Múví: The Kchór

Featured Image

Filmový zážitek z TV Nova, na který se nezapomene.

Předesílám, že jsem neviděl celý.

Podle mojí přítelkyně to začalo takhle: zemský jádro se přestalo točit. To vyvolalo různé potíže na zemském povrchu, který je pro účely filmu redukován na Spojené státy severoamerické. EMG erupce se bohužel nedaly svést na nějakého ideového nepřítele a vyřešit vojenskou okupací jeho země za účelem instalace demokracie. U.S vláda se tak rozhodla použít osvědčený recept na všechny problémy, a to sice atomovou bombu. Ta se k jádru dopraví speciální sondou, odpálí, asi jako když chcete vykouřit krtka (= vyhnat ho kouřem) a dáte mu do díry doutnák, a po výbuchu dodá jádru energii sbalenou na cesty. Je nám to všem jasný?

Ta sonda byla něco jako vrták. Jenže takovejhle vrták neviděla ještě ani Eva Aichmajerová, byl hrozně dlouhej, tvrdej a navíc ještě ze speciálního ultramateriálu s přídavkem komplexního multiminerálu, takže byl až o 8000,374% pevnější než běžné vrtáky. Tímto vrtákem se právě měli prokopat k zemskému jádru. Vrták byl pozoruhodné zařízení. F šedý metle, s trubínou vole a totálně na hlínách. Zajímavý je, že horninu, kterou před sebou odhrabe, netransportuje nikam ven. Pro případ, že by narazil na překážku z ještě optimálnějšího optiminerálu, má lejzr vole pyčo a k tomu všemu anatomické sedačky, které připomínají potahy s nápisem TypeR k dostání v Globusu za 399,-. Celé to pohání atomový reaktor s červeným íčkem a je to naprosto vykůlovaná věc. Je samozřejmě úplně vycpaný elektronikou, značková muzika, navigace a samozřejmě klimoška je fzákladu. Posádka se kouká ven hypersklem, aby jí pod zemí něco zajímavého neuteklo.

Přítelkyně říkala ještě něco v tom smyslu, že na začátku filmu přistála Hillary Swank s raketoplánem do kanálu. Od té doby, co jsem viděl couvat  Kuchtovou s favoritem, mi nečiní problém představit si přistání s raketoplánem do kanálu, ani s jumbo-jetem do láhve. Tento bravurní pilotní kousek způsobil, že byla jmenována velitelem posádky (Hillary, nikoli Kuchtová) toho vrtáku. Multikulturní posádku dále posádku první vědec, říkejme mu třeba Ken, druhý vědec poněkud aristokratického vzezření (říkejme mu dále Lobkowicz) a v rámci rasové vyváženosti intelektuální černoch zvaný Brazz.

Přišel jsem k televizi už když byl vrták zahrabaný u jádra. Zřejmě se mezitím stal nějaký problém, možná výpadek váhy vzduchu, ale nebylo možné odpálit atomové bomby najednou. Ve vrtáku byl vestavěn počítač se simulačním sw, který produkoval opakovaně hlášku „scenario failed“ a maloval různé psycho obrazce, ze kterých by duněl i F.X.Doležal. Když počítač už asi popáté ohlásí vadné scenário, rozhodnou se to oba vědci po něm přepočítat. Použijí na to formulku, že moment se rovná R krát M. Je hned vidět, že se jedná o prvotřídní fyziky. Pořád to ale nějak není ono a tak se pokusí opustit newtonovské pojetí a násobit moment objemem. Moment by jim tak vycházel například v Nm na litr. Celá vědecká debata připomíná rozhovor dvou vidláků o chiptuningu. Nakonec se to rozhodnou udělat takto: když odpálí bomby s definovaným zpožděním, vznikne rezonance rázových vln a scenario bude completed. Samozřejmě že to nepopíšou takhle, oba vědci spolu musí komunikovat tak, aby jim rozuměl i divák TV Nova nebo nějaký zaoceánský hamburgerožrout, takže nám to přiblíží na příkladu kol na hladině rybníka.

Nahoře v řídícím štábu dochází ke konfliktu. Velitelem celé akce je nějaký generál, který vypadá jako utahaný starý gigolo. Kvůli zachování rasové a gender rovnováhy konzultuje veškerá rozhodnutí s černošskou generálkou, která je zmalovaná jako stará kurva. Generál shledá, že mise vrtáku asi nebude právě úspěšná a vydá rozkaz k odpálení superzbraně zvané Destiny do zemského jádra. Jeho kolegyně nesouhlasí. Po krátké výměně názorů mu oznámí, že na něj podá stížnost k ministru obrany na formuláři F43B, což je vzhledem k odpálení zemského jádra skutečně adekvátní postih.

Krátce nahlédneme do centrály zbraně Destiny. Vypadá jako vytržená stolička nebo spíš jako obrovská zapalovací svíčka Bosch, ta varianta s okrajovým zápalem, zasunutá do chladící věže Temelína. V ultramoderním řídícím sále sedí rasově a gender vyrovnaní operátoři a mají před sebou zelené monochrom obrazovky, jako se dodávaly k počítači PMD. Destiny potřebuje ke svému odpalu spoustu energie, kterou bere nikoli z tatranek, ale z veřejné sítě a její stav se vizualizuje na sloupcovém grafu. Zasáhne však hacker zvaný Krysa a po několika hackerských útocích se mu podaří přihlásit na graficky výborně propracované uživatelské rozhraní zbraně Destiny, kde nastaví power na off a je to. Operátoři u zelených obrazovek jsou z toho celý vyndaný a místo aby to nastavili na on, začnou zmateně pobíhat.

Mezitím se na povrchu odehraje naprostá doom scéna, kdy se v důsledku EMG poruchy začne vařit mořská voda a rozteče se most, jako by byl ze zmrzliny. Chcípnou ryby, lidi a policajti (v tomto pořadí). Řídící štáb se znepokojením pozoruje, jak se celé západní pobřeží ocitá v chaosu.

Posádka vrtostroje to nakonec vymyslí tak, že přemístí atomové bomby do jednotlivých sekcí vrtáku a ty odpojí i s nimi. Bomby jsou klasické konstrukce, jaká se v Hollywood bomb works používá standardně, tzn. kovový válec s velkým přehledným displejem, na kterém se zobrazuje veličina TTB (time to boom). Ken upustí omylem atomovou bombu na podlahu, zatváří se provinile a řekne Lobkowiczovi „promiň“. Ukáže se, že vrták má konstrukční vadu – poslední sekci lze odpojit pouze zevnitř. Brazz k tomu hned ukáže prezentaci v Powerpointu. Hledá se dobrovolník, který vystoupí do volného prostředí (pochopte to, jak chcete), provede odpojení poslední sekce a sám tam s ní zůstane. Venku je teplota 5000°C, speciální nehořlavé obleky z vitacalu vydrží jen 2500°C, vypadá to tedy, že se tady někdo bude obětovat pro Spojené státy. Nakonec se toho chopí afroamerický hrdina a dokonce se mu to i přes problémy s oblekem povede. Po odpojení koncové sekce míní Hillary za kniplem dostat afroamerického hrdinu ven, ale její dva vědečtí společníci jí řeknou, aby to nechala bejt a tak má chudák Brazz smůlu a někam se vypaří. Dále až do konce zůstane posádka rasově nevyrovnaná.

Postupně odpojí vrták všechny sekce podobně jako se rozpadá tasemnice. U jedné sekce dojde ke komplikaci – Hillary prudce zakličkuje a bomba uvězní Lobkowicze. Proč tam Lobkowicz zůstal, nevím, možná kvůli tomu, aby nastala gender rovnováha. Ještě stačí Kenovi říct, že exploze nebude dostatečná, že je třeba tam přihodit tři kila plutonia, aby to mělo šmak. Ken tedy odpojí sekci s Lobkowiczem a vydá se pro plutonium do reaktoru, který pohání celý vrták. Vypne reaktor (víte jak se vypíná reaktor? Tím knoflíkem vepředu jako vaše mikrovlnka.) a i když mu komplikuje pořád život hláška, že teplota reaktoru je příliš velká, popadne palivovou tyč rukama v rukavicích a uhání s ní do poslední sekce. Trochu ho pálí, tak si to všelijak přehazuje, jako když nese horký párek.

TTB = 0 a hezky to bouchne. Hillary se na Kena naštěstí nezlobí, že jim odpojil zdroj energie. Prostě tam jen tak leží, platí daně a čekají na smrt, jak se od řádného občana očekává. Je zajímavé, že energii na pohon nemají, ale na chlazení stroje ano, takže jim těch 5000°C venku ani moc nevadí. Ken dostane nápad: využít vnější teplo k pohonu stroje. Přivaří kabely, které původně vedly z reaktoru, na stěnu vrtostroje. Stroj se rozeběhne a může se jet domů. Ty pyčo.

Stroj se vyhrabe na oceánské dno. Odtud je zachrání U.S.Navy. Polohu stroje identifikuje podle pohybu velryb.  Hillary cosi naznačuje, že za to všechno mohl nějaký tajný vládní experiment. Tak s Kenem naočkují Krysu, aby to všechno rozhodil po netu. Krysa má zřejmě nějaké pochybnosti o stavu demokracie a svobody slova ve své vlasti, takže tak učiní z internetové kavárny maskován kloboukem a černými brýlemi.

Demokracie zvítězila. Jádro se roztočilo.

Divák dostal další přímý zásah neurodegenerátorem.

 


 16.07.2006 D-FENS

12345 (64x známkováno, průměr: 1,88 z 5)
4 397x přečteno
Updatováno: 28.11.2015 — 0:06
D-FENS © 2017