Nej… volby před námi

Featured Image

Máme před sebou volby. Procházel jsem volební lístky a napadlo mě přitom, že tyto krajské volby budou v několika ohledech výjimečné.

Jedny z posledních svobodných

Milujeme hybridní věci. Hybridní auta, hybridni vzducholodě, hybridní války (v jedné jsme se lehce namočili, ale naše strana to projela) a také hybridní demokracii. To je takový systém, který má vnější znaky systému řízeného vůlí lidu, ale řídí ho někdo jiný. Například dolní komora parlamentu je hybridně demokratická instituce a hned z několika důvodů. Jednak existují zákony, které nezávisle na vůli lidu přijmout musí, jinak bychom měli problémy s Čtvrtou říší. Tedy, on nikdo neví, zda bychom ty problémy skutečně měli a jak velké by byly, ale českým byrokratům se ty evropské zákony většinou natolik zamlouvají, že je chtějí prohlasovat i bez ohledu na Čtvrtou říši. Druhým zdrojem hybridně demokratického charakteru parlamentu je, že poslanci hlasují o něčem, co v lepším případě nechápou, v tom horším ani nečtou. Pak se všichni diví, když parlamentem například projde zákonná norma, co zakazuje ukládat inženýrské sítě pod silnice, aby následně byla novelizována tak, že lze inženýrské sítě naopak ukládat pouze pod silnice.

Nezbytným předpokladem existence hybridní demokracie je existence vnějších znaků demokratického zřízení, tedy i aktu potvrzování vládnoucí elity opakujícími se volbami. A zde je ten problém. I přesto, že existují nástroje, jak tohle pořešit, například nakoupené volební průzkumy, najaté agentury, rozdávání koblih apod., občas udělají vovce něco neočekávatelného a celou věc zmaří. Dokud jsme tu měli bipartismus, tak to bylo jedno, protože lidi to bud hodili jedněm nebo druhým a oba subjekty i přes odlišnou rétoriku jednaly ve shodě. Teď je míra nejistoty vyšší a establishment dříve nebo později udělá něco, co znemožní realizovat ve volbách volbu. Bude se tomu říkat „opatření proti populistům“ nebo něco takového. První opatření se v podstatě už udělala na administrativní rovině, další se připravují v podobě známého „Lex Babiš“, který v podstatě říká, že voleným politikem může být zas jen kariérní politik.

Dávám tomu tři až pět let.

 

S nejvyšší mírou sebepotvrzení

Zajímavou vlastností volebního systému je, že do politických funkcí mohou kandidovat úředníci. Lidé, kteří vykonávají státní moc, se tak dostávají do zákonodárné pozice. Oni v tom samozřejmě nevidí rozpor a ani většina lidí ho tam nevidí. V podstatě tak nastává něco jako incest, kdy se vládnoucí elita tvoří a rozrůstá sama.

Když jsem na ty lístky koukal, byl jsem zaskočen koncetrací státních a veřejných zaměstnanců mezi kandidáty. Nešlo jen o kariérní úředníky, ale také například lidi ve služebním poměru, jako policisty nebo hasiče, nebo lidi evidentně žijící z veřejných peněz. U některých stran se to pohybovalo někde kolem 50%. Všemu korunu nasadil ulhaný městapák z Brna, který je dokonce v čele kandiddárky ANO. Skutečně si voliči myslí, že takový člověk bude někde hájit jejich zájmy? Čuchají lepidlo? Stačí si představit, jak bude vypadat rozhodování takových kandidátů ve všech věcech, kdy budou muset hledat kompromis mezá výkonem státní moci a lidskými právy a svobodami na straně druhé.

 

Nejšpinajvější

Krajské volby jsou možná nepodstatné z hlediska zisku politické moci, ale ohledně přístupu k veřejným penězům to není vůbec špatné, protože suma prostředků, kterými kraje disponují, není ani zdaleka marná a zde se hlasuje o přístupu k nim.

Největší fight se dá očekávat na Jižní Moravě, kde se v podstatě hlasuje o zachování nebo zrušení dceřinné společnosti ČSSD a.s. zvané Hašek s.r.o. Proti Haškovi je už několik měsíců vedená kampaň, kdy se na něj zjevně z nedostatku jiných použitelných témat vytahují takové věci, jako že z kraje vyváděl peníze spřátelené mediální agentuře a nakupoval za ně články v médiích. Což ale dělá kdekdo. Něco se šušká o nemocnicích a Babišově fondu Hartenberg, ale spíš myslím, že zde Koblihář pomáhá řešit Sobotkovi problém uvnitř strany.

Krajský zakázky na veřejnou dopravu jsou taky zajímavé. Tak jsem objevil ve schránce leták autobusáka Jančury, který se nijak netají podporou Babiše, ve kterém pod heslem „kdo lže ten krade“ jednak vyčítá různé věci socdemáckému hejtmanovi Zimolovi, aby plynule přešel k pro něj nevýhodnému rozdělování krajských dopravních zakázek na autobusy v rámci českého veřejně-dopravního komunismu. Vůbec nedokážu odhadnout, jak to asi dopadne a kdo bude vozit lidi, pokud to koblihář vyhraje.

 

Nejsocialističtější

V podstatě všechny strany, ať už „levicové“ nebo „pravicové“, v podstatě založily kampaň na tom, co všechno podpoří, zařídí, postaví, zbourají, podpoří, zorganizují, budou spolufinancovat, ve zkratce co všechno zaplatí z veřejných, tedy vašich peněz. Vypadá to, že bez laskavé podpory státu se nejde ani vykakat.

Letošní volby provází i první zveřejněný pokus to praktikovat v opačném gardu, tedy krajům ovládaným nepřátelskými gangy finanční kohoutek naopak přiškrtit. Nasvědčuje tomu prohlášení zmr. Ťoka, který chce opustit zavedenou praxi v přerozdělování dotací z fondu SFDI a kraje dále nepodporovat.

Intruze státu do krajské problematiky je letos pravděpodobně nejsilnější vůbec. Občanovi je vkládáno do hlav, že bez státu a jeho „služeb“ by se pravděpodobně vůbec neobešel. Jsou to etatistické orgie.

 

Nejprolhanější

Kandidáti nemají vůbec problém slibovat věci, na které nemají z krajské úrovně vliv, jako například výši mezd, sociálních dávek, důchodů, uprchlickou problematiku nebo zjednodušení komunikace s úřady. Už jim to prostě nepřijde, zvykli si, že lidi nevidí tu diskrepanci.

Kdyby byly postaveny všechny ty obchvaty a dálnice, které Babiš svým voličům slibuje, pravděpodobně by v této zemi došlo kamení a asfalt. Shledávám to zejména komickým v té souvislosti, kdy Babiš na jedné straně voličům slibuje různá zdokonalení dopravní sítě, zatímco jeho starostenská údernice Krnda dopravu v reálu likviduje. Nezbývá než se ptát, proč všechny tyto fantastické věci nerealizovali už během minulého volebního období a čekali s nimi až na volby.

 

S nejmenší dávkou kreativity

Myslel jsem si naivně, že cílem volební kampaně je zaujmout a přesvědčit vovci, aby to tam hodila. Nyní si myslím, že účelem volební kampaně je utratit nakradený prachy, aby bylo proč krást další.

ČSSD oficiálně čelí dluhům, protože neplatila za právní služby Altnerovi, takže prý musí šetřit. Reálně se to neprojevilo, takže zaplavila zem billboardy, na kterých se hlavní představitelé fotí s policajty, hasiči a jinými státními zaměstnanci. Cyklus se uzavřel. Již zmíněný podnikatel Jančura se rozhodl udělat díru do světa s neotřelým heslem „Kdo lže, ten krade“, což od podporovatele hnutí ANO vysloveně sedí. Možná měl rovnou použít heslo „Kdo krade, ten krade“. Pozoruhodný je také styl Babišových billboardů, které připomínají reklamu na prací prášek, protože je na nich všechno v bílé barvě (američtí poradci zřejmě zjistili, že bílá barva nejméně evokuje zlodějnu) a sám těžce photoshopnutý Bureš tam pózuje v nějakém nátělníku, asi zrovna dopekl koblihy. Líbí se mi také kampaň Starostů a nezávislých, kteří tam mají fotky jako z vyšetřovacích spisů. Největší rána jsou ale billboardy TOP09, kde jsou úplně idiotská obecná hesla, kterým zjevně dominuje heslo „Bez bezpečí není svobody“ (He who would trade…).

 

Chcete nějaké doporučení?

Volte si koho chcete. Přesvědčit čtenáře D-F, aby volili nějaký konkrétní subjekt, je nadlidský úkol. Doporučuji ale volit tak, abyste se mohli následně po celé volební období podívat do zrcadla a neříct přitom větu „to jsem ale kretén“. Tuto větu asi znají voliči TOP09 a ANO, kteří teď nemohou zaparkovat v modré zóně a další mnohohlavá hejna hejlů, co jim to sežrali. Je to čistě subjektivní záležitost a věc odhadu na lidi, nejde vůbec o nějaký program, kampaň, ani „osobnosti“ se „zkušenostmi“.

Přeju pevnou ruku.

 


5.10.2016 D-FENS

12345 (325x známkováno, průměr: 1,19 z 5)
25 837x přečteno
Updatováno: 5.10.2016 — 22:36
D-FENS © 2017