Muži pod ochranou vs. Sexmise - zpět na článek

Počet komentářů: 44

  1. Muži pod ochranou – 1974, Sexmise – 1983. Tolik k té podobné době vzniku.
    S R.M.se to má tak, že v Mužích pod ochranou se spíše vypsal sám ze sebe, do té knížky nadělil hodně svého podvědomí, proto to téma, proto to zaujetí „matriarchátem“ (knížka je samozřejmě výborná). Postupně se takhle ale „vypisoval“ i do Dědictví otců, které jsem kvůli tomuto „jeho nitru“ odložil někde u sedmého svazku, protože už jsem toho měl plné zuby.
    Podobně je ve své tvorbě cítit R.A. Heinlein. Čím pozdnější vznik díla, tím horší.

    1. merle samozřejmě vykrádal předchozí autory. ostatně – ukažte mi jediného autora čehokoli, který by to nedělal – to byste ho museli naučit nadané dítko abecedu, a pak vyhostil se zásobou tužek a papíru na pustý ostrov.

      větší sranda s opisováním je Malevilem – tam jsou jasně vykradené motivy z Wyndhamovy útlé knížky (psané spíš dobře řemeslně detektivkářsky než literárně), třeba to děvčátko na prahu puberty.
      no a francouzská sebestředná žvanivost, ale u dobrého autora (a tím merle bezesporu je) se to dá vydržet. teda chvíli. to dědictví otců jsem vydržel jen do půli šestého svazu.

      1. Od Merleho je dobrej Víkend na Zuydcoote. Mam za to ze tam vychazel z vlastních zazitku. Malevil mi jako zadnej zazrak neprisel, Velinskýho Engerlingove jsou podstatně originalnejsi

        1. to je těžký. vždycky je potřeba posadit ty autory díla na nějakou časovou osu, a uvědomit si, kdo kým mohl být a byl kým ovlivněn a jak moc je kdo originální, kdo je ten obr a kdo mu stál jen na ramenou, a to jak originalitou příběhu, tak stylem vypravování, vykreslením postav atakdále. a příběh je jen jeden z kamínků mozaiky literatury. poslední, co bych merlemu vyčítal je to, že příběh je zpravidla „verneovka“ – čili při pokusu příběh nakreslit na místní nebo časovou mapu jsou tam ukrutné nesmysly.

          1. Od Merleho jsem samozřejmě nečetl všechno, ale třeba ten Malevil ano. Jako nejlepší, co kdy napsal, mi ale přišlo Smrt je mým řemeslem. A myslím si, že je to tím, že měl před tím tématem opravdu úctu. Že si dal záležet, aby si pokaždé, když sedal k psacímu stroji, zopakoval: „není to o mně, není to o mně, není to o mně….“.
            A výsledek stojí za to.

          2. Totéž je v jakékoli umělecké tvorbě, proto už ani nečtu ty žvásty rádoby kritiků na různejch těch filmovejch databázích vo tom, jak už tady všechno bylo, protože ti ani nepochopili, co kritika znamená – fakt to není jenom vo tom všechno zkritizovat :D Po víc jak století kinematografie už tady v podstatě všechny motivy byly aspoň jednou zpracovaný.

            No a v literatuře je to eště horší, od vynálezu knih to máme nějaký milénium+.

            Dobrej filmař to ale samozřejmě adaptuje tak, aby to dávalo aspoň trochu smysl a nebyla to na první pohled blbost, kterej nemůže fungovat (tzv. setting je prostě důležitou součástí filmu, ať už je to cokoli).

    2. Přesně tak, a ještě bych dodal, že Sexmise je komedie, zatímco Muži pod ochranou drama s celkem racionálním základem týkajícího se pandemií.
      K Malevilu bych nebyl až tak kritický, i když se mi také nelíbil, ale to bylo prostě ovlivněno dobou vzniku.

  2. Ať si to užijou. Pro vládnoucí angličtinou dva články, do jakých křečí se to dostalo:
    https://www.bolde.com/im-feminism-kinda-making-harder-date/

    https://www.bolde.com/women-getting-married-less-less-reason-might-shock/

    1. výborná ilustrace současného stavu :)
      první článek – madam má v hlavě pěknou bramboračku, ale můžou za to chlapi
      druhý článek – takhle jste to přece chtěly, no ne?
      než tohle zoufalství, to už je mi snad sympatičtější ta Štika (N. Tanská: Vyznáte se v tlačenici?), tam aspoň vím co můžu čekat…

    2. Pořád ten samý problém internetu: vyšinuté extrémy jsou prezentovány jako „normál“ tak dlouho, až se normálem stanou.

      Cesta do zkázy.

      1. Extrémy se umí samy prezentovat?
        Problém je, že lidé jako ty přesně prezentují to nic nedělající dobro. Je to hezký, ale tím to končí.
        Kdy naposledy někdo zahltil insta a fb nějakého redaktora (a jeho šéfredaktora) hatem za jeho článek? Ani ve škole nefungovalo, když si nerdi ve svém koutku stěžovali mezi sebou jak je třídní macho zesměšňuje.

        1. Zahlcování hatem nefunguje a fungovat nebude, protože každého zažene jen do opozice.

          Co funguje je „Outclassing“…

          Jako když ta stařenka s naprostou grácií čelila přesile stovky ANTIFáků, kteří na ni řvali že „tohle už není její svět“, a ona neřvala nazpět – čímž by se snížila na jejich úroveň a prohrála – ale úplně klidně argumentovala tak, že na to antifáci neměli a sami se zdiskreditovali.
          https://echo24.cz/a/SZvUu/tenhle-svet-uz-neni-tvuj-starsi-zenu-protestujici-polili-barvou-a-pozurazeli

          Nebo jako když hysterickým Greténům kteří uměli jen řvát, ale o klimatických změných nevěděli vůbec nic, s chladnokrevnou grácií čelil klimaskeptik v obleku vyzbrojený fakty. Řvouni se sami zesměšnili a prohráli.

          Nebo jako když u Jílkové antigun Zelení hystericky řvali, že střelci jsou násilničtí agresivní kovbojové, a za protistranu tam s ledovým klidem a bez emocí ukazoval grafy a čísla David Karásek. Opět – antigun ukázali, že jediný kdo je agresivní a hysterický jsou protizbraňoví Zelení, nikoli střelci.

          Atd., atp.

      2. A fakt by to nešlo nějak zhackovat do nepoužitelnosti, nebo nejlíp vypnout? :D
        Viděl jsem náhodou na twt to vlákno, kde nějaká slípka napsala „NIGGA NIGGA NIGGA a teď se všichni poserte, zmrdi“.
        Asi jsem neviděl všecko, páč to nemám nainstalovaný, ale i tak stačilo.
        Zdravá společnost by na to zareagovala nějakými smajlíky, co si klepou na čelo, nebo nějakým podobným hejbacím memem.
        Tam se ale rozjelo něco, na co jsem zíral s otevřenou hubou. Svazácký aktivisti a udavači nějakým způsobem vystopovali, kde přesně holka bydlí, její mail a snad i telefon, zjistili do jaký školy chodí a posílali na mail školy tvrdý bonzy, ať ji okamžitě vyloučí.
        Něco takového jsem snad ještě neviděl. Problémem sociálních sítí sice je šíření všelijakých píčovin, ale tohle, co předvedli ty mladý aktivisti, to bylo i na mě moc. Dopis 99 pragováků jak přes kopírák, jen ty požadavky na trest smrti tam chyběly, protože už to holt nejde.
        No neskutečný. Kdo to umíte, dohledejte si to.

        1. Ano, těmto odporným fenoménům, kombinujícím StBáctví s peticemi za likvidaci, se říká „DOXXing“ a „Cancel culture“ a jsou to nejsilnější zbraně moderních aktivistů.

    3. Feministický bullshit skýtá velkou zábavu. Například když se komunisti v Hollywodu rozhodnou, že je málo žen v režisérské židli. Tak nějaká pani natočí remake filmu, který už tehdy stál za hovno. Ten remake tím pádem stojí za hovno na druhou. Podstatné je, aby tam kaźdá ženská byla dokonalou bytostí. Strong female character. Každá muźská postava je tam kŕivák, zbabělec nebo sráč. Scénář a děj stojí taky za hovno na druhou. Obvykle to dorazí tvůrkyně tohoto umění ještě před premiérou, když vyhlašují na tiskovkách, že se jedná o film od žen, o ženách a pro ženy. A že rozhodně není pro muže. Když potom na ten film nechodí nikdo do kin, protože zkrátka stojí za hovno, tak z toho femikrávy obviní opět muže, že nepřišli do kin a tím dali najevo, jaký jsou misogyni.
      Problém ale je že na ty filmy nechodí nakonec ani ženy, protože ženská nechce v kině koukat na chlapy, kteři jsou sráči, zbabělci a křiváci.
      A tak studio počítá ztráty za všechny ty Charlieho andílky, Krotitele duchů a Birds of prey.

      1. Charlieho andílci byli celkem oblíbení, ne? Nebo to je zas nějakej remake co stojí za piču? :D

        1. Ty s Lucy Liu ano, teď natočili woke remake. Akorát jim na to nechodí lidi..

          1. Ach tak. No tendle odpad vůbec nesleduju, šak každýmu rozumnýmu člověku je jasný, co to je za sračku, což je asi zřejmý i z těch výsledků.

      2. Tos mi připomněl americký remake Taxi, kde hlavní roli dostala nějaká tlustá černoška.

  3. Jen bych chtěl PAKO upozornit, že v Sexmisi byla hlavní sadistická lesba převlečenej chlap, vole.

    1. Fakt si to přečtěte, je to moc hezká knížka. Při popisu osoby, o které píše pan Merle, bych si dovolil tvrdit, že šlo rozhodně o osobu s děložním čípkem, nikoli o převlečeného chlapa. Žena se už prý nesmí říkat, proto se vyjadřuji tak korektně.
      https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Varovani-aktivistum-Tohle-se-vam-nevyplati-vy-cvoci-Prislo-z-Rady-CT-632950

      1. Zenska, kterou ze zdravotnich duvodu vyberou, uz dle anglickych aktivistu neni zena? A co to tedy jako je?

      2. „v Sexmisi byla hlavní sadistická lesba převlečenej chlap“

  4. Knihu nečetl, dík za tip, zkusím sehnat.

    Sexmisi viděl minimálně 10x, je to klasika. Nicméně hlavním údělem toho filmu nebyla ve skutečnosti válka pohlaví, ale skutečně rýpání do bolševika a totality obecně. A to snad v každém záběru. Nesoulad vize dokonalé společnosti s tím, jak je všechno na piču, nic nefunguje a nikdo nedělá svoji práci pořádně. Strašení lidí neznámým zlem z venku. Popírání pravdy zcela otevřeně. To jak si část lidí stejně našla cestu ze systému aspoň trochu ven a poslouchá u toho Jazz, tedy imperialistickou pokleslost. To že hlavní diktátor(ka) je ve skutečnosti lhář, který se systémem jen vyjebává a sám si žije ve vile u moře na povrchu. Atd. atd. A k tomu nejen úžasní hlavní hrdinové, ale megachutná děvčata.

    Takže bych to neviděl tak černě, prostě podobná satira jako cimrmani, kteří zase rýpačku do režimu zabalili ne do post-apo světa, ale do kritiky starého mocnářství.

    1. Jo, i s odstupem času, ty holky v Sexmisi byly prostě překrásný a to nebyly zmalovaný jak plakáty, jako dneska.
      Jak ta „hlavní“ blondýna, tak i ta brunetka, co je pak ve skafandru stíhala při útěku až do baráku „šéfky“.
      Kúúrva ve výtahu :D

      1. Psonky bejvaj docela hezky, ale co mi rikali kamaradi, kteri v Psonsku nejakej cas pracovali, tak s osobni hyenou to prej neni zadna slava, i horsi, nez Americanky (ty, na jejichz zivotech nezalezi).

        1. Osobní hyenou? Dafuk? To už nefrčí ty uštěkaný usraný bytový chlupatice a lidi si tam pořizujou rovnou divoký svině či?

        2. No fakt zajímavá odbočka :D
          Tak ale snad furt lepší, než když někdo napíše „jezuskote“, nebo případně „prokrindapána“.
          Můj oblíbenec třeba:
          https://vladimirkroupa.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=755598

  5. nevím jak se ten film jmenoval, ale natočil ho hollywood a šlo o mladý lidi kteří taky pracovali v nějakém krytu udržovaném pod zemí.
    Pointa byla v tom že tam hráli nějakou sportku o to že jednou za čas vybrali někoho kdo se mohl od tama dostat na nějakej super ostrov. A všichni tam makali jak šroubci.

    SPOILER alert:

    No realita byla taková že na zemi normálně žijící zbohatlíci si zaplatili vlastní naklonování. Tím pádem v izolaci drželi tyhle naklonovance aby jim v případě zdravotních problémů originálu mohli být poskytnuty orgány, které jejich tělo neodmítne. Takže když vyhrál loterii na ostrov, tak to ve skutečnosti byla poprava a rozřezání na náhradní díly.

    1. Ten film se jmenoval Ostrov.

      1. Teď, teď tu byl. :)

      2. Mimochodem, i Merle napsal román OSTROV. Též vřele doporučuji. Fabulace na téma Co se dělo se vzbouřenci z lodi Bounty po opuštění Tahiti.

      3. A byl strašnej. Dobrý námět, ale americký film.

    2. Jj, jmenovalo se to… Pozor překvapení.. Ostrov :) Natocil to Michael Bay, takze slo celkem o picovinu se spektakularnima vybuchama a spoustou akce.
      Jinak tenhle motiv neni ve sci-fi literature az tak neznamej.

      1. Viz např. Kazuo Ishiguro – Never let me go.

        1. no to byla pičovina jak mraky.

      2. Snad všechny filmy z budoucnosti natočený po roce 1990 vykreslují budoucnost jako totalitu. Když se podíváme od roku 1990 k dnešku a graf prodloužíme, je celkem jasné, proč.

        1. Elitám vždy vyhovuje totalita, a demokracie je pro ně hrozně komplikovaný oser, kde musí pracně předstírat že vohnout si může zvolit svoje zstupitele tak aby si vohnout nevšiml, že je to jen naprostíá potěmkinovská šaráda, celý politický systém zastupitelské demokracie, která zastupuje a hájí zájmy jen té hrstky nejmocnějších.
          Proto elity ovládly filmový průmysl, kde vohnoutovi 30 let servírují budoucnost totalitní, aby to vohnout přijal jako naprostou nezbytnost proti které nemá cenu se nijak bránit.
          Hollywood vznikl ze stejného důvodu z jakého v 50. letech vznikaly kina v každé zapadlé venkovské díře. Programování vohnouta a jeho ideologická indoktrinace.
          Socializmus měl svého Pavlíka Morozova, kapitalizmus svého Vlka z wallstreetu. Cíl byl tentýž.

          1. Kdyby to byla pravda, proč bych řešil smlouvy na výstavby technické infrastruktury? proč by se stát jebal se smlouvama a vyvlastňováním když by přece stačilo totalitě říct: „dálnice povede tudy“ a druhej de by na stavbu najeli bagry. Místo toho máme potěmkinovu dálnici, kterou sice můžeš vidět, ale nemůžeš po ní jet.

        2. To srovnání důvodů vzniku Hollywoodu a vesnických kin v 50.letech u nás, kulhá na obě nohy.

          1. Naprostá většina těch jeho blábolů kulhá pomalu ai na kolečka invalidního vozíku, pro všechny svatý…

  6. Sexmise viděna očima puberťáka nebyla ani tak k zamyšlení, jako k poskvrnění lůžkovin. Až později, při dalším shlédnutí jsem viděl i děj a ne jenom kozy :-)
    A k semaforu, jaká vláda, takovej semafor. Bílá barva je na se semaforu k čemu? No k tomu, co vláda :-D

    1. No tak pockej, na semaforu pro tramvaje je bíla nepostradatelnou

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017