O honění a vylitých neckách - zpět na článek

komentářů 91

 1. Tak trochu pod vlivem předchozího D-fensova článku, představte si, že by autonomně řízené policejní auto stíhalo autonomně řízené auto domnělého pachatele přestupku/trestného činu.

  1. K zadnemu pohoneni by nedoslo, protoze fizl bude mit v aute v lepsim pripade nejaky vysilac, v horsim proste „vypinac“, kterym stihanemu autu da vedet, ze s jeho posadkou chce mluvit organ, tak at mu laskave zastavi.

   1. Tak a to je právě ta šedá teorie. Protože to předpokládá, že se bude autonomní řízení chovat jako spořádané a zodpovědné autonomní řízení. Jenže v momentě, kdy se ta řídící jednotka bude chovat nespořádaně (porucha, bude hacknutá nebo co já vím, ale bude prostě dělat co by neměla, tak smolík, vypínač nevypíná a darebácký autonom mizí v dáli. Dokonce se mi to zdá jako pravděpodobný scénář, pančto proč by jinak zodpovědnou jednotku orgán zastavoval, že? Aby ji dal dýchnout? Ne, proto, že se mu zdá podezřelá. Domyslete to do důsledků.

    1. I, robot; Demolition man a další.

     1. Ano, I. zákon robotiky bude porušen jako první. Za značného přispění člověka, řekl bych.

 2. Podle mě je kokot řidič stříbrného vozidla co najížděl na ty policajty v tom černém mercedesu. A jeho chování potom, kdy odmítal zastavit, je adekvátní k adrenalinu zasahujících fízlů. Prostě takovýho debílka potkat na silnici je radost a tvrdím že dřív nebo později by stejně dostal po čuni.

 3. Myslím, že D-F přeceňuje myšlenkový pochody fanoušků policejního honění.

  Například v pořadu Pološero: Rychle a zběsile vystupuje v čase 8:30 nějaký Jan Douche. Z něj má člověk dojem, že se mu vylití necek líbilo a rád by si to zopakoval, a že policejní penis má v krku vážně hluboko:
  http://www.ceskatelevize.cz/porady/10318730018-polosero/214562222000009-polosero-rychle-a-zbesile/

  1. Že máte žaludek na to koukat…

   1. Celej ten pořad je naštěstí k honění docela kritickej.

    Ale je pravda, že když pan Kaňka popisoval chování policajtů u nehody Audi, tak mi nebylo úplně nejveselejc :-\

 4. V minulém týdnu již započali pomahači s kontrolními kontrolami. Představte si situaci – 2 křižovatky krátce za sebou – zhruba 20 metrů. Hlídka stojí u vzdálenější. Řidič přijíždí a má v úmyslu odbočit na první křižovatce (veze dítě do školy, která tam opravdu je, takže žádná účelová výmluva). Orgán vstoupí do vozovky, zvedne terč a druhou rukou ukáže na místo k zastavení. Řidič zapne směrovku, odbočí kousek před příslušníkem na předchozí křižovatce a normálně pokračuje dále. Orgány to nechá v klidu a nepustí se za ním. Kdyby to ale orgány v klidu nenechalo, dalo by se to brát jako neuposlechnutí výzvy? Zítra ráno budou zase buzerovat a je možné, že se bude podobná situace opakovat, tak aby řidič věděl…

 5. Jo,mohli ho policajti oznámit, aniž by ho zastavili. D-fensi, to je vtip? Budeš první, kdo napíše, že policajt identifikuje pachatele jen podle své paměti a podle ksichtu a o tom, jak asi identifikuje dvojčata, lidi podobné atd. a jak správní orgán udělí trest někomu jen proto, že se policista domníval, že viděl Frantu, ovšem ve skutečnosti tam byl Karel..

  A zkouknul jsem i to nesestříhané video z honění motorkáře. Všiml sis u toho, kolik aut na majáky prostě kašle a „teď tady jedu já, fízle trhni si“? Žádné uhnutí na stranu, přibrzdění,prostě nic.

  Kdyby policajtů bylo víc, udělají uzávěru. Jenže dokud je jedno auto na 20 vesnic, tak asi nezbývá, než honit. :-(

  1. PČR má asi 3200 automobilů. To by při dvaceti vesnicích na auto dělalo 64 000 vesnic. Gratuluju, seknul jste se jen asi desetinásobně.

   A policajtů máme na osobu asi nejvíc v celý Evropě.

   1. Jenže já nečerpám jen ze statistik,ale z praxe. Ne všechna auta má dopravka (dohled)/pořádková policie, a hlavně ne všechna mají i na danou směnu posádku (auta by byla,lidi ne). 20 vesnic je možná hodně, každopádně rezultát, že uzávěru prakticky udělat nelze, platí.

    1. Data k 31.12.2015:

     Vozidla v policejním provedení (s polepy):
     Automobil osobní silniční policejní 2686 ks
     Automobil osobní terénní policejní (včetně SUV) 313 ks

     Vozidla v civilním provedení pro dohled nad silničním provozem s měřicí technikou:
     Automobil osobní silniční 185 ks

     …která jiná policie je teda má? Máme tady nějak víc policií, co jezděj v autech s nápisama „policie“? A dohled nad silničním provozem provádí kdo, kriminálka snad?

     Jak to teda dělaj v zemích, kde je počet policistů nižší (tj. asi všude jinde)?

     1. Ty nafouklý hatchbacky vídám tak asi každej den mezi Letnou a maggisrálou někoho buzerovat, obvykle stojej jako čuráci a eště blokují provoz. Ty si můžete odečíst, sou hento, u zásahu :D

     2. „…Jak to teda dělaj v zemích, kde je počet policistů nižší (tj. asi všude jinde)?…“

      Prostě a jednoduše, neřeší bagatelní přestupky. To jen tady v ČR pod vedením zmr. Ťoka je každá pitchovina pomalu hrdelní zločin, na kterém se může napakovat státní „justice“. Vyhodit Ťoka, omezit pravomoce nejen dopravní policii a značně zredukovat seznam možných dopravních přestupků, to by mohlo pomoci.

      1. Víceméně, ačkoli jistá země, kde se řeší šmoulové, člověku zrovna na paměti vyvstane…

       1. Tak hlavně když mouchy nesraly na obraz císaře pána…
        Upadá to upadá, pár zlatek pokuty místo vězení, takhle ten ordnung neudrží.
        Já už skrz ani do Rakouska nejezdím.
        Sere mě i průjezd se všemi omezeními a zácpami, na úpravu sjezdovek tam taky kašlou a hory jsou v Itálii hezčí.
        A k moři do Zara přes Uhry.
        Co se honění týče, já jen aby pak nebyly plné cesty cikánskejch dealerů drog v dvacetiletých šestiválcich, kde náskok díky technice na shade einkomaacht byl značný, různých ožralů jako jsou třeba tchánovi kumpáni a jiných problematických mezičlánků mezi volantem a pedály…
        Ono to veřejnosti těžko dochází, konec honění navždy a prosté přenesení problémů polovodičů na pojišťovny a exekutory asi nepochopí.
        Tak jako nejde nechat na uvážení PaChů koho honit a koho ne a popsat všechny situace ve směrnici je nemožné…
        A když honění zakážete, jistě najdou nějaký srdceryvný příběh jak hlídka nesměla a on pak přejel matku s dítětem nebo vyvraždil půl nějaké rodiny…

   2. A jelikož ty kundy špinavý vidím tak ve 3 z 5 případů regulérně maják zneužívat (a v tom 4. jedou akorát někoho buzerovat), už abych se taky začal učit neuhejbat. Sanitky a hasiči samozřejmě cajk.

  2. Tak asi nezbývá, než honit. :-(
   Pro jedno razítko které si nenechal dát na STK? Já jezdil přes rok bez STK a úplně v klidu. Jsem na to nějak zapomněl :-) Teda, předpokládám, že ujížděl proto že neměl úřední razítko na něco, na motorku nebo sebe.

  3. „Kdyby policajtů bylo víc“ VTF? Jste orgán státní, či prostě orgán prostý?!

 6. A co tak třeba kvůli špinavé RZ nehonit? To se Vám jako alternativa nezdá přijatelné? A policajtů, že je málo? Máme jich na obyvatele víc než třeba Němci.

 7. Už tu máme zavedené myslivecké honitby, kde svoji úchylku jednou za čas dle zákona můžou ventilovat ozbrojení lesní opilci, a tak se minimalizují škody na občas zastřeleného trampa nebo bábu na houbách, zatímco kdyby ožralí se zbraní pobíhali kdy je napadne třeba po městě, tak by byly škody podobné jako v případě policie.

  Tak proč nezřídit „policejní honitby“ třeba v nějakém nepoužívaném vojenském prostoru. Stav silnic tam věrně napodobuje české okresky, není tam zbytečně moc lidí. Za tím účelem by tam byl vypuštěný patřičně vyškolený „silniční pirát“ třeba odněkud z Mírova, který, kdyby to honění přežil, by si mohl snížit dlouholetý trest na polovinu. Pro daňového poplatníka by bylo win-win, kdyby se při tom honění zabil recidivista i policejní honiči, což je docela pravděpodobné.

  1. Taky by se na výsledky honění mohly uzavírat sázky. Viz film Rallye smrti (2008) –> Internetové stránky projektu Rallye smrti patří mezi ty nejnavštěvovanější. Běží na nich online přenos nejbrutálnějších automobilových závodů v historii. Jejich aktéry jsou „obyvatelé“ jedné z nejtěžších amerických věznic. Pravidla jsou jednoduchá – rychle, zběsile a co nejbezohledněji dojet do cíle jako první. Stačí pětkrát vyhrát a místo medaile vám dají svobodu. Prohrát ovšem většinou znamená zemřít – v hořícím vraku auta, pod koly silnějšího soupeře nebo s kulkou v hlavě. Střílení čímkoliv je totiž během závodu povoleno…

   1. Inspirováno The Running Man z 87., s Arniem.

    1. Tam islo skor o fyzicky utek co bolo treba prezit. V Death Race ide naozaj o automobilove preteky vnutri vaznice http://www.imdb.com/title/tt0452608/?ref_=nv_sr_1
     Celkom dobre obsadenie.

     1. Přesně tak. Running man je něco jiného. Řekl bych, že to Death race vychází z tohoto – https://www.csfd.cz/film/16094-cesta-gladiatoru-2000/prehled/

      1. resp. z tohodle starýho filmu zcela jistě vychází moje hodně oblíbená hra z dětství – Carmageddon – https://www.youtube.com/watch?v=cM9Ggi9Mwdo

      2. Kouknu, to sem myslim ještě neviděl. Jen doufám, že to nejsou nějaký hovna, to by mě dvojnásob mrzelo, jestli zrovna kvůli točení hoven se Carradine vyprd na Kung-Fu.

       1. Já si nejsem jist, co jsou pro tebe hovna a co ne. Jako blbost to asi je, pro většinu lidí …

        1. (Nerad bych se mazal s tím zde užívaným slovníkem, ale Carradine — a mám jej osobně rád a jeho filmy mne většinou těší! — o wushu kung fu skutečně věděl naprosto přesně to, o čem píšete; a v těch filmech to je dost jasně vidět ;))

          1. Jo!!! :D

           Ale náhodou, amerického ninju díl prvý si občas ze sentimentality pustím. A River of Death taky, protože mám rád MacLeana, ačkoli tedy… no, bez komentáře :)

          2. No jistě. ale ten Carradine je tedy fakt děsný, i když člověk to s věkem už vidí jinak. Klasika s Dudikoffem je třeba https://www.csfd.cz/film/23949-sila-pomsty/komentare/ To je punc 80’s classics.

          3. Neznám (příležitostně zkouknu, děkuji). Osobně za carradinovskou klasiku (ano, je tam děsný, ale přesto je to — medle — dobré a stojí to za zhlédnutí) považuji např. https://www.csfd.cz/film/18446-osamely-vlk-mcquade/prehled/

          4. Díky za tip. Občas (už hodně málo :( ) děláme retro promítání s nějakým dobrým pitím, to se neztratí. Jen tak mimochodem jsem dneska narazli na jednu z klasik na vhs a to myslím taky bude stát za to (já to neznám, ale mělo by to být celkem good) – https://www.csfd.cz/film/13180-stopar/komentare/

          5. Pokud jste dosud, patřičně opiti, nepromítali

           https://www.csfd.cz/film/10188-invaze-u-s-a/prehled/

           tak chcete. Věřte mi, chcete — ASAP. Sice tam není David, ale je tam Chuck. A pásovec. A miniUZI, dvakrát.

           Za odkaz na Stopaře dík, neznám, přidám někam do fronty.

          6. (a ve finálním souboji bazuka.)

          7. Jo tak to vypada vyzivne! Dik ;)

         1. To nepopírám, kupodivu to ovšem nebylo hlavní message seriálu. Mimochodem se o to ovšem začal zajímat a v KF:TLC už to je úplně jinej level.

          Každopádně až žasnu, že něco takovýho se dostalo do televize, budu se muset podívat, kdo dělal scénář a dialogy, to je Pan scénárista.

     2. Pokud se správně pamatuju, bylo to taky svoboda za to, že tím projde. Navíc snad tak nějak byl i „motivován“ nějakým vydíráním, ale už je to chvíla co sem to viděl, tak možná ne.

      Stejně tak death race: dojeď (dokonce pětkrát). A masivní sledovanost platícími diváky. Podobnost vskutku čistě náhodná :)

 8. Přemýšlím nad tím, jak změnit přístup policajtů k honění (protože při něm vznikne část víc škody než užitku, jak moc hezky popsal pan domácí). Přijde mi, že cesta by mohla vést přes myšlenkový proces jednotlivých příslušníků, tj. aby si mladej v (relativně) silném autě s majáky a za cizí prachy v podobných situacích řekl, že mu to fakt za to nestojí. Za to mu nikdo nic neudělá. Co by se ale mohlo stát (čistě hypoteticky), kdybychom si zahráli na aktivisty (no fuj, já vím) a po zveřejnění podobných videí posílali na policajty stížnosti a trestní oznámení?
  Jak se ukázalo v nedávné kauze platů na MV (http://dfens-cz.com/nenechte-psa-chcipnout/),když se o věc začne zajímat nadkritické množství lidí, i úředníci zavětří negativní publicitu a občas dodají, co veřejnost chce. U honění to nebude taková sranda jako u informací. Co myslíte, stojí to za pokus? Po večerech bych hypoteticky možná mohl nějaký text vyplodit (opatrný wording volím pro ty, co to zde čtou služebně).

  1. Jediny sposob ako to zmenit je postavit zbytocne nahanacky mimo zakon. U nas sme mali pripad ked policajt za podobny pripad ako ten s tym ciernym audi vyfasoval tusim 3 roky. Tiez kohosi nahanal kvoli nejakej administrativnej zalezitosti a doslo k havarii a zraneniam nevinnych.

   1. I to by pomohlo; ale mnohem lepší, smysluplnější, mravnější a pro lidstvo praktičtější by bylo postavit mimo zákon esenbáky jaksi z principu.

    Čímž chci říci, že samozřejmě nějaká služba typu „policie“ existovat může (a je velmi pravděpodobné, že bude), ale nesmí, nesmí, naprosto nesmí mít více práv, než naprosto kdokoli jiný. Co smíte Vy, co smím já, co smí DFENS, to smí „policista“; co je zapovězeno a trestné pro mne, Vás, DFENSe, to musí být zapovězeno a trestné i pro „policistu“.

    Cokoli jiného může být sice méně špatné než současný stav, ale špatné to bude pořád. Můžeme dejme tomu snad možná do jisté míry omezit honění, ale nezmění to zhola nic na tomhle :(

    1. Jen rejpavá: to „co smím já, co smíte Vy, co smí policista“, tedy ty hranice možného a povoleného, bude ve Tvém systému určovat kdo? Ten s větší palebnou silou?

     1. Ať už to určuje kdokoli jakkoli. Podstatné je, že dráb nesmí mít větší (ani menší) práva nebo povinnosti než Ty.

      Kdo a jak určí ta práva a ty povinnosti je úplně jiná věc, s danou diskusí nesouvisící.

    2. No, hned mi napada jedna vec ktoru panduri v sluzbe mozu a my ostatni nie: Nosit. Takze prehravame.

     1. A (zdaleka nejen) to je právě strašně špatně.

    3. Moc pěkná vize (no irony), ale to je běh na velmi dlouhou trať, tak dlouhou, že by jeden mohl i zemřít stářím, než toho dosáhne…

   1. Díky moc, projdu a uvidíme :-)

 9. https://www.youtube.com/watch?v=GdWV-uEI-os
  Celé video z honičky v Krumlově ze stejného zdroje. K nehodě dojde v čase 1:09 a v záběru není příliš vidět. Ke cti cajtovi lze přičíst snad jen to, že jako první běží k Fiatu ležícímu na střeše…

  1. To docela čumím. Většinou se stihnu akorát vzteknout, když někde čtu něco na způsob ,,Pilot po vrtulníku odvezen RZS (…) dechová zkouška provedená na místě neprokázala přítomnost alkoholu v krvi“. Pevně doufám, že až někde nabourám tak, že pro mě pojede záchranka, zvládnu je na jejich požadavek o dýchání do trumpet pozvracet. Těch lidí mi je dycky upřímně líto.. ,,Pane, já vím, že jste právě naboural pendolino, máte spřerážená žebra, levou nohu a prasklou lebku; však já vás nezdržím, jen mi ukažte řidičák, zelenou kartu, STK, a tadyhle mi dýchnětě. Taak, díky, ano, můžete pokračovat v ošetření, kdesi tady mu to ošklivě krvácí, nashledanou.“

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017