Nový zákon o cenách potravin na obzoru

Featured Image

Ministerstvo financí vypracovalo návrh nového zákona, který se dotkne nás všech. Po vzoru chystané úpravy výpočtu plateb za elektrickou energii budeme nově platit za veškeré potraviny a nápoje. Hlavní složka ceny nebude dána nakoupeným zbožím, ale váhou zákazníka.

V odůvodnění návrhu se uvádí, že čím těžší osoba, tím více toho potenciálně zkonzumuje, a systém tak bude spravedlivější. Všechny hotely a restaurace, jakož i prodejny potravin od velkých řetězců až po večerky budou povinně vybaveny váhami, na kterých budou zákazníci před konzumací či nákupem váženi. Podle toho pak bude určena fixní částka útraty – čím větší tlusťoch, tím zaplatí více. Ministerský návrh se zabývá i následným zpracováním dat. Všechny váhy budou elektronicky propojeny s centrálním registrem, kde budou údaje uchovávány, například pro potřeby statistického úřadu a jiných institucí.Úřad pro ochranu osobních údajů neprotestuje, protože vše bude zašifrováno.

Zákon by měl vejít v platnost po předpokládaném schválení ve sněmovně a senátu a po podpisu prezidenta v polovině letošního roku. Protože však ministerstvo očekává podvodné chování obyvatelstva, totiž to, že na nákup bude chodit vždy nejlehčí člen domácnosti, připravuje již novelu zákona. Váhy v provozovnách budou nadále sloužit jen pro cizince a po celé republice budou zavedena tzv. vážící místa neboli Brutto Pointy (pravděpodobně na pobočkách České pošty). Povinností každé rodiny bude nejméně jedenkrát ročně nechat se za mírný poplatek zvážit. Váha jednotlivých členů bude zprůměrována a údaj zanesen do zbrusu nové čipové karty, kterou si bude povinen zřídit každý občan. Tato karta bude z důvodu určení fixní části ceny kontrolována před každým nákupem. Pro případ podvodu typu zneužití lehčího souseda vysláním na nákup stanovuje zákon až miliónové pokuty. Zákon rovněž počítá s vytvořením nového kontrolního úřadu. Výhodou systému bude vytvoření několika tisíc nových pracovních míst – tzv. vážníků na Brutto Pointech, kontrolorů a jejich školitelů. Náklady pro stát budou zanedbatelné.

Opozice se k návrhu staví zatím rezervovaně, neprotestuje ani senátor Kubera, i když se obává, že u cigaret bude systém nastaven opačně. Prezident republiky se tváří blahosklonně a nechal se slyšet, že mu na nákupy chodí stejně Ovčáček. Očekává se i souhlas Evropské komise, protože ČR navrhuje, že systém bude pilotním projektem a později bude zaveden v celé EU.

 


06.02.2015 V. Kl.

12345 (130x hodnoceno, průměr: 1,58 z 5)
8 544x přečteno
Updatováno: 6.2.2016 — 22:04
D-FENS © 2017