Nepeníze - zpět na článek

Počet komentářů: 216

  1. Jenom jídlo? Možná byste se divil, kde všude a za co všechno berou stravenky…
    Sekundární peníze, tedy oběživo, si najde sekundární cestičky oběhu…
    Nějak mi to připomíná staré dobré časy italské liry, kdy místo drobných mincí existovaly stovky druhů různě potištěných papírků*…
    A za zmrzlinu se platilo (několika) stovkami…

    * Snad to byly skutečné bankovky – vydávané spoustou místních bank na rozdíl od státovek, kterým se dnes říká „bankovky“…

    1. Feri má v hlavě nas*áno…“stravenky na kultůru“ už dávno existujou – FLEXI PUSSY (pasy) :-p

      A jak píší kolegové níže, množství propadlých žrádlenek není zas tak veliké, navíc se zavedením ekaret rapidně kleslo, bo se nejstarší odečítají jako první.

      1. Čo tým chcete povedať, že stravenky nie sú intergalaktická pičovina, ale iba najväčšia pičovina pod slnkom?

        1. Nevím jestli jsou nějaké stravenky na Voyageru, aby to mohla být „intergalaktická picovina“. Beztak by už dávno propadly. :-D
          (Samozřejmě že bych radši slevu na dani než nějaké pseudopeníze)

          1. To ayi kazdej. Jenze sleva na dani není na poradu dne*, tak zaplat Pán Býček aspon za ty pseudopenize.

            *zvedat dane se budou, vy fmejdi. Ty slevy na jizdnym a dotace pro Agrofert je treba z něčeho zaplatit.

      2. Co Feri. Ale nová přesedkyně TOP09 stojí taky za to. Zlatej Feri proti ní.
        Už to že má na ruce vytetované jména členů své rodiny V ARABŠTINĚ nesvědčí vůbec o ničem dobrém. Multikulti svazáci 35+ pomalu ale důsledně zamořují českou politickou scénu. Ještě budeme s láskou vzpomínat na Ovara, Pružinského, Nečase, a jednou možná i na Kradlouska a Bureše.

        1. Bys je nevolil ani kdyby mela ty jména vytetovany v azbuce, tak nedelej vlny.

        2. Mě ta volba potěšila. Poperou se o hlasy s Piráty a Zelenými, v ideálním případě nepřelezou 5 % a snad už všem musí být jasné, že tady se žádná pravicová politika nekoná – větší šance pro nějaký skutečně pravicově-konzervativní projekt. Který? Momentálně je tomu nejblíže (a ideálu bohužel stále značně vzdálen) VKml.

          1. Topka nebyla pravice nikdy a snad to sobe ani netvrdili. Topka je klasickej stred, mozna lehce doprava, ale jen aby se nereklo.
            Topka je mrtva, od zacatku stavela na knizeti a na podpore Starostu. Neco jeste pritah Kalousek na zlost Babisovi, ale tim to hasne. Jejich volice jim prebrali Pirati a STAN.

            1. Kdyby TOP09 byla středová strana, tak bych je ihned volil. Jenže oni jsou spíš „best of“ lokálních pražských bolševických kapitalistů, kteří vzali to nejlepší z anglického kapitalizmu 19. století (včetně dětské práce a nulových práv zaměstnanců) a zkřížili to s papalášsko-muklovským přístupem jejích členů a sponzorů, kteří v 89. zahodili stranickou průkazku a stali se ze dne na den „velkokapitalisty“.

              Tahle strana pro hodních 10 000 bolševických papalášů, estébáků, veksláků a jejich rozvětvených mafiánských rodin, není ani omylem středová.
              Protože středová strana hájí zájmy většiny lidí.

              Samozřejmě že bych je nikdy nevolil. Ale píšu to proto, že se najde řada zpozdilců typu Shane, kteří ji jsou schopní volit, a my se pak nebudeme stačit divit, jak se budou doplňovat s digitálními svazáky, bursíkovci a podobnou pakáží.

            2. Ale tvrdili. Jen namátkou:

              „Miroslav Kalousek: Pravice se musí spojit“ https://www.forum24.cz/miroslav-kalousek-pravice-se-musi-spojit/
              „Miroslav Kalousek pět měsíců před předčasnými sněmovními volbami roku 2009 přemýšlel o založení nové strany. Jako ideologii pro svou stranu zvolil pravicový konzervatismus a název TOP 09.“ https://cs.wikipedia.org/wiki/Miroslav_Kalousek

              Hlavně to pak o sobě tvrdili lidé, kteří je volili.

              1. Volici můžou tvrdit co chtej, lhat si do kapsy neni trestny a neni to ani smeroplatny, ale uznavam ze s tim co o sobe tvrdila Topka jsem se sek. Na svoji obranu priznavam ze jsem je volil az v poslednich volbach na truc Babisovi, protoze s Kalousem v opozici je prča a jako jedinej dokaze Andreje poradne vytočit.

        3. „multikulti svazáci XXXV+“

          1. To nebylo pořadové číslo sjezdu multikulti svazáku, to měl být převažující věk dotyčných.
            Ikdyž, ty hesla si dokážu živě představit:

            „K multikulturalizmu sosrosovskou cestou“
            „největší nepřítel eurosocializmu – bílý heterosexuální muž“
            „homosexualizmem za světlé zítřky“
            „knihu ne, raději i-phone“ (s tímhle by zabodovali Piráti u líné mládeže)

            1. Ad kaBrnak:
              Narážku pana UTG jste zjevně nepochopil.

  2. mohl by někdo rozebrat, kdo všechno má z tohoto podvodu prospěch? Nejsem si jist, že jsem schopen dohlédnout všech konců… Myslím, že hospodám je to celkem u prdele, prostě se rozhodnou, jestli budou přijímat či ne, a podle toho upraví ceny, aby to kompenzovalo marži stravenek. Jak to vychází zaměstnanci neumím spočítat, ale protože mu to určo občas propadne, tak si myslím, musí být maximálně na na nule. Vydavatel zbytečných stravenek se jistě koupe ve vatě. Ale jak je na tom stát? Profituje z uměle zvýšených cen v hospodách a obchodech, či jinak? Pohádky o zákazu chlastu moc neberu, páč tam je daň vyšší, a tak by pro stát bylo racionální nechat stravenky prochlastat a vlastně nevím proč to „zakázaný” je (rozuměj pivo s tím stejně zaplatíte). Chápu, že ideál je propadnutá stravenka (viz dále), ale nezdá se mi, že by to mělo hodit tolik, aby to byl hlavní důvod této sračky.

    Btw. stravenky mají upgrade ve formě ticket benefit karty=už se to nemusí tisknout (menší náklady), ale stravenky STÁLE PROPADAJÍ a je možný vynutit denní limit 500. Tj. více lidem propadne více peněz na konci roku.

    1. Tenhle byznys/mafia model je vcelku jednoduchý.
      Obrat stravenkových firem je někde mezi 4-5 mld CZK/rok.
      Běžně si počítají marži kolem 2,5% na úkor hospod. Což je profit č. 1 ve výši cca 200 mil.
      Pak je tu efekt ztracených/neuplatněných/propadlých stravenek, který se střízlivě odhaduje na cca 3-4% což vytváří další „zisk“ (č.2) cca 160 mil.
      No a pak nastupuje asi ten hlavní zdroj příjmů (č.3) těch firem z „odložené splatnosti“, kdy stravenkové firmy fakturují/nechávají si zaplatit stravenky min na měsíc dopředu, reálně spíš 6 neděl ale než proběhne kolečko „předání zaměstnanci-uplatnění v hospodě-proplacení hospodě“ bude to dělat kolem 3 měsíců. Jinými slovy stravenkové firmy mají „na hraní si“ zcela zdarma TRVALE kapitál ve výši 1 až 1,2 miliardy. Vcelku slušný budget, ne? :-)

      Je přitom více než zřejmé, že nemalý podíl z těhle zisků musí jít zpátky k těm, co tenhle nesmysl udržují léta při životě, tedy soužky a soudruzi poslanci.
      Protože celý tenhle kvazibyznys/paraelní měnu by šlo okamžitě a jednoduše nahradit prostým souvětím v zákonech o DPPO/DPFO zhruba tohoto znění:
      „Zaměstnavatel může zaměstnaci přispívat na stravování max. částkou xy za každý odpracovaný den. Tato částka je daňovým nákladem zaměstavatele a na straně zaměstnace od daně FO osvobozena vč. zdrav+soc. pojištění“. Finito :-)

    2. alfonz: zaměstnanec platí (prakticky) všude 45%. Jak jste došel na to, že při „občasném propadnutí“ bude „maximálně na nule“ je mi záhadou.

      (Prakticky) všude dostanete nejpozději v prosinci stravenky platné i následující rok. Ne, že by se mi nikdy nestalo, že mi nějaká propadla, ale jsem hluboko pod tím, co píše kiv61 jako odhad (3-4%). Při cca 250 pracovních dnech ročně a 25 dnech dovolené se bavíme o cca 225 stravenkách (mínus zahraniční služebky, náhradní volna atd.). Průměrně mi propadla méně než 1 ročně, i ta 3-4% jsou nějakých 7-9 stravenek. Takový člověk, kterému to „občas propadne“ je tedy komfortně v plusu a nikoliv „maximálně na nule“. Při hodnotě stravenky 100 Kč dostal od zaměstnavatele 0.96x225x55=11880 Kč a propadlo mu 0.04x225x45=405 Kč.

      1. Zaměstnanec je „komfortně v plusu“, když nepočítá to, že mu nejdřív stát sebral většinu peněz, a na oplátku za to mu pak umožnil si zvýhodněně směnit opravdové peníze za papírky na jídlo.

        1. Svejdos: umíte číst? Bavíme se snad o tom, zda je zaměstnanec na stravenkách v plusu nebo ne. Je úplně jedno, kolik mu stát sebere. Aby se někomu stravenky nevyplatily, musel by s nimi zatápět. Podobný hlupec ovšem může klidně zatápět i běžnými bankovkami a nevidím tedy rozdíl.

          1. Já číst umím ale tak nějak jsem předpokládal že píšete komentáře pod můj článek takže se vyjadřujete k němu. Respektive jsem předpokládal to že když píšete pod můj článek komentář takže berete v potaz co je v článku napsáno.

            1. Svejdos: já zase předpokládal, že když reaguji na pana alfonze19, bude jasné, že se vyjadřuji k tomu, co napsal on, bez ohledu na článek.

              Co je v článku napsáno jsem v potaz vzal, ale k meritu věci diskutované s alfonzem19 to žádný vztah nemělo.

      2. 1. to bude tím, že z hlediska lemplovství budete asi pod národním zaměstnaneckým průměrem.
        2. nemůžete na svůj plat koukat jako na číslo, které máte v pracovní smlouvě. Váš plat jsou ve skutečnosti mzdové náklady Vašeho chlebodárce (a některé další náklady, třeba, zvyšuje-li Vám zaměstnavatel kvalifikaci nebo podrobuje-li Vás povinným školením). všechno ostatní je jen mlžení, aby nižší střední dělnicko-úřednická třída nevzala kladiva, vidle a nohy od stolů a nevyrazila na Prahu pobouřená nenažraností státu.

        1. Pánové sice chápu, že vás daňová zátěž sere, ale jako argument „reálně propadlé hodnoty stravenek“ je naprosto debilní… Vždyť to s tématem NIJAK nesouvisí. Působíte na mě asi ve smyslu „Je levnější jet vlakem nebo autem z Brna do Prahy? No autem, protože na vlak musíš počítat, že ti stát sebral půlku hrubé mzdy.“ Jako fakt?! Od zdejšího osazenstva jsem čekal vyšší míru inteligence…

          1. Vždyť to je podstata mého článku. v principu jsou stravenky naprostý nesmysl který nepřináší nikomu žádnou výhodu, nicméně stát uměle nastavil takové podmínky že je jejich používání výhodné.

            1. Me to prinasi mesicne 1500 navic ktery by mi zaměstnavatel nejspíš nedal, bo by ho tech 1500 stalo na nákladech tri litry. Takze bych maximalne dostal tech 1500 v superhrubym, coz je tak 800 cistyho plus minus. Takze bych na zruseni stravenek prodelal skoro desitku rocne. A to uz je znat. A nepropadne nic, vsechno utratim. V nejhorším u reznika nakoupim do foroty.

              1. Ide o tú podstatu, že sú jedny papieriky (peniaze) nahradené inými papierikmi, ktoré sú menej hodnotné. Však predsa nie je problém dať do zákona, že zamestnávateľ dá zamestnancovi 55% ceny obedového menu a to buď vo forme peňazí, alebo vo forme straveniek. Kto by si v tom prípade vybral stravenky, neviem.

                1. To je mi celkem fuk. Zradlo nakupuju stejne a jestli platim CZK, EUR nebo stravkama je mi celkem u riti. Nahrazeni stravenek hotovosti mi nevadi pokud kvuli tomu nepřijdu o peníze. Coz bych ma 99 procent prisel*, takze nasrat.

                  *ze by stát nevytvoril nejakej zprasek nebo vejmrd snad nevěřís ani ty sam.

                  1. Ja hlavne verím, že schopný zamestnanec sa nebojí o to, že príde o prachy, ktoré si zaslúži od zamestnávateľa.
                    Zato považujem za ukážku ľudskej obmedzenosti vaše uvažovanie štýlom, ktorý tu predvádzate. Je Vám jedno, že zamestnávateľ má so stravenkami opruz a náklady, reštaurácie majú opruz a náklady, stravenkový baróni majú za ne jachty v karibiku a podplatení politici drobné „na kávu“. Hlavne, že dostanete papierik, ktorý by ste ináč nedostali.

                    1. Je mi to jedno. Oni za me slozenky platit nebudou. Jim je zase jedno jak moc sebou musim mrsknout, abych u nich moh utracet.
                      A zamestnavatel není charita aby me dotoval ze svyho. Tak klicovej zamestnanec nejsem. Pokud na to bude mit, tak mi přidá. On docela přidává. Jenze vocud pocud a na svuj ukor to delat nebude. Sorry, svet je krutej a zlej a kazda sranda neco stoji.

                    2. Presne takú obmedzenosť mám na mysli. Síce dokážete domyslieť, že každá sranda niečo stojí, ale už nie, kto to platí.

                    3. To neni omezenost, to je otázka priorit. Klidne tomu muzes říkat sobectví, kdyz ti to udela radost. Me je fo fuk.
                      Stravenky jsou proe vyhodne a pokud by byly zruseny, tak bych na tom tratil. A protoze po zkušenostech se statem neverim ze by byly zruseny tak abych na tom neprodelal, tak s jejich zrusenim nesouhlasim.
                      Ty mi tech 18 000 Kc rocne asi posilat nebudes, ze? A protoze je ti mych 18 000 zcela sumak, tak na oplatku ti muzu s klidným svedomim rict, ze me jsou zcela sumak ty tezkosti co se stravenkama mas.
                      A ti co s nima žádný tezkosti nemaj a bojujou proti nim jen z principu, tak to jsou zkurveni dobroserove a chuj s nima.

                    4. … pro me výhodné…

                  2. je otázka, kolik peněz vám to skutečně dává, což by mohlo být zajímavé téma, protože já to do důsledků určitě nedokouknu. Takže na startu máte 1500. Pokud nepracujete v nějaké netypické firmě typu barclays, která platí 100% (nevím jak to dle zákona dělají), pak dle „Zákon o dani z příjmů pak umožňuje zaměstnavatelům uhradit maximálně 55 procent z ceny stravenky“, takže dostáváte jen 825 v maximu. Na netu jsem našel uváděnou marži 6%, takže další padesátikoruna je pryč, zisk je už jen 775. Což je super, jen do té doby než zjistíte, že tato krása byla pravděpodobně promítnuta i do cen, které neplatíte stravenkou a stravenka byla použita jako záminka. Ten zisk 775 se rozplyne rychleji než pára nad studeným hrncem.

                    1. Ne, mam 1500 ciste navic po odecteni tech srazek. V hrubym dostavam ve stravenkach vic.

                    2. Samozrejme ze je to promitnuty v cene. Jenze vzhledem k tomu ze je cena furt stejna at platim cash, kartou nebo stravenkou, tak je to bezpredmetna kalkulace. Jo, kdyby byla pri platbe hotovosti sleva, to uz by byla jina. A ona i tak karta ma tusim 2,5 procenta poplatek.
                      Pokud by prestaly existovat stravenky, tak by hospodsky/reznik/hokynar rozhodne nezlevnil. Spis zdrazil, aby kompenzoval vypadek, protoze lidi se pri platbe stravkama vic rozsoupnou, aby se vesli do ceny stravenky, bo se obvykle nevraci, nebo max bura.

                    3. dobrý, ale diskuse je o efektu stravenek. A stravenka měla za efekt, že ceny šly nahoru; minimálně o ztrátu představovanou stravenkami (v sumě, přepočítáno na jednotlivý sortiment), spíše o něco více, aby byla jistota.

                      Slevnění nelze s jistotou očekávat, ale v rámci konkurenčního boje by se část peněz k zákazníkovi vrátila, ať už v nižší ceně či vyšší kvalitě zboží.

                      Lidé, kteří se „rozšoupávají“ v mezích „vrácení na stravenku“ jistě nepředstavují zajímavý příjem řezníka/hokynáře, spíše počítají každou korunu a radši nákup odloží, až budou mít dostatečně „velký“ nákup, aby to pokrylo celou stravenku či dvě. Nechci říci, že to co uvádíte se neděje, ale spíš to bude marginální věc. Tipuji, nemohu to vědět, já se příliš nerozšoupávám.

                    4. Ceny se zvedají furt,stravenky nestravenky. Efekt to patrne ma, stejne jako poplatky za kartu, inflaci, ceny phm, rust mezd, nabidka a poptavka na trhu prace, vyse mezd ve statnim q v Lidlu, kurz koruny a kdovi co jeste. Pokud by stravenky nebyly tak by se nezlevnilo. Maximalne by se zdrazilo pozdeji.

                    5. Re: alfonz19

                      Mně platí 80%, dělá se to příspěvkem z FKSP, což je dle zákona v pořádku. Abych nebyl ochuzen o kulturní a sociální výdobytky, když se FKSP „prožere“, tak jsou k dispozici kromě firemních rekreačních pobytů všechny možné vouchery (třeba 1+1 vstupenka zdarma, nebo sleva 30% celkem atd. apod.) To jsou holt výhody velké firmy o kterých jsem si jako živnostník, nebo jako zaměstnanec v malé firmě mohl nechat zdát.

                    6. Jinak ročně to na stravenkách dělá asi 15000 čistého příjmu a nezůstane mi ani jedna. Jak je dostanu, tak je dám ženě a ta jimi zaplatí vesměs jeden velký nákup. Kartě se vyhýbám, jak jen to jde a až to nepůjde, tak to holt žena bude utrácet postupně. Jediné trápení, které to znamená, je rozdělit jídlo od ostatního. Nic těžkého, to za těch 15000,-Kč stojí.

                      Prosím ty, kterým stravenky zůstávají, o radu, jak jinak levněji získávají jídlo, že ho mají tolik, že se žádné další kupovat nemusí.

            2. A na blaho státu mrdam, na danich mi sebere dost na to, aby se mi vyplatilo z nej vyrazit kazdou kacku co se da. Odpisy uroku, skolkovny, stravenky, cokoliv…

              1. Stat je jako Cikani. Hospodarit neumi, ale jakmile si nedas pozor a nekde mu neco nechas, hned se pomnozi.

                1. No právě. Podas mu prst a za chvili zjistis, ze ti ohlodava ramenni kloub.

            3. Stravenky ale jednu výhodu přinášijó zaměstnavatelovi, só míň zdaněný.
              To je jako s plynem do auta, technicky proti benzínu taky žádná výhoda, daňově podstatná.

              1. Nejen danove. Plyn je levnejsi celkove. Kdyby stal benzin/nafta stejne jako plyn, tak na plyn nikdo nejezdi, daň nedaň.

        2. Lukas B.: proč si myslíte, že se na svůj plat dívám právě takto? Spíš si myslím, že patřím k té menšině, která tady typicky operuje právě s celkovými náklady na zaměstnance.

      3. @fatdwi: mě stravenky moc nebaví, protože kromě karet, peněz bych ještě musel tahat nějaký papíry, takže šrajtofle by byla tlustší jak stolová deska. Fakt paráda. Takže je nenosím, což znamená, že nemám příležitost se jich zbavovat a pak v prosinci typicky tak tisícovku propadnu a/nebo činím nákup 50 kilo rýže.

        1. Ses vegetarián? Jestli jo, tak to mas blbý, protoze z my zkusenosti se nadbytečný stravenky nejlip utracej u reznika.

        2. alfonz19: propadená tisícovka je propadených 450 Kč. Pořád dobré, řekl bych. Ale jestli Vám to tak vadí, zaměstnavatel předpokládám zas úplně nadávat nebude, když řeknete, že stravenky nechcete. Není to povinnost, je to benefit.

    3. O tom budu mít příští článek :-).

    4. Teoreticky maj z toho prospech hospody, protoze vic lidi chodi na obed. Na cemz neco bude, protože znam prekvapivy mnozstvi lidi co jdou na obed jen kdyz maj stravky a kdyz ne, tak zmoulaj neco donesenyho z domova.
      Nicmene asi nikdo zatim nepočítal kolik lidi chodi do hospod jen kvuli stravenkam.

      1. Já znám mrak lidí, co za stravenky normálně nakupují jídlo v marketech. Papírové většina kšeftů vezme bez omezení a pokud je nějaký limit, tak nákupů za 500,-Kč většina domácností několik za měsíc udělá.

        Perlička – jednou (dávno) mi někdo dokonce nabízel část platby za právní pomoc ve stravenkách, ale odmítnul jsem riskovat jejich pravost, platnost, atd. a trval na hotovosti, kterou jsem i dostal.

        1. Ja jsem kdysi davno zkousel zaplatit pokutu revizorovi ve stravenkach. Uz uz jsem ho nahlodal, ale nakonec cuknul. :)

          1. Stravenky? Chcete stravenky? Stravenky…? TAK CO VLASTNE CHCETE??

            1. Sysop: :DDD, Stravenky? Máte? Koupím stodvacetikorunový za šedesát.

              1. Jáááj… šéfko, stódvácetikórunovy nésou, ráno tóšly, ale sítra búdou sedemdesátšestikorunóvy a štyricetštyřikorunóvy s německa tovoz original! Daj záloha a sítra búde búde.

  3. Otázka taky je, jestli by Feri za kulturní akci považoval i vinařské slavnosti. Jinak ten Feri to je typická ukázka reálné pedokracie.

    1. Do doby než Feri dostal před sklípkem do držky, asi považoval. Pak už zřejmě ne. Škoda že na moravu nejel Kradlousek, ten by se odsud živý nevrátil. V nejlepším případě nacpaný do 15ti pětilitrových zavařovaček od znojemských okurek a zalitý lákem.
      Pak tu máme ještě hezké tradice typu „vynášení Morany“ – to by taky mohl zastat nějaký pražský politik nabodnutý na tyči.

      1. …bys znesvetil reku nejakym cajzlem? Staci zapalit a nechat Moranu dohoret na brehu, ne?

        1. Jakej zase cajzl? To si vyprosuju. Dyk je to v Praze sama náplava.

          1. Sakrys, pravdu dis. Kradousek je z Tabora. Mozna nejakej jeho prapra((pra)^10)predek vybral tu kasu Taboritu, takze sli zum Grunt.

            1. Poslední pražskej politik z Prahy byl snad Svoboda. Bohuslav, ne Ludvík. Ten v Praze sice umřel, ale jinak byl z nějaký prdele u Třebíče.

              1. To je tak, kdyz si cajzli pustej do kozichu migranty. Takova EU-bonsaj.

  4. Stravenkáři jsou mor.
    Vím, že ten ksindl potřebujou někde a nějak utratit, ale to bych z kůže vyletěl, když si takovej pablb začne stravenkama platit plnej nákupní košík.
    Vytáhne stravenky svoje s nějakou hodnotou. Pak stravenky od manželky s nějakou jinou hodnotou. Propočítá. Po jednom odtrhává, pokladní razítkuje, nebo skenuje (někdy obojí, bůhvíproč). Pak zjistí, že na poslední stravenku by mu musela pokladní vrátit moc, takže doplatit v hotovosti. Ty peníze ale nemá, takže kartou. Vytáhnout kartu z futrálu a zaplatit. Pak chce utratit tu poslední stravenku která mu zbyla, tak se ještě protlačí frontou nazpátek, aby si vzal ještě dvě mlíka v akci, kterými vyčerpá poslední stravenku.
    Omlouvám se, lidé se stravenkami – ale jste horší, než klimakterička u bankomatu.

    1. To neni stravenkama, to je lidma. Kešaři co platej hotově taky dokazou veci, zvlast kdyz to blbe spocitaj a lovej prachy po vsech kapsach a pribuznejch a nakonec vracej polozky, na coz je treba volat vedouciho. Nebo kartari. Trikrat mu to kartu nevezme, tak lovi jinou, aby nakonec nekde vystrachal usmoleny dvoukilo a pak dumal co vsechno z nakupu vrátí a co si nechá aby se mu to veslo do toho dvoukila.

      1. Ano.
        Vždycky když vidím toho dobrotivého penzistu „Počkejte pani, dyť nejni spěch. Já tu korunu najdu!“, tak se hněvám na Prozřetelnost, že mi neuštědřila víc trpělivosti. Penzista korunu nenajde, protože jí vhodil do kasičky v podobě velkého psa u vchodu.
        Tedy zaplatit kartou, poprvé tento rok. Jak je ten bim, mámo?!

        1. To jsou právě ty drobné zkoušky co nám denně připravuje život. Věřím že nakonec obstojíte a kroutíte se jenom vnitřně. Ti lidé co začnou nahlas sprostě nadávat ve frontě před pokladnou tuhle zkoušku nezvládli.

          1. @ Jasan
            No to dá rozum.
            Naopak okřiknu reptala za sebou, ať se chová slušně. Je to forma duševní hygieny. Někdy stačím během transakce i vyřídit pár mailů.

            1. Choďte do kaufu a stopujte si čas, teď už dávají za delší stání poukaz na pade. To je člověk takhle schopen kolikrát hodinově vydělat víc, než prací :D

              1. V Kauflandu se necítím dobře; u nás v Českých Budějovicích do něj chodí divný lidi.
                Mám tam pocit jak cizinec na ostrově doktora Moreaua.

              2. Přesně tenhle pocit jsem měl, když jsem se při průjezdu Uherským Brodem stavil v místním Tescu.
                Na parkovišti divný, zevlující lidi s divnými pohledy, před vratama postávají, nebo z flašky upíjejí divný lidi. Uvnitř mezi regály dost podobně a do toho všeho upřené pohledy početné místní „ochranky“.
                Vypadl jsem tam odtud nejrychleji, jak to šlo.

              3. Na to by se dal naverbovat nejakej houmik s budikem (hodinky bych mu nesveril), kterej by coby profesional stal frontu a tesne u kasy svuj flek bud za stravenku pustil, nebo si vyhulakal pade za zprodleni.

                1. Kontroluje se to proti účtence a občas dělají vofuky, takže to chce znát daný pravidlo a fakt si to stopovat. A kdyby šel ten den už potřetí, nejspíš s ním vyrazí dveře.

              4. Bývalý Carrefour dával za 10min+ poukazy na kilo. Už koncem devadesátek. Ale to byl úplně jiný level marketu, ne jako hnojárny ala Kaufland. Na Carrefour se slzou v oku vzpomínám, když se rozhlédnu po Albertu či Lidlu.

                1. @ servisdok
                  Jj, například smíchovskej Carrefour byl bezkonkurenční. Bydlíval jsem kousek vedle…

                  1. Myslim, ze u nas stavel Carrefour na zelenym, ale v Italii skoupil mensi obchodni retezce, takze to bylo trosku o kompromisu. Presto ale paradni vyber dobryho zradla. V Italii se drzi, u nas, holt, ho pohrbily ksefty se srackama, protoze na to beznech Cech slysi lip.

        2. Sem tuhle stal za babou co se do krve hrdlila o dvoukorunu která mela bejt sleva, ale kasa ji to namarkovala jinak. Po peti minutach mi ruply nervy, soup jsem ji bura at vypadne nez ji vytlacim na parkoviště. Stejne si myslim ze se tam pak kvuli ty dvojce jeste vrátila :)

        3. No když už jsme u toho čekání než někdo zaplatí…
          Stál jsem jednou v klubu ve Wroclawi přímo před pípou u baru a neustále opakoval „prošepan čtveryraz pivosokem“ a nikdo si mě nevšímal. Zatímco kolem mě neustále přicházeli a odcházeli polácí a objednávali si po panáku po dvou a všichni, ale opravdu všichni platili kartou, přičemž nalití panáka byla asi tak dvacetina času celého obchodního případu. Tam už jsem opravdu tekl jak ta zubrovka kolem. Když začala hrát kapela, tak pomalu bar osiřel a já jsem konečně dostal pivo za hotový. Nečekal jsem ani 20 minut…

          1. Oni Psonci ruble neradi berou…

            1. To asi každej. Včetně Rusů :)

    2. Childeater: jako bývalý stravenkář se cítím dotčen, protože v obchodě jsem tím platil párkrát a prakticky všechny zmizely v hospodách za jídlo, takže jako „mor“ bych se neoznačil. Současně jsem ani popisovanou situaci nezažil, asi tam, kam chodím a v době, kdy tam chodím podobná individua nenakupují.

      Občas potkám někoho co loví peníze nebo kartu, ale už dlouho se mi nestalo nic, co by mi nějak zásadně zvedlo tlak. Doba tak před 15-20 lety, kdy placení kartou trvalo dvě minuty a každou chvíli terminálu stávkovalo připojení už je dávno pryč. Tehdy jo, konkrétní situaci si nevybavím, ale vím, že jsem párkrát lomil rukama, když v Delvitě naproti kolejím takto student platil svou moderní Visou Electron za dva rohlíky a mlíko a chuť to zaplatit za něj ať vypadne byla veliká. Obchodu jsem se snažil vyhýbat obloukem, bylo to tam vždycky stejné.

  5. Mechanismus je velice prosty.

    Stravenky vznikly v devadesatkach jako reakce na tehdy platny bolsevicky zakonik, podle ktereho musel zamestnavatel zajistovat zamestnancum obedy a toto nebylo zdaneno.
    Stravenky nplnily tento tehdejsi zakonny pozadavek pohodlneji, nez aby si kazda sro s 3 zamestnancemi porizovala vyvarovnu.

    Nyni to pretrvava hlavne z duvodu, ze stravenkove firmy uplaci kde se da, hlavne odbory. Proto tak Stredula rval, ze neni mozno nahradit stravenky prostym navysenim nezdanitelne castky mzdy, je uplaceny zmrd, jako kazdy odborarsky boss.

  6. Stravenky jsou danove osvobozeny, takze zadny div, ze je lidi pozaduji a firmy pouzivaji. A divim se, ze nejsou v clanku adorovany jako „kazda koruna co nejde statu je dobra“.
    Co se za stravenky da koupit je vec legislativy – tady se za ne da koupit legalne i laptop. Bohuzel se pak spatne vysvetluje, ze to maj lidi kvuli tomu aby meli penize na zradlo (coz je samozrejme ve vysledku kokotina, ale politicky se ta danova vyjimka takhle omlouva).

    1. Mám firmu a stravenky zaměstnancům pochopitelně dávám. Proč? Protože jsou prostě podmínky nastaveny tak že je to v dané situaci výhodné. to přece ale nic se nemění na tom že koncept jako takový je naprosto nesmyslné a žádná hodnota tím nevzniká.
      S vaší logikou bych měl v článku adorovat také sociální dávky dotace a podobně.
      Zkusím to napsat ještě jinak. Ve chvíli kdy už stát se bere lidem jejich peníze tak je pochopitelně výhodné využívat všechny možnosti jakých alespoň část dostat zpátky. Nicméně pořád by bylo lepší kdyby stát lidem ty peníze vůbec nebral.

      1. Jn, ale mohli by ty „stravenkove penize“ proste zahrnout do dani a usetrit trapeni koncovym uzivatelum. Ale to by chciply ty mezifirmy…

      2. Viem to posúdiť iba podľa SK legislatívy, ale ja svojim zamestnancom dávam stravenky nie preto, že je to daňovo zvýhodnené, ale preto že zo zákona musím. Samozrejme mám možnosť si pre nich otvoriť vývarovňu, ale to je akosi blbosť v prípade firmy s tromi zamestnancami.

        1. U nás nemusíš, stravenky nejsou povinny ani neni povinny jim misto nich zajistit obed. Stravenky jsou nicmene ze strany zamestnavatele oblibenej benefit, protoze prispevek neni zdaneny,takze to umoznuje pridat na platu aniž by zamestnavateli vzrostly odvody.

          1. Tak potom by nemal byť problém sa dohodnúť so zamestnavateľom na tom, že ti tých 55% ceny stravenie dá v keši a ušetrí opruz okolo toho. Vo veľkej firme asi nie… Ja dávam svojim zamestnancom všetky benefity v keši.

            1. Velka firma, no. Maly firmy nejspis neco takovyho delaj uz davno. Vim i o firmach co si nechavaj vozit jidlo od velkofirem a zamestnancum na to priplacej, jenze vetsinou to neni zadny terno, prej to jsou dost blafy.

              1. Jo, no, to jeden čas začala dělat firma ve který jsem pracoval (ale v tý době už jsem tam nebyl, kolegové referovali). Po tom, co druhej den většina lidí nepřišla do práce (a někteří zůstali doma i 2 týdny, někdo snad musel i do nemocnice), protože jim k obědu dovezli myslím špagety carbonara nebo tak něco, ve kterých se pak našla salmonela, tak s dovážením jídla přestali :D

                (ale stravenky nezavedli, asi by s nima bylo moc účetního papírování, tak od tý doby měli zaměstnanci zkrátka smolíka)

      3. Socialni davky a stravenky jsou ale UPLNE jiny veci. Stravenky jsou prachy co plati zamestnavatel zamestnanci. Stat v tom neni involvovanej. Narozdil od davek.
        Ano, v utopii by zadny stravenky nemusely byt. Ale za soucasneho danoveho stavu jsou bohuzel danove vyhodna cesta jak dostat prachy do kapsy zamestnance. Ze by dane mely byt nastaveny ponekud jednoduseji a transparentneji (nejsem anarchokapitalista apod) je neco s cim souhlasim, ale s elektoratem kterej v CR je, je to realne +- na urovni Startreku.

        1. No právě.

      4. V principu máte pravdu, ale stát ty peníze lidem bude brát už pořád a nikdo to nezmění. Ani VKml nijak razantně daně nesníží, i kdyby měl 30% ve volbách. Prostě nikdo si nenasere armádu důchodců a státních zaměstnancům a ty výdaje se nějak zaplatit musí. Babiš to pochopil velmi dobře, hloupej prostě není, to je bohužel fakt. Takže Vás sice chápu, ale stravenky mi nijak nevadí, protože aspoň trošku peněz na daních můj zaměstnavatel (malá firma cca 10 lidí) ušetří a já na tom ve výsledku taky něco vydělám. Mimoto teda je pro mě samozřejmost někoukat na 5 – 10 korun když s tím někde platím a jak se píše výše, obvykle většina skončí v místní masně :)

  7. Stravenky mam, ale neuveritelne me serou. Mame 125,-/stravenku, ale tim, ze jsou na karte, to moc neznamena.
    Na obed jdu jen jednou za tyden (jinak mam jine aktivity v obedovem case), ted ke konci roku mam asi 4k co hrozi propadnutim a diky tomu zpicenymu umelymu 500 limitu musim chodit do Alberta/Billy jako kreten to propalit.
    Kdyz jsem se ptal, jestli nemuzem s tim limitem neco delat, bylo mi receno, ze to je na jidlo, ne na nakupy (dpc, kdyz si z toho nakupu varim obedy?). Navic statu muze byt uplne uprdele, jestli utratim 4k naraz, nebo jako kokot po 500. Take mi bylo receno, ze se samozrejme nemusim ucastnit a stravenky nemit – dobrovolne prijit o penize na jidlo. Gg.
    Dalsi vec je ruzne featury ruznych vydavatelu stravenek, Sodexo jsou na hovno jak vidno vyse. Lidl/Kaufland „Nase Stravenka“ (lol) nikdy nepropadaj a maj vyssi limit. Benefitka dokonce nema zadny limit.
    Flexi Passy (na sportovni aktivity, nakup zajezdu a podobne) mi taky moc uzitku neprinesly, majitel fitka mi rovnou rek, ze mi da slusnou slevu, kdyz mu dam cash misto tech poukazek, ze v tom ma lockly prachy, nez mu to proplatej a jeste ho zkrojej o provizi.

    1. destabilizator: Ty stravenky to je takovej zvláštní benefit. Dostanete stravenky v nějakém množství, půlku strhne zaměstnavatel rovnou z výplaty, takže když máte třeba stravenky po sto korunách, máte jich dvacet, tak litr Vám zaměstnavatel strhne z výplaty, tudíž dostanete vlastně jen litr navíc v těch stravenkách, protože půlku z nich jste si stejně zaplatil. Prý ten litr máte jako nezdaněný, takže vlastně je to litr v papírových stravenkách k výplatě (nebo na kartě) :o). Kdyby za ty stravenky se nic nestrhávalo z výplaty, tak to ještě jako benefit chápu. Takhle mi to moc nedává smysl. To už je lepší dostat ty dva litry k výplatě v penězích, ne? Flexi passy jsou lepší, za ty nic z výplaty nestrhávají a dá se s nimi platit i kino a v lékárně.

  8. Stravenky jsou jen důsledek českého žebráckého kapitalistického socializmu s nelidskou tváří. Zaměstnavatel raději najme novou účetní na zpracování úředních a daňových záležitostí stravenek a klidně bude na dvacetistránkovém formuláři žádat o dotaci na stravenky do EU, než by zaměstnancům přidal na platu byť jen pětistivku aby se nemuseli prcat s debilníma stravenkama a sami se rozhodli kde a co si koupí.

    Vzhledem k těm žebráckým almužnám co se tu vydávají za platy, jsou i ty 2 000 na straveky docela dost peněz. (když berem v úvahu někoho kdo dostává 12-16 čistého) Maminy za to v kauflandu nakoupí jídlo pro celou rodinu na týden.

    Takže je to jen o současném žebráckém kapitalizmu. kdbysme měli platy jako němčouři tak nějaké debilní stravenky nemusíme řešit.

    Ještě bych k těm debilním benefitům přidal „firemní telefon“, což je vrchol žebráctví, když jsou tak mizerné platy, že pár ušetřených stovek za telefon je považováno za slušný benefit.
    Takhle jsem volala mezi 19. a 20. hodinou kvůli jedné urgentní záležitosti na mobil do jedné firmy, a chlápek byl nasranej že ho vytrhuju od rodinné večeře. Měl jsem chuť mu říct, že je debil, když používá firemní telefon i jako svůj osobní a pak se diví že ho lidi ruší od večeře.

    1. Pokud ma vic zaměstnanců tak ho administrativa spojena se stravenkama vyjde furt levnejc nez platit navyseni odvodu vznikly tim, ze zamestnancum pridal. Protoze kazda koruna navic na plate znamena dalsi korunu navic odvedenou statu. Takze to tvoje petikilo navic by ho stalo mesicne litr.

    2. Par stovek navic za telefon… Kolik tak v prumeru mesicne provolas? 200? 300? K tomu nejaky data… Takze tak 400 měsíčně? To mas bura ročně… To neni uplne špatná úspora. Za to máš treba rocni litacku na mhd v Praze. Nebo 150+ litru nafty. Halire dělají talíře. Pak nemáš mit holou prdel. A pokud neumis vypnout vyzvaneni a mas potrebu vstavat od vecere kvuli neznámýmu cislu? Tak to je holt tvoje minus, tak si nestezuj.

      1. To mě vždycky pobaví, když salónní pravičáci obhajují současné ekonomické žebráctví co tu vládne.
        Pointa mého příspěvku byla v tom, že jsou tu mizerné platy a proto se šaškárny jako stravenky a různé další pseudobenefity pořád vyplácí.

        1. Benefity typu telefon a příspěvky na stravu se vyplaci i v bohatych zemich s nezebrackymi platy. By ses divil co za benefity existuje.
          Btw pravicak nejsem, plat mam nezebrackej a stejne benefitama nepohrdnu. Patrne i proto mam slušnou životní uroven. Protoze nejsem finanční negramot.

          1. Tak třeba Sysopovo firemní benefit ve stylu nového hybridního SUV s úhradou jízdních nákladů, kterýžto dostal od Teutonů dočasně okupujících naše severní slovanské teritorium, to je úplně jiná liga než paušál za 300, poukázka do fitka litr, nebo stravenky za 2k.

            A zase se tak nepřeceňuj. Kdybys bydlel třeba na Bruntálsku a rodiče ti dovolili jen střední textilní průmyslovku, tak bys byl v perdéli a o současné životní úrovni by sis jen mohl nechat zdát.

            1. Firemni auto k vlastnimu uzivani neni nijak neobvykly benefit ani v Cesku. Samozrejme ho nedostane kazdej jouda, ale Sysop taky neni prosty pobijec much.
              Financni gramotnost neni nutna podminka uspechu, ale pokud jsi financne gramotny tak dovedes slusne zit i ze skromneho prijmu. Pokud nejsi, tak prijdes na buben i se statisicema z korporatu.

          2. Najdolezitejsi benefit v bohatych krajinach s nezobrackymi platmi na lavej strane Atlantiku je zdravotne pripoistenie. Nemusi znamenat nic ked je clovek zdravy, ale ked sa nieco nachomytne…cestovne poistenie tiez nie je od veci.
            Pouzivanie sluzobneho telefonu na sukrome ucely je dobre na to ze clovek nemusi tahat so sebou tie kramy dva.

            1. Jo. Zdravotni, zubni a penzijni. To je v USA top. Nevim jak u vas v Kanadě, ale asi to bude podobny, Michael Moore neMichel Moore.
              U nas s nasim socialnim zdravotnickym a penzijnim systemem by to na top ten asi nedotahlo. Jeste tak ten zubař.

              1. Ano, na penzijne som zabudol. A pritom je extremne dolezite, prave tak ako v USA. Zubne poistenie takisto. Co sa tyka zdravotneho poistenia tam to nie je az take ozehave ako v USA. Mame vseobecne zdravotne poistenie ktore kryje vsetko co clovek dostane v nemocnici. Lieky co clovek dostane mimo neocnice okrem specialnych pripadov kryte nie su a obcas aj to moze byt extrmne drahe. Takze tu sa uplatni zdravotne propoistenie.

        2. V tech platech to neni, to mi ver. Mame firemni EC/MC, kde kazdymu zamestnanci pristane mesicne 44 ojro, protoze to je dle nemeckyho zakona pod danovou povinnost. Navic, bezni Nemci maji bud Maestro, nebo Visu, protoze vetsina nemeckych bank dela EC/MC vyhradne jako kreditky a ne jako debetky. Tim padem zamestnanec dostane zdarma debetku evropskyho formatu a jeste na ni par susni mesicne jako Schmuckgeld. Na tu kartu si muzes ze svyho uctu nalejt, kolik potrebujes, takze s ni normalne platis jako s debetkou. Usetris nejaky tri-ctyri ojro mesicne za provoz debetky.

          A to byste, panecku, koukali, jak se o to vsichni derou. Naprosto kazdy ojro se pocita a verim tomu, ze kdyby neco takoveho treba Holandanum najednou zamestnavatel odeprel, budou quli tomu i stavkovat. Nemec je neskutecnej kolenovrt a sporinek, bez ohledu na prijmy.

          Dost obvykly temata diskusi jsou cena paliv a cena piva. Pritom do prace vetsina lidi jezdi pod dvacet minut a pivo v prepoctu na jejich platy je rozumne levny. Fura Nemcu kupuje piva po basach v diskontech a chrochtaji si blahem, ze plechovky jsou taky zalohovany.

          Tohle je v mentalite, ne v penezich.

          1. ono je to logický. Rozhazováním ještě nikdo nikdy nezbohatnul. Skopčáci ví, že halíře dělaj talíře. Paradoxně nejlíp se rozhazuje když máš hovno. Když víš, že dohromady žádnou závratnou sumu nikdy neušetříš ani kdybys žil z prány, tak co bys nezaplatil za celou hospu.

            1. Hehe, to je fakt, kdo má hovno, utrácí víc, protože v podstatě nikdy nebude mít to, co má ten miliardář. A na to se právě sází v tom konzumním procesu, protože většina má hovno :oD. U těch hodně bohatých je to ale jinak, u nich je to už nemoc, je to posedlost mamonem, mamonářství je skutečně psychický problém.

              1. Většina lidí je finančně negramotná, v lepším případě pologramotná. Jinak by sice věděli že z nich nikdy nebudou milionáři, ale na druhou stranu se zase nemusej bát že na ně hupne exekutor. I ze skromných příjmů se dá slušně žít, jen holt nesmíš žít nad svoje možnosti.
                Prarodiče byli taky na socialistické poměry celkem chudí a stejně uživili tři děti a ještě zbylo na spartaka.

                1. Ano, finanční gramotnost je velmi důležitá, pokud chceš přežít i
                  s malým příjmem a neskončit na ulici. Jenomže konzumní společnost je nastavená tak, aby právě ti lidé žili nad svoje finanční možnosti. Mohou si půjčovat na kde co, proto je ta finanční gramotnost už úplně jiná, než u Vašich prarodičů. Oni tyto možnosti neměli půjčit si na kde co nebo si koupit zboží na splátky dokonce bezúročně apod.

                  1. On ten model za minuly totality byl celej jinak a – hlavne – pod sklenenym zvonem. Takze ono to nejakej cas fungovalo. Bezurocne pujcky byly, nevratne taky, ucelovky bezne. Nebyly exekuce, ale taky na furu veci clovek proste nedosahl a ‚banka‘ ho drzela za koule, protoze sice kazdej mel praci, ale vedelo se za kolik, atd., atp.

                    Kazdopadne pujcka na celej barak byla tehdy utopie, takze k cemu nejaka gramotnost, ze… :-/

                    1. No, ono to mělo svůj smysl, protože nebylo tolik odpadu, vemte si kolik vyprodukuje odpadu jeden člověk za život. A teď si vemte, že je nás cca 7 miliard. Ta planete to prostě nestíhá, ona není stavěná na takový konzum, víte?

                    2. Sysop: Třeba příklad jo, já přijdu někam na návštěvu, a říkám, proč máte tak velikou lednici, vždyť jí máte skoro prázdnou, stačila by Vám menší? A odpověď: Vždyť byla ve slevě, no nekup to. Nebo, přijdu a říkám, Franto, vždyť máš v tý lednici propadlý potraviny, proč toho kupuješ tolik, vždyť to ani nesníte? Odpověď: No, bylo to ve slevě, Mařka to koupila a zapomněli jsme to snít. Mařko, vyházej ty starý potraviny. Nebo, Kamile, proč máte tři auta, když stejně jezdíte jen s tím jedním? Odpověď: Protože vlastně nevím, woe, asi to prodám, máš pravdu, stejně jezdíme jen jedním.

                      Takže asi tak :oD.

                    3. V tomto smeru mne nasere, kdyz treba vidim, ze se v oceanech lovi cim dal tim vic ryb, ale ve finale se fura vyhazi prave diky nespotrebe. Za to bych fakt kopal zepredu do prdele. Jak je to ‚zadara‘, tak na hospodareni serem.

                    4. Já prostě nechápu tu jejich mentalitu, já nakupuji jen to, co fakt spotřebuju, né, on má plnou lednici žrádla, ta přetejká, už ani neví co má ve třetí zadní řadě a z toho půlku pak vyhází, no je tohle normální?

                    5. Re: ex.lex
                      1.12.2019 v 21:22

                      Zel Bohu, je. Ale spravne to samozrejme neni. Asi je zradlo moc levny.

                    6. Kvalitní žrádlo není levný :o).

                    7. Horší je, že ty ryby se neobnovují tak rychle, jak oni je loví. A víte co je pak problém? že každý ten jeden živočišný či rostlinný druh je závislý na tom dalším, ta hierarchie té přírody je tak nastavená, že bez jednoho druhu umírá ten další a tak to postupuje až nahoru – k člověku, protože ten je závislý úplně na všem v té přírodě. A to nemluvím o biotopech, které každý ten druh potřebuje k přežití.

                    8. Re: ex.lex
                      1.12.2019 v 21:27

                      Ja to samozrejme vim. A sere mne, kdyz to plundrovani vidim.

                      Mame ted okolo baraku 4 krmitka. Kupoval jsem predminulej tejden 30 kg neloupany slunecnice. Nevim, jak dlouho vydrzi, protoze potomstvo sype dvakrat denne a lita sem snad uplne vsechno od vrabcu az po strakapoudy, dokonce i sojky a zluny. Je to to nejmensi, co napriklad pro ptaky muzeme udelat. Nejsem ekofasoun, ale rad bych, aby deti mych deti taky videly skrivana, penkavu, zvonka,… jako my.

                    9. Ad ex.lex:
                      Divím se, že Vás na návštěvu ještě někdo zve.

                    10. Zve, pořád, jenže já nemám tolik času a moc mě to nebaví, stejně se tam nedozvím nic, co ještě nevím :oD.

                    11. Ad ex.lex:
                      Nebo už Vás nudí se stále ptát: „Máte doma lednici? A mohl bych ji vidět?“

                    12. Tak lednice většinou stojí na očích, protože sedíte tam, kde je, nebo Vy ji máte ve sklepě, předsedo? Bych se ani nedivil.

                    13. Re: ex.lex
                      1.12.2019 v 21:37

                      To bylo u nas doma tema pred mesicem. Nakonec to usnulo, ale zjara to zase prijde. Delame nakupy zradla jednou tydne. A sezere se dost ovoce a zeleniny, takze kombinovana lednice nestaci, druha ve sklepe je z pulky na zradlo pro psa.

                      Cili chce to vetsi lednici, nejlepe dvojitou, ale – vestavnou, nebo volne stojici? Je jeste porad lednice neco, co se ukazuje, nebo spis schovava? Tema na pul vecera a vyresilo se hovno.

                    14. Ad Sysop:
                      Všechny lednice je třeba předložit ex.lexovi ke kontrole.

                    15. Re: PanPredseda
                      1.12.2019 v 21:45

                      Aha? A ja porad, proc ze to ty lidi maji na tech lednicich ty samolepky s barevnejma prouzkama a abecedou. Cili to je neco jako Pohlreichovo ‚tady jsem byl‘?

                    16. U nás se toho doma tolik nesní, protože všichni někde – práce, škola atd. Takže lednice je menší, se kupuje jen to, co se fakt sní – spotřebuje do mrtě, a dnes už není problém si jídlo i objednat přes net anebo se najíst někde „po cestě“, představa obrovské lednice přes půl pokoje mě děsí už z principu :oD Potřebuji místo i na knihy. Duševní potrava je taky potrava, i když samozřejmě šťavnatej steak je taky dobrej :o).

                    17. Ad ex.lex:
                      No já nevím, jak Vy, ale já mám knihy (převážně) v obyváku a lednici mám v kuchyni. Mít to opačně by mne netěšilo.

                    18. Re: ex.lex
                      1.12.2019 v 21:46

                      Tak to ja to mam obracene. Nerad jim v aute. Rad jim doma, nebo v praci v jidelne, vyjimecne v restauraci. Nakupy se delaji jednou tydne, pricemz mame rad pestry vyber. Cili je potreba velka lednice. Aby neubirala prostor, je potreba velka kuchyne. To znamena velky dum. A tim padem par hektaru pozemek :-)

                    19. Problem s kupou velkej chladnicky je ten ze za chvilu bude takisto plna ako ta mensia ktoru nahradila. My sme s nimi tiez dopadli pekne. Styri roky dozadu som vyhlasil ze je cas kupit chladnicku co vyraba lad. Tak som ju kupil aj ked na nu prave nebolo miesto. Tak som jej nasiel miesto docasne. Ale akosi sa nam zivot prave vtedy zacal komplikovat a nevytvoril som pre nu miesto az do jari tohoto roku. Takze sme pouzivali chladnicky dve. A stale ich pouzivame. Akurat teraz je ta stara na docasnom mieste. A furt su kurva plne. A to nas dom teda velky nie je a pritomnost tej starej chladnicky v jedalni vyslovene vadi…

                    20. Re: Wildcat
                      1.12.2019 v 22:06

                      Problem s prostorem se netyka jen lednic, ale i HDD, aut, dilen a dalsich.

                      Nastesti zena ma ve zradle system a sleduje expirace. Bohuzel se to resi tak, ze pak ja dostavam sezrat neco, na co absolutne nemam chut, ale ‚zejtra uz je to prosly‘. Na moji namitku ‚ale to neznamena, ze zejtra uz je to jedovaty‘ mi jen rekne ‚tak si to dej, kam chces, ale do lednice uz ne‘.

                    21. Vidíte Sysope? A kdybyste toho kupovali méně, nedostanete sežrat něco, co je zítra už prošlý a na co nemáte chuť :oD

                    22. Dostane sežrat něco, na co nemá chuť, ač to bude mít dobu minimální trvanlivosti ještě relativně dlouhou. Protože nic jinýho nebude.

                    23. Co je HDD? Predpokladam nie hard disk drive. To by nevyzadovalo nejaky mimoriadny priestor. A ano, dielna, resp. jej nepritomnost je problem. Nuz ale ked clovek byva 5 km od centra 380 tisicoveho mesta, moc si nenavybera.

                    24. U Vás, Wildcate, tu velkou lednici chápu, protože Vy bydlíte daleko třeba od nákupních center, takže nkoupíte třeba dvakrát měsíčně a uskladníte ty potraviny, ale ve (velko)městě je absurdní mít velikou lednici, jako proč? Stejně jsou lidé v práci nebo ve škole, krámy jsou otevřený pořád, když něco dojde, přiveze to kurýr, takže mi nedává smysl mít velikou lednici ve městě plným služeb.

                    25. Ale ja nebyvam na farme uprostred prerie. Byvam v meste o nieco mensom ako Brno (cca 10% co do poctu obyvatelov). A je nas uz doma len tri a pol. A aj tak pouzivame 1300 litrov chladiaceho/mraziaceho priestoru.

                    26. „A aj tak pouzivame 1300 litrov chladiaceho/mraziaceho priestoru.“
                      Ledničková buržoasie.

                    27. PanPredseda1.12.2019 v 22:27
                      Ja preferujem vyraz „Spoiled rotten“ A som rozmaznany aj v inych ohladoch. Napriklad co sa tyka poctu hajzlov* v dome

                      ex.lex1.12.2019 v 22:28
                      Nas bolo 6 a mali sme 550 litrov. Ale zasa nemame spajzu, ze.

                      *sanitarnych zariadeni, nie jedincov spornych moralnych kvalit

                    28. Já taky nemám špajz, jako k čemu? Aby se mi do mouky dali moli? A navíc bude nechutná, když bude ve špajzu ležet dlouho. Jako uskladňovat potraviny má smysl jen v případě, že jsou to konzervy s dlouhou výdrží, třeba dva roky, ale běžné potraviny? Ty stejně můžete v mrazícím boxu mít jen několik měsíců, pak je to stejně na vyhození. Takže pak jíte stejně humus, no, když to tam máte „sto“ let.

                    29. Co je sranda, my ani nemame maso v mraznickach. Nechuti nam. Ryby, zelenia, trocha ovocia.

                    30. Co to? Ovoce z mrazáku??? Ovoce (kromě tropického) se má v lednici uskladňovat dole a zelenina taky, uprostřed máte mít sýry, mléko, jogurty apod. a nahoře má být máslo, džemy, tropické ovoce, nápoje, vejce. Ty ryby v mrazáku chápu, ten zbytek nechápu.

                    31. Ad Wildcat:
                      Spoiled rotten to je amerikánsky, nie? Vy tu situaci přítomnému marxistovi-čekistovi vůbec nezlehčujete.

                    32. Ty kráso, kolik že litrů? Ty vado, to jsme neměli, ani když byl plnej barák. Teď máme 166 litrů chladící a mrazící 46 litrů, úplně dostačující.

                    33. Ad Wildcat:
                      S. marxista ex.lex Vám tento problém jistě vyřeší.

                    34. Nejsem ani soudruh, marxisti nebyli soudruzi.

                    35. Ad ex.lex:
                      Opět pardon. Tak tedy: P. marxista ex.lex…
                      Písmeno p však ve Vašem případě není zkratkou slova pan. Spíše píčus.

                    36. Kludne. Ked sem pride, vyhadze z zranicu a vytvori pre nu miesto/zbavi ma jej, v pohode. Este mu aj nalejem. Ale nech necaka ze mu uhradim naklady.

                    37. Ve sklepě mám otravné návštěvy. Lednice se mi tam nevejde. ;-)

                    38. Re: PanPredseda
                      1.12.2019 v 21:42

                      Drobnou stavebni upravou predelat cely sklepni prostor na chladak. Skladovani navstev by to nijak neovlivnilo.

                    39. Re: PanPredseda
                      1.12.2019 v 21:28

                      No coco, normalni moderni navsteva. Vejde a frrrr… rovnou k lednici ;-)

                    40. Předseda nezná moderní domácnosti a hlavně nezná vřelé lidi, to bude ten skalní problém :o).

                    41. Ad Sysop:
                      Lednice moc velká, autama málo jezděj… tomu už chybí jen, aby se hostitele zeptal, jak často doma souložej, a když se mu frekvence bude zdát nízká, tak mu navrhne, jestli nechce starou vyměnit za ošklivější.
                      Návštěva k nezaplacení…

                    42. Osklivejsi by frekvenci zrejme nezvysila, tipuju. Ledaze oskliva&vilna. To je ale smrtelna kombinace.

                    43. Ad Sysop:
                      Od těch dob, co byly vynalezeny papírové tašky… ;-)

                    44. …tak ted uz mi to zapada. Porad jsem nevedel, co maj’ lidi proti igelitkam. Vono se v tom blbe dejcha.

                    45. Ad Sysop:
                      To, že se v tom blbě dejchá, nemusí být při dosahování orgasmu na závadu. Jen se to nesmí přehnat, že…

                    46. Re: PanPredseda
                      1.12.2019 v 21:54

                      Jo, zrovna David Carradine to zrovna prej nejak blbe odhadl.

                    47. Ad Sysop:
                      Tak hlavně jestli Bill byl, před tím, než se kill.

                    48. Vy jste primitivní v myšlení, předsedo. Já sem dám příklady konzumu a Vy z toho uděláte trapný, nelogický, primitivní, bulvární myšlenkový výron.

                    49. Re: ex.lex
                      1.12.2019 v 21:51

                      Prdel musi bejt, i kdyby fotra veseli. Smich? Prejde. Nas? Nikdy ;-)

                    50. Inteligentní humor je fajn, dokonce i černý humor je fajn, pokud je inteligentní. I bonmoty mají mít myšlenkovou hloubku. Ovšem primitivní myšlení zůstane primitivní, i když tomu nalepíte na prdel titul.

                    51. Ad ex.lex:
                      Naserte si, komunisto ohavný.

                    52. Nejsem komunista, jsem marxista – to je diametrální rozdíl, ale to Vy nemůžete chápat.

                    53. Ad ex.lex:
                      Pardon. Naserte si, marxisto ohavný.

                    54. To už je mnohem lepší :o).

            2. A navíc, 44 euro ani pro toho Němce neni zas úplně zanedbatelná suma. Když vemu jejich platy a cenovou hladinu, tak je to jak našich 700 kaček pro Čecha. Žádná závratná suma, ale když ji najdeš ležet na ulici tak furt stojí za to sebou mrsknout a sebrat ji. A 44 euro měsičně je ročně nějakejch 500 éček a za to už se něco slušnýho koupit dá.

              1. Prijmovej prumer v hrubym u nas v cele fabrice je 2300 ojro. Nevim, jakej je pomer lidi mezi vedenim a delnikama, moh’ bych se mrknout, ale taky nevim presne, jaky prijmy maji ti nahore. Moji podrizeni maji okolo 3500-5500 hrubyho mesicne. Kazdopadne ano, 44 ojro neni uplne nic i pro Nemce, zejmena pak, jestli dela treba za 1800 a jeste k tomu je v blbe danove skupine (treba jednicka).

                Na druhou stranu, Nemci chodi na obedy do kantyny. Drtiva vetsina Cechu si obedy vozi z domu. Pritom ale se jedna o stejne pracovni pozice a ty jsou za stejnou mzdu. Udajne pry ‚se jim ty nemecky blafy uz prezraly‘. Nemuzu posoudit, ale je fakt, ze obcas si hazim eurem, co si mam vybrat, bo nelibi se mi ani jedno z jidel.

                1. Německá kuchyně mi taky nechutná. Němci nejsou moc dobří „kulináři“ :o). Italové a Řekové, to je jiný kafe :o)

                  1. Nemci sice umej treba maso, to maj fakt dobry vcetne majd, ale jsou schopni k tomu jako prilohu vypotit neco totalne brutalne neuveritelnyho. Na nektery kombinace uz jsem si zvykl, nektery nedavam. Tuhle jsem prisel, ze mi docela chutna jejich Kartoffelklöße, kterej je proste nadejchanej a uplne jinak udelanej a zena mne s tim poslala do prdele. Pritom rakouskou kuchyni obcas vari. A ja delam knedliky odhadem, takze nemecky lepidlo se mi experimentovat nechce.

                    Zena vari prevazne italskou kuchyni, taky proto jsem za dobu manzelstvi pribral jen cca 12 kg, zato od brezna jsem se upravil o dalsich +6, coz uz mne sere a musim s tim neco delat.

            3. Ještě k tomu šetření. Dříve to bylo jinak nastavené, peníze – výplatu jste dostal na ruku, lidé si je šetřili tzv. do „polštáře“, když je odnesli do banky a tam je uložili, bankéř jim jako řádným hospodářům zúročil ty vklady, dnes má většina peníze jen na účtech a ty peníze tam nijak nevydělávají, naopak bankéř Vám strhává poplatky i za to, že tam ty peníze máte, tudíž on vydělává už i na tom, že vy vyděláváte :oD, to je masakr.

              1. No, ja jsem se dopracoval k modelu, kdy mi vyplata chodi do nemecke banky, takze v Nemecku zena plati nemeckou debetkou, ale obcas vyberu, jdi s tim k vexlakovi a nasledne koruny slozim na ceskej ucet, ze ktereho se zase plati ceske vydaje.

                Primy prevod deviz je totalni sebevrazda. Udelal jsem to poprve zjara, ceska banka mi strhla cca 3,5k CZK a to mne donutilo se podivat, jakej ze je to vlastne hen ten kurz. Jojo, valuta je levnejsi, nez deviza. Vzdycky se rikalo, ze s valutama je vic prace – pocitani, prevoz – a proto jsou…. dnes… levnejsi (!).

                Banky jsou dneska v totalni prdeli, jeste, ze s tou svoji praci moje zena svihla vcas. Dneska by asi byla po trech mrtvicich, tipuju. Jako krizovy manazer by se z toho nejspis posrala. Ukazoval jsem ji pred par dny nabidku, co mi prisla na uver z nemecke banky, protoze jsem nekdy v lete zvazoval zauverovat bydlik. Pak jsem se na to vysral a pujcil si ho. Nabidky samozrejme otravuji porad – posledni byla 1,48 % urok be dalsiho zajisteni, na 8 let. Ty prachy jsou ZADARMO. Stejne na ne seru, ale bankovnici maji problem, rekl bych. Jeste v srpnu nabizeli za 2,4 %.

                1. Tak ono je to logický, ty prachy nejsou ničím krytý už dlouho. V podstatě je z toho virtuální měna, se kterou se šoupe v rámci globalizace z jedný strany na druhou. Jsou to už jen virtuální čísla. Takže nějaká milirda sem, nebo tam :oD. Dříve to nebylo možný, protože ten hlavní kapitál drželi lidi doma, nebyl o něm přehled, nikdo nevěděl, kolik kdo má nastřádáno a banky v podstatě fungovaly úplně na jiném principu. Proto si státy nemohly tolik vyskakovat, jinak by se dostaly do platební neschopnosti a celý systém by se finančně rozpadl. Dnes ty schodky můžete v podstatě pořád navyšovat, jsou totiž virtuální :o).

                  1. Tohle se zakonite musi posrat. Ale jak znamo, posere se to uplne jinak, nez budou lidi cekat a na co se pripravi.

    3. S poklesom cien mobilných paušálov už ten firemný mobil nie je taká výhoda, ale pamätám si, ako som pred 12 rokmi pracoval vo firme (na SK), ktorá dávala mobil defaultne všetkým, s tým že súkromné hovory si platia (na intranetovej stránke si potom človek zaškrtal, ktoré hovory mimo firemnej skupiny boli služobné a to sa vyúčtovalo). V rámci benefitového katalógu bola možnosť vybrať si k tomu nejaký neobmedzený paušál, a to bolo V TEJ DOBE sakra výhodné!

      1. Od doby co existujou neomezený pausaly tak nikoho soukromy hovory nezajimaj, je to za stejny prachy. Pravda je, ze driv ta uspora byla vetsi. Ale i tak jsem za ty roky diky tomu usetril desetitisice. Holt clovek ty prachy co nemusi zaplatit za telefon nesmi prožrat ale opravdu usetrit. I kdybych ty ctyri kila měsíčně mel cpat do stavebka.

        1. Proč nesmí prožrat??? Já žeru rád a utratím za to docela dost…
          A ne, není mi těch prachů nijak zvlášť líto – to spíš za jiné věci…

          1. Protoze kdyz si to chvili usetris, tak za pet litru mad luxusnejsi zranici nez za ctyri kila ;)

        2. Firma v ktorej som robil pred odchodom zo slovenska nemala problem s so sukromymi hovormi ani v 90. rokoch. A nebolo mi vynadane ani za moj najvacsi ucet. Pravda, to nebol sukromy ucet. Ale bolo 6k Skk za jeden den. Ale aj veci boli ybavene.

          1. Ono to bylo firmu od firmy. Nekde to bylo sice teoreticky omezený, ale nikdo to v praxi nekontroloval pokud si to neprestrelil na nejakou raketu. A pri tech sesti litrech za den pausalu uz bylo asi jedno ze provolas par kacek soukrome a hadam ze cisla typu „jsme veselé, jsme hravé, zavolej nam do klubu“ byly stejne blokovany.

            1. Myslim ze sefovu hlasku „Kludne tie telefony pouzivajte ale nebudte kokoti“ mozno povazovat za isty druh obmedzenia :-)

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017