Nissan Leaf – stroj času

Featured Image


Trolejbus tichošlápek. Ako sa s tým chodí? Parádne. Najprv však základné fakty. Čo to je? Elektromobil, čo by to bolo. Podľa TP hatchback ťažký tonu a pol. Zabalený do, jemne povedané, neobvyklého dizajnu. To sa ale v techničáku nedočítame. O pohon sa stará elektromotor s výkonom 80kW. Veľa, málo? Uvidíme.

Po usadení vidíme v zásade bežný interiér. Volant, dva pedále, normálka. Neobvyklý je volič jazdných režimov. Ovláda sa jednoducho, ale pri prvom “radení” je človek zväčša nemotorný, stačí však zvyk. Volič stačí presunúť do požadovanej polohy a následne pustiť, na čo sa vráti do základnej polohy. Zvolený režim vidíme na prístrojovke alebo na dióde vedľa tohto voliča. Na zmenu režimu treba mať samozrejme stlačenú brzdu ako na klasickom automate. Pri druhom zvolení režimu D sa nám aktivuje ECO režim, ktorý sa indikuje tiež na palubnej doske. Pri tomto režime má auto citeľne letargickejšie reakcie na plynový (?) pedál ale predlžuje sa dojazd a rekuperácia je silnejšia. Viete čo je to rekuperácia? To je keď brzdíš ale dojdeš ďalej. Pomaly ďalej zájdeš aj v treťom tisícočí, pamätajte. ECO režim vypneme opätovným presunutím voliča do D režimu. Meniť režimy ECO/neECO je možné aj za jazdy. Tak prisahám.

OK blbiny na začiatok ale chceme sa voziť. Takže noha na brzdu, stlačíme ON/OFF gombík ako na hi-fi veži. Auto zahrá hlúpu melódiu. Sú na výber tri. Jedna hlúpejšia ako druhá. Znie to ako keď sa opitý klaun snaží hrať na xylofón. Našťastie klaun sa dá cez palubný počítač vypnúť. Ok takže melódia, potom zasvieti palubovka a potom? Nič. Ticho. Asi som to zle stlačil. Nie, všetko svieti ako má. Nepočuť nič, naozaj. Spočiatku ohromný nezvyk. Kozmická loď. Volič sme si vysvetlili, dáme D púšťame brzdu, auto by sa malo pomaly posúvať dopredu ale nič sa nedeje. Niečo bude zle. Pamätáte v druhom odstavci, keď som spomenul, že auto má dva pedále? Škaredo som vás oklamal. Je tam tretí, ručná brzda. Ovládaná nohou, logicky. Odistíme a ideme. Dýcha na nás budúcnosť. Jazda je neuveriteľne tichá a okrem hluku spod zimných pneumatík badať pohyb len vďaka stredovej čiare. Blížime sa k prvému semaforu, kde svieti červená. Jemný ťuk na brzdu spôsobuje pusinku s volantom. Na brzdy treba jemne. Účinok štyroch kotúčoviek je znásobený rekuperáciou elektromotoru, teda prvých pár zastavení si treba zvyknúť. Pri státí na červenej si človek užíva komfort tichého pohonu na zelenú energiu. Aj semafor sa rozhodol pre zelenú. Duša petrolheada sa nezaprie a skúsime neECO rozbeh známy ako podlaha. Zatlačenie do sedačiek je úchvatné. Nenormálna vec. Deklarovaným nekonečným 11,5 sekundám sa mi nechce veriť. Priznám sa prvých pár jázd som jazdil ako 18-roční výrastkovia na Golfe s kapucou na hlave. Kajám sa. Výhodou je, že po predbehnutí ostatní nepočujú deravý výfuk ale len svišťanie. Takisto že pri takomto rozbehu nám nevadí spotreba. Pocit z 80kW v tomto aute je znásobený tým, že plný výkon je dostupný pri akejkoľvek rýchlosti a pri akcelerácii nie sme prerušovaní preraďovaním. Krútiaci moment je 254 metrov pána Newtona.

Batéria je uložená na spodku vozidla, čím sa presunulo ťažisko dolu a teda auto sa vôbec nenakláňa. S autom sa dá ozaj pekne vyblbnúť, nesrandujem. V zákrutách vydrží veľa a ani na rozbitých cestách vás nevyklepe. Kompromisy nemám rád ale tento chalanisko s nimi nemá problém. Žiadne buchoty ani keď trafíte ozaj veľkú dieru. Čo nie je v našich končinách žiaden kumšt, pravda?

Takáto jazda sa ale nekamoší s dojazdom. Maximálny je 200km, vraj. Čím sa dostávame k najväčšej slabine tohto, inak veľmi zaujímavého auta. Pri bežnom aute vám začne rezerva svietiť pri cca 90km dojazdu. U mňa osobne vtedy nastupuje stres a plánovanie tankovania, čo je problém najmä v neznámom teréne. V tomto aute jazdíte “na rezervu” prakticky neustále, nakoľko aj pri 100%-nom nabití a kľudnej jazde je reálny dojazd cca 160km. To nám zmenšuje využitie auta na mestské a prímestské jazdenie. Samozrejme iný  pohľad na vec by bol, ak by sme mali možnosť auto nabíjať pri každom odstavení. Doma, v práci, na nákupoch, na diaľničnom odpočívadle pri dlhších trasách.. Rýchlonabíjačka vie nabiť auto na 80% za cca 20minút (z bežnej  siete 100% = 8hod.). Nakoľko je v súčasnosti sieť týchto staníc riedka, musíte pri každej jazde štartovať v hlave kalkulačku a v prípade poklesu dojazdu jazdiť ako Gándhí. Pri jazde sa teda človek cíti ako Berta Benzová, ktorá na prvej diaľkovej ceste autom musela kupovať benzín v lekárňach, keďže čerpacie stanice neexistovali. Čo ma privádza k nadpisu. Jazda s týmto autom je cestovanie v čase. Na jednej strane úžasná kultúra chodu, na druhej strane nepoužiteľnosť v porovnaní s konvenčným pohonom.

Patrilo by sa ešte spomenúť rozmery auta a výbavu. Auto sa zaraďuje do strednej triedy, rozmermi podobné cca ľudovému autu Golf. Predáva sa v cene 28 tis. EUR. Nie, to nie je preklep. Za škaredé auto bez tempomatu si treba poriadne priplatiť. Dostupný je len v jednej, inak celkom bohatej výbave. Mňa osobne zaujal časovač klimatizácie s ktorým je možné predhriať alebo predchladiť interiér, vyhrievanie volantu a všetkých sedadiel (u tých je nastaviteľná aj intenzita). Nepoteší nastavenie volantu iba v jednom smere. Odporučil by som priplatiť 800EUR za palubný systém NissanConnect, ktorý zahŕňa možnosť spárovania cez BT, parkovaciu kameru a samozrejme navigáciu. Parkovacia kamera sa zapína automaticky po zaradení spiatočky. Auto je vďaka priestoru na zadných sedadlách skutočne pre piatich ľudí. Hlboký kufor má objem 370l. Nepoteší možno jeho vysoká nakladacia hrana.

Rád by som sa zastavil pri tom čo robí elektromobil elektromobilom. Batérie. Mnoho ľudí a potencionálnych zákazníkov sa obáva straty hodnoty vozidla, nakoľko je predpoklad že vozidlo po pár rokoch nebude mať akumulátor v plnej kondícii a jeho výmena bude škrtom cez rozpočet. Neviem nakoľko je táto informácia rozšírená, ale pri diagnostike je možné lokalizovať konkrétny vadný článok (tých je 192) a následne vymeniť len ten, nie je teda potrebná výmena celej batérie. Odpadajú nám povinnosti pravidelných zastávok v servise nakoľko vozidlo nepotrebuje vymieňať olej, vzduchový filter, sviečky, nemá turbo a ani deravý výfuk nás nepostretne, čo tiež ušetrí mnoho času a peňazí. Apropo odhadované náklady  na 100km sú 2EUR, čo vôbec nie je na zahodenie. Zaujímavosťou môže byť, ako sa vysporiadať s vyúčtovaním v prípade využitia auta na služobné účely.mrzí vysoká cena. Poteší ale bohatá výbava.
 
Kupujem/nekupujem? Kupujem.
Mám toľko peňazí? Nemám, nekupujem.
 
Silné stránky:
– kultivovaný prejav
– jednoduché ovládanie
– záťah elektomotoru
 
Slabé stránky
– dizajn (subjektívne)
– nadobúdacia cena
– dojazd (pri súčasnej sieti nabíjacích staníc)


09.02.2014 Walter Ego
 

12345 (36x známkováno, průměr: 2,92 z 5)
351x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:53
D-FENS © 2017