Netěsnost telefonu - zpět na článek

Počet komentářů: 396

  1. Vy jste pro systém osoba, která sype písek do soukolí a tak možná opravdu někdo slyší každý váš hovor. Ale ani 40.000 policajtů nezvládne odposlouchávat celou republiku. V každém případě do telefonu musí člověk mluvit hodně opatrně.
    Zajímala by mne ale jiná věc. Za vaším zaměstnavatelem ještě nebyla nějaká úderka se na Vás poptat? Že máte a hlavně veřejně publikujete naprosto nepokrokové názory, nejste dostatečně sluníčkový. Je váš šéf natolik silný, že by je poslal do prdele, když v Německu už údajně vyhazují veřejně vystupující s „kontroverzními“ názory?

    1. Řekněme, že já pracuji v příjemném a tolerantním prostředí. Člověk si třeba přečte, že ve Škoda Auto zavírali spolupracovníky do beden a mazali jim chleba vazelínou, což jistě nebyl ojedinělý exces, ale šikana táhnoucí se mnoho týdnů, a taky to poměrně dlouho nikoho nevzrušovalo.

      1. Ta šikana, to je otřesný. A kde byly odbory???!

        1. Doufám že v té bedně.

          1. Já myslím, že to byli dobří synci odborářští od Povšíka, co lubrikovali.
            Možná buzeranti, když měli takový positivní vztah k vazelíně.
            Kdoví co se tam děje ve sprchách.
            Možná tomu budete věřit o něco více ve světle těchto odhalení, ale mluvil jsem s asi 5 lidmi co přešli od Schade k nám do korejské montovny, a všichni mi vykládali neuvěřitelné historky o vztazích na pracovišti této naší vlajkové lodi.
            Od dělníka po technika.

            1. Clanecek bude? :)

              1. Nejsem MZ abych vydával cizí historky za pravdu Boží.
                A líný sepisovat.
                A ofafrný i jen naznačovat nějaké srovnání.

                1. To nemusi bejt pravda boozi… jen takova anekdota :)

    2. Není potřeba odposlouchávat 10 mega stáda co stahuje porno a kváká na fejsbučku. Bohatě stačí zaměřit se na to 1% myslící populace které je schopné ohrozit tento prohnilý systém. Přesně tak to funguje.
      Jen naivka má email u české freemailové služby a komunikuje přes to něco víc než o nákupu potravin s manželkou. Protože k tomu co je v našem estébákově, se dokáže dostat pomalu i ukrajinská uklizečka na okresním oddělení vébé. To že fízlově mají přímý online přístup do těchto českých služeb, je zcela jisté.
      To že ty informace prodávají svým kamarádíčkům bývalým fízlům pracujícím nejen v bezpečnostních agenturách, je veřejně známo.

      1. Počítáte sebe do toho 1%?

      2. Ja ti nevim… porad mi ten Seznam pise, ze si mam jednak stahnout jejich prohlizec, protoze reklamy jedou, ale videja ne a druhak mi emajlcz pise, ze v ramci moji vlastni bezpecnosti mam navalit telefonni cislo, pravy jmeno a tak. Ja mu verim. Ja mu to fsecko dam, at mame doma bezpecnejc. Aspon nas pak uz nikdo nebude pres tydlety internety sledovat.

    3. Tohle platilo pouze u analogových odposlechů.

      VUT Brno již před 10 lety vyvíjela pro Policii digitalizovaný systém automatického rozeznávání řeči a analýzy slov v telefonních hovorech, a to i za podmínek šumu či zkreslení tel. signálu a v různých jazycích. Poté následovalo ještě několik dalších podobných grantových projektů na zdokonalení, a to i na jiných VŠ (tuším že FEL se zapletl též).

      (Oficiální zdůvodnění pro fachidioty na tom pracující znělo, že „kdyby cizinec zavolal na linku tísňového volání, tak aby systém sám rozpoznal jazyk a sehnal překladatele.“)

      Tzn. dnes je možné v reálném čase odposlouchávat celý národ, protože obsah řeči lze počítačově převést na slova, počítačově v tom vyhodnocovat klíčová slova či dokonce „podezřelé vzorce“ komunikace, a jakýkoli útržek hovoru překročí „threshold“ strojové analýzy poslat lidskému operátoru k vyhodnocení a popř. dalšímo vytěžování.

      1. Velice rád bych Vám podrobně vysvětlil fungování „analogových“ odposlechů, protože jsem přes 3 roky pracoval na telefonní ústředně s 20.000 Pp. Jenže by to byl takový špalek, nutně prošpikovaný odbornými výrazy z branže, že by to stejně nikdo nečetl. Pokusím se to zkrátit.
        Pro StB bylo totiž mnohem jednodušší, levnější, spolehlivější a hlavně skoro neodhalitené, cílené „napíchnutí“ příslušné zájmové linky a to přímo v telefonním aparátu objekta. Při běžném provozu absolutně nesmělo a také nebylo nic poznat – žádný klapání, prskání a podobně, to jsou všechno efektní vymyšlené pičoviny filmových scénáristů.
        Nejčastěji byly používaný maličký FM vysílače vzor „Špaček“ a „Straka“, velikosti 6,5×4,5cm a vestavěný v aparátu. Vysílače byly modulovaný kapacitně odděleným a úrovňově upraveným signálem přímo z a-b žil přívodní linky aparátu. Modulace vysílače přímo z linky proto, aby bylo slyšet oba účastníky ve stejné úrovni.
        Hovorové trafo v přístroji je pro odbočení modulace nevhodné, je totiž zapojeno tzv. protimístně, potlačuje signál vlastního mikrofonu do vlastního sluchátka – kvůli zpětné vazbě v mikrotelefonu.
        Z dané 24V až 60V linky byl vysílač napájen /přes opravdu superminiaturní, perfektně vychytaný a odrušený měnič/ i libovolně dlouhou dobu, aniž by na TÚ vyvolal jakýkoli poruchový signál, omezoval jakkoli kvalitu telefonování, nebo se to výrazněji projevilo při běžném, ústřednovém měření linky i s aparátem. Při tomto zběžném měření se to jevilo, jako by šlo o běžný, starší bytový tel. přístroj a s paralelkou.
        Výstupní výkon vysílače je něco přes 150mW, vysílal mezi 140 až 180MHz, s potlačenými postranními pásmy. Skoro dokonalou anténou byla jedna, žlutá či zelená žíla kroucené šňůry k mikrotelefonu. Tyto dvě žíly bylo totiž možné nf/vf výhybkou oddělit pro účel vyzařování vf signálu.
        Výkon vysílače bohatě stačil na čisťoučký příjem jejich špičkovými přijímači „Orel“ a „Sokol“ /vf citlivost pod 0,3uV pro s/š 10dB/ buď v legálně pronajaté, oddělené místnosti, o tři patra výš či níž, nebo také s příjmem na upravenou autoanténu auta, klidně vzdáleného i 500m.
        V autě nemusel vůbec nikdo být, sloužilo jen jako velmi výkonný opakovač signálu. Fízl si tudíž hověl v teplíčku kanclu u kafe a jen případně měnil pásy v magnetofonech. Těchto zařízení byla opravdu kvanta, výrobcem byla vesměs Tesla Pardubice a část Tesla Hloubětín. Jeden takový mpx přijímač dokázal obsluhovat i 10 kanálů – tedy tel. aparátů a jejich signál pak posílaly opakovače dál na záznam. Na jejich „ústředně“ pak signály z de-mpx mohly směřovat kamkoliv, třeba na pár upravených, čtyřkanálově zaznamenávajících magnetofonů s rychlostí 2,38cm/s.
        K analýze zachycených informací byly pak zapotřebí kvanta lidí, jen málokteré informace byly takového rázu, že nesnesly odklad a přijímala se opatření ihned – to u zvláště exponovaných lidí z PZO i odjinud.
        Přítomnost těchto věciček v aparátu šla při podrobnějším měření linky z ústředny i „naměřit“. Museli jste ale od někoho vědět, co přesně máte hledat, při měření čeho a v jaké úrovni signálu to hledat.
        Takový ty různý „vyměněný vložky“ v mikrotelefonech, štěnice na kusu drátku v mikrotelefonu a podobný píčoviny z televize to tedy rozhodně nebyly.
        Estébáci měnili v bytech sledovaných lidí pouze komplet střeva telefonních aparátů, s ponecháním původní karosérie, mikrotelefonu i přívodní šňůry. Na karosérii aparátu totiž mohly být nějaké exotické samolepky, nebo poznačený čísla a to by byla komplikace.
        Dva schopní orgáni za nějakých 60-90 sekund uměli vyměnit „střeva“ těch nejběžnějších aparátů, za příslušně upravený.
        Jeden specialista na všechny běžný i neběžný zámky a druhý na telefonní techniku.
        Tolik typů tel. aparátů v ČSSR zase nebylo, střeva příslušných vzorů si estébáci při svých finančních rozpočtech mohli ostatně koupit přímo ze Stropkova, nebo od Spojů.
        Neopravovaný i opravovaný Aparáty byly sice plombovaný, ale o plombě jednak běžný uživatel nevěděl a jednak to orgáni uměli znova zaplombovat. Aparáty byly rozebratelný 1-3 šroubky M3 dost snadno a rychle, borci byli i se vstupem do bytu objekta přes dvě fabky hotoví nejdéle do 5 minut.
        Nejčastěji to byly aparáty T65S, T65H, As10, As20, Bs10, Bs20, výjimečně starý „kopyta“ z Karlína, T57 a T58.
        Bylo v nich, úplně ve všech, po kokot místa na úplně cokoliv. Krom toho běžný smrtelník sám, dovnitř aparátu téměř NIKDY nelezl, i kdyby mu třeba přestal fungovat. A pokud není z oboru a neví, jak to má vevnitř vypadat z výroby, tak ani po otevření by nic nepoznal. Prostě jen destička s miniaturními elektronickými součástkami, ze které vede pár drátků. Československé v tom byly pouze odpory TR191 a plošňák, jinak úplně všechno zvenčí a nejspíše japonské výroby. Jen Japonci tenkrát dovedli vyrobit špičkové, feritové měničové trafo o velikosti 7x7x4mm..
        Rozhodně se tak tedy nedělo na tel. ústřednách či jejich hlavních rozvodech. Tam se totiž motaly spousty sice velmi chytrých, ale neprověřených lidí.
        Personál TÚ pouze podepisoval, současně s pracovní smlouvou, i Prohlášení o mlčenlivosti. To se týkalo pouze TT /telekomunikačního tajemství/. Šlo o závazně podepsané prohlášení, že obsah náhodně odposlechnutých hovorů /třeba při měření, zkoušení, kontrolách/ nebude pod vysokým trestem vězení sdělován jiným osobám, toť vše.
        Pokud by -hypoteticky- estébáci šmejdili na TÚ, nebo na jejich rozsáhlých rozvodech, v kabelových komorách, případně různě čarovali venkovním mechanikům s ranžíry, hlavně na přípojných hlavách kabelů v barácích – tak neinformovaní venkovní mechanici by na cizí zásah velmi brzy přišli.
        Od všeho existovala velmi podrobná dokumentace, do které se průběžně zanášely i všecky změny. Agenti StB se na žádných TÚ opravdu nevyskytovali, to je nutný důrazně vyvrátit.
        Digitál je sice něco jiného, ale ani na digitální tel. ústředně /mimo servery operátorů/ se nedá operovat bez toho, aby si toho někdo všiml. Téčko na nějakém hlavním optokabelu, to už je jiná..
        Větší podrobnosti už bych psal opravdu nerad.

        1. servisdok: pěkná vložka. Graficky je to, co popisujete, předvedené ve filmu „Životy druhých“ („Das leben der anderen“).

          Dnes ale na ústředně nikdo tajně neoperuje, telefonní operátoři kolaborují napřímo a oficiálně: jak BIS, tak represivní složky mají na ústřednách legálně své vlastní zaplombované „tajemné krabičky“ zapojené tak, aby byly s to odposlouchávat cokoli.

          Dokonce se před ca. 10 lety proslýchalo, že operátoři policii na požádání posílají kompletní výpis hovorů ve formátu mp3 s tím, že to není „odposlech“ ale pouze „monitorování“, ale to je asi jen legenda. Každopádně bylo široce známé, že nejochotněji s policií kolaboruje Telecom/O2/Telefonica, kdežto Vodafone se alespoň formálně snaží bránit byrokratickými postupy.

        2. Nerad, ale musím reagovat.
          Proboha, proč by se někdo unavoval s takovou vymakanou technologií, když na každé ústředně byla estebácká místnost hned vedle kabelové komory a tam se zájmové linky proranžírovaly přímo.
          To co píšeš je jako z nějakého modrého porna.
          Stačilo tedy pár metrů drátu a odposlech byl ten nejkvalitnější jaký tehdy mohli získat.
          Jistě se používaly i klasické „štěnice“, ale jistě ne tak jak popisuješ.
          Ale jako povídka docela čtivé, možná by to někde otiskli.

  2. Zatím jsem u prvního příběhu – Watsone, známý je práskač.

      1. Nikdy neříkej nikdy.

        1. Ja mel telefon na odposlechu minimalne 10 let. Od kdy, sice tusim, ale nevim. Duvod? Divne kontakty, divna prace, divne vyrobky, proste celej divnej. Dalo se to cekat. Neprisel jsem na to ale nahodou, byl jsem vcas upozornen. Kec to nebyl – jednak dotycny neni zadny informacni cuckar a druhak tam byl zajem ruznych lidi, pro ktere fizlove za statni penize pracuji, evidentni.

          V teto zemi je nekolik vrstev lidi, kteri si mohou nechat nekoho odposlechnout. Prijde tedy jen na to, kdo ma to ucho a proc.

          Obecne, je samozrejme idealni, dokud to lze, mit druhy pristroj s predplacenou kartou a ten pouzit tehdy, kdyz prvni pristroj je bud rozebrany (baterie ven) a nebo alespon nekde ponechany (moderni smrtfony nemaji vyndavaci baterii, SIMka venku nehraje roli). Dve SIM v jednom pristroji tento ucel nesplnuji.

          Zatim je to tak, ze odposlech se zrizuje za nejakym ucelem na nejakou dobu. Zanedlouho v ramci BigData uz zadne diry bez odposlechu existovat nebudou. V Cine neni mozne aktivovat telefon bez vyfoceni xichtu, takze i toto brzy prijde a zase bude o neco horsi byt mimo oko Systemu.

          1. I ty, Brutte? :oD Kdo byl ještě odposloucháván, přihlašte se – teď.

            1. Ono je uplne jedno, co si o tom myslis Ty. Pokud jsi nejaky totalne nezajimavy clovek zijici sedivy zivot, pak mas zrejme klid.

              Ja jsem mel telefon napichnutej v dobe, kdy se moje vyrobky zacaly pribalovat k vojenskemu materialu. Jakmile si zacnes podavat ruce s lidma, kteri napriklad vozi ruzne zpracovane zelezo do Afriky, tak se objevi hodne zvedavcu, kteri si te radi poslechnou. Myslis, ze ma smysl nekde nadavat? Nebo jit a druhej den si poridit jiny cislo? Prd. Tejden si pripadas jako kluk chycenej na tresnich, pak se s tim srovnas a prestanes to resit. Pokud by ses najednou zacal chovat jinak, tak bud skoncis se stenici nekde v aute a kancelari, nebo nekdo rozhodne, ze ti treba zacne delat problemy FU. Nestoji to za to.

              Proste se s tim naucis zit.

              Predpokladam, ze ja mam uz dost dlouho klid. Jsem nezajimavej.

              1. Zboží z Afriky a do Afriky? Nojo, to si mohl jenom uvíznout v sítu, jestli náhodou nejde o drogy, protože ty se pašují i v bednách s ovocem. Když obchoduješ mimo EU tak se to stát může, může se to stát i v rámci EU, těch drog je všude moc a jsou už v globalismu různý cesty jak je dopravovat z místa A do místa B.

                1. Ale kdepak nejaky drogy.

                  Napriklad, kdysi davno, se mi ozval clovek z jedne zeme, ze na mne dostal kontakt od jednoho naseho spolecneho znameho. A ze potrebuje nejakou vec, kterou my umime. Ze mam zavolat v Praze na jejich ambasadu a vyzadat si podklady, slo o vojenskou zakazku, vyberko. S tim ze si nemam delat hlavu, dodavatel uz je vybranej, to nase se pres jednu Slovenskou firmu pak k tomu pribali.

                  Zavolal jsem na tu ambasadu a ambsador se do mne pustil, ze jak je mozne, ze o tom vim?!? Holt, chlapec zrejme delal pro jinou partu, ale to mi ten zakaznik taky mohl rict driv. Presto ale jsem to z nej dostal. Ani ne za hodinu mi vola nejaky zcela neznamy clovek z Ceska, ktery mne zacal dratovat, ze vi, ze mame delat nabidku do teto zakazky a mel nejake dotazy. Nerekl jsem mu nic. Jeste ten den jsem mel volani z USA a prisel mi mail, ze jista firma potrebuje nasi dodavku v ramci nabidky na zakazky do teto africke zeme…

                  Bylo az neuveritelne, jak rychle moje cislo a kontakty prosakly kamsi, kam jsem o tom vubec nestal. Vzdy jsem si chranil svoje soukromi a najednou kdejakej sulin, co xeftoval se zbranema, mel moje cislo. Vsechno spatne.

                  Ta vec tehdy dopadla dobre, ziskal jsem hlavne furu zkusenosti, jak se nechovat jako slon v porcelanu. A hlavne, kdo drzi zobak, ten vydelava. A pro telefon to platilo tisicinasobne.

                  1. Vojenská zakázka, Afrika, USA, nojo, to Vás vůbec nemusí odposlouchávat někdo tady, to může jít úplně z jiný „strany“, hehe.

                    1. To je prece uplne jedno. Pokud ucho nejakou informaci ziska, tak ji muze pouzit ke svemu prospechu. Treba i tim, ze nekde neco bonzne a odposlouchavanemu ztizi zivot a tim zabrani jeho prilisne aktivite. Moznosti je…

                    2. Sysope, dnes jsou „služby“, kdy si můžete najmout „člověka“, který má takové „vybavení“, že bude sledovat a odposlouchávat třeba Vaší ženu, jestli Vám někde nezanáší. Takové „lidi“ si můžete dnes najmout, mají takovou techniku, že byste zíral, vůbec Vás nemuseli odposlouchávat policejní složky. Já nevím kde žijete, ale dnes vůbec nepotřebujete policii, když chcete něco zjistit, nebo někoho sledovat.

                    3. Nemyslim, ze bych ziral. Znam cloveka, ktery takovou techniku ma, tusim rikal, ze je tak jeden z 5 v republice a v kufriku nosi barak.

                      Jenze, fizlove to udelaji zadara. Ja osobne nevim, kdo mne ty roky odposlouchaval a je mi to fuk.

                    4. Pět? Přidejte :o), no, v každým případě to nemuseli být policisti. Vzhledem k tomu, čím se zabýváte, co jste tak prozradil, to dle mého názoru byl úplně někdo jiný. Sysope, podnikáte a pořád si myslíte, že „ucho“ je nějaká policie? V době technologickýho boomu? Dnes si můžete zaplatit skoro cokoliv, když já budu „druhá“ strana a budu chtít o Vás vědět maximum, rozhodně to nesvěřím policii, že? ;o)

                    5. Takhle se to ale dela v pripade, ze se vyplati na nekoho povesit ucho 24/7 i se sledovackou. To jsme ale v uplne jiny rovine. To se bavime o odposlechu Skripala, nebo nekoho jemu rovnemu.

                      Pro bezne proklepnuti staci sluzby policie. Zatim policii nikdo nehlida, takze si tam kazdej dela soukrome kseftiky, jak chce. Ano, vetsi moznosti ma treba BIS, ktera to pak muze delat jako prostrednik pro nekoho jeste vetsiho. To samozrejme vsechno lze.

                      Sveho casu bylo snadne zjistit majitele vozu podle SPZ. Vsech v Cesku registrovanych, vcetne PCR a ACR. Jenze dneska uz se cmuchani v databazi eviduje a i kdyz staci napsat nejaky bananovy duvod, tak ale uz je tam stopa, ze treba nekdo cmuchal nad ramec svoji prace. Takze toto uz je taky jen pro vyvolene.

                      Nemyslim si, ze bych nekdy byl pro nekoho tak zajimavej, aby mi nalepil za prdel stin. To se asi nikdy nestalo. Ale odposlechy mohly byt zajimave pro velky okruh uch.

                    6. Já nevím, čím se zabýváte a ani to vědět nechci. Já jenom vím, že Vás dnes vůbec nemusí sledovat nebo odposlouchávat policie, dnes to může být kdokoliv, kdo má nějaký zájem, jakýkoliv a zaplatí si tu „službu“ u „šedých profíků“. Dnes už to funguje na jiným principu, než to fungovalo ve filmu „Ucho“. Jsme v globalismu a každý hlídá každého, kdo se pohybuje v nějakém prostředí, Vy se pohybujete v podnikatelském, v politickém to funguje taky tak, si myslíte, že ty politiky někdo nesleduje a vůbec to nemusí být policie, to Vám snad nemusím říkat. Když já budu „šedej“ a dostanu zakázku, je mi fuk kdo to je na koho se píchnu, vyšťourám zázrak a nemožné do tří dnů.

                    7. ex.lex
                      Buďto si můžu najmout za dlouhé peníze nějakého Jamese Bonda s vybavením za miliony nebo se přes různé kanály spojím s těmi, kteří mají od všeho drát ze zákona. Je to levnější a efektivnější.
                      Běžné podsvětí má široké vazby na uniformované podsvětí, nemluvě o různých politicích nebo korporacích. Proč někde pobíhat v černých hadrech s dodávkou a mikrofonama, když je z každé serverovny a ústředny ze zákona drát na jedno místo, kde sedí nějaká ne moc dobře placená placatá čepice, co od toho má klíče?

                    8. Já netvrdím, že „šedí“ musí být nutně jen osamělí „Bondové“, mohou být i tam, kde je nejméně čekáte. Proto ta zafixovanost, že jsou to jenom policisti, nebo že jsou jenom mezi „uniformovanými“ je prostě úsměvná :o).

                    9. ad Ada 9.12.2019 v 9:55:
                      Bond s kufrikem za miliony je pohadka. V dobe arduin, SDR, raspberrySpy a cinskych $1 „NSA grade“ toolchainu to jde mnohem elegantneji: https://imgur.com/gallery/c4WNF

                    10. A ještě něco, policie má dnes dost svázaný ruce, takže pokud chce někdo něco zjistit, najímá si „šedý“, to byste měl už vědět, jsme v 21. století.

                    11. A jak myslíte že se dá dostat do databáze mezinárodní telecom firmy typu Vodafone a odposlouchávat o čem se bavíte? To je pro civilistu skoro nemožné. Jiná je věc, když se o vás zajímá někdo důležitý z USA. A je v podstatě jedno jestli jde o bezpečnostní záležitost nebo průmyslovou špionáž, prostě se o vás dozví co potřebují.
                      Kde asi tak sídlí firmy jako Google a Facebook, Tmobile, Vodafone?

                    12. Pokud civilistou myslíš lidi nezaměstnaný u Vodafone, tak zcela jistě.

                    13. kaBrnak: Když to budete umět, nabouráte se úplně do všeho, jsou to technologie, které vymýšlí člověk, tudíž i člověk ví, jak se do nich dostat. Když Vás někdo bude chtít „píchnout“, tak si Vás prostě „píchne“ a Vy o tom nebudete mít ani páru. Buď se s tím smíříte, že je to prostě možné, nebo budete za chvíli chodit kanálama a na hlavě budete mít čepičku z alobalu, tiky v obličeji, nebudete používat žádnou technologii, budete prohlížet krysy v kanále, jestli nemají vysílačky, každý špendlík budete rozebírat a stíny budete považovat za „estébáky“ :o)

                    14. Tmobile v Nemecku.

                    15. Na základě mejch zkušeností s policajtama si troufnu říct, že průměrnej policajt je dneska především alibista co si hlídá záda a dává si bacha aby se nenamočil do nějakýho maléru a nedostal padáka a nějaký divočárny pro známý si dávno nelajsne, protže ví, že je malý hovno který by GIBS setřel jak nic. Existují vyjímky, ale to jsou buď mladí idioti bez pudu sebezáchovy co na to časem dojedou nebo staří matadoři co se procpali na nějakej vyšší flek někde na ředitelství nebo na kraji a teď maj pocit, že jsou na ně všichni krátcí.
                      A představa že si policajt bude pro každýho joudu pálit prsty a ještě k tomu zadara nebo za hrst buráků je opravdu úsměvná. Dneska si každá zkurvená databáze ukládá seznam přístupů od založení až do skonání věků a každej kdo tam leze musí vyplnit dotazník dlouhej jak Lovosice a ještě se identifikovat.

                    16. Ty časy kdy si moh policajt v práci prolustrovat koho chtěl kdy chtěl už jsou dávno pryč. Dneska je to všechno prodrátovaný, všude se musíš přihlašovat, zapisovat, udávat důvody, propojovat to s čísly jednacími a i tak riskuješ že tě přijde zbuzerovat GIBSon co potřebuje čárku a bude tě celej den dusit kvůli něčemu co si zjišťoval loni na jaře. Dneska ti něco podobnýho udělá jen naprostej blbec kterýho za to časem vyhoděj a co tě s chutí práskně aby si zachránil kejhák, nebo musíš mít hodně dobrý kontajty na hodně zajímavejch pozicích a ti to rozhodně nebudou dělat zadarmo.

                    17. Dnes už mají svoje Agáty i firmy, které dělají pro exekutory sledování lidí a firem, kde se to s ohledem na množství možného zatajeného majetku vyplatí.

            2. Já.
              Něgdy na přelomu tisíciletí.
              Bývalý spolužák si volal s Mrázkem, tak byl napíchnutý.
              Ale řešili jsme hospodu, squash, tenis a lyže, kupodivu mi ani neprohledali auto se čtyřmi novými tenisáky. ač větu: „ty 4 míče mám“ mohli jistě vyhodnotit jako závadovou.
              Ještě, že jsme nedomlouvali 20 metráků koksu do sklepa, to by v Praze mohlo vzbudit větší podezření než na Ostravsku.

      2. Nevolal jste známému na pevnou?

  3. Druhý příběh – pokud to byla skutečně „sledovačka“ nesledovali přímo Vás, zajímají je Ti „frantíci“ – Vy jste tam pátý kolo u vozu :o)

    1. „Francouzská spojka“ je naprosto neškodná. Vzorný občan, daně odvádí, pokuty platí, politicky se neprojevuje, netrestaná, nevyšetřovaná, prostě taková mamča, co volí ANO.

      1. Ano, pro Vás třeba neškodná :o).

        Třetí příběh – není tam sice přesně napsáno o co šlo, jaký přestupek to byl, ano, svědecká výpověď je (u přestupků) nadbytečná.

        1. Dopravní nehoda. Generelně není žádný důkaz nadbytečný v žádné formě trestního řízení. Pokud by to bylo, jak uvádíte, tak by svědci nemuseli existovat, stejně jako by nemuselo existovat dokazování a nakonec ani policie, protože u správního řízení jsou často v roli svědka. Veškerá řízení by pak mohla stát pouze na úředních záznamech, což ale už mnohokrát odmítly soudy všech stupňů. Správní orgán může po určité úvaze dojít k závěru, že navržená svědecká výpověď je nadbytečná, ale tento závěr musí nějak odůvodnit. Třeba tím, že by do věci nevnesla nic nového, protože skutkový stav je dostatečně zjištěn. Nicméně zdrojem nadbytečnosti nemůže být, že zmocněnec má se svědkem nějaký úmysl. Když ponechám stranou otázku přezkoumatelnosti takového závěru, samo o sobě je to rozporuplná formulace, kdy správní orgán mlčky připouští, že by svědecká výpověď možná něco přinést mohla, ale že jí neprovede, protože se někde dozvěděl, že se toho chystá proradný zmocněnec zneužít.

          1. Dopravní nehoda – víte, kolik je dopravních nehod beze svědků? Kdyby měli čekat pokaždé na to, že bude nějaký svědek, tak nic nevyšetří. Víte, kolik vražd je beze svědků? A taky je musí vyšetřit.

            1. Já vůbec netuším, kolik je vražd bez svědků, a jak se mně to týká, ale každopádně pokud bych byl svědkem nějaké vraždy, asi bych očekával, že mně někdo v této souvislosti vyslechne, protože svědecká výpověd může být docela vhodný prostředek ke zjištění, jak k vraždě došlo.

              Myslím, že nemusíme vést diskusi o úplných základech. Prostě existují nejrůznější důkazní prostředky, které jsou vhodné ke zjištění stavu věci. Jde zejména o listiny, ohledání, svědeckou výpověď a znalecký posudek. Dále viz §§ 51 – 56 správního řádu.

              1. No, vyslechnout Vás může, když bude něčeho svědkem, ovšem to ještě neznamená, že Vy jako svědek budete říkat pravdu a nic než pravdu a k tomu mi dopomáhej bůh. V dnešní době kriminalistiky jsou nejdůležitější důkazy, které se dají na místě činu okamžitě pořídit (to se jedná i v případě přestupků). Svědek nemusí být vůbec věrohodný, technologie mi zajistí daleko solidnější věrohodnost. Lidi lžou až se jim od huby práší.

                1. Ano a proto mají (správní) orgány za povinnost hodnotit důkazy jak jednotlivě, tak ve vzájemných souvislostech. A svědek má různé parametry, jako třeba důvěryhodnost, vztah k dané věci apod.

                  Ty „technologie“ jsou někdy velmi zajímavé. Třeba pachové stopy, kdy se strkají lidi do kriminálu za to, co si myslel pes. Nebo biomechanické posudky doktora Štrause, které převracejí fyziku naruby.

                  1. Dýfensi, já Vás mám rád, ale Vy žijete v nějakým gerontokratickým světě. Tak jo, ať je po Vašem, sledovali Vás policisti, dva, ne, tři na telefonu a šest v autech. Spokojenej? :o)

                    1. ex.lex: Však my ti to přejeme ten život v blažené nevědomosti. Až si ale jakýkoliv první stupeň vytře zadek nejen s tvými svědky, ale i tvými “technologickými” důkazy tak nechoď pro radu za DF.

                    2. Ne, nepůjdu sem pro radu, my, co žijeme v blažené nevědomosti, pro rady sem nechodíme.

                    3. No asi takhle, než jít pro právní radu na internetový forum, tak se radši rovnou přiznám, dostanu tak menší trest.

                    4. Tak pokud vím tak DF již někoho jiného než sebe zastupoval, tedy zkušeností má poměrně dost.
                      To, že si každý musí svůj případ vybojovat sám je jasné. Kdo opovrhuje zkušeností jiného, si zaslouží jí projít sám, nic víc.
                      Tyhle rádoby vtipné odpovědi jen ukazují, že jste prostě nic takového ještě neřešili. Já rozhodně nečekám, že na internetu vyřeším nějaký svůj případ ( na rozdíl od toho zoufalce, co se řídil radami nemluvit s policajty a pak nebyl mentálně schopen jít do SR – z nedávného článku), ale zkušenosti co třeba fungovalo nebo co orgán zkoušel se prostě hodí. Ale chápu, že někdo v tom hodnotu nevidí a blábolí tu o technologiích.
                      Jak říkám, pokud jste takoví machři a víte, co a jak, tím lépe pro vás.

                  2. @D-F

                    Tak například to, že odorologie (pachová stopa) je čiré šarlatánství, je známá věc. Je nepochopitelné a vzpírá se zdravému rozumu, je-li tato metoda vypracovaná fízly z bývalé DDR uznávána českými soudy jako důkaz. Pokud vím, metoda byla nejednou kritizována a jinde ve světě tomu uznávána není. (A to říkám jako hrdý majitel Deutscher Schäferhunda.)

                    O biomechanice jsem se až dosud domníval, možná naivně, že je to exaktní věda, v níž platí Newtonovy zákony a přes to nejede vlak. Děkuji tedy za upozornění na českého znalce, který dovede vyjebat i s Newtonem. (Čtenářům možná utkvělo v paměti, jak si dříve Straus dělal PR např. na „svém odhalení“, že Jan Masaryk nemohl z okna vypadnout bez cizí pomoci.)

                    Trochů jsem pogůglil a vrácené odkazy jsou skutečně znepokojující, takže tu s dovolením dva vylepím. Třeba:
                    http://www.jakubjurena.cz/wp-content/uploads/2015/01/Straus.pdf

                    a ještě více
                    https://program.rozhlas.cz/jak-se-u-nas-pocita-spravedlnost-7699461
                    kde jsou diskutovány širší souvislosti policejně – soudně – znalecké praxe.
                    By jeden blil, ale bohužel je to uvěřitelné a v kontextu to i dává smysl.

                    1. A co teprv supravodivost lidského těla při pokojové teplotě v případu Kramný :-P

                      Dříve různí šarlatáni věštili z orgánů. Policie v tomto případě dokázal věštit i bez vnitřních orgánů, které jim egyptská strana nedodala, co se v jejich těle stalo.
                      O kreativním photoshoppingu snímku tkáně raději ani nemluvě.

                    2. Jak je v daném egyptském hotelu řešena ochrana před nebezpečným dotykovým napětím jsme se nikdy nedozvěděli. (Já zastávám názor, že kde je chránič, tam se vražda elektrickým proudem nedá technicky dost dobře realizovat :)
                      Nicméně, slyšel jste znalce (který ani neprovedl šetření na místě činu), že Ohmův zákon přece platí všude.

                      (A jelikož vím, shodou okolností velmi dobře, s jakou precizností se dělaly posudky z oblasti soudního lékařství ještě před nějakými 30 lety, tak dovedu hloubku dnešního úpadku náležitě ocenit… Zajímavý je, že už tenkrát jsem slyšel špičkové soudní lékaře nadávat na soudce, jak neumějí s posudkama pracovat, náležitě je interpretovat atd.)

                    3. Kundohlave, dá.
                      Proudový chránič pracuje na principu odtoku proudu mimo dva pracovní vodiče L a N do země PE. Pokud budete mít v ruce dva pracovní vodiče L a N a zajistíte izolovanou postelí, že 10mA z kteréhokoli z těchto dvou pracovních neodteče k zemi, tak můžete nechat tělem procházet proud podle jeho aktuální hydratace a chránič o tom nebude vědět.
                      Ovšem po vstupu i výstupu proudu do těla/z těla zůstávají charakteristické stopy a nejsou to popáleniny. Nic takového se ale u Kramných nenašlo. Kromě toho by pan Kramný musel být poměrně zkušený elektrikář, minimálně s par.8 vyhl.50, aby přesně věděl, co udělat a jak.
                      Pokud víme, byl to obyčejný údržbář v automobilce, bez elektrotechnického vzdělání.
                      Znova zopakuju, že diferenciální proudové trafo proudového chrániče zaregistruje pouze odtok „poruchového“ proudu mimo L a N do PE.
                      Bude-li osoba, kterou chci proudem zabít, ležet na železné posteli, která bude mít na nožkách plastové botky proti poškrábání podlahy, tak se mi to nepochybně povede, ale po mém konání zůstanou stopy na těle i na fibrilací zastaveném srdci.

                    4. https://neviditelnypes.lidovky.cz/spolecnost/egypt-petr-kramny-opet-vrazdil.A191028_163656_p_spolecnost_wag

                      Když není jasné, co se stalo, tak za to asi někdo může – dokažte, že ne. A když za to někdo může, tak by měl být někdo potrestán. Pokud je potrestán pachatel, tak super. Pokud ne, tak určitě udělal něco jinýho, že jo pani.

                    5. LWG: pro společnost je nevinný za mřížemi lepší než vrah na svobodě. Pro jednotlivce to platí opačně. Právě proto jednotlivec nemá šanci, protože stojí proti celému stádu. Proto mohl skončit v base Lacina, proto Krámský, Nečesaný atd. atp. Nezavřít je = spokojených pár lidí a nespokojené stádo, obávající se opětovného útoku vlka (který jistojistě má na mušce jako další v pořadí právě je), zavřít je = nasraných pár lidí a stádo spokojeně bučí, že je nebezpečí zažehnáno.

                      Vždyť na tom funguje lidstvo odjakživa, od rituálních obětí přes čarodějnice až po Slánského s Horákovou. Dnešní člověk potřebuje stejný falešný pocit bezpečí, i když ví, že nevinný je nevinný. Natož pak ten, který zmagořen médii je přesvědčen o vině.

                    6. fatdwi: nikoli. Společnost, která přijme koncept „lepší 1000 odsouzených nevinných, než 1 uniklý viník“ se stane koncentrákem a tedy je horší i „pro společnost“.

                      Otcové Zakladatelé USA proto IIRC ve Federalist papers výslovně prosazovali opačný koncept, tzn. „lepší 1000 uniklých viníků než 1 nevinně zavřený“.

                    7. Od otců zakladatelů to fakt sedí. Mohli by o tom vyprávě zejména ti zavraždění a okradení loajalisté, kteří se provinili jen tím, že si chtěli v klidu žít a odmítli se přidat k té jejich slavné revoluci.

                      A mimochodem máte v té úvaze drobnou chybu, když extrapolujete vlastní hodnoty na ostatní. Opomíjíte totiž možnost, že někdo se prostě v koncentráku či vězení cítí lépe, než na svobodě. Pokud je koncentrák slušně vedený a není moc krutý, klidně můžete dojít do stavu, že se „pro společnost“ jedná o lepší variantu, jakkoli my dva bychom jí nejspíš přednost nedali.

                    8. pest: to je pouhé pokrytectví. Je na to jednoduchý test: kdykoli někdo řekne „1 nevinně zavřený na 99 viníků je furt dobré skóre“, stačí opáčit „takže se hlásíš dobrovolně?“.

                      Okamžitě se ukáže, že chodit s cizí kůží na trh je snadné – ale jakmile jde o ně, najednou si to každý rozmyslí a pokrytecká logika už neplatí.

                    9. Ono to bohužel není vždy pokrytectví – je to onen klasický handl, kdy se lidé vzdávají svobody výměnou za příslib nějakých jistot, světlých zítřků apod. Někteří se opravdu přihlásí dobrovolně. Schválně si zkuste někde dohledat poslední dopisy těch komoušů ze skupiny Slánský a spol. Byly to excelentní kurvy, ale byly to kurvy kozistentní přesně v tom Vámi naznačeném směru. To je asi extrém, nicméně pokud nejde zrovna o šibenici, ale o nějaké snesitelnější vězení, tak se, stokrát bohužel, najde spousta lidí, kteří do toho půjdou :-(

                    10. Ale je. Vetsina lidi v teto zemi nema zadnou zkusenosti s pravem. Tim je mysleno, ze netusi, jaka maji prava a jaka prava PCR/urednici porusuji. Natoz nejaka vyrazna zkusenost se soudem. Tim padem ziji v domnence, ze justicni omyl je tak vzacny, ze je vhodne jej risknout, protoze ta sance je proste nizka. Vetsina lidi samozrejme dobrovolne do vezeni nepujde, dokud nemusi(coz uz neni dobrovolne :D).

                    11. pest: to je něco jiného. To byli věřící v totalitní ideologii. Každá totalitní ideologie je filosoficky postavena na mesianistické monistické morálce, pro kterou účel světí prostředky neboť účelem je přeci spása lidstva – ergo logicky, pro spásu lidstva je nutné přinést jakkoli velkou oběť včetně sebe sama.

                      Většina vyznavačů represe typu „raději nevinně zavřít než pustit viníka“ ovšem nejsou vyznavači totalitní ideologie, ale pouze nemyslící paka s duševním rozhledem na úrovni křečka, který nechápe, že kočka za sklem akvárka jej chce sežrat a sveřepě se za ní dobývá.

                    12. Liší se to mírou, nikoli principem. Principiálně je to úplně to samé, jako když některý z těch zakazovačských blbů jede na padesátce pětapadesát, nebo si nezapne pásy, je chycen a bez keců platí. Ačkoli ví, že nic špatného neudělal a reálně nikomu neublížil. Ale pořádek a přísnost musí být.

                      Svým způsobem je to také víra v totalitní ideologii, jen o trochu nižší level než u těch komoušských kurev. Jde jen o parametry – pokud bude hrozící nebezpečí (ať už vymyšlené či skutečné) dost nebezpečné a alternativou bude nějaké měkčí opatření (pro začátek třeba noční zákaz vycházení), tak spousta lidí se té represi podvolí. A ještě budou mít dobrý pocit, že se „obětovali pro blaho společnosti“. Nám dvěma se to nemusí líbit, ale prostě to tak je.

                    13. Jan Mrcasik: vždyť jste právě potvrdil, co jsem napsal :-D

                      Prý že se nikdo nehlásí jako ten „viník“. No jistě. Na úrovni jednotlivce to neplatí, protože žádný nevinný nechce sedět.

                      Ale stádo si spokojeně bučí, je-li „viník“ za mřížemi a je mu úplně jedno, že to není viník. Zase se mi zdá snažíte fušovat do psychologie a vychází Vám z toho stejné blbosti jako D-F s tím Heydrichem minulý týden.

                    14. servisdok
                      9.12.2019 v 18:51

                      Většina chráničů je na 30 mA. No a teprve po pár dekádách celkem širokýho používání se přišlo na to, že sou k hovnu, protože u spotřebičů s jednocestným usměrněním (třeba fén, typickej zástupce, kterým hlupáci mávali, jak pyčowoe chránič všechno zachrání) nevybaví chraníče běžnejch tříd (A, B apod.) s pravděpodobností někde kolem 4:1. Jediný štěstí je, že SEZ začíná všem zmrdím korporátu vypalovat rybník, pže jejich věci jsou fakt v cajku a výrazně levnější, takže ACčkovej chránič u nich stojí tak o pade nebo stovku víc, ne vo půlku nebo 100 % jak i jinejch značek.

                    15. Behemote, máte to špatně a to tak, že úplně. Běžný chránič, který nevybavuje u jednocestně usměrněných, má charakteristiku AC.

                      Charakteristika A by naopak vybavit měla. Aby těch chyb nebylo málo, tak charakteristika B není běžná ani náhodou a cena B-čkového chrániče tomu odpovídá.

                    16. Shi
                      10.12.2019 v 10:44

                      Jo, rychlej myslím než píšu :o)

                      Bčka bývají velký, hlavně do průmyslu, tak se s tím člověk běžně moc nepotká…

                    17. to servisdok

                      Tak, bylo to míněno s určitou nadsázkou :-) Nicméně jsem měl za to, že tělo musí být skutečně dokonale (= imho v praxi obtížně dosažitelně) izolováno od okolního prostředí, aby se vyloučil jakýkoli jiný svod proudu (tzn. aby se nestalo, že nulákem se nevrátí stejný proud, který šel fází tam a chránič -už při rozdílu řádově 10mA, jak píšete- okamžitě vybaví).

                      Proudové známky jsou v soudním lékařství klasika. Klasika není soudní lékař, který připustí úraz elektrickým proudem, aniž by měl proudové známky dokonale zdokumentované (včetně toho, aby se neztratily tkáňové vzorky a histologie…)

                    18. Bohuzial ten nesvar sarlatanskych metod v sudnej praxi nie je obmedzeny len na CR. Takzvani znalci vyslovene veria folkloru. Typicky priklad je popraskane sklo ako znak podpalacstva. A aj slavne odtlacky prstov nie su az take jednoznacne. A pokracovat by sa dalo donekonecna.

                    19. Jak jste to Wildcate myslel, s těmi popraskanými skly, jako příznakem žhářství – kde třeba?

              2. A dají se podplatit, dají se různými způsoby zastrašit, to víš, svědek.

  4. „Francouzská spojka“ je naprosto neškodná. Vzorný občan, daně odvádí, pokuty platí, politicky se neprojevuje, netrestaná, nevyšetřovaná, prostě taková mamča, co volí ANO.

    Spící agent?:-)

    1. Myslím si, že dýfens propadl jistému „okouzlení“, že je velmi důležitý člověk a proto ho neustále sledují dva agenti a třetí na telefonu.

      1. Já si teda myslím, že z hlediska establishmentu jsem zcela nedůležitý, mimo rozpoznávací schopnost, ale vy to asi víte lépe.

        1. Máte důkaz, že Vás odposlouchávali? Ne, domněnku, skutečný důkaz, který nic nerozseká.

          1. Ne, jak jsem ostatně v článku uvedl. Ani nevím, nač by mi takový důkaz byl.

            1. Nojo, ale když není důkaz, není případ :o), je to domněnka, že Vás odposlouchávají. Vy to tak prostě cítíte, pocit, jenže to nestačí.

              1. Já nerozumím. Já nemám žádný případ. Já mám jen takové drobné trable.

                1. Milej dýfensi, Vás může klidně sledovat někdo, do koho byste to ani neřekl, víte? Vy jste posedlý policií, ale to už dávno takhle nefunguje, nejste někomu trnem v oku? (vyjímáme policii)

                  1. Máte důkaz, že Franta Vissarionovič z vedlejší ulice byl estébák, když se ho za komančů celá vesnice bála, dost lidí z jeho okolí (zvlášť ti ukecaní) bylo odsouzeno za ideozločiny do vězení?
                    V databázi estébáků jste ho nenašel, protože spis byl zřejmě skartovaný, a tak je pro vás čistý jak lilie?

                    Člověče vy ste u toho soudu pochytil k životu dost nepraktické móresy.

                    1. Já na estébáky nehraju, tahle stará písnička už mě nebaví. To už je vyhořelý téma, protože nikdo už po třiceti letech jiných prasáren nezjistí nic. Nemáte něco inovativního?

              2. Exlexi, k cemu mu ten dukaz jako ma byt? Ze by pak jako byl jeste vice opatrny na hubu? A nebue to pak uz treba pozde, Ivane Pavlovici?

            2. Já mám pocit, že soused je vrah. Zavřete ho do vězení díky mému pocitu? Jistě že ne.

              1. Já bych souseda zavřel, protože to pes povídal.

                1. Nepovídal, jen čmuchal a štěkal.
                  Na nějakou konzervu.

                  1. V psích konservách se nevyznám, ale kočky by kupovaly Whiskas.

                    1. Hmmm, nie. Kupuju Friskies.

                    2. Vy divoško. :-D

      2. Takhle to vubec nemusi bejt. Staci, aby si jednou zavolal s nekym, kdoz je v kosi odposlechu, protoze dotycny si treba koupil dve gecka od nejaky trvale sledovany osoby. A uz v tom muze litat treba na tri mesice. Pokud behem te doby se objevi neco zajimaveho, odposlech se prodlouzi.

        Uprimne… i kdyby to byl jen falesnej pocit, tak lepe byt paranoidni, nez se divit.

      3. „Myslím si, že dýfens propadl jistému „okouzlení“, že je velmi důležitý člověk a proto ho neustále sledují dva agenti a třetí na telefonu.“
        Nemusí nčemu propadat. Velmi často se stává, že pokud se nějak „namočíte“ do vyšetřování souvislé s trestnou činností, jste automaticky odposloucháván, a to zcela zákonně. Státní zástupci tyto žádosti podespisují naprosto automaticky a často je ani moc nečtou. A „občas“, je-li to žádoucí, se „zapomene“ odposlech zrušit. Zejména v případech, kdy jste z něčeho obviněn a soud do toho přesvědčeným a snaživým vyšetřovatelům hodí vidle.
        Poté, co mne soudy opakovaně zbavily všech obvinění (a že jich vyšetřovatel i státní zástupce za těch 10 let vyzkoušeli pěknou řádku) mi jeden známý policista ukázal kopii přepisu mého telefonního rozhovoru s kamrádem, který se týkal něčeho úplně jiného s tím, abych podobné věci již telefonicky neřešil. Nešlo o to, že by někdo řekl něco, co by samo o sobě bylo závadné nebo že by projednávaná záležitost byla v rozporu s právem, ale o to, že zasazeno do správného kontextu (byť časově skoro 5 let vzdáleného) vyplýval z řečeného zcela odlišný smysl.
        Ono vůbec moc lidí nechápe, jaké nesmysly jsou vyšetřovatelé a někdy bohužel i (dnes již bývalí) soudci schopni vyplodit jen proto, aby fakta přizpůsobili své bujné fantazii. Proto je jeden u výslechu hodný, druhý zlý a je-li to potřeba, i jeden dementní, který zkouší citovat neexistující zákony, jmenovat neexistující osoby apod. Jeden (dnes již bývalý) soudce dokonce při líčení záhadně ohluchl a do zápisu jsem musel nechat načtyřikrát opravit slovo „z příjmu“ místo jím neustále opakovaného „z přidané hodnoty“. Ve slovíčkách rozdíl nepodstatný, z hlediska viny smrtící…

        1. Mimochodem – to namočit se… já jsem se „namočil“ tak, že jsem jako jednatel obchodní společnosti prodal jednateli jiné společnosti, která dělala velké daňové podvody, automobil (z hlediska zákona nový).
          On jej ihned omotal kolem stromu a protože byl ovlivněn alkoholem, z místa nehody utekl a havarovaný vůz zmizel z povrchu světa beze stopy.
          Při dopadení dotyčného daňového podvodníka pak policie samozřejmě prošetřuje každý daňový doklad v jeho účetnictví, a když má v ruce fakturu na auto, které neexistuje… tomu prostě nemohli odolat!

  5. „Že nejste paranoidní ještě neznamená, že po vás nejdou“
    pravil kdysi Edgar Hoover ale i on to myslel s jistou nadsázkou.
    Skutečně, na sledování veškeré elektronické komunikace v ČR není k dispozici ani dostatečný počet lidských zdrojů, ani dostatečně výkonný HW&SW (protože vše by muselo probíhat v reálném čase). Holt nesmíme moc koukat na filmy typu Nepřítel státu (tam jsem vyprskl smíchy, když si v nějaké simulaci otáčeli nákupní tašku s kazetou od herní konzole).
    Na druhou stranu je možné se celkem nevinně dostat do svodky, aniž bychom byli zájmová osoba. Stačí, když je zájmová osoba na druhém konci linky a už máme ucho taky. Důležitost aktivit zdejšího pana domácího bych nepřeceňoval – zas tak důležitá postava českého undergroundu není, aby na něm silové složky visely 24/7. A pro zabezpečenější hlasovou komunikaci bych doporučoval VoIP kecátka typu Viber, nebo podobné – s tím si totiž třípísmenné instituce neumí poradit, protože narozdíl od klasických telefonních operátorů nemají klasické obchodní zastoupení v zemích, kam na ně došáhnou – legislativa s nimi doposud nepočítá.

    1. DF muze bejt cviceni pro novy opicisty. Je to clovek, kterej uz je stejne nasranej na PCR i na system celkove, takze co se muze stat? Tak si na nem naucime mladochy. DF neni uplne blbej, jeste navic poskytuje zpetnej feedback! IDEALNI! Co vic clovek muze chtit? :D No a ten mail odchytila nejaka analyza, to by zase nic divnyho nebylo, kor nesifrovanej mejl, ty se analyzujou idealne. Co cekat od statu, kde ACR hleda odbornika na boj s internetovymi hrozbami a zverejni v inzeratu citlive udaje. A jako bonus se inzerat spatne zobrazuje :D

    2. Tyhle kecy o „nedostatečném výpočetním výkonu pro plošné šmírování“ mne vždycky dostávají.
      Kapacita pro real-time počítačovou analýzu odposlouchávaných dat samozřejmě existuje už přes dekádu.

      Viděl jste někdy v životě něco většího, než blade server? Něco, co se používá v opravdu velkých firmách právě v paralelních real-time nebo near-real-time aplikacích? Jmenovitě třeba sálový počítač IBM z14 Model 04 kombinovaný s úložišti IBM DS8950F?

      To je 250000 transakcí za sekundu na 32TB RAM, stovkách procesorů vč. jednoúčelových pro kryptografii v reálném čase a jiné matematické speciální úlohy, kapacita 6 PENTABytů dat na jedinou krabici (a s virtuální páskou až 19PB na 1 cluster), a běží na tom kromě proprietárního z/OS i fork běžného Red Hat Linuxu.

      Mainframy u nás jako jedno z prvních začalo používat statistické oddělení StB a posléze Finančák, který na nich jede dodnes.

      Obecně represivní státní agentury jsou dodnes největšími zákazníky IBM právě pro kombinaci výpočetního výkonu koncentrovaného na fantasticky malé ploše a energetických nárocích (1ks z14 má fingerprint dvou racků, se zdrojem a chlazením šesti, ale přitom má výkon celé serverové farmy) a seamlessly integrovaného ukládání neuvěřitelných objemů dat, přičemž to všechno je vysloveně by-design optimalizováno pro ukládání transakcí v reálném čase.

    3. Pri soucasnem stavu techniky otazka nezni zda byt paranoidni, ale zda jsme paranoidni dostatecne…

  6. Jen komentář k tomu videu z čínského vlaku. Není otázka, jestli to tu budeme mít. Už to tu dávno máme. Není to nic jiného, než registr přestupků daného občana a číselná hodnota je jen obdoba našeho bodového systému, který se kromě dopravy použije „globálně“. Inovativní je na tom v CN jen ten real-time elektronický přístup, ale to je tu taky jen otázkou času. Čutálisti už to takhle používají (odepření služby) a rozšíření do dalších oblastí je jen otázka času a několika novinových článků – když jdeš pro zbroják, tak se kouká na registr trestů, brzy přibude i registr přestupků a třeba na letiště (už inovativně vybavené rozpoznáváním gesichtů) by tě meli pouštět proč, když jsi za posledních 5 měsíců byl 4 zadržen ožralej, z toho jednou za volantem? Mohl bys dělat bordel.
    Čína není zas tak moc rozdílná. Je prostě jen pár let před námi.

    1. q: nikoli, naprosto podstatný rozdíl spočívá v tom, že „sociální kredit“
      1) nedodržuje spravedlivý proces, tzn. neexistuje řízení v němž by se osočený mohl hájit, odvolávat, dovolávat a neexistují opravné prostředky;
      2) nezapočítávají se pouze přestupky, ale i naprosto legální, avšak vágně definované „antisociální chování“ spočívající v prohřešcích proti čínské verzi politické korektnosti a kádrovému profilu – např. jakékoli osobní setkání s disidentem automaticky strhává body.

  7. Pane domácí, a nemluvíte ze spaní? S paňmámou jste se seznámil jak?

    1. S vaší paňmámou, Voves? To nechtějte slyšet.

      1. No ta má občas slouží poho na zubním, možná byste se nechtěl slyšet sám :+). Nic ve zlym, někdo se bojí zubaře párkrát do roka, někdo vždycky, když se zapomene v hospě.

  8. Aha. Některý věci začínaj dávat smysl.
    Někdy kolem roku 2016 jsem byl předmětem kontroly Celní správy. D1, podzim, kolem 19 hodiny, sychravo, mlhavo, déšť. Jel jsem v autě, který nemoho za žádnou cenu jakkoliv provokovat, natož celníky.
    Stažen na benzinku 20km pod cíle cesty, vágně projity doklady a celník šel po obsahu auta. Důkladně, ale na přímý dotaz prý jen v rámci kontroly. Auto třídveřové, 5 krabic složených v miniprostoru za sedačkami nemohl vidět ani omylem, přesto nedal pokoj, dokud je nevyčuchal. Prý otevřít. Trošku jsem se zdráhal, kdo mě zná, tuší obsah :D
    Celník byl napřed radostný, že má uloveno, ale když jsem to otevřel chvíli nemluvil.
    Pak se zeptal, co prý to je. A jestli k tomu mám nějaký papíry.
    Vysvětlil jsem mu, jak se věci mají, uznal, že to není kontraband, asi na půl hodiny se zavřel s kolegou v autě a pak mě poslali domů.

    Do přečtení věty v článku jsem to přikládal náhodě. Ale protože jsme obsah krabic domlouvali telefonicky, ve více lidech a krycí název byl „krmivo pro psy“ a šlo o opakovanou cestu na stejná místa, dává F-D postřeh o telefonátu s „matrošem“ smysl. Díky.

    1. co to bylo? sem zvedavej…:)

      1. Krmivo pro psy?

  9. Při případné politické angažovanosti počítejte s následujícím:
    1) všechny Vaše příspěvky na sociálních sítích jsou archivovány
    2) všechny Vaše diskuzní příspěvky jsou archivovány
    3) nejspíš vše co pronesete na schůzce dotyčné partaje bude nahráno
    4) neziskoví politruci pohybující se i zde na diskuzích znají Vaší identitu
    Vše je připraveno pro případné použití ve správnou chvíli. Například eurosoudruh Máca použil můj příspěvek ve svém propagandistickém článku před volbami, ale protože je debil, zapomněl smazat z prinscreanu časový údaj, ukazující, že to sbíraj v desítkách minut po zveřejnění. Jindy zase eurouvědomělí diskutující, jen tak bokem zde v diskuzi zmíní v příspěvku Vaše bydliště, i když jste ho při registraci nikde nezadávali a IP zobrazuje místo o notný kus vedle.
    Asi mají kluci nějakou výjimku z GDPR.

    1. Proboha, pokud si dodnes nekdo neuvedomil, ze co se na Internety nahraje, to tam zustane, tak je to vul jak vrata. Anonymita na internetu je jenom zdanliva, jak dokazuji ruzni aktiviste z 4chanu a jinych webu, kteri nemaji problem nekoho najit pres par postu.(a to jsou amateri(ve smyslu, ze se tim nezivi, nikoliv vysledky :D ) IMO je tady duvod, proc ve skolach neni internetova gramotnost(krome toho, ze to nema kdo ucit :D)

      BTW porad bychom na tom mohli byt hur, mam ten pocit, ze ve Francii je zakazane sifrovani e-mailu :) My alespon muzeme jeste sifrovat :D

      1. Mně je samozřejmě jasné, že to co se na ty internety nahraje tam zůstane. Kdyby si eurosoudruh Máca dal tu práci a listoval 18 měsíců zpět, tak ani neceknu. Ale evidentně jsou tu organizace, které mají potřebu archivovat vše v řádech minut a řadit do příslušných složek, aby bylo po ruce až bude třeba.
        Ostatně tenkrát šlo o úplné prd, potřeboval jsem ověřenou zprávu dohledanou v cizím jazyce v češtině a v češtině, jak už to tak bývá byla jen na webu, který zaručeně provozuje osobně Putin. Vlastně by ch se nad tím vůbec nepozastavil, kdyby printscreen rok a půl starého příspěvku neobsahoval údaj zveřejněno před 30min.

        1. Putin, že provozuje osobně nějaký web? Vy jste zešílel :o)

        2. Putin je v podstatě nekomunikativní a uzavřený člověk, velmi obezřetný, má akademické sklony, je velice chytrý, byl to spolehlivý student, nikdy na sebe neupozorňoval v negativním smyslu, neměl žádné incidenty. Působil i v západním Německu, je vyškolený tajnými službami tak, že o tom nemáte ani páru. Prej provozuje osobně web, to mě rozsekalo :oD.

          1. Zkuste si přešlápnout.

            1. Pokud to bylo Vámi myšleno jako vtip, že to provozuje Putin, tak pak to beru.

              1. Pan Máca na mě potřeboval něco najít. Našel na mě pouze to, že jsem na FB sdílel článek z Aeronetu a tím pádem jsem byl odhalen jako Putinův agent. Ta sdílená informace sice byla pravdivá, ale to eurohodnotové soudruhy nezajímá, zdroj byl rozhodující. Celé by to byla prkotina, kdyby printscreen rok a půlstarého příspěvku neobsahoval informaci, že byl uložen prakticky obratem po zveřejnění. A tím pádem mě přestala být divná spousta dalších věcí, protože začalo být jasné, že mnozí diskutující např. na idnesu nemají geniální pameť, nýbrž mají složku ze které citují.

          2. Putler v západním Německu nikdy nepůsobil a i ostatní vaše „informace“ o něm jsou zcela převzaté od oficiální ruské propagandy. Putin nějakou dobu dělal ve východním Německu (konkrétně v Drážďanech) průmyslového špióna, maskován přitom za ředitele Domu přátelství SSSR-NDR pod Lazarem Matveejevem. V devadesátém – poté, co ho Němci po pádu berlínské zdi málem zlynčovali – se vrátil do Ruska a dost dlouhou dobu nosil Sobčakovi kufřík s papíry. Ve dvaadevadesátém byl obžalován za hospodářské machinace, konkrétně za rozkrádačku a kůži mu zachránily jen jeho bývalé gebistské vazby.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017