Mythbusting: Ruka na řadící páce - zpět na článek

Počet komentářů: 156

  1. Mam paradoxne dost spatne zkusenosti se starymi Mercedesy v manualu, (typicky z 80tych a 90tych let a najezd 600.000 tkm a vice ), kde sice prevodovka na rovnych a bytelnych tahlech radila vzdy pomerne rychle a presne, ovsem opotrebenim synchronu tam ke konci zivotnosti slo narvat dva ruzne prevody naraz a prevodovka se tim „zamkla“. Nejcasteji tam skocila jednicka a trojka. Mimochodem podobny problem postihoval socialisticke Zetory, kam zase skakala naraz jednicka a zpatecka.
    Rekl bych, ze urcitou roli hrala velka hmotnost hridelu s ozubenymi koly a tim i setrvacnost rotujicich soucasti, spolu se zvetsujicimi se vulemi a ztratou treni na synchronech.

    Naproti tomu u ruznych spotrebnich sluzebaku s motorem napric a razenim tahly nebo lanky se v ruznem stadiu rozkladu prevodovky jevily cim dal gumovejsi, nepresnejsi, rozviklanejsi a pomalejsi, nicmene zpravidla radily az do uplneho konce, snad jenom zpatecka obcas vzdorovala a pocitala zuby.

    A taky muzu potvrdit, ze saltrpaka primo na prevodovce ala Mustang anebo Zigulik je technicky asi nejlepsi a nejspolehlivejdi reseni, ovsem chce to slusny a dobre vyvazeny motor, ktery nevibruje na volnobehu a nekoliba se na silentblocich jako parnik na mori. Coz pravda nebylo u Ziguliku diky strasnemu vyrobnimu zpracovani to prave orechove.

    1. Staré Mercedesy mají naprosto jiné ovládání než je v článku popsáno. Tři páky na obalu převodovky a tři táhla z řadící kulisy.

      1. Na některých převodovkách z koncernu Daimler je tahle věc doposud. Stejně tak existuje systém s třemi táhly obsluhujícími dvě řadící tyče tříhřídelové převodovky, přičemž pohyb páky do jedné strany otáčí jednou tyčí v jednom směru a druhý obdobně. Ale tím by se asi článek už tak zamotal, že by nešel číst.

  2. Nemuzu si pomoct, sorry jako. Neni nad automat :-)

    1. Jo, asi tak. Radici paka je v aute asi takovy relikt jako kliky na stahovani okna. Automat pekne s volicem misto paky, misto rucni brzdy tlacitko a interier prestane pripominat kabinu parni lokomotivy.

      BTW: Neni to teda tak, ze kdyz se fofrklacek trese jako vibrator v turbo modu, je lepsi na nej ruku nedavat? A naopak, kdyz po polozeni ruky nema ridic pocit, ze cukruje buchty, ruka na pace nevadi?

      1. Ono mnohé možná vysvětlí moje zkušenost vzhledem k tržním podílům v ČR. Už od několika zákazníků Škody jsem se dozvěděl, že jízda s těmito vozy je nudná, proto vyžadují ve vozidle manuální řazení, aby jízda, použiji expresivní výraz, byla „divočejší“.

        1. Chlap který si dobrovolně koupí automat je zženštilá piča. (neplatí pro závodní auta)

          1. Pamatuji si, že podobně mi takhle vykládal jeden lokalní VIP junior z města odkud pocházím, že BMW 1 je auto pro buzeranty. Druhým dechem je nutné říct, že vozidlo nebylo v jeho finančních a hlavně myšlenkových možnostech.

            1. mě je jedno co ti kdo vykládal, ale já jsem PÁN a já rozhoduji co bude dělat motor a né nějaká přiblblá elektronika, nastavená dle EU. Ale zženštilá píča přece musí mastit šulínka a nebo display dotykáče a nemá čas tak kvedlat fofrklackem. To jsou ti řidiči, díky kterým jsou ve městech kolony, padne zelená a než se rozjede tak já jsem o další dvě křižovatky dál.

              1. Přiznám se, že nechápu, proč bych na bězné hrkání měl dělat operátora řazení, operátora topení/chllazení, operátora světel, operátora stěračů…atd

                Radši budu mastit kolínko spolujezdkyně či její další věci než fofrklacek.

                1. PROTOŽE SEŠ ŘIDIČ A MÁŠ SLEDOVAT SILNICI A PROVOZ NA NĚM MÍSTO LASKÁNÍ NĚJAKÝHO KOLENA KDEJAKÝ COURY!!!!!! VRAŤ SE DO AUTOŠKOLY!!!!

                  1. Tak v tom případě nechápu, proč bych se mě měl od sledování provozu nechat vyrušovat leštěním fofrklacku:-)

                    1. A co teprve elektrickej startér, to je je teprve buzerantský nástroj. Není nad to, nahodit si motor pěkně sám zepředu klikou a doslova cítit jak ožívá a splývá s řidičem. A ne jenom otočit klíčkem nebo dokonce i jenom pomocí nějaké zženštilé karty. Kdepak, klika je klika a auto bez ní používá jenom teplouš, buzerant, řiťomil, bukvice, spermohlt, pérocuc a pytložvejk.

                    2. ty seš taky piča

                    3. No a takový posilovače řízení a brzd, to je teprve věc pro ultrabukvice a vláčkový řiťopichy.
                      Pořádnej chlap se s volantem dokáže i při parkování pořádně popasovat a řízení je opravdovým řízením a splynutím muže se strojem teprve v okamžiku, když si Opravdový chlap může na brzdu pořádně naskočit celou vahou, jako u moskviče, aby ta hajtra zastavila ze stovky aspoň na čtvrtkilometru.

                2. V literatuře se dá i to kolínko najít, nicméně jádro pudla ukázal, jako ostatně obvykle, básník:
                  …tak dlouhé stehno Bože čtyřicítka!
                  Tak nešlapal sám Sardanapal na krk zajatcům
                  jako já dnes na plyn.

                  (Josef Kainar, Bláznův kabát, Praha, 1972)

                  Z textu lze vyvodit, že básník měl auto s automatickou převodovkou.

          2. Já bych přece jen rozlišoval, k čemu že to auto používám. Mam rychlej německej dálniční kombík ve čtyřkolce a neumím si představit, co bych tam dělal s kvedlákem na rychlosti a proč. Naproti tomu do roadsteru typu Mazdy MX-5 nebo Hondy S2000 by cpal automat jen vyloženej úchyl.

            1. určitě ti na dálnici ten pohon všech kol zajistí lepší pocit, že ano…

              1. Za sucha ani ne, ale v zimních podmínkách – typicky rozježděná čvachta nebo namrzající silnice – je 4×4 k nezaplacení díky lepší trakci a brzdnému účinku motoru u všech poháněných kol.

                1. No… pro průměrného řidiče je reálně vzato 4×4 možná v popsaných podmínkách nebezpečnější :)

                  Protože ono to skutečně má trakci, o níž se Fóbii nezdá. Takže průměrný řidič jaksi čeká, že jakou to mělo trakci, tak to bude brzdit.

                  A ono ne; brzdný efekt je spíš v průměru horší, protože 4×4 je typicky těžší — navíc průměrný řidič nebrzdí jemně motorem, ale dupne na brzdu :)

                  1. Když jsem si jeepa poprvé zkoušel na zasněžené silnici, musel jsem vyresetovat některé své řidičské návyky a naučit se, že v režimu 4×4 je kupříkladu do zatáček lepší najíždět pod lehkým plynem a tomu přizpůsobit jízdu nebo že brzdný účinek motoru, dávkovaný na všechna čtyři kola, je spolu se vhodně zvoleným jízdním stupněm na voliči v takových podmínkách vynikajícím pomocníkem i při sjíždění prudkých zasněžených klesání a že na brzdový pedál nutno šlapat jen opatrně, protože se auto hodně rychle změní v sáňky (ale opět se stejně rychle „chytne“, jakmile se pedál brzdy uvolní zpět na rozumnou hranici) atd. atd.
                    Kromě toho, že takhle projedu celkem bez problémů i v situacích, kdy jiná auta už zůstávají stát, to má i vysoký fun factor :).

                    1. Zajisté. Ostatně stran sjíždění čehokoli prudšího a klouzavějšího (může být třeba i letní písek, nemusí být sníh) v autě, jež má redukci, je obecně nejlepší na existenci brzdy vůbec zapomenout :)

                    2. jaký je nejvyšší uhel stoupání/klesání na dálnicích v ČR?

                    3. To netuším, ale už jsem několikrát v minulosti jel po dálnici během sněhové kalamity / bouře a jeep to díky 4×4 zdolal naprosto bez potíží tam, kde ostatní buď hrabali a jeli krokem, nebo raději stáli úplně. Dojel jsem tak do cíle cesty jen s menším zpožděním a v pohodlí, zatímco ti zoufalci ještě viseli tam někde v té slotě. Totéž na normálních silnicích při náledích nebo také sněhových kalamitách.
                      Ke mně domů se jede poslední kilometr sice udržovanou, ale přece jen lesní cestou, takže tam 4×4 občas používám i v létě, pokud táhnu kárku s matrošem. V zimě se až nahoru k nám na kopec dá dostat jedině s řetězy na kolech, pokud je nasněženo, nebo právě se 4×4. Sečteno a podtrženo, případný nástupce Jeepa bude opět 4×4 (a ideálně opět Jeep), protože tento typ auta je pro mne značným přínosem i přes poněkud zvýšené provozní náklady.

                  2. > průměrný řidič nebrzdí jemně motorem, ale dupne na brzdu :)

                    Dyk píšou v návodu k použití, že u auta s ABS je třeba šlápnout na brzdu plnou silou ;-)

              2. Zmínka o dálnici měla evokovat celkový nalazení auta, ne jeho převážný provozní využití v mym případě. Lepší pocit mi čtyřkolka zajistí zejména v zimě, za mokra a ve výjezdech ze zatáček po těch českých kotárech. Ono to hlavně neni o lepším pocitu, ale zejména trakci.

                1. děláš jako by jsi jezdil jenom ty? My chlapi jezdíme s dvojkolkou a nemám problém s trakcí, takže se vracíme zpět k tomu, že kdo umí ten umí a jen zženštilá piča potřebuje ABS, ESP, automat a pohon všech kol aby se dopravila z bodu A do bodu B, výborně!

                  1. Zženštilá píča v drtivý většině jezdí bezpohlavním unifikovaným šukarem pro masy, kterej svym výkonem ledva utáhne sám sebe, natož aby v tom kdy byly problémy při přenosu výkonu na silnici. A pak se na internetech diví, že nic kromě volantu a řadící páky nepotřebuje, protože v tom svym unavenym shitboxu takový problémy nemá. Bodejť.

            2. No, prave do dialnicneho auta sa manual hodi. Vyjdem na dialnicu, zosynchronizujem rychlost s tokom premavky, zaradim sestku a mam ju tam 200 km.

              1. Wilde, pokud zrovna není z prahé, tam se často na dálnici parkuje a využije popojíždění v kolně kdy jen pouští brzdu.

                1. No jo, to my pozname tiez. A dialnici 401 od Miltonu po Oshawu, na 403/QEW od Oakville az po centrum Toronta, na 400 od King City po jej koniec na 401. Ale som si isty ze aj v Prahe, prave tak ako v okoli Toronta zalezi na dni a hodine.
                  Osobne som sa rozhodol namiesto kupy automatu vyriesit problem s dopravou novym jobom a bydliskom. Bonusy boli hned dva – dve hodiny zivota denne nestravene na prepchatej dialnici a vyrazne lacnejsie byvanie.

                  1. Ideální je kombinace, mohu vřele doporučit. Dole v carportu mi stojí automat, a do práce to mám z postele dobře tři metry daleko :)

                    1. Ak dokážeš za takých okolností dobre oddeliť prácu od zvyšku osobného života, tak to všetka česť!
                      Mňa by to každú chvíľu hádzalo naspäť do postele…

      2. Není dnes již podobným reliktem volant?

    2. Ale trt makovy. Narve to tam okamzite co najvyssi stupen a ked clovek potrebuje troska zrychlit, nejde to nikam. Sracka. Teda, cest vynimkam, ale vela ich nie je.

      1. To jen neumíš ten automat používat, protože to není pravda. Než se s manuálem rozhodneš, že teda budeš podřazovat a než podřadíš, automat už má díky kickdown dávno podřazeno s zrychluje.

        1. Uplna hlúposť, nehnevajte sa. S manuálom si možem podriadiť kľudne 10 sekúnd pred tým, kým reálne začnem zrýchľovať. Podržím si motor pekne v otáčkach a v okamihu, ako sa uvoľní cesta predbieham. Nevidím žiadny dovod, prečo by šikovný šofér nemohol podradit kedykoľvek si zmyslí a takou rýchlosťou, ako by to urobil aj automat. Nie je to žiadna raketová veda, ktorá by sa bez automatiky nedala vykonať.

          1. na to jsou páčky pod volantem, ale trefit se do správných otáček s automatem je tak trochu loterie.

        2. Yeah, sure. Kickdown je presne to co potrebujem na doladenie rychlosti v hustej premavke. Ozaj by som sa pozrel ze ako to robis, lol. Nehovoriac uz o tom ze poniektore automaty (napr. Die Scheisse getriebe) potrebuju na fyzicke podradenie po tom ako sa elektronika rozhodne podradit 0.5s. Pokial pocas tejto doby nedokazes podradit, ten automat naozaj potrebujes.
          len tak medzi nami, v case ked by som musel nutit automat podradzovat, s manualom tam mam ten spravny stupen zodpovedajuci premavke. To je novinka, ze?

          1. My two cents: co takhle jezdím dálkové jízdy s Jeepem, tak jsem neměl pocit, že by automat řadil nějak nesmyslně. Pokud jedu po normální silnici, pak nechávám volič na 3, takže na trojce se zamkne měnič a to je ideální pro rychlosti do cca 110 km/h. Pokud mám vjet na dálnici, tak přesunu páku voliče na OD a automat si tam hodí overdrive někde kolem stovky (v závislosti na poloze plynového pedálu a rychlosti) a ten si tam drží po většinu dálniční jízdy. Jediné, co dělám já, je, že jen občas přesouvám páku voliče mezi 3 a OD podle dopravní situace, což mi jako opruz nepřijde. Kickdown z OD na 3 se provede snad jen tehdy, potřebuju-li se rychleji rozjet (například výjezd z kolony nebo rychlejší předjetí něčeho pomalého v pravém pruhu). Ale taky je fakt, že ta prehistorická převodovka nemá 7 stupňů, ale jen tři plus OD, což v kontextu auta a mého stylu jízdy vnímám spíše jako plus…

          2. „to co potrebujem na doladenie rychlosti v hustej premavke“ – a co take je v hustej premavke treba „ladit“? To si prave automat poladi sam, hladce, pohodlne a v optimalnich otackach. Ovsem chapu, ze pro control freaky je velka frustrace uz jen to, ze se neda manualne ovlivnovat cyklus jednotlivych valcu. :-)

            1. Huh?? Seriously? Ktory automat si to poladi sam? Vsetky sucasne automaty s ktorymi som jazdil (a ze ich kurva je) tam narvu najvyssi stupen velmi skoro a neochotne ho opustaju. A ked treba trocha zrychlit, dusia motor.
              Taky jeden priklad: 18.12.2017, cca 17:00 hod. Miesto: Edmonton, Alberta, White Mud Drive, medzi krizovatkou s Fox Drive NW a 149st NW. Auto: VW Jetta TSi s DSG, rychlost okolo 80 km/h, vsetky pruhy plne. Cesta tam najprv klesa k mostu cez North Saskatchevan River a potom zasa relativne prudko stupa, nakolko rieka si na inak plochej prerii vyhlodala cosi ako kanon. Dolu kopcom musim brzdit, lebo ten kram motorom absolutne nebrzdi. Na moste som ako-tak zladeny s autami okolo seba, no na zaciatku stupania zacnem zdrziavat. Tak pridam trocha plyn. Nic sa nedeje, nakolko ten minimotor na 1200 rpm co tam ma vdaka automatu ma zanedbatelny vykon aj tocak. Otacky este trocha padnu, pridavam viac. Opat sa nic nedeje, diera predo mnou rastie, uz som spomalil na takych 65. Vtedy si ta vec konecne uvedomi ze tak to dalej uz nejde, tak konecne zacne podradovat. Otacky vyskocia a odrazu sa valim dopredu, uberam, lenze ta vec motorom nebrzdi a ja musim ako idiot brzdit…
              S Altimou by som na zaciatku klesania podradil z 5 do 4 a drzal by som rychlost uplne plynule celym usekom. Kludne ma mozete volat control freak, no osobne nemam rad ked mi ten kram brani v tom aby som jazdil plynule a drzal rychlost pred zbytocnych vykyvov. Pravda, tu to bolo zhorsene aj tym ze slo o shitbox. Taky 300S (kombinacia Pentastar 3.6+Torqueflite 8) sa tam choval ovela lepsie.

              1. Ve výsledku takhle je i horší spotřeba, pro ty co počítaj desetinky. Normální motorizace s automatem jezde z kopce zařazená zadarmo a pak v plynulé malé zátěži s normální hodnotou. Todle ježdění brzda plyn je hrůza. Plus tydle rázy taky dávají zabrat všem mechanickým částem a dochází i ke zbytečně většímu opotřebení motoru. K tomu opotřebení brzd…no samý jistoty a sociální pozitíva, že…

                1. Ono pre ludi co sleduju spotrebu by to nebola ziadna slava. Na 480 km prevazne po dialnici som spotreboval 39 litrov benzinu.

              2. Je fakt, ze jsem ted zhejckanej bi-turbem, ktere reaguje na plyn velmi dobre. Takze je to mozna ve stylu – syty hladovemu neveri.

                Ale vzit auto stredni tridy s motorem aspon 150hp, k tomu automat a adaptive cruise control (ci ako sa tomu u vas nadava), a nemas
                o cem psat. Protoze se auto drzi presne za tim pred nim, kopec nekopec, a nejake starosti s tim, jak si kde mam podradit a podobne samozrejme nikdy nevzniknou. Ja uz jsem taky jezdil s hodne automatama a na zadnej neprijemnej jsem nenarazil, kdyz nepocitam 4-stupnovej Chrysler Voyager, cca 2002. To byl opravdu otres. Za to takovej Mercedes G9-tronic, to je paradise.

                Jak dlouho s tim jezdis? Protoze po par mesicich bys mel i s takovym autem tu spravnou rychlost drzet uz podvedome, protoze ta Jetta mi zase jako extra mala slaba mrdka neprijde. Na druhou stranu te urcite nepodeziram z toho, ze bys byl ridic zacatecnik, takze to auto asi mrdka bude. A kdyby v ni byl jeste ke vsemu manual, tak by ses ukvedlal k smrti. :-)

                1. Ono ja s tym nejazdim trvale, najazdil som s tym 480km v priebehu 9 dni. A so svojimi 33 rokmi jazdenia a 1.1 milkm najazdenymi skutocne nie som zaciatocnik. A to uz ani nehovorim o tom, ze sa musim rehotat ked sa propagatori automatov na ceskych a slovenskych forach tvaria strasne in and cool. Svoj prvy automat som [tucne]predal[/tucne] pred 23 rokmi a na stretnutiach majitelov starych aut bezne vidam automaty zo 40 rokov minuleho storocia. Navyse, som zvyknuty striedat auta; len v decembri som ich popri nasich riadil dalsie 3. A to co popisujem je jednoducho bezna vec. Uznavam, mozem byt na to prilis citlivy. Ale preco je je dnesna prevodovka tak uzivatelsky neprivetiva? Preco je prejav 4R70W v synovom ’04 Town Care ovela prijemnejsi ako prejav mnohych sucasnych prevodoviek? Ze by bol na vine predpis zvany CAFE?
                  Kazdopadne, kym auta budu pohanane niecim tak nevhodnym na pohon auta ako je piestovy motor, budem pouzivat manualne prevodovky.
                  PS: Ta jetta mala 150 hp motor
                  PS2: Cosi som odjazdil s biturbo 3.6 Ecoboostom, reakcia na plynovy pedal mi nepride lepsia ako u atmosferickeho 3.6 Pentastaru ci 3.6 LLT. Zato taky 392 CID HEMI, to je uplne ina kava…bohuzial tu som stravil za volantom len par kilometrov.

        3. Obvykle se napřed rozhodnu, kam pojedu, a teprve pak měním převodový stupeň. Automat neví, kam a kudy hodlám jet.

          1. … proto je mu to pomocí plynu potřeba sdělit, že, když už nemáte vůz s pádly pod volantem. Já je sice mám, ale přiznám se, že je využívám jen skutečně okrajově, vše je jen o správnym načasování (s kvedlákem děláte také) a práci s plynem (s kvedlákem děláte také).

            1. Automat jsem měl a ačkoli jsem mu plynem sděloval leccos, byl k mým sdělením dosti nevšímavý.
              Bylo to vozidlo výjimečně vhodné pro pomalé odvezení čehokoliv ideálně po vozidel prosté silnici.
              Koupil jsem ho v době, kdy jsem se dvakrát za sebou musel rychle přestěhovat.
              Poté jsem ho rychle poslal zase dál.
              (Před lety jsem se ostatně zde o onom vozidle, Subaru Leone 1800 ccm, zmiňoval.)

              1. Moje zena nafasovala Cherokee fautomatu. Jeji prvni automat, se kterym jezdi porad. Uz ma naskakano za zivot celkem hodne, vsechno qedlacky.

                Rekla mi, ze to vidi 50:50. Qedlacka super na predjizdeni, rychlou agresivni jizdu. Automat super na courani krajinou bez premysleni, popojizdeni v kolonach, opruz ve meste.

                Potvrdila mi, co rikam uz ctvrt stoleti.Je proste zbytecne to srovnavat. Jsou to dve ruzne veci, maji ruzne vyhody a nevyhody. Ja jezdim s obojim a je mi to fuk. Sednu, jedu. Pokud neco pravdu nechci, pak je to neamericky automat. To fakt ne, protoze jsem jeste nevidel automat treba evropske vyroby, ktery by se nesral a byl dobre udelany. Vcetne tech nestastnych prodlev pri ovladani plynem, atd.

                1. Asi tak.
                  Jenom je třeba dávat pozor při střídání automobilů během dne.

                2. Nejhorsi automat, co jsem zazil byl ve Smartu, nez to stihlo preradit na vyssi rychlost, tak to asi o 10km/h zpomalilo, na jezdeni po meste tragedie, takhle vycukanej jsem jeste v nicem nebyl.

                  1. Kdysi na chmelu jsem jezdil s Z3011 a tam, abych preradil z jedna na dve, jsem musel zastavit. Taky dobry.

                  2. Smart nemá automat ale robotizovanou běžnou skříň se spojkou. Tu ovšem místo nohy mačká elektromotor.

                3. Nonevím; mám vyzkoušenou řadu amerických i evropských automatů; zásadní rozdíl nevidím, spokojen jsem se všemi (včetně toho socanského).

                  Ale možná to souvisí s tím, že rychlou agresivni jizdu neprovozuji tak nějak ze zásady.

                  1. Kdyz jsem jeste byl mladej a krasnej, taxem si poridil Bawo fautomatu, pricemz prvni, co se vysralo, byl prave ten automat, kterej proste nemel rad ‚tri sta z mista a semtamforu‘. Jiste, on by uplne stejne odesel i ten Fordackej, o tom zadna. Nicmene, kdyz jsem to tehdy rozdelal, tak to bylo slozity jak autobus. Takze jsem zasel za prevodovkarem a ten mi jako prvni v mem zivote rekl, ze proste ameriky maji ty prevodovky zcela jinak delane a zacal mi to ukazovat a vysvetlovat.

                    Jinak, pochopitelne, uz jsem davno dozral do stadia, kdy v aute jezdim na pohodu, pokud se chci vyblbnout v rychlosti, tak spis nekde na masine nebo jet ski. Moje zena, ac jen o dva roky mladsi mne, do tohoto stadia jeste nedozrala.

                    1. No, dnes to tak jednoznacne nie je. Nielenze sa mozu najst europske prevodovky v americkych autacha a vice versa, ale designy su celkom podobne (napr. ZF 8HP a GM 8L)

                    2. Asi ano, za toho ctvrt stoleti se nam to zglobalizovalo, jen ja si to porad nejak nepripoustim…

      2. Koľko rokov už pravidelne absolvujete tuto koknkretnu debatu? (A vždy sa nájde nejaký nový vcr…)

        1. Ja uz ani neviem. Problem je v tom ze tych vcr je coraz viac a auto s manualom v niektorych triedach sa uz ani neda kupit.

          1. Ešte pred polrokom som bol zaprisáhlym odporcom automatickej prevodovky vo vozidle, ktoré som zakúpil za moje peniaze. Odkedy jazdím na Chevy Tahoe s Hydra-matic-om tak som si uvedomil, že ani tento 4-stupňový automat nieje zlá voľba. Pretože pri potrebe zrýchlenia zaradiť za 2 je ozaj pri manuále len pre silné nátury (samozrejme viem, že prevodové pomery sú niekde inde ako u 5 či 6 stupňového manuálu). Ale keď sadnem do manželkinho manuálu tak je to opäť radosť rozhodovať kedy, kde a čo sa bude radiť.

            1. No ten hydramatic v porvom rade vyuziva 30% vykonu motora na ohrev prevodoveho oleja. Na druhej strane, 3 stupnovy hydramatic co som mal volakedy v Kadette bol uzivatelsky ovela privetivejsi nez dnesne prevodovky.

    3. Automat si robí čo chce a radi úplne nezmyselne. Žena ma automat ja manuál. Ten automat počas tej istej jazdy zaradí asi 3x viac, furt tam ma 6ku a 1000RPM a keď treba pridať, tak ide o 2-3 stupne dole a keď treba naozaj pridať, tak podradí tak, že otáčky idu do obmedzovaca ešte skôr, než vôbec začne zrýchľovať. A to je jeden z tých lepších automatov s HDM a jazda s ním je vo všeobecnosti veľmi príjemná a pohodová, pokial BFU sa potrebuje iba kľudne presunúť z A do B.
      Manuál v spojení so silným motorom a veľmi presnou kulisou (mazda6 2.5i) je úplne iná káva. Ten pocit, keď na okreske podradis a držiš trochu motor v otáčkach, okamžite reakcie na jemne pohyby plynu, keď cítiš, ako práca s plynom pracuje s ťažiskom auta. Plyn na lanku, žiadny další medzičlen typu turbo, egr a pod. Aspoň trochu radosti z jazdy….

      1. Automat je automat proto, aby si dělal, co chce, aby řidič nemusel dělat, co nechce. V 90 % běžných aut je stejně jedno, jestli mají manuál nebo automat, protože ten manuál je tam stejně jen proto, aby se řidič neunudil.

        1. Zle. Automat ma robit to co vodic potrebuje, nie to co si nejaky designer vymyslel na to aby drzal papierovu spotrebu nizko. A v tom vacsina manualov, ci skor designerov aut zlyhava na celej ciare. Priklad: ZF8HP v autach od FCA, riadena tak, ze by som ju prijal aj vo vlastnom aute. ZF8HO v BMW – nech si ju nechaju.

          1. Samozrejme, ma tam byt automatov.

    4. Asi tak, byl jsem velkým zastáncem manuálu, dokud jsem nezačal jezdit s automatem – Levorg se v jiné konfiguraci ani neprodává. A toto mi zatím potvrdil každý, kdo začal jezdit s automatem – už by to nikdy neměnil zpět.
      Zbytek beru jen jako český kolorit – automat je pro buzny, správný řidič musí kvedlat rukou a podobně.
      V dnešním provozu je automat k nezaplacení. Pokud budu chtít auto jen na blbnutí, proč ne manuál ale pro každodenní potřebu je volba vcelku jednoduchá.

      1. Zrovna a speciálně na blbnutí je automat podle mých osobních a subjektivních zkušeností mnohem lepší než manuál: možnost mít neustále jednu nohu s „plnou citlivostí“ na plynu a zároveň druhou na brzdě je k nezaplacení, a nějaká pata tady/špička támhle tomu zdaleka nemůže konkurovat.

        1. Jejda Vy take brzdite levou nohou s automatem!?
          Bohuzel ten muj kram u toho odpoji plyn, takze to valneho smyslu nema.
          Ale v jistych situacich a v jinych vozech to smysl ma.

          1. Můj oblíbený příklad (naznačený ostatně na odkazované fotce) je potřeba vyšplhat na vysoký schod, ale nepokračovat, zastavit se hned na jeho hraně — ne že by to nešlo jinak, než s jednou nohou na plynu a s druhou na brzdě; ale jinak to jde fakt blbě, kdežto takhle je to dětská hračka.

            1. Ano.
              Teren.
              Tam jsem se to s Disco II naucil, brzdit levou v automatu.
              Dale se hodi pri jizde na limitu pod plynem typicky pri o chloupek vyssi najezdove rychlosti do nejen stoupave zatacky.
              Nemcum z evropskeho technickeho centra dalo pry docela praci presvedcit Korejce, aby tu featuru brzdis odpojuji plyn nechali vypnutou aspon v modu custom u i30 N.
              Safety first…

      2. Tak tu je hned jeden co si kupil svoj prvy automat roku 1994 a v rokoch 2006-2008 nemal v rodine ani jeden manual, dohromady najazdil s automatmi okolo 0.5 mil km a jazdi s automatmi dohromady dva mesiace rocne. A s malymi vynimkami neznasa automaty.

      3. No tak shodou okolnosti zustalo dneska pres noc moje auto v servisu a dostal jsem nahradni s manualem. Je to opravdu opruz a v zivote bych si manual dobrovolne nevybral. Asi tak 3 rozjezdy na semaforech me to kvedlani fofrklackem jeste bavi, pak uz je to neskutecna otrava. Tak jsem aspon radil 1-2-4-6. Ostatne i to „napovidatko“ na displeji to tak chtelo a pri ctyrce uz to doporucovalo rovnou sestku.

        Z financnich duvodu chapu, ze kdyz nekdo najede rocne par tisic, vezme si manual. Kdo sedi v aute kazdy den a najede rocne par desitek tisic, musi byt opravdovy masochista, kdyz si poridi dobrovolne kvedlacku. Obhajovat manual je stejne, jako obhajovat prani v neckach oproti automaticke pracce.

        1. Manuál je skvělej pro zábavu, jasně podřazovat s meziplynem umí i automat a dokonalej, ale o tom to je. K tý jízdě pro radost prostě patří i to, že člověk něco umí a povede se mu (nebo ne) zajet tak jak to dle oldschool patří.
          Na dálnici a do města klidně autonomní řízení, až se to někomu povede, to je opruz.

  3. „případně neopodstatněnou důvěru v prohlášení výrobce, že olej v převodovce je lifetime a není třeba ho měnit“

    Ale on naozaj je lifetime, len sa tym nemysli lifetime majitela, dokonca ani lifetime auta, ale lifetime tej prevodovky :) Je to forma tautologie, olej urcite vydrzi do konca zivota prevodovky…

    Horsie je, ked tomuto prehlaseniu uveri aj sam vyrobca. Mam v aute prevodovku Opel F17, ktora aj ked nedosahuje vlastnosti legendarnej M32 (v tej ked sa nevymeni lifetime olej, velmi rychlo nastane lifetime lozisk, oprava 1000 eur), tak vymena oleja jej len pomoze, najma s radenim za studena. Lenze vyrobca mal taku doveru v svoj vyrobok, ze sa neobtazoval prevodovku vybavit napustacim ani vypustacim srobom, takze sa napusta cez snimac a vypusta… wait for it… tramtadada, cez dekel diferencialu. Takze ak chcete miesto prostej vymeny spravit aj preplach a nechcete to na hulvata odsavat odsavackou cez kontrolny srob (pohodlne skryty za napravnicou), tak dvakrat zoskrabavate a lepite nove tesnenie.

    1. Super, tak to som rad, že niektorí výrobci na to ešte úplne nerezignovali. U mna mechanik vymenil olej v prevodovke jednou rukou a popri tom druhou volal na mobile (zvládol by som to aj ja, ale keď on ma takú peknú veľkú striekačku, kde si natiahne presne množstvo oleja), napúšťaci aj vypúšťaci srob pekne prístupné tak, že ich odkrúti akumou bez toho aby musel ruku v lakti ohnúť.

      1. Praveze, toto podla mna nie je pripad „este nerezignovali“ / „uz rezignovali“ v zmysle moderneho cost cuttingu, ked usetria aj dva centy za srob a 3,6 sekundy na otocenie revolverovej hlavy CNC na vyvrtanie zavitu a six-sigma kindermanazeri uz buchaju sampus ako zarobili.

        Totiz, nepodarilo sa mi dohladat odkedy a kde presne sa prevodovka F17 pouzivala, akurat viem, ze bola uz v Astre F a model F je predsa zalezitost 1991-1998. Takze onen Getriebe ma uz za sebou 20-25 rokov(*) a to antidatuje doby tvrdeho cost cuttingu. Neviem, ci to bol prehnany optimizmus uz vtedy pred 25 rokmi a naozaj tomu vtedy aj sami uverili a nevydrzalo to; alebo prave naopak, vtedy to realne dozivotne vydrzalo a situaciu skomplikovalo az parovanie s vykonnejsimi motormi o dvadsat rokov neskor, upgrade na F17+ (zvysenie krutiaceho momentu) a dorazila to situacia so zmenou prevodoveho oleja okolo MY2013… Kazdopadne, ak ste kupili auto okolo MY2013 (a idealne verzia Classic(**), kde montovali vsetko mozne co zostalo), tak nikto vam nevie povedat (a autorizak uz vobec nie: „napln je dozivotna, dovi“), ci je tam uz novsia specifikacia alebo starsia, takze idealne ked menite, chcete spravit preplach. A robit preplach s dvojitym otvaranim diferencialu je na facku.

        (*) – Jedine ze by bola zrada vo verzii „Classic“, ked Opel predava starsi model subezne s novsim, ale v tom starsom modeli je novsi motor, motormanazment atd., a teda, ze by sa ta F17-ka davala az do Classic-ovych Astier F. Potom by ta prevodovka bola o par rokov mladsia, ale kazdopadne, okolo tych 20 rokov bude mat. Ja som len laik, mozno experti ako D-FENS s prehladom v automotive ten timeline doplnia a opravia.

        (**) – Ten Oplacky Classic je ale neuveritelne paradna vec. Niekedy rozmyslam o napisani clanku pre D-FENS v zmysle „Kupujeme nove stare auto“ (skusenosti s Astra G/Classic II a Astra H/Classic III). Mam k tomu srdcovy vztah, kedze som robil autoskolu na Fabii 1 f plyne, doma sme mali tiez Fabiu 1 a zabilo to vo mne akykolvek motorizmus (nekomunikovalo to, bolo to ako jazdenie s tmavou kuklou na hlave a kilovymi zavaziami na nohach). Po skonceni autoskoly som tak postupne uplne prestal soferovat, az som raz o par rokov neskor dostal nahodou do ruk Astra Classic II – aj ked to bol o dva roky starsi model ako tie Fabky v autoskole a doma – bolo to ako z ineho sveta (vsak podvozok ladeny Lotusom), spojka spojkovala, plyn plynoval, volant volantoval a zrazu ma motorizmus zacal bavit. Potom som niekolko rokov po vysokej skole po zvazeni vsetkych alternativ od 500-evroveho komorkoveho dizla cez novy supermini holobyt za 10k az po nizsiu strednu za 20k, vycashoval na drevo prave novu Astra Classic III za 11k EUR, a bola to dokonala kombinacia stareho modelu z roku 2004: plna OEM aj aftermarket vyroba vsetkeho mozneho, plne vrakace nahradnych dielov, kopec navodov aj videonavodov na vsetko, odladene zvolavacky, stary poctivy kus ingotu, ked sa este necutovali costy; spojena s vyhodami novovyrobeneho kusu: o osem rokov menej korozie, preprdenych sedaciek, najazdu, laku a pritom na tom prekvapivo neojebali nic).
        Proste ako predrevolucne dieta, ktore bolo odkazane ucit sa jazdit na Fabiach 2000, co bol sunt nudny najvacsi, ma Classic II v rodine vratil o par rokov spat a naucil soferovat naozajstne fyzicke auto ako keby som bol Husakove dieta a moj neskorsi Classic III ma naopak naucil nebat sa oservisovat si vsetko na aute s dostupnymi zdrojmi.
        Ako ked sme v porevolucnych 90-tych rokoch z dovodov nedostatku financii najskor mali doma stare cinske klony 8-bitov pripojene na televizor cez RF, potom sme chodili do Centier Volneho Casu programovat davno zastarale 16-bity a ked sa uz svet chystal na 64-bit a fical na ADSL/cable, mali sme doma akurat 32-bity a pomale casovane 56k pripojenie, az nas 100-mbit na univerzite teleportoval do moderneho sveta – a mame tak navrch pred zapadnymi softverovymi inziniermi rovnakeho rocinka, ktori sa uz rodili s modernymi pocitacmi v rukach, a teda aj fenomen „milenialov“ u nas nastal az o par rokov neskor nez na zapade. Podobne sa o to vo svete automotive (od jazdenia az po servisovanie) pricinili Classic II aj III a za to im maximalne dakujem…

  4. „asi není příliš pravděpodobné, že by se „obrobila“ prostým třením o přesuvník nebo boční plochu kola“ U aut, které se nikdy neserou, např FIAT UNO na pětce, vcelku běžná závada.

    1. „Cokoliv se může pokazit, to se pokazí.“ – tak proč tomu ještě pomáhat. Kdo má trochu citu pro techniku, tak tuší, že je něco špatně… Převodovka byla nějak navržená a vyrobená a když zařadím kvalt, on tam nějak sám drží, zřejmě v optimální pozici. Pokud na tu šaltpáku při zařazený rychlosti tlačím, tak se něco někam přesouvá, kam nemá – a něco někde drhne, pokud to slyším nebo cítím (vibrace), tak by mi ti mělo dojít.

      Nemusí se stát nic. Může se stát něco málo – ale po x tisících km se může stát něco hodně. „Stokrát nic umořilo osla.“

      Pokud je to urban legend, nelze ji ověřit především proto, že většina lidí s rukou na šaltpáce prostě nejezdí. Buď maj obě ruce na volantu nebo v poslední době mají loketní opěrku.

      I Dfens v závěru článku píše, že riziko je malé a záleží na použité technice (táhla / lanka / …) a protože většina řidičů netuší, co v té převodovce je, tak to prostě raději nepokouší.

  5. já bych se chtěl zeptat na tu doživotní náplň v převodovce. Měl jsem Golfa 2 kde všichni tvrdili, že olej v převodovce je doživotní a nemám na něj šahat.
    No co se nestalo, měnil jsem homokineťáky i s unašečema, olej vytekl, slavnostně jsem koupil novej, original VW z Autorony za těžký prachy. Nalili jsme to tam přesně podle instrukcí z chytré knihy: „jak na to“. Po 3000 km se převodovka vysypala a diferenciál se podíval ven.
    Čím si to vysvětlujete pane Dfens? Já si to vysvětluju prostě tak,že ta převodovka byla zvyklá na olej své konzistence, usazeniny tam kde nedochází ke tření a pohoda. Možná ty usazeniny vymezily nějaké vůle. Při nalití nového oleje se usazeniny uvolnily, dostaly se kam neměly, tam začly brousit co neměly, vůle se zvětšily a tadá…

    1. Pamatuji si případy, kdy uživatel mnoho desítek tísic km neměnil motorový olej, tak po výměně to mělo stejný průběh.
      Chyba je samozřejmě v předchozí zdegradovaném oleji.
      On přístup VW je v jistém směru správný. Doživotní je myšleno do konce záruky.

      1. No jo, ale ti co ho nevyměnili a maximálně jen dolívají s ním jezdí do teď.

        1. Pokud tohle člověk bude aplikovat na moderní turbo motor, tak se mu vyplní předpovedi proroků, kteří věštili životnost malorážek na několik desítek tisíc km.

          1. Občas jsem ochoten tvrdit, že u moderního turbomotoru stačí měnit olejový filtr a olej pravidelně dolévat.

            1. Asi áno. Len ako to urobiť? Otočiť auto dole hlavou?

            2. To můžete, ale pak se nedivte, že po 100 000 km na vás vykoukne tohle – http://www.auto.cz/takhle-vypada-motor-po-135-000-km-na-jeden-olej-86399

              1. pánové já mluvím o převodovce a převodovém oleji…

                1. Problémem je, že pokud olej neubývá, tak nemáš, co dolévat. Olej v převodovce degraduje také, ale pomaleji. Scénář je stejný kromě obrůstání vnitřku karbonem.

                  Třeba u mého vozidla pokud se nevymění olej dle doporučení výrobce každých 45 kkm a neřeší se to, tak po cca 100 kkm lehnou ložiska v převodovce.

                  1. to máš vyzkoušený jo?

                    1. Na to jsou jiní specialisti, kteří pak zjišťovali, proč převodovka hučí, piská a následně neřadí. Navíc v autorizáku měli během záruky stažené půlky, aby se to opravdu vyměnilo, takže to zřejmě už v minulosti řešili.

                      Za mojí osobu není problém dát 2000 Kč jednou za 45 000 km za výměnu oleje.

                    2. A já mluvím o tom, že lidi co olej nevyměňovali, tak najeli 500.000km+, takže by mě právě zajimálo jak to je ve skutečnosti, než jen JPP.

                    3. A já mluvím o tom, že lidi co olej nevyměňovali, tak najeli 500.000km+, takže by mě právě zajimálo jak to je ve skutečnosti, než jen JPP.
                      Pokud nebyl olej ani doplňován, tak to bude opravdu ojedinělý případ.

  6. Někteří chlapi mají obsedantně-kompulzivní potřebu neustále něčím v autě kvedlat. Takové jsem vždycky podezříval z určitého nezahojeného traumatu z období počátku puberty. Je nápadné, že u žen se tato kvedlativně-kompulzivní porucha téměř nevyskytuje a ke štěstí jim stačí automat, se kterým kupodivu taky dojedou z bodu A do bodu B.
    My kteří tímto traumatem netrpíme, považujeme za použitelný i automat nebo dokonce elektropohon, bo se volnou rukou můžeme například věnovat kolénku spolujezdkyně, případně partiím o kousek výš, když je s tím svolná.

    Takže bych každému kvedlátorovi, který považuje auto bez klacku za změkčilé a nechlapské, aby zapracovali na zahojení trauma z toho, že je načapal rodič nebo sestra když si ve 13ti leštili svoji „šaltrpáku“.

    1. To je v poriadku, lebo ty nie si vodič, ty si len operátor auta, pasažier, čo sedí za tou okrúhlou vecou a ešte aj to ho príliš zaťažuje – správne by si mal jazdiť vlakom. A tým pádom je pochopiteľné, že ignorantsky, arogantne a devalvujúco píšeš o veciach, o ktorých nemáš šajn, ktoré sú ti nedostupné a preto zakomplexovane haníš ľudí, ktorí boli obdarovaní viac, a vedia si vychutnať zážitok z kvalitne postaveného a jazdiaceho auta.
      Posadil by som ťa do nejakého Prassátu 1,4 TSI s DSG a potom do Mazdy 6 2.0 s atmosférou a mauálom a nechal ťa vybrať si, ktorým sa ti jazdí lepšie. Po výbere Prassátu by z mojej strany nasledoval už len súcitný pohľad…

      1. Prasaka s tym pohonom som nezazil, ale prave som najazdil nejakych 480km s podobne vybavenou Jettou. Kombinacia mozerne riadenej DSG a sialeneho turbolagu (to naozaj nevedia eliminovat turbolag roku 2017) urobila z tej jetty ozajstny drahokam. Bud to neslo vobec alebo sa to valilo dopredu ako sialene.
        Mimochodom, „suboj shitboxov“ (behom 4 tyzdnov som mal pozicane 3 kompakty, Nissan Sentra, Chevrolet Cruze a VW Jetta) s prehladom vyhral Cruze. Lepsie auto ako tie ostatne dve v kazdom ohlade.

    2. Vyjedu v Opatově, na dálnici, zařadím šestku. Ve Svinově na okružní křižovatce zařadím pětku.
      Jedu-li nákupní taškou, je to pětka a čtyřka. On si jeden toho kvedlání zase tak mnoho neužije, aby to stálo za podobně fundované rozbory.
      Nechápu jen sekvenci s kolénkem. Ta úchylka snad má nějaké jméno, ne?

      (Jezdím převážně sám, rákos vedle sebe nevozím, třebas by byl svolný s lecčím)

      Při čtení podobných výplodů si vždycky si vzpomenu na: „…poklepal Dorotce na plné rameno…“ (Božena Němcová, Pan učitel, R.Promberger, Praha 1940)

      1. Vyjedu v Opatově, na dálnici, zařadím šestku. Ve Svinově na okružní křižovatce zařadím pětku.
        V takovém případně ale padá argument pro manuál „zařadím si přesně co chci a kdy chci“. Ten automat to při ustálené rychlosti zařadí úplně stejně.

        1. a slyšel jsi někdy o brždění motorem? O tom že ho před horizontem nebo při předjíždění nechám ve vyšších otáčkách apod?

          1. Bavíme se o situaci kdy na dálnici, zařadím šestku a při sjezdu ji změním za něco jiného ?

            Mimochodem brzdit motorem automaty umí. Na klasickém automatu k tomu slouží takové ty čísla 3,2,1. A brzdit motorem umí i skútr. Otáčky viz kickdown.

            1. Co to mate stale s kickdownom? Viete vobec co to je?

  7. Zase tady někteří trolíte mimo téma. Pokud jsem si všiml, téma článku nebylo, jestli je lepší manuáíl nebo automat a do jakých aut. Zjevně má někdo nutkavou potřebu se manuálu vysmívat, dobře. Nemusí to ale cpát do diskuse ke každému článku o autech, protože to dost otravuje.

    1. hlavně je to napiču, protože stejně za chvilku budou ty elektrický auta a to bude něco jako automat CVT a budem v piči oba tábory.

      1. Mozno ani nie. Ono momentova charakteristika elektromotora je v porovnani s piestovym motorom kdesi uplne inde. Pravda, pribudnu problemy uplne nove…

      2. Toho (že budou převažovat elektro) se nebojím, už jen z důvodu jemuž se říká nabíjení.

        1. V normálním světě by k tomu rozhodně nedošlo; v tom, v němž žijeme, to nicméně celkem hrozí, z důvodu, jemuž se říká „regulace“ a „všeobecná demokracie“.

          Jinak samozřejmě, elektromobily jsou naprostý nesmysl; ale to je jaksi racionální a tím zcela neúnosně zastaralé…

          1. Ja richtig, na tuhle variantu: „auta s výjimkou elektro jsou fuj a tak vám je zakážeme“ jsem ve svém zbrklém komentu neuvažoval, čímžto se zároveň omlouvám a jdu vykonat pokání – 20 zdrávasů a 15 otčenášů, tedy co to plácám 50 aláh akbarů (nebo co teď vlastně bude politicky korektní). :-)

            1. Což mi jaksi oslím můstkem připomíná, že jsem tu moc dlouho nebyl, a zapomněl jsem popřát — i běžím to rychle dohnat:

              To My Liberal Friends: Please accept with no obligation, implied or explicit, my best wishes for an environmentally conscious, socially responsible, low-stress, non-addictive, gender-neutral celebration of the winter solstice holiday, practiced within the most enjoyable traditions of the religious persuasion of your choice, or secular practices of your choice, with respect for the religious/secular persuasion and/or traditions of others, or their choice not to practice religious or secular traditions at all. I also wish you a fiscally successful, personally fulfilling and medically uncomplicated recognition of the onset of the generally accepted calendar year 2011 but not without due respect for the calendars of choice of other cultures whose contributions to society have helped make America great. Not to imply that America is necessarily greater than any other country nor the only America in the Western Hemisphere . Also, this wish is made without regard to the race, creed, color, age, physical ability, religious faith or sexual preference of the wishes.

              To My Conservative Friends: Merry Christmas and a Happy New Year!

              1. * 2006!

                1. tak dlouho že jsem tu nebyl?

                  Ale jinak máte pravdu, doba zšílela již dosti dávno; akorát tedy dneska už se mnou mnohem více lidí stran tohoto hodnocení souhlasí než dříve, Už si toho všimli.

                  1. Ne, pokud se bavime o silenstvi, musime, alespon v tom, co jsem osobne zazil ve skole, na nasi ceste lodkou skrzjeskyni padlovat jeste trochu dele, rekl bych tak 2002 – 2003, tehdy nam zacali ordinovat multikulturni a enviromentalni vychovu, na nastenku dali Telicku a Prodiho…

                    Ja to bral doslova jako kalendarni rok a 2006 by mohl poslouzit stejne dobre. Zacinal stejnym dnem. A me ucili setrit papirem, navic moje kalendare maji akorat stara auta, prirodu a slecny, ktere se sice v meni, nicmene pokud se nebude jednat o fotky slecen od Doriana Graye, nebude mi jejich aktualni vek u stareho kalendare zhola vadit.

                    A prosim tykat, mnohokrate dekuji.

                    1. Speciálně v Británii (diskutované sice ne tady, ale hned vedle; proto mi přišla na mysl) šílenství viditelně propuklo, paměť-li mne nešálí, v roce 1997 volebním vítězstvím socanů — z nějž se ta nešťastná země dodnes nevzpamatovala :(
                      ___
                      Omlouvám se, zjevně mi ten Němec zatracený ukradl někde kus nějakého diáře (se slečnami či bez nich), ale ať trápím paměť sebevíc, nedaří se mi přezdívku „Sprosty Podezrely“ propojit s kýmkoli z lidí, s nimiž jsem si v reálu potykal :( Kdyžtak prosím o připomenutí na ocs zavinutec ocs tečka u nás :)

              2. Krásně řečeno, dovolím si se připojit.

    2. Tomu se v internetovych diskuzich temer neda vyhnout. Obzvlast pod clankem o prevodovkach.
      Ja trpel podobnymi predsudky. Ted jsem manzelce koupil vozitko s dobrym automatem (8stupnovy Aisin) a kdyz s tim obcas jedu tak mne to prekvapive vubec neprudi, v zacpe to dokonce ocenim.

      1. Ja celkom dobre znasam Torqueflite 8 vo verzii so sportovym rezimom a padlami. Ale moje dalsie auto bude aj tak mat 6MT (aj ked udejne bude k dispozicii aj torqueflite)

  8. Takže se vrátíme k vyjádření experta, konkrétně ke slovům: „ne každý se dokáže vyvarovat“. Tady je totiž zakopaný PES. Mnohem blíž pravě je: skoro nikdo se nevyvaruje posunutí páky některým směrem. Je v podstatě lhostejno kterým, převodovka, jak jistě D-FENSi víš není konstruovaná na trvalé zatížení tímto způsobem (ani nemůže). A právě toto drobné leč dlouhodobé opotřebování dokáže některý ze zatěžovaných dílů poslat do kytiček. Viděl jsem dost „spotřebovaných“ vidliček (obzvlášť starší motorky na to trpěly) u některých vozidel ani nebylo potřeba nějak enormní pomoci obsluhy viz v diskuzi přede mnou zmiňovaný tuším Fiat a Zetor -tady to zařídila příliš velká hmotnost řadicí páky. Je to velice podobné levé noze trvale připravené „nad“ spojkovým pedálem – ve voze takového majitele by ti ložisko spojky a paprsky přítlačného kotouče mohly vyprávět jak moc nad pedálem je (byla) noha. Zkrátka a prostě: na levou nohu je opěrka na levém podběhu, ruka (ruce) patří na volant, je-li vůz vybaven loketní opěrkou může se použít ta. Pokud si to ovšem kdokoli chce dělat jinak je to jeho svobodná volba i s následky.

  9. „podtáčení motoru jako spolehlivá strategie na jeho zničení“ – omlouvám se za blbý dotaz, ale co je to ono „podtáčení“, či lépe, jak se pozná, že se to děje a kolik otáček to tak typicky bývá (nebo kde se to dá najít – kdysi tachometry mívaly kus podmalovaný zeleně, že to jako jsou ty správné otáčky, teď už jsem to dlouho nikde neviděl).

    A s tím souvisí i kolik je tak optimální hodnota otáček (čili kdy už řadit nahoru či dolu, pokud je ještě kam)

    1. Já do této vysoce odborné debaty hádám asi nepatřím (mj. proto, že s manuálem jsem naposled jezdil někdy kolem roku 1996 a pevně doufám, že už to nebudu muset nikdy opakovat), nicméně dovoluji si formulovat hypotézu, že „podtáčení vedoucí ke zničení motoru“ je dlouhodobé provozování motoru v tak nízkých otáčkách, že mj. ani nezvládá pořádně mazat. Což u většiny mně známých motorůl je tak asi 1000 rpm a méně.

      1. Dodal bych jenom, že je to v podstatě vlastnost motorů nízko výkonných, kdy nemají potřebné otáčky, Mk (krouťák) a tím i výkon potřebný na zrychlení, udržení potřebné rychlosti s ohledem na zařazený rychlostní stupeň a polohu plynového pedálu. Pozná se to i u velmi tichého auta, kdy motor nabude jakýsi dunivý zvuk a otáčky mu jaksi neochotně stoupají. Benzinové motory pod 2 tis. ot, naftové tak 1,4 tis. ot. Motory disponující přebytkem výkonu a Mk tím netrpí. Když takový motor rozeberete, tak to snadno poznáte zpravidla na pánvích ojničních ložisek. A potom se to po delším čase pozná, když nastartujete studený motor, který si krátce kovově zaklepe. Někdy to pěkně až řachne.

        1. Jak jsem psal, jsemť pouhý laik; nicméně nad 2000 rpm točím jen výjimečně, většinou se držím mezi 1500-2000. Přebytkem výkonu myslím můj motor asi netrpí (tuším pouhých 160 kW nebo kolik vlastně, což je na skoro třítunový vůz tak nějak s mírou). Nicméně „pánev ojničního ložiska“ nejenže jsem jakživo neviděl; navíc ani nevím, co to je, a kromě toho mne to uráží.

          Každopádně studené starty jsou stejně tiché jako teplé. Tak snad to bude v cajku.

      2. Normálne by bolo povedať: “manuálom jazdiť ma nebaví, ale keď treba tak to zvládnem”. Čo za chlap môže “pevne dúfať” že už to nikdy nebude musieť opakovať? Vás to fyzicky boli, alebo napína, pri predstave radenia? Nemáte nejakú psychickú poruchu?

        1. A ty nevieš, že lepší ľudia majú autá s automatom a manuál je iba pre plebs…?
          :D

        2. Mne především ukrutně otravuje, když mi při každém druhém zastavení chcípne motor, protože ten absurdně nelogický systém po mně požaduje stisknutí dvou (namísto jednoho) pedálu.

          To ostatní jsou celkem drobnosti. No — trochu problém taky mám s tím, že bych měl koukat na otáčkoměr, namísto toho, abych v klidu koukal na provoz (nebo i čistě jen krásy krajiny) kolem auta; to je zhruba stejná pitomost, jako koukat na tachometr kvůli nesmyslné předepsané rychlosti.

    2. U vetsiny aut by nemel byt vetsi problem podsviceni pristrojove desky upravit tak, aby to v oblasti vhodnych otackek svitilo zelene. Treba kouskem zelene folie (na internetu koluje tohle: https://imgur.com/gallery/SmYdZsJ , to je extrem, ochranne zarizeni proti zlodejum – epileptikum, nebo estetum, ale hezky to ukazuje, co vsechno je mozne). Problem muze byt u supermodernich aut, ktere maji vsechno zatavene ve velkem kusu plastu s napisem „nesahej na to“.

      Dneska jsou modni svetykla, co ukazuji sipecky nahoru a dolu s obrazkem saltrpaky.

      1. Tak o to podmalovani ani tak nejde, jako spis o to, v kterych mistech ma byt. Sipecky nahoru a dolu si to nejak urcuje samo a nikde neni napsano, zda je hlavnim kriteriem maximalizovat zivotnost motoru, optimalizovat pro nejlepsi vykon nebo naopak plnit nejake zelene smernice.

        (Ostatne o neco vys je stiznost na automat, ze se tam za kazdou cenu snazi co nejdriv dostat co nejvyssi stupen, bez ohledu na smysluplnost takoveho pocinani – zelene sipecky jsou soft verze automatu, ktera sama radit nemuze, ale muze k tomu tlacit/skolit/nabadat ridice. V dobem kdy je bezne „rizeni zivotnosti“ muze jit stejne dobre o kurvitko, ktere se nenapadne snazi zajistit provoz v rezimu, kde problemy zacnou nedlouho po skonceni zaruky (ale ridic si za to muze sam, ze jezdil v blbem rezimu), jako o ciste technicke opatreni, ktere optimalizuje otacky motoru s ohledem ne nejake (ridici nezname) kriterium, a u poddimenzovaneho motoru/turba to klidne muze mit i pozitivni efekt na zivotnost „aby to vydrzelo co nejdyl v ramci toho, co jsme ukatovali na kostech“).

        Prave proto se zajimam o to, jake otacky jsou skutecne vhodne, rekneme pro nejaky vyvazeny pomer mezi zivotnosti motoru a pohodlnou sviznou, lec prevazne plynulou jizdou. (Na volne dalnici je to samozrejme nejvyssi stupen, i kdyz bych tam jeste tak jeden az dva dalsi uvital)

        1. Ja to resim manualnim rezimem meho 6st. automatu s hydromenicem.
          Nahoru radim sam kolem 2.000ot/min v 1.6 130k dieselu.
          On by to tam sekal tak kolem 1600 na rovine.
          Vsiml jsem si, ze podobne funguje v koncernu DSG v rezimu S, radi o 400ot vyse nez pri D.
          Dolu, kdybych nahodou zapomnel, radi sam, obcas to udela 10-20 metru pred vrcholem stoupani, kdy ja bych ho podtocil, jediny lek proti tomu je vyssi rychlost.
          Z kopce brzdi motorem krasne v manualnim rezimu, i v jinych jizdnich situacich, dojizdeni na cervenou, do obce apod., az mam strach, ze mi zreznou kotouce a desticky obrostou mechem.
          Tak mu obcas nalozim a probrzdim ho.
          Je dobre i pred prijezdem domu poradne zahrat brzdy, zejmena v zime a za deste.
          Manzelcin manual mam na okreskach radsi, nicmene, dalnice a poskakovani po meste je automatu rajon.
          Ovsem zda si priste poridim dvojspojku automat si nejsem jist, ted v zime se mi zda horsi nez menic a to pri rozjezdech do stoupani.
          Zase ovsem dvojspojka mene zere po zbytek roku…
          Otazkou je, jestli se i vice nesere, coz nasere, vzhledem k tomu, ze kary posouvame dal po rodine.

      2. když šipečky svítí řadit nahoru při 2000 ot. u malé atmosféry, tak je asi něco blbě (jediný štěstí že je to Dual-VVTi).

    3. Pokud šlápnete na plyn a nic se neděje, znamená to že podtáčíte motor.

      Tj. že motor pracuje na hranici svých možností či pod ní, a proto nemá schopnost reagovat na přidání plynu zvýšením výkonu. Např. když jedete u slabšího auta 40-kou na 4. nebo dokonce 5. rychlostní stupeň.

      V takovémto režimu je možné buď plyn přidávat jen naprosto lehoučce jako pírko, aby se motor postupně dostal do provozuschopných otáček bez nadměrného zatěžování, nebo lépe: podřadit.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017