Na vyjížďce v Pardubicích - zpět na článek

komentářů 268

Přidat komentář
 1. Hezké stroje. Ale… pokud to má být fotoreportáž, jako že je, tak to doprčic dělejte (nechte dělat) pořádným foťákem s trochou kreativity a ne mobilem. Jinak se na to vyprdněte. Ty fotky jsou hnus a divák-čtenář má z toho hovno a ne sdílený zážitek.

  1. A dyť ty fotky jsou docela pěkný. Zvlášť ty motorky vypadají k světu.

   1. Nemohu s Vámi souhlasit. Červená motorka má „useklý“ zadek (stejně jako Pontiac Firebird pod ní) a také kousek přední pneumatiky. Tím jsou podle mne fotky (vcelku zbytečně) pokažené.

    1. Ale no jo. To jsou detaily, který mi nevadí.

  2. Několik upřesnění k článku. Fotografií bylo celkem 13. U každé byl popisek a byly řazeny za sebou, aby tvořily drobný příběh. Měly více souznit s příběhem na konci článku, protože na nich kromě vozidel byly taky holky. Článek je tak z mého pohledu jako autora, trošku ošizen a vyznívá možná jako reportáž, což nebylo úmyslem. Ale mohu na to mít jiný názor než redaktor. Navíc je na konci článku napsáno, že jsou to fotografie ilustrační a ne reportážní.

   1. Tits or didn’t happen. :-)

    1. Oprava:

     Pics, or it didn’t happen. Tits, or GTFO.

     1. Nechtěl jsem být nezdvořilý.

   2. Doplním, že se jednalo o spanilku předcházející Friends Fest na pardubickém závodišti: https://friendsfest.cz/cs. AKce je to velmi pěkná, nabitý program, stojí za návštěvu.

   3. To je jedno, jak to vyznělo. Prostě je to reportáž, má to všechny její znaky. A poněvadž je to reportáž druhu foto, která má nějak vypadat a něco čtenáři přinést, tak kvůli těm fotkám to měl redaktor autorovi hodit na hlavu a vyrazit s ním dveře. Z technického hlediska jsou fotografie naprosto špatné, prostorově ploché, barevně fádní, bez kontrastu a kresby. To dělají ty cool parodie na foťáky v mobilu samozřejmě. Z hlediska kreativního o tom nelze diskutovat už vůbec. Nedodržení základních kompozičních pravidel, roztříštěnost scény, absence detailů a práce s perspektivou. Dnes může fotit opravdu každý, ale pak to podle toho vypadá.

    1. Chcete naznačit, že kdyby se v článku objevily pics of tits ze zmíněného povození děvčat, tak by nás to stejně nepotěšilo? :-/ :-)

    2. To ale nebyla reportáž ze setkání švýcarských klenotníků a výrobců hodinek.
     Takže očekávat vymazlený precizní fotky je trochu mimo cílovku, nemyslíte?

     1. Já myslel, že lidé s pěknými auty mají vkus. Asi jsem se mýlil…

      1. Na základě čeho jste si myslel, že petrolheadi mají vkus? Vždyť tyhle dvě věci se vylučují. Souhlasím s Integralem.
       Cílová skupina požaduje vidět jen to auto, jako potvrzení, že tam bylo. Na nějakou kompozici, perspektivu, práci s detaily a hloubku ostrosti se vám vyserou.

       Vrchol umění fotografování aut je snímek v RAWu ze zrcadlovky (woe!) prohnaný přes nějaký filtre v počítači – na mobilu to dělají looseři. Popřípadě to brutálně přesaturovat, tím se přece nic zkazit nedá, že? Nepřeháním, podívejte se na moje.auto.cz. Ale pozor, je to síla.

       Aby to nebylo jednostranné, tak do obecného konceptu buranství spadají i další věci. Například, že nejlepší kus masa je ugrilovaný doma až do mrtva. Nejlepší pivo je přesycené a podchlazené, až z toho švácá sklovina na zubech. Nejlepší je hudba přebasovaná a hlasitá, pochopitelně produkovaná z něčeho lepšího, třeba zesilovač Yamaha 5.1 z Alzy.

       1. Jakou práci s hloubkou ostrosti? Samozřejmě když fotím nějakej velkej objekt, tak ho chci vidět ostrej celej a nejsem zvědavej na nějaký hrozně kůl rozmazávky čehokoli co je dál jak metr, takže automaticky nastavím nejmenší clonový číslo co foťák umožňuje a dá už na to nešahám, ne?

        1. Behemote: já chápu, že pro brouka wikipytlíka to bude novinka, ale zkus ten foťák aspoň vzít do ruky, než začneš zase dělat chytrého.

         „..když fotím velkej objekt, tak ho chci vidět ostrej celej a nejsem zvědavej na nějaký hrozně kůl rozmazávky čehokoli co je dál jak metr..“

         …tak naopak nasadím clonové číslo vyšší. Ale jen ve zcela specifických situacích bych nasadil to nejvyšší, co foťák umí a pro foto auta by to bylo zcela vyjímečně a myslím, že jsem to neudělal nikdy (používá se naopak v krajinářství, chci-li mít na širokém ohnisku vše ostré od předu až po horizont). Nicméně kvůli difrakci už to typicky nedá lepší výsledek než clonové číslo nižší, záleží, co má člověk v brašně.

         Pro oddělení hlavního objektu, tedy i auta se běžně používá naopak clona co nejnižší, co foťák umí a výsledkem není „rozmazávka čehokoliv co je dál jak metr“, ale rozmazávka toho, co je dál než objekt, na který je zaostřeno. Čím dál je pozadí od hlavního objektu, čím delší je ohnisko objektivu a čím nižší clonové číslo umí, tím víc bude pozadí rozmazané. Platí za ceteris paribus, nikoliv univerzálně, protože v tom hraje ještě dost velkou roli crop factor.

       2. Ad Aris:
        Třeba proto, že si koupí auto, které vypadá hezky, místo toho, aby si pořídili nějakou fádní tuctovku.
        Ad Behemot:
        „Samozřejmě když fotím nějakej velkej objekt, tak ho chci vidět ostrej celej…“
        A taky ho chci vidět celej, což podstatná část fotek z článku nesplňuje.

 2. Kontrolní otázka: ty dvě další slečínky taky zůstaly netknuté? :-D
  Z tohoto důvodu bych si já nikdy nekoupil dvoumístný sporťák, bo bych se potenciálně ošidil o zajímavé zážitky z „jízdy“.

  1. Jistěže.

   1. Zavřete oči a představte si, že chlapík v baloňáku zjistí, že má vyhaslý doutník, podrbe se na čele a odchází. Pak se však otočí a povídá: „Ještě jednu otázku: jak si můžete být tak jistý, že nevěstinka byla panna?“


  2. Z tohoto důvodu bych si já nikdy nekoupil dvoumístný sporťák, bo bych se potenciálně ošidil o zajímavé zážitky z „jízdy“.

   Na druhou stranu VW Caravelle vam da vetsi prepravni moznosti. Otazka je vsak jeho schpnost zaujmout opacne pohlavi…:)

   1. Pokud jde o přepravní možnosti, tak nedávno naši chrabří orgáni chytili „pašeráka dětí“ co v přívěsu na koně přepravoval snad 18 dětí.

    No v reálu to byl člověk co potřeboval pár kilometrů nějak přepravit dětský tábor a shodou okolností vlastnil i přívěs na koně. Děcka se u toho asi docela bavily. Ale tomu nebožákovi podle mě hrozí brutální flastr a orgáni na něj určitě nahážou deset dalších paragrafů.

    1. Ono prepravne moznosti existuju rozne a otazka je ci by sa mali aj vyuzivat. Zvlast ludia z detskych taborov su zvlast vynaliezavi. Roku 2011 som v obci palhaza v severovychodnom Madarsku videl nejakych skautskych ci podobnych veducich co posadili cca 8 deti na velky nosic batozin instalovany na streche Defendera. Deti z toho urcite mali srandu. Nie som si isty ci rodicia pocity tych deti zdielali ked im deti tento sposob dopravy popisali.

     1. Když se z tábora nevrátí dětí ani míň ani víc, tak je vše v pořádku.

      1. Ne, dávno ne.

       Zrovna dneska se H. vrátila z tábora a je dost zděšená z toho, jak to tam vedli. Děti tam nesměly do lesa, neboť by si v něm mohly ublížit; hrály si výhradně na louce, tam je lepší přehled a nejsou tam pařezy a tak. Měli jednu noční hru, jež spočívala v tom, že kompletně celý tábor se po večerce odebral do zmíněného lesa 60 m hluboko, a pak se děti ve skupinkách cca po pěti vracely po lesní cestě, jež byla po obou krajích hustě lemována svítivými tyčinkami. A tak dále. Velmi intensivně mi to připomnělo

       http://www.infobaden.cz/2011/08/27/misto-prazdninovych-dobrodruzstvi-deti-cekal-tabor-hruzy/

       Prosím pěkně, dejte mi (nebo mým dětem) kdykoli a bez nejmenších výhrad tábor, v němž je vedoucí vozí na střeše Defenderu!!! (Ostatně my jezdívali naprosto běžně „na popeláře“ navěšení kolem gazíka, so what?)

       1. Nevozil jsem na střeše Defenderu, ale v Nivě více osob než jsou ty čtyři napsané v techničáku. Druhé auto bylo naloženo ještě více.
        Jak staré máte děti?

       2. No tak ten článok, to je teda dobrá prdel. Menšia však už komentáre pod ním, kde aspoň polovica komentujúcich nerozumie satire.

        My sme sa svojho času asi tak pred dvadsiatimi rokmi ako skauti vozili s materiálom na stavbu tábora na korbe Avie. Ale už vtedy sme sa museli mierne „schovávať pred policajtami“ resp. asi presnejšie príliš sa neukazovať…

       3. Přesně takové silácké řeči vedou rodiče přesně do doby než si jejich ratolest udělá nějaké bebíčko. To pak na vychovatelky a učitele štvou právníky, policii, média atd. Já bych s dětmi rozhodně nepracoval, s tak obrovským rizikem a za tak mizerné prachy. Možná kdyby mi předtím rodiče složili kauci 2 mega na nejdražší právníky. Kdyby se jejich nemotorné retardované ratolesti něco stalo a rodič by se chtěl mstít.

        U nás chodí chudáci mateřšťáci na procházky navlečení v reflexních vestičkách jak ve vězeňských uniformách. Davidova hvězda našitá na oblečení ve 40. letech byla proti tomu elegantní a humánní řešení.
        Kde jsou ty časy kdy se učitelky spokojily s červeným terčíkem když přecházeli s dětmi přes přechod.

        1. kaBrnak: „Já bych s dětmi rozhodně nepracoval…“
         Což je podle mého skromného názoru pro děti štěstí. :-P

        2. Ty reflexní vestičky jsem před časem probíral se sestřenicí, která učí v MŠ, protože mi to taky přišlo jako nesmysl, hlavně na vesnici, kde provoz zase tak velký není. Podle ní ovšem reflexní vestičky neslouží ani tak pro řidiče, ale mnohem víc pro učitelky, protože mají o dětech lepší přehled…což mi u vědomí toho, jak rychlé tyhle děti dokážou být dává docela smysl.

         1. Pro pohodlí učitelek by mohli mít obojky pro výcvik psů. To je odnaučí se toulat a neposlouchat. Samozřejmě to nastavit na minimum a nějak to vybavit všema eko bio a holo certifikáty :-)

          1. Ada: výborný plán. Už stačí jen někde vytvořit „pracovní skupinu“ a prosadit Vaši firmu jako jedinou certifikační autoritu, která jako jediného dodavatele bude certifikovat firmu Vaší manželky. Počítejte s tím, že budete muset část podílů ve firmách oželet ve prospěch kyperských a podobných investorů, kteří nemají s politickou reprezentací této země vůbec žádnou souvislost:-)

           Už vidím palebnou přípravu – čínský levný necertifikovaný a 10x levnější obojek popálil dítě. Jiný přestal fungovat a dítě srazil pirát v BMW, protože vychovatelka v zápalu hry nezaznamenala úbytek svěřenců na hřišti. Díky Vašemu obojku naopak dítě šťastně nalezeno v liščím doupěti. Šťastný úsměv matky, která během high-profile meetingu s ostatními manažery korporace letmým pohled na matlafoun něžně pohladí tečku na mapě a vidí, že dítě je spokojeně na hřišti a v bezpečí…

           No stačí nebejt línej, se mi zdá:-)

          2. Ještě že ve státní správě pracují převážně lidé líní, neschopní nebo maximálně průměrný. S trochou kreativity by nám připravili peklo na zemi.

          3. Ale no tak, proč hned psát takové pitomosti…lidi si prostě práci usnadňují odjakživa, tak to chodí, a zatímco obojky jsou nesmysl, na jednotných vestách já osobně nic špatného nevidím.

       4. To vsetko len ukazuje ze za poslednych 41 rokov sa zmenilo dohromady hovno. Roku 1978 som bol prvy a zaroven posledny raz v pionerskom tabore. Chyba, pre chlapca z dediny to bolo ako vazenie.
        Pristup do lesa zakazali v prvych 30 minutach pobytu. A zvysok bol presne ako popisuje linkovany clanok. Jebnute nastupy, divne pohyby. Akurat s byvanim sme taku srandu ako polostany nemali. Malicke drevene chatky boli vyhradene pre osmakov. Ja som bol medzi mladsimi v celkom komfortnom zrube.
        Co sa vozenia detisk na stresnom nosici tyka, cesta na ktoru vysli sice nie je cesta prvej triedy, no je na nej celkom ziva premavka. Hlavne potom ako ju schengenska zmluva otvorila ako alternativnu na cestu z extremneho juhovychodu slovenska do kosic. Mne to pripada ako zbytocne koledovanie si o problem. Ale co uz, ked to rodicom tych detisk vyhovuje, mne je to totalne jedno. To ze sme sa vesali ako detiska na kadeco je hovno platne, nebol to oficialny sposob prepravy. Obvykle koncil zauchom pri objaveni.

        1. Wildcat: tábory jsou a byly kus od kusu. Že dnes helicopter parenting společně s touhou se mstít (a.k.a. „nutnost najít a potrestat viníka, i když žádný není“) vede primárně na tábor, které spíše než rekreaci připomíná vězení je jen logický vývoj.

         Dřív se drobná (a místy i větší) zranění považovala za „shit happens“ a tak si i vedení táborů nebálo dělat kde co. Na střechu lanďáka bych děti nedal, ale na korbu pick-upu nebo Avie klidně. Tábor, kam jsem kdysi jezdil byl velmi akční (vaří děti pod dohledem jedné kuchařky, zásoby dřeva sekají děti, voda se čerpá ze studánky, noční bojovky atd.), znám i takový, jaký popisujete (vše zděné, vaří tým kuchařek, k dispozici Didaktik Gama, prostě dovolená s plnou penzí).

         Co se změnilo je, že těch táborů, které fungovaly jako ten „můj“ výrazně ubylo. Vy jste měl spíš smůlu na konkrétní zařízení, než že už tehdy bylo vše jak dnes.

         1. Už nějaký ten rok se podílím na organizaci táborů, které patří k těm akčním (snažíme se o to, samozřejmě je to přizpůsobené věku účastníků).
          Domnívám se, že ten Vámi popisovaný úbytek akčních táborů může být částečně způsoben i tím, že některé z těch akčních táborů jsou pouze pro členy oddílů / organizací a nejsou nabízené komerčně.

          1. PanPredseda: může být, ostatně velmi dobře by to zapadalo do společenského vývoje. Helicopter parent se tam nedostane ke slovu, v oddíle jsou děti, jejichž rodiče jsou s určitým rizikem OK a tak ani na táboře je nic nepřekvapí.

           Oproti tomu komerční tábor musí počítat s tím, že dítě tam hodí kdejaký pošuk, který si myslí, že to tam bude jak v hotelu a každé bebí bude řešit jako strašlivé pochybení vedoucích, nedejbože by si dítě udělalo něco horšího (zlomilo ruku apod.).

           Současně si myslím, že dnes jsou větší rozdíly ve zkušenostech dětí než dřív. Ne že by kdysi nebyly děti hodně „voražené“ a jiné hodně „domácí“, ale třeba na základce mi nepřišlo, že ty rozdíly byly nějak zásadní. Co je to oheň věděl každý, po stromech se dalo lézt i ve městě a jezdit na kole taky (s podobnou mírou nebezpečí jako na chatě, jen trochu jiného druhu). Dnes je vlivem rodičů hodně dětí, které jsou na tom podobně a pak taky hodně těch, kterým se styk s realitou pokud možno nemožňuje. Logicky nelze na jednom táboře vyhovět oběma skupinám a je v zájmu všech tyto dva druhy separovat. Poslat akční dítě (Wildcata) do domácího vězení pro ufňukané dětičky je holt pro ně stejně špatné jako poslat domácího mazlíčka na tábor, kde se jeden den slaňuje, vaří, seká dřevo a v noci lítá po lese v rámci bojovky a kde je tedy šance, že si takové dítě ublíží násobně větší.

          2. Malinko přeladíme. Ale ne moc daleko od původního vysílání…
           https://www.novinky.cz/domaci/clanek/policejni-dron-s-termokamerou-v-akci-v-brdech-odhalil-dva-pary-pod-stanem-40294605
           „Romantiku ve hvozdech přírody ukončil příjezd policejní hlídky,“ glosovala to mluvčí…

          3. Pořád lepší než jim tam rovnou poslat bombu nebo raketu. Ale nejspíš je to otázka času, než si fízlové pořídí Reaper.

           Hned jsem si vzpomněl na Harryho Killera z „Dobrodružství výpravy Barsacovy“.

          4. Tak to vypadá, že trampové s vojenským výcvikem (ideálně paragáni, průzkumníci…) budou nuceni oprášit svoje maskovací znalosti a dovednosti.

           Jinak je to vskutku pěkná ukázka nastupující totality a high end policejního státu. Podle mě je to varovná zpráva s vysokou důležitostí.

           Přeju fízlům ze srdce, aby se občané (především myslivci mají potenciál) naučili ty jejich drony odstřelovat jako škodnou. Až mi nad zahradou začne kroužit dron, půjde dolů (už chystám budget na vhodnou dlouhou palnou zbraň).

          5. Hejno broku vhodne velikosti bude lepci, navic nenadelaji collateral damages, nejsme NATO, aby nam to proslo, zejo.

           Ze fizlovrtulnicek nacapal lidi tam, kde nemaji co delat predevsim proto, aby se nekurvila priroda, na tom nevidim nic spatneho, protoze ted konci sezona na Sumave a z lesa je slyset, jak si oddechl. Vracel jsem se ted z Rozmberka a potkaval hejna luftaku, kterak organizuji posledni vykrik na zitrek, nebo rovnou berou kramle. Idealni stav. Ten bordel, co je po nich po lesich a to i v prvni zone, priroda urcite nepotrebuje.

           Jina vec ovsem je, jestli smirovrtulnicek bude nekde poletovat v ramci „monitoringu“ (dneska moderni zvucne synonymum pro bohapuste „smirovani“) nad soukromym majetkem. Vzhledem k tomu, ze fizl muze zcela legalne mavat zbrani, kdy se mu zachce a nadavat ovcanovi do kurev, tak bych se nedivil, kdyby pripadna sprcha broku nebyla patricne ocenena ze strany Systemu. Minimalne odebranim ZP na nejakej patek, mesic, rok,… nez se causa prosetri.

           Mozna lepci by bylo ho bud zarusit v pasmu jeho ovladani plus signalu GPS (take neni de lege, ale prece jen nelitaji broky) a nebo si na nej posvitit dostatecne vykonnym laserem.

          6. …bych se divil, kdyby nebyla… sorry jako.

          7. Nj, bude se muset něco vymyslet. Na vrtulníček pneumatiku s naftou nenasadíš…

          8. Neříkalo se takovým v lepších časech „mastňáci“?
           Já tedy žádnej velkej skaut nejsem, ale že si své odpadky z lesa zase odnesu, mi vždycky přišlo tak nějak samozřejmé.

          9. Re: Jihocech Honza
           31.8.2019 v 21:22

           „Mastnak“ neni IMHO totez. Bohuzel, ne kazdy ma k prirode pozitivni vztah.

           Dneska jsem jel po Vltave, prede mnou nejakej typek z lodi hrabl do vody, urval kus vodnich rostlin, placnul si to na hlavu, jeho spanila ho vyfotila a uz uz to cpala na Instac… nasledne on ten drn hodil do vody.

           Jasne, jeden trs neni zadna ekologicka katastrofa. Ale je na tom videt, ze ten clovek nebyl zadny vodak, byl to curak, co si proste pujci lod a na par hodin si na vodaka zahraje. Uplne stejny pristup, predpokladam, ma k cemukoli, co v prirode je. Co na tom, ze ta fotka nikoho dal nezajima, zrejme ani jeho samotneho, ze ten trs rostlin zbytecne uhyne. Proste senzac okamziku. Dneska je moderni zit okamzikem. Cela videa jsou sestrihane sekundove okamziky.

           Tak dneska zije moderni clovek.

          10. Vsadím se, že ten pičus podporuje Gretu a boj se zlým CO2.
           Angličtina má jeden krásný pojem „attention whore“

          11. Jinak po čase jsem se byl podívat do milého městečka, na místa, která mám rád a kam jsem se tolik nachodil.
           https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10211589405410637&set=pcb.10211589490452763&type=3&theater
           Hajzli jedni. Je smutné znít v sedmatřiceti jako starej dědek, ale to za našich mladých let nebývalo. Víčka od piva jo, ale tohle?

          12. Nutno ovsem dodat, ze za nasich mladejch let bylo minimalne plastu. Uzeniny v papiru, pecivo v papirovych saccich, tahaly se konzervy z nic moc plechu… flasky ve skle, ale vratny, takze se vyplatilo je povetsinou vracet.

           Takze pokud nejakej debil vyhazel odpadky do lesa (coz se taky stavalo), tak tam po nejake dobe byla jen flaska od rumu bez etikety a kus rezavyho plechu, co byl kdysi jatrova pastika.

          13. No dobře, ale že se plasty za rok nerozloží v nic jsme věděli už tehdy. A hlavně proč takhle zasrat hezký místo, kam se nejspíš budu vracet?
           Dyť ty plasty nic neváží. Stačí to posbírat a za pár set metrů už je koš.

          14. Male mnozstvi bordelu se da na miste zakopat. Kdo ma nastroje na rozdelani ohne, ma jiste nastoje i na vyhloubeni male jamy a dokonale zakryti.

           Podstata je ale jinde. Moderni „fuck off“. Vsak mne nechytnou. A reseni nemaj, fotopast je draha a kradou se.

           Kdyz v lidech kultura neni, nelze ji vynutit zakonem.

          15. Jak to, že my jsme tu kulturu měli, a teď najednou není? A ještě mám poslouchat něco o generaci poznamenané komunismem.

          16. Dobrý postřeh, to o zákonech. Zákony pokrývají jen malou část lidského života. Kromě zákonů jsou ještě nepsané normy, jak se chovat, které nejde porušovat donekonečna. Viz cigoši anebo současná migrační nadílka. Partička čmoudů okupujících nároží nedělá nic nezákonného, a jak změní kvalitu života.

          17. Kulturu neuci stat, ale rodina. Protoze soucasne rodiny jsou, jake jsou, vypada podle toho i vychova deti.

           Btw> je nejakej zpusob, jak si zalozit ucet na FB, aniz bych musel pri ceste nekam 300 km od baraku kupovat v zastavarne mobil a do nej SIMku, abych mohl FB overit? Po mnoha letech jsem se prihlasil k FB, abych mohl nekam, kam se smi jen s FB a samozrejme ten na mne ihned vysteknul, ze chce moje telefonni cislo. Kunda nejsem, jen jsem v tomto smeru nezkusenej a linej.

          18. Netuším, u nás si zřídila fejsbúk jen manželka kvůli nějakým interfernetovým přednáškám.

          19. Ja jsem FB cele rodine zakazal pote, co FB chtel fota a cisla tydlifonu.

           No, holt, tak budu muset nekde za pajcku koupit neregistrovanou SIMku a k tomu nejakej telefon z bazaru, az budu treba v Brne. Chjo.

          20. Ten telefon je nepovinnej. Otravujou s tim, ale kdyz ho nedas, nic se nedeje. FB otravuje i kdyz se jednou za cas prihlasis z jiny IP nez obvykle. Pak ti posila zpravu na mejl, jestli si to ty.

         2. No ono to za komanca to fungovalo tak ze deti isli tam kde bolo ROH u zamestnavatelov rodicov schopne zohnat poukazy. Ono potom sice existovali kadejake vymenne pobyty a tabory za odmenu pre top ziakov, no aj to bolo riskantne. Manzelka dodnes rozprava o hladovani a spine v „tabore“ kdesi na ukrajine. Cez skolsky rok to bola internatna skola pre mentalne postihnute deti.

          1. Wildcat: byla spousta pionýrských táborů, typicky navázaných na ZŠ, takže se tam děti znaly. To byly většinou ty akční stanové. ROH byly spíš zděné. Ale nejsem na to žádný odborník, sám jsem jezdil do jednoho a při tom poznal něco navíc (táborů bylo v okolí víc plus přes děti, které jezdily jinam). Kamarád má přesně takové zkušenosti jako Vy a pokud vím, bylo to právě ROH přes rodiče.

          2. Bejvaly tabory od fabriky a tam zalezelo na ty ktery fabrice, jaky mela rekreační arealy a zarizeni. On ten komancismus nebyl homogenni a podmínky se hodne lisily v case a místě. Co byl desnej problém v bode A mohlo bejt zcela v pohode v bode B a naopak.

        2. No u mňa to nieje 41 rockov ale asi len 28 čo som bol v prvom tábore (obyčajnom, lebo pionierke už boli vtedy zrušené). Pamätám si ako som tam ani za boha nechcel ísť (strach z neznámeho) a ešte si pamätám ako som sa odtiaľ nechcel vrátiť domov (proste tam bolo super). A chodili sme s mladším bratom každý rok do táborov. Ja som bol dokonca jedno leto v troch táboroch (obyčajný, kresťanský a putovný). Posledný krát som bol ako 19-ročný, ale to už ako vedúci. Furt to malo niečo do seba. Hlavne keď som do cirkevného tábora doterigal magič a počúvali sme Slayer – Divine Intervention.

 3. Na tom že nemáme rádi policajty se shodneme, ale zkoušet je nahazovat z kaluže ve chvíli kdy vám dělají volný průjezd a díky vám tak vlastně zdržují ostatní řidiče mi od vás příjde jako pěkná zmrdovina.

  1. Tady je to bráno jako známka punku. Tedy jako známka hustokrutého petrolheada.
   Podobně jako ve 3.nápravné skupině požívá největšího respektu mezi „spolubydlícími“ ten kdo spáchal nejtěžší zločin, ideálně na policajtovi. Tak čeští petrolheadi, blahobytní středostavovští pupkatí taťkové od rodin, považují za naprosto drsné zakvílet gumama vedle policejního auta, a ti nejdrsnější z nich (jen považte!) si dokonce dovolí ocákat policajtům auto blátem!

  2. Zkuste brát článek s jistým nadhledem. Nepíšu, že jsem nejprve zajel na pole, tam nabral na gumy bahno a pak s dětinskou škodolibostí nahodil policajta.
   Dokonce jsem s nimi i soucítil v tom plaváku. A na konci jízdy jsem stáhl okénko a pozdravil je a poděkoval. Tak klídek.

   1. Vy to třeba berete s nadhledem. Jenž je spousta existencí co to berou jako návod k chování. Podobně jako třeba policejní a političtí potentáti zjevně neberou Orwellův 1984 jako varování ale jako služební příručku a praktický manuál.

    Já jsem třeba nevěřil že někdo může být takový zamindrákovaný zoufalec, že si obrâtí trysku ostřikovače směrem ven, a pak má orgazmus z toho že ocákal cyklistu nebo „socku co chodí pěšky“ u přechodu.
    Dokud jsem tyhle existence, které mají potřebu si na zcela prázdné silnici čistit sklo zrovna když míjí cyklistu, sám nezačal potkávat.

    1. Ad kaBrnak:
     Vidíte to, já mám na zadním skle ostřikovač nasměrován tím správným směrem už z výroby. Co s tím?

     1. Stačí počkat ty 2 sekundy než minete cyklistu a nemí kompulzivně obsedantní potřebu cákat na sklo v okamžiku když ho míjíte. Velmi jednoduché.

       1. Může. Ale pokud přitom dotyčný téměř sletí z kola, tak vás taky může na nejbližší křižovatce dojet a rozbít vám hubu. Pokud je pacifista tak aspoň ukopnout zrcátko. Protože tohle je de facto ohrožení života, podobně jako byste stáhl okýnko a rukou do něj v plné rychlosti strčil.
        A kulturní marxisti z médií by si smlsli na další Drefus… pardon vlastně Laciniádě. Tam by se dalo těžko okecat že za to že sletěl z kola když jste zatroubil vedle něj, opravdu ale opravdu nemůžete.

        Já jsem ty ostřikovače cyklistů skoro vždy u nejbližší křižovatky dojel a měli docela staženou prdel když si uvědomili že je od nasraného chlapa dělí jen 4mm tenkého bočního skla.

        Pak tu máme ještě notorické nadužívání klaksonu, který si zamindrákovanci pletou s akustickým generátorem nadávek a neberou v potaz, že jeho funkce je k odvrácení hrozícího nebezpečí a ne k akustické terapii vlastních komplexů méněcennosti.

        1. Já klakson na pumpičky používám v případě, když se tyto motají vedle sebe a blokují jízdní pruh, případně jinak porušují předpisy, jejichž dodržování po nás plechovkářích jinak velice agilně vyžadují. Takové to „meep meep“. Když ty kuřecí hrudníčky začnou zvedat pěstičky a hrozit jimi, nasadím akustický kanon. Na nasrané pumpičky mám v autě teleskop.
         Pomocí ostřikovačů jsem nikdy nic řešit nemusel.

         1. Zvláštní jak se každý petrolheadí desperát co kašle na zákony a předpisy, těchto najednou dožaduje pokud jde o ostatní účastníky silničního provozu.

          Já už mám dlouho podezření že skalní pumpička a skalní petrolhead jsou v podstatě to samé v bledě modrém.

          1. kaBrnak
           Jsou pravidla a pravidla. Jedny jsou pro zachování vlastního života, další jsou důležitá proto, abych nesral ostatní a pak jsou ta, co slouží jen k buzeraci a výběru prachů.
           Třeba pravidlo chodit po silnici vlevo a mít reflexní prvky jsem dodržoval tak nějak sám od sebe i bez uzákonění v zájmu vlastního života. Neparkování třeba ve vjezdu do nemocnice zase považuji tak nějak za běžnou ohleduplnost bez ohledu na značku toto jednání zapovídající. Ale třeba buzerační červenou padající podle rychlosti auta nebo třicítku v polích směle ignoruju, protože tam není žádná oběť, maximálně fízlovo nebo úředníkovo ego.

          2. Nemyslím si, cyklisty respektuju. Jenže cyklista se už z principu snaží co nejméně překážet ostatním, zatímco pumpičkář a tzv. „městský cyklista“ ohrožuje sebe (což by mi bylo celkem jedno) a vnáší svým sebestředným a nepředvídatelným chováním chaos do dopravního proudu kolem sebe, což mi už vadí hodně.
           Když někam prdlám na babetě, jedu primárně trasami, kde budu co nejméně, ideálně vůbec, překážet hustému a rychlému provozu; když už to jinudy nejde, snažím se jet tak, aby ostatní kolem mě viděli včas, co se chystám udělat. Už proto, že jsem jako mopedista zranitelný a chráním si tedy vlastní zadek.

          3. extremista v čemkoli je vždycky problém…

          4. Zdeněk Jirotka v Saturninovi trefně rozdělil lidi do 3 skupin:

           1. ty, co nemyslí konfliktně (tzv. prázdno v hlavě)
           2. ty, co se opájejí představou konfliktu
           3. ty, co jdou a konflikt vyvolají

           Buďte v klidu, drtivá většina z nás všech, co tu diskutujeme, patří do 1 nebo 2 skupiny. Tvrdím, že poměr 1 + 2 skupiny ke 3 skupině se pohybuje 50:1 až 100:1. Nemám to empiricky ověřeno, je to neodborný odhad, nicméně pohybuji se celý svůj nekrátký život mezi lidmi, takže si za svým odhadem stojím. Ohazovačů policajtů je poskrovnu a troufám si tvrdit, že i Staník (při vší úctě k jeho odvaze) je spíše osobou skupiny 2 a ono ohození bylo jaksi nechtěné a poté v článku událost trochu vytěžil pro gradaci dramace.

         2. Co je to teď za módu, že cyklisti jezdí ve formaci stíhací velitel a jeho číslo (tj. „velitel“ vepředu vystrčený doleva do silnice a „číslo“ za ním více doprava ke krajnici, tím pádem nejedou ani vedle sebe – nebo jen s minimálním překryvem – ale ani správně za sebou)?

          1. To není móda, zadní se veze v aerodynamickém krytu a pak se prostřídají.

          2. Ad podotek:
           Domnívám se, že pokud toho, který je vystrčený do silnice, sejme auto, tak už se neprostřídají.

         3. tak ale to odvracíte hrozící nebezpečí, protože je upozorňujete na to, že takhle je brzo někdo smete až nebude mít kam uhnout a objeví se mu za zatáčkou. :)

        2. KaBrnak: A četl jste ten odkazovaný článek? Kdo koho ohrozil a kdo se koho lekl, je tam poměrně jasně popsáno:
         Policisté vzápětí zjistili, že spor se rozhořel poté, co cyklista sjel přímo před jedoucí auto.

         „Řidič osobního auta se cyklisty lekl, musel prudce zabrzdit, a přitom na něj zatroubil. Cyklistovi se to však nelíbilo a začal mu sprostě nadávat a gestikulovat,“ uvedla mluvčí policie Violeta Siřišťová. Agresivní 43letý cyklista pak několikrát udeřil pěstí do čelního skla, které rozbil. Muž je podezřelý z trestného činu poškození cizí věci, za který mu hrozí až roční vězení.

         Málo platný, pořád tvrdím, že sportovat by se mělo na k tomu určených místech a ne na silnici, vždyť ti ocyklení magoři jsou při podávání výkonu doslova zfetovaní adrenalinem a endorfiny – to pak není divu, že neadekvátně reagují a chovají se agresivně…

         1. Já jsem se vyjádřil obecně k troubení cyklistovi za prdelí. Že v konkrétním případě může být tím idiotem cyklista, to nepopírám.

          Taky je tu možnost že ho ten den omezilo, oprasilo nebo ohrozilo více autíčkářů a tak mu nakonec ruply nervy.

          1. Asi by meli cesti pumpickari jezdit na exkurze do Italie.

          2. Ad kaBrnak:
           Stejně tak je tu možnost, že ho nikdo neomezil, neohrozil ani neoprasil a je to labil, kterej má nutkání rozbít minimálně jedno auto denně.

          3. Re: PanPredseda
           27.8.2019 v 17:56

           Udrzet se na celnich pozicich nastenky Auto*Matu neni zadna prdel…

          4. Ad Sysop:
           Stačí s výkřikem „Za stranu a za lidi!“ vjet pod auto. Since Bouchal.

          5. Bouchal spis zarval „zasrany naledi“ a zarval pod autem, ne?

        3. Sletět z kola po zatroubení? Jakože kvůli zvuku? A co když se ze vrat či oken, kolem kterých takový přecitlivělý srabík projíždí, ozvou prudká slova hádky? Co když si puberťák zrovna zesílí oblíbenou písničku? (A že bude hrozná …).

         Ne, není „to jako“ strčení rukou.

        4. Po cca 25-letých zkušenostech s cyklisty, motajícími se mezi auty, zdržujícími svým vanglováním provoz a jinými prasárnami, mám na cyklisty na silnici obdobný názor, jako zdejší zdravé jádro webu.
         Jistěže nebudu troubit na sedmdesátiletou babku na Libertě, co se na ní sotva drží, sotva šlape a vangluje při tom.
         S velkou chutí bych si ale zatroubil vlakovou tlakovzdušnou hornou na dva mladé zmrdy, jedoucí vedle sebe, podobně vanglující a na lehké klepnutí do klaksonu ala „jsem za váma“ reagují fakáčema.
         To bych opravdu rád měl v autě namontovaný horny, co by je tím akustickým tlakem z těch bicyklů shodily.
         Když nebudu uvažovat ty výše popisované babky/dědky na skládačkách a Libertách, tak ten zbytek se chová na silnici opravdu jako kreténi.
         A vůbec jim nedochází /nebo jim je to jedno/, že jde o jejich život. Média se ale už dlouho starají o to, že z nějakého nepochopitelného důvodu jsou na jedné a téže silnici „nějak víc v právu“ ti cyklisté, nikoliv automobilista, platící silniční daň a jedoucí po komunikaci, určené primárně pro auta či motocykly.
         V momentech, kdy mám takové kretény před sebou, tak zpoždění nezpoždění zpomalím, nebo když to jde, tak je velkým obloukem objedu. Za ten malér to fakt nestojí.
         Zajímavostí může být, že se takto debilně nechovají majitelé malých mopedů, motorových koloběžek, ani lepších elektrických kol či naopak větších skútrů a motocyklů.
         Výhradně jako piče, se chovají právě a bohužel, převážně mladí /do 30 let/ majitelé vytuněných bicyklů za sto litrů a bez pomocných motorů, co „právě sportují vole“.
         Kurva, sportujte si třeba až do finálního infarktu, ale ne na obyčejné silnici s hustým provozem aut.

         1. Znáte tu písničku „zastávám se slabších, i když nejsou v právu“? Neoficiální hymna dnešní lidové emh liberální demokracie.

        5. Ad kaBrnak:
         Cyklistu z odkazovaného článku považuji za neustále hrozící nebezpečí.

       2. Pumpičkáři nemaj na silnici co dělat. Je to zkurvený dopravní plevel.

        1. Pumpičkáři nemaj na silnici co dělat, pokud mají vedle cyklostezku.

         1. Cyklisté jsou ještě zlatí oproti koňákům. Během dvou týdnů jsem ujel dohromady asi 60 km v koloně za přepravcem koní. Opravdu nechápu jak někdo může být takový kokot, že ho ani nenapadne někde uhnout a nechat projet 50 aut co za ním jedou.

          1. Koňáci ale nejsou k vidění tak často. Aspoň v mém teritoriu jsem takovou věc nepotkal snad jindy. Občas leda tak jednoho standalone jezdce na koni.

          2. Koňáky tu máme taky. Kolem nás je několik koňských farem pro holšišky, co si hrají na princezny v sedle. Musím se smát, když něco takového potkám na cestě, slečna sedí na koni a hraje si na honoraci. To by koneckonců ani nevadilo, problém je, že s těmi kobylami lezou i na příjezdovou cestu k nám do osady a kobyly na ní nechávají kobylince jak stodoly. Když jsme je několikrát žádali, aby si to po sobě smetli aspoň z cesty, tak nám odsekli, že to je veřejná cesta a oni že to nemají povinné (což není tak úplně pravda). Od té doby u nás kobyláři vítaní nejsou a už jsme jim to dali i najevo.

          3. To je přesné. Princezničky v sedle a kýble koňských hoven na cestě.
           Té novodobé šlechtě nedochází, že ta skutečná šlechta měla kromě koní taky nějakého Jeana který za nima chodil s kýbkem a ty kobylince sbíral.

         2. Cyklostezku vedle nemají takřka nikdy. Většinou jde o smíšenou stezku pro pěší a cyklisty. Což ve městě znamená maminy s kočárky žvanící do mobilu a nechávající své děti vykonávat nevyzpytatelný brownův pohyb po stezce všemi směry. V takovém případě chápu nabušence na silničkách co jedou 40 a víc, že použijí raději silnici.

          Otázka je jak je to de iure. Jestli ta povinnost platí i pro smíšené stezky. Bo zákon mluví o cyklostezkách.
          A jak je to s tĕmi nesmyslnými pseudocyklostezkami na chodníku, kteréžto jsou co 40m přerušovány příčnou silnicí a co 40 metrů je tam značka konec cyklostezky a za křižovatkou zase začátek.

          1. V takovém případě ostřikovač.

          2. K tématu konstruktivně:
           „Otázka je jak je to de iure. Jestli ta povinnost platí i pro smíšené stezky. Bo zákon mluví o cyklostezkách.“
           http://www.cyklistikakrnov.com/Cykloinformace/prava-a-povinnosti-na-cyklostezkach.html

          3. A co teprve tříletý capart na odrážedle. Může se pohybovat na čisté cyklostezce? Je spíš pěší a nebo to spadá mezi koloběžky?
           To jsou teprve právnické chytáky.

          4. Ad kaBrnak:
           Odrážedlo bych zařadil ke kolům a koloběžkám.

      1. Vámi uvedeným způsobem jsem ho použil pouze jednou (mám přední okna na švihadla) a mělo to své opodstatnění.

       1. Cyklista měl brýle od bahna a vy jste měl obavu aby se mu něco nestalo když přes ně pořádně nevidí, takže jste mu je chtěl takto očistit? Tak to je v pořádku :-))

        Že vy jste ale měl potřebu ho spíš vychovávat?

        1. Měl jsem potřebu aplikovat rčení „Na hrubý pytel hrubá záplata“.

   2. Nevim jak moc to bere s nadhledem ten policajt, co tam nedobrovolně mokne a ještě sleduje jak z něj účastnící dělaj ještě většího čuráka. Ale je mi jasné, že si tu frustraci pak někde uvolní… Takže už z toho důvodu nevidím jako moc smysluplné policajta zbytečně srát. Já si jeho xicht pamatovat nebudu ale věřim tomu, že on si toho Mustanga co ho ohodil v dešti pamatovat bude dobře…

 4. Jeden manik u nás vždy večer ide prevetrať mustanga , má z toho asi orgasmus keď prehluší všetko ostatné, ale nikdy som ho nevidel v aute s nejakou šlapkou.

  1. Třeba je jako Fuko z majstrštyku české kinematografie Nahota na prodej.

   1. Fuko (spoiler) umrel. Jedine ze by to byl Fuko ml., pripadne nejml.

    1. (Spoiler)
     Fukovi se mohlo narodit leda tak tohle: https://en.wikipedia.org/wiki/Peel_P50

     1. Peknej spoiler :) Ale jo, to auto, co klatil na konci, bzlo cerveny, mam dojem :)

  2. Mě v tomhle ohledu štvou spíš motorkáči s otevřenými výfuky, včetně harlejářů co mají potřebu dát plyn na maximum do ohlušujícího řevu, zrovna uprostřed města když je kolem plno lidí.

   No aspoň si člověk dokáže představit jak to vypadalo při osvobozování Brna rudoarmějci, když rámusily těžké kulomety na obou stranách. Jen ten řev „urááá“ mi tam chybí.

   Tihle motorizovaní mentálové si vykoledují i zpřísnění hlukových limitů na motorky. A nikdo s nimi nebude soucítit když jim erár a EU ty jejich hlučné krámy zakáže.

   1. Harlejáři jsou naprosto v pohodě. Kromě toho ty motorky mají ty výfuky takto udělané a schválené z výroby a má to tak být. Což se vůbec nedá říct o doslova ječících výfucích třeba čtyřválců, co schválně po městě jezdí na vytočený nízký kvalt, aby dělali co největší rámus. Jsem přesvědčený, že právě u těch „silničáků“ ty výfuky takto hlučné být určitě nemají a jde o dodatečné montáže „laďáků“ – což majitelé nízkootáčkových a velkoobjemových Harleyů vůbec nemají zapotřebí.
    U těch Haryků mi to vůbec nevadí, trochu zaburácení a je nafurt pryč. Ti chlapi na nich, jsou totiž pohodáři, zřejmě i o něco inteligentnější a nejezdí tedy večer po městě dokolečka, s „laděnými“ výfuky. Právě tohle velice často dělají ti debilové na typických, vysokootáčkových silničních strojích.
    To jejich ječení je slyšet ještě i tehdy, když už je přes kilometr daleko, kdežto o chlapovi na tom čopru ani nevíte..

    1. To s tymi Harleyakmi plati len pokial nejaky nebyva v susedstve. Druhy sused od nas pouziva v lete ako dopravny prostriedok vyhradne motorku. Harley. Kurva hlucny. Dost to zneprijemnuje zivot ked chceme v lete vyuzivat zahradu a bazen.

     1. Znepríjemňuje v zmysle, že ráno, keď odchádza, tak to počuješ 30 sekúnd a ďalších 30 sekúnd, keď poobede prichádza? Alebo v zmysle, že celé poobede to túruje na mieste? Aby to nakoniec nebolo tak, že je z teba starý ufrflaný dedo?!

      1. Ja mozem byt ufrflany dedo, no kto vedome otravuje svoje okolie zbytocnym hlukom len preto ze jemu sa ten hluk paci je bezohladny zmrd. Kurva, ked vcera okolo osmej vecer tu motorku nastartoval, zatriasli sa nam na dome okna.
       No a s tym zneprijemnovanim je to tak, ze po cez weekend robi taky brownow pohyb. Odide, pride o 10 minut. Vybehne po nieco, vrati sa. A to tak ide cely den. Nie ze by sme tak nefungovali cez weekend vsetci, ale auta zdaleka nie su take rusive. Clovek ich casto ani nepostrehne.

       PS: Nikdy som nechapal posadnutost zvukom motora a kadejake fart cans…

       1. No si preberieme tie tvoje trasúce sa okná. Ten „harleják“ je tvoj druhý sused t.j. medzi vami dvomi je ešte min. jeden dom / dvor ak som to správne pochopil. Ak si odmyslím u HD ich CVO program tak momentálne tam je v ponuke najväčší motor Milwaukee-Eight 114 (takže 114 cubic inch čo je cca. 1868 cubic cm). Sused má isto „laďáky“ miesto origo výfukov keďže ti vadí jeho hlučnosť, ale neviem aké trombóny by tam musel mať aby ti normálne okná roztriasol tým motorom na vzdialenosť dvoch susedských pozemkov. Asi by si mal okná skontrolovať a dať ich dokopy či vymeniť.

        1. Ale nie, obhajujes neobhajitelne. Okna sa zatriasli raz, asi mal vyfuky v spravnej pozicii. Ale ramus okolo hlavy hed chcem v pokoji oddychovat v bazene mi za priemernu sobotu urobi tak 10 krat. A je to kurva hluk. Nech tam ma pre mna za mna len priamo trubky bez tlmicov, ale nech s tym jazdi niekde kde neotravuje ludi naokolo. Ono existuje taka vec co sa vola ohladuplnost, vies?

         1. Len každý má tú ohľaduplnosť posunutú iným smerom a v rámci inej činnosti. Takže tam kde tvojho suseda by také rachotenie v sobotu v bazéne zrejme potešilo (asi preto to má na mašine) tam to teba zdvihne zo stoličky resp. vody. Skúsil si sa stým susedom o tomto probléme porozprávať?

          1. Nie. Este nie. Vzdy sa tam najde nejaka prestavka v ramuseni co ma ukludni. Uvidime ako sa to vyvinie dalej.

      2. Pathy: Wildcat to tak podle popisu sice nemá, ale já doplním ještě jednu drobnost k tomu „počuješ 30 sekund ráno keď odchádza“. Kamarád začal takhle harlejáře nenávidět ve chvíli, kdy se mu takový člověk zabydlel kdysi v sousedství a jezdil do práce na 6. Takže ono je to sice relativně chvíle (30 sekund ne, když to typicky takový člověk nejdřív nakopne, nechá chvíli bublat a pak teprve jede), ale hlavně kdy. A každý den se budit o půl 6, protože soused je bezohledný kretén, to prostě nepotěší ani mladíka co nemá ani 30. Takže se vždycky těšil na zimu, až to soused schová do garáže. Byl to pochopitelně správný pekelný anděl, co má každého na háku a nějaké řeči sousedů (nejen kamaráda, pochopitelně) měl těžce v paži s poukazem na ufrněné důchodce. Tak jste mi to připomněl.

       1. Odkáž kamarátovi, že v noci sa spí a nie počúva.

        1. Myslim ze keby toto ten harleyak povedal dotycnemu kamaratovi, jeho reakcia by bola asi takeho druhu pre ktory existuje skutkova podstata v trestnom zakone.

         1. Ťažko súdiť, ale šanca na to že niekomu prepne a použije nejakú zbraň je samozrejme vždy, hoci tá pravdepodobnosť je dosť malá.

         2. Wildcate, nevím, jestli váš soused motorkář je dostupný rozumné domluvě, ale moje rada zní:
          Když jste nasraný, určitě za ním nechoďte! Bylo by to kontraproduktivní. Pokud za ním půjdete, tak až budete úplně v klidu a vychladnutý.

        2. SatanOkkY: :-)

         Historka odjinud: partička teenagerů pořádá párty. Na nic nereaguje – jsou mladí a neklidní, stěžující sousedi jsou k smíchu. Kravál utichl kolem páté. Jeden ze sousedů odcházel v 6 do práce a před zabouchnutím dveří osolil zesák. Prý pak už žádná párty nebyla. Asi omladina nezvládla doplněk k tomu „v noci se spí“, a tedy, že „ve dne se nespí“ :-)

         1. Hehe, mám podobnou historku. Sousedi v řadovce dříve pronajímali dům. Nájemce byl velký fanošek techna. Prý ho i „tvořil“, at uz to u techna znamená cokoliv. Ve všední den to hulil do půl šestý, až se dům otřásal. Zvonění (asi) neslyšel. Ale nevěděl, že jsem si udělal druhý den volno a jako ranní ptáče jsem se vzbudil půl hodiny po konci jeho performance (jo, přispal jsem si, inu volný den) a poslal mu něco z mého metalového soudku na oplátku a výjimečně si zapařil už po ránu. Též byl od té doby klid. Nutno dodat, že další sousedy v řadě jsem nemohl rušit.

    2. U vás v senochrupově to možná platí. Já si to pod dojmem Landovy romantické propagandy Přízraky, myslel rovněž. No praxe je odlišná. Zvlášť ve městech kde jezdí na harleyi kdejaký zmrd co na to má prachy. Žádný srdcaři a skalní vousatí zztopáci jako kdysi.

     Tady už lidi neví co roupama a prachama dělat. Potkávám tu čím dál víc Indiánů. A ti jsou finančně jinde než socko harlej. Ostatně, i dřív se říkalo že Harley ne Indian chudého muže.
     Taky jsou poslední roky k vidění různé nákladné votuzingy a skládačky na zakázku, kde je těžké určit co to bylo původně.

    3. Myslím (teda som), že percentuálne zastúpenie „ladených výfukov“ je v rámci motockylov rovnomerne rozložené medzi kategórie jogurty a traktory. Pretože u jednej skupiny je požiadavka na zníženie hmotnosti a zvýšenie výkonu (jogurty) a u druhej skupiny je požiadavka na zvýšenie hlučnosti (traktory). Skús mrknúť tu a uvidíš čo sú ľudia schopný dať na svoju mašinu: https://www.buyak.sk/index.php?page=buyak&go=1&go2=8&go3=16&PHPSESSID=8658608a017106ef3d70a96e2f85f6b4 – viem, že to už je extrém, ale ani „harlejáři“ nezaostávajú v rachote za jogurťákmi.
     Ja mám na mojej motorke origo výfuky a doma vždy vedia keď sa blížim domov po ceste u nás v dedine. Včera mi dokonca aj krpatá suseda (asi 3,5 roka) povedala, že ma počuli aj s jej materou ako idem domov na motorke. Ono ak sa chce tak s takým vysoko otáčkovým jogurtom vieš aj s origo výfukom robiť pekný rámus.
     Mne napr. najviac trhajú uši tí puberťáci na malorážkach. Dvojtaktný 50ccm motor s čert vie akým výfukom, ktorý je vytočený do červeného poľa aby to aspoň ako tak zrýchľovalo. Jo a všimol som si vo Viedni, že je veľká móda dávať laďáky na skútre – dneska šla Vespa a teda nevedel som len podľa zvuku určiť čo za monštrum sa to rúti na nás……

   2. Hlukové limity motorek jsou už teď dost přísné, jenže spousta jich má laďáky, často bez homologace. Takže na STK se namontuje origo a pak zase přehodí zpět… Dost motorkářů tvrdí, že je okolí lépe slyší a je to bezpečnější. Těžko říct. Mimochodem, připadá mi, že skoro nejhlasitější jsou čertvíproč čtyřkolky. Jednou jsem se ale projel na Vulcanu 1500, kde byly výfuky fakt brutální. To byl skutečný „chopper“.
    Jinak v Rakousku už čas od času dělají namátkové kontroly a chlapíci s nehomologovaným laďákem nebo vykuchaným výfukem mají problémy. U nás to zatím prochází.

    1. motorkáři by si měli uvědomit, že je slyší všichni kilometr do boku ale ne to auto, které zrovna dojíždí. Bohužel se zvuk zrovna šíří blbě. Takže o motorce co jede předemnou vím ještě hodně dlouho ale motorku co jede za mnou slyším až když mě předjíždí.
     A neni to jen zvukově izolovaným autem. Tam (alespoň já) monitoruju pořád situaci za mnou takže o té motorce vím.
     Ale když jedu na motorce tak už jsem se několikrát lekl, když mě začal předjíždět „kolega“ o kterém jsem neměl tucha a uslyšel jsem ho až když jsem měl jeho motor vedle hlavy. Prostě směrem dopředu ta motorka slyšet neni.

    2. Máš pravdu stými štvorkolkami – dokonca aj tie ktoré majú takmer zhodné motory s motorkami sú o dosť uvrešťanejšie.
     A Kawasaki Vulcan 1500 je cruiser a nie chopper. Tiež som sa na tom zviezol a bral by som ho domov do garáže – sadol som naňho a sedel mi presne do ruky ako keby ho niekto namňa presne vyrobil.

     1. Jj, Vulcan je cruiser, máš pravdu. Myslel jsem spíš zvuk, proto jsem napsal „chopper“ jakožto lidově vrtulník. Tenhle můj půjčený měl rozhodně zvuk jako helikoptéra, byl ale jinak hodně dodrbaný. Jinak ale super stroj, robustní, motor s hydroštely, moc se mi to líbilo.
      Ještě k tomu chopperu, kdysi jsem někde četl, že se těmhle motorkám tak začalo říkat právě kvůli zvuku jako vrtulník, ale prý to bylo spíš z „chopped“, jakožto odrbaný nebo očesaný, jak tehdy tyhle motorky vznikaly…

      1. Ak neklame Paul Garson či Sonny Barger tak je to ozaj od slova „chopped“ (po našom osekaný, odrbaný či orezaný). Kedy si chlapci americký tunili vtedajšie US bajky flexou, kladivom a nožnicami na plech.

 5. Abych pravdu řekl, Mustang se stává poslední dobou symbolem lokálního zmrdství. Je to poměrně levné auto s pořádným výkonem, a tak si u nás dávají lepší mladíci pravidelně o půlnoci městské závody s pořádým virválem a pálením gum na kruhácích. Jezdit tak v Mustangu, ač normálně, je tak spíš pro ostudu…

  1. Mladíci s laciným autem za půl míče f ojetině? To jste zřejmě z Prahe.
   U nás prasí klasicky Prassáti a SUV s podnikatelem-mafiánem nebo jeho čtyřicetikilovou blondýnou uvnitř. A nebo frustrovaní mladíci s přetlakem v kalhotách a votuzeným 15 let starým bávem.

   1. Psal jsem „lepší mladíci“. Typicky rozmazlené děti lokální horní třídy.

    1. Jiný kraj, jiný mrav. Někde vlastní „lepší mladíci“ zánovní fobii ve čryřhrnku místo tříhrnku (pohraničí) a závodí s ní za JZD od silážní jámy k prasečáku a zpět. A jinde je to Mustang versus Jaguár.

     Docela by mě zajímalo jestli za tím nestojí třeba hry typu Grand theft auto, plus odpojená ajfounová generace co nerozlišuje realitu od té virtuální.
     My jsme sice vyrůstali na stařičkém Carmageddonu, ale ještě jsme měli vtlučenou besipáckou výchovu a v paměti pohlavky od táty co nás v případě nutnosti učil slušnému chování v silničním provozu i ručně stručně.

  2. Hanes 26.8.2019 v 11:35
   … a tak si u nás dávají lepší mladíci pravidelně o půlnoci městské závody s pořádým virválem a pálením gum na kruhácích…
   Teda nechci bejt nějak hnusnej, ale co jinýho byste asi tak s Mustangem chtěl dělat? Jezdit rallye nebo stěhovat tchýni?

   1. Stěhovat tchýni. Rychle a daleko. :-D

    1. Smíšené pocity?

   2. Tak si ho můžou vzít na okruh a za den tam propálit v gumách třeba celé kapesné :-)

 6. Mám tu hádanku pro znalce amerik. Vypadá to dle zadního skla a náběhů jako Corvette ze začátku sedmdesátek, jenže ty zadní světla byly u korvety vždy kulaté. A přední maska tam taky nesedí:
  https://www.youtube.com/watch?v=9W3A34TTxFU

  Buď jsem si spletl značku a nebo je to těžkej votuzing.

  1. Mohl jsem se také účastnit, ale ouřednice říkala, že má na vydání veteránský RZ ze zákona 30 a že je na to sama. A já to do ulic bez RZ nepošlu!
   Jinak Buick V8 r.1973

  2. Ve který vteřině? Já nemůžu v práci sjíždět 3,5 min dlouhý videa

   1. Je to Buick Riviera 1971-1973 tzv. boat tail. Přesně ten co mám i já.

    1. Díval jsem se že ten Buick Riviera 71 se od 73 liší docela podstatnými detaily ale i cenou. Ten 71 je elegantnější a taky o půl míče dražší.
     Z toho je vidět že kastrace automobilů začala už v 70. letech. Odrazilo se to i na Corvettě která tehdy přišla o tu elegantní příď.
     A pak že normalizace probíhala jen u nás :-P

     1. You know nothing, Jon Snow… Setrenie na vyvoji a badge engineering fungoval uz v 50. rokoch a v 60. rokoch slapal naplno. Ono sice existuju auta co boli exkluzivne aj vtedy, no ked idem na nejaky zraz veteranistov (naposledy tuto sobotu), vzdy mam kurva problem zistit letmym pohladom ci sa divam na Chevy, Olds, Pontiac ci Buick. Podobne Ford/Mercury. Trocha lepsie to mal oddelene Chrysler, kde bolo lepsie vidno ze co je Dodge a co je Plymouth. Pravda, technika pod karoseriou bola zdielana tiez.
      Jo, a este bezpecne spoznam Oldsmobile 442

      1. Myslíte Detroit 442? https://youtu.be/NO94MYyc7SE

     2. Mám 73, ale cena není určena ořezávání výbavy. Je to tím, že ještě v 90. Letech to byl spotřebak a lidi to tooooonili – pasacky a lowridery. Auta už ubývají a každý rok je dražší. Jinak 1971 je best, to měla ještě falešné sání vzduch na výku kufru na počest český Tatrovky.

      1. „… Jinak 1971 je best, to měla ještě falešné sání vzduch na výku kufru na počest český Tatrovky…“
       To jako fakt? Neměl byste víc informací?

      2. Myslím že se s Wildcatem poněkud mýlíte. Na přelomu sedmdesátek totiž v USA začaly platit nové rádobybezpečnostní předpisy na ochranu chodců. Což v EU před cca 10 lety dovedli k dokonalosti konstrukcí bublinovitých ošklivých kapot.

       Takže v těch sedmdesátkách přišel o svoji krásnou designovou masku jak Corvette a Buick riviera dostal ve verzi 73 hnusné nárazníky jak z wartburga.

       1. Kdyby to mělo zachránit jen jeden život…

        1. Dneska rano jsem jel do prace ve slabsi mlze a konstatoval jsem, ze jaxi Germani kupujou pomerne novy auta, tak uz vypadaji prakticky vsechny stejne. Jeste se musi poresit ty rozzvejkany matky s kocarkama dalsima bezpicnostnima vyfikundacema, vymenit palivo za baterky a nirvana musi bejt.

     3. Jinak ještě zachovalé 71 jsou už po renovaci, proto ta cena.

 7. Člověk nemůže být všude, Friend fest jsem vynechal, byl jsem až teď v sobotu na Hradecké V8, což byla všestranně vydařená akce. Docela by mě zajímalo, kolik tam bylo z těch celkem víc než 650 aut například Mustangů…

 8. Už jsem chtěl autorovi poblahopřát, že si našel tak akčně nevěstu, ale pak jsem si to přečetl pořádně.

  Jinak ti lidé vypadají, že si mění filtry a že to nepřehánějí s brzdami, tak ať častěji potkávám v provozu právě takové.

 9. Příští rok budu buď na Friends fest – Pce nebo na V8 – HK. Střízliví jedinci budou moc zkusit řídit, ale nejsou tu kvalitní a zároveň zábavné silnice. Snad jen z Pce-Dašice-H.D.Roveň-Ostřetín- HD Roveň a zpět, ale mezi Ostretinem a Rovni nesmíš nic potkat, bo ta nádhera je úzká.

  1. Já to mám do Orlických hor. Po dobré silce 1.tř Zamberk-Jablonne-Cervena Voda-Vyprachtice-Lanskroun-D. Čermná-Zamberk. Supr jízda. Zažil jsem v LeSabru 72

  2. Se vam nevyplati udelat si scuka nekde u nemecky dalnice? Nerikam, ze byste museli pritahnout pozornost germanskejch fizlu nejakym brutalnim prasenim, ale porad jsou to lepsi moznosti, nez v Cesku, ne?

Napsat komentář

D-FENS © 2017
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!