Motorkáři aneb Who is who

Featured Image

Po silnicích i mimo ně se u nás pohybuje kromě automobilistů také zvláštní skupina lidí kterým se obecně říká motorkáři (hovada, dárci orgánů; doplň dle vlastního názoru).

Přestože by to měla být skupina na vymření, vždyť už soudruh prezident Zápotocký, když vládním usnesením zlikvidoval vývoj v JAWĚ, prohlásil že do komunismu přece nepojedeme na motocyklech, stále se tito podivíni (dinosauři?) na cestách objevují. Automobilisté je nenávidí protože jsou rychlejší, obratnější a při zácpě (silniční  pochopitelně) kličkují a mizí. Nepřítele je nutno poznat a proto jsem se pokusil provést základní rozdělení do skupin které nám dovolí tyto identifikovat a následně vyhladit. Zaměřil jsem se na silniční poddruh a zatím se mi podařilo spolehlivě rozpoznat tyto dvě skupiny.

POZOROVACÍ STANOVIŠTĚ: silniční závodní okruh

ČAS POZOROVÁNÍ: volné jízdy pro veřejnost

Skupina jedna:  HUSŤÁCI

Vnějším znakem je zpravidla černé odění s nášivkami a nápisy Harley-Davidson v neuvěřitelných místech a počtech (sedm je tak slabší průměr). Jezdí VŽDY A JEDINĚ na motocyklu H-D v nějaké individuální úpravě od firem jako Highway Hawk, Screaming Eagle (no ano, já vím, ale ty firmy se tak skutečně jmenují) nebo Arlen Ness. Motor je upraven výměnou prakticky všech dílů včetně válců a hlav a objem je zvětšen na hranici dvou litrů. Rám bývá zachován ale výměna za jiný není výjimkou. Celý motocykl je snížen a prodloužen takže jméno jako například Viper je nádherné nomen omen. Na motocyklu je také velmi mnoho obrázků lebek, kostí a kostiček,nahých žen,vetřelců,plamenů, vždy podle nevkusu majitele (k vidění je například Casper, ten bílý duch).

Zvukový dojem motoru na volnoběh je doslova zemětřesný a žárovky vypadávají z patic, ručičky z přístrojů a plomby ze zubů. Brutální výkon přesahující sto koní je ale pilotům těchto strojů celkem k ničemu. Jezdit se dá pouze rovně, jestli vůbec, protože tyto stroje posunuly význam slova jízdní vlastnosti do úplně jiné dimenze. Účelem těchto stylových strojů je postávání před motorkářskou hospodou a ke kratičkým jízdám za doprovodu hluku jako když spojenci bombardovali Drážďany, který možná lahodí místním kráskám (také možná dělostřelcům) ale šokuje pokojné občany.

Na závodní trati se tito lidé a stroje vyskytují velmi zřídka. Hust´áci sice nejezdí na rejži ani nemají šikmý voči (jak často zdůraznují ti nejpravější z nich), obdiv okolí jim ale velmi lichotí. Na okruhu se ale chovají překvapivě tiše až zamlkle. I přes machizmus a hypertrofované sebevědomí jim dochází, že sem zapadají jako lokomotiva do drogerie.

Je to myslím dobré pro všechny zúčastněné. Pravý husťák psychicky neunese že ho předjel jiný motorkář na tzv. rejži (navíc v hodnotě 20 až 30%  ceny jeho kladiva z Milwaukee) a spáchá pravou americkou rituální sebevraždu, tj, udušení big-macem. Ostatní se zase vyhnou pádu když si smíchy nenaprskají do hledí přilby a neztratí orientaci při pohledu na hus´taka který projíždí obloukem s elegancí bulharského kloubového autobusu.

Skupina dvě: MASÉŘI

Spolehlivým znakem této skupiny je přilba Arai Corsair (cca 800 ?) a kombinézy DAINESSE Titanium (cca 2000 ? ) s panensky netknutými kolenními slidery. Pokud se sejdou v počtu dva a více začnou hlučně probírat převodové poměry ve svých strojích, výhody a zápory progresivního tlumení a někdy dokonce míchání tlumičových olejů, porovnávat pneumatiky Dunlop Sport-max 208 GP s Mitas universál a řízeni palivové mapy Dynojet power commanderu za pomocí Nokia 6210. Mobil je jediný nástroj kterému alespoň trochu rozumí, ale nevzpomínám si že by některý operátor nabízel tyto služby (ani v akci). Používají nejdražší a nejvýkonnější stroje libovolné značky které nesmi být starší šesti měsíců a koupené na „lízačku“. Masérův stroj poznáme spolehlivě podle pneumatik sjetých pouze ve středu (ve středu pneumatiky, nezaměňovat se středečními volnými jízdami na Brněnském okruhu). Na trati se s nimi setkáme v podstatě čtyřikrát. Na startu, když dostávají první a někdy i druhé kolo a pak u bufetu. Tam se probírají pojmy jako drifting, highsider a jiné které masér zaslechl při přenosu z GP na Prima a chce se těmi novými slovíčky pochlubit.Výskyt masérů má bohužel vzrůstající tendenci a do jejich dokonalého světa se chce dostat stále více příslušníku jiných skupin o kterých se hodlám zmínit příště jestli-že o to bude zájem.


31.12.2004 fazzko
(via D-FENS)
 
 

12345 (1x hodnoceno, průměr: 1,00 z 5)
246x přečteno
Updatováno: 28.11.2015 — 0:08
D-FENS © 2017