Některá úskalí při nošení zbraně

Featured Image

Vzhledem k tomu, že po posledních neblahých událostech si střelci v mém okolí, kteří i když mají oprávnění k nošení, používali zbraně jen v režimu držení ä uvědomili si, že co je dobré na střelnici, nemusí být ideální pro nošení a začínají se poohlížet po nějaké zbrani vhodné k tomuto bohulibému úmyslu. Nebudu se zde detailně rozepisovat co a jakou zbraň, vezmu to obecně pro čtoucí „nestřelce“, kteří teď koketují s myšlenkou, že mít železo není až tak zvrácená myšlenka, jak se nám někteří sluníčkoví lidé snaží namluvit.

Vybíráme zbraň pro nošení

Požadavky na zbraň se různí, ale jedno mají vcelku stejné, pokud jde o zbraň na nošení. Zbraň musí být lehká, plochá a pokud možno co nejvíce nenápadná. Požadavek na plochost většinou nesplňují revolvery, ale i ty se dobře nosí, pokud zvolíme vhodný typ a pouzdro. Svého času jsem nosil Colt Diamondback se 4“ hlavní a bylo to celkem v pohodě, ale pistole se fakt nosí lépe. Je to dáno nejen průměrem válce, ale i tvarem střenek pro revolver, i když to jsou zbraně, kde si může každý pořídit střenky dle vlastní vůle. Já mám ovšem u revolveru rád americké dřevěné střenky s typicky se rozšiřující základnou, ale ty se nosí trošku hůře, než moderní pryžové. Jak říkám výběr je veliký.

Za sebe jen dodám, že by to měla být zbraň, kterou známe, střílíme s ní a jsme s ní prostě sžití.

Důležitým parametrem je i ráže zbraně…

Nebudu a nechci vést polemiku, která ráže zastaví útočníka na beton jedním výstřelem, protože taková ráže v běžném rozmezí na nošení což je asi do ráže .45 u pistolí a .357 Magnum u revolverů neexistuje. Jsou známy a zdokumentovány případy, že i člověk se třemi! zásahy .357 Magnum byl dále schopen vést palbu. A když se dobře trefíme, je ráže celkem buřt.  Tohle je dobré trošku rozvést…

Jak asi většina ví a držitelé ZP ví určitě, je u nás zakázáno střelivo JHP, které je v zákoně definováno jako střelivo s větším ranivým účinkem, nebo jak já rád říkám, jedná se o střelivo s nízkou odrazivostí. Je zakázáno pro veškeré krátké zbraně a to i při použití na střelnici. Proč tomu tak je, když se na toto střelivo přezbrojuje i naše „čacká“ policie nevím, ale snad se poslanci chytli nějaké „dum-dum“ definice, fakt nevím. O co tedy jde?

Jde o to, že toto střelivo, respektive střela je upravena tak, aby při zásahu předala veškerou svou energii v místě dopadu a nepokračovala dál. Ano, proti i sebeslabší balistické vestě je celkem k ničemu, pominu-li šok zasaženého, vyražený dech a další, které mohou nastat, ale k penetraci balistické ochrany zpravidla nedojde. Ale my nosíme zbraň na ochranu proti v civilu oblečeným špatňákům a tam to smysl má. Když totiž střílíme u nás dovoleným střelivem, což je většinou FMJ, maximálně poloplášť, tak toto střelivo má tendenci projít tělem útočníka a pokračovat v letu. A tady je opět menší úskalí zákona. Za zranění, které způsobíme útočníkovi nese jen on plnou odpovědnost, ale my odpovídáme za střelu po celou její dráhu, takže pokud pak někoho zraní, zabije, nebo něco poškodí, je to na nás. Že to nechápete? Že pokud by útočník neútočil, my nestřílíme a pak by se nic nemuselo stát? No nicméně je to bohužel fakt. Povolením JHP střeliva by bylo možné nosit na obranu i daleko menší ráži, což by ocenili ti se subtilnější postavou a hlavně ženy. Ale obecně se udává jako nejmenší ráže vhodná na obranu ráže 9mm Luger a větší. Asi nejlepší poměr (mimo ceny) má poměrně nová ráže .40S&W. Za sebe musím říct, že na nošení mi nevadí ani ráže 7,65 Browning, která ostatně měla vice než polovinu století na obranu stejnou pověst jakou má dnes 9mm Luger. A sám tuhle ráži občas nosím, protože malý Walther se hodí k obleku, je to prostě zbraň gentlemanů a Jamese Bonda :-)

Pokud jsme obzvláště hodní a chceme nosit nelétalní (nesmrtící pro rýpaly) střelivo, ujistěte se, že ve vaší zbrani funguje. Drtivá většina samonabíjecích pistolí má se střelivem s typicky gumovými projektily problém. Zbraň většinou nepřebije, nebo se zasekne, a to je to, co opravdu nechceme. Brokové střely v pistolových nábojích jsou náboje určené na obranu proti hadům, nosit je na obranu proti komukoliv jinému je holý nesmysl. Střelivo s gumovým projektilem tak maximálně do revolverů.

Různé ráže mají někdy větší, někdy menší výběr v provedení střel. Vezmu-li nejpopulárnější střelivo, což je 9mm Luger, tak na obranu v mezích našeho zákona bych volil na prvním místě poloplášťové střelivo, pak subsonické z komolým kuželem. Vliv tvaru, váhy a rychlosti střely na schopnost vyřadit útočníka je na delší povídání. Mimochodem, tzv. speciální obrané střelivo jako např. Black Mamba se chová skoro stejně jako celoplášť. Důkladně jsem ho testoval :-) Rovněž bych byl opatrný u velmi rychlých ráží jako je např. ruský 7,62. Mají vynikajicí průbojnost a jak jsem řekl rychlost take hraje velkou roli, ale na obranu jsou spíše nevhodné.

Náboj v komoře ano nebo ne?

To je složité. Záleží na zbrani a zkušenostech. Na toto téma se vedou veliké diskuze, ale je třeba se rozhodnout individuálně. Uvedu jen pár pro a proti, které se nejčastěji objevují.

Pokud máte náboj v komoře, máte velkou výhodu rychlosti prvního výstřelu (a opět záleží na zbrani), ale pokud nemáte moc zkušeností, může dojít k nechtěnému výstřelu při volbě špatného pouzdra a  při neopatrné manipulaci. Taky nemusíte vystřelit v kritické situaci vůbec, protože jste zbraň zajistili a ve stresu na to zapomněli.. (glockařů a podobných se to netýká)

Pokud nenosíte s nábojem v komoře, je první výstřel složitější, protože je třeba zbraň natáhnout. Je zde sice jistý psychologický efekt natažení zbraně, ale ne vždy je na to čas a taky můžete být již zranění a pokud nemáte natrénované techniky jak natáhnout zbraň jednou rukou, je pistole jen kus železa.

V téhle otázce vítězí revolver, to si musíme přiznat, ale na nošení je jak jsem řekl trošku nepohodlnější.

Pouzdro

Existuje mnoho typů pouzder, je na výběr z mnoha materiálů a provedení.

Já se držím zásady, že nepoužívám nikdy univerzální pouzdro. Ano, dá se vybrat vhodné, dá se upravit, ale pouzdro vyrobené pro konkrétní zbraň je prostě lepší.  U pistole nelze než doporučit pouzdro s lučíkovou pojistkou, zbraň jde velmi dobře tasit, je dobře jištěné a skoro se nedá ukrást. Samosvorná pouzdra jsou taky dobrá, ale mi nesedí.

Pokud nosíme pod paží, za pasem u střílející ruky, nebo pro křížové tasení je věc zvyku. Jen je dobré nosit vždy zbraň na stejném místě, nestřídat to, a to ani když nosíme v průběhu času různé zbraně. Je třeba si zvyknout na intuitivní tasení a ne v kritický moment hmátnout do prázdna. Existují i pouzdra pro vnitřní nošení, nebo takové klipsny co se namontují na zbraň a ta se pak zahákne za vnitřní stranu pásku a tasí se i s klipem.

Ženy to mají trošku složitější, rády nosí upnuté věci, ale i pro ně existuje mnoho specializovaných pouzder pro velmi rychlé tasení, doporučuji se mrknout na nějaká videa, překvapilo mě, jak rychle je možné tasit zbraň z podprsenky.

Zákon nám sice dovoluje nosit dvě zbraně, ale většina nosí jen jednu a třeba kotníkové pouzdro při nošení jedné zbraně nepovažuji za ideální, je určeno pro nošení záložní zbraně, ale rozumím tomu u lidí v obleku, co si chtějí občas sundat sako.

Trochu z praxe…

Nosit zbraň jde u nás jen v režimu skrytého nošení. Občas narazíte na plamennou diskuzi, co když budu mít vojenské kožené pouzdro viditelně a podobně, ale duch zákona říká jasně: Nosit skrytě. Obrys zbraně pod tričkem nebo košilí většinou nevadí, ale čím více budeme vypadat jako neozbrojení, tím lépe. Studie dokazují, že i vlastnictví zbraně může být důvodem k útoku na nás s cílem se zbraně zmocnit i když takový útočník je dle mého napůl sebevrah.

Při nošení je třeba dbát i na to, že běžné úkony jsou trošku složitější. Tak třeba návštěva veřejného WC. Pánské pisoáry nejsou problém, jen když jsme tam sami, ale když ne a odepneme pásek, tak váha zbraně ho táhne dolů a najednou je velmi viditelná.

Řízení auta. Pokud nosíme zbraň jako většina u pravé střílející ruky,  jsou některá auta dost nepohodlná pro přeplastování středového tunelu. Sám jsem si nechal všít do pouzdra uzavření, abych hlavní pořád do něj nemlátil. A pokud nosíme vzadu tak je sezení ale opravdu nepohodlné, zvláště v autech s bederní opěrkou.

Kancelář, restaurace, kavárna… Pokud nehodláte sedět v saku nebo bundě, tak zapomeňte na podpažní pouzdro. Zbraň na boku a přes ni košile nebo mikina je ok, jen občas hmatem zkontrolujte, jestli moc nekouká.  A v restauraci pozor na konzumaci. Zákon zakazuje manipulovat se zbraní pod vlivem čehokoliv. Pokud to opravdu nepřestřelíme, je to ok, ale mávat pistolí v hospodě je velmi medvědí služba všem ostatním držitelům zbrojního průkazu, o sobě nemluvě.

Nošení je jinak v celku bezproblémové, zákon výslovně zakazuje, kde ji nosit nesmíme, ale nálepky na dveřích bank beru jen jako zdvořilou žádost abychom ji tam nevytahovali, stejně jako mobil.

A na závěr. Doporučuji alespoň doma na sucho trénovat tasení, zápich, natažení (pokud nosíme tzv. na „izraelce“).

Tak zvolte vhodnou zbraň i oděv a noste, protože ozbrojená společnost je slušná společnost.

 


08.03.2015 DanielX


Související články:


12345 (34x známkováno, průměr: 1,68 z 5)
14 303x přečteno
Updatováno: 20.8.2018 — 20:48
D-FENS © 2017