Na co je ta R36?

Featured Image

Tak jsem z toho na rozpacích … alias Na co je ta R36?

Pridávám také svojí zkušenost s novou hračkou Policie ČR, podobnou té, co je popsána zde.

Čas:  23:30
Místo:  157km D1 směr Brno
Situace: Valím si to v pravém, ještě poměrně rovném, pruhu svou turboropou směr Slovenské hory. Na otáčkoměru krásných 3000 ot/min držených tempomatem, na rychloměru 143 km/h, spotřeba někde mezi 5-7mi l/100km, dálnice suchá, teplota optimální, nafty dost, motor příjemně chrochtá, dítě vzadu v sedačce spinká, partnerka vedle mě kotroluje moji bdělost, před námi na hranici dohledu 4 červená světýlka, za námi v dálce pouze 2 žluté tečičky – jedním slovem cestovní idyla.

Zápletka: Auta jednoucí přede mnou okamžitě upoutávají moji pozornost. Je to hodně nevyrovnaná dvojka. Vpředu nákladní automobil, 5-10 metrů za ním osobák, oba se flákají 80kou. Po celou dobu co se k nim přibližuji, jedou jak teplý bratři za sebou. To se nedá nevšimnout, hned čichám nějakou čertovinu. A opravdu, v okamžiku, kdy již předjíždím náklaďák, osobák prudce akceleruje a zařazuje se za mě. Vše mi okamžitě dochází. Mám to štěstí, že do mé idylické jízdy vstoupil poslední chybějící článek – z motoristického nebe sestoupili andělé s modrými čepicemi v kočáru R36 s úkolem Pomáhat a chránit NÁS. Dvěma stisky tlačitka tempomatu upravuji rychlost na 133 km/h tachometrových (což je 130km/h reálných) a vzorně se zařazuji do pomalého hrbolatého pruhu, samozřejmě s ochránci zákona v těsném závěsu.

Vyvrcholení: Jedu s eskortou již druhý kilometr, když nás dojíždí „pirát“ v tmavém, starším E-čkovém Mercedesu. Jede odhadem relativně poklidných 140-150 km/h. Podle RZ je to cizinec – Polák. Chudák. Po té co nás oba předjíždí, vyráží černý PASSAT do útoku a zařadí se z něj. Nevím co mám dělat – mám zablikat? Pochopí to? Naseru ochránce? Stojí mi to za to? Čas na upozornění nešťastníka pomíjí a já zůstávám pouze v roli pozorovatele. Obě auta míjejí v závěsu čerpací stanici u Devíti křížů (je tam rychlost omezena na 100km/h) a poté se Passat rozzáří směšně malými modrými a červenými světýlky. Předjíždí Mercedes a vede ho na nejbližší sjezd z dálnice (Domašov 168 km). Tam je vídím v zrcátku naposled, zrychluji na oblíbených 3000 ot/min – jo, cesta je ještě daleká.

Poučení:
Policejní Passat R36 je směšná záležitost. Je to past na nepozorné, neznalé nebo „pomaleji myslící“ řidiče. Žádného piráta nechytí. To jsou naopak řidiči pozorní, poučení a rychle reagující (tím je neobhajuji, pouze konstatuji).

Cele je to dle mého sporné i z právního hlediska. Tím, že posádka Passatu zvýší svoji rychlost na rychlost sledovaného vozidla (která je vyšší než 130km/h), aby zjistili a zdokumentovali rychlost vozidla jedoucího před nimi, bez „užítí zvláštního výstražného světla modré barvy, případně doplněného o zvláštní zvukové výstražné znamení“, nenaplňují ustanovení §41 Zákona 361/2000 Sb. a dostávají se mimo zákon stejně jako pronásledované vozidlo. Pokud počas takovéto nelegální jízdy pořídí jakýkoliv důkaz je – dle mého – takový důkaz v trestním/přestupkovém řízení nepoužitelný. V Zákoně č. 141/1961 Sb. (trestní řád) jsou sice v §158b a 158d popsány možnosti policie  při „Sledování osob a věcí“, ale kličku umožňující nedodržování zákonů jsem v ní nenašel, je snad pro ně nějaká výjimka v jiném zákoně? Nevím, myslím ale, že ne…tj. pokud neujíždíte nepovolenou rychlostí po spuštění majáčku, nebo pokud se Vám po zastavení neroztřesou kolena a nic na místě nepřiznáte, můžou se jít leda houpat…nebo ne?


12345 (Zatím nikdo nehlasoval)
151x přečteno
Updatováno: 28.11.2015 — 0:02

Reklama

D-FENS © 2017
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!