Muzeum autíček v Přísece - zpět na článek

Počet komentářů: 119

  1. Hezký, mám cíl výletu.
    A Ferrari s přívěsem mi připomnělo jednu starou volvo reklamu :-)
    https://www.volvodirect.com/_assets/img/posts/75/the-basic-idea-behind-the-volvo-turbo-wagon-lamborghini-towing-trailer-caravan.jpg

  2. Já myslel, že nostalgická senilita přichází tak po šedesátce.

    1. řek bych, že tak kolem čtyřicítky, vzhledem k nabíhající osmdesátkový retro vlně.
      On je to koloběh vnímání věcí v čase

      1) Žádaná hitovka
      2) Nudný mainstream
      3) Starej šunt
      4) Nostalgický retro
      5) Ceněná starožitnost

      1. @shane: to jo. Škodovky, takovej šunt, svého času nikdo nemohl ani cejtit a teď to všichni obdivujou; Lidl prodává Vitacit a lidi si pořizují čínské šunty – napodobeniny gramofonů v laciné napodobenině dřeva s FM rádiem, co stojej úplně za prd.

        1. nebo hodinky Prim. S těma se tenkrát taky nikdo radši nechlubil (i když furt lepší mít primky než něco rusáckýho, to aby člověk rovnou chodil kanálama) a dnes nad těma křápama kdekdo slintá a některý modely už jsou za raketu a vesele se padělaj.

    2. ďaľší level bude článok o lepení takých autíčiek zo zápaliek a vo fľaši

      1. Spíš o vystřihovánkách z abc mladých techniků a přirodovědců. To je taky těžký retro.

        1. já můžu potvrdit, že kluka (11) pár let současné ABC baví a některé vystřihovánky dělal a byly fajn – třeba raketoplán (povedný model německé samohybky byl asi odjinud), modely Leonarda da Vinci. Ten komiks „Vzpoura mozků“ ale už nevychází :-(

          1. Jakože to tam je dodneška???

          2. Vzpouru mozků jsem si nedávno pořídil jako audioknížku na CD a mohu ji doporučit.

            1. Na Vzpouře mozků byly skvělé ty obrázky, to by mi v audio podání chybělo. Tahle vlastní sci-fi grafika se mi líbí dodneška. Akorát ty rusofilně pojmenované postavy – Igor, Genadij, Sergej, Saša – byly trošku přes míru.

              1. Tak ono to bylo namíchaný, byl tam i Jensen a O´Mara a posádka 10. výpravy zněl rusácky akorát Vladim, jinak to byly spíš západní jména – Hal, Tom, Olaf, Rob a tak.
                https://cs.wikipedia.org/wiki/Vzpoura_mozk%C5%AF

              2. Pravda, obrázky jsou jen na přebalu. Ale podle mého skromného názoru ten příběh funguje dobře i bez obrázků. Jenom na jeden malý zádrhel si pamatuji: napoprvé jsem Vzpouru mozků poslouchal na cestách v autě a jednou jsem dorazil do cíle v opravdu napínavém momentě (spoilovat nebudu) a měl jsem dilema, jestli se věnovat aktivitám, kvůli kterým jsem přijel a nebo zůstat v autě a doposlouchat tu napínavou část. :-)

        2. To ne, to neumím. Ale už jsem musel zodpovídat čtyři dotazy, jak je možné postavit z Avie S-199 Me-109 a jaká verze. To by evtl. mohl být článek.

          1. Hehe. Pokud si vybavuji správně tehdejší zasloužilé členy místního modelářského kroužku, vysochat z toho šlo v podstatě všechno. eFka, Géčka až po G-10, K-4. Emil byl už vysoká škola protože to už z nebohé Avie zůstal jen trup od cockpitu k ocasním plochám.

            Mimochodem zrovna ve výrobě plastikových modelů byla propast mezi světem socialismu a zbytkem světa hluboká jako mariánský příkop. Hlavně japonské modely firem jako Nichimo, Mania, čtyřicet let staré jsou provedením a přesností dodnes použitelné a ve srovnání s tím co tu produkovaly KP naprosto neuvěřitelné.

            1. Ta propast byla skoro všude, akorát někteří ji dodnes odmítají vidět, protože přece sme měli henty velký vysílače a sqělý magneťáky a repráky. Sice bylo nutný se taky prohrabat pěknou várkou šrotu co jezdil vadnej už z fabriky, a podobným způsobem se dá tento HW v požadované kvalitě sehnat i dneska, nicméně prostě henta technika byla kvalitnější a tak bylo líp.

          2. No možná lepší, než článek o modelech nepovedené Avie S-199, vyrobené v počtu několika set kusů z již morálně zastaralého ME-109G (celková produkce variant ME-109 za války kolem 36.000 kusů) by mohl být článek o přelomové německé klouzavé, ale rádiem z letadla řízené bombě Fritz X (neboli Ruhrstahl SD 1400 X, Kramer X-1, PC 1400X nebo FX 1400) a také o prvním radioelektronickém rušení dálkově naváděných zbraní, které spojenci rychle a úspěšně vyvinuli jako protiopatření proti revoluční zbrani.
            Pro našince o to zajímavější, že v leteckém muzeu Praha Kbely (vstup zdarma) tuhle hračku mají v expozici, společně s několika proudovými ME-262 .

          3. Za článek Mezka 199 bych se fakt přimlouval.

            IMHO byl Mezek nejlepší volbou z nevhodných řešeních jak vyřešit výcvik dalších generací pilotů a připravit se až pro ČeskoSlovensko bude ekonomicky dostupné přejít na proudové letadla, ať už 1. (Meteor/Vampire prvních verzích) nebo 2. generace. Z dostupných dalších řešení to bylo nejlevnější co do investičních nákladů (např. ve srovnání se Spitfiry ať už s Merliny nebo Griffony), nejvhodnější co do stavu letišních plocha a přeškolování pilotů (Jak 9 pozdějších verzí). Taky možnost využívat válečnou kořist po Luftwaffe (palivo, střelivo,…) byl další plus. A domácí fabriky měli práci (a zaměstnanci výplaty).
            Z hlediska mezinárodních srovnání nebylo ČeskoSlovensko zdaleka jediné kdo dal přednost levnému/lacinému řešení výměnou za nízké investiční náklady (např. Finsko a jeho 109 do cca 1955, Španělsko s novostavbami 109tek s Merliny do sloužící do 60. letech). Nesrovnávám s bohatými zeměmi jako Švýcarsko či Švédsko, které byly taky „neutrální“ podobně jako ČeskoSlovensko do cca r. 1947.

            Měl bych dotaz na znalce sériové výroby – jak odhadujete ekonomickou výhodnost toho, že při výrobě S-199 vesměs nebyly investice do přípravků, forem atd. Protože v podstatě šlo o montáž/zbastlení „co dům dal“. O kolik by byla dražší výroba S-199, kdyby ČeskoSlovensko nedostalo (od SSSR)/nevyměnilo (od Bulharů) ukořistěné draky 109G a motory Jumo? Dvojnásobek, kdyby se v ČSSR realizovala kompletní výroba jako v WNF nebo v Erla?

    3. Kdepak, říká se tomu „krize středního věku“ a obvykle se to ještě projevuje novou (mladší) paní, barvením vlasů a pořízením červeného sportovního automobilu. A s tou realitou bych byl taky opatrnější, protože u nás se prodávaly za dvacku sovětské kovové modely Gaz-24 Volha, na něž někteří z nás dělali tehdy běžné nástavby (sanitka, hasiči, dodávka) i vyslovené nesmysly (kabriolet, soutěžní vůz skupiny B v barvách Martini Racing apod.). Micmochodem, právě Volhu s rozšířenými blatníky, spojlery a střešními chladiči (turbomotoru uloženého vzadu) můj o 15 let mladší bratr zachoval do dnešní doby pro poučení nastupující generace o vypatlanosti socialistické mládeže :-D

      1. Zato dneska nic netvori, protoze si vsechno koupi. A proto nejsou deti vypatlane. A socialisticky uz vubec ne. Hmm… Muj deda si jako kluk za prvni republiky delal kacu a trakturek ze spulky od niti, to byl vypatlany jak?

        1. Nijak. Vypatlanost spočívala v použití něčeho zcela nevhodného k výrobě nedostatkového produktu, který však reálně existoval. Kdyby Váš děda vyráběl Káču dejme tomu z ingotu nebo traktor dejme tomu z bláta, jistou míru vypatlanosti bych tam také viděl.

          1. Traktor z bláta, jak se to vezme. Ještě za komárů jsem jako kluk koukal na ORF1 na seriál Knight Rider, který tam tehdy frčel (vedle Star Treku, samozřejmě). Tak jsem si tehdy v zimě uplácal na dvorku ze sněhu KITTa (tenkrát bývalo v zimě ještě tolik sněhu, že se z něj daly uplácat i velké věci :) a připadal jsem si jak Majkl. Kamarádi se na něj chodili dívat, dokud KITT na jaře neroztál. Vypatlaný jsem si nepřipadal a nepřijde mi to tak ani dnes.

            1. Ty seriály v 18.30 hodin jsme sledovali taky. Myslím, že to ale bylo na ORF2, nikoli na jedničce. Můžu se mýlit. Star Trek jsem proto znal jako Raumschiff Enterprise, ani jsme nevěděli, že se to jmenuje vlastně Star Trek.

            2. Též se zde baráky ježily anténami na 6. kanál, ti technicky zdatnější měli i 21. kanál s ORF1/2 z Kahlenbergu.
              A tupýmu bolševikovi to bylo úplně jedno. Hlavně ale, že spotřeboval desítky megawattů denně na rušení středních i krátkých vln s „ideologicky závadným obsahem“. Nedošlo mu, že o desítku let později ho položí na lopatky právě ten „konzum a pozlátko“, co lidi na té ORF viděli :D

  3. Delfouse Filipa jsem mel taky. Vzdy mne fascinovalo, kdyz prestal v predsmrtne kreci vrtet tou ploutvickou a konecne zacal strikat vodu.

    1. To se pohání tím torpédem, teda turbínkou, nebo tou žraločí ploutví?

      1. Ten ‚podves‘ je tubus na dve tuzky. Jaxe tam daji, zacne to vrtet chvostem, po nejake dobe vytuhne, strika vodu z hrbetni dirky,pak prestane strikat a zase znovu se sviji ve smertelnych krecich s chvostem. A tak furt doctverce.

        Bohuzel uz jsem byl dost velkej, kdyz jsem to dostal, takze behem par dni jsem se tomu kouknul na strevnosti, bo mne zajimalo, jak tam ty kolecka a hlavne cerpadylko vypadaji.

        1. A jak bylo vyřešené to čerpadlo? Nějakým zvonkovým vrtítkem s membránkou?

          1. Vypadalo to jako parni stroj naruby. Pistek na ojnicce, ktera byla pohanena jednim z ozubenych kol (bylo tam nekolik ozubenych kolecek, jeden motorek a mechanicke prepinani ozubem ocas/cerpadlo), takze ten pistek se pohyboval jak ve strikacce, dva kulickove ventily a to bylo cele. Tim padem to vystrikovalo podle otaceni toho ozubeneho kolecka.

  4. Jsou tady nějací právníci?
    Mám dotaz, když mám normálně nemovitost opatřenou plotem kolem dokola a cizí děcka přelezou bez mého vědomí plot a začnou si hrát na mém pozemku bez mého vědomí (jsem třeba v práci). Kdo je odpovědný za zranění?
    Dosud se nic nestalo, protože si na ně pes už zvykl a nic jim neudělá, ale i tak bych to chtěl vědět dopředu až se něco stane.
    problém je, že s těma děckama od sousedů sem lezou i cizí děcka, které pes nezná rodičům jsem to vysvětloval a beze změny.

    1. Za cizi decka jsou zodpovedni cizi rodice, to predevsim. Zde je navic evidentni, ze je zde zabrana proti nechtenemu navstiveni. Tot muj nazor.

      1. Hlavně nikde neříkat, kdyby se něco stalo, že majitel pozemku a psa věděl, že tam ty děti někdy lezou. To by nemuselo dopadnout vůbec dobře, viz zdejší případy a o řidičích odsouzených za srážku s cyklistou, který tam neměl co dělat, „protože řidič věděl, že tam cyklisté občas jezdí nebo mohou jezdit a měl předvídat…. bla bla bla“ nebo u soudů se táhnoucí případy, kdy auto srazilo chodce mimo přechod a jak policie, tak státní zástupci i řada soudů dává vinu řidiči.

        1. Pred chvili jsem jel z Kolince a koukam, v protismeru v dalce dva pumpickari vedle sebe. Je jasne, ze ten jeden predjizdel toho druheho, protoze vedle sebe se prece jezdit nesmi. A protoze nahoda tomu chtela a prede mnou jelo pomalu auto, tak jsem ho take uplne stejne zacal predjizdet a na jeho urovni pak setrval. Tesne pred pumpickari jsem predjizdeni dokoncil. Mrknul jsem do zrcatka a jeden na mne neco maval, zrejme nejaky pumpickarsky pozdrav.

          1. Ty jsi fakt uzasnej borec. Caknoris se prave posral zarmutkem, ze je nekdo hustsi nez on. Vsichni te obdivujem. Co dalsiho skvelyho se ti dneska podarilo? Nestyd se a podel se.

            1. To vis ze jo a budes opisovat. Nene, nic takovyho, jen ja ja ja ja ja…. a ja!

              1. Stačíš si sám? :D (Olympic to hrál, Ulice tušim?)

    2. SkReT: Pokud museli překonat překážku, v tomto případě plot 1,8 metru, tak Vy za pokousání psem odpovědný nejste.

    3. Škoda způsobená zvířetem
      § 2933

      Způsobí-li škodu zvíře, nahradí ji jeho vlastník, ať již bylo pod jeho dohledem nebo pod dohledem osoby, které vlastník zvíře svěřil, anebo se zatoulalo nebo uprchlo. Osoba, které zvíře bylo svěřeno nebo která zvíře chová nebo jinak používá, nahradí škodu způsobenou zvířetem společně a nerozdílně s vlastníkem.

      Takže pokud jim něco udělá váš pes tak jste v podstatě v prdeli a nahradíte vzniklou škodu (pokud se teda bude někdo chtít soudit). Jelikož dle výše uvedeného paragrafu nesete objektivní odpovědnost za škodu, kterou váš pes způsobí, bez dalšího.
      Zákonodárce byl v této oblasti navíc poměrně inventivní, takže této odpovědnosti se nejde zprostit, je tedy úplně jedno jestli máte třímetrový plot s ostnatým drátem a třicet cedulí „pozor pes“ apod.

      Vlastnit zvíře je potom z hlediska odpovědnosti horší než vlastnit auto, protože u auta se dá té odpovědnosti zprostit, viz níže.

      Škoda z provozu dopravních prostředků
      § 2927

      (1) Kdo provozuje dopravu, nahradí škodu vyvolanou zvláštní povahou tohoto provozu. Stejnou povinnost má i jiný provozovatel vozidla, plavidla nebo letadla, ledaže je takový dopravní prostředek poháněn lidskou silou.

      (2) Povinnosti nahradit škodu se nemůže provozovatel zprostit, byla-li škoda způsobena okolnostmi, které mají původ v provozu. Jinak se zprostí, prokáže-li, že škodě nemohl zabránit ani při vynaložení veškerého úsilí, které lze požadovat.

      1. §2933 se mi moc nezda,protoze vubec neresi zpusob,jakym se poskozeny ke zvireti dostal. Pak bychom mohli dovodit, ze zlodej, ktery rozmlatil dvere domu, znicil alarm, zastrelil majitele domu (chovatele), prekonal pancerove dvere sekyrou, za nimi rozbil terarium a byl pokousan koralovcem, musi byt pozustalymi odskodnen v plne vysi.

        Trochu ulet, ne? To uz jsme v USA?

        1. Zdravím, ano neřeší a to právě proto, že jde o objektivní odpovědnost tedy odpovědnost za následek a v takovém případě se vůbec neřeší, jak k tomu následku došlo, jestli byl úmysl, nedbalost apod.
          Osobně se domnívám, že zrovna v tomto případě jsme na tom hůř než v USA.

          A ANO je to evidentně úlet, bohužel úlet zákonodárce a bohužel platné právo. Osobně jsem se nesetkal s nikým kdo by § 2933 nebyl poměrně dost překvapen či ho snad považoval za správný.

          V podstatě jediná obrana co mě napadá je § 2 odst. 3 Výklad a použití právního předpisu nesmí být v rozporu s dobrými mravy a nesmí vést ke krutosti nebo bezohlednosti urážející obyčejné lidské cítění.

          Ve vašem případě by pozůstalí byli pravděpodobně náhrady škody ušetřeni, v případě předřečníkova psa bych na to moc nevsázel. Nicméně pokud začneme argumentovat dobrými mravy tak je vždy nutno dodat, že soud má v takovém případě volné pole a tedy se určitě dočkáme nějakých velmi kreativních výkladů práva.

          1. Thomikh: Objektivní odpovědnost za následky trestných činů narušitele Vašeho pozemku skutečně nemáte. Je zřejmé nade vší pochybnost, že pokud by narušitel nezákonně nepřekonal překážku plot, nikdy by k pokousání nedošlo.

      2. Dival jsem se do NOZ a pokud to psravne chapu, tak §2935 resi situaci, kdy se ke zvireti nekdo dostane nasilim a tim padem muze byt majitel z obliga, pokud soud posoudi to zabezpeceni jako dostatecne.

        1. Mno ne úplně přesně.

          § 2935

          (1) Odňala-li třetí osoba svémocně zvíře vlastníku nebo osobě, které vlastník zvíře svěřil, nahradí třetí osoba škodu způsobenou zvířetem sama, prokáže-li vlastník nebo osoba, které vlastník zvíře svěřil, že odnětí nemohli rozumně zabránit; jinak společně a nerozdílně s nimi.

          (2) Kdo zvíře svémocně odňal, nemůže se zprostit povinnosti k náhradě.

          § 2935 tedy pracuje s tím, že Vám to zvíře někdo odejme, tedy de facto s dokonanou krádeží, resp. ta třetí osoba to zvíře musí mít ve své moci (což dává „jistým“ způsobem smysl), pokud tato situace nenastane tak § 2935 nemůžete vůbec použít.

          Tedy ve Vašem příkladu, pokud toho korálovce ten zloděj už nedrží v ruce, tak se na odpovědnosti vlastníka nic nemění. Pokud toho korálovce odnese a ten pak někoho uštkne, pak odpovídá zloděj (pokud byl dobře zabezpečen, jinak odpovídáte vlastník společně se zlodějem).
          Pokud někdo ukradne předřečníkova psa, pak si myslím, že bude odpovídat on společně se zlodějem. Což je podle mě teda taky dost úlet.

          Jinak jen pro úplnost, to co tady píšu je můj právní názor, stoprocentně se najde někdo, kdo to bude vykládat odlišně aneb „Pokud se v jedné místnosti sejdou tři právníci, budou mít na jeden problém minimálně čtyři různé právní názory.“

          1. Ja samozrejme chapu, ze ten paragraf je, jako obvykle, pasqil. V honbe za postihovanim zlych pejsku kousajicich po uteku deti v kocarku z toho vyslo tohle. Nicmene, cetl jsem dnes par vykladu na webu, samozrejme vsichni pravnici se zcela vyhli variante, kdy nekdo vleze pres plot do zahrady se psem, nicmene ve dvou pripadech jsem cetl zdurazneni, ze jde o situaci, kdy chovateli zvire utece, nebo kdy on zvire nezvladne (pokousany rodinny prislusnik ve stejnem dome). Takze z toho vyplynulo, ze v pripade umyslneho vniknuti na pozemek, kde je nutne prekonat (otazka je mira, samozrejme) prekazku, ktera jinak byla vzdy dostacujici pro bezpecnych chov zvirete, se cely problem zrejme dostava do jine roviny. Pod co ale v tom okamziku spada, nemam samozrejme paru a protoze se mi toto zatim nestalo, tak se tomu vic venovat nechci.

          2. Celkem očividně se to vztahuje na případy, kdy zvíře poškodí něco mimo pozemek majitele (hlavně dyž třeba uteče a udělá někde rambajs). Zatím ještě snad ani místní bolševičtní soudci nejsou tak dementní, aby to vykládali natvrdku doslovně, bez uvážení kontextu a hentoho zájmu zákonoserce a veřejnosti.

      3. Thomikh: Škoda způsobená zvířetem se samozřejmě nevztahuje na osoby jednající protiprávně dle § 178 odst (2), týká se i oploceného pozemku kolem domu.

        1. § 178 jakého zákona? V NOZ je pod tím fúze právnických osob.

          1. SkReT: Trestní zákoník č. 40/2009 Sb. aktuální znění.

            1. Můžete mi vysvětlit jak to chcete ohnout na osobu jednající protiprávně zodpovědnost za pokousání psem? Z té věty to vůbec nevyplývá.

              § 178
              Porušování domovní svobody

              (2) Odnětím svobody na šest měsíců až tři léta bude pachatel potrestán, užije-li při činu uvedeném v odstavci 1 násilí nebo pohrůžky bezprostředního násilí nebo překoná-li překážku, jejímž účelem je zabránit vniknutí.

  5. Koukam, ze produkce Abrexu je s kazdym novym modelem horsi… Forman se taky moc nepovedl a navic zacala pokulhavat kvalita kompletace. Za ty penize by clovek cekal trochu jinou uroven.

    1. Nejde u tých zberateľských vecí o to, že to uchovávaš v pôvodnom obale s vidinou predaja o pol storočia s neskutočným ziskom? Takže aké otváranie a skúmanie modelu a porovnávanie s predlohou či sťažnosti na kvalitu vyhotovenia či dokonca kompletácie? Pekne nechať zabalené a na kvalitu sral pes….

    2. U Abrexu mě sere jejich arogance. Ptal jsem se u nich e-mailem, zda mají v úmyslu uvést do výroby model Škody Garde / Rapid 135, když už tedy vyrábí Š110R. Nenamáhali se ani poslat takové ty copy-paste marketingové poděkování za zájem o jejich výrobky. Holt nejsem perspektivní zákazník, tak nejsem zajímavý.

      1. EDIT: Tak beru zpět, zrovna jsem si všiml, že mají rapida v měřítku 1:43 zrovna v barevném provedení, které má můj Rapid. Ale ta cena, to je tedy palba…

      2. Jojo, ja se zas ptal na dalsi varianty Felicie – delaji jen hatchback predfacelift a pickup stokrat jinak.. za odpoved jim to nestalo. Starsi modely je, zda se, moc nezajimaji. Zato nove maji ve vsech variantach.

        Jinak jsem ted koukal na virt, kde je tema venovane modelum – a aby z tech par lidi, co tam pisou, jeden model prisel bez rezervy a druhy s pomichanymi disky, za 700kc? Aspon tu vystupni kontrolu by nemuseli tak flakat…

        1. Papi: jako než to z kontejneru co přijel z Amstru zabalí do krabice zákazníkovi? To přece po baliči za minimální mzdu nemůžete chtít. Nebo jste myslel „…by Číňani nemuseli tak flákat…“?

          1. Proc by to nikdo po balici nemohl chtit? Kdyz uz si abrex hraje na kvalitniho vyrobce modelu skodovek, mel by se o tu kvalitu nejak postarat.

  6. Zajímavý tip. Díky za něj.

    Jinak produkce Abrexu je v posledních pár letech kvalitativně poměrně tragická a právě tím Rapidem tomu teď nasadili trnovou korunu. Od loňského roku, kdy na webu pustili foto, že 3D skenují auto ve studiu, aby z něj mohli udělat model a následně formu (a zadat bohužel lití v Číně), jsem se na něj třásl, až si ho budu moct koupit, neb jsem majitelem reálného a zrenovovaného Rapida 130. Když jsem viděl první fotky reálných modelů, co začaly lidem chodit domu, tak jsem se zhrozil a děkoval, že jsem si to nějak nepředobjednal.

    Nejsem velký sběratel, ale pár kousků mám. Naposled jsem si pořídil limitovanou edici hradního Superbu II i s vedle stojící postavičkou Zemana, kterou vytvořili k inauguraci a nástupu do úřadu. Sic to stálo poměrně dost peněz, tak se na to i dnes rád dívám, protože je to velmi hezky zpracované.

    1. Koncem osmdesátých let jsem v nějakém motoristickém plátku (asi SM) četl rozhovor s modelářem, který vyráběl modely českých veteránů. Odlévání z pryskyřice, série do sto kousků. V Čechách se to koupit nedalo, všechna produkce šla do zahraničí jako špičkové modely (a trhali mu ruce…), tady se dalo k modelu přijít jen výměnou.
      A ten pán zcela jednoznačně tvrdil, že pokud má model vypadat dobře a ne jako hračka, není možné dodržet proporce originálního auta. Že to prostě při zmenšování takhle nefunguje. Musí se tu milimetr ubrat, tady půl druhého přidat, maličko upravit tuhle křivku… Možná tady bude problém s 3D skenem. Asi skutečně nestačí jen otrocky zmenšit. Asi se tomu musí dát něco navíc…

      1. Tomu bych samozřejmě i rozumněl, že to takhle může fungovat a tu a tam je potřeba něco lehce změnit. Ale důležité je to lehce. A modely Rapidů (pravostranné i levostranné varianty) na sobě nesou opravdu poměrně dost podivných věcí, někdy ani moc autentických a „dílenské zpracování“ je za tu cenu prostě hrozné. Doporučuji si projet toto vlákno, je tam o tom sepsáno řádků dost i s názornými fotkami modelů…
        https://skoda-virt.cz/cz/forum/skodovky/40061-abrex-a-model-s120/

      2. Někdy v sedmdesátkách nebo začátku osmdesátek jsem to také četl – výrobce (nevím už kdo) psal, že pokud by došlo k prostému zmenšení, auto bychom v modelu nepoznali.
        Že se musí některé prvky zdůraznit-zvětšit.

        1. tuším že se tomu říká dílčí měřítko. Poprvý jsem na to narazil coby kluk v nějaký komoušský knížce pro mládež z 50. let*, kde si parta uvědomělých mládežníků chtěla na zahradě postavit model nějakýho slavnýho rusáckýho vodního díla a zjistili, že při zamýšlený délce modelu asi 10 metrů by jim výška hráze vyšla asi na půl centimetru a propustě a zdymadla by museli hledat s lupou.

          *tenkrát na chatě dlouho pršelo a všechno ostatní už jsem měl přečtený snad stokrát.

      3. Já jsem něco podobného četl v Ábíčku, kde se psalo o návrhu plastikových modelů letadel, následné tvorbě forem (žhavá novinka bylo negativní rytí u OEZ Letohrad) atd. Na fotkách byl (mimo jiné) dřevěný model Wellingtonu.

        1. Jo, u kitů se to hlavně probíralo v souvislosti s paneláží a nýtováním. Mě u těch modelů veteránů ale hlavně překvapilo, že ten chlapík otevřeně tvrdil, že upravuje proporce a navíc to vyznělo, že nějakou bulharskou konstantou – nedá se napsat jinak, než že podle citu. Tedy dělal to, co bych já považoval za těžce nemodelový postup. Odchylky byly drobné – i když tedy v měřítku 1:43, nebo v nějakém podobném to dělal, je milimetr hodně – ale byly tam a byly tam záměrně.

      4. Co jsem koukal na fotky, tak u Rapida dela podivne proporce to, ze cerna linka kolem bocniho okna ve dverich je na skle misto na horni hrane dveri. Ale na skutecnem aute je na dverich. To pak na takhle malem modelu udela velky rozdil v proporcich.

        Nechapu ale, proc je cely model tuzersky snizeny. Obri mezera mezi prednim blatnikem se da povazovat za poznavaci znameni tehlech skodovek, ale Abrex to z nejakeho duvodu zarovnal a zadni kola tim padem zarazil do podbehu

        1. Příčinou kol zapadlých do blatníku je technologické zjednodušení, kdy osy kol jsou přibližně v rovině platformy podvozku. Reálná Š742 je však kvůli specifické konstrukci náprav (ze 60. let) měla o něco níž.

          BTW existuje Škoda Garde od firmy DeAgostini, pro kterou ji vyrobila forma IST/IXO. Garde se dalo koupit jako součást sešitů Legendární automobily v každé trafice asi za polovinu ceny modelu od Abrexu. Tam je to vyřešeno jiným ojebem, opticky mnohem přijatelnějším – autíčko má nepatrně větší kola a osy kol posunuté lehce pod úroveň platformy. I problém s tlustou střechou je vyřešen. Easy as fuck :)

          1. Potom je ale zajimave, ze u Skody 120 to meli spravne. Celkove me zarazi, ze nevyuzili podobnosti modelu, zrovna ta platforma by sla vyuzit – tim spis, kdyz zadni napravu na Rapidu nemaji nijak naznacenou.

  7. Já tyhle debilní hračky nesnášel už tehdy. Plast nhusně opracovanej, dizajn jak prase. Nebo ty plechový krámy autíčka lisovaný jedním kopytem. Hnus. Nebylo nad poctivýho železnýho angličáka s otevíracíma dveřma, nebo železnici. Ještě autodráha ušla.

  8. Děkuji autorovi za zajímavý tip na návštěvu, určitě se tam zastavíme. Bohužel ale nedisponuji žádným synem. Kámoš, co s námi jezdí na dovču, má syna ve věku 11 let a ten se mu vyloženě vydařil. Fascinují ho veškeré retro stroje,auta, autobusy, traktory, kola, motorky. Díky značné podporě otce vlastní a renovuje již několik motorek Jawa, ČZ, Simson a bicykly české výroby. Fascinujího Japan car do roku 1995.
    Letošní dovolená v Maďarsku se vlastně točila, kolem vyhledávání zajímavých strojů. Kluk nás táhl k nějakému zemědělci, co vlastní traktor a náklaďák Csepel a nějaký prastarý lodní dieselový 16- válec.Sháněli jsme provozuschopný kloubový autobus Ikarus kvůli projíždce.Byli jsme nuceni obdivovat kdesi na parkovišti vůz Iž pickup v pokročilém stádiu rozkladu. Pátrali jsme po provozuschopných exemplářích Maruti 800.Dále jsme byli nuceni provozovat rekreační cyklistiku. Co by člověk neudělal pro děti. Naštěstí kluk by na moderní kolo nesedl, zakládá si na skládačce ESKA, takže pro nás dříve narozené pumpičáře jedině dobře.
    Dovoluji si také přispět zajímavým místem speciálně pro D-Fense :-) muzeum kol Boskovštejn nedaleko Znojma, muzeum motocyklů Lesná u Znojma a motocyklové muzeum Sigmundsherberg u Retzu v Rakousku. Pro příznivce ledničkového porna stojí za to navštívit KLOBÁSOVÝ RÁJ v Pavlicích.

    1. ono, clovek obcas narazi na pekna muzea i docela nahodou kdyz ho to zavane nekam do vesnice s 500 obyvateli kousek od Kolina a pri pokusu najit na google neco na zahnani nudy ho to posle do baraku za rohem na paradni sbirku motorek a traktoru :) https://www.muzeumradovesnice.cz/

  9. Přesně jak píše autor i já jsem při nedávné návštěvě doslova padl na prdel. Bylo tam vše s čím jsem si jako kluk hrál a na co jsem už i zapomněl. V sekci sovětských hraček jsem dokonce našel vesmírné vozítko které mi v pětaosmdesátém dovezla babička z dovolené na Krymu :)
    Dcera si to holt musela vytrpět, měla za to slíbenou horkou čokoládu :) Jen je zajímavé že byla s echt pravou šlehačkou. Expozice je opravdu pro tatínky a ne pro děti.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017