Nechcete dávat Kalouskovi další stovku každý měsíc? Staňte se odborářem :-)

Featured Image

Možná se budete divit, ale takovou možnost zákon o dani z příjmu opravdu zná a všechny nás pobaví. Zákon totiž umožňuje snížení daňového základu o příspěvky zaplacené odborové organisaci. Můžete tedy tentokrát použít nástroj systému proti němu samotnému.

§15 odst. 7 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů
Od základu daně lze odečíst zaplacené členské příspěvky zaplacené ve zdaňovacím období členem odborové organizace odborové organizaci, která podle svých stanov obhajuje hospodářské a sociální zájmy zaměstnanců v rozsahu vymezeném zvláštním právním předpisem. Takto lze odečíst částku do výše 1,5 % zdanitelných příjmů podle § 6, s výjimkou příjmů zdaněných srážkou podle zvláštní sazby daně, maximálně však do výše 3 000 Kč za zdaňovací období.

Že nejste v odborově organisováni a představa něčeho takového vám smrdí? No, to se nedivím. Nikdo po čtenářích tohoto webu nechce, aby vstupovali do nějaké provařené comorry, jako je například OS Kovo či LOK, p.t. čtenář si patrně založí za účelem ojebávání Kalouska odbory vlastní. Stačí k tomu tři osoby, z nichž jedna musí být starší osmnácti let, sepsat stanovy a oznámit vznik sdružení Ministerstvu vnitra České republiky. Že už u zaměstnavatele, kde působíte, nějaká odborová organisace funguje, je zcela lhostejné. Podrobný popis založení té odpornosti můžete nalézt zde či zde. Členství vaší odborové organisace v ČMKOS není rozhodně povinné a pochopitelně ani žádoucí, avšak jako zdroj informací tentokrát ten rudý xindl pochopitelně posloužit může, pozornosti zájemců o daňovou optimalisaci doporučuji zejména metodický pokyn pro uplatnění částky zaplacených odborových příspěvků jako odečitatelné položky od základu daně z příjmu.

Teď k praktickým otázkám. Sazba daně činí 15%, to znamená, že ze svých daní můžete získat zpět celých 450 Kč, pokud zaplatíte odborářské příspěvky ve výši celých 3000 Kč ročně. Pochopitelně zde je třeba si uvědomit, že vaše odborová organisace si dále může dělat se zaplacenými příspěvky cokoli uzná za vhodné (pokud si to členové na členské schůzi odsouhlasí) a dokonce, nemá-li jiné příjmy než členské příspěvky, není povinna ani podávat daňové přiznání. Pokud chodíte s kolegy z práce na pivo, můžete si to zaplatit z peněz vaší odborové organisace. Pokud máte ve zvyku si na pracovišti kupovat dárky k různým příležitostem, můžete si je kupovat z peněz odborové organisace. A samozřejmě, pokud to nebudete nikde vytrubovat nahlas, můžete si ty prachy zase vzít zpátky. Cash. Nesmí to pouze být příliš zjevné, aby finanční úřad celou tuhle konstrukci nenapadl jako účelovou, takže odborová organisace by měla pořádat občas nějaké ty schůze (třeba u toho piva nebo při obědě) a z těch mít nějaké zápisy, například na zamaštěném papíře potřísněném pivem, hořčicí a tatarskou omáčkou, na kterém proto v době případné kontroly již bude prosperovat vysoce rozvinutá kultura. Jste přece odboráři a je tedy nezbytné tak také působit, jinak to nebude vypadat důvěryhodně.

Pro jistotu ještě dodám, že vaše odborová organisace nemusí mít bankovní účet a že zaměstnavatel vám nemusí nic strhávat ze mzdy. Odborářské příspěvky můžete samozřejmě platit i cash, žádný zákon to nezakazuje a ani výše uvedený výňatek zákona neříká, že na příspěvky zaplacené v hotovosti se možnost jejich odečtení od základu daně nevztahuje. Jen si na to nezapomeňte napsat potvrzení (dle §38l odst. 1 písm. j) na patřičně zamaštěný papír a toto přiložit k tomu růžovoučkému gayhadru, co každý rok podepisujete.

Jistě, že si lze položit otázku, zda člověku těch 450 Kč ročně za celou takovou šaškárnu stojí. Také si lze položit otázku, zda masové zneužívání této „sociální vymoženosti“ nepovede k tomu, že se ji Kalousek pokusí zrušit. A to, mimochodem, vůbec nebude špatný vedlejší efekt, který dále sníží moc těch levičáckých zmrdů z ČMKOS.


Samozřejmě existují i další cesty, jak si snížit daňový základ, i když nejste OSVČ. Za každý odběr krve získáte možnost si jej snížit o 2000 Kč. Až o 10% si můžete daňový základ snížit díky sponsorským či dobročinným darům, s tím se dá také celkem zajímavě pracovat, kupříkladu ve smyslu předchozích odstavců. Není nezbytné darovat peníze, účel splní i věcný dar v příslušné hodnotě, přičemž hodnota daru je dána jen dohodou mezi darujícím a obdarovaným, zde je opět jen vhodné připomenout, že je zcela nevhodné, lze říci, že až kontraproduktivní, aby to nápadně bilo do očí.

12345 (Zatím nikdo nehlasoval)
187x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:56
D-FENS © 2017