NávRath do minulosti

Featured Image

Jestliže popis návštěvy transfúzky byl laděn pozitivně, tak dnešní psaní ze světa zdravotnictví už bude o průseru. O velkém průseru. Jde do tuhého a v tomto článku se bude mluvit sprostě.

Je to tady, radujme se, veselme se. Ta banda kreténů (jinak už socanům neřeknu) se opět projevila v plné kráse. Začalo to celé tím, že Rath 10.listopadu minulého roku uvalil nucenou správu na VZP. Od té doby stihnul celkem hodně: Ředitelům nemocnic určil strop na nákup léků. Pokusil se podplatit správní radu VZP příslibem několika miliard pokud Musílková odejde a nebude dělat rámus, a když to nevyšlo, tak si do správní rady VZP vyškemral u Paroubka víc lidí z ČSSD, s jejichž pomocí s Musílkovou vyrazil dveře. U komunistů si připravil živnou půdu pro schvalování svých nebezpečných výmyslů, obvinil Euromednet z úplatkářství ve vztahu s VZP, lékárníkům srazil marži o 3 procentní body, a protože se jim to nelíbilo, tak plánuje srážku o další dva. Pohřbil projekt IZIP, dluh VZP snižuje tím, že jí prostě dá peníze ze státního rozpočtu formou vyššího plnění za státní pojištěnce, systém přerozdělování pojistného změnil na absolutní, tedy 100%, přerozdělení, a nakonec chce všem nemocnicím do půl roku nařídit přechod na neziskový režim. Možná jsem na něco zapomněl, i tak je to za tři měsíce úctyhodný seznam. Bohužel tato cesta prostě vede do pekel. Navíc způsob, kterým si Rath upevňuje postavení je hodný hajzlíka nejhrubšího zrna. Tak hezky popořádku.

Jak to mohl Rath myslet s tím stropem? Je to pružný, tedy doporučený, limit? Nebo je to prostě strop a konec? Do prdele, já jsem myslel, že buď léky potřebuju, nebo nepotřebuju. Ale jak ten zmetek ví KOLIK ? Zdravotnictví není strojírenství, není možné přesně odhadnout počet pacientů ani dobu léčení. Dejme tomu, že lze určit spotřebu medikamentů zprůměrováním, ale NELZE určit pevný strop a pružné limity jsou tedy k hovnu.

Co se týče procesu odstranění Musílkové, řekněme si narovinu, že by se našli lepší manažeři, ale způsob jakým to Rath provedl je poněkud tristní. Správní rada, která má staženou prdel, je nejlépe vydíratelná. Příslib několika miliard do rozpočtu VZP za Musílkové hlavu je pokus o úplatek a měl zřejmě několik labilnějších členů správní rady přesvědčit, že když odvolají ředitelku, tak přitečou peníze, všichni budou spokojenější a nikdo je nevyžene z křesílek. Nestalo se tak. Rath tedy vyřešil vše po svém – předložil vládě požadavek na obměnu deseti členů správní rady a ta mu vyhověla dosazením lidí, které Rath navrhl. Namátkou: šéfa svého sekretariátu Michala Sojku (banda kreténů), předsedu středočeské organizace bandy kreténů Richarda Dolejše atd. (celý seznam si jistě laskavý čtenář najde sám). Odvolání tedy máme hotové, teď ještě dosadit na místo ředitele VZP někoho, kdo bude poslouchat. Vybral si tedy Josefa Čekala, čirou náhodou člena týmu nuceného správce pojišťovny, oběhl se svým návrhem komunisty a bandu kreténů, a voila – v tajném hlasování máme nadpoloviční většinu, nový ředitel je hotov. Nutně se musím ptát, jak tedy asi probíhala volba šéfa České lékařské komory, zvlášť, když vítězem se stal odborář Milan Kubek, jehož cíle jsou více než podobné těm Rathovým. Částečné vysvětlení nabízí Bohuslav Svoboda, zakladatel a první prezident ČLK, nyní děkan 3.lékařské fakulty Karlovy univerzity. Podle něj se prostě neobjevila ze strany Rathových oponentů výraznější osobnost jen proto, že by je kandidatura mohla poškodit. Začínám lapat po dechu – samotná kandidatura? Čeho se tak strašně mohou bát? Drží je někdo v šachu, hrozí jim vyloučení z komory? Do prdele, co se to děje?

Další z Rathových prohřešků je již miliónkrát omleté snížení marží lékárnám, resp. omezení plnění. Dlužno dodat, že řetěz je delší, uvedená marže je společná pro distributora a samotnou lékárnu, přesný poměr neznám, ale troufám si říci, že kdejaký prodejce džínů je na tom lépe. Celkem chápu, že určitá míra regulace je v tomto choulostivém odvětví nutná, ale zrovna snížením marží těm, kteří za nic nemohou? Co „pacient“, který si nechá čtyřikrát ročně předepsat Paralen a kapky do nosu jen proto, že se mu nechtělo do roboty? Co doktor, který zbytečné léky předepisuje? (POZOR, nezaměňovat se zmiňovaným stropem na léky v nemocnicích – tam jde o pacienty, kteří objektivně péči potřebují, tady mluvíme o simulantech a doktorech, kteří simulantům radši dají týden nemocenskou, místo aby je kopli do prdele.) Řešením by bylo tyto finančně dostupné a všeobecně známé léky vyřadit z evidence pojišťovnou hrazených medikamentů. Skutečného pacienta devět korun za Paralen nezabije, simulant si léky normálně přinese domů a pak je zahodí, takhle by je ani nekupoval. Teď skutečně nenapadám lidi, které opravdu sklátila chřipka, ale musím říct, že by mi mnohem více vyhovoval systém „Základ si plať, společnou kasu máme až na větší průsery“ De facto něco jako havarijní pojištění u auta – stovka spoluúčast a hotovo. Vynecháme-li z tohoto systému důchodce a děti/studenty, vyjde nám překvapivě efektivní nakládání s prostředky, přirozeně s adekvátním snížením tzv. zdravotního pojistného. Okamžitě by bylo vidět kolika nepacienty se doteď lékaři museli zabývat a kolika psát zbytečné recepty.

Co mě ale skutečně nadzvedlo ze židle byl návrh zákona Jaroslava Krákory, jak jinak, než poslance za bandu kreténů. Podle něj by pojišťovny od května uzavíraly s lékaři a zdravotnickými zařízeními smlouvu na dobu neurčitou, ovšem za předpokladu, že lékaři přijdou o možnost dohody smluvních cen za léčení, ceny by vyjednávala lékařská komora. Kruh se nám hezky uzavírá, že? To není všechno, komora by se musela s pojišťovnami dohodnout do října, jinak ceny určí ministr zdravotnictví. (čumím jak tele na nový vrata). Mezitím mají být v dubnu (preventivně?) odvoláni ředitelé všech zdravotních pojišťoven, na návrh vlády sněmovna jmenuje nové. (ve VZP to nestačilo, co?) A to nejlepší nakonec – 130 nemocnic a psychiatrických zařízení má do půl roku přejít na neziskový režim. Pokud na něj nepřejdou, nedostanou od pojišťoven (tou dobou už plně ovládaných Rathem) od ledna 2008 smlouvu. Sice si to trochu protiřečí s návrhem, že od května 2006 by měly smlouvu na dobu neurčitou, ale to už by si Che Rathvara nějak ohlídal. Do prdele, to neumí toho zmetka nikdo zastavit? Nevím co dělat, co na tohle říct, vlastně mě už nic nenapadá. Když si dá člověk dvě a dvě dohromady, vyjde mu naprosto neprůstřelný kruh kolem Ratha, který to všechno diriguje. A ostatní skáčou, protože nemají na výběr. Vybočíš z řady – jdeš. Ekonomická likvidace jistá. Na zlobivé nemocnice má neuzavření smlouvy, na soukromé lékaře rovnou možnost vyhození z komory, ve správních radách pojišťoven mají být dosazeni hodní a poslušní panáci, ředitelé na doporučení. Všimněte si, že všechny tyto změny mají proběhnout ještě před volbami…

Účelem tohoto článku je jen a pouze ukázat prstem co je Rath zač. Jak funguje, jak pracuje, jak nejspíš přemýšlí. Ukázat to všechno najednou, aby to dohromady dávalo smysl, pokusit se najít souvislosti. Pokud do toho chce někdo tahat něco jiného, ať si tahá. Rath je určitě velmi schopný člověk, dokáže si prosadit svou, je vždy pečlivě učesaný, určitě si myje nohy a netrhá beruškám nožičky, ale takovýho zmrda aby člověk lupou pohledal. Chyba zatím byla všude kromě něj, systém, který si vymyslel a zajištění, které si tvoří, je nebezpečně homogenní a ve chvíli dokončení to bude pevnost, se kterou nebude možné hnout. Pokud to všechno opravdu stihne do voleb, tak je úplně jedno, kdo volby vyhraje, protože jedno volební období bude trvat uvést systém alespoň do původního stavu. Napadá vás jaký koliv jiný způsob, než je pár facek?
 

Granger7
 

12345 (Zatím nikdo nehlasoval)
97x přečteno
Updatováno: 28.11.2015 — 0:06
D-FENS © 2017