněl jsem si zařídit včas novou občanku. Ouřednice to hned zkusila:
  – „A pročpak jste přišel tak pozdě?“ – hned jsem si vzpomněl na DFense
  – „Co je vám do toho?“
  a tím diskuze skončila. Zbytek jednání proběhl zcela korektně, až na konec:
  – „No, normálně občanky máme do týdne, ale ve vašem případě, když jste tak drzej, to bude minimálně na měsíc.“
  A baba dodržela, co řekla, počkal jsem si 5 týdnů.

  1. Jo, člověk si bude muset pomalu nahrávat i když se ve fízlbaráku ptá na hajzl, co? Škoda škoda, to by si bába slízla…

 2. Děkuji za tento článek. Je důležitý jako praktický exkurs pro ty, kteří se dostanou do podobné situace a netuší, že taková věc existuje, a zároveň může napomoci tuto hanebnost, zděděnou z bývalého režimu, v maximální míře omezit. Asi jen málo z nás už kdysi vědělo, co v takovém případě uvést/neuvést do protokolu, ale člověka nenapadne, že i po téměř 30 letech bude třeba to znova připomínat.
  Socialistický matrix používal dokonalou logiku, podle níž pokud OP někdo ukradl, byla to chyba občana, a pokud občan nevěděl, byla to chyba občana. Řešil to automaticky, žádné další šetření ani dokazování se neprovádělo. Zdá se, že kontinuita je zachována.

 3. Nekecáme, makáme v praxi.
  “Nekecáme” spočívá v tom, že tomu občanskému ksindlu přece nebudeme nic vysvětlovat, má držet hubu a platit daně.
  “Makáme” na tom, abychom to tomu ksindlu co nejvíce ztížili a vybrali od něj co nejvíc peněz, ať už na pokutách nebo na úplatcích.

  1. přesné

 4. Pěkné. Díky!

 5. Jo, na slovicko „nevim“ oni cihaji, jak kocka na mys. Pripadne se vam „Takze nevite?“ pokousi vnutit. Jednou me to malem stalo tisicovku, ale to uz jsem byl ctenarem D-F a vytusil jsem zradu. Ovsem mel jsem stesti na znudenou babu za prepazkou a cekarnu plnou nekonfliktnich ochotnych platicich.

 6. Pro takové články sem stojí za to chodit. Připojuji se k chvále i díkům.

 7. Konečně se tu zase nemrhalo písmenky zbytečně.

 8. asi nejjednodussi je zajit na policajty a nahlasit odcizeni OP. Proste mi nejakej hajzl seknul v tramvaji kesen i s obcankou. A je klid. Bejt okradenej neni trestny.

  1. Nahlásiť krádež, hoci neviem, či je to krádež, je krivé obvinenie, hoc proti neznámemu páchateľovi. Iba môj názor, ináč mám právne bezvedomie. No, určite by som nešiel na fizláreň si vymýšľať, že mi niečo ukradli a protokolovať okolnosti, ako tá domnelá krádež prebiehala.

   1. krive obvineni to neni, to bys musel obvinit nekoho konkretniho. A prubeh? Nevim, nekdo mi ji proste sloh. Kdy a kde netusim, kdyz jsem si na pavlaku kupoval pizzu tak jsem kesen mel, doma uz ne.

    1. Nevíte?! Mel a pak nemel… Čítali ste vôbec ten článok?

     1. to je ale trochu jina situace. Ja jsem uz kradez dokladu (skutecnou) nahlasoval. Opravdu nebyl zadny problem s tim, ze jsem nevedel kdo, kde a kdy presne mi je slohnul. pravda, bylo to v Praze. U vas na Slovensku to muze bejt jiny. Ale zkusenosti ze Slovenska jsou nam v CR k hovnu.

      1. Vidíte to já když jsem nahlasoval krádež mobilu. Tak mi policista rekl, že pokud jsem neviděl jak mi ho ukradli tak jsem ho mohl i jen ztratit a dál se semnou odmítal bavit. Bylo to před 10seti roky cca. Dneska už bych se takhle odpalkovat nenechal

       1. Policajti jsou líný (ostatně jako spousta lidí) a tak se mu prostě nechtělo makat, proto tě tak odbyl. A/nebo nechtěl, aby to zhoršovalo statistiku, protože co si budeme povídat, šance, že se ukradený mobil najde, je mizivá.

        1. Ále, ve spolupráci s operátorem to jde snadno. Imei se přihlásí, v tom je nějaká simka.. Jen chtít.

         1. No v tom je dost zakopanej pes v tom: „Jen chtít“
          Bylo, nebylo, jedna malá holka na ZŠ přišla krádeží o jeden mobil. Vyšetřování tehdy připadlo na mladýho ambiciózního policistu, co si chtěl vyzkoušet jak je vypátrání takového mobilu náročné. I vyplnil tedy hladu lejster, zažádal operátora o spolupráci a mobil byl lokalizován. Když do něj ještě ke všemu navrch chytrý pachatel, tehdy studentík bezpečnostně právní SŠ dal tatíkovu SIM registrovanou na jméno, bylo vystaráno a mobil byl pronto (cca druhý týden) vrácen majitelce.
          Co čert nechtěl, stejný mobil, stejné majitelky, jen o dva roky starší byl ukraden spolu s dalšími dvanácti, nebo patnácti telefony ze šatny u tělocvičny ve škole, do které na tělocvik z druhé SŠ docházeli. Řečnická otázka na závěr: Kolik mobilů myslíte, že se podařilo vypátrat? Správně, ani ň.

        2. Já mám podobnou zkušenost s ukradeným fotoaparátem. Spíš než o práci (té by se fízlové nějak vyhnuli, to se nebojte) šlo o to, že kdyby se to definovalo jako krádež, kazilo by jim to statistiky objasněnosti. A když je nízká objasněnost, tak jsou prémie co Halík? Nižší, kurva, nižší!

         Občas se to dá řešit tím, že se to přihodí nějaké známé firmě, kterou zrovna náhodou sebrali, protože chce na zimu do basy, ale ne vždy je takový člověk k mání.

      2. Takže nečítal (s pochopením). Že to vo vašom konkrétnom prípade dopadlo pre vás OK, je síce pekne, ale vo všeobecnosti ste im dali vrece munície na čokoľvek. Nehovoriac o tom, že mi je principiálne odporné si niečo vymyslieť a ísť to nahlasovať zrovna fízlom. By som sa musel najprv totálne zblázniť.

  2. tuto alternativu jsem prozkoumal, jelikož jsem nebyl schopen najít průnik mezi mým volným časem a otevírací dobou úřadu.

   Věděl jsem, kdy, kde i odkud mi byla peněženka odcizena(zapomenuta bez dozoru na vlastním pozemku na židli, kam si pro ni nějakej ksindl vlezl). Bylo extrémně složité se na fízlárnu vůbec dostat, protože zaměstnanec u vchodu trval cca 15 minut na tom, že toto není krádež, ale ztráta. Dále cca 60 minutové řízení a sepisování všech blbostí např. do detailu jak peněženka vypadala atd. atd. i když všem je dopředu jasné, že nikdo kromě psaní protokolu nehne prstem a za měsíc(?) mi pošlou dopis, že jejich nic-nedělání mělo očekávatelný výsledek.

   Asi bych toto jako cestu nebral. Na úřad budete muset stejně a nadto musíte sehrát tento bonus level.

 9. Pěkné, děkuji. Jen drobná oprava: ne do Polska, ale Generalgouvernementu.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017