Nenávist proti Letné: divide et empera - zpět na článek

Počet komentářů: 167

  1. Neziju v CR, hodnotim to pohledem zvenku. Jaka je situace tady na Slovensku, to si muze kazdej najit v tisku. Kratke shrnuti. Byvaly ministr vnitra Kalinak delal ksefty s pozdeji odsouzenym danovym podvodnikem. Premier Fico mel jako svoji hlavni poradkyni stetku, ktera pred nim delala matraci italskymu mafianovi. Navic bydlel v byte pronajatem od stejneho danoveho podvodnika. Prezident Kiska se priznal k danovym podvodum na urovni 170-300 tisic eur.
    Nejvetsim opozicnim kriklounem je Matovic, velkopodnikatel z Trnavy, ktery ma „stranu“ o ctyrech clenech, vicemene rodinny podnik, kde on v

  2. Sorry, omylem jsem odeslal. Proste kdyz vidim Slovenskou realitu, prijde mi ta ceska vlastne uplne v pohode. V CR jsou demonstrace kvuli nejakymu Babisovi, v SR mizeji desitky milionu eur a nic se zasadne nedeje. Pro bezneho obcana jako jsem ja to ma tu vyhodu, ze si vladnouci party jedou svoje ksefty a na to, co si plebs dela, uplne serou, takze tu nemame spoustu buzerace, kterou mate v Cesku. Takze co je lepsi nevim. Pro mne asi slovensky model

    1. Politické a občanské kolbiště ČR a SR je velice podobné: populisti s penězma oligarchů rozkrádají veřejné peníze. Smer i ANO jsou akciovky oligarchů s vymakaným PR, proti kterým obyčejný volič nemá šanci. Tolik k demokratickému modelu společnosti. V ČR je situace trochu horší, jelikož dochází k bezprecentní koncentraci moci (veřejná, fiskální, medialní) v jedné osobě. Pozor – v jedné osobě, která na všechno a všechny může srát, což třeba Fico nemůže (i Fico se může a mohl dostat pod vnitrostranický tlak, což u Babiše nehrozí).
      O obou fenoménech nedávno vyšly skvělé knížky, shodou okolností ve žluté barvě – o Babišovi ta od Kmenty, o Ficovi ta od Vagoviče. Povinná četba.

      1. Zatímco Kmentu tady všichni asi znají, tady je link na ty slovenské záležitosti – https://www.martinus.cz/?uItem=257686

        1. To:Vodotesny Kapr
          Fico mel ctyri roky jednobarevnou vladu, tusim 86 poslancu. Presto nezavadel takovy hovadiny jako koalicni vlady v CR. Jasne, SMER je akciovka od samotnyho zacatku. Tenkrat Fedor Flasik vypravel, jak SMER vzniknul. V podstate HZDS s Meciarem bylo vyhorety, tak vybrali mladeho pekneho Fica, udelali PR a od roku 2006 SMER vladne na Slovensku. To, co pise Vagovic, je sice pekne, ale neni to nezavisle hodnoceni. Vagovic upozaduje roky 1998-2006, Dzurindovsko-Miklosovskou SDKU, ktera rozebrala zbytky toho, co nestihli Meciarovci, o tech hlavne byla kauza Gorila. Jenze Vagovic z cele te kauzy vytahl jen 10 minutovou nahravku s „hlasem podobnym Ficovi“.
          Vagovic a jeho kolegove maji podle mne spatne nasmerovany pohled. Fico neprodal Slovensko oligarchum, to oligarchove pomohli Ficovi k uspechu ve volbach a stejne jako kdyz vyhorel Meciar, presmerovali se k Dzurindovi a mezitim si pestovali Fica, kterej vymenil Dzurindu.
          V Cesku neni situace tak prehledna, protoze je tam radovo vic zajmovych skupin. V SR jich je pet velkych a tri male, sem tam dovolej nekomu kdo neni jejich, udelat nejakej drobnej kseft, aletu hlavni linii nepusti z ruky ani Penta ani J&T, ani EPH. K tomu skupina „investoru“ okolo Bely Bugara, Vyboh, Siroky a Brhel. To je vsechno, co tu vladne bez ohledu na politickou sestavu.

    2. Jožko, tak si toho kokota Babiše vemte zpátky, když ti přijde tak v pohodě.

      1. To:trx2010
        On tu uz davno je. Kdykoliv jedu pres sidliste do mesta, jedu okolo jeho pekarny, kdyz jedu za kamosema mimo BA jedu okolo jeho fabriky, a to jsem jen v okruhu 50 km vzdusnou carou.
        A co se mne a vztahu k politikum obecne tyka, z nejakeho duvodu z minulosti vim, ze vsichni politici jsou jen bily kone, ktery udelaji jen to, co jim odsouhlasi jejich ridici organ. Jsou mi uplne u zadku, vcetne Babise, protoze i on zacinal jako bilej kun. Mimo jine, on opravdu nebyl agentem STB, protoze jeho ridici organ sidlil v te dobe v Moskve a jen za pomoci, ci mozna primo na pokyn tohoto ridiciho organu se vratil z Maroka, aby tady prevzal Petrimex za lrachy, ktery zustaly ve Svycarsku v byvaly kryci firme KGB. Ja na tohle vsechno nemam zadny dukazy, jsem jen blbej ridic dodavky, ani to nikomu nevnucuju. Jsou to jen konspirace, kecy a blaboly…

  3. Řešení je jednoduché. Postavit ve volbách proti Babišovi důvěryhodnější osoby než je Babiš. A vzhledem k tomu, jaká je Babiš persóna, by to neměl být žádný problém. Přesto je.
    To ale není vina Babiše a není to ani tím, že by voliči byli nějak přespříliš dementní. Systém je nastavený tak, že úspěch mohou mít jedině lidé s penězi , nebo lidé s masivní podporou médií.

    Takže výsledek je takový, že buď vyhraje oligarcha přímo, což je nakonec čestnější, nebo si nějakej mediální oligarcha protlačí svýho maňáska. A vzhledem k tomu, že mediální oligarchové protlačují verbež obávanou skupinou D, tak když nad tím tak přemýšlím, zlatej Bába.

    1. Asi tak 70 procent volicu co chodi k volbam vi o duveryhodnejsich personach mez je Babis a taky je voli. To, ze je nejakej pondelek za duveryhodnejsi nepovažuje na neci nic nemeni. Problem je jen v tom, ze se tech sedmdesat procent nedokáže moc shodnout. Nicmene podle pruzkumu to vypadá, ze se situace zacina konsolidovat a situace ze se do parlamentu dostane devet stran uz se opakovat hned tak nebude.
      Pripadne se situace vytesi sama, protoze jakmile dojde k propadu ekonomiky, tal to Babis zabali sam, protoze jakmile by zacal moc skrtat v rozpoctu, tak popularita ANO pujde rychle do hajzlu.

      1. Bábu nevolím, ale upřímně řečeno nesnáším to dělení voličů na chytré a hloupé. Připomínám, že tzv chytří voliči v Praze, tak dlouho tvrdošíjně volili „pravici“, až ta v plné síle předvedla co umí, že nakonec i Pražákům došlo, že to není to pravé ořechové.
        Nyní je inteligentní Praha baštou Pirátů, což je prakticky pravý opak pravicové politiky a je to partaj, která se v Bruselu spojila s německými Zelenými, což jsou Polpotovci, kteří by nejraději zakázali auta, maso a do toho by nejraději zřídili letecký most s Afrikou, aby nám to multikulturní dědictví mohli lifrovat rychleji.
        Jinými slovy, někdo, kdo během pár let otočil při své volbě o 180°, mě nepřesvědčí, že je chytřejší, než poslední jezedák.
        I v německým tisku si přečtu, že díky zlýmu Babišovi zatím nemáme tu úžasnou uhlíkově neutrální Evropu. Takže upřímně, kdybych si MUSEL vybrat mezi Babišovo párkem ze separátu a zelenou ovesnou kaší uvařené na slunci z ovsa vypěstovaného na poli okopávaném motykou, tak si vyberu toho Bábu.
        A ke kydům a hospodářství mohu znovu doporučit jen google a pojem Nečasův kalendář. Já jen , že vláda „rozpočtové odpovědnosti“ plánovala státní dluh skoro 2 biliony korun již pro rok 2014. Bába sice krade a rozdává důchodcům, ale bude tu muset být ještě 10 let, aby ty dluhy co pro nás ODS plánovala dokázal naflákat.

        1. To je fajn zes nam to rek, ale jak to souvisi s tim co jsem napsal? To, ze ty nekoho nepovažujes za hodneho zvoleni neznamena ze to tak maj vsichni. A naopak. Nazor je jako dira do prdele, kazdej ma nejakej.

          1. Souvisí to tak, že těch vašich 70% nevolí ani o píď lépe, než těch 30%. Ale pokud důvěru berete tak, že Pirátům věřím, že to myslí upřímně, tak to jim věřím, akorát o ten jejich ráj nemám zájem.

            1. S duveryhodnejsima politikama nez Babis si zacal ty. A netahej do toho Piráty, nabidka je mnohem pestřejší. Ostatne, on se program Piratu od Babise zas tam moc nelisi, jinak by je tak usilovne nelamal aby s nim sli do vlady. Jenze Pirati nejsou tak blbi jako socani.

              1. No tak, když jste se nechtěl bavit o důvěryhodnosti politiků, pak popravdě řečeno nechápu, proč jste na příspěvek o ní reagoval.

                1. Ja jsem te jen upozornil, ze vetsina volicu z jejich pohledu duveryhodnejsiho politika nez je Babis davno zna a tedy neni treba nikoho hledat.

                  1. Jo, a proto to hodí třeba těm Pirátům, že? Bezva.

  4. Dobry. Fakt. Jen par poznamek – situace opravdu nestoji tak ze bud Babis nebo Pirati, takze bod D trochu zavani falesnym dilema a za druhy, Babis bojuje proti Piratum tak, ze je dost usilovně lakal do vlády. Babis je pragmatik, povladne s kymkoliv, jen kdyz to bude sypat. Okamura je vyjimka jednak proto, protoze se obklopil lidmi kterym by clovek nesveril ani krecka natoz ministersky post a jednak proto, ze Okamura je bezohledny demagog a oportunista Babisova razeni a dva kohouti na jednom smetisti uz je moc. Navic by mu to delalo zle mezi volici a cleny ANO.

    1. Ale jo, výbě máme:
      1) oligarcha vydíranej Bruselem
      2) Polpotovci hýkající blahem nad každým nesmyslem z Bruselu
      3) ODS, která posrala na co šáhla a ještě se překrývá s grupou č.2
      4) komančové
      5) Okamura jehož lidem bych nesvěřil k hlídání ani želvu
      6) VKml, což může být jen zástěrka pro dalšího oligarchu s rizikem, že mladej předvede to samý co starej.
      TOP a Starosti si dejte libovolně mezi 2 či 3.
      Na něco jsem zapomněl?

      1. Jo vlastně socani, tak neviditelní, že jsem na ně zapomněl. Když se připomenou, tak hlavně hýkáním, že jsou taky grupa 2.

        1. Kurde, uz jsem ti to jednou psal, tak naposled – opravdu nemas patent na rozum a smir se s tim, ze vetsina lidi tvuj pohled nesdílí. A klidne o nich zacni rikat ze jsou blbci, jen si pak ale nestezuj ze to samy říkaj oni o tobe.

          1. Já jsem naprosto smířenej s tím, že nemám patent na rozum. Od toho jsou volby, aby si lidi vybrali.
            Já mám jen pro voliče Báby větší pochopení, než pro voliče některýchjiných partají.
            Pokud máte problém, s tím, že do diskuzního fóra píšu mé názory (co bych sem kurva jinýho měl psát?), tak si mě dejte do ignore a máte to pořešený.
            A označovat druhý za blby je bych řekl spíše výsada těch svatých bojovníků proti Bábovi. Viz minulá diskuze na stejné téma.

            1. Diskutujem, ne? Od toho diskuze jsou. Tribeni nazoru. Do ignoru lidi nedávám. Kurvi to diskuze a navic je dobry si precist i názory se kterejma nesouhlasim. A vylozene grafomansky vejblitky se daj vzdycky preskocit.
              To ze ma nekdo jinej nazor mez ja jeste neznamena ze ho povazuju za blbce. Zalezi na jinych faktorech. Pokud si ten nazor dokaze rozumne obhajit, tak OK. Pokud jen bezmyslenkovite papouskuje picoviny, tak to obvykle blbec je. Howgh.

        2. Jo, a jestli ti prijdou socani neviditelni, tak si zajdi k ocnimu. Uz dobrej mesic se neresi pomalu nic jinyho nez socani a jejich ministri. A ani predtim nebyli zrovna v ilegalite. Venezuela Malacova, Hami a Petříček a jejich napady se propiraj imrvere

          1. Máte pravdu, asi jsem je podvědomě dal pod 5%. Dělaj pro to všechno.
            A nějaký argument, proč by volba sračem nr. 1) měla být o moc horší než volba jiných sraček z nabídky?

            1. Asi proto, ze si ti volici nemysli ze by to byla sracka. Kazdej neni nihilista jako ty.

              1. Ano, a nejvíc z nich si to nemyslí o Bábovi, a proto taky vyhrál. To je ale paradox, co?

  5. „…Drtivá většina řadových demonstrantů na akcích Milionu chvilek jsou úplně normální fajn lidi, kterým zcela pochopitelně a spravedlivě leží na srdci Babišovo řádění….“

    ==============

    Ti fajn lidé si nevidí ani na špičku nosu, když na povel tří pubertů chodí na mio-chvio akci.
    Ti vyvolavatelé jsou jen uječení školáčci a k tomu ještě z velmi pochybných oborů. Nic nezažili, ničemu nerozumí.
    Proč je následovat?
    Máme možnost volit, tak nač tu dělat kašpárky třem pitomcům…!

    1. Corona – skvěle ilustruješ přesně to, co autor napsal :-D

      1. Cop:
        Samozřejmě, že lepší než jít k věci a podívat se, co za čím vězí, je podle tebe chytit se na ječení kdekoho a podpořit jej svou účastí na hulákací akci.

        Také jsi přispěl na mio-chvio…?

        :OD

    2. corona: a nenapadlo tě, že ty statisíce lidí samy od sebe chtěly demonstrovat proti Babišovi, ale nehodlali to organizovat, takže v okamžiku kdy to pro ně zorganizoval někdo jiný tam přišli nikoli „protože následují studenty“ nýbrž „protože mají s oficiálními požadavky studentů průnik zájmů“?

      Tohle fakt není rok ’89, kdy studenti objížděli maloměsta a vesnice tonoucí v informačním embargu, stávkovali a vysvětlovali co se děje v Praze. Ti demonstranti jsou autonomní a jdou tam sami za sebe.

        1. Jan Mrcasík:
          „…statisíce lidí samy od sebe chtěly demonstrovat proti Babišovi, ale nehodlali to organizovat,…“

          Tak to asi tak moc nechtěly.
          Občas mi napadá, kolik asi z těch podporovatelů mio-chvio (ať už pláňořvounů nebo zasílačů peněz) toho Babiše volilo.

          A jak říkám, máme volby. Co chvíli to nějaký – na městský výbor, na kraj, do senátu, do sněmovny, do evro-cosi.
          Tak se snad mohu vyjádřit účinně a nemusím podporovat nějaký tři nablblý netáhla.

          Ale jo, holt, akce, huééé…

          :O)))

          1. Akce, huééé asi nebude jedinej důvod. Když onedá konkurenční parta dělala na Václaváku pařbu s Ortelem, děvkama, blackjackem a Marií Le Pen, žádnej velkej sukces to teda nebyl. A to museli Hnídkovi vysolit slušnej prápor.

  6. Přesně. Bába je katastrofa, ale to co jej chce nahradit je ještě daleko horší.
    Je vůbec ještě naděje, že neskončíme se Západem v totalitě? Opravdu jsou lidi tak blbí?

  7. Nezapomenme na holý fakt, že bába vyhraje i další volby a pak další volby, dokud to JEHO nepřestane bavit, bude tam furt, protože má úplně jednoduchý marketingový model.

    Teď nasypal 3 milionům důchodců litr navíc, koupil si i všechny státní zaměstnance a pak taky všechny socky (porodné, dávky, minimální mzda). Prostě vybral elektorát bolševikům a socanům, ano bohužel tak primitivná volební program jako „všechno bude zadarmo“ stále funguje nejlépe a zajišťuje vítězství ve volbách.

    Osobně jsem hovořil s několika jeho voliči a takto oni uvažují „jo je to zmrd, ale přidal mi litr, takže pro mě je to super, ostatní není moje věc“ tečka.

    Jak chcete tohle trumfnout?

    1. Pospec: tak. Jeho voliči nejsou lidi, kteří jdou bojovat proti nějakým progresivcům a vidí v nich zlo, podle mě drtivá většina babišovců vůbec netuší, co to znamená, kdo je reprezentuje a co by to znamenalo pro běžný život. To ví pár lidí, kteří se tomu věnují, tuší něco o situaci v zahraničí a přesahu různých zelených šmejdů z Německa a brusele k nám. To samotné „dal mi litr a víc mě nezajímá“ už to snad nemůže lépe ilustrovat.

      Kolik z těch lidí, co jste s nimi mluvil řeklo „je to můj kůň v boji proti progresivistické svoloči, jinak bych mu to nedal“? (otázka je řečnická, odpověď z vlastní zkušenosti znám – jen se nejspíš bavíme s tou špatnou polovinou anofertího elektorátu, kdežto Jan Mrcasík má nejspíš přístup k té druhé, prakticky odbojové polovině, která už předloni tušila, že nám hrozí Piráti…).

      1. Popravde receno, co je to v nasem kontextu progresivec nevim ani ja a to si troufnu rict, ze se v politice docela orientuju. Aby to nakonec nebyla jen dalsi nalepka typu neomarxista nebo fašista.

        1. shane: tak nálepka je to v každém případě, to je snad cokoliv, ne? (konzervativec, liberál, pravičák, levičák, extremista…)

          V „našem“ kontextu jsou to primárně zelení pošuci, ale z brusele už se sem skrze EU hrnou mnohem horší sračky, o kterých Mrcasík píše v článku. To není žádná sranda, znám dost lidí v USA a to, co se tam děje (několikrát jsem doporučoval Thielovu knihu „The Diversification Myth“, kde se můžete dočíst o počátcích) je katastrofa. Nevhodný názor v práci? No tak padáka. Nelíbíte se kolegyni? Padák s ostudou (jste sexista, měl jste nevhodnou poznámku – neměl, není důkaz? To nikoho nezajímá, meetoo pamatujete? To není žádná twitterová akce jednou za uherský rok v šoubizu, to je denní chleba milionů lidí).

          Uděláte si z někoho srandu? Hate speech! Nechcete dělat pro teplouše? Diskriminace! (i na to tady už byly články). Diskriminace, stejně jako tehdy na Stanfordu, je naprosto brutální proti Vám (nám) a je to považováno za „v pořádku“. Přečtěte si třeba něco o „progressive stack“ a dohledejte si, jak se projevuje v praxi: https://en.wikipedia.org/wiki/Progressive_stack

          Jsme v ČR, takže to tady může dopadnou lépe než třeba v Německu (stejně jako – zatím – máme lepší zbraňové zákony), ale taky mnohem hůř. Mentalita tady je svým způsobem mnohem horší (za totáče – největší likvidace úplně všeho soukromého byla u nás, v Polsku nebo Maďarsku byla určitá svoboda pro např. instalatéry a jiné živnostníky vyšší než tady, kde bylo zakázáno a důsledně potíráno vše, alespoň oficiálně, meloucháři se samozřejmě špatně neměli, ale byl na ně okamžitě klacek po ruce a šlo zlikvidovat kohokoliv kdykoliv – dnes takto funguje babišova finanční správa).

          1. Tak jsou nalepky ktere se pouzivaji tak vagne, ze se pod ne schova pomalu kazdej, viz ten neomarxista nebo fasista.

            1. shane: mě teda „progressive stack“ přijde jako dost slušně definovaný a z něj odovozené jednání taky. Nevidím na nálepce „fašista“ nic takové, že „by se pod to schoval pomalu každej“. Čím byste se tam schoval Vy a čím byste tam schoval třeba mě?

              1. Brnkacka. Podporujes politiku V. V. Putina? Ne? Jsi fasista. Nesouhlasis s omezenim pravomoci policie? Jsi fasista. Souhlasis s Trumpovou politikou? Jses fasista. Jses pravicove zamerenej? Jses fasista (jo, je to divny, ale je to tak). Atakdal. Rekni na co myslis a ja ti reknu ze jsi fasista. Teda pokud nejsi komunista nebo neomarxista. Fasista je v podstate opak komunisty. Neomarxista je pak kazdej kdo neni doprava od pravyho stredu a neda se o nem primo rict ze je to komunista. :)

                1. Ehm, „neomarxista“ byl velmi exaktní politologický pojem pro vyznavače učení Adorna, Marcuse a Weathermanů, kteří skutečně definovali zcela novou verzi marxismu postavenou na třídním boji „utlačovaných menšin“ a „anti-ami“ proti zlým bělochům, křesťanům a ostatním „kulturním utlačovatelům“.

                  Bohužel se to začalo používat jako nadávka pro všechny v tom kontextu, o jakém píšete vy, a tím byl smysl toho označení vyprázdněn.

                  1. Jasne ze to je realnej pojem. Stejne jako fasista, nacista, komunista nebo kavarnik. Lec dnes se jiz pouziva zcela libovolne, aniz hy vetsina uzivatelu vubec tusila jaka je jeho definice, tudiz je to zcela vyprazneny pojem. Stejne jako debil nebo idiot, ktere uz davno ztratily charakter lekarske diagnozy a staly se pouhou nadavkou.

                2. shane: jenže když se na to díváte takhle, tak to můžu říct, že jste třeba letadlo. A přiznám se, že tento smysl používání „nálepek“ mě nenapadlo, že bychom tu řešili. Naopak řešíme něco konkrétního – konkrétní agendu někoho, kdo se hlásí k „pokroku“ a kde „pokrok“ je zhruba na úrovni bošleviků, tedy „pokrok“ od hnusného kapitalismu k zářnému komunismu, od individualismu ke kolektivismu (dnes moderně „sharing“).

                  Tj. nejde mi o to někoho nálepkováním znemožnit (jak jste to asi pochopil Vy), ale soubor určitých konkrétních věci označit. Něco jako tenisky a balerínky jsou „boty“, tím jsem snad žádnou tenisku neurazil a shodneme se na tom.

                  1. To je právě ilustrace toho rozdilu kdy se nějaká nalepka použije k prostemu popisu veci nebo stavu a kdyz se pouzije jako nadávka nebo dehonestujicj oznaceni. Pokud řeknu ze rezim v Cine neni zadny komunismus ale citankovy fasismus, tak je to popis faktu, pokud reknu ze Babis je starej komous, tak je to akorat nadávka, protoze to ve skutečnosti zadnej komunista neni a ani nikdy nebyl.

            2. Shane: „progresivista“ je však nálepka, kterou ti lidé dávají sami sobě (Democratic party si v USA říkají „Progressive left“, Čaputové úderka se jmenuje „Progresivní Slovensko“, Piráti to o sobě říkají taky.)

              De facto je to synonymum pro „bolševika“ – ostatně mám bolšanský plakátek z 1948 roku kde se to „pokrokem“ a „pokrokovými stranami“ jen hemží. Ti se taky veřejně přiznávali k tomu, co jsou zač, protože na to byli hrdí.

              1. No a jejich nepřátelé byli reakcionáři, dneska populisté/fašisté/alt-right/staří bílí muži.

          2. Já zase doporučím knížky Tuvii Tenenboma. Ta o Americe se jmenuje „Všechny jejich lži“ a je hodně smutné jak se spousta lidí bojí říct svůj názor, všechno anonymně nebo off record…

            1. Jihocech Honza: už jsem o ní četl – dozví se tam člověk, který je v kontaktu s Amíky něco nového? Jestli si to dobře uvědomuju, tak to napsal týpek, co tam prostě vyjel a mluvil s lidma „Borat style“. Tj. přínosné je to jen pro toho, kdo tam nebyl nebo nemá známé, se kterými se baví a tedy to sám nezažil nebo nezažívá. Třeba si to pamatuju špatně, ale takhle nějak jsem dospěl k tomu, že jsem si to nekoupil.

              1. fatdwi: jo dozví, protože Tenenbom se bavil i s lidmi v ghettech aj., kde se normálně běloch nevyskytne, a na banketech nevládek a lobbistů o kterých všichni ostatní informují ideologicky podjatě, jen Tuvio je popíše cynicky exaktně.

                1. Asi tak. Dobře se to čte. Spíše než Borata to připomíná romány typu Simplicius Simplicissimus. Tenenbom má výhodu trojí identity – izraelské, německé a americké, takže může vystupovat za kohokoli z nich a v některých situacích je to zajímavé.

                  1. Přišla mi dobrá ta knížka s Izraele, ostatní už byl jen taková slabší vykrádačka sebe sama.

      2. Článek je primárně o „Anti-letné“, kterou představují z 80% antiaktivisté z DFENSu, PL apod. a pouze část z nich představují skuteční Babišovci.

    2. Zase pozor, to ze vyhraje volby nutne neznamena, ze bude vladnout. Pokud nebude schopen sestavit koalu, pujde do haje. Takhle dopadl Paroubek. Volby vyhral, ale ostatni strany rekly ze s nim do vlady nepujdou a sestavily vlastni vladni koalici a vladli oni. A Paroub byl v pici.
      Babis ma problem, ze svym potencialnim partnerum bere volice a tim si je likviduje. Zlikvidoval CSSD, zlikvidoval komouse, oslabil SPD, zatimco Pirati a ODS posiluji.
      Navic mu soucasna politicka krize s odvolanim ministra neprimo skodi vic nez socanum, kteri jsou momentálně stejne odkecani, jenze Babise to ukazuje jako slabého premiera ktery neni schopen uhajit si svoje kompetence a prosadit svoji vuli (vladu a jeji slozenia na starosti premier, president mu do toho nema co zasahovat).
      Ostatne, zacinam mit podezreni ze Zemanovi nejde jen o pomstu CSSD, ale i o Babise, protoze ten z toho ma nejvetsi potencialni problemy. Socani holt pujdou cestou KDU, na ctyri roky vypadnou z parlace, oklepou se, zvolej si novy vedeni a pojedou. U nich je dulezita strana, ne jednotlivec. ANO bez Babise neni nic, CSSD je tu pres sto let a predstavitelu mela ze je clovek nespocita.

      1. pristi volby budou jeste za Zemana na Hrade (pokud se dozije). Nikoho jineho nez viteze voleb Zeman imho nejmenuje, ostatni aspon nektere politicke strany se budou muset nejak domluvit na koalici.

        1. Teoreticky. On se taky Zeman muze na Babu vysrat, k nicemu uz ho nepotrebuje a zla svine je na to dost. Ono je klidne mozny ze ani tu milost ci abolici Babisovi nakonec nedá a vychechta se mu do ksichtu. On je Zemi dost nevyzpytatelnej, mstivej a hlavně je na konečný, zadnou dalsi funkci uz nezíská, i kdyby obesel ustavu a po dalsich peti letech znovu kandidoval na presidenta, tak uz mu bude pres osmdesát.
          Ona vlada muze bejt klidne i mensinova, o to nejde. Jde o rozlozeni v parlamentu. Pokud vláda nezíská podporu nebo nevytvori nejakou hlasovaci koalici, tak neprosadi ani hovno. A pokud by vznikla vitezna nadpolovicni antibabis koalice mensich stran, tak budou mit tutove predsedu snemovny a ten ma treti pokus o jmenovani premiera.

          1. uchazeni se o post prezidenta pokud jiz nekdo by dvakrat za sebou a pak nekdo jiny neni obchazenim ustavy ale pravem, ktere z Ustavy vyplyva (ted aktualni pro Klause st.)
            na jmenovani predsedou vlady (1. a 2 pokus) nema prezident v Ustave zadnou lhutu, muze otalet treba i dlouhou dobu takze treti pokus (navrh ze strany predsedy PS nemusi vubec dojit)
            jinak je pravdou ze bez minimalne tiche podpory v PS pri hlasovani by takova vlada bez vetsiny v PS nemal smysl a nic by neprosadila (neprijaly by se ji navrzene zakony)

            1. Ono to bylo puvodne mysleny 2x a dost, jako to maj v USA. Ale napsali to blbe. Petiletej cooldown nedava zadnej smysl. A ne, Havel nebyl presidentem vickrat. Jednou byl presidentem CSFR a dvakrat CR.

          2. I menšinová vláda může nadělat škody dost. Zdaleka ne všechno svinstvo má charakter zákona, prosazeného v parlamentu.

            1. Muze. Ale vlada bez podpory parlamentu nic zavaznyho neprosadi.

            2. Momentálně to socani hodili na Hamáčka, že má sám rozhodnout, zda zůstat ve vládě.
              Ta strana už z popela nepovstane, ne za zbytek mého života.

    3. @Pospec
      platí dvě verze:
      a) Babiš je halzl, rozdává důchodcům
      b) Babiš je halzl, poměr důchod/mzda klesá, Babiš okrádá důchodce.
      A ti s pamětí si pamatují alternativu předvedenou ODSTOP:
      a) lidem dát hovno
      b) ztrojnásobit DPH na potraviny
      c) přesto sekat dluhy jako o závod.
      Kdo se chce vymlouvat na krizi, projděte si klidně posledního čtvrstoletí. Google: dluhová statistika a Google:Nečasův kalendář.
      V reálu, kromě víry, nemáte žádný hmatatelný argument, proč by volba ODS byla z hlediska státního rozpočtu lepší, než volba Báby. Ano důchodci by možná dostali hovno a rodiny s dětmi taky, ale přesto ti „rozpočtově odpovědní plánovali sekat dluhy jak o závod.

  8. Jan Mrcasík: myslím, že jsem Vám to psal už v diskusi pod minulou Letnou. A Vy ten protimluv, místo, abyste se nad ním zamyslel, uděláte ústředním tématem článku přesto, že ho tam sám zmíníte…

    Takže: ano, mám svůj nelichotivý názor na voliče Babiše. Bylo to jasné už v roce 2013, ale ještě chápu, že tehdy mohla být určitá naivita (když korupčník a politický pasák Babiš šel „bojovat proti korupci“, tak je těžké napsat, že ten skoro milion lidí, co mu to hodilo to mělo v hlavě v pořádku, ale dejme tomu, že o něm prostě nic nevěděli a uvěřili heslům). Dnes už ne, volí ho lidi, kteří mají nějaký mentální nebo charakterový defekt a lidé, kteří díky tomu prosperují. Seznam důvodů, pro které nemůže být pro voliče, který má IQ nad 80 a současně není svině volitelný jste poměrně slušně rozepsal v části Strana C.

    Současně argumentujete tím, že něco je ještě horší než Babiš. Máte jistě pravdu, ale sám (proboha!) v článku píšete, že to v roce 2017 ještě nebylo téma. TEHDY totiž žádná hrůza reprezentovaná Piráty a další levicovou sebrankou nebyla zřejmá. To je až teď. A Vy tohle klidně mícháte a přisuzujte celé POLOVINĚ voličů Babiše z roku 2017 motivaci „boj proti progresivcům“, o kterých tehdy ale nikdo nic netušil. To je z Vaší strany buď naprostá slepota nebo záměrný argumentační faul.

    Ty události je potřeba posuzovat separátně – názor na voliče Bureše mám takový, jaký mám, protože HO VOLILI. V ROCE 2017.

    Dnes mám na ně názor úplně stejný. Nicméně to mi nebrání celou situaci kriticky zhodnotit a být velmi opatrný v hodnocení antibabišovců, protože jak správně DNES říkáte (nikoliv 2017), v mezičase byly volby do EP, stalo se toho docela dost v Bruseli a v Německu a nahoru jde horda nepředstavitelných levičáckých zmrdů, kteří Babišovy sviňárny staví do méně temného světla. To ale neznamená, že se jakkoliv změnily. Staly se, je to špatné. Jen není důvod jásat nad jeho ostraněním, dokud nevím, co tam bude místo něj.

    A vůbec, ale vůbec není důvod měnit názor na lidi, kteří něco udělali v roce 2017 a rozhodně je naprosto hloupé jim přisuzovat motivaci z půlky roku 2019. Věřím ale, že každý druhý babišovec by tuhle rétoriku vzal, pokud by se ukázalo, že být babišovcem není cool. To by hned „bojoval proti progresivcům“, protože už tehdy tušil, že přijdou, jasný. OMG, to snad ani nemůžete myslet vážně… Stejně jako kdejaký komanč po „sametu“ hledal nejdementější důvody, proč do té strany lezl (šel to „zlepšovat zevnitř“ nebo „rozvracet zevnitř“ jsou evergreeny).

    Co z toho plyne? Nesdílím Váš názor, že polovina babišovců jsou slušňáci, se kterými lze počítat v boji proti progresivcům. Ti lidi jim to naháží úplně stejně jako Burešovi, pokud progresivci slíbí, že všem hajzlům bohatejm, zmetkům podnikatelejskem a vůbec všem, co se mají líp pochcípaj kozy, zatímco netriviálním skupinám „potřebných“ přidá pár kaček (důchodci, matky na mateřské…). Chcete-li hledat spojence proti progresivcům, skupinu lidí, kteří v roce 2017 volili Babiše je naopak nutné zcela ignorovat (těch pár, kteří by skutečně toto chtěli přijde sama) a naopak hledat jinde. Měl byste být naopak rád, že u 1.5M voličů máte jasno, že s nimi tedy fakt počítat nelze.

    1. fatdwi: to jsem si myslel také, dokud jsem v Reflexu nebo čem neviděl rozhovory s pár „ne-klišoidními“ voliči Báby. Většina z nich z něho neměla prospěch, ale viděla jej jako „menší zlo“ oproti „strašlivé korupci ČSSD a ODS“ – je to pořád ta samá „protikorupční vlna“ vytváření nevládkami Rekonstrukce státu a Transparency intl, která vynesla k moci nejprve Veverky, pak Babiše a teď Piráty.

      Voliči o kterých píšete tam jsou samozřejmě taky, ale je těžká otázka kolik jich skutečně je – protože osobně znám důchodce, kteří si s gustem nechali zvýšit důchod a zlevnit jízdenky ČD, a pak s „babišodůchody“ a „babišoslevami“ jezdí do Prahy proti Bábovi demonstrovat. Ony totiž socialistické „volební úplatky“ v žádném případě negarantují loajalitu.

      A hlavně, ve článku píši nikoli o voličích Báby, ale o „Anti-letné“ která se rekrutuje ze 70% z „antiprogresivních“ a „antiaktivistických“ typů a předvádí se např. tady (viz nedávné zdejší články jako „Nenávist na Letné“ aj.), a která má s Babišovoliči průnik max. pár desítek %.

      1. Jan Mrcasík: pokud to z mého příspěvku nebylo jasné, pak zcela otevřeně: ano, myslím si něco velmi nelichotivého o člověku, který si myslí, že pasák politiků (zvláště ČSSD) je protiváhou korupci (zvláště ČSSD). Tj. Vy to možná vidíte jako jiný druh voliče, než toho hloupého, já to naopak vidím jako nedílnou součást. Vždyť (proboha!) Babiš, který byl celou dobu tím korupčníkem vylezl a začal křičet, ať pochytají korupčníky. Tohle někomu může přijít v pohodě? Naivkovi v roce 2013, který o Babišovi nic neví snad ano. Někomu, kdo mu to hodí 2017…? Ehm.

        Takže já bych se voličům Babiše jako „antiprogresivcům“ zdaleka vyhnul. Naopak bych je označil za prodejné, snadno ovlivnitelné a šel bych po nich jen v případě, že bych jim chtěl slíbit to co on. Netroufám si odhadnout, kolik těch důchodců, kteří jezdí se slevou demonstrovat na Letnou Babiše volili, Vy ano?

        1. fatdwi: tak důrazněji: nepíši o voličích Babiše. Píši o „Anti-letné“ což je mj. zhruba 70% nicků zde na DFENSu. Nedávejte mezi ně rovnítko.

          Ke zbytku: a ti, kteří volili Víta Bártu jako „čističe zkorumpovaných dinosaurů“ byli jako lepší? Ti, kteří zvolili Piráty aby „vyčistili korupci“ byli lepší?

          Politika má tu nectnost, že protože každý má vyhraněný názor, přijdou mu názory a motivace všech ostatních jako slabomyslné. Každý si myslí, že voliči konkurenční strany jsou blbci, protože ta moje strana je ta jediná pravá. Jenže všichni prostě nemají stejné hodnoty, priority a vnímání reality.

          Takže se snažím zdržet se soudů jako „voliči X jsou blbci“, a odsoudit si dovolím maximálně bezpáteřní svini výše popsaného typu „zvolím toho, kdo mně osobně dá nejvíc, a je mi úplně fuk co udělá se zbytkem země a ostatními lidmi.“

          1. Jan Mrcasík: z Vašeho článku jsem pochopil, že si myslíte, že půlka Bábova elektorátu to má v hlavě v pořádku a že s nimi tedy můžete počítat pro odboj vůči progresivní levici. Já jsem Vám (zkusil) vysvětlit, že tomu tak není, protože lidem z roku 2017 přisuzujete motivaci z roku 2019.

            Z toho důvodu také nemám důvod na tyto voliče jakkoliv měnit názor a doporučil jsem se jim při formování opozice vyhnout. Nemá smysl mě přesvědčovat, že volič Babiše – při všem, co jste popsal ve Straně C – je nějaký slušňák.

            Voliči Bárty nebyli „lepší“. Byli ale silně naivní a Bárta měl velice dobře zpracované zdánlivé zapojení (budoucích) voličů do fungování strany a mediálně profláklé, politickými skandály nezkorumpované tváře. Odpovězte si ale na otázku: co se s těmi voliči stalo, že už dnes žádná Bártostrana není? A jak to, že anofert stále existuje?

            Dle mého je to z části tím, že když Bártu naivní voliči prohlédli, už by mu to nehodili. Zatímco Babiš se jeho voličům zatracené líbí i s tím, co udělal, co dělá a jaký je. S nimi proti progresivcům? Good luck.

            1. To je prosté nedorozumění – netroufám si naprosto odhadovat, kolik % v „Anti-letné“ jsou voliči Babiše a kolik % ne, a stejně tak si naprosto netroufám odhadovat, kolik % z elektorátu Babiše jsou prospěchářské svině, kolik protikorupční ňoumové a kolik antiprogresivisti.

              Prostě tam všechny tyto skupiny jsou zastoupeny – jak mezi „Antiletnou“, tak mezi voliči ANO – a je potřeba si to připustit, protože neexistuje způsob jak zjistit jestli je to 1% nebo 90%.

              Bárta už není z toho samého důvodu, co Nečas, Gross a všichni rezignujivší premiéři před nimi: nebyl dost pancéřovaný, viditelně znejistěl a pokusil se o defenzivu. To voliči vycítí a dají ruce pryč. Dokud se od Babiše vše odráží, jeho voliči jej podrží – ale v okamžiku kdy ukáže slabost, opustí jej.

              Proto je pro Bábu největší krize celého jeho vládnutí nyní, když ho ČSSD vykreslila jako bezmocného vystrašeného slabocha, který si neumí dupnout a prosadit si svou pravomoc na Zemanovi. Tím mohou zničit to, co žádné Čapí hnízdo, lži ani mafiánské praktiky nemohly ohrozit.

              1. Jan Mrcasik: už se moc opakujem, ale tohle podle mého pořád chápete jinak: KDE by se u babišovoličů v roce 2017 vzali antiprogresivisti? Na základě čeho by hledali útěchu u něj? To přece nebylo vůbec téma. Kdo mu to hodil 2017, ten už nemohl říkat, že nic neví (s výjimkou dejme tomu nějakých prvovoličů s IQ 60, kterým se líbili smajlíci na plakátech – to jsem si mimochodem uvědomil, jak obrovská propast je mezi mnou a voličem bureše).

                Dnes je to jiné, dnes – kdyby byly předčasné volby a v nich hřímal z tribuny Kartous – si to zoufalství a snahu „volit účinně proti“ představit dovedu a dovedu si i představit, že někomu by mohl Babiš vyjít jako to menší zlo. Průnik s aktuálními voliči Babiše ale vidím malý až žádný. Naopak si myslím, že vhodně zvolená kampaň progresivistů by mu spoustu stávajících voličů sebrala a naopak by získal (staro)nové, kteří by mu to s odporem hodili ze strachu z alternativy, podobně jako se vzmohla ODS, když přesvědčila lidi volit „proti Paroubkovi“. Už jsem tu psal, že jsem byl jedním z nich a že to byly poslední volby, kde jsem volil „proti“ něčemu, protože to by si jeden pracku urazil. Pravda, kdyby tehdy Parouback skutečně vyhrál, kdo ví, co by se dělo. Ale mohlo to být reálně horší než ODS, která v podstatě svou aktivitou přímo stvořila Babiše? Takto nějak přece před cca 70 lety šla nahoru KSČ. Ne pro její skvělé myšlenky, ale pro to znechucení z ostatních. Po únoru pak pozdě bycha honit.

                1. Opět: bavíme se o dnešku a Anti-letné. Nikde jsem neřekl, že TEHDY Bábu někdo volil kvůli antiprogresivismu, ale vím o několika lidech, kteří by proto podle vlastního vyjádření Bábu v předčasných volbách volili ačkoli jej jinak nesnáší.

                  Jinak KSČ šla nahoru hlavně proto, že Beneš zakázal veškerou pravici vč. do té doby dominantních Agrárníků coby „fašisty“, a komančové všem odpřísáhli že oni určitě znárodňovat nebudou a naopak všem pomůžou.

                2. Nezapomenout, že silně zapůsobila rétorika bolševika, co měl plnou hubu Stalina a SSSR, jenž byl jedním z vítězů války a Stalin velkým vojevůdcem. Jedině pod ochranou SSSR a komunistů už se nám nemůže nic stát apod.
                  Nepochybně zapůsobilo ve velkém i to, že mnohde ještě byly neuklizené trosky, byly teprve 3 roky po zničující válce, ve které téměř každý o někoho či něco přišel.
                  Fakt, že jsme nebyli až tak zasaženi válkou, na věci nic nemění. Lidi měli prostě válku a její následky ve velmi čerstvé paměti a měli jí plné zuby. A bolševik mazaně nabízel, že už se to nikdy, ve spojenectví se SSSR nebude opakovat. Na tohle lidi slyšeli. Co bude následovat, to obyčejní lidi v roce 1948 nemohli tušit stejně, jako jsme nic netušili my v roce 2011 či 2013.
                  2011 bylo „všetci kradnú“ a já to zatrhnu.
                  Jen lidi se zkušenostmi a pamětníci tušili, co to může ve výsledku znamenat.
                  Ano, svým způsobem se rok 48 opakuje, jen opticky „tak nějak nenásilně“. Po krku živnostníkům a malým firmám jde Bureš úplně stejně, jako Gottwald. Jen se u toho až na výjimky nevraždí, není takový počet existenčních sebevražd a podpálených baráků.

                  1. Ta analogie je zřejmá a odpovídá mému celoživotnímu názoru, že „vše už tady bylo“.
                    Přesně jak píšete: bolševik využil nálady v polorozbořené republice, velmi přímočarou propagandou označil za budoucí prevenci RA a Stalina, měl k dispozici i ublížené nálady z doby po 1929 a měl to v kapse – do této míry pochopitelné a Macciavelli by to označil za velmi kvalitní kus práce.
                    Střih.
                    1957 – spousta lidí už věděla, že to byla chyba – statisíce to pocítili na vlastní kůži. Ale bylo rok po Budapešti a znovu se ozval strach. Komunisti poctivě (stejně jako Hitler) infikovali děti a mládež, aby je budoucí líheň podržela. Dospělé s vlastním názorem pozavírala buď za mříže nebo jim tak pokurvila život, včetně jejich rodin, že drželi hubu.
                    Střih.
                    1968 – lidi nejsou zas tak blbí, došlo to i komoušům. Nastávající reformní nálady zastavila RA boys + spoluzmrdi. Ale už se našlo dostatek šmejdů, kteří byli natolik zaháčkovaní v režimu, že se o ně tento mohl opřít. A nemuselo jít jenom o funkcionáře, stačilo existenčně postrašit a bylo… čili režim cílevědomě budoval základy budoucí defenzívy.
                    Střih.
                    Co dělá Bába jinak? 2013=1948. 2017=1957 i (pokud dojde k pořádnému pokusu, což si nemyslím, bo není kdo) 1968 – už bylo zřejmě zaháčkováno dostatek voličů ve smyslu radši koblihu v kapse. Pracoval na tom léta, to se nedá odestát.

            2. Pokud mohu mluvit za sebe, byl jsem reakcionář už v roce 2013, nemluvě o roce 2017. Ale rozhodně jsem své naděje nevkládal do ANO, protože mi bylo jasné, že se Babiš dohodne s kýmkoli, aby se dostal k moci. Člověka varuje většinou už jeho instinkt, ale v době Googlu je to práce na půlhodiny zjistit, co je Babiš za zmrda.
              Letná měla přijít před volbami, tam by to mělo smysl. Takhle si zademonstrovali, poblahopřáli si ke své morální dokonalosti, a co pak…

              1. Jihocech Honza: k 2013 můžu jen říct, co jsem tu už taky psal – Babiš už tehdy sliboval, že bude vytěžovat občany na max. Měl to na většině plakátů, že bude řídit stát jako firmu. Blbcům to imponovalo, neb jim nedocvaklo, jaká tragédie je, když stát „jede na zisk“.

                Navíc když tehdy vylezl estébák, který dokázal dostat poslance do již rozpuštěné sněmovny, aby mu přiklepli řepku a hřímal něco o konci korupce, to jsem téměř nevěřil, že je možné. A ono nejen, že to bylo možné, ono to dokonce fungovalo.

                1. Navíc zcela výslovné „malé a střední firmy jsou klišé a kecy a na prd“, a k tomu ještě toto!

                  1. ocs: jo jo, přednášku na VŠE (?) si taky pamatuju, to jsem tehdy hleděl, co je to ten Babiš za kreténa. A ejhle, on jen už v předstihu hlásil i studentům, ať se na to studium vybodnou, protože u něj u pásu nebo u kydání hnoje to stejně potřebovat nebudou.

                    Ono je to ale pochopitelné, on žádnej start-up, kterej by se vypracoval, nikdy neměl. Mafiánská bouda není něco, co by si myslel, že by měli dělat i ostatní (i když „všichni kradnů“). Mě to tehdy přaštilo právě protože, že každý úspěšný podnikatel malým firmám typicky fandí – ví, jaké to bylo začínat a podporuje je. Estébácký zloděj pochopitelně v něčem svobodném co mu nepatří a co ho neposlouchá vidí jen nepřítele.

                    ad: k tomu ještě „toto“ – to je snad z letoška z EP ne? To přece jen přebarvil na Okamurovce, protože v posledních parlamentních volbách viděl, že to tady funguje a rád by voliče SPD přidal k levičákům, které už má.

                    1. Hlavně jde o toto — zničit střední třídu je eminentní zájem Báby a všech jemu podobných.

                      Ano, „toto“ je letošní, a já v tom jasně vidím otevřeně přiznané přitahování šroubů. Před příštími volbami očekávám „kdo není s námi je proti nám“ a „kdo nepracuje (v Agrofertu) ať nejí“ :(

                    2. ocs: však to se dělalo vždy. Vy to nerad slyšíte, ale copak za pana Procházky to bylo jiné? V rámci doby to bylo úplně stejné. Pár uberbohatých, kteří chtěli být ještě bohatší, nějaká ta vzmáhající se buržoazie a drtivá většina někde u pásu nebo na poli. To není nic objevného, nakonec proč tady máme demokracii? Protože holt nebylo udržitelné lidi okrádat v pozici otroků, tak se změnil systém tak, aby měl každý možnost se projevit – a ti nahoře si už zajistí, že se lidi projevují tak, jak to oni potřebují (jak jinak by mohly miliardy skončit u pár jedinců?). Mají na to prostředky, vždycky měli, vždycky budou. Sem-tam se něco nepodaří (nějaký ten svržený panovník, když lidi neměli co žrát), ale jinak se jede na chléb a hry. A taky vždycky pojede, tak to prostě je.

                      Nedávno jsem četl, že 99% z nově natištěných peněz v rámci quantitative easying skončilo na účtech 1% nejbohatších Američanů. Demokracie je jen styl vládnutí, nic víc. Slibovat si od ní svobodu nebo ji za její ztrátu vinit je směšné. Ale vím, že na tom se my dva nikdy neshodneme. Až tomu jednomu procentu nebude vyhodovat demokracie, pojede se něco nového. Například ten mnohými ankapáky podporovaný census – pak se drtivá většina užitečných idiotů Urzova typu bude divit, že to hlasovací právo nemají, protože Babiš udělal čáru o pár řádů výš. Nebo mají – jako majitel garsonky v bytovce o 200 bytech, kde 199 patří jedné firmě.

                      Na čem se ale shodneme je ten další vývoj, není a s ohledem na situaci ani nemůže být dobrý. Příliš mnoho lidí má příliš mnoho peněz, které „patří“ těm nahoře. Nelze lidem ty peníze jen tak sebrat (i když nepochybuji, že i měnová reforma a různé formy znárodnění jsou tématem, které se řeší), takže se bude dál a dál ukrajovat a okrádat. Záleží jen na tom, jak se to těm nahoře podaří uhrát, aby to neskončilo konfliktem. U nás čekám spíš než „sedláky u Chlumce“ další ’48. Většina z nás sklapne krovky a „nějak bylo, nějak bude“.

                      Kdyby tak člověk mohl vidět, kdy je ta chvíle zdrhnout, dokud je čas, to by bylo ideální. Ale ani těch Židů moc nebylo, co se jim to podařilo a to jim šlo o víc než o co (nejspíš) půjde nám. Tady se bude hlavně krást a sem-tam se odstřelí odbojný kulak nebo továrník pro výstrahu.

                      Jinak co bude jiné a pokud se „něco“ stane, docela rád bych to přežil, abych zjistil, jak se to projevilo: naprostá ztráta identity. Znáte někoho, kdo by šel s puškou v ruce bránit „vlast“, „národ“? Představa, že jdu na frontu, aby se měl dobře Bureš se Zemanem je doslova nepředstavitelná. A šířeji, boj za Junckera, Makrelu, ojížděče seniorek…? Jako „Evropáááá, hrrrr na ně“? To snad nejde natočit ani jako parodii. Tohle se Amíkům musí nechat – místo silných států slabá Evropa, zatímco oni jsou pořád „ti nejlepší“, vyvěšují vlajky a armáda má docela kredit. Zmákli to velmi dobře – snahou o sjednocení nesjednotitelného jsme vyčerpali v Evropě tolik kapitálu, že se brzo bude Němec divit, že ho Číňan s Amíkem skoupili jak on svého času Řecko nebo Španělsko. Bude ale ten běžný Němec ochotný se bít za Makrelu?

                      Otázky, samé otázky. Bude to zajímavé, ale rozhodně to v nejbližších letech nebude svobodné. Ne že bych si šel dělat rakev jak Vetchý v Báječných letech, spíš si užívám, co je s tím, že vzpomínky mi sebrat nemůžou:-)

                    3. (Za starýho Procházky bylo řádově jednodušší než dnes podnikat, žádné KH/EET, žádné zaklekávání… atd. S ostatním více-méně souhlas, plusmínus.)

                    4. ocs: ale no tak. KH a EET nebylo, protože se používaly metody poplatné druhé polovině 19. století. A že nebylo zaklekávání? To si děláte srandu, ne? To tady bylo i dávno před tím, léno se tomu říkalo. Když šlechtic zlobil, tak se mu sebralo a šmytec. To Vám jako té době poplatná forma zaklekávání nepřijde? A když jsme u té historie, co taková poprava českých pánů na Staromáku nebo Albrecht? Co se stalo s majetky? Odešli do důchodu, zdědili to potomci a o 300 let později jim to sebral až nehezkej českej komanč?

                      Prostě vrchnost vždy a všude dělala maximum pro to, aby množila majetky a poddaní měli kulové. V dané době, společnosti a technické úrovni to maximum vypadalo v praxi různě, ale nic jako svobodný ráj na zemi neexistovalo. Pokud byste snad chtěl použít jako příklad Divoký Západ, tak nezapomeňte, že na velkém území Ameriky žili svého času různí domorodci, kteří se na tu „svobodu“ kolonizátorů dívali dost jinak (neb znamenala nesvobodu, případně smrt jejich). A s hustotou osídlení to šlo do háje i tam, kde ta svoboda byla dána prostě tím, že nebylo komu vládnout (a to se tak decentralizovalo na úroveň rodin a usedlostí, kde ovšem žádná svoboda nepanovala, obvykle naopak tvrdý teror).

                      Moc si to malujete – já osobně bych v 19. století žít nechtěl, protože šance, že bych se měl tak, jako se mám dnes je velmi, velmi silně navázaná na to, jestli bych měl štěstí se dobře narodit. Sázet na to, že když se tak jako drtivá většina narodím špatně, tak že zrovna budu povahou dobrodruh, co to někde v tramtárii „někam“ dotáhne, na to bych tedy sázel nerad. Šance obyčejného člověka se mít dobře jsou dnes nesrovnatelně vyšší, i s tím zkurveným EET a KH. Tím neříkám, že bych je rád neviděl na smeťáku, ale za Procházku bych neměnil. Jo KDYBY šel udělat pokrok bez collateral damages, to by byla jiná. Ale to jsme ve sci-fi.

                    5. Myslíte konkrétně tu popravu českých pánů, z nichž jen málokterý byl pán a skorem žádný neuměl česky, protože to byli většinou Němci jak polena? A tak je to halt se vším, co máte z Jiráska… zkuste jiný, lepší zdroj.

                      A stran já bych, kdybych… víte, paměť naší rodiny do té doby sahá. Jistěže nebylo ani zdaleka vše zlaté, ale téměř cokoli bylo za Belle Époque mnohem méně špatné než kdykoli potom, a to dokonce i včetně let 90. (jež jinak samy o sobě byly zase daleko méně špatné než cokoli předtím od roku ’18 i potom až doteďka — a stran blízké budoucnosti bych nezadržoval dech).

                    6. To zas pozor, podle tehdejsiho rozlisovani to Cesi byli vsichni, akorat byl ponekud rozdil mezi Tschechen a Boehmen. Byli to proste nemecky mluvici Cesi.

                    7. Ano, to je pravda.

                      Ovšem z toho pohledu je ta zmínka o „českých“ pánech už vůbec jen a jenom ohavným a úmyslným matením současného čtenáře, neboť Češi (=Böhmen) byli bez jediné výjimky úplně všichni, kdo se tehdy toho divadla zcela libovolným způsobem účastnili.

                      Každopádně jisté je tolik, že páni z nich byli 3, slovy tři.

                    8. P.S. Zrovna náhodou čtu „Otavu“ od Šmída (doporučuji, stejně jako většina jeho knih je skvělá), a tam se také pozastavuje nad tím, jak to přijde, že čeští obrozenci pečlivě vymýšleli specifický český název pro každého chramostejlíka a pro každý oxyd; ale tak naprosto zásadní a významné rozlišení jako Tschechen/Böhmen jaksi zůstalo mimo ně. Cui bono :(

                    9. ocs: paměť Vaší rodiny je hezká, ale nepřenosná, poplatná době a znalostem. Myslíte, že paměti lidí z dneška budou stejné? A pokud ne, proč z pamětí Vašich soudíte na celou společnost?

                      Protože taková pamět – ať to vezmu do extrému – bolševického důstojníka u nás a disidenta ze stejné doby se bude významně lišit po tolika stránkách, že usuzovat ze svědectví jednoho na to, jak „se žilo v ČR v roce 1972“ bude minimálně ošemetné. A to ani nemluvím o tom, že i svědectví dvou stejně postavených lidí, ovšem zcela jinak spokojených se životem, bude diametrálně odlišná – však se podívejte kolem sebe, jak lidé hodnotí Letnou. Co byste z jednoho vybraného svědectví té akce asi tak usoudil? Když by ho podal Kartous? Minar? Dvacetiletá studentka gender studies?

                      Rozumím, že ten „pán“ nebyl každý (přesné číslo jsem, přiznávám, nevěděl). Ale proč místo, abyste se věnoval pointě (otázka, kterou jsem jasně položil), zabýváte se podružným detailem? Odpovíte na tu otázku, když se zeptám, co se stalo s majetkem těch 3 českých pánů? Co ten Albrecht (a panství jeho spoluspiklenců)? To jste záměrně ignoroval?

                      Neřešíme kvalitu zdroje, ale co se dělo – prostě jste nebyl po vůli panovníka, tak dle dobových zvyklostí Vás popravili, sebrali Vám majetek a tak. Jako dnes. Váš předek, který by se někomu znelíbil by třeba zanechal takové svědectví, že byste si ty soudy o skvělé době k podnikání odpustil.

              2. Jihocech Honza:
                „…Letná měla přijít před volbami, tam by to mělo smysl….“
                – – –
                Tak to máš pravdu, krutou pravdu…

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017