Navoněná zdechlina

Featured Image

Vypůjčil jsem si část názvu knihy Oliviera Toscaniho Reklama je navoněná zdechlina. Kniha kritizuje současnou reklamu a to jak nám vymývá mozky.

Četl jsem ji sice dávno, ale často se k ní v duchu vracím a dávám jí za pravdu. Při sledování televize v intervalu cca. 15 minut.  Mediální masáž se nás opět snaží přimět nakoupit spoustu veledůležitých a nepostradatelných věcí s naprosto fantastickými vlastnostmi a to nepočítám zářivé zítřky, které nám slibují politické strany. Mám pocit, že lež a klam je naprosto běžný prvek reklam, byť z hlediska zákona ošetřený hvězdičkou s odkazem na vysvětlení, které říká, že to vlastně je úplně jinak. Co to jeto sakra za sdělení, když jeden řádek potřebuje dva odstavce vysvětlování? Navíc, kdo z normálních lidí si přečte, co ta hvězdička říká. Věříme v ten hlavní výkřik, alespoň co se průměrného občana týká, jinak by to firmy samozřejmě nedělaly. Nemá cenu si o marketingu dělat iluze, jediné místo, kde funguje etika, je reklama na léčiva na předpis, kde to poměrně striktně hlídají státní autority*

Sám se považuju za docela normálního. Nenosím na večírky láhev pracího gelu, všichni lidi kolem mě krvácí červeně a ne modře, naše děti nedělají schválně na prádle skvrny, aby otestovaly, jestli pereme dobře, nepovídáme si doma s usměvavou paní z úvěrové společnosti, nezajímá mě, že nějaká divná bakterie z jogurtu se v mých střevech dohrabe dál, než jiná a když si natřu hubu krémem, nevěřím, že budu vypadat o deset let mladší. Když mi vybuchne mikrovlnka, nebudu si na novou brát úvěr s vysokým RPSN. Nepiju jakýsi mléčný nápoj z malé lahvičky, i když by mě jistě ochránil před všemi chorobami a posílil moji imunitu. Teda pardon, mohl by přispět k posílení imunity při každodenní konzumaci v rámci vyváženého životního stylu.

O reklamu se zajímám, protože mě to baví. Baví mě na tom hledat ty, jak říkáme v Brně „voltry a tunely“, jinak řečeno podrazy. Vzpomínám u toho na Saturnina, jednu z mých oblíbených knih, a zejména na pasáž, kde se Saturnin s dědečkem zabývají překladem knih do reality. Takže tady je překlad některých pojmů z reklam do reálné řeči.

Jednoznačně u mě vede cokoliv, co je vědecky a klinicky testované, popřípadě s potvrzeným účinkem. Pod tento vznešený pojem se dá schovat téměř cokoliv, velmi populární je v poslední době pojem autoevaluace, tedy sebezhodnocení.  Zvlášť vynalézavé jsou kosmetické firmy, na jejichž inzerátech si můžeme přečíst perly typu: ÚČINEK VĚDECKY POTVRZEN, VRÁSKY REDUKOVÁNY UŽ PO PRVNÍ APLIKACI. Super věc! Kupuju! Pokud si ale nepřečtu, že se celá věda spočívala v tom, že pár ženských subjektivně zhodnotilo, že po naplácání dané věci na obličej, měly pocit napnutější pleti a napsaly to do dotazníku  – autoevaluace, x žen, dotazníkový průzkum. To je pane věda. Taky potvrzení účinku pomocí testu IN VITRO je dobrý. In vitro je třeba umělý oplodnění, který, má k tradiční výrobě dětí podobně daleko jako test krému in vitro k reálnýmu efektu.

Na výsledky vědeckých nebo odborných expertíz se samozřejmě neodkazuje jen kosmetika. Dnes mě reklama přesvědčovala, že díky používání pneumatik MICHELIN Energy Saver ušetřím až 80 litrů pohonných hmot. Až je taky slušně provařený slovo. Nebylo řečeno za jak dlouho, za jakých okolností, při jakém provozu můžu až 80 litrů ušetřit. Byla u toho ale obvyklá hvězdička s odkazem na vysvětlení. To samozřejmě nejde v televizi pořádně přečíst, ale při dalším vysílání se mi podařilo ze záblesku textu vyčíst, že je to na základě testu TÜV. Tak jsem na to koukl, protože ušetřených 80 litrů by se samozřejmě hodilo.  Co se píše na stránkách Michelin.com? Ne že bych si ty gumy chtěl kupovat, ale co kdyby…

Na základě testů provedených firmou TÜV SÜD Automotive, díky téměř o 20% menšímu odporu při valivém tření ve srovnání s bezprostředními konkurenty, úspora pohonné látky v případě MICHELIN Energy Saver je 0,2 l /100 km. Test prováděn v dubnu a květnu, koho by zajímaly podrobnosti, jsou zde.
Oprostil jsem se od dojmu, že 0,2 l na 100 km není žádná velká hitparáda a tím, že si nezapnu klimu, nebo pojedu trochu citlivě, jsem schopen ušetřit výrazně víc. Samozřejmě, že test se dělá v naprosto jiných podmínkách než je normální provoz, ale výsledky nezpochybňuju.

Zkusil jsem se vžít do role obyčejného českého motoristy s normálním autem, co najezdí tak 20.000 ročně na letních gumách. Zkusím na to jít selským rozumem. Vyplatí se mi koupit tyhle Micheliny? Proč bych si neměl koupit třeba Barumky, nebo Matadory. Kolik bych vlastně musel ujet, abych ušetřil těch 80 litrů? Pokud ušetřím 0,2l/100 km tak musím, pro úsporu 80 litrů, najet 40 000 km.  Dneska je průměrná cena paliva 30 Kč, ušetřím tedy v optimálním případě 2400 Kč za dva roky, protože ročně přes léto najedu 20 000.

Kouknul jsem se na net, kolik stojí který pneumatiky jednoho z testovaných rozměrů. Barum cca. 1300,-, Matador cca. 1100, Michelin Energy Saver cca. 1700. Rozdíl na sadě pneumatik je v případě Matadoru právě těch 2400, které dají ten maximální rozdíl, tak ať se to líp počítá.  Nebudu se pouštět do polemiky, jestli běžný motorista pozná, při cestě do práce, na chatu a do obchodu, na autě rozdíl v jízdních vlastnostech mezi Matadorem a Michelinem, ani jestli by Matador jednou z porovnávaných pneumatik. Osobně bych rozdíl na VW Touran nejspíš nepoznal. Každopádně oboje gumy určitě vydrží 2 sezóny, takže úspora je po dobu než najedu požadovaný počet km, setřená cenovým rozdílem – a to jim věřím, že ušetřím maximum, co připouštějí. Michelin tvrdí, že má životnost o 40% delší, takže potenciální úspora se asi začne projevovat až po téhle době. Na druhou stranu asi nikdo netestoval, jestli je úspora paliva stejná po celou dobu životnosti pneumatiky, když test dělali ve 2 jarních měsících. Pro mě, jako normálního motoristu, z toho plyne následující:  Matador nebo Michelin? Finančně to vyjde nastejno, ale jen v případě, pokud to s tou úsporou bude pravda a ušetřím skutečně celých 80 litrů. To je ale diskutabilní díky vlivu běžného provozu a mnoha proměnných ovlivňujících spotřebu (klima, dynamika jízdy, převodovka…) o nichž se nikde nepíše, takže nevím, jestli byly zahrnuty v testu. Přikláním se k tomu, že podle toho jak jezdím, to Michelin nevytrhne a ušetřím těch 2400 na cenovém rozdílu, protože ty mi reálně zůstanou v kapse a není to jen vágní příslib… Takže opět vědecky potvrzený parametr, dokonce důvěryhodnou institucí, marketingem zpracovaný do líbivého tvrzení podloženého vágní kalkulací s mnoha proměnnými. Ještě se musím přiznat, že slůvka až u těch 80 litrů jsem si všimnul až napotřetí. Takových nás asi bude většina, že? A na první pohled to vypadalo tak hezky….

Tak bacha na ty reklamní voltry!

* SÚKL (Státní ústav pro kontrolu léčiv)  – ruku na srdce, kdo si všimnul, že v prvním odstavci je u tvrzení o reklamě na léčiva hvězdička a šel si ji sem dolů najít?


15.04.2010 Jura
www.urbos.cz
 

12345 (Zatím nikdo nehlasoval)
153x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:58
D-FENS © 2017