Nečekaný úspěch a další plány - zpět na článek

Počet komentářů: 142

  1. Vždyť už tu jeden polo-ancap máme, tak nevím proč spekulovat o tom, jak by to tu vypadalo, kdyby tu byl ancap úplný, když se o tom můžeme přesvědčít na vlastní oči.

    Mluvím o USA kde proběhla masivní deregulace zejména ve finančním sektoru. Výsledek je zcela výmluvný. Hrstka nadnárodních koncernů uvládá prakticky vše, tedy tu máme oligopol. Mezitím nechají živořit pár podnikajících zoufalců ani ne tak z milosti, ale kvůli tomu, aby to nebylo tak do očí bijící, že je to finanční nevolnictví horší než nesvoboda v Sovětském svazu. Tam vás stát aspoň nenechal chcípnout hlady. USA jsou dnes zemí miliardářů a bezdomovců. Střední třída mizí jak pára nad hrncem.

    Podnikat můžete tak, že okrádáte druhé (30% firem v USA je založených jen za účelem podvodu) a nebo jste tak malí, že vám obří koncerny klidně dovolí posbírat těch pár drobků z jejich hostiny. Když ale trochu vyrostete, tak máte jen jednu možnost, nechat se pod cenou koupit nějakým obřím koncernem, nebo vás ten koncern ekonomicky zničí dumpingovými cenami a dalšími nekalými praktikami.

    Tohle vše je ale zbytečné vysvětlovat hlupákům co nejsou schopní rozlišit realitu a tvrdou statistiku od americké propagandy a virtuální reality hollywoodských filmů.

    1. Dáte-li bankám legislativní privilegia, která ostatní nemají, jedná se bezesporu o regulaci.
      Následné zákony, které banky ve využívání těch privilegií omezí, lze jen těžko označovat za regulaci, jsou naopak deregulační (snižují efekty regulace).
      Když pak omezení těch privilegií uvolníte, nejedná se o deregulaci, nýbrž další regulaci.
      Tolik k té „masivní deregulaci“ ve finančním sektoru; jednalo se o regulaci. Není to krok směrem k ankapu, ale přesně naopak; ankap totiž rozhodně nezahrnuje banky s privilegii od státu.

      1. Pokud někomu dovolím víc, než ostatním, tak ho reguluji? Zajímavá myšlenka.

        1. Já neřekl, že reguluji jeho!
          Ale pokud bankám dám privilegia zacházet s financemi a ostatní donutím je přijímat a platit v nich daně, rozhodně JE tím dereguluji (ty ostatní, ne banky).

          1. Dobře, hraní si se slovíčky. Nevadí.
            Pokud existují stejná pravidla a jednomu je umožním porušovat, nejedná se o regulaci těch ostatních. Jim se nic nezměnilo. Změnilo se tomu jednomu, kterému jsem dovolil víc.

            1. Původní stav je, že tam ta regulace není; máte svobodné peníze a záleží na každém, čí peníze bude přijímat (což je mimochodem stav, jaký by byl v ankapu).
              Oproti tomuto stavu jsou pak státní peníze obrovskou regulací; privilegia bankám s nimi nakládat staví tyto banky to neuvěřitelně výhodné pozice oproti ostatním.
              Regulace těch bank pak tu původní regulaci zmírňuje (dává nějaké hranice moci, kterou banky dostaly na zbytkem společnosti); jejich uvolnění prohlubuje.
              Nejsou to nezávislé věci typu, že jeden má doma zakázáno topit uhlím, zatímco druhý nikoliv (tam by více méně platily Vaše námitky); finanční systém je propojený, banky získávají výhody přímo na úkor ostatních (jsou-li zahrnuty státní regulace).

              1. Vydávat privilegium za regulaci je mimo. Stejně bych mohl argumentovat, že Franta od vedle dostal přidáno, tak si může dát v hospodě víc piv, hospodský se bude mít dobře a nebude se bát zdražit, já tedy zaplatím za pivo víc než předtím, takže mě vlastně Frantovo přidání reguluje.
                Je tedy Frantovo zvýšení platu mojí regulací? On má taky výhodnou pozici oproti mě, má privilegium nakládat najednou s větším obnosem peněz než já.

                1. Když Franta dostane zákonem dovoleno vydělávat víc a tobě ne, je to regulace.

                  1. Jaké dovolení? Na začátku je jasně napsané, že je všechno povolené, takže žádné dovolení neexistuje. Jeden pak dostane prachy navíc. Jestli jeden dostane prachy navíc a druhý je nedostane, nejde o regulaci, ale o podporu.

                    1. tvl.

                      „Jestli jeden dostane prachy navíc a druhý je nedostane, nejde o regulaci, ale o podporu.“ – podpora možná ze strany toho zaměstnavatele.

                      Ale regulace je celý ten fakt, že ty nemůžeš mít peníze navíc (protože ti to stát nedovoluje) a on může.

                2. Už několikrát jsem Vám napsal, v čem ta regulace spočívá (nikoli v tom, že někdo „dostane prachy navíc“, ale v tom, že jiný je nucen ty prachy přijímat a platit v nich daně, ačkoliv ztrácejí na hodnotě ve prostěch těch, kdo „dostali prachy navíc“, jak říkáte); Vy mi pořád dokola vysvětlujete, proč ta regulace nespočívá v něčem jiném.
                  Buď skutečně nerozumíte, co Vám sděluji, nebo to děláte schválně; v obou případech nemám, co bych dodal, mohu Vás pouze odkázat na to, co jsem již napsal.

                  1. Peníze ztrácejí na hodnotě (rozuměj inflace) díky tomu, že někdo dostane prachy navíc – a to se má nazývat regulace? Super, takže můj příklad se zvednutím platu Frantovi je tedy regulace, protože já jsem nucený platit za pivo víc, protože peníze trochu ztratily hodnotu.

                    Mi jde o to, že nazývat dotaci (nebo v posledním příkladě inflaci) regulací je blbost a chce to pořádný oslí můstek, aby to aspoň trochu šlo. Když mi někdo zakáže prodávat rohlíky, je to regulace. Když mi někdo řekne, že rohlíky musím prodávat za korunu, je to regulace. Když supermarket zdraží rohlík o 30 haléřů, to není regulace (pokud by ovšem stát nenařídil tomu supermarketu direktivně zdražit rohlíky).

                    Pokud je důležitější nepřiznat chybu v argumentaci než je skutečný stav, budiž, přeji příjemný večer, k tomu již netřeba nic psát.

                    1. Proč a co je na tom regulací, jsem již vysvětlil, stále mi jen vysvětlujete, proč něco jiného regulace není; obávám se, že v tomto směru pro Vás nemohu udělat více než Vás znovu odkázat, abyste si pořádně přečetl, co jsem psal.
                      Navíc bych jen dodal, že pokud se Vám vskutku jedná o to, zda to nazývám regulací či dotací, pak je to naprosto zbytečná diskuse a slovíčkaření, neboť v tom mém původním příspěvku dává smysl obojí, jelikož obě dvě ty věci jsou doménou státu, nikoliv volného trhu.

                    2. Eště že ty rohliky nekupuju. Hlavně po tom, co sem dneskaviděl v kaufu, jak je vysypali na zem a pak naházeli zpátky do výdejníku.

      2. Napsal jste blábol na kvadrát Urzo.
        Právě FED je v rukou soukromníků s minimálními možnostmi zásahu státu – ó jak liberální, že
        a drží v šachu celé USA a stát si za ty peníze ještě musí zaplatit…
        Je ta filozifie Vaše totálně zcestná.

        Apropos zkuste si představit totální privatizaci Českých drah.
        (jakkoliv to má teď plno chyb) Dojel by ste do prdele.
        Mně už se stalo, že jsem po soukromém úseku tratě nemohl pokračovat, protože soukromník ukradl druhému lokomotivu
        a nechtěl ji vrátit. Psina že. Můžete si sehnat jiného dopravce třeba taxíka na těch zbývajících 20 km…
        Ancap a svoboděnka v praxi.

        1. Pro stromy nevidíte les; on by celý FED nebyl sebemenší problém, kdyby stát nenutil lidi přijímat dolary a platit v nich daně.

          1. ad: Pro stromy nevidíte les.

            To zní z Vašich slepeckých úst vskutku úsměvně. FED=stát/stát=Fed. Je to sice zkratka, no snad Vám docvakne.

          2. Jak dopadlo dělení státního majetku do rukou privátních ( hádejte podle jakého klíče )
            lze nejlépe vidět na příkladu ČSFR…
            Dejte stát do rukou jednotlivců a nechte je dělat co chtějí …a… máte po státu.
            Nechat to ještě více tak vytrhají i ty koleje, to je masa železa i mědi ze spojovacích kabelů.
            Soukromníci se Vám na zajišťování nějakých regionálníhc služeb vyserou.
            Spíš tu krávu dotěží a zdrhnou do daňových rájů…
            Neděje se již to ?

            Pošlu Vám balíček se zbožím za 400 Kč.
            Chcete tu zkurvenou českou poštu za 85 Kč
            nebo soukromého přepravce za 395 Kč což je skoro 100% ceny zboží ?
            Zaplatíte 485 nebo radši 795 Kč ?

            Máte v hlavě fakt nesmysly.

            1. → Jak dopadlo dělení státního majetku do rukou privátních ( hádejte podle jakého klíče )lze nejlépe vidět na příkladu ČSFR…

              Ano. Aneb ekonomická kolonizace tisíckrát jinak.

            2. Jo aha, my se tu pohybujeme na úrovni poznání „co zaplatí daňový poplatník, to je zdarma“; nějak jsem to přes aroganci Vašeho projevu ani nepostřehl.
              Nezlobte se, ale nechci Vám věnovat již více času; mějte se.

              1. Ani se Vám nedivím. Pohybujete-li se na úrovni poznání „Demokracie nemůže být špatná“, nemůže tomu bý ani jinak.

                1. To je docela zvlastni, osocovat z takove myslenky toho, co tvrdi, ze demokracie je nevetsi sracka :-D :-D
                  Tvl :-D :-D

              2. Nu ano, já Vás chápu. Nejsou argumenty tak zdrhám…
                Nebudete tedy platit daně (fakt je to dnes nafouklé už neúnosně, to přiznávám)

                Ale až si zlomíte haksnu v Krkonoších, soukromníci vám pomůžou:
                Zásah v terénu: 120 000,- Kč.
                Letecký převoz: 230 000,- Kč.
                Hospitalizace a rehabilitace: 350 000,- Kč.
                Celková suma: 700 000,- Kč.
                Už přímo slyším jak nad tím ancapem hýkáte blahem.

                Mějte se také a bacha na led…

                1. Až si zlomím haxnu v Alpách, tak se tam objeví nějaká čísla přesně takto, zcela soukromé pojistky uzavírám právě proto.

                2. Já chápu, že jste debil, ale opravdu myslíte vážně něco tak hloupého, co jste napsal? Jaký je rozdíl mezi vynuceným státním pojištěním a soukromým pojištěním např. při cestách do zahraničí?
                  Chápu, že pro tupou ovci vašeho typu je nejlepší, když vám vše nakáže a upraví nějaký státní úředník a vy mu budete bezmezně důvěřovat(a pokud se něco posere, určitě toho na státu, potažmo na jeho zaměstnancích hodně vymůžete, že? …), každý to tak ale v životě nastavené nemá. Jsou lidi, co si chtějí platit konkrétní služby.

                  1. Ja bych ti doporucil jako zkusenost zivot v nejake zahranicni zemi (mimo EU pochopitelne), kde jako cizinec pojedes vse komercne. Pak nam muzes poreferovat.
                    On to logik nerika na plnou hubu, vlastne to nerika vubec, vlastne, kdyz jsem to naposledy nadhodil tak dostal hystericky zachvat. Zcela prirozene, ancapem si vetsina spolecnosti pohorsi. Klidne si to nalhavej, ale ani na tomhle ani na tom logikove webu nejsou ti, kteri patri do skupiny, ktera si polepsi.

                  2. To shifty: Jste typický maločeský přizdisráčský voříšek, který nezná fakta, tak ste si jenom štěknul.
                    Zkuste si zajít v USA k zubaři. Oni vás ty pyndy o soukromém sektoru rychle, ale velice rychle přejdou.
                    Starter25 má recht, solit budete za všechno jak mourovatej, jenže to omezenec vašeho kalibru nemá šanci
                    myšlenkově zpracovat. Haf!

                    1. Nevím, kamarád byl u zubaře v Kanadě, platil to z toho, co vydělal na stavbách a různých dalších brigošách, neřval u plcení zrovna štěstím, ale na druhou stranu to pro něj nebylo nedostupné.

                    2. Jeden znamej byl nucen navstivit zubare v Mosqe. Rikal, ze zub mu do cajku dal, dokonce i to mel pres pojistovnu, ale kdyz videl ucet, tak mu spadla celist, protoze v ni mel mensi auto.

                    3. Zalezo od toho ze co robia. Oprava kazu stoji podla velkosti lomby zhruba dve stovky, ale vaznejsia praca ide velmi slusne do penazi. Ako spomina Sysop nizsie, mal som auta co boli lacnejsie ako poniektore zo zubov. No a dohromady som tohoto roku nechal u zubara okolo 5k CAD. Cast z toho islo na vrub naprave nasledkov skveleho, plne hradeneho zdravotnictva co sme v CSSR mali.

                    4. Ja si zrovna tuhle bral pujcku 350 000kc na „nove zuby“ a jeste ani nebudou vsechny, ale jen zhruba polovina…tady, v CR, upresnil bych, pro jistotu..

            3. K těm železnicím – to je přeci naprosto v pořádku. Kdyby mi například patřila nějaká lokální železniční trať, třeba ta u nás, kde projede jeden prázdný „autobus“ dvakrát za den tam a zpátky, tak
              a) prodám koleje do šrotu,
              b) motorový vůz prodám nejvyšší nabídce (stejně tipuju, že se přes 2 Kč/kg nedostanu),
              c) skoupím vhodné okolní pozemky (no, to vlastně možná už před bodem a)), spojím je s těmi železničními a již nezatížené ochranným pásmem dráhy je zase prodám,
              d) udělám si roční dovolenou spojenou s cestou kolem světa.

            4. No ty vole, hlavně že mi to ta pošta neztratí a nemám úplnou piču, že. Aktuálně někde prokurvený dvě zásilky, a to eště špička před svátkama ani nepřišla.

              Krom toho, pokud platíš za kurýra 400, tak si kretén spíš ty :D

  2. Zbourat ty od reality odtržené libertariánské teorie je tak snadné. Ani při tom není třeba příliš namáhat mozek.

    Dnes v kapitalizmu velké banky a koncerny používají na svoji ochranu před občany a na likvidaci konkurence státní orgány placené daněmi občanů. A selský rozum stačí k pochopení toho, že v anarchokapitalizmu by prostě ke svojí obraně a likvidaci konkurence použili nástroj jiný, ale jinak by se nic nezměnilo k lepšímu. Třeba by si najali zabijáky co by šly vyvraždit celou rodinu konkurenta. A nebo by si rovnou pořídili vlastní armádu a konkurentův podnik by rozbombardovali minomety a děly poté co by postříleli klíčové zaměstnance a ostatní odvlekli do otroctví.

    A že by se tisíce menších podnikatelů a prostých lidí dohodly a společně zorganizovali vlastní obrannou armádu, je další ancap nesmysl z říše pohádek. Protože v praxi se ani společenství vlastníků bytů s 10 členy nedokáže pořádně dohodnout jestli se opraví zatékající střecha (která trápí jen ty v nejvyšším patře) nebo vlhké studené sklepy (co trápí jen bydlící v přízemí) a nebo jestli se pořídí výtah (to trápí jen důchodce).

    Jak to funguje v menším měřítku tam kde stát selhává, se můžeme přesvědčit třeba v současné ancap Lybiji, kde začal nedávno fungovat regulérní trh s otroky.
    Myslím že by se Urza měl pochlapit a přesunout se tamtéž aby ukázal, že dokáže být úspěšný v ancap společnosti a ne jen jako IT ichtyl uprostřed etatistické nanny-state Evropy.

  3. Stále jsem se nedozvěděl odpovědi:
    Co uděláte s těmi oligarchy, kteří tu už jsou ???
    Dyť to (ANCAP) by byla jen voda na mlejn privátním mafiánské samosprávě jako na Ukr.

    Jinak souhlasím, že je stát je hydra a třeba osekávat chapadla.
    Jenže v konečném efektu tato chapadla převezmou právě nagabaní mafiáni.
    Jak se s tím vypořádáte? Znárodnění? Popravy a konfiskace?

    Kromě žvástů jsem neslyšel od libertariánů na toto téma jediný rozumný a reálný návrh.
    I to s decentralizací je to velice (energie) diletantské, ba až přímo dětinské.
    Z vlastní praxe vám můžu říct, že 100 Mega stojí jen montážní přípravek a to ještě ani nezačnete se stavbou celého bloku JE…

    Vydělat peníze se dají i tak že se ušetří. Molocha= stát, kterého tu máme krade, plýtvá a není efektivní.
    Stát bych zachoval, ale začal bych šetřit – komu by chyběl senát plný vyžírků? Zrušit.
    Čili plánovanými škrty (1200 položek pro začátek) bych se dostal do roviny zvané „štíhlý stát“.
    Ale nějaká pravidla musí bejt.

    Když se Urzo ztratíte v lese, rozběhne se pátrání, do pohybu se dají záchranáři, vrtulník s termovizí, policie i lékaři.
    Za anarchokapitalizmu se na Vás soukromník – pokud vůbec bude tyto služby zajišťovat – vysere:
    „Nějakej Urza v Brdech? Ale hovno to přeci není náš rajón, ať se o něj postarají chlapci z Prahy“
    „No tu Praha – tamta kóta ještě patří Plzni, tedy vám, sami jste řvali, že ji chcete. Si pošlete auto a to svoje. Za vrtulník ste posledně nezaplatili…“

    Urza – umrznul se štastným výrazem o svobodném trhu na tváři.
    Apropos ani ten pomníček nemá – fandové z Pardubic sice poslali kámen s veršováním, ale neměl ho kdo odvézt neboť Leoš tam již nezastavuje…

    1. Docela mě to celé pobavilo. Molocha= stát, kterého tu máme krade, plýtvá a není efektivní. No jo! Ale jak říká Homolka: Stát? To jsme přece my. My všichni. Takže podnik zvaný stát je tak efektivní, jak efektivní jsou lidé, co ho řídí. Odporný Babiš by chtěl řídit stát jako firmu. Že to ale schytal a sklidil, co? Nyní, jak říká Babiš, zloději proti němu postavili do pravděpodobně budoucího parlamentu tak zvaný středopravový blok. Dali si do názvu demokratický blog.

    2. Nechápu, proč lidem vadí zrovna senát – to je taková ta malinkatá zelená tečka vpravo nahoře.
      https://www.ceskeinfografiky.cz/wp-content/uploads/2013/08/Kde-konci-dane-infografika.jpg

  4. Jinak když už teda furt plno z vás opakuje, že ancap je jen teorie a v praxi nefunguje, rád bych připomněl, že stát je taky jen teorie, co praxi nefunguje.

    Teorie: Lidé si volí své zástupce podle svého nejlepšího vědomí a svědomí.
    Realita: Lidi volí Babiše, protože jim dal koblihu a piráty, protože jsou cool.

    Teorie: Státní úředníci řídí stát podle svého nejlepšího vědomí a svědomí.
    Realita: Korupce, zpronevěra, praní špinavých peněz, propojení s podsvětím, socialistické omezování svobod, vládnou nám pitomci typu Sobotka, Babiš, Kalousek, Swachrzenberg

    Teorie: Policie existuje pro naší ochranu
    Realita: Politice využívá svých pravomocí k šikani, dále viz články na dfens

    Teorie: Stát zajišťuje základní služby jako školství a zdravotnictví
    Realita: Stát zajišťuje crappy školství a zdravotnictví, kdy maturita se stala papírem k smíchu a ve státních nemocnicích to vypadá jako v polních lazeretech u Stalingradu.

    Ještě něco o tom, jak stát funguje v praxi? Ostatně tam, kde jsem násilím donucen odevzdat peníze, tam to fakt nenazvu jako „fungující“

    1. No konkrétně – havárie vozidla, přijela PČR, pořešila, přijeli hasiči, pořešili to, co teklo z vozidel, odsunuli vraky z křižovatky, sanitka zkontrolovala účastníky nehody. Popiš chybu.

      1. No konkrétně – na čtyřpruhu, kde je standardně 80, byla přenosnými značkami omezená rychlost dopravy napřed na 70, po několika stovkách metrů na 50 bez zjevnýho objektivního důvodu. Za zatáčkou zaparkovaná v připojovacím pruhu PČR s bradavicí. Popiš chybu.

        1. Dotaz byl, jak stát funguje v praxi. Můj příklad se stal, tvůj příklad je na zdokumentování a rozmáznutí do novin – už na podobné praktiky dojeli u Velké Bíteše.
          Z příspěvku pipe.maze mám dojem, že stát je naprosto a ve všem nahovno, tak jsem uvedl příklad, kdy nebyl. A já tvoji chybu popsal, ty moji ne :P

          1. Je fajn najít případ, kdy nějaká státní služba i fungovala i jinak, než že to byla vyfikundace na občany. Vážně, mockrát se to nevidí. Teď je jen otázka, za jak dlouhou dobu přijela zrovna policie, komu rozdala pokuty a jestli to poškozenýmu v něčem pomohlo :)

            Tvrzení, že stát je taky jen v praxi nefungující teorie, beru jako hyperbolu, protože je zřejmý, že nějakým způsobem ten českej funguje. Zúčastněným často navzdory a s ukrutně malou produktivitou práce a vynaložených prostředků, ale funguje. Jenže otázka je, jestli to za ty prachy neni přece jen trochu málo. Drtivá většina lidí tady je zaměstnaná v soukromým sektoru a já na tom nejsem jinak, takže je s čim srovnávat. U nás ve firmě, když přijede zákazník nebo „jen“ někdo z vedení, tak si dávají všichni pozor, aby opravdu všechno klapalo na sto procent. Kdyby nějakou píču napadlo dělat obstrukce skrz to, že si zákazník např. popletl termíny, tak by letěla nejpozději do oběda. Dtto když jdu do obchodu. Pokud si mě někde nevšímají, nebo jim tam vyloženě překážím, tam se skutečně podruhé už neukážu. A perlička na závěr – ještě se mi nestalo, aby mě v krámu zastavili a provedli kontrolní kontrolu, zda jem náhodou něco neukradl.

            1. Není to hyperbola. Záleží jak si definuješ „nefunguje“

              Pro mě není funkční to, co neumí plnit svou funkci nebo se to těžce nevyplatí.

              Stát za strašně těžký prachy nabízí strašně nekvalitní služby. A na rozdíl od normálních situací, kdy mi někdo nabízí nekvalitní služby za hodně peněz, nemůžu prostě říct, že nemám o tuto službu zájem a přestat platit.

            2. Obecně platí, že když ti někdo nabízí něco o co máš zájem, půjdeš sám a dáš za to dobrovolně své peníze.

              Tj. třeba za hry na Steamu.

              Věra Journová z EU bere plat cca 700 000 kč měsíčně jakožto eurokomisařka. Z našich daní. Teď si představ, že by daně byly zcela dobrovolné a nebyl bys nucen je platit násilím. Šel bys sám dobrovolně za paní Journovou a dal jí své peníze a poděkoval ji za skvělou práci, kterou odvádí a služby, které ti přináší?

              Dovedla by vydělat těch 700 000 kč s tím, že by ji to dali všichni dobrovolně a ne protože musí?

              Tak potom stát nefunguje a nemáme se dál o čem bavit.

          2. Asi už vůbec nebudeme srovnávat státní a soukromý systémy pojištění, kdy v prvním případě jsem si musel při mym prvním pobytu v nemocnici v životě vůbec platit i to blbý lůžko a snad jídlo, v tom druhym za mě pojišťovna v Itálii vyplázla litr ojro za slabou hodinku, po telefonu jsem měl všechno domluvený zhruba za půl a ještě se ani nikoho nenapadlo ptát, zda se mi úraz náhodou nestal mimo vymezený pojistný podmínky, přitom jsem jim tam na pojistným nechal směšných pár stovek a ne 1200,-, což je v českym eráru snad momentální startovní sazba. Tyhle věci skutečně nemáte jak obhájit, přičemž říkat v případě toho státního, že funguje, by bylo skutečně odvážný. Funguje, ale jen co do výběru.

        2. Chybi tam cedule „usek mereny radarem“?

          1. Chyběla, ono je to nárazový. Počítám, že ty freestyle cedule „měření rychlosti na území obce“, co jsou občas k vidění, jsou jim z tohohle hlediska stejně úplně k prdu.

      2. „Popiš chybu.“ – je to placený z nedobrovolných peněz

  5. Zajímavé jak ti černoušci po statisících zdrhají z těch libertariánských rájů s absencí státu jako například Lybie, Somálsko, Haiti do té evropy, kde jsou ty naprosto v praxi nefungující státy které občanům zajišťují bezpečí, právní a sociální ochranu, zdravotní péči, dopravní infrastrukturu atd.

    „Crappy“ školství a stalingradské lazarety nám zajistila až demokracie, kdy se tyhle věci dostaly z rukou (byť bolševických) odborníků do rukou idiotů volených debily, kteří se nezmohli na nic jiného než na šmelinu a rozkrádání ve velkém. Ve školství jsme se propadli ze socialistického 10. místa na 60. ve světovém žebříčku a z nemocnic se staly podnikatelské subjekty kde pacient je jen otravný hmyz který se nechá na pospas ukrajinským sestřičkám a slovenským doktorům.

    I u nás můžeme vidět, že když „demokraticky a svobodně“ předáte vládu do rukou lidí, tak nastane apokalypsa, anarchie a totální rozpad.
    Proto si lidi (naivně) zvolili Babiše protože mají plné zuby toho demokratického bordelu a kolabujícího státu.

    1. Ale dyť to tady jen pár zdredovaných dementů hrne svoje fantasmagorie do světa
      a dalších pár oslíků k tomu přihýkává.
      Byste ty oslíky sbral a dal jim na měsíc zkusit řídit finance ve velké firmě to by se teda posrali.
      Osobně si myslím, že pro takové youtubery a žvanílky je nejlepší práce na stavbě.
      Naučí se makat, vytvářet reálné hodnoty a čerstvý vzduch jim vyžene nesmysly z hlavy.

      Stát je v prdeli právě proto, že jej drží v kleštích korporalismus, klientelismus
      zájmových privátních skupin, korupce, absence kontrolních orgánů a selhání exekutivy.
      Je třeba tvrdě regulovat a to směrem nahoru.
      Co jen státní zlaté rezervy – Rusnok, Zeman, Němcová zcela libertariánsky si odhlasovali
      de facto jejich privatizaci, výhradně mimo kontrolu státu a pouze disponibilita ČNB, nu a co myslíte
      jaký je výsledek? Samozřejmě zlaté cihly státní rezervy mizí jak pára nad hrncem…čekali ste něco jiného ?

      Přesně jak jste psal výše – poloviční ancap tu už máme a děsím se toho až bude celej.

      1. Stát je v prdeli právě proto, že jej drží v kleštích korporalismus a klientelismus, a tedy co nejvíc pomuže je ještě silnější stát a víc korporalismu a klientelismu. Logicky, ne?!? Můj ty bože, tady je zase sraz intelektuálů.

        O_o

      2. Hmm, pracující inteligence hnaná na „převýchovu prací“? To už jsme tu jednou měli. Stýská se vám hodně?

        1. Že na tyhle dva magory vůbec reagujete.

  6. Fašismus, tak se říká tomu tvému popsanému ráji. Více fašismu podle tebe. Všimněte si, že se kanálů téměř vymizelo slovo demokracie v praktické správě veřejných věcí.

  7. Říkal jsem si, že tohle musí být výplod chorého mozku. Když jsem viděl toho exota na videu, všechno se tím vysvětlilo.

  8. Zajímalo by mne, zda se kniha oproti sérii zde publikované vypořádala
    1) s problematikou obrany, kde sám musel uznat že domobrana proti vševojskové armádě nutně prohraje
    2) s problematikou sociologie společnosti, která prostě konverguje ke kmenům, klanům a nepřátelství
    3) s problematikou přirozených monopolů

    Nebo zda v tomto ohledu jen recykluje staré články s vědomím, že jelikož u knihy narozdíl od D-F neexistuje debata, kde by někdo mohl mít nepatřičné námitky nebo bořit teoretické konstrukty, vše je v pohodě a účel posunutí Overtonova okna světí prostředky?

    1. 1/ Je až pozoruhodné, jak moc se dá překroutit to, co člověk „musel uznat“; vím přesně, o jakém výroku mluvíte, protože tuto Vaši interpretaci z něj udělal tehdy Honza ZZR a několik dalších lidí to začalo opakovat. Společného s realitou to má asi tolik, že jsem stát přiznal jednu konkrétní výhodu proti ankapu a týkalo se to armády (a učinil jsem tak už přímo v článku); o domobraně tam nepadlo ani slovo, o nutném prohrátí také ne, zato naopak tam byl jeden dost zásadní předpoklad (ten jste ráčil vynechat) a vysvětlení, proč tento pravděpodobně nebude splněn (tak to už vůbec). Pro případ, že o to máte vážně zájem, můžete si ten článek znovu přečíst; já už se vyvracením překrucování mých výroků trolly zabývat nebudu.

      2/ To je tak obecná a nicneříkající námitka, že se s ní není třeba vypořádávat; může znamenat cokoliv, ale také vůbec nic.

      3/ Monopolizace je esencí státu (sám stát je největší monopol); a co se týče volnotržních „monopolů“, tak:
      https://ankap.urza.cz/index.php?action=branch&id=22

      1. pěkné, až na ten drobný fakt, že on momentálně netrolluje, jen poukazuje na očividný fakt, že v dnešní době komplikovaných technologií (ke kterým má „překvapivě“ přístup jen hrstka lidí a to navíc překvapivě jen hájící zájmy „hrstky“ států) je ona vybalancovanost sil hypotetických ankapových armád, které si lze volně představit jako bandu demonstrantů za svobodu Katalánska proti po zuby technologiemi vyzbrojeným armádám globálních hráčů, které si lze představit například jako konglomerát amerických tajných služeb, špionážních technologií, Pentagonu, námezdných žoldáků, technologií na ovlińování veřejného mínění včetně takřka monopolního tisku, televize a vůbec všech médií včetně zábavního průmyslu, od dětských knížek až pro zábavu pro dospělé, centrálních bank, zbrojařských firem atd. a podle tvých představ teda ta banda hájící hypotetický ankap na území hypotetického Katalánska s technologií dřevěná tyčka a na ní vlajka a polním telefonem jakože hypoteticky uhájí své právo na existenci před nevyhnutelnou invazí Velkého Bratra s celým jeho podpůrným vojenským aparátem ?

        Mno, neříkám, že to není možné, protože možné je všecko, třeba že i jiskřička ideologie zlikviduje obrovskou říši a že David porazí Goliáše, ale historie nás učí, že všichni ti Alexandři Velicí a podobně vždy a znovu silou technologií a vojenské převahy zlikvidovali jakýkoliv odpor, ať už Ankap, anebo blbě zorganizovanou konkurenční říši.
        Ukazuje to i Katalánsko, kde tamní banda relativně dobře a sofistikovaně organizovaných demonstrantů se svou autonomní vládou a slušnou propagací na internetu spadla jako domeček y karet, stačilo pár výstřelů gumovými projektily, pár zatčených vůdců a pár hackerských útoků a bylo po revoluci.

        A co se týče těch monopolů, pokud je to esence států, proč teda všichni píšeme na jeden internet, který je mezinárodní, a přesto ho má pod palcem hrstka korporací, ve kterých má prsty víceméně monopolně strýček Sam a který skrz internet šmíruje každého, preventivně, vždy a všude, jak už nám dávno potvrdil Snowden, proč se nesebere banda soukromých ankapistů a nevybudují konkurenční protokol, nenatahají miliony kilometru optik , nepořídí miliony sitovych prvku a statisice serveru a nerozjedou konkurencni sluzbu s mnohem lepsi kvalitou, ktera nebude promorena reklamama, Sorosovyma neziskovkama, cenzurou, smirovanim atd ?
        Proc s tim nikdo nezacne, vzdyt je to bezva myslenka, dalsi by se urcite radi pridali, ve svem volnem case a bez naroku na odmenu. Asi to nikoho moc nelaka, ze ? Ony ti svine lidske radeji vymysli torrent a p2p site a zacnou smelit bitcoiny a je jim uplne burt, ze k tomu pouzivaji cizi technologie, kterym jsou vydani na milost a nemilost a ktere v sobe maji jistojistotne zabudovany kill switch, ke kteremu oni nemaji pristup.

      2. Přirozený monopol je trojího druhu.
        Jednak surovinový – o tom mluvíte na svých stránkách.
        Dále „liniový“ – například vedení elektrického proudu (VVN i městské rozvody), kanalizace, silnice, železnice atd., kde není plausibilní a v totálně zastavěné a přelidněné Evropě ani možné vytvářet paralelní liniová vedení.
        A konečně „vstupňonákladový“ kde kdokoli by chtěl narušit monopol stávající megaspolečnosti by musel mnoho let investovat obrovské vstupní náklady – přičemž stávajícímu monopolu by absolutně nic nebránilo dumpingově snížit své ceny tak, aby konkurence zkrachovala třeba po 5 letech investic a pozice monopolisty nikdy nebyla ohrožena.

        „Liniové“ a „vstupňonákladové“ monopoly přitom vznikly historicky a jsou prostě faktem, který neodpářete: i kdyby zítra nastal AnCap, telefonní dráty pod zemí prostě vlastní z 90% O2/Telecom, vedení VVN z 80% vlastní ČEZ, kanalizace mají 100% jednoho vlastníka (buď obce nebo typicky Veolia), železniční tratě z 99% vlastní SŽDC – a pokus o výstavbu konkurenční alternativy je buď fyzicky nemožný (na paralelní železnice a nádraží nevykoupíte pozemky protože už na nich buď něco stojí, nebo tam teče řeka/stojí kopec) nebo plynule přechází v problém „vstupňonákladový“.

        Rád bych například viděl čtvrtého mobilního operátora jak staví statisíce BTSek aby dosáhl pokrytí shodného s kartelem Vodafone-O2-Tmobile – a nebyl přitom zničen jejich cíleným dumpingem. To by dokázala jen obrovská zahraniční megakorporace schopná 5 let snášet totální ztráty a pak se z nich dostávat do zisku 20 let a to není úplně typický obrázek konkurenčního prostředí.

        Nebo nemusíme ani teoretizovat: v debatě tehdy někdo linkoval případ chlapa, který získal vlastnictví jediné přístupové cesty k nějakým pozemkům a zablokoval si ji „protože jeho majetek“ – čímž ovšem znemožnil vlastníkům oněch pozemků se k nim dostat a tedy je jakkoli využívat. „Hmotná břemena“ jsou typickým konstruktem státu jak se vypořádat s „Liniovými minipoly“ – ale v AnCapu není nikdo, kdo by takový strašlivý zásah do vlastnických práv majitele jediné cesty vynutil.

        Vím, ve svých článcích jste se s tímto problémem „vypořádal“ prohlášením, že by na volném trhu vznikla zcela unikátní, nová a doposud nepředstavitelná konkurence (asi vyvážení hoven vzduchem nebo teleportem jako alternativa ke kanalizaci, nebo vrtulníky na přelet zablokované jediné přístupové cesty) – ovšem odpusťte, že takové „argumenty“ mne neuspokojují.

        Řeší tuto problematiku kniha?

        1. Odvětví, ve kterém je snadné začít, funguje z hlediska monopolu podobně jako to, ve kterém je složité začít, jen pomaleji, ale zato je více co ztratit.
          Incentivu zvyšovat ceny ad absurdum, protože konkurence nereaguje dost rychle, kompenzuje vyšší ztráta poté, co se tak nakonec stane.
          Jinými slovy budujete-li půl života nějaký byznys, nechcete ho riskovat kvůli pár letům vyšších zisků (podobně jako u „rychlejších“ odvětví nechcete riskovat něco, co budujete rok, pro pár dnů či týdnů).
          Příklady, které uvádíte, mají jednoho společného jmenovatele – totiž stát; jak to funguje na volném trhu, nám ukazuje historický příklad: Standard Oil (včetně následků poté, co stát zasáhl).

          1. Standard Oil není použitelný protipříklad monopolu, protože se jednalo pouze o hráče na trhu s nejvyšší efektivitou díky horizomtální integraci – nikoli však o liniový nebo vstupňonákladový monopol.

            Jinak řečeno, není to protipříklad na kterýkoli z předkládaných případů neřešitelných monopolů.

            „Ztráta poté co konkurence nakonec nastoupí“ je fiktivní, protože zákazník jde po nižší ceně dnes, ne za 10 let. Ale dobře.

            Předpokládejme firmy A a B, které mají stejné finanční rezervy – až na to, že firma A je již etablovaná na trhu a má hotovou a odepsanou infrastrukturu.
            Aby jí firma B mohla konkurovat, musí ze svých rezerv postavit konkurenční infrastrukturu přičemž příjmy nemá žádné: ty může mít teprve až infrastrukturu dokončí.
            Klíčový fakt: výstavba infrastruktury je drahá a trvá měsíce až roky.
            Firma A, dosavadní monopolista, oproti tomu do svých rezerv sáhnout nemusí.
            Firma B nutně potřebuje získat zákazníky, aby začala mít příjmy a splatila si vstupní investici.
            Firma B má rezervy vyčerpány, firma A nikoli.
            Firma A proto může nabídnout své produkty/služby za dumpingové ceny po delší dobu, než firma B.
            Zákazník, protože hledí na přínos pro sebe, zůstane u firmy A.
            Firma B nesplatí investice do infrastruktury a zkrachuje.
            Firma A vrátí ceny na původní a než by se objevila „další firma B“, obnoví své rezervy.
            GOTO 1.

            1. Nebudete-li číst, co píši, a reagovat skutečně na to, diskuse nedává smysl.

              1. To platí i naopak. Já jsem předložil dva druhy monopolu, který volný trh neřeší a které vy adresujete dosti… Kreativně.

                Na „přirozený monopol liniových vedení“ jste dal odkaz na článek kde se jich dotýkáte pouze velmi nepřímo a konstatujete „taková situace ještě nikdy nenastala a neumím si představit žádnou reálnou situaci, ve které by nastat mohla“.

                Na „monopol příchodu konkurence do 100% monopolu“ reagujete argumenty vycházími ze zcela opačné premisy, že konkurence existuje souběžně s monopolem (post 14:38).

                S takovou by opravdu debata neměla smysl, doufám však že se jedná o nedorozumění.

                1. Poznámka:
                  Při dosavadních debatách vztahujících se nějakým způsobem k tématu vlákna jsem dospěl k názoru, že:
                  Zastánci anarchokapitalismu neřeší přechodové období (procesy), pouze sdělují, jak by to mělo být správně.
                  Pokud se pamatuji, tak neřešení přechodového období potvrdil sám Urza.
                  Problém vidím v tom, že zatím není na obzoru žádný nový Island, na jehož lávových polích by se dal založit anarchokapitalistický experiment – na Islandu ssamém mohlo jít tak leda o feudanarchii.

                  Co se týče praktické aplikace anarchokapitalismu, pak se v diskusích objevovalo toto:
                  U liniových monopolů se předpokládá normální konkurence, kdy podnikatelé zřídí sítě na zelené louce a jmou se soutěžit o zákazníky.
                  Vzhledem k tomu, že se předpokládá absence kolektivního vlastnictví, je nutno do úvah zahrnout vlastníka pozemku/vlastníky pozemků, to jsem v oněch diskusích nezachytil, snad kromě naznačené nutnosti vzniku smluvního vztahu.

                  Co se týče pozemních komunikací, i zde se předpokládá konkurence, kdy podnikatelé na zelené louce postaví silnice, ulice a chodníky a spojení mezi domy či obcemi nakonec bude zajišťovat vítěz konkurenčního boje.
                  Samozřejmě, jak v těchto debatách tvrdíval root, vždy se najde substitut. Tedy vítězem konkuenčního boje může být i objevitel substitutu, to ale na pincipu nic nemění, ne?

                  Perlička: při jedné popřednáškové diskusi v Příboře jsem od vedlejšího stolu (nedalo se neslyšet) zachytil názor, že správnou polohu letiště (letiště patrně proto, že Mošnov je tak blízko) je možno najít jedině tak, že se nechá prostor volné soutěži a nakonec se bude z těch kolem sídla postavených letišť provozovat to, jehož majitel zvolil nejvhodnější místo. Přiznám se, že jsem restaurant opustil před ukončením diskuse, takže nevím, zda byl tento názor obecně přijat. (Popavdě jsem na to ani nebyl zvědavý, stejně, jako nejsem nyní.)

                  1. To asi nechápu. Liniové vedení má tedy být jen jedno, ale protože bude vysoutěženo konkurenčně, nebude se jednat o monopol?

                    I kdyby ne, obávám se, že „zelená louka“ nic neřeší. Co když provozovatel dosavadního liniového vedení zaplatí jednomu klíčovému vlastníku překážející nemovitosti za to, že nepustí konkurenci přes svůj pozemek? V takovém scénáři jsou všechny trumfy na straně monopolisty:
                    – pokud obětuje část svých zisků na blokaci konkurence, zachová zisky vyšší než v případě konkurence
                    – monopolista potřebuje na své straně jen kteréhokoli jednoho z majitelů „blokačních pozemků“, oproti tomu konkurent potřebuje na své straně úplně všechny majitele blokačních pozemků

                    Z toho mi vychází, že monopolista bude vždy mít více volných prostředků i motivace k přesvědčení toho jednoho majitele blokačního pozemku, než nastupující konkurent… Ergo z konkurenčního liniového vedení nebude nic a monopol zůstává.

              2. no tahle diskuze fakt nema smysl, protoze
                A, jsme tu na webu s priponou .com, coz znamena, ze to je americky komercni web(tedy de facto rizeny statem)
                B, kdyz pominu, ze je ten web americky, ziveny z reklam a z DFENSova bankovniho uctu,
                C, ze je zalozen na protokolu, ktery vymysleli vedci na US univerzitach,
                D, a s nemalym prispenim armady, protoze prvni pocitace – svete div se- byly postavene za ucelem sifrovani
                a rizeni strelby
                E, kdyz pominu, ze dnes nejde nikde jinde nez na www strankam vest diskuzi a ze ta diskuze je sledovana amonitorovana
                F, pokud pominu, ze i samotny web je ciste monopolni prostredi, kde nejaka DFENS diskuze predstavuje naprosto okrajovy plivanec v mori, ktery existuje jen proto,
                ze to nikoho zatim nepoburuje
                G, pokud pominu, ze to monopolni more tvori par gigantu typu Google, Amazon, Microsoft, Facebook a par dalsich nadnarodnich hracu
                H, pokud pominu, ze vsechny tyto giganty ridi a jejich aplikace konzultuje NSA, o cemz davno promluvili Whistlebloweri jako Snowden
                tak porad sakra dokola jako u blbych na dvorecku, proc
                I, ti slavni ankapisti se na ten hnusny internetovy monopol nevykaslou, proc ho aspon nezahrnou do svych bajnych tezi jako priklad, ze monopoly jsou
                pouze hnusny produkt toho hnusneho statu, proc ho aspon nebojkotuji, nevnimaji kriticky, jako dilo sveho uhlavniho nepritele,
                proc teda kvituji Bitcoin a dalsi kryptomeny, ktere jsou primym ditetem internetu
                a proc si cely ten koncept jaksi nesrovnaji v hlave.

                To neni skodolibe plivani na Urzovu modlu, proste me to jen zajima, jak to vlastne ma vymyslene a jak mu to zapada do sebe.
                Protoze mi to teda do jeho konceptu nezapada ani za mak.
                Pri vsi ucte, asi to moc nezapada, protoze v momente, jak Velky Bratr zapne kill switch a kilne internet, coz obnasi cca 13 root serveru, z nichz pulka je v USA,
                tak se celemu slavnemu Ankapu zalozenemu na Bitcoinu muze hnedle stat, ze az ten internet po tydnu nabootuje, tak ani jeden bitcoin nezustane na svem miste, anebo
                jich najednou bude treba tisickrat tolik. Ja bych se toho docela bal, byt ankapisty teda.

                1. Aha, takže když se Urza narodil ve státní porodnici, chodil do státní školy a někdo z jeho předků určitě byl nějaký státní zaměstnanec, tak nemůže být anarchista.

                  1. Nikolivěk. To nikde netvrdím. Ale každopádně by teoretikům jasko Urza nesmírně prospělo dovzdělat se v určitých oborech, které jsou přesným protipříkladem jeho vybájeného standard oil, který mu náhodou zapadá do konceptu.

                    Například celé IT je nádherným příkladem státem neřízených monopolů, dokonce to nejsou státní monopoly, ale globální, tedy nadnárodní monopoly.

                    Ono totiž není reálně možné, aby si každý ankapista ve svém srubu pekl na ohníčku v krbu mikroprocesory, vymýšlel síťové protokoly , navrhoval operační systémy, okopával databáze … přesně v souladu s dělbou práce, specializací a snižováním nákladů průmyslovou velkovýrobou se témeř výhradně celá výroba HW přesunula do Koreje, TchajWanu, Číny, Honkongu a kupodivu tim nevzniklo ani za mak konkurencni prostredi, ale presne naopak vznikl brutalni monopol, kterému nikdo nemůže konkurovat, stejně jako celý internet jede na monopolním protokolu, stejně jako všechy routery a switche jedou podle jednoho srtandardu, stejně jako jsou možná dvě nebo tři varianty, na jaké platformě postavit servery a pokaždé, naprosto pokaždé, jsou za tím monopolní nadnárodní dodavatelé anikdo jiny se nemuze v ramci konkurencniho boje pridat, protoze zkratka a dobre technologicky nestiha.

                    Z celeho toho Urzova konceptu jaksi chybi vysvetleni pro tento fenomen, coz mu ovsem nebrani fabulovat, ze nic takoveho neexistuje a co horsiho, coz mu nebrani mlcky techto technologii vyuzivat (napriklad psat na web a prijimat platby v bitcoinech) aniz by se zamyslel nad tim, ze v jeho uzasnem ancapu by pravdepodobne nic z toho nefungovalo, jelikoz on kritizuje stat, coby postradatelny zdroj represi, coz uz je dnes vicemene prekonana forma diktatury mensin vetsine, protoze aktualne svetu diktuje jeste mnohem uzsi vrstva globalnich elit, ktere mimo jine ovladaji i vsecky mamuti globalni IT vyrobce a dodavatele, pricemz technologicke firmy jsou jednim z nejkriklavejsich prikladu monopolnich vyrobcu v dejinach lidstva. Jinymi slovy, bez Rothschilda a dalsich globalnich investrou, kterym patri firmy jako HP, IBM, Cisco, Intel, Apple atd. , bez internetu pod kontrolou vladnich agentur USA, bez telekomunikacnich druzic a milionu kilometru optickych kabelu, bez technickeho vyvoje, ktery od zacatku platili predevsim vojaci, by si Urza mohl svuj ankap vylepit pravdepodobne jen na nastenku na WC. Stejne tak, jako si ho bude moct vylepit v pripade, ze s tim zacne Rothschildy a spol. stvat pres urcitou miru, kterou by byli schopni tolerovat, nebo ktera by jim prinasela vice potizi, nez prinosu.
                    Mzslim by zde pomohl socioexperiment, zacit bojkotovat napriklad veskerou elektroniku a zkusit zit bez telefonu, bez internetu, bez bankovnich prevodu anebo zkusit jako spravny ankapista vyvinout alternativni reseni k tem jiz existujicim.
                    Napriklad platit zlatem, domlouvat se CBckem a jednou co mesic se sejit na nejakem ankap shromazdeni a tam si poresit potrebu predat informace se svzm okolim.

                    A jsme razem na zivotni urovni pralesnich indianu nekde v Amazonii. Asi tak.

                    1. Tak na to fakt nemám. Reagoval jsem na příspěvek, kde píšete

                      „jsme tu na webu s priponou .com, coz znamena, ze to je americky komercni web(tedy de facto rizeny statem)“

                      a na můj post mi odpovíte

                      „Například celé IT je nádherným příkladem státem neřízených monopolů, dokonce to nejsou státní monopoly, ale globální, tedy nadnárodní monopoly.“

                      Sbohem.

          2. no podle me spise internet ukazuje, ze pokud nejaky projekt rozjede vlada USA (asi tak pulka root serveru je v USA a nemala cast jsou setvery US army, NASA a ruznych vyzkumnych laboratori, ktere tak jako tak financuje americka vlada nebo to jde primo z rozpoctru Pentagonu), tak je hrozne humorne, jak anarchokapitalisti vesele pokladaji Bitcoin za neco uzasne nezavisleho a anarchokapitalistickeho.

            Jasne, ono se to tak tvari, ze to tak funguje. Zatim. Stejne jako se tvari internet, ze zatim tak jako funguje k prospechu svych uzivatelu, i kdyz nejake naznaly v podobe aktivit NSA uz nam prozradil SNowden, ne, ze jsme to vsichni netusili. A co se stalo ? Vubec nic. Miliardy lidi se dnes a denne pridratovavaji na sit Velkeho Bratra a blahosklonne vyuzivaji jeho monopol na informacni technologie, jediny nezavisly pokus o internet tusim maji seriozne rozpracovani Rusove, ale to jen vicemene jen pro klicove resorty financi a obrany a navic to jede jen v backup modu, pokud by teda Americani globalne cely internet shodili na neurcito. Pokud se pletu, tak se strasne omlouvam.

            1. zrg1: Americký internet není ruská ropa. Pokud by se USA začala nějak cukat, byly by potíže s doménami ve vlastnictví USA jako třeba .com, ale všechno ostatní se dá vyřešit na úrovni BGP protokolu, i ty root DNS servery. Uživatel seznam.cz a idnes.cz by žádný problém vůbec nezaznamenal.

              1. pravda, pokud by jsi seznam volal jako 77.75.79.39, tak by ses tam mozna proroutoval.
                mozna. teoreticky.
                Ovsem s jistotou bych to netvrdil, protoze to prozatim jeste nenastalo.
                Uz jsem totiz parkrat zazil, ze pul dne nejel Google a to ani pod 8.8.8.8 a 8.8.4.4

                1. zrg1: Nikoliv, obávám se že jsi nepochopil princip fungování protokolu BGP.

                  1. bavime se ciste v teoreticke rovine. Jedina metoda, jak to spolehlive overit, je zkusit to v praxi. Coz by byl pravdepodobne experiment, ktery by vedl k blackoutu celeho lidstva na tydny az mesice. Musis zohlednit, ze nic nefunguje izolovane. Pokud by nastal opravdu epicky fail v DNS na globalni urovni, vsechny ty zbloudile pakety presmerovavajici se od certa k dablu by spolehlive zahltily i zbytek site, ktera by jeste drzela pokupe. Do toho muzes smele zapocitat i vypadky dodavek elektriny, protoze svete div se, i tyhle veci jsou provazane, smoazrejem chaos v doprave, bankovnictvi, zavrene obchody …
                    tezko si dovedu predstavit, ze uprostred vseho toho zmaru a rozkladu by jako jediny izolovany majak svitila ceska republika a jeho seznam, se svym dynamickym smerovanim.
                    Obavam se, ze takhle to vazne nefunguje.

                    1. zrg1: To jsou bláboly z neznalosti. Až si nastuduješ BGP, tak dej vědět.

  9. Je otázka, co je ten Bitcoin vlastně zač. Těm oficiálním blábolům určeným pro tupé stádo ovcí ami trochu nevěřím. Co když jeho tvůrce tam má taky zabudovaný nějaký killswitch, a nebo prostě jiný switch, který dešifruje veškeré transakce co s bitcoinem ty stovky milionů lidí od jeho vzniku udělaly?
    Jestli to dobře chápu, tak bitcoiny v sobě obsahují veškeré údaje o všech platbách které kdy s ním byly provedeny. A naivkové věří že ty informace jsou zašifrované a nikdo to nerozlouskne.

    1. naivkove veri, ze to stihnou prodat drive, nez se to posere a ze na tom vydelaji. Ano, souhlas. jako kazda jina letadlova hra, nekdo na tom strasne moc vydela, ale to jen za cenu toho, ze nekdo dalsi, kdo nastoupi do letadla po nem a neodhadne presne cas, kdy se ma vystoupit, na tom jeste vice prodela.

      Osobne na tenhle druh investic nemam zaludeek a odmitam si tim zatezovat hlavu. Co ale nepochopim jsou US prepperi, kteri si kopou na zahrade kryt, zasobuji ho munici, pitnou vodou, potravinama, benzinem, agregaty a pak vymeni uz nakoupene zlato a stribro za bitcoin, ktery stoji a pada s internetem, ktery pujde v pripade jakehokoliv konfliktu anebo i prirodni katastrofy do haje jako prvni.
      Papirove penize mely aspon hodnotuy toho papiru a dala se z nich treba ubalit cigareta. Jaka bude v postapokalypricke dobe hodnota bitcoinu je mi vazne zahadou.

    2. Tvůrce navrhl koncept, implementaci si dělají různí lidé po svém; Vaše připomínka je asi na podobné úrovni, jako kdybyste řekl, že tvůrce RSA „tam má zabudovaný killswitch“ a dešifruje jím všechna ta zašifrovaná data všude po světě.
      Nejen, že to nechápete dobře; Vy o tom nemáte ani sebemenší ponětí, což Vám však nebrání urážet všechny ty, kdo tomu rozumějí, a ještě si u toho připadat chytře navzdory absolutní absurditě Vašich argumentů…. jak typické pro tuto diskusi.

      1. No spíš jak typické pro tuhle sortu dementů tady…možná, že moderované diskuze, kdy proruští trotlíci prostě dostali časem banán, měli i svoje kouzlo(i když vím, jak se to pak dosralo)…

        1. Banány nefungují, PRT si prostě zřídí nový účet z nové IP a jsou zpět.

          Na trolly funguje pouze cílená psychologická kampaň mazání+urážek, ale na to nemá žaludek nikdo kromě trollů pověřených moderováním. Pro ty je to zvrácená forma relaxu a zábavy.

          A najít trolla, který by moderoval s cílem likvidovat pouze „zlé trolly“, a ještě správně diagnostikoval kdo je „zlý troll“ a kdo ne, to je skoro Mission Impossible.

          1. No taky bych to asi nechtěl dělat. Nemám na DF čas každý den. Ale že by tam na 100% patřili zrovna tyhle dva pánové výše, je zcela jasné. Ale libovůle páně DF je jaká je. Škoda, dřív sem si sem chodil zarelaxovat, teď se tu brodím hovny a sem tam něco najdu.

            1. Ignore list dost pomáhá. Škoda jen, že nefunguje v pravém sloupci na hlavní stránce.

              1. Právě, právě…. ignore list ale nepomůže kvalitě diskuzí zde.

      2. a otazka za 10 bludistaku, proc si anarchokapitalisti nevybuduji vlastnimi silami obdobu TCP/IP protokolu, ktery stoji a pada s desitkou DNS serveru, sitovymi prvky , elektrickymi zdroji a celou internetovou infrastrukturou tak zustava nezodpevezena, diky Urzo, ale pokud nadavas Kabrnakovi do diletantu, mel bys dodat take B, ohledne meho dotazu na internet a monopol cca 4 nadnarodnich korporaci, ktery ho sakumprask okopavaji na zakazku vlady a vladnich agentur USA, abych byl stoprocentne presny

        1. zrg1: Protože to není potřeba budovat, internet nelze zničit z USA nebo z Ruska nebo z Číny atd. Je to vidět krásně na příkladu Číny, v Číně je určitý provoz blokován ale toto se týká pouze území Číny.

          1. samozrejme, ze internet byl v historii mnohokrat napaden a to zadnou sofistikovanou metodou (kterou by rekneme v pripade globalni valky pouzila vlada USA).
            Povetsinou to byly jen skupiny hadrarskych hackeru a i ti ho dokazali shodit z jedne tretiny az poloviny a vyrazne omezit provoz na nekolik desitek hodin.

            Ze se ho nikomu nepodarilo jeste shodit uplne absolutne neznamena, ze to nejde.
            napriklad i v pripade toho nejprimitivnejsiho utoku, tedy DDOS na root servery
            https://www.theregister.co.uk/2015/12/08/internet_root_servers_ddos/

            by to dopadlo tak, ze by se prakticky zastavil veskery traffic, protoze kdo z beznych uzivatelu ma v hlave routovaci tabulky, ze…

            1. zrg1: Samozřejmě že to nejde
              – Výrazné omezení bylo důsledkem lemplovství příslušných ISP a internet nefungoval jen v sítích ISP lemplů.
              – Nejde dlouhodobě vyřadit všechny root servery najednou, proto je jich tolik.

              1. heh. je jich 13 :)

            2. Ale ne. DNS root servery mají tisíce replik po celém internetu (jen v ČR asi tři) používá se anycast (stejná adresa pro více fyzických strojů) a routování BGP protokolem na nejbližší uzel. Navíc u frekventovanějších domén se stejně dostanete jen na „svůj“ DNS server kde bude překlad bude nacashován.

              1. instanci DNS serveru je jen cca 600, z toho vice jak pulka je na dvou mistech v USA.
                Ja bych si fakt s tou nesmrtelnosti internetu moc nefandil.

                BGS ti taky moc nepomuze, protoze pri globalnim pruseru nasobne vzroste pocet presmerovani coz spolu s rekneme polovicni az ctvrtinovou propustnosti site povede k totalnimu pretizeni. Ano, teoreticky to stale bude fungovat, prakticky to vsecko vytimeoutuje.

                Nejsem zadny teoretik, ja neco podobneho zazil z perspektivy globalniho providera virtualizovaneho prostredi, kdy CISCO v jednom obzvlast povedenem upgradu firmwaru zkurvilo synchronizacni pakety , viz http://www.svetsiti.cz/clanek.asp?cid=TCP-handshake-krok-za-krokem-3122000

                ktere se prestaly zahazovat, ale odrazely se donekonecna a do cca pul hodiny po instalaci na testovaci prostredi ty pakety zamorily celou sit a polozilo to cca 10 nadnarodnich spolecnosti za plneho provozu po celem svete na tri hodiny, nez jsme nasli pricinu problemu a vyresili, proc nam po siti litaji jen synchronizacni pakety a nic jineho.

                Tohle byla jen malinkata chybka nejakeho nezkuseneho Inda z Cisca, ktera nejakym zahadnym zpusobem probublala az do stadia distribuce a zrovna my jsme melio tu smulu, ze jsme to nasadili jako prvni. Ted si predstav, ze by to byl zamer a ze by se to globalne rozdistribuovalo na vsechny systemy.
                Reknu ti, ze veskere DDOS utoky za poslednich 15 let jsou proti tomu hadr.

                1. Kolik je replik root serverů se jednoduše nedopátráš, počet se pořádně nedá zjistit ani u nás l-root asi dva k-root budou mít všichni větší ISP. BGP ti pomůže podstatně neb tě dopraví k nejbližšímu (lokálnímu) uzlu na co nejmenší počet hopů, s hopy souvisí i zahlcení sítě, prostě jak dojde TTL packet je zahozen, tady bych drama nehledal. DDOS je nebezpečný pokud jede z hodně zdrojů s frekvencí tak dva dotazy za sekundu při dlouhodobém toku, jinak to snadno identifikuješ a odfiltruješ, kolik bootnetů má mega + strojů?
                  Ta záměrná chyba by byla horší, ale jak píšeš někdo si to vždy nainstaluje první. Dle mě internet zásadně klekne jedině zásahem hrubé síly, kdy se fyzicky odříznou sítě ISP (aby nejel ani lokálně), nebo a to nejpravděpodobněji, jako následek blackoutu energetické sítě.

                  1. Boze lidi, bavi vas se neustale snazit diskutovat s placenymi trolli, kteri maji primo v popisu prace psat lzi?
                    Boze muj, kdybyste je tu porad tak nekrmili, tak by intenzita jejich textu mohla bvyt nizsi (oooo, kdyby na ne srali vsichni, mozna by je jejich ridici dustojnici poslali jinam, to by bylo krasne)

                  2. to je vsecko krasne, ale vsimej, u nas taky nebyli zadni idioti a ten patch sel do testovaciho prostredi, ktere melo byt (a fyzicky i bylo) oddelene od produkce a teoreticky to vubec nemelo afektovat zakaznika. Byly to nejen oddelene virtualy, byly to i fyzicky oddelene zelezo a ono to presto prolezlo s katastrofickym dopadem.

                    Vzpominam na to jako dnes, jake to byly hadky do krve, ze tohle prece nemuze byt pricina, nicmene padlo krizove rozhodnuti rollbacknout veskere zmeny za poslednich 24 hodin, ktere nastesti probehly podle ITILU, takze byl dopredu vypracovan rollback plan a presna dokumentace, co se kam , kdy a proc instalovalo a jak to od tama odinstalovat.
                    Jelikoz jsme meli ten plan, tak to byla brnkacka dat to do poradku. Spousta IT firem podle ITILu nejede, anebo ho ma naimplementovany jen na oko, tudiz pokud by se ta chyba opravdu masivne rozsirila, tak by to po internetu litalo klidne tydny.
                    To uz jsou proste dohady, coby kdyby. Zatim se to nestalo, ale to neni zadny argument, ze se to stat nemuze. Parkrat uz to bylo dost na hrane a to se ve svete nic moc nedelo.

                    1. zrg1: Fakt nemá smysl dále pindat bez znalostí BGP.

                    2. jasne, dynamicky se nejkratsi cestou s nejmensiom poctem hopu presmeruji na nejblizsi mrtvolu, ktera je uz tyden po smrti a co tim jako vyresim, kdyz to bude mrtve komplet ?

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017