Nenechme si ukrást vánoce - zpět na článek

Počet komentářů: 230

  1. Tradice není o uchovávání popela, ale o předávání ohně.
    A nasim ukolem je poznat co je ohen a stoji za to za nej bojovat. A co je popel a muze si to odnest vitr.
    A je to ukol nas jednotlivcu. Protoze skutecny ohen se predava z otce na syna a z matky na dceru. Stadu na namesti, detem ve skole i ostatnim v hospode se vypravi jenom o odrazu plamene.

    1. Platí to i kostelu? Abychom si rozuměli…

  2. Já mám problém s tím, jak někteří věřící dávají do souvislosti desatero a lidskou morálku. Ne, lidská morálka opravdu nepochází z desatera.
    Náš ateistický koutek je toho taky důkazem.

    Lidská morálka existuje i tam, kde o křesťanském desateru nikdy nikdo neslyšel a zhusta je porušována i tam, kde jsou křesťané.

    1. To tedy nepochází. I čekisté ji měli. I Čingischánovi Mongolové.
      Křesťanství přineslo obrovský pokrok ve dvou věcech:

      1) pouze Bůh je hoden uctívání (nikoli cézar dominus et deus, Lenin, Stalin, Hitler, Mao, ale ani já sám, kariéra a peníze)

      2) i nepřítel je bližní

      1. 1) Judaismus byl dříve.
        2) Kde je ten pokrok?

        No a nakonec, morálka byla, dokonce i některá zvířata, která nežijí individuálně ji mají. Naopak věřící je z principu vždy amorální svině. Totiž zatímco morální člověk nečiní špatné skutky z toho důvodu, že si jejich škodlivost uvědomuje, tak věřící je nečiní ne proto, že by byly špatné, ale proto, že věří, že mu to někdo (třeba bůh, nebo cedník na nudle, je to fuk) někdy vyúčtuje. No a tady nastupuje pokrokové křesťanství s instituty odpuštění a rozhřešení. Tedy křesťanovi je umožněno být arcisvině, protože může dělat všemožný prasárny a má možnost, že si to u boha nějak vyžehlí (podvedu/okradu jiného, to bude tak za 20 „zdrávasů“ a 10 „otčenášů“ a jsem čistej jak lilie).

        1. Přesně tohle tvrdím taky. Bůh poručil – vsjó jásno! Nevidím rozdíl od jiných „učení“. Kromě toho, morálka nijak nesouvisí ani s vírou, ani se vzděláním, a nikdy ani nesouvisela. Ale pěkně o tom křesťané lžou, jak je ostatně jejich zvykem.

        2. Omyl. Opovážlivé spoléhání na Boží milosrdenství je těžký hřích. A otčenáše a zdrávasy na zamáznutí krádeže nestačí, je třeba odškodnit okradeného. Anebo přestat užívat ukradenou věc.

          1. Víra nikdy a nikde nebránila lidem páchat „hříchy“. Nevšiml jsem si, že by v Polsku byla nižší kriminalita, než u nás.

            Dokonce ani kněze, který by měl mít víru velice hlubokou a měl by si být nejvíc vědom toho, „jak to funguje“ to neodradí v prznění malého chlapce.

            A po celé věky bylo zlo a násilí pácháno ve jménu víry.

            1. Njn. Polsko… Kdo svatý žere, ten čerty sere.

            2. To je v židovské i křesťanské teologii dobře vysvětleno. Viz dědičný hřích.

              1. Tady jste ale v ateisticke spolecnosti. Znalost nejakych krestanskych terminu, myslenkovych kostruktu ci dogmat chcete-li je tady prakticky nulova.

                Asi by jste to mel vice rozvadet, protoze samotny odkaz ma prakticky nulovou hodnotu.

                Pro bezneho cloveka je prakticky nemozne to pochopit. V textech se zhusta pouzivaji vyrazy ateistum nezname ci majici v krestanskem kontextu jiny ci komplexni vyznam.

                Je to pro nas zcela jiny svet. Prakticky cizi jazyk.

                1. Žejo. Až tady bude zase diskuze o autech, tak by bylo fajn si uvědomit že ne každej je automechanik a místo nějaký nesrozumitelný technický hantýrky používat normální srozumitelnou češtinu. Kdo má furt zkoumat co je to řemenice, ojnice nebo takový turbodmychadlo. Nedejbože dvouhmotový setrvačník. To je pro spoustu lidí úplně cizí jazyk.

                  1. Nezabudnime na rozvody – aby sa mohol úchylný šmírak zavzdušňovať.

                    1. No jasně, rozvody taky. Ať si automechanici vymyslej něco jinýho. Rozvody jsou přece odjakživa něco, co spolu dělaj manželé když je už nic jinýho nebaví.

    2. JH: Křesťanství hlavně přineslo totální unikát mezi všemi náboženstvími tím, že je nenárokové a založené na milosti: nikdo není dost dobrý na to, aby se propracoval do nebe sám. Každý je šmejd. A z toho plyne, že pokud je do nebe přípuštěn milostí, má jednak být vděčný a z vděčnosti sekat latinu, a jednak má podobně prokazovat milost a odpuštění i těm, kteří se prozměnu prohřešili proti němu.

      Ice cream: dost si odporuješ. Na jednu stranu věřící podle tebe nedělají špatné věci jen kvůli hříchu z trestu, ale zároveň se nemusí bát žádného trestu protože rozhřešení? Chlape, musíš si vybrat, kterou holí budeš psa bíti, oběma zároveň to nejde.

      1. Musíš číst aspoň dvakrát, vůbec si neodporuji, to, že mají možnost si to vyžehlit, neznamená, že jí využijí, nebo, že se jim to na 100% povede.

        Jinak mám dvě ruce a tak můžu bít 2 holemi naráz.

  3. Patřím ke kovaným ateistům, přestože jedna z babiček byla nesmírně zbožná žena. Celý rok do kostela nepáchnu, ale na půlnoční chodím. Loni už proto, že tu nastoupil nový farář, mladý frajer, díky kterému bylo na půlnoční víc smíchu, než modlení a babky se křižovaly, co to Vatikán poslal za Satana :D Bylo to nesmírně osvěžující, protože i ten mladý nezapomněl lidem připomenout, proč tu jsou a jak by bylo dobrý se k sobě chovat. Je osvěžující vidět, že vytáhlému duchovnímu, zpod toho hábitu, čouhají džíny a tenisky, že ho tak potkávám oblečeného běžně. Loni v létě jsem si s ním dobře pokecal na takovém lokálním, amatérském metal-festiválku, to jsem ještě netušil, o koho jde a on sám to nijak nenaznačil. Fanda do HiFi, má na faře aparát Pioneer jak kráva a občas tam odsud jde pěkný hukot.
    Letos si ho půjdu poslechnout zase.

    1. Ja jsem krtenej coby nemluvne, ergo jsem ateista jako poleno, protoze nemam rad, kdyz mi dela nekdo neco bez meho souhlasu. Prej jsem rval uz tehdy. Na Pulnocni jsem parkrat byl, jeste v Brne, protoze mi to prislo jako zajimava kulturni zalezitost a pokud si farar odpusti cirkevni propagandu, tak ty obecne nazory nebyvaji spatne. Je to o farari. Tady u nas farar lidem narizoval volit lidovce a pak mel nejakej problem s mladejma klucikama, ze jim cpal bonbony a tak byl nekam zmizen po prichodu dopisu ze samotneho Vatikanu.

      Oslavy slunovratu mam rad, beru si od kazdeho neco. Jako ateista nevyznavam zadne bohy, ale proste si rikam, ze jsou veci mezi nebem a zemi, ktere nejak funguji, nemusim je chapat, nenecham se v jejich jmenu nikym zastrasovat, ale nemusim se v tom ani dal rypat. Oslava zimniho slunovratu je pro mne proste repikalutace :-) stareho roku, teseni se na rok pristi a prilezitost setkat se s rodinou a prateli. Svatky obzerstvi, ani povinneho skupovani kramu a nasledne cpani nestastnikum to v nasi rodine nastesti nejsou. Extremy tak nejak nemam rad.

      Pravdou je, ze treba na rozdil od Germanu nam tech oslav mnoho nezbylo, protoze jsme proste jini. Nemci jsou sice studeni, ale zase se nekolikrat rocne slezou (ted neresim to, ze letos to neslo) a slavi. Tuhle pivo, tuhle novou fasadu na hasicarne, tuhle zase neco jineho. A to i ve mestech. U nas toho z tech tradic mnoho nezbylo a veskere svatky se zredukovaly na ty, kde se da neco kupovat. Zacina to importovanym svatkem zamilovanych, pres velikonoce a takto to pokracuje az po vanoce. Prakticky nemame svatek, ktery by se opravdu slavil nejakym zdobenim a spolecenskou pripravou, aby na to nebyl navesen nejaky nakup konzumnich sracek.

      Kolikrat mam pocit, ze nositeli ceskych svatku jsou hytlermarkety a nebyt jich, tak uz slavime tak akorat toho Sylvestra.

      Smutne.

      1. Velikonoce. Děcka obráží celou vesnici a jedou. Večer slejška v hospě. Čáry – půlka vsi na hřišti u ohně – večer hospa. Pouť – celá ves na náměstí – večer hospa. Dušičky – celá ves na krchově. Mikuláš. Rozsvěcení stromu. Půlnoční. Silvestr, ohňostroj prvního…na valentýny sere pes.
        Do toho hasiči bál, volejbalisti bál, fotbalisti ožíračku, skauti slavnost, zahrádkáři bál, ještěže nemáme myslivce, by byly tři akce navíc. A je toho víc, třeba pro děcka každý druhý měsíc akce v tělocvičně (masky, rodiče povinnost účast). Některý sousedy vidím víc než je zdrávo.
        U prabáby v Nivnici toho mají tak třikrát víc, a v krojích. Tam dělají bál snad i hráči petanque.
        Ses odstěhoval na samotu, se nediv a hlavně neporovnávej s dočjmajstry, i když ti teď platěj. Moje bába si na jejich pravidelný akce v Sudetech (Jizerky) vzpomíná, jo, měli jich dost…a brali to od podlahy.

        1. Svůj velikonoční kaprálský hrkač, který mi předal táta, který ho měl od svého táty a bude mu tak 110 let, jsem loni viděl v rukách už třetí generace správných kluků :D Dokonalý výrobek z kvalitního dřeva, navíc moc šikovně udělaný, takže má zvuk, skoro jak lehký kulomet :D Už když bylo jasný, že kluka mít nebudu, tak jsem ho předal „nejschopnějšímu“ ogarovi z ulice – a nespletl jsem se. Poznám ho vždy, jednak podle zvuku a jednak proto, že je napuštěný nějakou načervenalou fermeží a pak teprve nalakovaný. Snad se tahle tradice neztratí.

          1. To červený, to může být lněný olej, barvil se načerveno pro c. a k. armádu, aby se neprodával po kvelbech – četl jsem to kdysi dávno na FB na stránkách ohledně Velké války. Ale ruku za to nedám. To spíš že ten lak neoprýskal…

      2. Padesát let totalitních režimů, udavačství a nedůvěry vůči sobě navzájem udělá své. Některé věci je těžké založit na „zelené louce“. Podívej na výkony německého nebo italského válečného námořnictva.

        1. Italské námořnictvo někdy něco umělo? Postavit, to jo, ale použít? Pokud pominu „vepříky“, miniponorky, tak mne nic nenapadá…a i tam to nebylo bůhvíco .. takoví Japonci měli na vývoj o pár set let méně času a jak se vypracovali, jak proháněli strýčka Sama…Hubáček o tom píše poměrně trefně.
          A přitom měli tak parádní kousky k dispozici…pořád si říkám, co se s těmi taloši po konci starověkého Říma stalo, takoví válečníci a pak takový tragédi ve všem, co se týče války.

          1. Taková Vittorio Veneto – ráčej se podívat, s čím se dalo bojovat a oni to poserou – více Hubáček Bitva u Matapanu
            https://cs.wikipedia.org/wiki/Vittorio_Veneto_(1934)

            1. Křižníky třídy Zara byly taky krásné.

          2. Ale vždyť o tom taky píšu :-)
            Ono i ti Japončíci měli měli problém – když se povedlo zabít Jamamota, nenašel se mezi těmi admirály nikdo, kdo by vymyslel nějakou smysluplnou strategii. Rezervovanost a gentlemanství se naučili od Britů dobře, ale dost často se za tím skrývala neschopnost originálně myslet. Pokud tedy pomineme Onišiho a jednotky tokkótai.

  4. „Kouzlo Ladovských zasněžených Vánoc se nám v posledních letech trochu vytratilo.“
    – buďme úprimní k sebe. Kouzlo Ladovských zasněžených Vánoc je 80% ovčanov absolutne u riti. Oni ani nevedia, čo tie slová znamenajú.

    1. tak třeba já nevím, co znamená „Kouzlo Ladovských zasněžených Vánoc“, mohl byste mi to vysvětlit?

      1. Pokusím se. Je to mem, vycházející z Ladových kreseb se zimními motivy. Představa, že procházím tichým zasněženým městečkem bez automobilů, na hlavě beranici, všude příjemně měkké osvětlení, za rohem houká ponocnej. Vcházím do rodné chaloupky, vítá mě věrný pes v symbióze s kocourem, v peci zuří exotermní reakce, na stole skrovná večeře – bramboračka, kroupový kuba. V dřevěné míse jablíčka a ořechy, slovo „televise“ nezná ani pan učitel. Všichni se maj rádi a jsou šťastní, že jsou spolu, hmotných statků nepotřebujíce.

        Až na ten sníh v podstatě dostupné každému, navíc v daleko komfortnější podobě (Lada ve svých pamětech píše, jak jim v zimě teklo do chalupy, kondenzát ze stěn, že si na hliněné podlaze stavěli potůčky). Zvláštní je, že všem stačí, když se Kouzlo odehrává na pohledech, kalendářích a reklamách na čokoládu nebo sušenky či co. Holt každá mince má dvě strany.

        1. Ještě mě napadá, že problém asi bude i v tom, že Kouzlo by nebylo lehké společensky ustát? (viz Pospec a jeho martyria)

          1. On je spíš problém že Kouzlo je prostě jen romantický archetyp mající s realitou podobný průnik jako mají romány Karla Maye s realitou amerického pohraničí druhé poloviny 19. století nebo Tři mušketýři s Třicetiletou válkou.

        2. děkuji za vysvětlení, ale žádost o vysvětlení byla na autora původního příspěvku. Štvou mě lidé, kteří brečí, že nám mizí něco, co nikdy nebylo. Navíc Lada byl umělec, takže si skutečnost upravil. Ještě chvíli a začnou někteří brečet, že je zlá doba, když kočky už nemluví, to za Lady . . .

          1. Dokud cikáni kradou (jako za Lady), tak je dobře. ;-)

    2. Mimochodem, ladovské Vánoce jsou především Tři králové, to už je leden.

  5. kouzelně naivní, jako když mluví náš pan farář :)

    80 % populace této země stráví měsíc před tímto svátkem konzumu v mega stresu, nabere si úvěry, aby si mohli vzájemně nakoupit pičoviny, které nikdo nepotřebuje, načež se na štědrý den zryjou jak prasata a sežerou u toho odpornou bahnitou rybu rostlou ve sračkách

    není co krást, žádné kouzlo vánoc neexistuje a to už dávno. většinu zničili komáři a hyperkonzumní postkomunistická doba tomu dala ránu z milosti

    vánoce coby kouzlo prožívají pokud vím jen věřící katolíci, kterých je už jen hrstka

    takže už je pozdě, dílo je dokonáno

    1. Pospec, jak kde. Co k tomu říct…v té dané lokalitě to tak být může, ale jinde je to jinak.
      Nám rodiče vždycky připravili krásné Vánoce i bez bláznění a bez luxusu, já se takové Vánoce snažil dělat i svým dětem a ony zase svým. Tady je to v pohodě, vyšiluje a bezuzdně utrácí pouze úzká vrstva obyvatel.
      Když po tom půjdeš do hloubky, často zjistíš, že jde o lidi, co na svou rodinu celý rok serou, terorizujou ji a jen na Vánoce si hrají na svatoušky a dokonalou rodinu. Svátky konzumu z toho dělají média a reklama, slabý člověk tomu samozřejmě podlehne, jak jinak. Vnoučata budou mít kouzelné Vánoce nejmíň takové, jako jejich rodiče, zde v pohodě a poklidu.

      1. u nás vánoce kouzlo měly, protože prarodiče a rodiče byli a jsou věřící. Ozdobný stůl, koledy, zvyky, modlitba, půst, dárky spíš skromné. Chodíval jsem nakupovat až poslední 2 adventní neděle. Večer jsme chodívali na půlnoční.

        Jenže rodina má 2 části a druhá polovina rodiny to neprožívá tak jak jsem zvyklý já, zejména pak manželka si například dárek objedná a vyzkouší sama už v září a já to jen platím, následně se pak šílí další 2 měsíce s drahými dary. Já sám to mám u prdele, naučil jsem se to do hloubi duše nenávidět, za celý rok není nic hnusnějšího, vyměnil bych 10 návštěv zubaře, kdyby někdo ty pojebané vánoce zrušil. Atmosféra žádná.

        ono je to o tom, když jsem byl děcko na vánoce bylo cukroví, které jsem miloval, pohádky, které jinak v bedně nedávali, dárky, na které jsme se těšili, rodinné setkání na které jsme se taky těšili, hergot i ta večeře byla dobrá, protože jsme drželi půst. a prázdniny, že nebyla škola.

        dnes? cukroví nežeru, už nemám rád sladké, kapra nerad, pohádky mají děcka na internetu a v televizi furt dokola, hračky dostávají pořád (ne ode mě, zbytek rodiny) a mají jich tolik, že si s nima ani nehrajou, v robotě je uzávěrka a největší stres za rok, protože vyjebaní zákazníci nechávají všechno na poslední chvíli a urgentní případy je ideální začít řešit 23.12.. Musím nakoupit kopec dárků všem za hromadu peněz a sám dostanu každý jeden rok totální a úplné hovno. S lidma, které bych chtěl vidět se nevidím, nikdo nemá čas.

        A tak to má většina lidí co znám, všechny to akorát sere.

        1. Mne napríklad vyhovuje, že si manželka vyberie hlavný vianočný darček – ja to cvaknem, zabalím a hotovo. Ale ešte vždycky kúpim nejakú drobnosť či dve ako prekvapenie a je to.
          Samozrejme, že keď sme boli deti tak to bolo krajšie – žiadne starosti a len radosti a darčeky.

          1. Presne tak.

        2. Jj, měl jsem to celý léta stejně. Stres, náklady, přímý rozpor mezi mediální představou vánoční pohody a tvrdou realitou. Změna nastala až když děti dospěly a já vzal dráhu. Nastoupila neuvěřitelná pohoda, jdeme na procházku a atmosféra libeňský hospody vloni 24.12. ve tři hodiny odpoledne byla neskutečná (tři štamgasti, v bedně běží Švejk a jeden z hostů zná zvukovou stopu nazpaměť a všechny dialogy sází vteřinu dopředu…) – letos to teda nehrozí, tak se vypravíme do polí. Televizi nemám, ta miska rohlíčků se doma objeví nějak sama od sebe – aj vybavené.

        3. Musíš, musíš…to ti drží někdo pistoli u hlavy?
          Vánoce jsou takový, jaký je chceš mít a uděláš.

          1. Přesně tak – vánoce jsou pro mě svátky klidu a míru, kdy na všechno seru a užívám si volno, a sem tam navštívím rodinu a dobré přátele. Je to tak složité? Pokud ano, co vám v tom brání to tak dělat, zamyslete se nad tím… ;-)

          2. já nevím, kde vy všichni žijete. Jak máš jednou rodinu tak jaksi nejsi pánem toho, co jak chceš mít. To dělají zpravidla jen sobci, kteří na ostatní serou a to já zas nejsem. Takový ten typ co místo do porodnice jede lézt s kamošama na skály a babě nepošle ani SMSku, taky znám takové.

            Ale normální Homeři jsou ve vleku událostí rodiny, od plínek pro nejmenší po shánění hospiců s onkologickou péčí pro ty nejstarší, ideálně všechno naráz, ideálně na vánoce.

            1. Ale trt makovy. To ze si nenechas skakat po hlave neznamena ze si sebec. Konsenzus sa vzdy musi najst, inak to cele stoji za hovno.
              Na druhej strane, ako to spomina Satan hore, to ze si manzelka vyberie dar sama je vynikajuca vec. Ja som velmi zly vo vymyslani darov, velmi by mi to vyhovovalo.

            2. Tvl, tak tohle musím ukázat lepší polovičce, ať se taky zasměje. Mám děti, mám rodinu a nevidím v tom problém se postarat o minimálně 50% starostí – a nevnímám to jako ty, jako koncentrák. Chyba bude možná jinde, zamysli se nad tím.
              A btw, použil jsi příměr Homeři – tak Simpson má zrovna tyhle starosti vysloveně na háku. Problém – valim k Vočkovi :).

              1. Tohle je o nastavení v hlavě. Jak někdo začne vidět chybu kolem sebe ve všem, bude ta chyba v něm.
                Homer to má rozdělené. Vztahy v rodině a vůbec „to sociálno“ řeší vždy intenzivně. Možná blbě, ale řeší to vždy. K Vočkovi valí, aby unikl od problému, jen pokud jde o drobnosti a technikálie – požár domu, termiti, prasklá vodovodní instalace, díra ve střeše po meteoru…. a tak.

            3. Kolikrát za život se Vám sešlo současně malé dítě a shánění zařízení pro nemohoucího? Navíc když jsem sháněl zařízení a zdravotní péči, tak o Vánocích byl klid – to prostě nic řešit nešlo, všichni byli mimo.

              Jo, rodina je dřina, prachy, atd., ale pokud Vám ani děti ani manželka nic nedají, tak je někde problém, možná v komunikaci. Třeba neví, že byste chtěl … doplňte, co si myslíte. Jestli nemáte opravdu malé děti, tak se velmi brzo překlopí do role „pomocník, kterého sice musím pořád honit, ale kus práce udělá“ a začne se to lepšit. Jakmile je můžete nechat pod dozorem nejstaršího půl dne doma, začíná demo verze svobody.

              1. Přesně řečeno ta úloha dětí v čase je ve sledu: král, sluha, přítel. Vždycky když děti pičujou, tak jim povím, že když budou dobře sloužit že se jednou budem přátelit. Funguje to skvěle… maj to všechno na háku stejně…

            4. Pospec: na Vás to zas koukám nějak dolehlo. Jaký si to uděláte, takový to máte. A zrovna u Vás mě dost překvapuje, že vnímáte věci tak, že buď je to po Vašem (a pak jste sobec, co na ostatní sere) nebo ne. Například já mám Vánoce „po mém“, protože prostě chci, aby rodina byla spokojená. Moje heslo je „nikdy ničeho nelitovat“. Když dělám něco pro druhé, dělám to proto, že chci sám. Zkuste to taky.

              Děláte-li věci pro druhé, protože to chtějí oni, pak chápu, že Vám to nevyhovuje, ale máte smůlu v tom, že i toto je jen a pouze Vaše volba.

        4. A neni to nahodou jen tim, ze uz nejste dite?

          Deti to maji super. Rodice vsechno pripravi. Naklidi, napecou, stromecek dovali, prekvapeni, darecky, prazdniny.

          Jenze casem se dostanete na druhou stranu barikady. Vsechno musite zaridit, pripravit, detem neco vymyslet co jim udela radost a to vsechno ve stredu, protoze taky musite dal do prace.

          A jako hlava rodiny to musite cely zacalovat.

          Me uz vanoce taky nijak moc neberou. Tydny priprav pro par okamziku detskeho usmevu.

          A vubec to nesouvisi s nejakym odklonem odkrestanskych hodnot. Ty jsme nemeli nikdy. Jsme ateisti po generace.

          1. Ve stresu. Ne ve stredu :)

            1. Tak ono aj v stredu dokáže byť riadny stres.

          2. Těch pár okamžiků dětského úsměvu, radosti i překvapení, je myslím jedna z nejcennějších věcí, co za ty „týdny příprav“ můžeme dostat. Docela dost děcek, ale i rodičů tolik štěstí nemělo a dodnes nemá.
            Hodně rodičů dovedlo dětem udělat hezké Vánoce i přesto, že měli třeba hluboko do kapsy, anebo bylo v obchodech prd. Přímo bych to s křesťanstvím nespojoval, je to tradice a ta je silnější, než ty hodnoty samotné.
            Proto jsem tak hrozně alergický na účelový vytváření nových a nových „svátků“.

          3. Ano, o tom to je, je to hlavně pro ty děti, a je to pro ně jeden z nejkrásnějších svátků, aniž bych do toho tahal nějakou víru. Důležité je hlavně se z toho jako dospělý neposrat… ;-)

          4. ne že nejsem dítě, ale že je to ta blbá fáze, kdy je člověk ve svěráku. Vánoce mě třeba bavily, když mi bylo těch 27 a žil jsem si sám na svém, udělal jsem si to podle sebe, dárky nakoupil a zabalil bez stresu, to bylo super.

            Teď je holt to chujové období, kdy ten nejmenší ještě prochčije v noci postel a vylije skoro každé pití co mu dá člověk do ruky, mezitím baba šílí z práce, u nás v práci taky hektik všechno na poslední chvíli, do toho stárnoucí rodiče už slábnou a zároveň je jim smutno a nudí se a ještě žijící prarodiče umírají , se vším co k tomu patří, papíry , stěhovačky a spol. A to všechno se odehrává naráz a ideálně se to zesere skoro vždycky kolem těch svátků.

        5. Vánoce jsou jednoduše svátky pro děti. Pokud z nich někteří dospělí šílí, potom ještě nedospěly, to je zřejmé… ;-)

        6. Pospec: taky nezapomeň na stresy v práci kvůli zkráceným týdnům, potřebě hodně věcí dotáhnout do konce, obvykle se taky něco posere zrovna v téhle době. Nám jednou kleknul kotel zrovna 25.12., ještě že jsme tehdy neměli děti.

      2. Ale doufám už ses smířil s tím, co sis vzal?

    2. Ale houbeles.
      Vianoce a ich kúzlo si môžeš urobiť aj tu dole u nás v pekle. Celé je to len o tom, že ako si to zariadiš tak to potom máš. Jediný problém je že tu dole je furt horúco tak nemáme sneh………………..
      Pre mňa sú Vianoce príťažou len v tom zmysle, že už koncom septembra začína v nákupných centrách tá „vianočná masáž“ a v decembri kupujú ľudia ako blázni všetko a vo veeeeľľľľkkkoommm – ale obom veciam sa dá celkom dobre vyhnúť. Našťastie už problémy so zháňaním darčekov nemám (vyrieši to manželka, resp. deti dostanú takú nálož od starých rodičov, že aj keby sme im my rodičia nič nekúpili tak si to nevšimnú) a ten vianočný stromček do toho stojanu už nejak napasujem a nech si ho zdobí kto len chce. Ak mám potrebu si nájsť pod stromčekom to čo by som ozaj chcel tak si to kúpim a zabalím a mám aj prekvapko. A navarím načo máme chuť a je to. Ozaj by som privítal asi len poriadnu kopu snehu.

      1. Kurva, co to mate vsetci s tym snehom. Je s tym len ostara.

        1. Ja som vyrástol dá sa povedať na severe Slovenska kde bol furt v zime sneh. Tak mi to tak nejak k tomu pasuje – otvoríš ráno okno a hneď máš krásny biely deň.
          Teraz tu kde mám trvalý pobyt tak som tú bielu sračku nevidel už niekoľko rokov – tak jasne, že mi to chýba. Niet ani kde s autom robiť kokotiny na klzkom povrchu.

          1. Na dni s tou bielou srackou nie je nic krasne. My teda momentalne sneh nemame – vacsinou u nas zacne seriozne snezit az v januari, ale inak je to len sracka. Boli roky ked kopy snehu po stranach parkovacej plochy pred domom boli vyssie ako ja. A to sme na nizine (230m/nm) a juznejsie ako Slovensko (42.9 stupnov severnej sirky). Mam toho plne zuby. Este 10 rokov…

            1. Na důchod šupky dupky zpátky na Slovensko?

              1. Slovensko na zozname sice je, ale je dost nizko. Moze za to jeho poloha a fakt, ze postupne tam budeme mat coraz menej pribuznych a priatelov. Zoznam krajin sa priebezne meni, no top 3 v nom su stale Panama, Dominikanska Republika a Kostarika. Hovori sa ze aj Belize a napodiv aj Kolumbia stoja za pokus.
                Uvidime ze ako budeme v case odchodu do dochodku na tom financne. Pokial si budeme moct dovolit tzv. snowbird lifestyle (leto v Kanade, zima v Karibiku), Slovensko zo zoznamu vypadne uplne.

        2. Snih zakryje sracky. Vsechno vypada tak nejak cistsi (nevim, jestli se jeste smi psat „belejsi“).

          1. Jojo, ale bohužel je taky zakonzervuje a při oblevě obnaží. Jak onehdá byla ta tuhá zima, šel jsem s dětma na předjarní procházku do Stromovky, přes ten horní kraj z Letné. To se nedalo. Byly toho hromady, psovodi se neobtěžovali dál na zmrzlé cestičky. Je to asi 15 let a i dneska, když si na to vzpomenu, mi navaluje. Jeětě že tam do toho byly papíry, láhve a PETky. Ty to tak nějak zlidšťovaly.

        3. Wildcat – né každej žije v Kanadě. Tam chápu, že je to spíš k nasrání :-))

        4. wildcat 21.12.2020 v 14:34

          Přesně. Na Vánoce nebyl v podmínkách nynější ČR v posledních sto padesáti letech ani poprašek v minimálně třetině případů. Pro období Vánoc je v předmětné oblasti typická obleva, kdy roztaje sníh napadlý na Martina. Pokud napadne…

          1. Predpokladam ze to zavisi od lokality, prave tak ako na Slovensku. Na slovensku sme byvali na nizine a co sa pamatam, biele vianoce boli dost caste. A biele boli aj posledne vianoce pred odchodom, tj. roku 2000.

          2. ygorek: hm. Já si pamatuji, že na poberouní se v polovině 90. let na vánoce odhazovaly závěje lopatami, řadu let po sobě. Až někdy ke konci 90tek začalo sněhu ubývat, což bylo už tehdy prezentováno jako důsledek Globálního Oteplování.

            1. Vánoční vobleva je tady naprosto běžnej klimatologickej jev, učí se vo tom i na lepších středních.

              Což neznamená, že to tak je dycky a že někdy nebude 10 čísel, nebo navopak že někdy je eště ai celej leden teplo.

            2. Kdepak, vánoční oblevy pamatuju jako děcko běžně, a to bylo před 40 letama. Sníh býval až v lednu. Su z Hané…

              1. To já zas co do sněhu pamatuju, že děcka vánoční dárky (lyže, lyžáky, boby, atd.) dostali už v listopadu, aby to mohly používat. Ale dobře věděly, že pod stromečkem budou mít už jen měkkoně.

              2. No co já pamatuju, tak do roku 81 jsme hráli hokej na rybníku každé prázdniny a další roky po té naopak žádné :-)

                1. Naši vzpomínají, jak na Silvestra 1979 bylo přes den asi 15 nad nulou, aby to k ránu kleslo asi na mínus 20. Prej spousta ožralů zmrzla.

                  1. Tak na to si spominam aj ja. Akurat u mna to nevyvolava spomienky na zmrznutych ozranov, ale na 3 tyzdne uholnych praznin stravenych s modelovou zeleznicou (kurnik, to bolo navymyslanych stanic) a pocuvanim Queen. Ked sa teploty trocha zmiernili, aj nasnezilo a dalo sa cez den is sankovat.

                    1. Uhelný prázdniny. Po tom jsem toužil celou základku. Vždycky jsen chodil kolem školní kotelny a s dychtivým očekáváním sledoval jak ubejvá. Akorát že pak ty kurvy vždycky přivezli novou :(

                    2. Ubejvá hromada uhlí.

                    3. Zda sa mi ze problem nebol v nedostatku uhlia ale skor v tom, ze vsetko bolo presiaknute vodou a potom nahle zmrzlo. Vsade. Na skladkach, vo vagonoch. Ale mozem sa mylit.

                    4. V principu to taky bylo že pokud byl jeden-dva dny po nějakým volnu do víkendu, tak aby se zas nemuselo všechno roztápět naplno, tak se vyhlásily prázdniny.

                    5. bylo to přesně tak, v televizi byly záběry jak vagóny rozmrazujou plamenometama udělanejma snad z leteckejch motorů.

                    6. Motory z Mig 15 určený k odklízení sněhu z kolejí. Používalo se to snad do konce 80. let. Problém byl drahej provoz a že to rvalo kolejový podloží.

                    7. Nebylo by k tomu nějaký čtení? To mě zajímá :)

                    8. https://vytopna.hekttor.biz/rservice.php?akce=tisk&cisloclanku=2009040004 neco je tady a mám pocit že bylo něco na technetu. Rusáci to snad používají dodnes, na Kuzněcovovi snad měli traktor s proudovým motorem na úklid ranveje.

                    9. díky :) i na youtube něco bylo :)

                    10. shane 23.12.2020 v 12:55

                      V posádce jsem měli proudový motor namontovaný na ložné ploše nákladního automobilu. Měl sloužit k dekontaminaci vojsk a techniky zasažených radioaktivním spadem.

                    11. HonzaV 23.12.2020 v 10:26

                      Vagony s uhlím se rozmrazovaly ve stabilních rozmrazovacích tunelech, které byly součástí přijímacích linek výtopen a elektráren. Problémem byla kapacita – je rozdíl mezi vysypáním uhlí a rozmrazením a vysypáním…

                    12. Viděl jsem to, má to upravený vstup i výtok plynů a navíc je to pod úhlem šikovně skloněný tak, aby „tah“ motoru způsobil pouze tlak na hák brzděného tažného vozidla.
                      Rusové to používají dodnes, na letištích je to údajně velice efektivní a dá se v tom spálit i prošlé, skladované palivo, které by do normálních provozních strojů už nesmělo.

                    13. V Československu, během rekordně krátké doby, vyrobili nějaké improvizované „tunely“ pro celé zmrzlé vlaky, desítky vagónů. Vyhřívané to bylo nějakými „odpadními“ plyny, současně s výkonnými IR zářiči. Prý to bylo ke konci velmi efektivní a v souvislosti s tím je podáno přes 40 unikátních patentů.
                      Plamenem by to rozmrazovat asi nešlo, nehledě k možnosti vznícení by to poničilo nutnou výbavu i nátěr vagónů. IMHO třeba gumové brzdové hadice-mezispojky teploty přes 120°C špatně snášejí, vidím to na „normální“ gumě třeba v autě, nebo na vzduchovém kompresoru.
                      Kdybyste k tomu našli něco bližšího, sem s tím.

              3. Taky je dobrý si uvědomit že Vánoce jsou v podstatě podzimní svátky. Zima začíná až tři dny před Štědrým dnem.

          3. Pro zajímavosť, toto só roky za posledních 100 let gdy byly bílý Vánoce v Německu:
            1906, 1917, 1962, 1969, 1981 und 2010

            https://www.stern.de/panorama/wetter/weisse-weihnachten–nur-sechs-mal-in-100-jahren-9541434.html

            1. tak to měli jen o šest bílejch Vánocí víc než Austrálie .)

      2. Všecko je to jenom o tom, jestli té masáži médií podlehnete.
        Jistěže, využívání nejmodernějších platforem tomu tlaku ještě nahrává, plus okolí.
        V určité sociální skupině, pokud nemáte „telefon“ za XX tisíc, tak jste natrvalo přeřazen do kategorie „socka“ a nikdo se s Vámi už nebaví. Otázkou zůstává, jestli je to škoda, že se s Vámi tento typ lidí třeba přestane bavit, nebo stýkat.
        Podle mne to žádná škoda není a časem se dá přijít i k překvapivému zjištění, že je Vám bez nich lépe, máte víc času, míň starostí a méně zasraný telefon pičovinama.

        1. To plati bohuzel jen u dospelych. Deti to maji lozene jinak a aby dite vyrustalo samo bez socializace… je dost problem. Drive byl znakem socialni prislusnosti treba nejakej kram za jednu vejplatu z Tuzu, dneska jsou to kramy za deset vejplat. Mam pocit, ze decka pak uplne ztraceji pojem o realite, jak se vydelavaji penize. Ja musim priznat, ze s kupovanim kramu detem mam velkej problem. Kdyz nedam, bude mi to rvat srdce, kdyz dam, bude mi to rvat svedomi.

          1. Nejsi v tom sám, taky to řešíme.
            Zajíme postřehy:
            https://www.youtube.com/watch?v=bGkW2L3bOK8

            1. Cože?

              Dostávat lajky k životu dnešního dítěte přirozeně patří. Stejně jako škvařit hry, koukat na porno a ztrácet se v zákoutích Internetu. V žádné nové školní brašně by neměla chybět přihrádka na chytrý telefon…

              Ani omylem.

            2. Myslím, že až tak zlý to není.
              To jenom média se nám snaží nakukat, že to tak má být, protože právě ta média z toho profitují velkou částí.
              Z blízké rodiny neexistuje smažit hry, čumět na 10″ ptáka, nebo na něco podobnýho. Holka sice má tablet na wifině, ale má tam jasně přednastavený, kam přesně ji to pustí. Nalejvárna zvaná „Déčko“, český naší vaší televize, mezi nima preventivně není. Díky panu Donutilovi, kterej moje děti donutil déčko zásadně přehodnotit.

              1. Tak ono je to u nas doma nastaveny tak, ze matlafoun do skoly ani omylem a doma jsou vsechny na chodbe, mimo obytne mistnosti. Misto Wifi vede ke kazdemu pocitadlu LANka. Chytra televize ma vsechny chytre funkce zablokovane a je blokla i na routeru. Intenret je potomstvu pridelovan na dve hodiny denne. Vyjimka byla online vyuka.

                Dcko u nas proslo s tim, ze porady s indoktrinaci jsme sledovali vsichnia hned k tomu podavali spravny rodicovsky vyklad. Takze potomstvo vyrusta ve zdravych, liberalnich, anti-EU nazorech, cti dve pohlavi a vubec v tom ma jasno. Jen mne mrzi, ze delam to, co delali moji rodice za minule totality. Tohle jsem pred 30 lety netusil…

                1. Tahat po baráku kabely jen abych udržel děti wififree? To se nedá divit s takovýmhle materiálem, že potentáti z vlády zakazují a uzavírají vše o čem se dozví, že zavřít jde. Největší sranda je, jak furt nadáváš na mladé, že nic neumí a nedokáží, ale vlastním dětem nevěříš (čti nedokážeš naučit) ani to, abys je mohl nechat odejít s mobilem z chodby.

                  Asi jsem měl osvícené rodiče, od 5-6 let jak kudla, tak vzduchovka bez dozoru, petardy a rachejtle od 7, přístup na počítač vždy a od asi 98. roku i na net. O něco později moped po tátovi a pak už jsem se neptal.

                  1. Kabely jsem tahal s novou elektrikou a predevsim jsou rychlejsi a spolehlivejsi. Potomek mi ridil traktor ve ctyrech letech a zbrane… :-)… tak to snad nemusime resit, ne?

                    Na to, aby si ditka poresily dulezite veci, jim dve hodiny za den staci. Az budou v puberte a mit vic rozumu, tak je to jina. Ale mit sedmilety dite nalepeny sest hodin na Internetu mi neprijde zrovna koser.

                  2. On Sysop na to jde jediným možným způsobem. Je to podobný jako s obezitou. Dokud bylo jídlo drahý pohyb nutný, tak to nikdo nic neřešil. Když je to naopak, tak uýž se musí trochu hlídat aby děcka nežrali pytlík bonbónů někde v koutě už vod mala.

                2. Tvl u tebe bych teda chtel bejt dite, to ti povim.
                  Dost mi to pripomina moje mladi…nez jsem vypadl z baraku, v podstate vsechno zakazany, na prideleni, na povoleni, vsechno na picu.
                  Novej film? Takovejch blbosti jeste v zivote uvidis… (ne, nebyla to pravda).
                  Jsem si rikal, ze dneska uz to snad neni tak hrozny, a houkam, ze je a jeste se tim lidi chlubej.

                  1. sem si tak představil jak bych reagoval, kdyby mi před třiceti lety fotr dával ke každý píčovině co proběhla médii ideologický školení a správný rodičkovský výklad. Muhehe :)

                    1. Už chybí jen vodítko….není nic lepšího, než když ti rodič dá (čti donutí) ty „správné“ názory. Ty jeho.

                    2. Jasne, je rozhodne lepsi detem nechat narvat nazory statu a neziskovek.

                    3. Ja jsem to tehdy prezil docela dobre, ono tech picovin ve skole snad tehda bylo aj min… nikdo mne neindoktrinoval s vykladem o africkych detech. Jen jsme na ne tehdy prispeli dve koruny a dostali dopisni znamku…

                  2. Asi na těch Vánočkách fakt něco bude, protože teď s vámi souhlasím plně a zcela.

                    Jen já jako dítě žádnou takovou pakárnu naštěstí neměl, až tedy na nucené práce v domácnosti a na chalupě:-).

                3. Jsou dva druhy lidí: „pokrokoví liberálové“ kteří si pletou „toleranci“ s „akceptancí“ a ani v nejmenším jim nevadí, pokud jejich dítě podlehne módní indoktrinaci, prohlásí se za „fluidní trans gender“, bude toužit po tom přijmout si do bytu migranta a radostně je podpoří v tom, aby si úplně vymyly a zničily mozek nejhorším pornem, drogrami a „appkami“ zkonstruovanými behaviorálními psychology a adiktology tak, aby vytvořily biochemickou závislost a měřitelně pozměnily fungování mozku k nefunkčnějšímu.

                  A potom jsou tu rodiče, kteří chápou že jejich úkolem je děti vychovat, tzn. vštěpit jim hodnoty morálky, etiky, respekt k hranicím svým i hranicím druhých, a vzdělat je v historii a hodnotách jejich civilizace.

                  Rodiče, kteří mají alespoň elementární průpravu ve vývojové psychologii a tak např. chápu, že děti do 3 let nedokáží rozlišit mezi realitou a obrazovkou, vědí co prokazatelně škodí jejich mozku i psychice a nevystavují je tomu.

                  Rodiče, kteří vědí že stejně jako nadmíra cukrovinek škodí jejich tělům, stejně nebo více destruktivní jsou psychologické útoky na „instant appreciation“ které jsou zprostředkovány, vyvolávány a podporovány právě „technologiemi“ které umožňují instantní uspokojení jakékoli choutky kdykoli jedním kliknutím bez námahy a které poškozují mozek i osobnost.

                  Rodiče také nepropadají imbecilní ideologii, že dítě je fakticky jen malý dospělý a tak se mu musí dát svoboda rozhodovat – vědí totiž, že pro menší děti je rozhodování se neuúměrně zatěžující a prostor k rozhodování se a budování osobní zodpovědnosti musí dítě dostávat postupně a dávkovaně, tak jak mu dozrává mozek a osobnost.

                  Samozřejmě že pokrokoví liberálové nasazují rodičům psí hlavu, protože samotný fakt že své děti někdo vychovává a něco jim nedovolí nebo je dokonce, ó hrůzo, fyzicky potrestá je nesmírně pohoršuje. Takoví nejraději používají falešné dilema stylu „buď bezstresová beztrestná výchova bez hranic, nebo týrání dětí, třetího není“ – popř. „buď dovolit všechno, nebo zakázat všechno, třetího není“.

                  Nad tím se ovšem rodiče nevzrušují, protože vědí s kým mají tu čest. Progresivní liberálové prohlásili již v roce 1950 prohlásili, že pokud otec funguje jako otec a rodiče fungují jako rodiče, vychovávají dítě, učí jej sebeovládání, rezilienci atd., jedná se o údajnou „Autoritativní osobnost posilující F-škálu“ což znamená fašismus („The Authoritarian Personality“, Theodore Adorno, Harper & Brothers 1950).

                  1. Ja si myslim, ze kazda vec ma prijit v nejakem veku. Malokdo by asi petilete dite nechal hulit Malbora, ale uplne klidne jim da tablet. Nikdo 10letemu diteti nenaleje stakan vodky, ale uplne klidne ho necha se ucit ten jediny spravny postoj k imigrantum.

                    Kdo nechape, ze jsou proste rozdily a ze nektere veci nehodlam detem tlouct do palic odmala, pak mu nezbyva, nez se s tim smirit. Proste ja to tak delam a kazda vec prijde v nejakem veku, kdy uz s ni to dite umi zachazet. Nenechal jsem deti skolkou povinne hazet delobuchy IV. tridy, byt se u nas doma volne valeji po policich. Proste si myslim, ze je na to cas a urcite o nic neprijdou.

                    1. Sysop: přitom zrovna ČSSR a ČR mají jedny z nejlepších dětských a vývojových psychologů na světě právě proto, že komunistické experimenty s kolektivní výchovou od nejútlejšího věku se vymstily a naši vědci začala zkoumat proč to, jak to a jak tedy lépe. Např. prof. Matějček.

                      Jenže řada lidí jsou úplní ignoranti kteří v životě neslyšeli a ani je nenapadlo, že by příliš času stráveného před TV nebo dokonce tabletem mohlo mít na vývoj dítěte a jeho mozku destruktivní vliv. Ostatně většina dospělých tomu sama propadla, takže očekávat že budou regulovat screen-time svého dítěte je asi tak realistické, jako očekávat od notorického alkoholika že své potomky naučí pít s mírou :P

                      No a potom jsou tu „zjednodušováky“ kdy je hrozně pohodlné plácnout děcko před TV nebo tablet protože se zabaví a rodiče si mohou dělat svoje – a potom se strašně diví, co se jim tam dostalo do hlaviček. Osobně bych děcku nepustil film, který jsem sám neviděl, pokud se nejednalo o něco téměř absolutně bezpečného, tzn. např. dětskou pohádku z let 1980-1990. O pořadech už úplně nemluvě.

                      Jenže aby se rodič díval s potomkem a reguloval, co mu pohyblivé obrázky tlačí do hlavy, to popírá smysl těch pořadů – zabavit dítě a převzít výchovu od rodičů. Takže potom není divu, že ten kdo na toto hřeší si musí zdůvodnit, proč nechat dítě napospas pořadům nejenže není špatné, ale vlastně je to dobré a žádoucí a to opak je špatný. Asi jako když zloději upřímně přesvědčí sami sebe, že „kdo krade, ten si jen bere nazpět to co mu spravedlivě patří“.

                    2. Jan Mrcasik:
                      „…bych děcku nepustil film, který jsem sám neviděl, pokud se nejednalo o něco téměř absolutně bezpečného, tzn. např. dětskou pohádku z let 1980-1990…“
                      – – –
                      Tak 1980-1990…?
                      Ale v té době přece vládli bolševici…
                      Jsi tedy bolševik…!

                      (… nastavil jsem ti zrcadlo, „motorkáři“…!)

                      :O)

                    3. corona: zrcadlo jsi nastavil leda tak sobě a své „logice“ – aneb „akvárko máš“?

                    4. A jinak v letech 1980-90 už dávno nevládli bolševici, protože ti byli coby nekontrolovatelní a potenciálně nebezpeční fanatici vyházeni v roce 1969 spolu s odmítači okupace a kde kým jiným. V 80. letech už vládli jen ryzí oportunisti a, D-F terminologií, bezpáteřní Zmrdi.

                      Bolševické symboly tam byly jen dekorace, prázdná dutá schránka jakože formálně legitimující moc Strany a vlády a „plošné testování populace“ zda je poslušná, tzn. něco jako dnes plošné COVID testování – ale nikdo v ÚV na ně upřímně nevěřil ani zbla a ani na OV nejspíše moc ne.

                    5. Ale kde. Spousta skalních bolševiků, tvůrců dělnicko-rolnické revoluční vlády, rok 1969 přežila. Namátkou Bilak, Švestka, Indra, Kolder.

                    6. Už bys mohl vědět, že ti, co si posypali hlavy správným počtem kýblů popela, pak přežili už všechno a dokud je nevynesli nohama napřed, tak tam trčeli až do konce.
                      Jedině takovej Štrougal měl dost rozumu, ale jako bývalý vnitrák i dost informací a loajálních lidí na to, aby už v 87 Titanic definitivně opustil v luxusním člunu.
                      I pro mnohé „obyčejné lidi“ byl Štrougalův odchod z vlády i všech funkcí /nikoli ale strany/, spolu s děním okolo Gorbačova zásadním signálem, že se bude něco důležitého dít.
                      Mrzí mě, že to správně neuchopili třeba v těch Slušovicích. Tam to bylo krytý stranickou buňkou, vedenou jistým Čmolíkem, který i přes Devátého agresivní počínání vytrvale tvrdil: „Ne chlapi, žádný strachy nic se neděje, krysy nezdrhají z lodi. A jestli se něco bude dít, tak pro nás určitě k lepšímu, starý struktury půjdou do prdele, což je pro nás dobře, dyť jste slyšeli Michaila Sergejeviče, myslí to dobře“.

                    7. No, on to Michail Sergejevič opravdu myslel dobře… A neodpálit Ďatlov Černobyl, kdoví, jak by to všechno dopadlo.

                    8. Jan Mrcasik:
                      Ne, to je právě ta replika na tebe a tvoje „motorkářský“ uvažování.
                      Cokoli ze starýho režimu přece musí bejt špatně, proto že „komůnistí“…

                      :OD

                    9. Moje ucitelna rustiny, krome toho, ze to byla piiica na n-tou, byla kovanej bolsan jako krava. Vsak jsme ji jako podekovani za vyuku nekolikrat poslali Postou cihlu a podobnej bordel, at se holka probehne na Postu.

                    10. Samozřejmě že byla spousta blbců, co tomu věřila. Ale po ’69 už tomu nikdo krom úplných blbců věřit nemohl. Ergo kdo byl potom nahoře a just na vrcholové úrovni, ten tam nebyl z žádných ideálů nebo skutečné bolševické víry, ale jednoznačně naprosto oportunisticky a beznázorově jen a pouze kvůli moci a benefitům samotným.

              2. Servisdok: prosím trochu tu thematiku Déčka rozvěďte, u nás televize není ale u babičky na to děcka docela čumí. Osobně nemám čas to nějak sledovat, i když jsem už sem tam něco četl o nějaké podezřelé indoktrinaci. Jsou to nějaké konkrétní pořady? Nebo to tam solí do dětí tak nějak průběžně?

                1. Neni to tak hrozny, pokud se tam neobjevi Donutil a jeho multikulti pohadky. Drtiva vetsina poradu je pro decka fajn.

                  1. Sysop 23.12.2020 v 19:11
                    Nemohu soudit – nic od Donutila jsem na Decku neviděl.
                    Nesouhlasím – většina pořadů tamtéž jsou neakceptovatelné pakulturní sračky.

                2. No moje dcerka byla zrovna u toho, když běžela černá sněhurka.
                  Potom to byl ještě jeden pořad a stačilo to na to, aby bylo Déčko vyblokovaný jak na televizi, tak v tom tabletu, co má malá. Ještě existuje jeden, ostatními dětmi údajně velmi sledovaný YT multikulti kanál, podobný Déčku, teď z hlavy nevím název – a ten je bloknutý taky.
                  Nedělám si iluze, že by se povedlo holku 100% ochránit od té multikulti a nalejvárenské špíny /fízlové jsou ti dobří atd./, ale každá trocha dobrá.

                  1. Ja se snazim uplatnovat strategii „ockovani“, cili jakmile takovej porad zachytim (mam pracovnu vedle decaku), tak jdu tam, stopnu to a vysvetlim, v cem je problem, abych nebyl za lumpa, co stopnul jen tak televizi. Kupodivu, do tech detskejch hlavicek to docela jde.

    3. Pospec: tak se k nám přidej. Není Ti líto nechat v tom pana faráře samotného?

      1. Možná by se mohl pan farář přidat k nám… ;-)

      2. V pohodě. Náš pan místní farář je pro každou špatnost. Nevím, jak přesně to má dohodnutý se šéfem, ale když je závažný důvod, tak se navalí zároveň s náma :D
        Fakt super borec, sehnal mladým farníkům prachy na fakt velmi dobrý „farní“ aparát, pomáhal jsem mu to všechno objednávat a pak i dávat dokupy, nastavit, zaškolit dva kluky. Děcka chodí do farní klubovny valit bigboš, až se okna v kostele třesou.

      3. Zrovna loni, když jsme jezdili po vesnických „bigbítech“ jsem konstatoval, co by taková lokální hvězda dala za aparát, který mají k dispozici mladý děcka u nás na faře :D Na dědinách je to většinově samej Behringer, jemu podobný šity, anebo 20 roků staré, blbé kopie Marshallů – a u nás na faře se vypaluje bigbít třech na Mesách a PAčku RCF/Crest/Peavey :D

  6. Nevím jak ostatní, ale stále více mám pocit, že všechny ty svátky, nejen vánoční, ale masopust apod. byly v podstatě zdravotnické opatření pro poddané, aby nedošli vysílení z roboty. Nechali je pár dní v klidu odpočinout, doplnit kalorie a pak tradá zpátky do oběhu.

    Dnešní svátky dle mého už nemají nádech ničeho jiného než potupného konzumu. A pokrytecky si pustit koledu, poslat pohled nebo chrstnout rozteklý olovo do umyvadla to moc nezachrání. Tak hlavně procento tržeb, to je ukazatel.

    Jasně, dětem se to líbí, protože volno a vysoká pravděpodobnost splnění zadaných přání. Jen pořádná bída by dokázala přiblížit jakousi jedinečnost a krásu, pospolitost těch dní. Stejně jako politické svátky, jejichž náplní je sotva výlet na Sněžku. Fakt nevím, asi jsem divnous.

    1. Budoucnost je ale v ruzovym – darecky objednas nekde u Bezose a on je svejma kvadrokopterama roznese obdarovanym. Plny nebe kvadrokopter roznasejicich darecky a nad tim vsim plny nebe satelitu, nabizejicich internetova pripojeni pro e-shopy a rodinna posezeni u MS Teams… nadhera.

      Zatim to ma jeste mouchy. Ja jsem byl letos linej jet nekam do civilizace, tak jsem objednal nejaky kramy nactyrikrat v Alze. Ne darky, kramu domu. Vysral se satelit. Novy komponenty jsem zaplatil 27. 11. kartou, dodnes nemam ani prachy, ani zbozi. Pak jsem u Alzy jest ekoupil Satfinder, protoze jsem nechtel tahat na zebrik spektrak. Kram dorazil do Alzaboxu s tydennim zpozdenim a ve finale ani nefungoval. Nejakej cinskej curak priletoval dratky na mosazny kontakty s kyselinou a diky dloooouhemu dozravani v Alzaskladu kyselina mezitim dratky sezrala. Okay, oprava na pet minut, ale zhruba stejnej cas mel ten kram i slouzit. Jediny, co od Alzy prislo, byla pracka a to jen proto, ze ji nedodavala Alza.

      Takze ty poeticke vanoce s nebem plnym kvadrokopter zatim vidim spise na ruzne popadane kvadrokoptery po ruznych zahradach, rozbite darky po ruznych kolizich, pripadne dodani neceho uplne jineho, protoze nejaky robot spatne precetl carovej kod.

      1. Dobře vám tak, ta zmrdí díra je totéž co píše ktosicelkominy vo režimu, a eště na druhou. Dobrovolně tam lezete si nechat vojebávat anál a eště se hrozně divíte, že vás ty svině namrdají rovnou ai do ucha.

        Nechcete vo tom natočit seriál? Aspoň by bylo se čemu smát…

        1. Ta Alza preqapila v tom, ze prodava cinsky sracky s horsi kvalitou, nez sam Cinan. Kdybych mel ten cas a vzal to na Ali, tak to funguje.

          1. Hrozný překvápko, fakt.

            1. Z posledních 2 let jsem z Alzáka nakupoval asi desetkrát – ani jednou problém. Nejdražší byl asi NTB – za 15k – bez problému. Základem je nejezdit na tu jejich vopičárnu do Holešovic, beru to na místních pobočkách, bez čekání. Cena – no to víš, vždy to byla akce, aby se to vyplatilo, rozhodně netvrdím, že jsou nejlevnější, ale občas mají slabší chvilku a tu je potřeba využít.
              Jinak manželka tam reklamovala parfém, už jsem tady o tom psal. Jednu dobu zkusili i tento sortiment a zjevně to chtěli odrbat, jenže polovička se v tom vyzná a jakmile prohlásila, že to je ředěný šmejd, jelo se. Vrátili prachy bez mrknutí oka + dárek. Bez jedinýho kecu a to já jsem měl obavy, zda to lze, reklamovat to, že to „voní tak max hodinu a pak nic, toto není originál“. A bylo.
              To je nějaká nová móda se vůči Alzákovi vymezovat, když tam sám koupím kravinu? To samý Datart (zatím dobrá zkušenost), Mironet (bez problémů), CZC (nema problema). Možná Mora mne nasrala, ty fakt prodávají čínský šmejd a dělají z toho kdovíco, ale jinak? Mi to přijde, že každý sdělí to negativní, co ho potkalo a pak nic. Zrovna u toho malýho zelenýho zmrda mám pocit, že mají zakázáno odmítat reklamace, každý z práce mi řekl, že vše uznali – asi jejich management umí počítat.

              1. Tak čistě logicky, tak 90 procent segmentu levného spotřebního zboží je Čína, tak co čekat? Krevety? Jinde to bude stejný. Hračky už se jinak než jako lacinej čínskej šunt snad ani nevyraběj, s vyjimkou dřevěnejch se kterejma si děti stejně nehrajou a pak tý retro edice plastovejch tatrovek.

              2. No určitě, mám 100% špatný zkušenosti, kudy chodím, každej nadává, a stejně tam leze furt dokola. Ale to přesně sedí na to, jak to píše ktosicelkominy – lidi v tédle zemi VYŽADUJÍ se nechávat ojebávat všude a imrvére.

                1. Tak teď už zbejvá jen najít ten mýtickej shop kde maj jen samou kvalitu za mírný ceny a špičkovej servis a služby. Sem si teda zatim nevšim že by to jinde bylo nějak zvlášť lepší a to nakupuju všude možně.

                  1. Tak samozřejmě, obecná bída je to dost všude, no ale ne všude člověka vyloženě mají tendenci (skoro) programově ojebávat.

                    Poslední dobou beru v softkomu a mimo toho, že to sou hrozný lopaty z hlediska skladu (maník dycky že mi to de najít a vrací se po době, po kterou to snad teprve vyráběl nebo já nevim, a podobný :D) relativně bez problémů.

                    1. Já u Alzy za ty roky par věcí bral, stěžovat si nemůžu, ale nějak jó chválit taky ne. V zásadě nemůžu říct, ze bych měl nějakej oblíbenej shop a kupovat třeba parfémy u Alzy mi přijde stejně pitomý jako kupovat je třeba v Lidlu. Něco seženeš, ale výběr mizernej a nízká jakost. Na spotřební elektro budiž, ale ta jejich snaha o českej Amazon neni nic pro mě.

                    2. Ja od nich bral leta Pane. Vzdy jsem byl smirenej s tim, ze kupuju levnou sracku. Ale ted uz je to retez slapnuti do hovna. Nejprve telka, ktera mela do tejdne fpici modulator. Pak jsem koupil malou cestovni mys, ta mi zdechla dokonce pul hodiny po vybaleni – to reklamovat ani nema cenu. Hned pote nedodany zbozi a nevraceny prachy a jako finale ten nefunkcni satelitni detektor. Tohle vsechno zvladla Alza behem dvou mesicu.

                      Takze az se (pokud se) dockam tech vracenych penez, tak uz tam nic brat nebudu. Treba zase chvili nakoupim sracky nekde jinde, ktery budou aspon trosku aspon chvili fungovat.

  7. Vánoce a Nový rok jsou ideální pro přísnější opatření, řekl Hamáček

    Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/cssd-tiskova-konference-hamacek-vlada-aktualni-situace-koronavirus.A201221_114742_domaci_kop

    – Pre dojebanie ovčanov je ideálna každá doba. Ovčania musia neustále cítiť, ako vláda na nich myslí, ako ich ochráni, aj za cenu ich životov.
    V slovakistáne nás jebú na tejto úrovni už od jesene, a ovčania si pochvaľujú, a držia papule za náhubkami.
    Ja ako psycholog-amatér teraz študujem, či to ovčania zastavia ovčianskou vojnou, alebo to budú trpieť až do svojho zošalenia. Typujem to zošalenie.

    1. Od vlady jsme letos dostali megadluh, ale to je malo. K tomu jeste patri domaci zarach a mozna by mohli stihnout jeste zvednout dane a sobe platy.

      1. Tak učitelům a doktorům 10% +, dávky 26% +. Podle mě Babiš už další vládu sestavovat nebude a nechce. Protože to co teď naše vláda dělá, je cesta doprdele a to on musí dobře vědět. Holt se asi spokojil s těma 5 – 10 lety na hradě…

      2. Tak dlouho jsme chtěli zavřít Bábiša, až zavřel nás :-)

      3. Přemýšlel jsem o té červené mikině. Šak on ještě není tak starý, aby byl úplně blbý, na jaře to tak nevypadalo.
        Dokonce někde psali, že má i novou babu, nebo co. Tak bych trochu předpokládal, že se mu to už netlačí ušima a že má teda doma i nějakou zpětnou vazbu, nebo tak něco.
        Nejde mi to jeho chování do hlavy. Ale to bude asi tím, že stejně, jako spousta jeho kolegů, reálně nikdy nechodil do normální práce. Má tudíž palicu totál zdeformovanou tím dlouhým pobytem v politice. To jsou lidi, co např. nikdy nemuseli počítat, jestli jim výplata vyjde do další, nebo na to, co si chtějí koupit – dokonce ani nikdy nemuseli třeba hledat v Praze místo na zaparkování, jezdit MHD, nebo jít s nějakým „kámošem“ do úplně normální hospody na pivo.
        Z toho potom vyplývá ta odtrženost od reálného života, promítá se to i do jeho rozhodování v politice.
        Neumím si totiž dost dobře představit babu, co s takovým týpkem vydrží. Buď je to stejná líheň, jako on – reálně nikdy nic normálního nedělala – nebo fakt nevím. Zahrada u baráku? Zavoláme firmu. Jarní úklid v baráku? Zavoláme firmu. Je venku „nebezpečí nákazy“? Firma nám přece doveze úplně všecko. Máme chuť na něco dobrého, luxusní hospody nejedou? Objednáme u „vládního cateringu“. A tak se může klidně stát, že takoví lidi pak rozhodují zcela proti zájmům tzv. obyčejných lidí a nepřijde jim nic divné.
        Kdyby jim někdo někde rozbil hubu, tak nebudou ani tušit, za co to je.

        1. Jeden pribuznej nam jeden cas delal do vrcholne politiky. Diky nemu jsem poznal par lidi, co tocej klikou tehle zeme, osobne. Musim rict, ze oni ziji v one „bubline“, naprosto odtrzene od beznych lidi. Resi jen, s kym zachlastat (pozor – od rana!), s kym se spojit proti komu, kdo co kde na ne zase vyhrabal a jake jsou volebni preference.

          Nedelam si prdel, oni jsou proste nekde uplne, ale uplne jinde.

        2. Babu má novou, ovšem notně opotřebovanou:
          https://www.extra.cz/romance-v-politice-gabriela-kloudova-si-po-brezinovi-a-vavrovi-bere-ministra-hamacka
          Myslel jsem si, že je to křivák, ale on je asi jen úplně blbej.

          1. Bazarník by pravil „trochu vojetá, ale prachy do ní majitelé cpali“.
            Ta ještě najde koloušků…

          2. Kunda proti vodě utáhne tři lodě. Rudej svetr měl sotva kajak :-)))

            1. A tohle nám „vládne“….

              1. Rudej svetr nevládne, ten se veze, bo ví, že socani se tam už bez zázraku nedostanou. Proto taky tak rychle vycouval minulou neděli z toho prohlášení, že zvažují opustit vládu. Hrabiš opáčil, po uzlovsku, že můžou hned a poručík Hamáček to rychle upoceně odvolal. Bo ví, že on zhasínat už nebude, to jiní. Tak snad ještě něco uzobnout…než to pošle k ledu.
                Vše už tu bylo, kdo četl něco o politice za první republiky, musí vidět deja vu.

                1. Do první répy má tenhle bordel furt daleko. K tomu abysme měli za 20 let 19 vlád jsme se ještě nepropracovali. Dokonce jsme měli asi tři vlády co přežily celý volební období.

                  1. 19 vlád, ale pořád se stejnejma kurvama. Že jim to nebylo blbý.

              2. Protože moc dobře ví, že Hrabiš má v záloze vždy ochotné SPD, které se naprosto v klidu přidá do koalice ANO-SPD-KSČM. A socani si můžou šetřit na dluhy ze soudů o Lihový dům, původní věrná základna ať se jde pást a špičky se přidají ke komukoliv, kurvy prodejné.
                A představa, že v koalici bude ke všemu svolný idiot, který nechápe, že když sám sobě člověk zavolá na mobil, tak tam na displeji asi nebude jeho jméno, mne už ani neděsí. Přežil jsem Bártu, žiju Hrabiše, co by mne toto rozhodilo. Suchý prach mám a ten den přijde.
                https://zpravy.aktualne.cz/domaci/vola-kalousek-to-bude-asi-kalouska-poslanci-se-vysmali-okamu/r~233c3e56446211ebaabd0cc47ab5f122/

                1. Bárta byl malý hovno*, tak na úrovni Hamáčka, nebo ještě lépe Okamury. To se s Hrabišem nedá srovnávat. To už spíš Paroubek nebo možná Zeman. Ale ten měl aspoň občas slušný hlody, když teda zrovna nedělal vostudu, což zejména v zahraničí bylo pravidlem.

                  *komu se poštěstí aby se ho vlastní lidi pokusili dostat do kriminálu na zinscenovaný obvinění?

                  1. Ta kádrová politika…

  8. Vo čem je přesně řeč? My budem rozdávat radost a smích, na půl dne všechno zhasnem a pak budem blikat 200A deonama…von snad není každej den pracovní, či…?

  9. Tady mám něco hezkého pro… https://baldursgate.fandom.com/wiki/Ursa_the_Cave_Bear
    Slova a ideje nestačí jenom říkat, ale správně by se měly taky žít. A proto libertariáni nelenili a rozhodli se vybudovat ve městě Grafton v New Hampshire vybudovat svojí utopii. Ze začátku šlo všechno skvěle, ale potom se objevili medvědi…
    https://www.vox.com/policy-and-politics/21534416/free-state-project-new-hampshire-libertarians-matthew-hongoltz-hetling

    1. Zatiaľ som to prešiel len tak narýchlo, ale bude to výživné čítanie. Hehehehehe

      1. Je to kokotina – holt se tam slezl kdejakej white trash, co se vydává za libertariány a nemá mozek.

        Vono jako těžko se dá udělat nějakej „převrat“ a nastolit někde anarchii, k tomu musí lidi trochu vyspět a dospět, což případ tohodle asi nebude :D

        1. Tak hlavně v USA se k myšlence anarchie hlásí úplně jiná sorta než u nás a hlavně i ta představa je jiná. Tam to vychází ze samosprávnýho uspořádání z dob původních kolonií a osídlování Západu*, což v reálu fungovalo celkem dobře, zatímco u nás je to výsledek nějaké teoretické představy o ničím neomezené svobodě jednotlivce.

          *tedy decentralizovaná samospráva bez dalších vyšších organizačních celků. Spíš minarchie než klasická anarchie.

          1. Nutno dodat, že v USA s jejich řídkým zalidněním to má šanci v určitý míře fungovat, máš tam státy s rozlohou jak půlka EU co maj míň obyvatel jak Praha. V přelidněný Evropě sotva.

            1. Btw, se divim, že se s libertarianskou utopií serou někde v New Hampshire a že se radši neodstěhujou někam do Wyomingu nebo podobný zapomenutý prdele kde by tak pomalu zdvojnásobili populaci. Asi se jim nechce se vzdát civilizace a vyspělý infrastruktury a crcat se někde v divočině, kde by je do jara nejspíš sežrali ursoni.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017