O autech na naftu

Featured Image

Kupí se to ve mě už hodně dlouhou dobu,ale tyhle dva víkendové dny to už byl vrchol.

V pátek jsem jel na motorce do Bad Gastein v rakouských Alpách.  Nějakých 500km v zátahu tam a druhý den zase zpět.

Bylo krásně a tak cesta slibovala příjemné zážitky. Bohužel to bylo něco strašného. Bylo to poprvé co jsem si uvědomil s tak velkou naléhavostí, že na silnicích to už nikdy nebude ani pro motorku nic pěkného. Byl provoz a tak vlastně už od Prahy v podstatě až do cíle vytvářela všechna ta kvanta úsporných aut neuvěřitelně smrdutý koridor, ze kterého se nedá utéct. Ještě k tomu prakticky nefoukalo a tím to bylo ještě horší. Samozřejmě že to všichni známe, jede smraďoch, tak ho předjedu nebo to nějak vydržim. Ale tohle ,to byla úplně jiná liga. To byl neustávající tunel naftovýho smradu, ve kterém jsem musel jet. Jedno jestli okreska nebo dálnice. Ovšem co je nejhorší, je to, že tento stav trval po celou cestu i v Rakousku. Řekl bych že ještě horší, vzhledem k hustotě provozu. Bylo to něco nevěřitelného. Byl jsem tak nažranej těch sraček, že mi bylo docela zle. Dokonce i v těch krásných alpských lázeňských městečkách, pokud jsem mohl soudit, jak jelo auto, zaručeně to byl nafťák, a je jedno jestli novej nebo starej, všechny čpěly tim smradem. Říkal jsem si, jestli si to moc nedramatizuju, ale prostě je to takto hrozné. Představte si že jdete po lázních a kolem jezděj tyhle krámy a vy byste vylít vzteky z kůže, že ani tam, kde by člověk očekával čistej vzduch, nemáte šanci.

Je tohle ta deklarovaná eko budoucnost? Panebože, jen to ne.

Je to k nevíře, ale evropský trh s auty je tvořen nadpoloviční většivou vozy se vznětovým motorem. Pokud se zeptáte majitele takového auta, jestli mu to nesmrdí, tak jedna sorta řekne, že ho to netrápí, protože co je za nim, to ho nesere. Druhá řekne, že mu to nevadí nebo že mu to dokonce voní. No nevim jak dalece je to upřímné.

Třetí že to trošku vadí, ale ta spotřeba…
Je to tak.

Vyrůstal jsem v bolševismu, jsem ročník 1963. Hleděli na Západ jako na nikdy nedostižný obraz a určitým způsobem nás to udržovalo při životě. V podstatě jsme nikdy nedoufali, že se něco změní. To asi tak nějak cítila většina lidí. Po převratu jsme se vrhli do života se vším všudy a nebyl moc čas zkoumat jak na tom ten západní svět vlastně je. Až po mnoha letech začalo docházet, že něco je jinak. Že ten Západ vlastně vůbec není kapitalistický a zřejmě ani nikdy pořádně nebyl. A my jsme se pouze přesunuli ze zkrachovalého do ještě nezkrachovalého socialismu. Celých 20 let nás nějakcí „intelektuálové“ a hloupí novináři krmí tím, jak jsme na tom lidsky špatně a jak máme hledět abysme u nás etablovali ,,západní“ způsoby jednání.Málo byl slyšet hlas,abychom byli velmi opatrní v tom, co přijímáme. Protože to, že jsou Němci akurátní,v tom se asi shodneme, ale oni také mají svoje démony a kolikrát nevědí co číní, vzhledem k budoucnosti. 
Tím se dostám k ústřednímu tématu.

Osobní auta s naftovým motorem jsou jistě společenský fenomén. Pro první úvahu většiny lidí, kteří si auto koupí, je otázka spotřeby jedna z hlavních a je to naprosto legitimní. Je to ale také dáno i tím, že  většina z nás si  nepřipustí, že by se ho v životě měly dotknout nějaké velké problémy. Vždy takto uvažujeme o druhých. To se týká i používání aut. Naprostá většina používaných aut je starší pěti let. To je obvykle doba za kterou většina vozů najede více jak 150 000km. A v tom to potom je. Náklady na opravy jsou vcelku vysoké. A stav je stále horší a horší. Ale základní mantra stále trvá: BEZ DÝZLU NEMÚŽU EKONOMICKY EXISTOVAT. Trvám na tom, že úplně a zcela naprostá většina motoristů je schopna EKONOMICKÉ existence s autem benzínovým. Dnes je spotřeba takových benzínových motorů zcela přijatelná. Problém snad může spočívat v tom ,že si máme snahu kupovat auto motorem, který k běžnému dennímu ježdění vlastně nepotřebujeme.

Aby mě snad nikdo nepodezíral z nějaké enviromentalistické úchylky. Jsem na motorech závislý. Pokud mě známí zvou na lyže, tak protože žádné motorové jsem nesehnal, nikam nejdu. A raději mám benzínový motor velký, spolehlivý a relativně jednoduchý, klidně i s větší spotřebou než sofistikovaný naftový. Je to i otázka životních postojů. Naftové motory mají určitě své místo na planetě Zemi, ale docela jistě to není v každém i tom sebemenším krámu typu Smart. To už je  v mých očích úplná pitomost.

Vzhledem k tomu, že naftové motory jsou z principu svého fungování úspornější, je vcelku logické, že se začaly montovat do osobních aut. Ve větším měřítku během 70. let. První zkušenosti byly příznivé. Motory najížděly neuvěřitelné kilometry na jednu nádrž a údržba byla minimální. Tam si myslím někde vznikal ten zažitý pocit záchrany firemních a rodinných rozpočtů autem s naftovým motorem. Jelikož VW byl fabrikou, která hýbala politickou situací Německa,byl pro ni vytvořen vlastní zákon. Lex VW. To je pro kapitalistickou zemi něco naprosto neslýchaného. A samozřejmě že s vývojem ekonomiky, která v 80. letech již začínala pociťovat určité známky vyčerpanosti, se velké masy obyvatel při koupi nového vozu rozhodly „správně“ a koupili si VW Golf D. A tak se asi nějak spustil proces, který otevřel stavidla. Jelikož je VW takto silný hráč v Německu a Německo je nejsilnějším hráčem v Evropě, muselo nastat to, co nastalo. Ostatní automobilky zahájily vývoj a výrobu naftových osobních aut. Ten boom byl ohromující. A v tom všem zanikaly hlasy těch, kteří měli to „štěstí“, že jim za humny postavili dálnici a při přesvědčování jim tvrdili, že jich se to výrazněji nedotkne. Lidé kteří se zajímali o následky vlivu sazí z nafty na zdraví byli napadáni a zesměšněni. Nedivme se. LIDOVÁ FABRIKA a výrobce Bosch, který v podstatě drží monopol pro palivové systémy dokáží svou silou smést každého. A pokud za nimi ještě stojí německý stát, jeho zákony a historické propojení s Hitlerovým lidovozem, je neprústřelnost takového spolku téměř stoprocentní. Je potřeba říci, že stát, tedy hlavně německý, jako obvykle zcela zásadně selhal a vytvořil systém, který budeme muset snášet ještě velmi dlouho. Pokud si stát osobuje právo vytvářet společenské prostředí, musí hledět do všech důsledků svého konání. Jelikož je to ale nemožné z principu, máme zde další „excelentní“ selhání státem určené budoucnosti.
Před skoro 14 lety přišel Bosch s novým palivovým systémem,,,common rail“. Řeklo by se úžasná věc. Motory získaly úplně jinou kvalitu chodu a výkonu.To bezpochyby. Jenom malý mráček na nebi: Nedlouho poté dala skupina lékařů a chemiků podnět k nezávislému přezkoumání zplodin těchto nových motorů ve vztahu ke zdraví lidí. Při tom bylo zjišťováno, co všechno tyto systémy spalování produkují. Vzhledem k systému funkce se i spaliny od starých motorů s obyčejným čerpadlem liší. Vstřikovací tlaky jsou o jeden řád výše, tzn.že jsou na úrovni 1500 atm oproti př. 150. To vytváří rozdílné podnínky při hoření a také výslednou chemii spalin. Odtud tedy ten příšerný puch. Mimo jiné, vznikají i částice které pronikají sliznicemi, není je tedy potřeba přímo dýchat. Proto máte v puse takový divný pocit při větší koncentraci. Nedosti na tom. Před rokem oznámil Bosch jako velkou slávu vývoj nového systému,který pracuje s ještě větši provozni tlaky a postupy nástřiku paliva. Při tom vzniknou po spálení nanočástice různých chem sloučenin, které už nemusejí potřebovat k vniknutí do krevního oběhu ani plíce ani sliznice. Jsou tak malé, že pronikají přímo póry a vlastní pokožkou. Pěkné že? Naposledy jsem o takových látkách slyšel ve škole v hodinách branné výchovy. Jmenovaly se vcelku romanticky. Yperit, fosgen, difosgen a pod.  Ale co. Hlavně že to táhne jako tank a hovno to žere ne?

Možná že si někdo řekne, to je přeci kravina tyhle kecy ,co je to za vola co takhle žvaní? Kdyby to tak bylo, tak by s tim přeci už dááávno NĚKDO NĚCO udělal, že jo. To by přeco nemohlo projít, máme přeci různý komise a orgány, který to hlídaj. De přeci vo zdraví lidí,ne? To je jak ňáký spiknutí, a to už dávno neni přeci možný, se rozhoduje veřejně v těch parlamentech a taky v tom Bruselu ,voni tak zrovna čekaj na takovýho chytráka aby jim vodevřel voči.

Opravdu? Opravdu si někdo myslí ,že je všechno čisté, rovné, racionální,efektivní, nezkorumpované. Opravdu si myslí že vox populi je vox dei? Tedy že Hlas lidu je opravdu Hlasem božím, hlasem rozumu? Že když většina lidí sdílí stejný názor na věc, je to správný názor? Není dost příkladů o opaku?

Malá odbočka. Myslím že minulý rok v Číně zakázali OSOBNÍ naftová auta. Zřejmě dohlédli ve své diktaturní omezenosti dále nežli ti slavní Němci potažmo Evropané.

Také nezapomínejme, že z Německa už na svět přišla spousta věcí, které nikdy neměly vzniknout. Jaká je záruka, že jejich třeštění ohledně záchrany planety je rozumné. Samozřejmě žádná. Ani to není možné a v důsledku ani žádoucí. Nejistota je součástí světa a našich životů. To je dobře. Je to motivační. Ale také máme vlastní rozum, a ten velí posuzovat věci komplexně. Ne pouze z jedné strany.
 
Přes dvacet let mám servis jedné renomované německé značky. A celou tu dobu se ve mě tvoří tento postoj. Stále lidem rozmlouvám, aby zvažovali, jakou motorizaci si koupit. Je to tristní. Netvrdím že mám ve všem pravdu, ale to ani není potřeba. Stačí když si každý položí jednoduchou otázku. Chtěl bych bydlet u silnice po které jezdí samá naftová auta, neb u silnice s provozem pouze benzinových aut? Pokud se poctivě argumentuje, zdá se odpověď jasná.

Je tedy spotřeba paliva skutečně tou nejvyšší konstantou uvažování o tom, čím budu jezdit? Neustále rozmlouvám s každým, kdo si přijde pro radu, jaký motor v autě by si měl pořídit. Snažím se každému ukázat celou škálu důvodů, které je při rozhodovámí brát v úvahu. Spotřeba je jistě jeden z nich, ale není určitě hlavní. Alespoň pro většinu motoristů není tak důležitý, jak se zdá na první pohled.

Myslím, že návratnost investice do dieselu je někde kolem 50 000km a výše za rok. Jistě to není dogma, ale spíše vypozorovaný stav. Vzhledem k tomu, že ekonomická životnost naftových aut je zdá se kolem 150 000km, je po těchto najetých km velmi pravděpodobné, že investice vkládané do oprav budou dosti vysoké. A jelikož většina aut má tyto kilometry již za sebou, je to každodení obrázek nářků nad drahotou opravy. Ale stále je tam přítomný apriorní předpoklad, že jiná varianta neexistuje. Pouze nafta. Tečka.

Samozřejmě neustále obhajuji názor, že i s benzínem se dá jezdit. Vytvořil jsem si pro to takový příklad. Když jsem ještě kouřil, tak jsem věděl, že je to špatné. A tak jsem různě kouřit přestával. Hledal jsem pro to různé důvody. Mj. i ten, že ušetřím peníze. Je to přeci exaktní věc: Krabička za tehdy 40Kč za den krát 365 se rovná X.

Skvěle, zůstane mi spousta peněz,které použiju jinde. Posléze jsem kouřit opravdu přestal, ale peníze jsem si do prasátka neschovával. Takže jsem vlastně žádné neušetřil. Sice jsem je objektivně nevydal trafikantovi, ale stejně objektivně nevím kde vlastně jsou.

Podobné je to i s argumentem o ceně za nádrž. Tak jako kouření, i tankování se odehrává spíše v rovině automatických životních návyků, když zajedete na tankstelle, tak prostě natankujete. Hotovo. A příště zase. Samozřejmě že ujedete více, když je spotřeba nižší. Ale ze zkušenosti tvrdím, že v důsledku většinu šetřičů ekonomická náročnost jejich naftou poháněných strojů dříve nebo později dožene. A pokud jsou při placení opravy naštvaní, brzo je tento pocit opustí, a o to více se upnou k představě že se jim tato bilance vyrovná dalším dýzlováním. A tak stále dokola.
Samozřejmě že i benzíny se kazí. To je přirozené. Ale minimálně mají na své straně jednu nespornou výhodu. Nesmrdí. I nejjednodušší benzínový motor s relativně levným palivovým systémem a katalyzátorem je úplný balzám oproti nafttovému motoru.
Nejsem žádný kolektivista,to ani náhodou. Ale to nebrání, tomu abych se nezabýval důsledky činnosti lidí na prostředí. A jsem naprosto a upřímně, na základě pozorování, studia a konzultací přesvědčen o tom, že to,co nás postihlo v podobě záplavy automobilů s naftou v nádrži, je taková katastrofa, jaká je nesrovnatelná s projekty dobra, jako jsou například větrníky v Německu, fotovoltaika, řepka, žárovky a jiné další zločiny, protože je ještě daleko VĚTŠÍ.

Samozřejmě že naftové motory mají své opodstatnění. Ale myslím že patří spíše do oblasti průmyslového použití. Těžko si představit např. benzinový lokotraktor. To by bylo asi špatně.
Nedávno jsem objevil že existuje platforma www.antidiesel.eu  Jelikož jsem lenoch, tak jsem se vlastně nikdy pořádně nenaučil ani deutsch a ani anglicky, a tak mám hendikep v informacích. V každém případě, pokud by někdo organisoval něco podobného,rád bych se přidal. Asi je to jediný způsob, jak proti tomuto stavu vytvořit opozici, která by mohla situaci změnit. Doufám že mě nebude nikdo napadat, že jsem nějaký skrytý ekoaktivista, cyklistický propagátor nebo jiný levičák. To opravdu nejsem.

 


 
12.09.2012 Martin Böhm

12345 (5x známkováno, průměr: 1,80 z 5)
670x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:54
D-FENS © 2017