Nesprávný občan - zpět na článek

komentářů 17

 1. Dalo se čekat, šroub byl nasazen a klíč vnitrem uchopen…

  Něco se nedávno v tichosti změnilo. To Déjà vu vnímám od Nice kde dodnes postrádám záběry kamer celé jízdy kamionu. Dnes zase chybí rozhovory přímých svědků (kamer, lidí) z Německé ulice z jízdy kamionu. Má ústavní svoboda přístupu k informacím také postrádá svědectví lidí ležících v domácím nebo nemocničním ošetření. Kde jsou ty hordy reportérů, u vraku Ruského letadla, vrtulníky CNN atp. . Copak novináře někdo řídí centrálně? Když řeknou, mrtvé dítě na pláži musí být všude tak se stane. Přece se od Číny ústavou lišíme! Svoboda tisku musí vznikat ze samostatného myšlení reportérů a lidé na informace mají nárok. Doufám, že Chovancovo dílo „placených „předžvejkávačů“ bude jednou odsouzeno jako totalitní.

 2. Cohen se zamračil. „Něco ti řeknu. Já nemám nic proti otrokům jako takovejm. Sám jsem jich už v životě pár měl. Sám jsem už jednou nebo dvakrát otrokem byl. Ale když jsou někde otroci, co tam určitě najdeš?“
  Mrakoplaš se na chvíli zamyslel. „Biče?“ zeptal se nakonec.
  „Jo. Tos to přesně trefil. Biče. Na otrocích a bičích je něco poctivýho. Tak… a tady žádný biče nejsou. Tady totiž mají něco horšího než biče.“
  „Co?“ zeptal se Mrakoplaš a bylo vidět, že začíná propadat panice.
  „To brzo zjistíš.“
  (Terry Pratchett; Zajímavé časy)
  ______________________________________________
  01/ Ne, nikoli, novináře nikdo centrálně neřídí, protože ti, kdo formují současný svět, už dávno zjistili, že centrálně řízená totalita je nespolehlivá, neefektivní a neudržitelná. Ano, může to mít jakési viditelné „centrum“, například Brusel, ale ve skutečnosti ten systém budují jako decentralizovaný, samořídící se, autocenzurní, trvale udržitelný… Když se pokusíte předělat společnost pomocí násilí, cenzorských úřadů, vězení, koncentráků a zatýkání, časem se vám to zhroutí. Použijte ale vhodně aplikovanou asertivitu, newspeak, sociální inženýrství, „veřejnoprávní“ média, tzv. „dobré úmysly“, pseudohumanitu a neoliberalismus (který je sám o sobě totalitou jako řemen, jen je ta ocelová pěst v hedvábné rukavičce), (ne)ziskovky, komedianty, mediální mesiáše a od reality odtržené úchyly sídlící kdesi na univerzitách a ono to půjde samo. Podstatou opravdu není řídit centrálně novináře, mnohem lepší je jim naprogramovat v mozku úplně nové pojetí světa a pak je za to začít „platit“, což samozřejmě zdaleka není jen o penězích, ty jim sype jejich oligarchou vlastněné vydavatelství a oligarche dobře vím, proč je být za dobře s režimem. Občas je někde zmíníte, někam pozvete, do debaty si je pozve „veřejnoprávní“ televize, aparát jim dá „novinářskou cenu“. Jak dobře to funguje sám vidíte a i v článku je nepřímý odkaz na ukázku toho, jak se pak modifikovaná média osamostatní a začnou plnit svou roli – například vytvářet a propagovat seznamy nepřijatelných „proti(cokoli-se-zrovna-hodí) médií“ a podobné hanopisy. Tohle se dělo v minulosti, samozřejmě nikoli tak sofistikovaně jako dnes, už mnohokrát.
  02/ Problém není dán samotnou ústavou, ale tím, jak se vykládá a jak dodržuje. Všechno jde ohnout – jen si vezměte ústavu USA, spolu se svými dodatky pragmaticky a úsporně, bez velkého vykecávání, napsané dílo, které jasně definuje pravidla, je nasné, oč autorům šlo a proč to psali. A pak najednou přijde jakýsi novodobý černý mesiáš (viz bod 01) a najednou je možné s touto ústavou nakládat jako s hadrem a soudy to ochotně posvětí – připomeňme si například jeho zdravotnickou reformu, která ústavě rozhodně odporovala. Samozřejmě – to vše ve jméně oněch zmíněných „good intentions“, kterými je zpravidla dlážděna ona cesta do pekla. U nás? Ústava (a vztažené dokumenty) například nepřipouští dikriminaci. Ano? Samozřejmě, jen se potom ptejme, jak sakra může existovat onen „zákaz prodeje o svátcích“, který je klasickou diskriminací, jak zaměstnanců, tak firem a v důsledku i zákazníků.
  03/ Tohle celé už dnes nestojí na klasické svobodě tisku, snad až na některé, poměrně drobné excesy, kde systém narazil na zásadní, jím definované tabu a nerozpakoval se brouka zkusit zašlápnout. Jde spíše o to, že „samostatné myšlení“ se v průmyslově produkované žurnalistice připouští zhruba stejně, jako maso v průmyslově vyráběných uzeninách. Takže – do redakcí proudí systémem předprogramovaní pisálkové, často silně ve vleku svých osobních, vnitřních, mentálních odchylek, to se misí s naivními idealisty, jež velmi rychle pochopí pravidla moštárny a buď se přizpůsobí, nebo odejdou do jiných, minoritních médií (to jsou ta na zmíněném seznamu {euro}režimu nepřátelských médií), nebo se na to prostě vybodnou a jdou dělat něco jiného. A teď si to celé zasaďte do kontextu doby, kde stagnující společnost občanů padá v součtu inteligenčně i schopností reálně myslet ke dnu, probíhá všeobecná informační válka, jejíž reálné účastníky ani neznáme a vlastně už vůbec nevíme, „kde domov můj“ a kdo nám zrovna nařizuje, jak máme žít. Pozitivem je, že pro vás zítra nepřijde gestapo. Negativem ovšem je, ře vaše děcka, příbuzní, přátelé a lidé ze sousedství pomalu začínají jevit příznaky intoxikace oficiální propagandou a jednoho dne možná dav bude zase nadšeně sledovat popravy (nikoli nutně fyzické) tzv. ideozločinců. Ano, Orwell měl pravdu.
  04/ Sám princip „demokracie“ a „svobody“ tohle řešit nedokáže. Může pomoci „trh“ názorů a kritické myšlení, jenže – přiznejme si to – i skutečný trh s blbými párky bez masa jasně ukázal, co vlastně dav chce. Svoboda, pravda, sebeurčení, spravedlnost, bezpečí, pozitivní vývoj společnosti… ovšem za cenu nejistoty, tvrdé práce, přiznání si reality, osobní odpovědnosti, účasti se na alespoň lokální úrovni správy zájmů občanů, to rozhodně nejsou.

  To lidé rozhodují o produktu, který nakonec dostanou. Blbé je, že tady děláme hromadný nákup a většinu nějaké „ideály“, či budoucnost, rozhodně nezajímají.

  1. Hmm, asi jsem opravdu to tlačítko „Odpovědět nezmáčknul. :-(

  2. Ha, tenhle díl si nepamatuju. Možná jsem to nečet, ale pro jistotu, můžete osvěžit paměť?

   1. Jedná se o parodii na staré Japonsko(nebo Čínu? jedno z toho), kde Dvoukvítek svými pamětmi páchá zlo. Celý příběh se odehrává na Vyvažovacím kontinentu v Agateánské říši. Barbar Cohen a jeho parta dobrodruhů spolu s jedním učitelem plánují důchod a tak je napadlo, že si vezmou říši. Císař chce po Ankh-Morporku „Máka“ a tak tam přesunou Mrakoplaše, který svým vlastním způsobem se stane hrdinou.

    Nejsou zde spoiler tagy, tak jen tak obecně :)

    1. Jo, vyvažovací kontinent, mám dojem, že to jsem nečet.

     1. Přišlo mi to docela nudný a najednou to skončilo :D Celkem příjemná kniha. A stejně jako u Cimrmana – když člověk zná původ, pobaví se 2x tolik =)

 3. http://www.infowars.com/breaking-obama-bans-free-speech-in-the-dead-of-night/

  Ano, ja tohle zazil. Breznev, Husak a pozdeji Jakes, jedna strana, jedna mladeznicka organizace, jeden nazor a jedny svetle zitrky pro vsechny.
  A je to tu zase.
  Se zkurvenou Prazskou kavarnou, americkou ambasadou, Halikem, papezem, gaypride pruvody a EU compliant hodnotami jako predvoj delnicke tridy sveho casu.
  Cubky novinarske jsou porad stejne, ty nastavi anal kazdemu, kdo zaplati.

  Akorat se lehce zmenila frazeologie, dneska jsou to homofobi , xenofobi a extremni pravice, za totace to byly protisocialisticke zivly a zaprodanci Zapadu. Podstata ovsem stale stejna – cokoliv kladouci odpor statni masinerii na pravdu a lasku bude eliminovano silou.

  Paradoxne v Rusku, coby nastupnickem statu SSSR zadne ministerstvo pravdy nemaji a naopak tam maji funkcni opozici.
  Zatimco v EU se rusi referenda (Brexit potichounku predelan na Bremain) , falsuji volby (ze, pane prezidente Van der Bellene) a Merklova rika, ze za bezpecnostni krizi Nemecka nemuze 1,4 milionu krimionalnich vyzirku (za rok si naslo praci celych 38tisic), ktere do Reichu natahala ona a jeji pravdolaskarska komanda, kdepak, za bezpecnostni krizi v Nemecku mohou urednici, kteri nedokazali vyhostit Tunisana kvuli formalnim nedostatkum na jeho pasu.

  1. Já bych soudruhy (tedy ty z východu, aby nedošlo k mýlce) zase tolik nepodceňoval. Mně přijdou ty komise jako jedna za osmnáct a druhá bez dvou za dvacet :)
   http://www.kommersant.ru/doc/3131019

  2. Ty seš ten co prodává to zlato?

   1. Nema to byt „kupujes“ zlato?

 4. D-fensi, skoro bych si přál, abyste tu vyjebanou křišťálovou kouli nevlastnil.

 5. Barack Obama nositel Nobelovy ceny míru podepsal v pátek rozpočet pro Pentagon(603mrd.USD), v němuž je připojen i zákon „Countering Disinformation and Propaganda Act“ z něhož vyplývá, že bude vytvořeno „Global Engagement Center“ a na něj vyčleněno v r.2017 až 60mil.a v r.2018 až 80mil.USD.Půjde tedy o jakési Ministerstvo pravdy či propagandy, jak je libo.
  Rovněž tak v BRD na min.vnitra vzniká podobný projekt s bojovným názvem „Abwehrzentrum gegen Desinformation“
  Šíření fake news,atd. bude trestné. Příslušné zákony se už chystají.
  Také soudruh Juncker se zamíchal do debaty a varoval před hrozícím nebezpečím manipulace dezinformacemi a nepřátelskou propagandou na soc.sítích.
  Ještě nějaké otázky?

  1. Ja vedel, ze ten cyklostyl z ’89 se jeste sikne…

 6. Jupííí, kucí tohle – http://zpravy.idnes.cz/zaruceny-prijem-pro-vsechny-finsko-d6a-/zahranicni.aspx?c=A160826_062000_zahranicni_pas – se mi líbí. Kapitalismus sublimoval do komunismu..:-) Na tohle – na zkorumpování a uplácení svých vlastních občanů – jsem čekal dlouho…:-) Koláče bez práce, o tom se mi ani nezdálo. Natož, že se toho dožiju..:-) Marná sláva, žijeme ve fantastický době.

  1. Klidek. S tim se pocita. Helicopter money, ye’know?

  2. A sakra. Zase nam stoupne nezamestnanost :-/. Ty damy, co doted sedely na pracaku a pridelovaly dotace pro „dyk more“ budou bez prace. Klienti se uz ted uci finsky.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017