Money Bank jsou k smíchu Vaše peníze: Aftermath - zpět na článek

Počet komentářů: 67

  1. No, je to sice pekne, ale v praxi to asi znamena, ze nekdo sprdnul baby na pobocce, at se na zakazniky tak nekaboni, prijmou penize a vydaji formular „35C-004“ s vyplnenou castkou a pak at zavolaji do centraly,, kde nekdo dostane misto pauzy na obed za ukol najit majitele penez.

    Jiste, lepsi, nez to bylo, ale nemyslim, si, ze to povede k obecnemu zlepseni sluzeb.

    Ovsem porad mnohem, mnohem lepsi, nez marmorovy palav KB v Brne na Svobodaku, kde pokud potrebujete k pokladne, cekate pul hodiny a pokladni se zatim vykecavaji spolu. Kdyz jsem si na to sel stezovat, srotil se okolo me dav nasranych zakazniku, kteri se pustili do nadavek tak vehementne, ze jsem se sam musel slecny na informacich zastavat. Nakonec mi pani manazerka sdelila, se pokladni se vlastne ani nemaji zakaznikum venovat, ze KB se snazi implementovat novy system omezeni pouzivani fyzickych pokladen a priority se presunuji k bezhotovostnimu styku. Tedy vlastne, ze fronty resit nebudou, nechteji je resit a planuji jeste vic pokladen rusit.

    1. *mramorovy palac

  2. Dostal jste prachy na sváču a někdo dostal zjebáno, protože jste došel k závěru, že vás neodstatečně zbožtil. Jo svět je určitě hned lepší místo.

  3. Chief Retail Officer je hodně vysoká pozice, v GE Money Bank (dnes Moneta) to býval člen tzv. Boardu, kde byli šéfové jednotlivých divizí banky. Retail je divizi obsluhují segment fyzických osob a drobných podnikatelů. V rámci divize je zařazeno odhadem 1500 zaměstnanců a patří pod ni všechny pobočky banky plus spousta pozic na centrále.
    Pokud jste se dostal takhle vysoko, tak usuzuji, že vaše stížnost nebyla jen tak shozena ze stolu. Přání lidí z této úrovně řízení firmy se většinou implementují do systémů/procesů velmi rychle.

  4. Takrikajic pohled z druhe strany (IT support pro banky).

    Procesne – naklady na vyrizeni vraceni tech cca 3000 Kc zpet na ucet tvori vicenaklady banky, pokud pripoctes sve nalezne a cenu prace – pravdepodobne jsi uspesne zamestnal 3 az 4 lidi na pul hodiny – kdy mohli delat neco jineho a zajiste uzitecnejsiho – tak si dovolim zaspekulovat, ze to pro banku byla vetsi ztrata, nez kdyby ty penize nekdo od bankomatu ukradl. Navic se u toho musi tvarit mile a prijemne, aby se aktivni blbci (bez urazky) mohli citit VIP a aby neutrpela povest a PR.

    Jelikoz to tak uplne nezvladli a netvarili se dostatecne mile a prijemne – a ty jsi to hned 2x rozmazl po webu, jsi udelal slusnou antireklamu bance, pricemz nejaci lidi, co s tim na 100% nemeli nic spolecneho, dostali kvuli tomu zjeba, systemem padajiciho hovna. Aneb svet je hned lepsi misto, ze ?

    Ad penize k smichu – opravdu velke investicni banky v zahranici zpravidla neresi transakce pod milion Euro pres ziveho operatora, ale pres automat (plechovou hubu napojenou na pocitac) aniz by se nad tim kdokoliv pohorsoval, abys byl takrikajic v obraze, jak tezky je v orovnanim s tim zivot nasich bank, ktere se zabyvaji privatni klientelou a pak je co chvili otravuje nejaky ozbrunda kvuli tisicovky Kc.

    Just FYI

    1. Vono to je těžký, na jednu stranu ano – máš pravdu v tom, že pro banku jsou to drobné pod rozlišovací schopností. Ale na druhou stranu – banky se tu tváří, jak jsou pro lidi, jak se zajímají o lidi a když máš nějaký drobný na účtě, tak tě pravidelně otravují, že by ti jejich finanční poradce rád poradil co s těmi penězi.

      Tak jak to teda doopravdy je? :-)

      Nicméně – realita situace je spíše taková, že běžná bankovní opice za přepážkou by prostě přijala peníze, vydala lejstro, usmála se a bylo by to hotový. Holt ve službách tady prostě máme mezeru a lidi, kteří se na tu pracovní dráhu dají, pořád nechápou, že když se na to dají, tak že budou s lidmi jednat a že dnes i malej zákazník zvládne udělat velkej bugr. Zlepšuje se to, o tom žádná, ale bude to ještě chvilku trvat.

      1. Je to jistá „móda“ strefovat se do bank a jejich zaměstnanců, každý „jouda“ má pocit že když posílá pár kaček na účet tak je VIP zákazník s nárokem na vše zdarma a k tomu se mu klanět, úsměvy, a díky. Zkuste si to na přepážce, chytráci! Jsem zvědavej jak dlouho vám to vydrží.

        1. Moje zkušenost: Dlouhé roky jsem na účtu měl téměř nulu (došla výplata, odešly platby, zbytek se vybral a utratil, došla další výplata a tak pořád dokola. Znáte to. Pak jsem prodal byt a než jsem za cca rok a půl koupil jiný byt, na účtu leželo něco málo přes mega. Čekal jsem, že mě začnou posílat letáčky, jak výhodně investovat, že mě přestanou posílat stupidní letáčky ve stylu „půjčte si od nás až 12 tisíc na cokoli“. Žádná změna. ŽÁDNÁ! Takže si nedělám iluze. Možná kdyby se na účtu objevilo 50 mega či víc, že by si toho někdo všiml. Ale spíš by se začal zajímat dřív berňák než banka. Nedělám si iluze.

      2. Já mám tedy dlouhodobě (jako že už skoro dvacet let) naprosto skvělé zkušenosti s „opicemi“ za přepážkou pobočky České Spořitelny v Mníšku. Jsou velice vstřícné, rády s čímkoli pomohou a cokoli zařídí, zatelefonují samy když je třeba atd.

        Je to jeden z hlavních důvodů, proč mám stále jeden z účtů v ČS.

  5. Francie strčila halvu pod gilotinu. Držme minutu ticha za padlou francii. v roce 2022 už nebude francie, ale chalifát. Ámen!

    1. Zas tak zle bych to neviděl.

      Mají přeci ropu zdarma z Lybie a tohle je holt drobný bakšiš…

      Nelíbí? Tak choďte pěšky nebo přesedlejte na kola.

  6. Ta historka je docela úsměvná když si uvědomíme, že banky si mohou tvořit peníze z ničeho v téměř neomezeném množství, na úkor vohnoutů kterým úspory žere před nosem tímto způsobená inflace. A taky periodické krize, při kterých nemovitosti a další majetky zadlužených optimistů mizí v kapsách bank. Ve srovnání s tím jsou nějaké tisícovky z bankomatu naprosto legrační.

    Myslím, že tuhle historku budou dávat k dobru na firemních večírcích managementu mezi tím, co budou šňupat koks ze zadků luxusních prostitutek.

    1. tohle neni uplne presne. Centralni banky samozrejme mohou tisknout penize z niceho(a taky to delaji a pokud to dela nekdo jiny, tak ho zavrou jako defraudanta). Konkretne ECB tiskne nicym nepodlozenych 200 miliard ecek mesicne a bez toho by uz davno ekonomika EU implodovala.
      Takhle sice neimploduje, ale zase tu mame krasnou inflaci, ktera pro tento rok vychazi na 6%, pokud se udrzi tempo z ledna-brezna (kdepak jsou ty kecy, jak bojujeme proti deflaci, ha ?).
      Pak tu mame bezne banky a pojistovny, ktere jsou mezi dvema mlynskymi kameny. Zaprve nesmi drzet cash, protoze je ECB drti zapornymi uroky, takze radeji ty penize pujci skoro bez uroku, nez aby je drzely v trezoru, na druhe strane jejich klienti jsou tak predluzeni (V ITALII JE AZ 40% OBJEMU PUJCEK VYSOCE RIZIKOVYCH NEBO ROVNOU NEDOBYTYCH), ze staci jen malinkaty otres a pujdou do krachu. V konecnem dusledku se kapital odleva z Evropy do USA, kde i pres problematicky dolar a problematickeho Trumpa panuji pro kapital (zatim) nejlepsi podminky, asi jako, ze ze vsech pajzlu v opustene ulici plne somraku, zlodeju a zharu je ten americky pajzl jeste nejlepsi.

      Nicmene (a rikam to asi po stopadesate), chytry kapital uz vi, ktera bije a ze ten domecek z karet uz dlouho nevydrzi.
      Samozrejme ze ti, co zaspekuluji tesne pred jeho padem vydelaji slusne prachy. Ale ti, co zaspekuluji o pul sekundy pozdeji prijdou o vsecko. Velke banky nikdy nezbankrotuji, podle zasady, ze zisky se privatizuji a ztraty se socializuji. Takze az spadne hovno do vetraku, centralni banky spusti hyperinflaci a zaroven zlikviduji hotovost a zavedou prisna pravidla pro omezeni vyberu z uctu, zaroven velke komercni banky dostanou financni injekce, zaroven velci spekulanti na burze dostanou okno, aby se zbravili svych rizikovych investic a teprve pak prijde na radu ta banda debilu, co maji v tomhle bankovnim systemu celozivotni uspory. Tj dolnich 99,99%, ktere oskubou jako hejly. Alternativa samozrejme je – utect do zlata, stribra, pro velke optimisty do zemedelske pudy … i kdyz podle me vam ji vyvlastni, ale co uz.
      Velky Kolaps uz zacina ukazovat svou tvar, mimochodem prvni priznaky se objevily , jen co Trump zacal „uradovat“.

      1. Tak už ten kolaps začíná? Já myslel, že to bylo loni v listopadu, pak v lednu, pak v březnu…

        1. Já myslím, že počátek kolapsu lze spatřovat už v WW I, od té doby to jen hrneme před sebou, problémy se kupí… a kdy to ráčilo ještě alespoň tak půlstoletí vydržet, bylo by to moc fajn.

          1. Tak uplny prapocatek lze spatrovat i u pestniho klinu a vzniku reci. A to uz prece jen nejaky ten patek je, takze uplne skepticky bych zase nebyl.

            1. Chyba se stala. Už dávno. To věděli dokonce i ti zatracení kluci socanští před bezmála sto lety: https://www.youtube.com/watch?v=suSWKv6twCU

              1. Ano, mile a davno uz (slysel-li jsem vubec) pod troskami pameti zasute.

    2. zrovna tuhle historku určite nie. majú lepšie historky o tom, ako ukradli miliardu za sekundu.

  7. ZRG1 má pravdu, jen v drobnostech se mýlí.

    Kolaps totiž už začal. A není to bodová událost jak si většina naivních myslí,
    ale spíše událost pásová. (A také má všechno svoji setrvačnost)
    Za jistý bod zvratu lze považovat jak https://cs.wikipedia.org/wiki/Bernard_Madoff
    vytuneloval NASDAQ v roce 2000. Tyto problémy se dovalily na ECB a Londýn v lednu 2009
    Krásným ukazatelem je index oceli. Je zajímavé, že některé ekonomiky dokonce v té krizi mírně rostly, krize nebyla všude,
    Irán, Indie /Rolex mumbai steel, Bebon China steel atd dokonce rostly,.. v strojírenství se to vždy projeví první.

    Takže posraté USA stáhly přes L. burzu i EU, která je primárně na ni silně navázána.
    (ačkoliv by i ten největší pitomec se včas napojil na středoasijské trhy)
    Co to udělalo – nejlépe ví pracující na jaře 2009…

    Ježto o tom samozřejmě není ani řeč, že by se EU odpojila od US/GB mrtvoly, naopak se snaží tuto mrtvolu nadále oživovat,
    proto máte platy jaké máte a Sígr byl pochválen)žádná krize tedy neskončila, ale jen to hrneme před sebou. Je to jako jízda po ledovci, trošku jsme se v tom sešupu otočili na záda a je vidět, že kdesi nahoře slunce svítí, takže fajn ne ?. Ale pád se nezastavil a dole čekají ostré balvany…

    Kdo by byl na pochybách, stačí nahlížení do katastru – pomalu každý druhý barák zástavní břemeno a stále to narůstá…

    Zatím se tedy většina může opalovat a kochat se krajinou při tom sešupu.
    Zatím.

    1. Tak oni hlavne ta data maji a maji paky (skrz tisk, neziskovkly, politiky, centralni banky a vojenskoprumyslovy komplex) tyhle veci ridit. Ukazalo se, ze zrnicko pisku v soukoli (Trump) vubec nic neznamena, uz ho semleli na prasek, i kdyz si to mozna debil Trump nepripousti. Kdepak je jeho zed proti imigraci ? Kdepak je jeho repeal Obamacare ? Kdepak je jeho danova reforma ?
      Drzi ho pri zdi, prezidentka USA nakonec neni Hittlary, ale je to Ivanka Hnupova, jejiz tupe srdce exmodelky blondynky rozhoduje o takovych vecech, jestli poslat na Syrii 60 Tomahawku, anebo ne.

      Takze on ten kolaps nebude ciste ekonomicky, bude vojensko/politicko/ekonomicky, i kdyby meli rict, ze za to muze Kim Cong Un a jeho izolacionovany rezim, ktery uz pres 40 let nikoho nenapadl. (da se toto tvrdit o USA ?)

      Rothschildi a spol jsou prilis mazani, aby se nechali identifikovat jako nepratele lidstva, nene, oni jsou nase hvezdu, za vsechno muze Severni Korea a Cina a Rusko a Syrie a globalni oteplovani a sobecke evropske obyvatelstvo, ktere nechce prijimat migracky a veskerou bidu sveta ze Subsaharske Afriky a vubec vsude tam, kde to Rothschlildi za poslednich 40 let vybombardovali.

      Takze den pred tim, nez se burza splasi a spadne o 70% dolu dopadnou americke bomby na Damasek a Iran a na Severni Koreu. Podle me otazka spise tydnu nez mesicu.
      Ale hrozne moc lidi bude hrozne moc prekvapenych, jak jinak. Hlavne, ze to k tomu smeruje uz minimalne 15 let, co debilni dement Bush Junior vyhlasil svoji (nebo spise Rothschildovu ?) „Osu zla“.

      Jeden by se divil, proc jsou v ose zla staty, kde jeste Rothschild nema centralni banku, proc tou osou zla treba neni Saudi nebo Katar.

      1. anebo Izrael :)

  8. Celá ekonomika – co je popsána v těch tlustých knihách – není nic jiného než podvod 1000x jinak.
    Částečné rezervy, řízení dluhu, čím víc bublin tím více pák, jenže pákové obchody zas generují bubliny,
    a tak to jde dokola, já si vezmu půjčku 1:100 i více, abych zobchodoval dluh, který někdo udělal aby si půjčil..
    V konečném efektu kdybych si těch 20 tun mědi chtěl nechat dovézt tak se zjistí, že ten X-krát zobchodovaný kamion je jen virtuální…

    Realita je ale jinde, my máme jen totálně pokřivený žebříček hodnot.
    Až budete mít hlad tak lze snadným výpočtem zjistit…:), že kýbl zlata = kýbl brambor, a možná že se to zlato nerovná ničemu.
    A co teprve když příjde žízeň…

    Není bohatý kdo hodně má, ale kdo málo potřebuje.
    Ne nadarmo se říká, že Rus s flaškou vodky v zemljance přežije všecko.
    Jim je to jedno, oni jsou zvyklí(historicky prověřeno), i ti ve městech a dřeva je v tajze dost.
    Ale až Američanovi dojde gasolin do roveru a nezaloguje se na FB?

    Apropos, Trump nebombarduje proto, že by byl blbej nebo chytrej.
    On bombarduje proto, že vlastní akcie těchto výrobních společností, to je celé.
    Čili mainstreem teď bude plný zpráv jak „konflikty eskalují“, protože prostě businessssss…

    ——————————————-
    Válka muší bejt, to mně žádnej nevymluví!

    1. že kýbl zlata = kýbl brambor .. tohle uz jsem slysel asi milionkrat, zajimave je, ze v historii to nikdy takhle nefungovalo. Ona je dost iluzrni predstava, ze clovek, ktery je schopen tvorit rezervy v radu desitek kilogramu zlata (kybl) je takove pako, ze si neumi vytvorit rezervy jidla, vody, leku, zbrani, streliva, ze neumi strilet , prebijet a nema lidi ve svem okoli, kteri ho respektuji atd.
      Nektere veci se asi nedaji ovlivnit, treba stari, ale jine veci se daji ovlivnit dost zasadne.
      Nejak jsem se nedoslechl treba pri prevratu n Ukrajine/Upadline, ze by tamni oligarchove se svymi soukromymi armadami a mafianskymi praktikami ala Kolomojskij utrpeli zmenou rezimu. Kradli a meli politicke ambice za Janukovyce a kradou a maji politicke ambice za Porosenka. A i kdyby zarvalo 99% obyvatel, to zbyvajici jedno procento, hned co se trochu otrepe a zacne tvorit prebytky bude potrebovat vzajemne obchodovat a ten vzajemny obchod asi nebude v bitcoinech, ani dolarech, ani muslickach, ani v kouscich platna ani ve vickach od coca coly, ale bude zcela urcite ve zlate a stribre.

      Uplne nejsrandovnejsi argument centralnich bank, ze na svete neni dost zlata, aby se v nem mohlo obchodovat.
      Jiste, ne pri soucasnem kurzu. Ale co trhu brani, aby cenu zlata zmenil v pomeru 1.000:1 nebo 10.000:1 nebo 100.000, az veskere papirove meny padnou a svet bude mit zoufalou potrebu univerzalne obchodovatelneho platidla bez rizika protistrany ?

      1. Zatím co situace chleba za zlatý šperk není až tak neobvyklá. Je pravda, že je to pořád lepší kurz, ale naznačuje, že za určité situace jde zlato dosti dolů.

        Ono mít zásoby všeho znamená,že máte možnost zůstat na místěj. Zlato je ceněno mimo jiné pro snadnou přepravitelnost, takže pokud musíte prchat, tak táhnete jednu či dvě zbraně (pokud se v té době za jejich držení například na místě nestříli), nějaké náboje, vodu max. na dny, jídlo když dobře na měsíc, ale ve zlatě můžete přenést hodnotu výdajů za roky. Pokud si udrží kurz.

        Jinak znám či zpostředkovaně pár lidí, co by si mohly koupit kilogramy zlata a většina z nich neuámí přebíjet, například, o cílené přípravě na katastrofu vím jen u jednoho z nich (a u jednoho, u nějž si nejsem jist, zda by to dotáhnul na kilogramy zlata.

        1. To je těžké, protože na druhou stranu když jsem dlouhodobě sledoval pohyb zlata, tak v případě rozpadu velkých států jako francie nebo německo (snaha odtržení Skotska od Británie je mi důkazem, že to možné je), mohou tyto státy rozpusit své zásoby, což brutálně zahýby s cenou zlata a to na co jste roky šetřili je prdeli.
          Ovšem pokud někdo má zlato za zlomek jeho nákupní ceny, (přemístěný z trezoru A do trezoru S (soukromého))Tak je to příjemný bonus ať už hodnota toho zlata klesne nebo ne.

        2. výhodou zlata je i to, že není potřeba o něj nějak zvlášť pečovat a že vydrží věčně a nezabírá skoro žádný místo. Zásoby žrádla je potřeba furt obměňovat protože mají omezenou trvanlivost a co zrovna příliš omezenou trvanlivost nemá (typicky sušené potraviny, suché plody a obilí) tak je poměrně náročný na skladování. Než plesnivý žrádlo to už je bezpečnější hladovět. A na roční zásoby žrádla pro čtyřčlenou rodinu aby pak měl člověk pomalu ještě jeden barák :)
          Zlato má pak tu nevýhodu, že se ho člověk nenažere, takže v případě krize je potřeba počítat s příslušnou inflací typu zlatý prsten za pikslu sádla a pytel brambor.
          V případě opravdu velkého průseru – TEOTWAWKI – je pak zlato celkem k hovnu, protože v postapo světě nemá žádné praktické využití.

          1. Zlato právěže zabírá docela hodně místa a je dost těžké. Pokud dojde na lámání chleba a budete muset utíkat před nějakým velkým průserem pěšky, moc velkou hodnotu ve zlatě si s sebou nevezmete (protože k nutným věcem jako zásoby střeliva, vody, zdravotních prostředků apod. přidat už jen blbých pár deka je docela problém).

            Blbá věc samozřejmě je, že cokoli, co má lepší „hustotu hodnoty“, je enormně kulturně závislé (i oproti zlatu, jehož hodnota sama o sobě je kulturně závislá poměrně dost). Ještě tak poměrně nejlepší jsou vysoké bankovnky v měnách relativně stabilních států, jež katastrofa nepostihla — existují-li takové. Ne-li, je to problém, který nemá v zásadě žádné dobré řešení…

            Poznámka: jakmile se kultura postapa dostane na takovou úroveň, aby existovali lidé, již budou stát o (a budou si moci dovolit) šperky — a na to bohatě stačí kmenová kultura se zpovykovanou milenkou náčelníka :) — zlato zase hodnotu začne nabírat.

            1. Diamanty?

                1. Pri letmem pohledu do vylohy klenotnictvi mi prislo, ze obchodnik s diamanty ma na tom kaminku asi takovy zisk, jako ropny sejk na litru pohonnych hmot v me nadrzi. Ano, teoreticky je to vytezene z hloubky nekde v zemi tretiho sveta a prodane na zapadni trhy s vysokou pridanou hodnotou, jde si na tom pri dostatecnem ovladnuti trhu namastit kapsu, ale drtiva vetsina te ceny je pridana az pote, co to uz davno ten obchodnik prodal. Videl jsem zajimavy zasnubni prstynek. Zlute zlato blize nespecifikovane ryzosti s diamantem – malym, velmi krive vybrousenym, s kazy viditelnymi uz pres sklo, barvy slabe hnedozlute. Takovy ten kousek, se kterym pracuji sklenari. Cena prstynku? 50 000 korun. A to bylo male klenotnictvi v obdchodnim dome. Na lepsi ulici v nejakem fancy meste, treba ve Vidni, by cena jiste sla pres mnoho tisic ojr.

            2. Tak rozhodne zabere min mista tuna zlata nez tuna obili.

  9. Samozřejmě záleží na rozsahu případné krize.
    UK už své hovno do větráku má, ale to že tam fungují oligarchové jako privátní decentralizované řízení určitých oblastí,
    fungují jen díky toho, že vnější svět zatím tuto krizi všude nemá. A že tedy oni mají slušnou podporu zvenčí.

    Můžeme říct, že válka v Evropě je, jen bojiště zatím není pod našimy okny…
    Ale v případě krize skutečně globální, přestávají zlaté standardy platit, protože žrádlo musí nejprve vyrůst na poli nebo v chlívku
    ( co když nebudou kapacity )a přežije oligarcha sice dobře ozbrojen, ale jen když včas zlaté standardy vymění za ty bramborové…
    Zajímavým platidlem se za války stává tabák, to může být vyhodná investice pro preppers, otázka jestli vám to nezplesniví…
    Jinak komodity rozhodují, voda, jídlo, sůl, cukr, mouka, uhlí, petrolej, nafta, střelivo, ale pokud nebudou, tak co he?

    Ostatně celkové disponibilní zásoby jsou velice malé (cca na 20 – 40 dní) a čím větší město tím větší problém až se vysere zásobování…
    Zkuste si představit Prahu měsíc bez pitné vody. ???
    A je po debatě.

    1. Fun fact: CR ma strategicke zasoby potravin zhruba na 1 den:

      http://archiv.ihned.cz/c1-65387150-zasoby-jidla-vydrzi-cesku-stale-na-neco-malo-pres-den-stat-ma-stale-problem-ziskat-nouzove-potraviny

      I kdyz establishment hodi pres palubu vsechny vesnice do 50 tis. obyvatel a ve velkych mestech zavedou tvrdy pridelovy system, je i tech 20 dni hodne optimisticky odhad.

      1. V případě velkého průšvihu je celkem fuk, co bude nebo nebude dělat establishment; podstatné je, kdo a jak se o sebe dokáže postarat sám.

        V tomto směru mají samozřejmě vesnice obrovskou přirozenou výhodu proti městům.

        Nicméně stojí asi za zmínku, že ve válkách na Balkáně se i ve městech dalo relativně přežít a exodus ven byl menší, než by se dalo čekat — někde koloval text (prý) sepsaný jedním takovým přeživším, teď se mi bohužel narychlo nedaří najít odkaz :/ Dával docela smysl, mezi na-první-pohled-možná-ne-zcela-samozřejmé věci patřilo to, že enormně cennou komoditou byly obyčejné zapalovače.

          1. Někde jsem četl vcelku smysl dávající rozbor. Psal ho nějaký chorvatský voják asi na úrovni našeho četaře.
            Jeho výstupem bylo takové širší konstatování, že si v rámci dramatizace a hlavně čtivosti celého příběhu dotyčný jogurt spoustu věcí jednoduše vymyslel, že události nebyly zdaleka tak dramatické, případně se ani z nějakého důvodu nemohly stát tak, jak popisuje. Jsem sice voják, ale neprošel jsem válkou – nicméně, jako vojákovi se mi po argumentaci toho rozebírajícího už také zdály mnohé situace poněkud přestřelené.
            Například ta, kdy ve dne, při cestě za výměnným obchodem či získávání něčeho, bylo nutné prakticky kličkovat mezi neustálými sprškami kulek z hlavní odstřelovačů a zběhlých vojáků, trvale operujících někde ve vyšších patrech baráků velkého města.
            Co by tam ti odstřelovači celé týdny asi tak pili, žrali a kam by třeba chodili srát, na to vyprávějící nějak moc nemyslel. Tak třeba je možné, že by se jich na jednom fleku třeba střídalo deset, co já vím – ale nějak mi pořád uniká jednak smysl toho počínání a je mi také divné, ža by nějaké stálejší hnízdo odstřelovačů někdo za týden kompletně nevykouřil třeba podpálením celého baráku – ve válce je přece možno beztrestně dělat věci, během míru jinak trestné – nebo se pletu?
            Stejně tak mi úplně nebylo jasné, jakým způsobem přepouštěl butan z velké láhve do prázdných zapalovačů. Ono to samozřejmě lze, už jsem to mnohokrát dělal, ale příslušně vybaven lahvičkou tekutého plynu se sadou všelijakých nástavců, pinzetou, kleštičkami atd. a stejně se mi nepovedlo mnoho hezkých, ale spodem neplnitelných zapalovačů naplnit „horem“, ani po povolení regulační trysky až na hranu těsnosti.
            Prostě opačným směrem nechtělo projít ani hovno, všecko pod tlakem lítalo bokem. Asi tam byl nějaký primitivní zpětný ventilek či co já vím. Poměr úspěšnosti byl tak tři-čtyři z deseti, víc ne a spotřeboval jsem při tomto počínání většinu plynu z bombičky na různé netěsnosti, než na naplnění zapalovače. Rozhodně si to nedovedu dost dobře představit za válečných poměrů a z velké PB lahve.
            Celý ten obchod se zapalovači za jídlo ve velkém městě se mi zdá dost ulítlý – ale přiznávám, že nevím, jak bych se za skutečné války choval já.

          2. Já jsem si cestu v rozpadu vybral a připravil dle vzor Onoda (jsem ten co (vám vykupuje) si zakopává po různu rýži) Je pro vás asi moc antizahrádkářská, antidomkařská, antiměstská http://www.knihycz.cz/images/photos/16108_2.jpg

        1. ad: V tomto směru mají samozřejmě vesnice obrovskou přirozenou výhodu proti městům.

          Jo? A jakou? Resp. na jak dlouho? Miluju tyhle „samozřejmosti“, „přirozený výhody“ a vůbec iluze a nesmysly všeho druhu.
          Že živí budou závidět mrtvým, tak na to vemte jed! Všechno už tu bylo…

          1. Každý má vlastní zahradu, kde může pod růžemi (jimž to navíc dodá živin) pohřbívat nežádoucí návštěvníky. Ve městě to můžete akorát tak vyhazovat z okna na ulici, ale to se Vám brzy vymstí.

            1. ad: ocs 29.4.2017 v 20:08

              Sorry, ale měl jsem Vás za chytřejšího. Chytřejšího, co do hloubky a důvtipu. Až přijde opravdu na lámání chleba, vidím všechny ty „vlastníky zahrad“. Ani pomodlit se nestihnou. Opakuji: všechno už tu bylo…

              1. Jeee, dobri holubi se vraceji … :-D

                1. Samozřejmě (copyright ocs). Lojzíku, Augiášovy chlévy, sračky a hovna, to je moje..:-))

                  1. A vis, ze ti verim?

                    1. Lojzíku, věřím že mi věříš, ale pak mi taky současně věř, že je mi to šuma fuk.

                      A přece já se domnívám, můj milý, že by bylo lépe, aby má lyra byla rozladěna a falešně hrála a aby falešně zpíval sbor, který bych řídil, a aby celý svět se mnou nesouhlasil a mluvil opačné věci, nežli já sám jediný byl se sebou v nesouladu a sobě odporoval.(Platón, Gorgias)

        2. ad: V případě velkého průšvihu je celkem fuk, co bude nebo nebude dělat establishment; podstatné je, kdo a jak se o sebe dokáže postarat sám.

          Jo? A jak? Jak, když VŠICHNI jsme na „jedné lodi“? Což je holý fakt a SKUTEČNOST.

          ps: A prosím ušetřete mě (+ nás kriticky myslících) těch svých „samozřejností“ (rozumějte: iluzí a bludů), jsou jen ve vaší hlavě a k hovnu. Realita je jinde.

      2. Nevěděl jsem, že jsem takový optimista…

        Ano, nepůjde-li elektřina, nepůjde ani plyn…a z lidí se do týdne stanou zvířata bez zábran,
        to psal jakýsi Argentinec na svém webu a ti tam maj s krizema rozsáhlé zkušenosti…

        Dnes je většina měn podložena jen důvěrou jejích uživatelů… proto nějaký výser je čím dál pravděpodobnější.
        Také lidí přibylo, kolik bylo obyvatelstva na Zemi v 1985 (což není zas tak dávno) a kolik je dnes ?

        Celkově to „funguje“ tak, že „optimalizací“ zisku se snižují náklady a platy drží u huby, a tím pádem
        se spotřeba neroztáčí, zůstává konstantní, nebo i klesá, a zisk končí u jednotlivců, není plošně distribuován,
        a z těch co by spotřebu měli táhnout se stávají minimalisti…http://www.becomingminimalist.com/

        Což je pro ekonomiku jako pouštění žilou Mozartovi:

        „Oh Maestro, vy jste nějaký bledý, dáme litřík, se vám uleví“
        …oh oh je vám špatně ?, ještě litřík pustíme, co se dá dělat…“
        …………tak ještě jeden………
        ………………………………
        ………………………..a sakra !

        1. ad: nepůjde-li elektřina, nepůjde ani plyn…a z lidí se do týdne stanou zvířata bez zábran,

          Tak na to – z lidí se do týdne stanou zvířata bez zábran – bych vsadil krk! Ne proto, že bych si to přál, ale proto, že už to tady (historie) bylo v nesčetně podobách.

        2. Hmm, ta stranka Becoming Minimalist je dost podobna dlouhodobejsimu trendu, ktery znam pod nazvem Voluntary Simplicity. V tomto pripade ale nejde uplne o hromadeni zbytecnych kramu ci jineho majetku. VS je spis o tom, ze lidi co maji kvuli globalizaci hloubeji do kapsy radeji kupuji jednodussi vyrobky, u kterych predpokladaji, ze i dele vydrzi. Jako typicky priklad VS se udavaji auta – kdyz se v hypermodernich pretechnizovanych pekacich vysere neco v elektrice, byva zpravidla oprava draha. Naproti tomu plechovku, ve ktere krome ECU skoro zadna elektronika neni, dokaze opravit kdejaka garazovka.

          Zvlastne v USA se toto dale prolina s tim, ze mladsi generace uz nepotrebuji mit nablyskane auto a novy dum na 30-letou hypoteku, aby byli IN. Mladsi generace zije spise Ksichtoknihou, Twitterem, Instagramem a jinymi antisocialnimi online sluzbami. Vetsina z nich skonci u toho, ze si kvuli nim koupi nabuseny smartphone nebo tablet. A kdyz kupuji byt, tak jim staci kralikarna, ale musi mit ultra-rychle pripojeni.

          Po pravde receno tento ustup nezrizeneho materialniho konzumu nevidim jako nutne spatnou vec. I kdyz ono je to asi jedno, protoze tzv. Zapadni civilizace viditelne upada uz vice nez 120 let a behem nekolika dekad se bud uplne rozpadne, nebo ji skoupi Cinani.

          1. Ono na tom „zjednodušování“ je, vidím to sám na sobě. Bydlím v něčem, co by movitější mohl označit jako psí boudu (zděná chata s obytnou plochou 80 m2), ale já tu mám vše, co potřebuju ke svému komfortu. Je tu garáž s dílnou, sklep, mám tu bydlení s krbem a podkrovím, celé se to díky výměníku ÚT na kamnech dá vytopit za pár polínek, vodu mám svou, stojí to na mém pozemku… jediné, na čem jsem závislý, je hovnocuc, co čas od času vyveze septik a dodavatel elektřiny. Mám tu pevné připojení k Internetu přes LTE, takže od světa odříznutý nejsem. Pro případ výpadku sítí tu mám knihovnu a čtenářský koutek. Celé to tu je tak akorát velké na to, aby se to dalo snadno udržovat a přitom to nabídlo ještě pohodlné bydlení. Na dopravu tu mám jednoduché a robustní auto, se kterým nemusím úplně řešit, že cesta v zimě je zapadaná sněhem nebo že musím po poli, protože na příjezdovou cestu spadl strom. Že to nemá elektricky ovládaná okna nebo klimu? No a? Tak stáhnu okénko kličkou a nemusím řešit každoroční náplň klimy, údržbu kompresoru, tohleto a támhleto… Hodně věcí si musím udělat sám, ale není to až tak fysicky namáhavé a baví mě to. Najednou jsem zjistil, že mi vlastně nechybí hromada věcí, kterou jsem ve městě považoval za nutnost. A jako bonus tu mám nádhernou přírodu hned za okny a pohodu, jakou jsem ve městě nikdy neměl.

            1. Zakladni otazka zni – je tam krom knihovny i modelova zeleznice?

              1. Pro případ výpadku sítí samozřejmě na páru!

                1. Coz je take odpovedi na otazku, kterou si jiste klade kazdy enviromentalista – co az lidstvo spotrebuje posledni zbytek fosilnich paliv, co pak? To je oblibeny omyl, lidstvo tato paliva ve skutecnosti nespotrebuje, protoze CzechDave jeste bude mit zasobu uhelne drti a bude poctive prikladat lopatkou pod kotlik – lopatku v primerene velikosti urcite ma nejaky ucastnik teto orgie – https://www.hobbylinc.com/model-power-rail-road-workers-unpainted-72-ho-scale-model-railroad-figure-5790 – treba ten nahore skoro vpravo.

                  1. Modelová železnice se ke mně domů už nevejde, ledaže bych si postavil železnici zahradní :). Mám tu i svah, na kterém v zimě za dobrých sněhových podmínek provozuji asi nejkratší privátní sjezdovku ve střední Evropě a na kterém by se dal zřídit model zubačky, na zahradě by se dala postavit modelová lokálka a na parkovišti pod Chajdou pak nákladové nádraží a depo :). Tam už by se funkční a párou poháněné modely parních lokomotiv daly využít.

                    Jinak ne že bych byl paranoik, ale když vidím současný vývoj v Evropě, myslím, že mít domek, který lze v případě nouze provozovat nezávisle na externích dodavatelích energií (nebo jej na takový režim poměrně rychle převést) je spíše výhoda. Studna spolu s jímkou na dešťovou vodu znamená jistotu, že nějaká voda bude vždy k disposici, vařit mohu na kamnech na dřevo, která mají plotýnku. Jednoduchý a naprosto blbůvzorný teplovodní výměník, umístěný na kouřovodu hned na výstupu z kamen a samotíží napájející ústřední topení v podkroví, dokáže spolu s kamny zajistit za pár polínek příjemné teplo v přízemí i podkroví i za silných mrazů – ověřeno během posledních dvou topných sezón. Kdyby vypadla elektřina, nic se neděje – voda do WC se dá nabrat z jímky na dešťovku, energie pro čerpadlo studny se vždycky dá zajistit náhradním způsobem, i kdyby to měl být generátor poháněný stirlingem. Svítit se dá i petrolejkami nebo loučemi. Sklep je sekaný do skály, takže je v něm stálá teplota – ideální pro uskladnění potravinových konserv. Dílna dole v suterénu spolu s garáží mi umožňuje si provádět i větší opravy v suchu přímo pod domem. Suma sumárum – i při totálním blackoutu mi bude teplo, budu mít teplé jídlo a co pít, v čem se umýt / vyprat, kde si nouzově vypěstovat nějaké potraviny a kde si zajistit údržbu domu a techniky a budu mít postaráno o duševní vyžití. Nic víc nepotřebuji :).

            2. CzechDave – to kvituji, domkáři jsou jedni z mála co mohou úspěšně vyjebávat se systémem.
              Jenže systém to ví a státní regulační pazury jsou velmi mocné, nenažrané a dosáhnou všude.
              Viz kotlíkové revize a daně z nemovitostí.
              Ba dokonce už jsem slyšel zvěrstvo, že ti co mají malé výměry budou platit více, aby jaksi ehm, tento,
              byli doregulováni k větší spravedlnosti… bezúplatný a bezúhonný soudruh Kobliha to zařídí,
              tak jak zařídil zvěrstvo poscelování výměr pod jednotlivými domy ve spojených činžácích, je-li 5 vchodů,
              platí už se z výměry 5xN a ne jen jednoho vchod, tak jak tomu bylo dřív. Za poslední roky šel tenhle nájem o 550%
              nahoru, to pak není divu že Lex…Co je ale s podivem, že se najdou příznivci, kteří Bur. ještě dou volit,
              ve stylu „on, hodnej, udělá s neplatiči pořádek…a všichni na tom zbohatnem…“ Lidská blbost je ještě větší než vesmír.

              Co se týče prepperů a minimalistů, je v tom možná i jistá dávka bláznovstí, ale v životě by mně nenapadlo se jim smát, protože se jedná o pořádné pracovité a spolehlivé lidi, kterým není lhostejná budoucnost, což se o drtivé většině maločechů, buřtožroutů a vohnoutů nedá říct.

      3. Tak na druhou stranu, na mírový stav s válkou v nedohlednu jsou i jednodenní strategické zásoby velkorysé až až. Co by sis tak představoval, mít zakrechtovanou pětiletou úrodu? Kdo to má platit a kde se to má skladovat? Smysl má tak akorát držet zásoby paliv a plynu a pro případ průseru mít připravenej plán na rekvírování.

        1. Na úrovni státu žádné udržování žádných zásob nemá smysl. Nikdy a nijak.

          Samozřejmě, každý člověk/každá rodina, maximálně snad ještě každá obec, ale rozhodně v žádném případě ne výš, ať si udržuje zásoby přesně takové, jaké sami pro sebe za vhodné uznají.

          1. Hm, to mne to dava smysl docela jasny a zrejmy a prave ten je dost eklhaft.

            1. Ale to souhlas; já v rámci dané diskuse hovořil o, zhruba, „smyslu pro co nejlepší pravděpodobnost, že co nejvíce lidí s co nejmenšími problémy přežije ten či onen průser“. Jiné smysly… ehm, samozřejmě existují :(

              1. Zásoby organizované pro větší území (a pokud možno decentralizovaně rozložené) mají smysl a to pro případ, že část území je nutno překotně vyklidit nebo na něm působí něco, co zničí zásoby nebo znemožní jejich distribuci. Typicky válka, povodně, orkán, atd. Potom je snažší přesunout zásoby z míst, kde lze bez problémů organizovat jejich distribuci (např. mít vrtulníkovou základnu, ke které vedou cesty po suchu) nebo mít možnost zásoby přisunout k připrchlíkům.

                1. Ne, nemá — ne v tom „státním“ smyslu.

                  Jinak ale samozřejmě, je toto řešeno bezproblémově a zcela automaticky tím, že lidé z oblasti zasažené katastrofou, jejichž soukromé zásoby byly zničeny, si jednoduše nakoupí* od těch, kdo v oblastech katastrofou nezasažených mají zásoby vlastní, toho času momentálně nepotřebné.
                  ___
                  * Případná charita a dary se s tím samozřejmě nijak nevylučují, akorát v takovém případě pozor na zničující efekt obecného nezvedání cen čehokoli v místě katastrofy.

                  1. ad: Jinak ale samozřejmě…

                    Ocs, Vy na ty „samozřejmosti“ umřete..:-))) Říká Vám něco bída samozřejmosti, říká vám něco „tak to určitě“? → https://www.youtube.com/watch?v=9xoArki0yA4

                    __________________________________

                    V každé společnosti a každé době najdeme lidi, kterým je nepříjemné být za hlupáky. Nejde ani tak o vzdor vedený racionální úvahou, jako spíše o dar, chcete-li břemeno, lepšího vkusu. Rituály samozřejmosti počítají se sklonem většiny k prostřednosti a vlastně ani není jejich ambicí oslovit pochybovače. Těm je bída samozřejmosti zřejmá a jsou odsouzeni osaměle se prodírat všudypřítomným balastem k vlastním, atypickým a nesamozřejmým řešením. Především na míře nonkonformity a na tom, jak jsme moudří, závisí naše schopnost být v tomto světě svobodně sami za sebe a vyhýbat se nástrahám, které se tváří být příležitostmi. Svět ani lidstvo už dávno nelze zachránit, ale určitě je možné individuálně minimalizovat škody. Je k tomu třeba dvou věcí: nenechat ze sebe dělat blbce. A nedělat blbce z druhých, neboť to není slušné. (Ivan Hoffman)

                    1. Vy fungujete, koukám, na základě klíčových slov bez ohledu na kontext? Pravda, kdysi jsem psal (ještě v BASICu, to je let…) na přesně témže principu vlastní variantu notorické Elizy a fungovala až překvapivě dobře, ale stejně…

                    2. ad: koukám

                      Ano, koukáte, čumíte a nevidíte*, všiml jsem si. Nelze si nevšimnout a nevidět. „Jinak ale samozřejmě…“:-)))

                      * – A plní se na nich proroctví Izaiášovo: Budete stále poslouchat, a nepochopíte, ustavičně budete hledět a neuvidíte. (Matouš 13,14)

    2. On stačí pořádnej black-out. Ostatně Vámi zmiňovaná voda je do těch vodojemů na kopcích hnaná elektrickými čerpadly.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017