Můj názor na studentské stávky za klima

Featured Image

Ahoj lidi, zúčastnil jsem se studentské stávky za klima před Úřadem městské části Praha 4. Začátek byl smutný. Studenty ovládal zástupce pořadatele pan Malina, který jim přikázal, aby odešli z mého záběru.

V souladu s GDPR jsem mimochodem rozmazal obličeje studentů a nezveřejňuji nahranou diskusi s nimi. Demonstraci jsem nijak nenarušoval, přišel jsem diskutovat s vlastním transparentem, kde upozorňuji na možnost zneužití klima stávek. Pan Malina byl tak nervózní, že na mě zavolal policii. Městská policie konstatovala, že se ničeho protiprávního nedopouštím a po jejím příjezdu mě v podstatě chránila před verbálními útoky pana Maliny.



Nakonec jsme skvěle podiskutovali se studenty, na které jsem si udělal jednoznačně pozitivní názor. Jsou to chytří lidé, kteří chtějí altruisticky pomoct Zemi. Jedna mantra, kterou jim vtloukají do hlavy mě přece vyděsila: musíme něco dělat pro klima, my sami nevíme co a řeknou nám to tedy odborníci, vědci, co máme dělat. A to je přesně okamžik, kdy studenti vyzývají, aby za ně rozhodovali odborníci. Znamená to ztrátu občanské suverenity. Za organizací Fridays for future se skrývá nová snaha zavést uhlíkovou daň (carbon tax). Zjednodušeně budete platit pětistovku, tisícovku měsíčně za to, že dýcháte, topíte, jezdíte autem a létáte letadlem. Další průšvih pro společnost jsou plošné zákazy individuální motorové dopravy, tedy automobilů. Studenti na základě požadavků organizace požadují omezení automobilové dopravy. Přesně to, před čím varuji: zakážou spalovací motory a nechají neekologické elektromobily, jejichž uhlíková stopa při výrobě a následném provozu je vlivem složitější bateriové technologie a ztrátám v elektrické přenosové soustavě vyšší, než úsporná auta se spalovacím motorem. Přitom již v roce 2014 jsem založil iniciativu MHD zdarma mhdzdarma.cz , která by zajistila zavedením bezplatné hromadné dopravy ve městech okamžité snížení inidividuální automobilové dopravy o 30% dle dosavadních zkušeností jak v Česku (Frýdek-Místek), tak v zahraničí.

Beru na sebe osobní odpovědnost za změny: lidská civilizace pomocí emisí zvyšuje teplotu v životním prostředí maximálně o desetiny stupně Celsia. Odstraňování osobní automobilové dopravy tak bude mít stejný efekt jako úspora vzniklá rozříznutím kolečka toaletního papíru na polovinu a vytvořením dvou úzkých koleček toaletního papíru. Statisticky ušetříme až polovinu použitého toaletního papíru. Ve skutečnosti budeme muset k zadnici přikládat více proužků úzkého papíru a co je hlavní, brzo budeme mít na prstech zbytky exkrementů. A ve výsledku ušetříme 5 Kč za druhé kolečko. Za měsíc tato úspora při spotřebě 3 kolečka na osobu činí skvělých 7,50 Kč. Odečtěte diskomfort a zvýšenou spotřebu vody a mýdla na umytí rukou od výkalů a jsme zhruba na nule.

Stejně tak odstranění individuální motorové dopravy povede k diskomfortu v dopravě, obrovským časovým ztrátám jednotlivců a naopak způsobí navýšení hromadné dopravy a s tím související úpravy měst. Vedlejším efektem bude zvýšená agresivita lidí, kteří se budou povinně přepravovat v MHD, vlacích, dálkových autobusech.

Na druhé straně studentům nedochází hlavní důvod klimatické změny. Tím je naprosto idiotský přístup společnosti ke krajině. Odstraněním lesů, lučin, mokřadů, říčních meandrů, postupnou totální zástavbou krajiny a sváděním dešťové vody do dešťové kanalizace snižujeme schopnost krajiny zadržet vodu. Změnou lesní krajiny na step dochází ke zvýšení teploty klidně o několik stupňů Celsia a betonová výheň kombinace paneláků, rozpálených asfaltových střech a asfaltových chodníků dokáže bez problémů zvednout teplotu o 10 stupňů Celsia.

Příklady podobně idiotského přístupu ke krajině můžeme vidět na Sahaře v Africe. V době antického Egypta a sousedního království Numídie se jednalo o obilnici Světa a ještě před tím zde byly rozsáhlé lesy. A nemusíme překračovat kontinent. Stačí se podívat do následujících námořních velmocí na jejich vyprahlá skalnatá pobřeží: Řecko, Turecko, Albánie, Černá hora, Chorvatsko, Španělsko, Portugalsko. Tam všude byly lesy a příjemné přímořské klima. Dokud lidé nepřišli a nevykáceli všechny lesy. Krajina ztratila schopnost zadržovat vodu a dnes je vyprahlou pouští, zkuste si prohlédnout centrální oblasti Španělska kolem hlavního města Madridu. Přes oceán můžeme zajít do Mexika a na jih USA, kde neuvážená těžba a vypalování lesů ještě za dob indiánských civilizací vedla ke vzniku pouští.

Jaká je cesta z klimatické změny? Namísto demonstrací začít sázet stromy. V říjnu 2018 jsem se stal zastupitelem městské části Praha 11 a od té doby bylo na můj návrh vysázeno 240 stromů na území naší městské části.

Namísto zákazů automobilů MHD zdarma. Namísto klima stávek by studenti mohli každý pátek vyrazit do ulic měst, obcí nebo do přírody za město a vysadit tam pár nových stromků. Příroda by byla hned hezčí. Fridays for future má vynikající příležitost být užitečná: může začít z právního hlediska vyřizovat výsadbu nových stromů, aby všechno bylo se souhlasem vlastníka pozemku.

Vyslyší mou výzvu? Příště sse mnou vyrazte všichni na klima stávku a pojďme naši výzvu studentům vysvětlit. Uleví se lesům, přírodě, i motoristům.


10.06.2019

Bc. Robert Vašíček

zastupitel MČ Praha 11


Související články:


12345 (287x známkováno, průměr: 1,29 z 5)
15 300x přečteno
Updatováno: 12.6.2019 — 23:29
D-FENS © 2017