Nahráváme státní orgán 2 – praxe

Featured Image

Na konci prvního dílu bylo pořizování audiovizuálních záznamů státního orgána „legislativně ukotveno“. Teď půjde o praktické postupy.

1. proč chceme policajta nebo úředníka nahrávat

Ozbrojené síly a úřednictvo s námi nejčastěji vyhledává styk buzerační. Pokud se nedostáváte do kontaktu s výkonnými složkami státu profesně, týká se vás zřejmě nejčastěji přestupková agenda městských národních výborů (dopravní, stavební aj.) a pokec s Policií ČR nebo Městapem. Následující řádky se budou zabývat výhradně výše uvedeným; můžete si nahrávat samozřejmě i vyřizování nového pasu, ale za sebe k tomu neshledávám žádný důvod. Svá specifika má také pořizování AV záznamů na půdě soudu atd., ale tím se zabývat nebudeme.

Nahrávat policajta nebo úředníka chceme buď pro svou vlastní potřebu, případně jako důkazní materiál. Obecně platí, že běžný občan je v osobní komunikaci se státním orgánem v nevýhodě. Orgána to živí, už má něco za sebou a „umí v tom chodit“. Na druhé straně stojí většinou nervozita, minimální zkušenosti, značná neznalost příslušného práva a velice často nutkavá touha mít to co nejrychleji za sebou. Poslední zmiňovaný faktor způsobuje, že občan odkýve a podepíše raději úplně všechno, jen aby už bylo po všem. Vždyť doma se pak na ten protokol podívá, v klidu, u kafíčka a popřemýšlí…kurva, tohle jsem fakt podepsal? Ale nic takového tam nepadlo! Budu se bránit. Vždyť přece…já si to pamatuju jinak…

Pamatovat si něco jinak je na hovno. Od zítřka nahráváme.

Nahrávat orgána chceme, abychom doložili, že jeho jednání bylo v rozporu se zákonem. My na místě třeba vůbec netušíme, že se tak stalo, ale zkušený kolega, kterému záznam pustíme, tam toho třeba najde víc. Zastaví vás PČR, že vám naměřili nějakou rychlost. Vy to nechcete rozporovat, odmítnete to ale řešit na místě, s tím, že preferujete správní řízení. Najednou se začnou dít věci. „Ukažte nám povinnou výbavu“. Hodina čekání, během které si policajti povídají v autě, nebo zastavují jiná auta. Policajt chce pět tisíc kauci. „Nemáte peníze? Tak si vystupte z auta, dál nepojedete“. My nevíme, že policajti právě třikrát porušili zákon, ale ono to zas tolik nevadí, protože máme všechno na videu. Ono se to ještě bude hodit.

Jiný příběh: před nějakým časem jsem se účastnil ústního jednání správního řízení ve věci překročení rychlosti. Úředník si nazval dva svědky (dva policajty) a kladl jim důvtipné dotazy. Potom jsem se hodlal zeptat policajtů já, jestli byli na dotyčné místo umístěni proto, že se tam dá vybrat hodně peněz, neboť se jedná o rovný přehledný úsek s protisměrem odděleným svodidly a dle státních statistik je tam minimální nehodovost. Úředník mi oznámil, že tuto otázku mi položit svědkovi zakazuje. Měl jsem z toho skoro i radost, takže jsem poznamenal, ať ten zákaz zaprotokoluje a já jsem pro. Bylo mi řečeno, že to v protokolu nebude. I kdybych se na hlavu stavěl.

Nebyl jsem v zrovna záviděníhodné situaci, co říkáte?
Ale prd. Já jsem si to totiž nahrál.

2. jak to budeme realizovat

Pořídíme si mobilní telefon vybavený kamerou a mikrofonem. Pokud s námi budou státní orgáni komunikovat telefonicky (většinou se tak neděje), nepořizujeme si Nokia Lumia s Windows Phone 8.X, protože takovýto zmrdisystém nahrávání hovorů záměrně neumožňuje (já to zjistil až pozdě).

a) stealth mode

Při jednání s úředníkem v interiéru nám postačí zvuk, obraz je v podstatě zbytečný. Zapneme nahrávání a odložíme telefon na stůl k propisce a papírům. Pokud to úředníkovi dojde, patrně dojde ke konfrontaci.

b) full screen mode

Při jednání s policajty jednoznačně doporučuji natáčet ke zvuku i video. Samotný zvukový záznam by byl špatně použitelný; musí být jasné kdo právě mluví, v jaké situaci, co se na místě děje.

3. konfrontace

Ke konfrontaci dojde. Ještě předtím, než začnete pořizovat AV záznam státního orgána to musíte vědět a musíte být přípraven. Pokud půjde o rutinní kontrolu policejní hlídkou atp., nechte to být a orgána nedrážděte. Jakmile ale dojde k něčemu nestandardnímu, tahejte obušek z pytle ven. Určitě natáčejte, bude-li se s vámi cíleně něco řešit.

Field survival manual. Pokusím se nastínit nějaké situace, které by mohly nastat.

Okýnko městské policie, podání vysvětlení

– Co to tady máte? Vy mě nahráváte. Okamžitě to vypněte.
– Mám na to právo. Nic tím neporušuji.
– Podívejte se, tady nemáte co nahrávat. Tady to máte napsaný, ne? Já s tím nesouhlasím.
– Vy s tím souhlasit nemusíte. Není to zásah do vašich osobnostních práv. Nevystupujete jako soukromá osoba. Budu si to nahrávat.
– Neexistuje, já se s váma nebudu vůbec bavit.
– V pořádku. Mám důkaz o tom, že jsem se dostavil, prokázal totožnost, spolupracoval a o tom, že mi zakazujete něco, co zakázáno není. Pokud si sem vylepíte nápis „zákaz natáčení“, nemá to žádnou relevanci. Nejste soukromá firma a nemůžete si vymýšlet vlastní vnitřní předpisy.

Pochybení obecních nebo městských strážníků by se mělo řešit na obecním nebo mětském úřadě. V reálu ale nad městapem disciplinární dohled prakticky neexistuje. Proto se obecně snažíme minimalizovat kontakt s MP (např. přivoláním PČR).

Národní výbor, odbor přestupků v dopravě, ústní jednání SŘ

– Já nezahájím jednání, dokud budu mít podezdření, že mě nahráváte.
– Nahrávám vás a nahrávat budu. Můžete mi ukázat, kde je mi to zakázáno? Zakazuje mi to správní řád?
– Zakazuji vám to já.
– V tom případě prosím o schůzku s vedoucím vašeho odboru. Mám tady na vás jednu stížnost, hned za tepla.

Účastník může pořizovat pro vlastní potřeby zvukové a obrazové záznamy během ústního jednání ve správním řízení. K závěru, že natáčení ústního jednání je přípustné, dospěl i NSS např. ve svém rozsudku ze dne 31. 3. 2010 č. j. 5 As 37/2009-94.

Outdoor. Policie ČR.

Představte si situaci, kdy začnete pořizovat video skupinky policajtů. Za pár sekund u vás jeden z nich bude. Vyzkoušeno.

– Přestaňte mě natáčet, ano?
– Nepřestanu, neporušuji tím žádný zákon.
– Já vás tímto jménem zákona vyzývám, abyste to okamžitě vypnul.
– Kdybyste aspoň ty zákony znal, když se jimi tak zaklínáte.
– Dejte mi vaše doklady.
– Proč?
– Jste podobný celostátně hledané osobě.

Ano, toto se vám stane. Musíte s tím počítat. PČR jedná zásadně z pozice síly. Doklady hodinu neuvidíte a budete tam čekat jako trotl. S tím musíte počítat. Můžete podat na příslušníka stížnost na Generální inspekci bezpečnostních sborů. Ale vůbec nic od toho nečekejte. Čtvrt roku od incidentu, kdy do ležícího zraněného motorkáře přišel policajt, nakopl ho a začal mlátit do hlavy nemá GIBS žádný závěr, dotyčný hajzl stále pracuje u policie a vše se nechává vyšumět. Před rokem a půl si policajti z lidí udělali na D1 živý zátaras, výsledkem čehož byla velmi těžká zranění. GIBS rozhodl, že je to v pohodě.

Osmnáctisekundové video. „Jsi novinář nebo něco? No, tak to schovej“. Legrace je v tom, že dotyčný to opravdu schoval. Asi takovou koncentraci ozbrojenných složek nevydejchal. Slabé povahy mají rozklepaná kolena i face to face s jedním orgánem. Když jich tam stojí deset, nedá to každej.

Cvičte se. Pracujte na tom. Dle stanoviska odboru bezpečnostní politiky Ministerstva vnitra č. 35 lze pořizovat zvukové či obrazové záznamy příslušníků policie ČR ve službě. Dle něj: „Při provádění služebních úkonů policisté nevystupují jako soukromé fyzické osoby, tudíž pořízení audio a videozáznamu nebo fotografie jejich jednání a chování nemůže být posuzováno jako zásah do jejich osobnostních práv, např. práva na soukromí. Pořizování obrazových či zvukových záznamů při provádění služebních záznamů občany na místě veřejnosti přístupném není zákonem zakázáno.“

Pokud to s PČR chytne špatný směr, mějte v telefonu uložené číslo na GIBS – 974 839 734. Nahlaste všechny skutečnosti a požádejte tuto instituci o pomoc ve vaší situaci. GIBS stojí 180 milionů ročně z vašich daní a je tu od toho.

Závěrem: náhrávejte si veškerou svoji komunikaci s orgány státní moci. Je to pro vaše vlastní dobro. Může vám to usnadnit situaci, to když bude pořizování AV záznamu působit jako prevence nezákonného jednání (orgán si „dá pozor“), může vám to pěkně zhořknout (agresivita a mstivost ze strany orgána), ale ve většině případů vám to dobře poslouží.


12.11.2014 Smrtihlav

Za slovní spojení „stížnost za tepla“ děkuji D-FENSovi.

12345 (11x hodnoceno, průměr: 1,36 z 5)
1 060x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:52
D-FENS © 2017
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!