Nenechte se lacinizovat!

Featured Image

Následující řádky vznikly jako poněkud obecnější pohled na kauzu Ing. Luboše Laciny, „piráta z D1“, kterým jsem se v minulých týdnech poměrně intenzivně zabýval. Můžeme se z toho všeho nějak poučit tak, abychom z toho všichni něco měli? Ano, můžeme.

Každému z nás se může stát, že někomu uškodí autem. Způsobí hmotnou škodu nebo nedej bože újmu na zdraví, v krajním případě končící smrtí, a to z důvodu nepozornosti, nešikovnosti nebo nějaké momentální indispozice. Je to riziko, které na sebe bereme usednutím za volant a které můžeme vhodnými opatřeními umenšit, ale nikdy zcela vyloučit. Očekávatelným následkem takové události je kromě materiální a morální újmy také nějaká forma trestu, počínaje pokutou a konče nepodmíněným trestem. V posledních letech k tomu může přibýt ještě něco, co tradiční tresty odsunulo do pozadí. Lacinizace.
 
Co rozumím tou „lacinizací“? Sociální popravu. Štvaní v médiích s cílem vás zostudit a udělat z vás exemplární případ. V dnešní době je víceméně formalita, co řekne regulérní soud, rozsudek vynesou už předtím média a justice je může pouze nebo více nebo méně následovat, jinak to taky schytá. Média zpochybní jednotlivé soudce, soud a celý soudní systém, začnou hledat souvislosti s absurdními rozsudky z minulosti (bez ohledu na to, zda byly či nebyly absurdní), s platy soudců, s čímkoli co se momentálně bude hodit do krámu. Celou justici to postaví do velmi nehezkého světla.

0. Nultá zásada, kterou musíme adoptovat, pokud čelíme lacinizaci, zní: „médiím je úplně jedno, co je pravda„.

Pravda je pro většinu lidí to, co píšou v novinách a říkají v televizi. Proto je jedno, zda jste to udělali nebo ne, a když ano, tak jestli to bylo z nedbalosti nebo úmyslně a za jakých pohnutek. Většina těchle věcí je složitá a nezajímavá a oni potřebují jednoduchý příběh s vyhraněným dobrem a zlem. Sekundárně je třeba neustále plnit společenskou roli a stimulovat veřejnou poptávku po „řešeních“ ve formě zpřísňování zákonů, zvyšování pokut a jiných trestů, posilování pravomocí úředníků, policistů a strážníků, instalaci kamer a radarů a k tomu bude vaše selhání beze zbytku zužitkováno.

Úlet? Nesmysl? Paranoia? Ani omylem. Co byste si pomysleli, kdybyste četli následující zprávu? Jedná se o citát z hlavní zpravodajské relace České televize ze dne 17.2.2011.  „V centru Havířova se ráno střílelo. 57letý zřejmě psychicky nemocný muž se v ulicích pohyboval s revolverem v ruce. Když si ho všimli náhodní kolemjdoucí a chtěli mu zbraň vzít, 2x po nich vystřelil. Jednomu muži prostřelil lýtko a utekl, zadržela ho až policie v jednom z autobusů městské hromadné dopravy.“

První dojem? Že je to hrůza. Psychicky narušený jedinec má zbraň. Psychicky narušený jedinec střílí po lidech, kteří náhodně šli okolo a dokonce je trefil. Ještě že máme policii a zadržela ho.

Jak to bylo doopravdy? 57-letý muž byl vysokoškolsky vzdělaný majitel legálně držené zbraně (nebyl tedy „zřejmě psychicky nemocný“), „náhodní kolemjdoucí“ byli bezdomovci, kteří kradli kovovou domovní branku a střílel po nich proto, že ho pronásledovali poté, co jim zabránil krást. Jednoho trefil do stehna. Policie ho sice zadržela, ale odzbrojil ho ještě předtím řidič autobusu, který ho slušně požádal, aby mu zbraň vydal. Trestní stíhání střelce nebylo zahájeno.

Dojem teď? Správně to udělal. Dobře že měl zbraň a zabránil krádeži. Ještě lépe, že se ubránil, ačkoli útočníci byli v přesile a navíc nikoho nezabil. A proč policie zatýká nevinné lidi a proč nesebrala ty bezdomovce?
 
Jak diametrálně odlišný názor si můžeme vytvořit o stejné události pouze na základě zpravodajství! V původní zprávě ČT jsem napočítal sedm lží, tedy průměrně každých osm slov jednu. Chcete hrát tuhle hru?

Mohou někoho zavřít, protože o něm v televizi řekli, že je „to udělal“? Ano. Problém se tím postupně změní ze „co vlastně provedl?“ na „jak ho dostat do basy?“. Přečtete si tento článek o bývalé TV reportérce Peterkové: „Reportérka pak obvinila státního zástupce a někdejšího mluvčího ministerstva spravedlnosti, že od ní chtěli, aby proti Pitrovi křivě svědčila o tom, jak korumpuje policisty, novináře a politiky. A aby jim pomohla konečně „dostat Pitra do tepláků“.  „Hrozili mi, že když s nimi na tomto plánu nebudu spolupracovat, zveřejní o mně kompromitující materiály. Čekali, že se složím a začnu něco říkat na Pitra“. Jasně, může to být pravda, nemusí to být pravda, dost možná to není pravda, protože to říká dáma, která měla přímo v popisu práce ládovat lidem do hlav sračky, ale když jsem to četl, tak jsem si uvědomil, že vlastně vůbec nevím, co vlastně ten Pitr udělal špatného. Neplatil daně a okradl společníky? Nebo se jen on sám nenechal okrást státem a společníky?  Ale mám spolehlivě zafixováno, že je to bad guy. Také jsem tomu podlehl. Mimochodem, Peterková byla také lacinizována a trvalo jí roky, než se očistila, pokud vůbec.

Pokud je mezi čtenáři někdo, kdo si myslí, že se mu nikdy nic takového nestane, protože on je slušný člověk, není Pitr, není Lacina, jezdí podle předpisů, jezdí defenzivně apod., tak snad ani nemusí číst dál. Ta hrozná událost tohle všechno během vteřiny smaže. Slušný a zdrženlivý řidič je naopak nejvíc „na ráně“, je zranitelnější křivdou, když ho média vyvláčejí bahnem, a až ho vyvláčejí, bude to o to větší nespravedlnost. Různí desperáti tyhle situace snášejí lépe, což samozřejmě není důvodem, abychom se stali desperáty (ačkoli systém již mnoho slušných lidi touto cestou úspěšně převychoval). Proto píšu tento článek. Je to návod, jak si nenechat sebrat vlastní důstojnost.
 
Například onen Lacina najezdil autem 700 tis. km bez nehody, spáchal pouze jeden bezvýznamný přestupek. Když potřeboval někam dojet rychle, nechával řídit manželku. Jeho psychologický posudek byl bez poskvrny a dokonce byl zpravodajem Zelené vlny. Kdo z nás to dělá? Teď je v base, mnoho lidí ho má za grázla a to všechno proto, že byl mediálně lacinizován.
 
Pokud čelíte riziku akutní lacinizace, doporučuji se držet následujících doporučení:
 
1. Zásadně a nikdy se nebavte s policajty bez předchozí minimálně konzultace s advokátem. Věta „vše co řeknete, může být a bude použito proti vám“ je patrně největší pravda, kterou se kdy podařilo směstnat do jednoho souvětí. Jednak proto, že tím můžete zhoršit svoji pozici v nadcházejícím přestupkovém nebo trestním řízení, ale také proto, že to policie to pod rukou prodá médiím.
 
2. Zásadně a nikdy nekomunikujte s médii. Jsou lidé, kteří myslí, že se postaví čelem k zmanipulovaným masám, řeknou pravdu a očistí se. Smůla, nebude to fungovat. Tohle není lidový tribunál a tohle není ani inkvizice, ty mají alespoň nějaká pravidla. Tohle jsou média a to je mnohem horší. Oni si to poslechnou, budou kývat hlavou, budou vstřícní, plní porozumění a všechno si to zaznamenají. Ano, pane, hned zítra to zveřejníme. Ráno si koupíte noviny a budete se divit. Libovolnou část toho, co řeknete, vytrhnou a použijí v jiné souvislosti. Přibalí k tomu stanoviska „dopravních expertů“ a různých rozumbradů, ti rozeberou vaše výroky nebo jejich vhodně zvolené fragmenty a udělají z vás idiota. Stejně tak veřejná omluva prostřednictvím médií. Dobře míněnou snahu se omluvit postaví do takového rámce, že vyzní přinejmenším nevěrohodně.

3. Klíčovým poznatkem je, že lacinizace prověří integritu nejen vaší osobnosti, ale také vašich rodinných příslušníků, přátel, spolupracovníků a zaměstnavatele. Jinými slovy, poznáte, kdo za co stojí. Pro některé lidi z vašeho okolí bude nepatrná citace jejich výroků v novinách tak obrovským lákadlem, že za ní vymění léta trvající důvěru a přátelské vztahy. Médiím se bude skvěle hodit do krámu, že jste si jako malý hrál na vojáky vždy za Němce nebo trhal mouchám nožičky.

Konzumenty bulváru, což nutně nejsou jen dva deníky s obrovskými titulky, ale třeba také TV Prima, která kšeftování s policií okatě vydává za investigativní žurnalistiku, potěší především nějaké to neštěstí. Třeba že vás vyhodili z práce a utekla vám žena ještě dávno předtím, než proběhl nějaký soud. Většinou existuje možnost na to okolí připravit, vysvětlit mu, o co tady jde a vzít novodobé inkvizici vítr z plachet.

4. Omezte svoji „dohledatelnost“. Odstraňte profil z facebooku, osobní internetové stránky, fotky z webových galerií a cokoli, co mediální i privátní slídily nasměruje k vašemu bydlišti, rodinným příslušníkům a přátelům nebo z čeho by mohli zkoumat vaši sociální síť, majetek, postoje a názory.

V případě zmiňovaného Laciny, novináři neváhali šmejdit v sídle jeho zaměstnavatele a dokonce kolem starého domku jeho rodičů, který jim ale asi nepřipadal dost cool na to, aby podtrhl image zámožného piráta. V případě jiného známého „piráta“ Trpišovského šmejdila TV Prima v jeho firmě, v místě jeho bydliště a kolem domu jeho rodičů. Opisovali si registrační značky aut a nechávali k nim dohledávat vlastníky, což je porušení zákona, ale nikomu to nevadilo – jde přece o piráty!

5. Pořizujte zvukové záznamy telefonátů. Lidé bývají chamtiví a domnělé oběti vašeho domnělého deliktu mohou mít také tento morální defekt. Například jim jednoho dne dojde, že byste byl dobrý sponzor pro jejich podnikatelský záměr, protože právě dostudovali. Mohou se pokusit probudit ve vás „účinnou lítost“, jinými slovy, vydírat a požadovat prostředky nad rámec vyčíslené škody, nebo nabídnout nějakou jinou „dohodu“. Záznam takového pokusu může mít svou cenu zejména v případě následného občanskoprávního řízení o nemateriální újmě.

6. Telefon a nechráněný mail mají lepru a tak na ně nebudeme raději ani sahat. Pokud potřebujete někomu něco důležitého sdělit v souvislosti s vyšetřováním, důkazy, svědectvím apod., používejte zabezpečené komunikační kanály nebo to vyřizujte osobně na místech, kde máte přehled o situaci. Pamatujme na nedávný skandál v Británii, kde redakce prominentního provládního listu fízlovala kdekoho a pamatujme na to, že součástí vlády je soukromá bezpečnostní agentura.

7. Snažte se odolat iluzi, že žijeme v právním státě a v takovém nemohou nikoho odsoudit za něco, co  nespáchal. Nebo že v případě pochybností musejí rozhodovat ve prospěch obviněného. Takhle to má teoreticky být. Ve skutečnosti neexistuje žádná pojistka, která by to stoprocentně zaručila a ani justiční systém neexistuje ve vzduchoprázdnu. Jsou to lidé jako všichni ostatní a i oni podléhají tlakům ze svého okolí.
 


29.07.2011 D-FENS


Související články:


12345 (25x známkováno, průměr: 4,04 z 5)
1 159x přečteno
D-FENS © 2017