Neukáznění řidiči už zase

Featured Image

Věřte mi, že jsem radostí bez sebe, když se bezpečnostní složky seberou a za pomoci svých mediálních kontaktů začnou řidičům kázat morálku. Zpravodajský kanál Novinky, článek Hasiči spěchali k hromadné nehodě na D5. Cestu jim zablokovali neukáznění řidiči.

Nějaká dobrovolnická hasičská jednotka se rozhodla zapůsobit na veřejné mínění skrze mediální kanál s názvem Novinky a ukázat video z palubní kamery, na které „neukáznění“ řidiči zablokovali těmto záchranným složkám cestu, protože nevytvořili „záchrannou uličku“, řečí zákona, neumožnili záchranným vozidlům bezpečný a plynulý průjezd.

Předně nehodlám nijak rozsáhle spekulovat nad úrovní dobrovolnických jednotek a nakolik jsou způsobilé někomu skutečně pomoci, veřme tomu, že tomu tak je a že si neberou naše peníze z daní a povinného ručení jen tak nadarmo, aby mohli provozovat ty svoje vesnické hrátky s hadicemi. Také mám nějak problém uchopit fenomén „neukázněný řidič“, pravděpodobně je to někdo, kdo něco dělá v důsledku nekázně, což ovšem není případ toho, co bylo na videu vidět.

Video začíná tím, že hasičské auto jede v pravém pruhu, kde ovšem nemá co pohledávat. Pokud chtějí, aby jim ta jejich ulička fungovala, tak také musejí v této uličce jet, protože jinak ostatní zmatou. Nicméně nezdá se, že by řidiči nějak zásadně odmítali jim průjezd umožnit, protože uhýbají, jak jen mohou, až na nějaké výjimky. Zhruba mezi časem 0:30 a 0:45 sledujeme neuvěřitelný tanec dvou automobilů s německými značkami, a to sice tmavého Audi s mnichovskou značkou a stříbrného Golfu z Augsburgu. U tohoto okamžiku se musím pozastavit. Oba němečtí řidiči, na které pravděpodobně autor příspěvku mířil označením „neukáznění“, totiž dělají přesně to, co by udělali doma. Nějak si totiž neuvědomili, že pravidla na vytváření koridoru pro bezpečnostní složky jsou v Kocourkově odlišná, protože místní dopravní experti projevili svoji kreativitu a vytvořili systém, který se odlišuje od pravidel platných ve většině okolních zemí. A tak zatímco v Německu a v Rakousku na třípruhové komunikaci uhýbá pravý a střední pruh doprava a levý doleva tak, že koridor je mezi středním a levým pruhem, v Kocourkově uhýbá pravý doprava a levý a střední doleva. Pro Němce je situace zjevně neuchopitelná a mají nadále tendenci se zachovat „německy“, golf dříve a audi později.

Nakonec se podaří vytvořit koridor v německém stylu, tedy vlevo. Je to vidět zhruba kolem času 1:00. Z videa je vidět, že dobrovolní hasiči svoji uličku mají, jen jinde než ji mají mít, zhruba 3 metry širokou, což lze z videa vyměřit, takže skutečně nevím, s čím mají takový problém. Dezorientace některých jednotlivých řidičů v prostředním pruhu je způsobena právě tím, že ulička je jinde. Jinak řečeno, hasiči mohou jet díky tomu, že všichni ve středním pruhu na chvíli porušují zákon a měli by dostat pokutu. Kdyby ho někdo ze středního pruhu dodržovat začal, museli by stát tak dlouho, než by ho zase porušovat začal.

Je naprosto fascinující, s jakou frekvenci a naléhavostí přicházejí „dopravní experti“ všech možných druhů s různými poznatky o tom, co všechno v okolních zemích už zavedli za skvělé represívní programy a doporučují je zavést také, abychom dohnali Evropu, nebo raději předehnali a byli v represi na úplné špičce, což se také daří. Překvapivě si žádný dopravní expert nepovšiml drobného rozdílu ve vytváření bezpečnostního koridoru a neměl potřebu tuto diskrepanci svojí mediální a legislativní kreativitou sjednotit, ačkoli by to vzhledem k propojenosti dopravních systémů uvedených a naší země bylo prospěšné narozdíl od těch jejich dopravně fašistických píčovin.

Pak následuje ve videu střih, asi se tam nedělo nic zajímavého, co by se dalo použít k fingerpointingu na „neukázněné řidiče“ a tento úsek, při určité znalosti místa, je dlouhý asi jeden kilometr. Následuje další scénka, zahrnující jízdu koridorem ve zúžení. Zde se podaří nafilmovat několik ukrutně neukázněných pirátů. Jednak dodávky, jejíž řidič hasiče nejspíš neslyšel, a Němce s vozíkem s nápisem Miet mich, který prostě uhnout nemá kam. Nalevo od něj jsou svodidla, která nejsou nikde přerušená, asi je tam nějaký dopravní expert takhle nandal, takže nechť dobrovolní hasiči jdou poděkovat němu. Zde se ukazuje, že řidič hasičského auta se asi bude nacházet někde v pásmu lehké debility, protože na něj najíždí, snad v očekávání, že se vznese nebo naopak propadne. Naštěstí někdo z posádky vozidla vynese svoji prdel a zařídí to.

Kolik vozidel hasičům překáželo? Pět, šest, sedm? A kolik jich jejich průjezd umožnilo? Desítky. Kromě toho nezaznamenávám nic jako nekázeň, spíš byli všichni dezorientovaní.

Skutečně nerozumím, co to mělo znamenat a co nám hodlala dobrovolnická jednotka hasičů a jejich mediální partner vštípit do myslí. Podle mě by si měli jít postěžovat na ŘSD. Jestli je tohle první salva v dělostřelecké přípravě nějaké další represívní kampaně, zpřísňování zákonů a rozdávání pokut, které takto většinou začínají, tak challenge accepted. První pokutu dostanou hasiči za porušení některých zásad ochrany osobních údajů při použití autokamery a zveřejňování osobních údajů v podobě registračních značek zaznamenaných vozidel.

Ještě se pozastavím nad obecnou možností českého řidiče porozumět tomu, jak se ten koridor pro záchranné složky vytváří, a požádal bych čtenáře, aby si jednou přečetli následující text:

„Pokud hustota provozu na dálnici nebo silnici pro motorová vozidla o dvou jízdních pruzích v jednom směru jízdy vyvolá vznik kolony stojících vozidel, jsou řidiči souběžně jedoucích vozidel povinni před zastavením vozidla vytvořit mezi sebou jeden průjezdný jízdní pruh široký nejméně 3,0 m pro průjezd vozidel s právem přednostní jízdy; je-li v jednom směru jízdy tři a více jízdních pruhů, sníží vzájemný boční odstup řidiči vozidel v levém a středním jízdním pruhu nebo středních jízdních pruzích. Řidiči jedoucí v krajních jízdních pruzích v jednom směru jízdy mohou při vytváření průjezdného jízdního pruhu vjet na krajnici nebo na střední dělící pás. Řidičům ostatních vozidel je vjezd do pruhu pro průjezd vozidel s právem přednostní jízdy a jízda v tomto pruhu zakázána; toto neplatí pro vozidla vlastníka pozemní komunikace a vozidla technické pomoci.“

Ptáte se, co je to je za blábol a kde jsem to vzal? Je to § 41 odst. 8 zákona o provozu na pozemních komunikacích. Rozumíte, co se po vás chce? Já, abych pravdu řekl, jsem to na jedno přečtení nedal. Proč je to formulované tak a proč to není formulované srozumitelně? Ono se nechce, aby tomu rozuměl řidič, je to napsané tak, aby s tím mohl dobře pracovat policajt nebo úředník a snadno napařil někomu pokutu.

Když jsme u toho, sleduji to už nějakou dobu v Německu, v Rakousku, ve Slovinsku, v Itálii. Pravidelně, v místech kde vznikají kolony, zhruba každých pět kilometrů, bývají na mostech vyvěšené bannery, které jednoduchým způsobem zobrazují, jak se má koridor vytvořit. V Čechách dopravní experti nic takového dosud neuskutečnili, místo toho můžeme číst do zblbnutí debilní slogany pojišťovny Kooperativa.

Divím se, že novinkáři neměli potřebu se nad uvedenými fakty pozastavit a většina čtenářů také ne, naopak, v diskusi k článku se to hemží provoláváním toužebných vět po pokutování a policejním dohledu.

Nad rámec uvedého ještě jeden osobní dodatek, který s popsanou situací sice nesouvisí, ale vede ke stejnému problému.

Ohledně vozidel „s právem přednostní jízdy“, s určitým znepokojením na sobě pozoruji, jak ve mně narůstá pochybnost týkající se oprávněnosti použití práva přednostní jízdy zejména některými složkami. Netýká se to záchranné služby a hasičů, kde zásadní pochybnosti nemám, ale týká se to policie a městské policie. Zejména v případě té druhé jmenované už ani nepředpokládám, že by vůbec někdy používali majáky oprávněně. Pravděpodobně k tomu přispěly nejrůznější příhody, jako když vás předjede vozidlo městské policie „pod majáky“ a o kilometr dál potkáte totéž vozidlo u pumpy a jeho posádku družném hovoru s jinou četou ozbrojených opic. Buď se u pumpy nacházel nějaký lupič nebo terorista schovaný v mrazáku s bagetami a oni ho bleskově zadrželi a zneškodnili, nebo se jim nechtělo zastavovat na červenou. Nebo sledujete příslušníky policie ČR, kteří na Nádražní třídě před nádražím chtějí porušit zákaz otáčení, což udělají přesně tak, že pustí majáky, otočí se tam, kde by běžný smrtelník dostal pokutu, a pak zase majáky vypnou. Nejspíš jim na nějaké té jejich policejní Sorbonně řekli, že pod majáky mohou všechno a nic jim nehrozí, což není tak docela pravda. Musím přiznat, že moje ochota jim dělat místo není velká a bývá následovaná zcela formalistickými akcemi ve snaze formálně naplnit dikci zákona, ale rozhodně neriskuji něčí zdraví nebo škodu na majetku proto, aby si městapák dopřál bagetu s kamarády o patnáct sekund dříve. Pokud se tedy bezpečnostní složky domáhají bezvýhradního respektování svých světelných a zvukových znamení, neměly by je samy zneužívat a naivně se přitom domnívat, že si toho nikdo nevšimne, protože všimnout si toho není těžké a výrazně to podlamuje jejich důvěryhodnost a ochotu brát je vážně.

 


 

08.05.2018 D-FENS

12345 (415x hodnoceno, průměr: 1,16 z 5)
24 784x přečteno
Updatováno: 8.5.2018 — 0:14

Reklama

D-FENS © 2017
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!