Ne až tak divoký „divoký“ kapitalismus - zpět na článek

komentářů 7

Přidat komentář
 1. Pomoc bližnímu je také integrální součástí křesťanské doktríny…
  Stejně jako islámské, třeba.

 2. Ale potom by asi stálo za to sa pozrieť, ako kresťanstvo a islam definujú toho “blížneho”. Napriek tomu, že islam neovládam, domnievam sa, že tam trochu rozdiel bude.

 3. ano, odvtedy co mam als sa prirodzena solidarita akosi vytratila – rodinny okruh sa dramaticky zuzil, kamarati kdesi zmimzli alebo maximalne poslu status na fb. vacsiu kopu nezmyslov som davno necital… s kapitalizmom to nema nic spolocne.

  1. len tak mimochodom, ta profesionalizacia socialnych sluzieb v realite vyzera tak, ze k vam do bytu pridu dvaja socialny pracovnici ktorych hlavnym zaujmom je zistit kde mate hlavny uzaver vody a plynu.

 4. Víte co má váš článek společného se známou knihou Das kapital?
  První polovina zajímavá, druhá je snůška neuvěřitelných blábolů.
  Ono se dalo čekat, že libertariáni jednoho dne dokonce začnou přepisovat historii, aby jim ty jejich bláboly vůbec dávaly smysl.

  Pro chudinu byl přechod ke kapitalizmu drastický propad. Protože feudál měl vůči nevolníkům i nějaké povinnosti. Pro kapitalistu byl jeho dětský nevolník pracující v 16hodinových směnách jen pouhým spotřebním materiálem který po jeho vytěžení zahodí jako vymačkaný citrón.
  Je to popsáno v hromadách knih od světoznámých autorů z té doby, i v románech a povídkách. Takže to může popírat jen nevzdělaný hlupák.

  Je pravda že v 19. století došlo k nebývalémů nárůstu bohatství a blahobytu. Ale to se týkalo jen těch nejbohatších. Ti dole z toho nic neměli. Protože těm nahoře byla nějaká solidarita naprosto u zadele.
  Dodnes je to tradovaný nesmysl, “prokapávání prosperity” směrem dolů se v kapitalizmu nekoná.
  A Babiš je zářným prototypem kapitalisty 19. století. Zaměstnance v jím ovládnutých (ukradnutých) firmách odírá na kost a ještě z jejich daní bere pro sebe miliardové dotace.

  A to co se tu chystá zavést je nefalšovaný kapitalizmus 19. století s prvky feudalizmu. Z obou systémů pro nás to nejhorší. A právě takové kreatůry stvořil ekonomický neoliberalizmus. Proč ta předpona neo- ? Protože to co sem neoliberalizmus zavádí tu už jednou bylo. A můžete se o tom dočíst například v románech Charlese Dickense a dalších realistů a naturalistů.

  1. Něco málo jsem četl a společným znakem úpadku byl chlast, hulení, kurvy a podobné kratochvíle, ostatně jako dneska. Občas tomu předcházely nějaké problémy, které ale ti lidi nevyřešili a dali se na tuto cestu. Což není nic, co by zmizelo, ochlastů, gamblerů a podobných máme stále dost.

   Životní úroveň se zvýšila velmi, začaly být budovány bytové domy, kanalizace, postupně i vodovody, došlo k pomalému rozvoji moderní medicíny. Oproti situaci kdy sračky tekly po ulicích a do spodních vod naprosto nepopsatelné. Nic z toho by zbudováno nebylo, kdyby na to někdo v prvé řadě nevydělal, aby to postavil. Kdo práci měl, tak přežil, byť by dostával sebemíň. Oproti situaci před tím, kdy práce kolikrát fakt nebyla a zemědělství s bídou nakrmilo tehdejší obyvatelstvo to byl skutečně skok, tady není o čem diskutovat. Stroje navíc umožnily dělat spoustu práce, která před tím nešla, a ulehčily tu, která šla jen s enormním úsilím. Takže zatímco pomatenci rádi blekotají o tom, jak jim „braly práci“, tak ve výsledku umožnily začít konečně produkovat základní věci (jako nýty a hřebíky) v normálním množství a s řádově nižšími náklady, což se pak odrazilo (společně s další technologií) ve výstavbě větších domů, mostů apod. a to za výrazně nižší ceny. Co dělat bylo furt, akorát holt místo mlácení kladivem do hřebíků se obsluhoval stroj, kterej do nich mlátil. Není třeba ani mluvit o dopravních prostředcích, které zrychlily výměnu zboží, díky čemuž začaly být i pro chudé vrstvy dostupné produkty, na které neměli před tím možnost dosáhnout.

   Samozřejmě když někdo provozoval výše zmíněné a současně si ještě pořídil hromadu dětí, tak to asi moc nedával, ale za to nelze vinit nikoho třetího. K většímu vyřešení tohoto došlo až ve 20. století s vynálezy moderních, funkčních a bezpečných ochran.

   Vy komouši o století pozděj samozřejmě vždycky přijdete a začnete optikou dnešní společnosti blábolit jak to byli chudáci a co všechno neměli, což je naprosto mimo. Oni se na to dívali optikou tehdejší doby, samozřejmě. a stále se zrychlující pokrok byl naprosto evidentní.

   1. Přitom to, co lidi dřív neměli, je přesně důkazem, jak se dneska všichni máme dobře. Ale tak komančové vždycky uměli moc dobře překrucovat fakta…

Napsat komentář

D-FENS © 2016