Nebojte se EET!

Featured Image

Nebojte se, nebudu tu do vás hustit Burešovu propagandu. Jen chci ukázat, že navzdory zbožným přáním majitele hnutí ANO se malí podnikatelé nemusí z EET dělat až tak těžkou hlavu, jak to vypadá. Jsme totiž v Čechách a tady se nic nežere tak horký, jak to vypadá.

Ze zřejmých důvodů uvádím, že níže napsaný text má sloužit pouze pro účely analýzy a lepšího zabezpečení EET a v žádném případě nemá kohokoli navádět k nezákonným činnostem.

Předem podotýkám, že níže uvedené bude platit pro skutečně malé obchodníky a řemeslníky. Jestli máte kamennou prodejnu nebo jste větší hráči, budete muset najít nějaké jiné způsoby, jak Bureše ochcat.

Takže, jaké máme možnosti?

1. Známé ksichty

Ideální pro venkovské hospody a malé krámy, kadeřnictví a místa, kam z větší části chodí stále stejná klientela. Známým tvářím, o kterých víte, že nejsou z finančáku nebo nějak spřízněni se státem (takových je čím dál míň), účtenku dávat nemusíte a pokud nemají v hlavě nasráno z Babišovy reklamy, tak ji ani chtít nebudou. No a pokud budou, tak jim ji s tím pivem holt přinesete a to pivo jim zvrhnete do klína. Napotřetí už jim to samotným dojde.

Metoda je to sice dobrá, ale málo účinná a vyžaduje hodně součinnosti a pochopení od klientů. Nuže, co jim tedy nějakou tu účtenku dát?

2.  Falešná účtenka

Jste-li kočovným prodavačem párků na poutích a každý týden na jiné štaci, tak se jako nejlepší řešení jeví dát zákazníkovi požadovanou účtenku, na které ovšem kromě zboží a ceny nebude pravdivého slova. Fiskální číslo, DIČ, IČO, bezpečnostní kód – vždyť si to můžete všechno vymyslet. Na místě to nikdo neověří a pokud vás někdo udá, za týden už po vás není ani stopa, protože jste někde jinde.

3. Částečně falešná účtenka

Full fake účtenka s sebou nese zvýšené riziko odhalení, neboť lze snadno zjistit, že je to celé vymyšlené. Řekněme, že účtenku upravíme tak, že bude obsahovat správné identifikační údaje, jenomže ne vaše. I kód může být správný, opsaný z jiné účtenky. V podstatě celá účtenka se dá opráskat z jiné, vezměte si účtenku třeba z Tesca, doplňte údaji z účtenky jiného obchodníka (třeba vašeho konkurenta, vůbec to nevadí, naopak) a přidejte správnou cenu. Zadání takové účtenky do práskacího loterijního systému nejspíš vyhodí chybu o nesprávných údajích, ale systém bude účtenku znát a členové PS VB budou uspokojeni, že byli zařazeni do slosování o Burešův salám z řepkového oleje.

A proč nevadí použít cizí údaje? Nepoškodíte tím někoho? Vezměme to obráceně. Představte si, že za vámi přijde berní úředník a bude mávat papírem, na kterém sice budou vaše údaje, ale jinak je kompletně vylhaný. Asi nebudete mít problém ho sfouknout jak svíčku, protože nebude schopen prokázat, že jste ten papír vystavili vy.

Bodejť by jo, když to taky není pravda.

4. Přepoužitá účtenka

Představte si, že většina vašich prodejů obáší jedinou položku se stále stejnou cenou. Zmrzlinář, kominík, instalatér, prodavač párků na fotbale, to je fuk. Princip je v tom, že první vystavenou účtenku z daného dne řádně pošlete do systému, ale ostatním kupujícím už jen znovu vytisknete tu samou účtenku. Aby to bylo podezřelé přímo na místě, nakupující by si musel všimnout nesouladu data a času se skutečným časem prodeje. To asi moc nehrozí. Kdyby jo, tak si ji necháte ukázat, už mu jí nevrátíte a s komentářem o špatné pokladně prostě vyrobíte účtenku novou, správnou.

Pokud přepoužitou účtenku někdo zkontroluje dodatečně v bonzsystému (a těch lidí snad nebude až tak moc), tak se nic nestane, bude platná. Přinejhoším se dotyčnému bonzákovi ukáže, že účtenka už v systému je, nechť si ji tedy strčí do řiti. I kdyby náhodou někam zavolal, žádné nebezpečí nehrozí, protože těžko prokáže, že nemá Alzheimera a nezaregistroval ji už předtím sám. Že by se v rukou úředníka sešlo více přepoužitých účtenek je dost nepravděpodobné, pokud tedy nebudete chamtivý idiot a nebudete vystavovat celý rok tu samou účtenku. Ale i kdyby, obrana je stejná jako výše – vy jste tu kopii nevystavili, to vás někdo jen chce poškodit. Není způsob, jak dokázat, že jste tu účtenku opravdu vystavili a vydali vy.

Výše zmíněné způsoby vyžadují upravený software, na což Bureš myslel a v příslušném zákoně je pasáž o správním deliktu osoby, které závažným způsobem ztíží nebo zmaří evidenci tržeb. Inu, to je hezký, ale nepochybuju o tom, že se podobný software v krátké době objeví, protože prokázat někomu autorství podobného software je v podmínkách našeho státu naprosté sci-fi.

Takže, studijního materiálu už bylo pro tuto chvíli dost, uvidíme, jak to celé dopadne.

Field

P.S. Moje registrace do diskusí se ztratila na starém serveru a ty nové mi nestojí za to, abych se registroval znovu.  Občas ty diskuse čtu, ale reagovat nemůžu a nebudu.


12.06.2016 Field


Související články:


12345 (140x hodnoceno, průměr: 2,51 z 5)
17 451x přečteno
Updatováno: 12.6.2016 — 21:54
D-FENS © 2017