Můj život s DPF filtrem – jsem green ECO

Featured Image

Mám Zafiru B 1.9 CDTi 100k r.v. 2010. Když jsem jí kupoval už byli na trhu modely s 1.7 CDTI. Všude v letácích bylo u 1.7 psáno DPF filtr. Ta 1.9ka stála v autosalonu, a v popisu DPF nikde. Hurá tak do toho půjdu a užiju si to, než nám čtvrtá říše nařídí filtry pevných částic i na kotle na tuhá paliva.

Samozřejmě proběhla liposukce ceny, protože nový model 1.7 CDTi je nový lepší moderní více Green Eco a taky downsizovaný (výrobce ušetří na matrošu a prodá vám to za stejnou cenu).
Po pár dnech ježdění se najednou zvedla spotřeba – eurosaze se zapálily a ejhle mám v 1.9ce DPF filtr taky. Co se dá dělat, když je to pro ekologii, přispěji rád i já.

Nebudu popisovat EKO výdobytky DPF filtru, ale jen uvedu pár příkladů z praxe, jak to funguje z pohledu usera.

Jízda do kurvatska, 870km palubní PC ukazuje 5,4l/100 před dojezdem do cíle. K moři je to jen 30km a spustí se známý hukot, okamžitá spotřeba leze o 5l na sto nahoru, na volnoběh při stání ukazuje ne 1,1l/hod ale 5,5l/hod. 4km před cílem proběhne regenerace do konce a palubní PC ukazuje 5,9l/100km!

Nemusím být nositel Nobelovy ceny za ekonomii, abych si spočítal, že regenerace mě stála 3,5l nafty, přepočteno na papírky z eurorotaček = 5EUR.

Jízda na víkend, zapálení zpravidla proběhne při cestě domů z víkendu, cesta 50km, zpravidla 6km před dojezdem domů. Regenerace se nemá přerušit, ředí se tím olej naftou, ničí DPF filtr, takže ještě jedno kolečko po městském okruhu, naštěstí ustanovení vyhlášky z minulého režimu „řidič nesmí obtěžovat zbytečným popojížděním po obci“ bylo zrušeno.  Deset zbytečných kilásků navíc, a filtr pevných částic je zachráněn.

Spotřebovali se zase 3l nafty abychom se zbavili 300g sazí! Do ovzduší jsem vypustil 8,1 kg CO2! Tuto hodnotu jsem si vycucal z prstu, neboť jsem se nikde nedočetl, kolik se do filtru pevných částic vejde sazí, pokud zaplněn na 100%.  Zde je link, kde se píše kolik turbodehet vyprodukuje sazí při svém provozu „moderní motory se vstřikováním common rail bez filtru vyprodukují při ujetí 80 000 km v průměru cca 3 kg sazí. Pokud je týž motor vybaven filtrem, na stejné vzdálenosti vypustí méně než 100 g!“

Takže těch sazí jsem zachránil asi méně, jen spotřeba mi zůstala.

Takže mám v autě filtr za 40tisíc, což je nějaká porézní hmota zalitá do obalu od výfuku u toho jsou dvě čilda a je dražší než turbodmychalo!
Celé mi to připomíná Solarokocourkov, kdy fotovoltailcký panel 280 Wp stál dvacet osm tyček a dnes se dá koupi za 5 a to vám ještě každý rád sleví. Jen na DPF filtry nejsou dotace, ale vlastně stejně to nakonec cálujeme sami z našeho.
 


02.05.2013 Spectrum
 
 

12345 (4x známkováno, průměr: 4,00 z 5)
722x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:53
D-FENS © 2017