Neředěná esence zmrdství – práce u operátora - zpět na článek

komentářů 79

 1. Pred tremi lety autor nastupoval jako ucho k operatorovi, delal tam jeden a pul roku, ale ted uz dela delsi dobu jinde :)

  1. V tomhle případě bych považoval za „delší dobu“ čas kterej mu trvalo než se z toho oklepal.

 2. Nic nového pod sluncem, (nejen) v oblasti telekomunikací běžný stav. Zažil jsem (i když zaplať bůh) ne jako prodejce, ale jako servisní technik. Zmrdismus všech těch pologramotných, nafoukaných podšéfovských a šéfovských hovad byl do nebe volající a na ránu pěstí. Jejich dennodenní navádění ke lhaní, polovičatým řešením, podrazům i další idiotské nápady již nikdy nemíním zažít. Debílek, který nerozezná tranzistor od diody a zajímají ho jen (okamžité) prachy, mi nebude vykládat jak mám dělat servis. Stačilo a to doživotně, raději budu dělat klidně za polovina sám, ale už navždy bez šéfa. V tomhle oboru je to od určité „úrovně“ jen banda neskutečných sviní…

 3. Jo, až nafasujete šéfa ukázkového sociopata, to pak je jiné kafe. Takového jednoho přímého nadřízeného mám, bohužel u firmy, kde mne práce jinak i baví. Nevím, co s tím, je to pro mne za ta léta, co jsem pracovně činný, úplně nová situace a nemám s tím zkušenosti.

  1. Zažil jsem, taky jsem nevěděl co s tím, skončil jsem a pak byl vyhozen on.

   1. Bud s nim muzete jit do valky (jestli jste normalni, tak ji pravdepodobne prohrajete a mozna skoncite s rozvracenou rodinou a u psychiatra), nebo s tim seknout a jit o dum dal. Doporucuji variantu b). Varianta a) za to skutecne nestoji.

  2. Sociopat muze byt nekdy vetsi problem, nez psychopat, protoze to neni tak okate. My meli ve vedlejsim oddeleni psychopata. Zacal kricet, nadavat, vyhrozovat zmrzacenim (pred mnoha svedky, venku pred budovou), hazet predmety, nejdriv jen tak, pak po spolupracovnicich, po namazerech… Ale byl kamarad s generalnim reditelem, tak tam porad „pracoval“ (chodil do prace, skutecnou praci prevedl na svoje podrizene). Jenze pak uz se vybec nehlidal a pred financni reditelkou, co vcelku nahodne prisla, zacal bezduvodne sproste nadavat a zapletal do toho i urazky nekterych narodnosti, ackoli ho mohli slyset zakaznici. Tak byl vyhozen. Vystridal pak 9 pozic za 7 mesicu. Nebyt tohohle, jeho pozice by byla neotresitelna.

   Nejhorsi na tom, je, ze do tohoto stavu se dostal ani ne za rok na manazerske pozici. Pred tim to byl mily, kamaradsky, atleticky chlapik, co miluje svoje dite a se kterym je radost pokecat. Za nekolik mesicu z nej byl nervni kostlivec, za nekolik dalsich kricici pupkac, co se naprosto nekontroluje.

   1. No, než z toho člověka udělali šéfa našeho oddělení (což se stalo těsně před tím, než jsem tam nastoupil), tak prý byl celkem snesitelný. Jenže dostal funkci a začalo peklo. Já jsem tam ještě relativně nový, takže oficiálně na mne munici ještě nemá a tudíž mne nechává ještě na pokoji, ale to se zřejmě postupem času změní s tím, jak začnu přebírat některé projekty a on mne začne vnímat jako rostoucí hrozbu pro svou osobu. Sice nechci nic než jen dělat si práci, která mě baví a nehodlám se s nikým porovnávat, ale vysvětlujte to sociopatovi. Postupně se ale zvedá opozice vůči němu i v jiných odděleních, které s tím člověkem musí spolupracovat a tam už pár vlivných lidí je. Já sám zatím saji know-how, jak to jen jde a dokud na to mám prostor. Jakmile mne ten dotyčný začne opravdu považovat za ohrožení své osoby a vést proti mně své proslulé zákulisní čachry, jdu jinam. Jako programátor si snad jiné místo najdu rychle a nějaké žabomyší války a sloužit jako cíl neustálého poukazování, kde všude jsem udělal chybu a jak to musel on zachraňovat s nasazením života ve dne v noci, fakt nemám zapotřebí.

    1. Pak je tu ještě možnost pohrozit výpovědí, protože „já tady nemusím bejt“ a „mám každý měsíc dvě nabídky od konkurence“, což v současné době není ani daleko od pravdy – a zmrd ti dá pokoj, protože firma si uvědomuje, jaký je teď hlad po lidech. Pak si budeš dál dělat práci, která tě baví.

     1. Je to tak. Narozdil od vetsiny zamestnani, na pozici programatora stale jeste neni „deset dalsich, kteri to budou delat i za mensi penize“. Jenom bych, v ramci redukovani zmrdstvi a agentu s teplou vodou doporucil se vyhnout personalnim agenturam, protoze ti si reknou klidne i o trojnasobek nastupni mzdy.

      1. Je to tak i není. Bohužel většina kódérů je snadno nahraditelná x dalšími. Srovnejte si to se situací před 10 lety, kdy začli nastupova frameworky.
       Dobrý programátor nahraditelný není, ale ruku na srdce, kolik je jich ve firmě potřeba na skutečné problémy? Jednoho? A dělá se to tak, že na coreové algoritmy se to nakoupí, nebo outsorcuje a ten balast okolo už slepí o kódéři. A těch jsou kvanta, tady Pepa z vedlejší vesnice již půl roku dělá v péhápku…
       Jsou firmy a aplikace, které si dobré programátory podrží, ale drtivá většina IT průmyslu jsou instant řešení a chujoviny. Teď dělám již nějakým rokem pro banku a želbohu tento trend dorazil i tady. Nakoupí se to Oráklu, support zaplatíme, kokotiny kolem polepí „vývojáři“ v Javě….

       1. Nerikam, ze koder je nenahraditelny. Rikam, ze zatim je stale jeste vetsi poptavka nez nabidka. Zejmena po lidech s nejakymi zkusenostmi (5+ let praxe).

        1. I já jsem zažil instalaci sociopata do vedoucí pozice, a to v lidských i pracovních letech u firmy, kdy jsem se naivně domníval, že mám už určitou pozici vybudovanou. Instalovaný zmrd byl slizký a fungující pracoviště v krátké době převrátil vzhůru nohama. Dosáhl toho docela jednoduše: vymyslel pokaždé nějakou píčovinu a trval na ní. Nu a jelikož jakýkoliv kontakt nebo diskuse s ním byly nesnesitelné (což není jen můj dojem, potvrdili by vám to i další normální lidi, kteří měli tu smůlu a narazili na něj), málokdo se s ním chtěl přít a oprávněně na něm požadovat nějaký standardní způsob práce a provozu vůbec. Onen zmrd se považoval za formálně vysoce vzdělaného a dával to všem ostentativně najevo (všichni jste blbí), ale jakmile měl cokoliv udělat samostatně, neřku-li něco rozhodnout nebo se pod to dokonce (!) podepsat, nastalo čiré neštěstí. Nejdřív jsem to nechápal, ale po nějakém čase už mi působilo i jisté potěšení sledovat, jaká muka mu způsobuje nutnost pracovat a nést za svou práci jakoukoli odpovědnost.

         Konvenoval ovšem überzmrdům z managementu (jelikož směrem nahoru byl velmi flexibilní, řečeno dnešní terminologií) a jeho pozice u vedení firmy se jevila neotřesitelná. Navíc bylo zřejmé, že až vyprodukuje nějaký zásadní průser, nebude mít sebemenší zábrany to hodit na někoho ve svém okolí. (S výhodou na někoho, kdo má páteř, konsistentní názory a nedá se sebou orat, tudíž by mohl pro zmrda být potenciálně nebezpečný. Mně stačilo jednou-dvakrát říct, že červená je imho opravdu červená, a byl jsem velmi rychle za potížistu). Usoudil jsem, že na koexistenci s něčím podobným na pracovišti nemám nervy. Značně demotivující bylo také zjištění, že převážná většina spolupracovníků sklopila uši a nebyla ochotna k jakékoli sebeobraně (ba ani pasivní resistenci), i když se choval všeobecně odporně. Také, poučen z klasické D-FENSovy zmrdologie, věděl jsem, že rozhodně nemohu počítat s čestným bojem. A jít do soutěže „větší hajzl vyhrává“, případně se nechat sejmout ze zálohy, pokud bych neprasil více, než moje založení a vychování dovoluje … do toho bych fakt nešel … (Podotýkám, že i v našem oboru nejsou lidi -kvalifikovaní už vůbec ne- , což zmrdímu vedení nikterak nevadí …)

         Takže i já radím v těchto situacích k ústupu. (Já jsem zůstal v oboru a dnes žiji v rámci možností v relativním poklidu. Jemu naopak zůstal na krku personálně zdevastovaný úsek ve firmě se zmrdským vedením. Jestli dnes vím něco bezpečně, pak to, že bych s ním určitě neměnil…)

 4. Kdybyste tam měl méně zmrdů, přečetl bych si to celé…

 5. Mimochodem, je zajímavé, že autora článku nechali pracovat jako prodejce i po jeho výpovědi. Zmrdečků je zjevně málo :)

  1. tak kam ho maj dát, když má smlouvu na prodejce.

 6. Moc hezkej článek, zažil jsem v jedné práci naprosto stejnou situaci, začátek, vývoj i konec. Jenom jsem měl do začátku dobrýho šéfa, pak mu z toho asi mrdlo a zabil se. Jo, abych nezůstal u toho že je to fajn článek, nemohl bys napsat ještě jeden článek a vysvětlit případné vojebávání a těžení dopodrobna? Třeba pět bodů, který bys rozebral víc, aby z toho vzniklo něco co můžem nějak použít, případně se tomu vyvarovat / poučit se z toho. Díky moc.

 7. Už jen samotný název článku mě odradil. Soudím, že zbytek bude stejná „neředěná esence zmrdství“.
  Bude-li na tom někdo z důvodů diskuze trvat, přečtu si to. Jinak na to jebu, seru, mrdám…, drahý autore. :-)

  1. Ach ….. můj ….. Bože.
   Udělal jsem tu chybu, že jsem předběhl požadavkům, a přečetl si to. Jediným, zdůrazňuji: Jediným pozitivem článku je apel na to, aby lidé četli smlouvy, které podepisují. Což já dělám běžně (včetně těch malých písmenek – jsem k tomu, coby myop, poměrně dobře disponovaný), a zároveň se kochám nadějí, že totéž činí čím dál větší procento zákazníků, takže ani tento apel už není příliš objevný a up-to-date…
   Jinak je článek prezentací nekonečné frustrace jakéhosi almost teenagera, který absolvoval nějakou tu „vysokou“ školu (pro budějčáky: Vysokou školu evropských a regionálních studií), a teď zjistil, že obor „využití OS MSWindows 10 v paleolitu“ je mu v praxi úplně k … ničemu, takže se, vzhledem k absenci jakéhokoli použitelného vzdělání, musel nechat nalejt jako prodejce hrnců.
   Neříkám, že jsem se ve své profesní kariéře těmto smutným zátočinám ani nepřiblížil (ale na dotek to nebylo, vážně! :-) ), ale nikdy, a to ještě jednou zdůrazním: NIKDY jsem tento svůj profesní fall/fail nedával za vinu svému zaměstnavateli, ale jen a výhradně sobě.
   A, to, že bych se chtěl v oněch neblahých dobách prezentovat jako lůzr, nebo dokonce své loserovství předvádět jako jakési „odhalování zmrdů“, to by mi vážně stud nedovolil.
   Ale jak vidno, časy se mění… :-(

   1. Asi tě nevzali ani na místo operátora a máš z toho dodnes mindrák 😂

    1. Asi tak. Netáhlo obecné.

    2. operátor… operátor… to je ten člověk v bílém plášti a s kudlou, který operuje?

     „Kráčí chirurg z pitvy,
     krev mu kape z břitvy…“

     1. Tady je to samej čurák a čuran, ale mezi Irákem a Íránem je rozdíl, vy…
      (Nebudu čtenáře urážet odkazem.)

      I mezi restaurátorem a restauratérem je rozdíl.
      A operatér může být šikovným operátorem.

    3. Jo, jo… To bude tím, že mě nevzali ani na místo operátora… Ačkoli si nejsem úplně jist, co taková funkce vlastně obnáší, drahý pane džersýse… :-)

 8. Chudinko, tak oni ti osklivci po Vas chteli praci. Spise jste se mel jeste par let ucit anglicky ( assasement se opravdu nepise) a mozna Vam mohl tatinek dake parkrat vysvetlit ze se sproste nemluvi. Neni divu ze to u operatoru vypada, kdyz tam drou takovato usluzna netahla.

 9. Abych citoval Ricka a Mortyho: Existuje někdo, kdo zaměstná naprosté ucho a není zlý?

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017