Nebojte se EET! - zpět na článek

Počet komentářů: 39

  1. Ale fuj vy osklivy…pan minister by se zlobil. Nojo ale proc vlastne…dyt co on vymysli prece vochcat nejde ne?

    1. Tenhle clanek pod rouskou anonymity urcite psal Kalusok, lebo Kalusok iba kradne.

  2. Chtěl bych si nechat vyrobit tričko NECHCI ÚČTENKU. Nechtít účtenku je elegantní způsob, jak dát obchodníkovi možnost volby.
    Akorát se bojím, že mě pak bude někdo proaktivně popotahovat, úplně vidím tu reportáž v TV Nova.
    Momentálně vyhrává

    NECHCI ÚČTENKU

    CHRÁNÍM NAŠE LESY

    třeba s logem Greenpeace.

    Při nákupech před Vánoci v malých obchůdcích jsem vždycky prohodil „účtenku nepotřebuju“. V malém elektru se prodavač/majitel příjemně usmál, ihned nasadil přátelštější tón, a ujistil mne, že se s případnou zárukou rozhodně nebude problém – to jsem docela zvědavý :)

    1. „Takže jste říkal tolik a tolik Kč? Tady máte (o něco více Kč) a nic zpátky nechci.“
      „Děkuji, tady je Váš doklad.“
      „Proč?“
      „Je to větší částka a ….“
      „Já ho nechci. Nedávejte mi ho. Když mi dáte doklad, to je jako byste mi nějaké peníze vracel. Já jsem byl spokojený a ty peníze jsem dal Vám. Pro Vás. Tak ten doklad zrušte a jsou Vaše.“

      „Takže to máme poslední platbu, děkuji a doufám, že pro Vás budu mít brzo zase práci.“
      „Já Vám tedy napíšu fakturu a placeno v hotovosti.“
      „Nepište. Já jí nepotřebuji.“
      „Tak děkuji. Já stejně něco napíšu, přeci jen, lidi ví, že jsme tam dělali…“
      „OK, řeknět mi, kolik si tam napíšete, abychom případně vypovídali shodně…“
      (Smích)“Tak řekněme tolik a tolik.“

      „Děkuji. Chcete abych na to napsala doklad?“
      „Ne. Jste mi mnohem sypatičtější, než ministerstvo financí…“

      „Chceš na to nějaký papír?“
      „Ne. Ještě bys to zdanil a to by mě mrzelo.“

      Všechno slyšeno na vlastní uši, předávám jako vzor.

    2. Ja zas rikam, ze ti urednici na bernaku jsou hrozne zaneprazdneni, tak ze je nebudeme dalsim zbytecnym papirovanim obtezovat…

    3. NECHCI ÚČTENKU

      CHRÁNÍM NAŠE LESY

      třeba s logem Greenpeace.

      – IMHO tohle by byl dobry potisk na tricko.

    4. Ovsem pocitam, ze Bures uz ted verbuje armadu provokateru, kteri budou takovymito tricky vybaveni, budou na statni naklady chodit nakupovat a jak jim nekdo nevystavi uctenku, tak budto prijmou uplatecek, nebo mu rovnou nasadej klepeta a doporuci mu, aby doma rodinu pripravil na svou delsi nepritomnost….
      Takze tohle proste bude vzdycky vosajstlich, jestli je to provokater, nebo obycejna ceska praskacska kurva…

  3. Autor poněkud opomíjí fakt, že v důkazním řízení neexistuje něco jako presumpce neviny a naopak důkazní břemeno je na straně daňového subjektu. Musí být schopen dokázat vše co tvrdí, tedy například, že tu účtenku nevystavil. Jinak smolík a likvidační pokutička.

    1. 1. Presumpce neviny existuje i ve správním řízení
      2. Nemám povinnost dokazovat nevinu, mám povinnost navrhovat důkazy na podporu svých tvrzení.
      3. Nelze dokázat, že jsem něco neudělal. (Dokažte že jste mi neprodal tu hromadu fetu co mi zabavili minulý týden)
      4. Máte v tom celkově trochu zmatek, pročtěte si správní řád.

      1. Danovy rad skutecne dukazni bremeno otaci (ne uplne 100%).

        Predpokladam, ze ti co dnes maji v kapse razitko a pokladni doklady cizi nebo smyslene firmy, budou v tomto vesele pokracovat i po EET.

        1. Jistěže. Ale pokud prohlásím, že jsem nějaký úkon (např. vystavení falešné účtenky) neučinil, tak je na finančním úřadu, aby prokázal opak.

          1. To se právě pletete. FÚ může při pouhém podezření vyměřit pokutu a pak je na daňovém subjektu prokázat, že postupoval správně. Navíc pokuta je splatná ihned, odvolání nemá odkladný účinek.

            1. Jenže vy si pletete chybu v účetnictví s falešnou stvrzenkou.
              Pokud já vystavím nějakou stvrzenku, tak je skutečně na mě, abych prokázal správnost. Ale pokud jsem žádnou stvrzenku nevystavil, tak nic takového dělat dost dobře nemohu. A nemohu dost dobře ani dokázat že jsem ji nevystavil, že?
              Naopak finančák ví, kde a od koho k ní přišel a je na něm, aby dohnal pachatele.

              1. Podivejte se do prislusnych zakonu, zejmena danoveho radu, je to skutecne trochu jinak.

                Zde bych asi k dukazu predlozil pripadne nesrovnalosti na uctence (treba podpis, nesedici data, spatne razitko, ja nevim co jeste), predlozil zaznamni povinnost DPH, ucetni denik, dukaz, ze v dobe vydani uctenky jsem ji nemohl vydat ja resp. prohlaseni zamestnancu (asi maji protistranu-toho kdo platil, ktera potvrdi kdy a kde to bylo, takze se to hezky propoji). Ono by se tam urcite neco naslo co by nesedelo. Treba jen to, ze vsechny me uctenky jsou tistene na tiskarne X a falesna uctenka na tiskarne Y a je to. Psana rukou? Znalecky posudek a je to.

                Zajimave veci nastanou az nekdo udela treba vir, ktery se zmocni certifikatu EET a zacne posilat falesne uctenky na cizi subjekt … stat nebude chtit priznat, ze „system neni neprustrelny“, nikdo tomu nebude rozumet, znalec nebude mit pristup ke vsem datum, atd. A pri znalosti beznych lidi o pocitacich a kryptografii si nedelam iluze, ze k tomu jednou dojde, treba jako neci pomsta i bez automatizace pres vir/trojsky kun. Ukrast z mobilu/tabletu/notebooku certifikat, nainstalovat vlastni „pokladnu“ a naposilat par desitek uctenek …

                1. Nemelo to fungovat i nejak pres aplikaci v mobilu? Kdyz se podivam po svem okoli, tak bych rekl, ze bude stacit ztraceny/ukradeny mobil aby bylo veselo.

                2. Pane, nechci tu posuzovat vaši inteligenci a tak podobně, ale vezmeme to trochu obecně:
                  Když se něco (nějaký děj) nestal/o, nemůže k tomu ději existovat žádný důkaz (důkaz je v podstatě stopa po tom ději, kterou zanechal). Když se něco nestalo, nemůžete k tomu tedy mít důkaz, můžete (ale nemusíte) k tomu mít tak maximálně [b]alibi[/b], což je svědectví/potvrzení někoho/něčeho o tom, že v době, kdy jste měl podle nařčení někde něco spáchat, jste byl někde úplně jinde a danou věc jste tak spáchat nemohl (tedy prokazují to jiné stopy jiných dějů, které se v té konkrétní době staly). Tedy opakuji – jestliže jste něco NEudělal, tak to nemůžete nijak dokázat, protože z logiky věci nemáte čím.

                  1. Samozřejmě, negativní důkaz doložit nelze. Pro nevěřící, zkuste nahlédnout zde:

                    http://www.danarionline.cz/archiv/dokument/doc-d12279v15193-dukazni-bremeno-a-negativni-teorie-dukazni-2-cast/

  4. Tak tyhle pseudorady jsou snad ještě pitomější než celé EET.

  5. Svatá prostato. A já se tak těšil, že to bude opravdu něco podnětného o EET. Před pár dny článek deprivanta, který o sobě tvrdí, že nadává policajtům do č*ráků, teď zase tohle…

  6. Autor zjevně návrh zákona, ani technickou specifikaci nečetl, protože pak by takové kraviny neplácal. Způsobů obejití tohoto debilního zákona je několik, ale snad kromě „známých ksichtů“ to zde popsané nejsou.

    1. No jestli to chápu správně, tak autor vůbec žádná data posílat nehodlá, tudíž nepotřebuje ani číst technickou specifikaci. Hodlá pouze tisknout účtenky, což může dělat klidně z Notepadu. Ale možná to chápu špatně já.

    2. Jelikož tento server zjevně čtou mimo jiné i úředníci a policajti, tak ty opravdu účinné způsoby tady popsané nebudou – ty si nechají zainteresovaní pro sebe a budou sdílet jen v úzkém okruhu důvěryhodných přátel.

      Vzhledem například k možnosti vystavit účtenku se zápornou částkou – reklamace, vrácení zboží, a podobné – je dost pravděpodobné, že se objeví způsob obejití toto nějak využívající.

      Nebo dárkové poukazy (zde dost podnikatelů tápe už z hlediska dnešních daňových zákonů, po přijetí EET nastane chaos ještě větší)

      Myslím, že ale systém má tak trochu slabinu:

      Člověk koupí něco u konkurence.
      Člověk dostane účtenku a prohlédne si tiskárnu ze které vylezla.
      Člověk si na podobné tiskárně vytiskne podobnou účtenku, ale se smyšlenými kontrolními kódy, ale správnou částkou, zbožím, IČO a dalšími údaji.
      Při kontrole v EET systému je tato účtenka pak detekována jako neevidovaná a nepřiznaná tržba.

      Z hlediska úředníka, který tuto účtenku dostane ke kontrole není lehké zjistit jestli ji opravdu vytiskl (a nepřiznal) obchodník (ta falešná účtenka nebude v systému obchodníka, ale to je přeci logické, že když tržbu nepřiznal, tak po sobě „zametl důkazy“), nebo jestli ji zfalšoval udavač (ten zas bude tvrdit, že mu ji dal obchodník a bude asi dost obtížné nějak dokázat, že ji vytiskl doma sám aby obchodníkovi uškodil)

      Takže buď se budou úředníci přiklánět na stranu obchodníků. Pak ale obchodníci budou moci celkem ve velké míře tisknout falešné účtenky, protože když se nějaká taková objeví tak „je to zase jen další falešné udání, jako minule, pane inspektore“.

      Nebo se budou přiklánět na stranu udavačů. Pak se ale otevírá snadný nástroj k likvidaci konkurence.

      Nebo budou úředníci pečlivě zjišťovat kde je pravda, aby mohli rozhodnout spravedlivě. Pak ale kontrolní systém zkolabuje, protože než se něco vyšetří, tak už to bude dávno promlčené….

      1. Což je IMHO mechanismus popsaný v článku.

  7. Při falšování/recyklaci účtenek bych se trochu bál jedné věci: barevné tiskárny pomocí nenápadných žlutých teček zapisují údaje o sobě (typ, sériové číslo) do všech vytištěných dokumentů. Netýká se to úplně všech tiskáren, ale těch které to dělají není zrovna málo. https://en.wikipedia.org/wiki/Printer_steganography

    No, a nabízí se otázka jestli něco obdobného nemůžou dělat i tiskárny na účtenky. Minimálně je vhodné si to předem prověřit, protože pak by úřad nemusel mít moc práce s dokazováním čí je účtenka (kdo ji vystavil).

    1. Účtenkové termotiskárny to v současné době pokud vím nedělají…

      V Argentině to před ca 15 lety řešili tak, že faktury a účtenky nad určitou hodnotu se musely tisknout na speciální státem dodaný papír. Byl pěkně s kopírákem – jednu kopii si nechal prodejce, druhou dostal odběratel a třetí šla na finanční úřad. Když se náhodou papír při tisku potrhal, musely se všechny útržky dát do obálky, sepsal se protokol o zničení a poslalo se to na úřad.

      1. A stejně jim to nepomohlo a Argentina vyhlásila bankrot.

        1. Nečekaně. Tohle totiž nikomu nepomůže, čim víc a důrazněji bude stát chtít zvyšovat a vybírat daně, tím míň ve skutečnosti vybere.

        2. Bodejd by ne, kdyz kvuli kazdy picovine spotrebovali tolik papiru!

  8. Clanek pekny, ale jako odpoved na ty pohrdave pindy o diskusich hodnoceni za pet.

  9. Ty rady mi vcelku přijdou pitomé. Tam kde se obě strany aspoň trochu znají a bude vůle, tak tam to bez dokladu může proběhnout vždy jako dnes. A jinde to bude jako na Slovensku, kde od té doby co mají účtenkovou loterii prostě účtenky nikde nedostávám a ani nevyžaduji. V hotelu bude samotný pokoj za 200EUR a ve „speciálním“ balíčku za 150EUR včetně welness, láhve sektu a vstupu zdarma kamsi. První varianta s účtenou, druhé bez a pěkně v hotovosti. Lidi si snad cestu najdou aby STbákovi nemuseli posílat další peníze a tak je to správné.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017