Money, Money, Money…

Featured Image

Pro mě kultovní song od skupiny Pink Floyd má trochu hořký nádech. Ne kvůli hudbě, textu, klipu…. Kvůli penězům samotným. Peníze se dnes zvrtly v cosi „samozřejmého“, kdejaký nýmand se ohání statisícovými částkami, a člověk má pocit, že rostou na stromě.

Přítelkyně končí ve státní správě. Ministerstvo, kde je zaměstnaná, dává absolventům při nástupu smouvu na dobu určitou. Alespoň ten odbor kde pracuje. Má to výhodu – pokud se chcete zbavit pracovníka, stačí si počkat až mu vyprší smlouva, nemusíte mu platit odstupné a stát je spokojený.

Nastala otázka hledání práce. A spolu s tím kolik si říct při nástupu. Já mám střední školu s maturitou, 2 jazyky a 10 let praxe v dopravě a logistice. Když jsem si hledal práci, tak sem frflal že se mi nechce nastupovat za 24 brutto, a že bych si počkal na obvyklých 28-30 brutto. Přítelkyně mě málem vykostila, protože státní správa platí člověka s vysokoškolským vzděláním tak mizerně, že by se chtělo jednomu brečet. Při nástupu do státní správy se hrubá mzda pro vysokoškoláka pohybuje kolem 16 tisíc brutto, ale i méně, viz platové třídy:

To je hnus, co? Pak se divte zkorumpovaným úředníkům, že si přilepší, když je k tomu stávající systém vede. Kdekoli na západ od hranic je práce ve státní správě prestižní záležitost s vysokým, nebo alespoň přiměřeným ohodnocením, nikoliv zde. Zde je poctivý státní úředník chudý jak ta příslovečná kostelní myš. Přitom by stačilo adekvátně je ohodnotit, a věřím tomu že by se snížil počet potřebných lidí – kvalitně ohodnocený zaměstnanec má větší přínos, než 2-3 mizerně placení.

Celkově je naše kotlinka zdeformovaná a možná už zdegenerovaná. Když se budete bavit o penězích, všichni se vztekají že nejsou. Peníze jsou, pouze jsou soustředěny v rukách malé skupiny lidí.

Příklad:
Realitní makléřská společnost. 12 lidí – 1 šéf, 1 asistentka, 10 prodejců. Každý prodejce měsíčně prodá 1 dům, řádově za 10 milionů.Provize je cca 400 tisíc korun za prodej. (Beze srandy, kamarád prodával dům přes Maxima reality, chtěl cenu 15 milionů a realitka ho prodávala za 15 750 000, tzn si přirazili 750 000kč). Nakonec neprodal.

Počítejte se mnou: 10 prodejců = 4 000 000 Kč měsíčně = 48 milionu ročně. Mámo, bude na Lambo a Oktávku.

I když odečtěte daň, telefony, výplaty, náklady a všechno, je to pořád zatracenej balík. Pro šéfa, kterej může mít nedostudovanou základku.

Pokud jsou lidi ochotní platit tyhle provize, nechám je u toho. Ale co nemůžu vystat, je fakt, ze v naší zemičce může dělat makléře úplně každý, klidně cukrář, nebo kadeřnice, a tenhle typ lidi potom chodí domů za 40 – 50 tisíc měsíčně.  Lidé kteří melou pantem jak je stát sere a kdy by ho dokázali ošidit a obrat. Manažerský plat za poflakováni se na prohlídkách a občasné aktualizaci webových stránek. V Německu musíte na makléře studovat, je to profesionální obor. Zde nikoliv. Zednici a topiči, vítejte na palubě a běžte prodávat domy a byty.

Další případ je taková hypotéka. Co myslíte, kolik peněz z hypotéky určené na výstavbu / koupi / stavbu / rekonstrukci domu nebo bytu skončí v cihlách, barvě, střešních taškách atd? V tomhle kšeftu je spokojený každý kromě koncového zákazníka. To není fikce, to je realita.

Banka Vám půjčí 3 miliony. Máte je na 20 let a zaplatíte 6-7 milionů. Banka svoje dostane vždycky. Většina lidí ty 3 miliony vezme, převede je na účet developera nebo realitní společnosti, která se zabývá výstavbou. Ta z nich nemalou část uloupne, a zbytek pošle stavební firmě. Ta si část ponechá a zbytek rozdělí na materiál a řemeslníky. Klidně si troufnu říct že mezi 400-600 000  vyletí oknem. Jen provize za zprostředkování. Možná i více, pokud je investor svině a nezaplatí řemeslníkům. Běžná praxe.

Já nechci aby to vypadalo že těm lidem závidím – ne, nezávidím. Mě sere pouhý fakt, že lidi kteří studují, pracují a tvoří, se mají mnohdy podstatně hůř než kdekterý hovado který ani neumí pozdravit a formuláře na sociálku za něj vyplňuje pologramotnej pes spolu se sestrou.


Nějakou dobu sem se utěšoval že bude líp. Pak sem na to přišel, za dlouho, ale přišel – nebude líp. Dokud rodiče nezačnou vychovávat děti ke slušnosti, poctivosti a nějakým mravním zásadám, nebude tu líp. Dokud budou mít 17-18letý fracínkové jasnou vizi, že po škole půjdou podnikat a budou manažer, aniž by v sobě měli špetku životní zkušenosti a za sebou nějaký vývoj, nebude tu líp. Dokud budou žít v přesvědčení že když se jim někdo znelíbí, tak stačí poštvat právníka a když jsi šéf, že ho vyhodíš a zničíš.

Nebude tu líp, dokud tu budou politici kteří zcela vážně uvažují o zavedení výpovědi bez udání důvodu. Vzhledem k propracované zmrdologii, umíte si představit, že kdyby to přešlo do praxe a zmrd manažer by začal, vyzbrojen touto mocí, dosazovat na všechna místa svoje zmrdí kamarády? Když je dokázaný fakt, že každý zmrd v manažerské pozici vydrží tak dlouho, dokud pod ním vydrží schopní zaměstnanci? Dovedete si představit jak by to vypadalo v automobilce, kdyby tohle fungovalo?

Nebude tu líp, protože je normální neplatit faktury za služby. Zeptejte se dopravců, kolik jim firmy dluží. To je apokalypsa nepředstavitelných rozměrů. A přitom to všechno vzniká z faktu, že v Německu potřebují jíst jogurty od Olmy a my tu nutně potřebujeme Jogobellu od Zotta.

A na tom profituje paneláková špedice, novodobí gauneři, kteří koupí od zákazníka kšeft:

Vzdálenost 1100km
Cena 30000 Kč
Cena 27,27 Kč / km.

Tahle cena je dobrá, a do 25 Kč se dopravce vejde. 24 Kč je hraniční, nesmí se nic podělat. Co je pod, je málo a dopravce prodělává.

Dopravce shání práci a panelákový gauner mu jí prodá za 22-24 000Kč. Cena kolem 20-22 Kč / km. Ve většině případů to takhle dopadá. Můžete namítnout – nemá to brát. Jenže pokud takhle fungují všichni, nebo převážná většina – co potom? Dopravci kteří jezdí napřímo si svého zákazníka hýčkají a nikoho nového tam nepustí. Dostat práci ve výběrovém řízení je stále těžší, protože velcí dopravci jako CS Cargo, Air Hanzalík a spol. se dostanou všude pod cenou – nabízejí km sazbu třeba 18-19 Kč na km, která normálního smrtelníka položí.

Vejvar jako prase, 6-8 000 Kč za přeposlaný email a několik telefonů.  Mámo, bude báwo.

Teď si představte že denně prodá 10 kšeftů s provizí 5000 Kč. To mame 12 mio ročně. Stačí Vám na to počítač, internet, fax, tiskárna, mobil. Za rok máte zaplacenej barák, auto a vilu u moře. Za další dva roky už nemusíte hrábnout.

Nejlepší jsou na tom protipóly – gauner speditér nadává na dopravce jak jsou dopravci hamižný, dopravce se vzteká nad nenažranejma speditérama, ale systém latentně přežívá dál.

Takže máme na jedný straně vysmátýho panelákovýho speditéra, kterej se válí u bazénu a přemýšlí jak a koho orvat o další peníze, a na druhý straně servanýho strhanýho majitele firmy kterej počítá halíře a centy, kde se mu která trasa vyplatí víc. Majitele firmy, který ji vybudoval z ničeho, zaměstnal x lidí, vytvořil x pracovních příležitostí. A tohle vše dokáže postupně zničit jeden člověk, kterej postupně jako pijavice saje a saje, až organismus zkolabuje.

Kolaps obecně tu probíhá už dlouho, začal dávno před krizí a o tom kdy se projeví naplno můžeme jen spekulovat. A doufat že to přežijeme ve zdraví.


11.9.2009 Vincenzo

12345 (3x známkováno, průměr: 2,33 z 5)
184x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:59
D-FENS © 2017