Nulová tolerance - zpět na článek

Počet komentářů: 14

  1. Ehm… kapitalismus? Kde proboha? Dyť ten zemřel před nějakými osmdesáti lety!

    1. kurde pane Yanek, ja mám obavu, že onen vysněný kapitalismus je jen nějakou utopii obdobnou socialismu, principem kapitalismu by mněl být svobodný peněžní systém, peněžní monopol, ať již v monarchy, nebo jakéhokoliv státního politického systému z principu vylučuje kapitalismus, páč hodnotu peněz neurčuje vaše práce, anobrž panovník či nějaká vláda, či moderněji jakési národní banky, už jen existence národní banky vylučuje kapitalismus, ,,,,,,,navrhuji ovšem současný systém nazvat opačně, tedy debtaismus, tedy dluhový systém, na rozdíl od kapitalismu, tedy usporového systému,

  2. Vetsi cep do mensi diry? Ale na to se preci pouziva lis….a funguje to perfektne..;)

    1. Uložení s přesahem, například H7/p6.

    2. Jeste na to jde pouzit teplo, diru zahrejeme, cep ochladime. Zahrivani spolecnosti uz bezi, zato cepy v mrazaku nevidim.

    3. Ano, také mě hned napadlo velké kladivo. A tak to taky funguje… :-(

  3. Ferda Mravenec, práce všeho druhu? Proč každý plive po opravdových specialistech ve svých oborech? Co byste napsal, že i Vás tohle může takto necitlivě potkat? A kapitalismus: viz jugvoy…

    1. Třeba takoví ČSN normo-tvůrci (mám teď na mysli elektro normy ČSN 33-2000-XXX) jsou skuteční specialisté na svém místě. Každá další edice norem připomíná místo zlepšování provozně-bezpečnostně-ekonomických parametrů jenom prachsprosté utahování šroubů s cílem „dát někomu vydělat“.
      Příkaldy:
      – Rozvaděče POUZE s typovým štítkem
      – Chystající se „doporučení“ používání obloukových ochran AFDD
      – Striktní využívání proudových chráničů

      Na každou blbost dneska musí být projekt, musí to mít schválení, typové štítky apod… To ve finále vede k tomu, že na to prostý lid zhusta sere a než by se otravoval (a platil) se „specialistou“, tak si raději zavolá Fandu z JZD, který „to umí“. Výsledkem je místo zlepšení bezpečnosti její postupný úpadek, protože normy (a jejich tvůrci) se již začínají zcela odcizovat běžné realitě.

      1. Normy dneska vznikají prostým překladem z evropského originálu. Obvykle špatně přeloženého. Rozšíření chráničů vidím jako pozitivní věc. Okolo AFDD se zatím opatrně našlapuje, je to dobrá ochrana před požárem, ale cena je zatím nesmyslná. Snad až se to víc rozšíří. Obecně bych rád viděl normy řady 33 zadara, když jsou skoro povinné. Ale vysvětlete to kobliháři. Mimochodem, normy na rozvaděče nejsou řada 33 a přinesly i určitá zjednodušení (ověření navrhu například).

        1. Rozsireni chranicu je fajn vec, ale to lpeni na formalne vysokem bezp. standardu je podle meho nazoru kontraproduktivni. Priklad, vytahnete do stareho panelaku do 4. patra normove korektni PE vodic, aby tam slo dat „zrevidovatelne“ FIcko. Takze spousta panelakovych elektroinstalaci pak konci maximalne na vymene nejake sekce Al vodicu… uplne zbytecne, dle meho nazoru. Nebo ruzne problemy mixu TN-C, TN-S, TN-C-S ve starych instalacich, kdy se cast realizuje TN-S a cast potrebujete ponechat TN-C.

        2. Rozšíření chráničů v podstatě všude je nesmyslná kravina. Smysl to má v určitejch prostorech, hlavně kde je vlhko a riziko úrazu, případně selhání zařízení a požáru (specificky kuchyně, koupelny, prádelny). Aktuální situace kdy to musí být úplně všude, a nejlíp řetězit, vyjma pár výjimek, znamená akorát to, že se zažerou výrobci a člověk s pěti výkonnějšíma spínanejma zdrojema na jednom okruhu má pak bolení hlavy, že mu to furt padá.

        3. Krásný příklad jsou paneláky, kde celý byt je TNC, navíc zaomítaný, nebo nevytáhnutelný, případně ultraplochým lankem CYR a vyzdívá se jádro, které nutně musí být TNS a s fíčkem, jinak Vám revizi nikdo nedá, pokud „nově vystavěné původní jádro“ uděláte zase TNC. Dělá se to úplně zbytečně, zbytečně vzniká podružný bod rozdělení PE a N v jističové rozvodničce v bytě. A přitom jen stačí zdravým selským rozumem necpat zásuvku pro pračku a pro holicí strojek těsně ke sprcháči. Nepamatuju případ, že by to v původním umakartovém jádru s TNC někoho někdy majzlo – protože se nespoléhalo na zázračné fíčko, ale zásuvky se daly od vody rozumně daleko.
          Stejně je celá stupačka paneláku TNC a ze stupačky do bytu prostě není jak dodatečně vtáhnout N, i kdybyste moc pěkně prosili. Já to už párkrát zkoušel a vždycky to skončilo lištou s CYKY 5Cx4 na chodbě od stupačky k bytu, třebaže byl původní TNC přívod AY 2×6 tažený buď v Kopexu, nebo dutinou – nijak to nešlo projít perem, nikdy.
          To se lištoval nový přívod ale vždycky kvůli el. sporáku, nebo varným deskám, nikdy „kvůli zvýšení bezpečnosti“.

          1. Paneláky jsou kolikrát legendární průserama. Případy kdy topenáři měnili topení, nebo ještě líp plynaři nový trubky, při odřezávání zbytků starýho potrubí ve sklepě od toho lítaly blesky a po doříznutí poslední trubky celej barák zhasl, prej nejsou zrovna výjimečný.

            Já bych se snad na jádro samotný i vysral a udělal tu elektriku vopravdu komplet v celým bytě, tady to zrovna smysl má. Člověk nikdy neví, co mu tam soudruzi věčně s dvojkou v žíle zrovna vyvedli, dokud to celý nevymění. Kór když to bývalo klidně ještě i v 90. letech (projektováno v druhé polovin+ 80.) v hlíně, na co to proboha držet?

          2. Heh, ja jsem se nastehoval do noveho bytu pocatkem 80. let. Aby clovek roznul na hajzlu, musel nejprve roznout na chodbe. Prkotina, jasne. Ale zavolal se na to elektrikar, co to delal. Ten si vzdy sahl prstem na drat a podle kopance usuzoval, kde je faze a pripadne jak velka (co na tom, ze se mu podarilo zapojit nam zasuvky v obyvaku na mezifazove napeti, protoze je pripojil samostatnou zilou ven do patroveho rozvadece, i kdyz az za hodiny, ze…).

            Nase sousedka na patre vyhorela, protoze ji v obyvaku laplo trafo v zasuvce („kosticka“ pro napajeni atenniho zesilovace). Mimochodem – saze byly i zespodu na kuchynskem stole. Zfleku mohla doma hrat cerne divadlo. Zajimave bylo, ze nam vyslehl plamen a dym i z nasi zasuvky na stejne stene a ukazalo se, ze mila sousedka mela svoji zasuvku pripojenou pres diru v panelu na nas okruh. Holt, setrit na dratech se musi, ze. Dulezite je, ze to zkolaudovali a pak uz na to sere pes.

            Kdyz jsem delal rekonstrukci jadra pocatkem 90. let, tak jsem delal komplet novou elektriku v byte.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017