Mnichovská dohoda a Moskevský mír: Proč není lev jako lev - zpět na článek

Počet komentářů: 170

  1. Zbytečný článek. Opět se zde rozpoutá nelítostná bitva mezi znalci technických detailů českých zbraní a o možnosti české armády a obrany. O to: co by bylo kdyby.
    Je to pryč, dávno. Je to passé.
    Nelze vrátit čas.
    Bylo to prostě tak, stalo se, a nic se na tom již nedá vybudovat.
    Nás teď především zajímá (či mělo by zajímat) německé šmejdství v podobě EU, lhaní, pokrytectví, finanční expanze, dotace, manipulace, asociální smýšlení o obyčejných lidech, společnosti, národech.
    Dnes je potřebí se bránit. A jde to.
    Ale ne tak, že se budeme zabývat tím, kolik jsme měli koleček u tančíků v roce ´38.

    1. Ja to tak nevidim. Je dobre mit historicke vzory, protoze soucasna mladez ma dojem, ze jedini dva hrdinove na svete jsou a byli Batman a Spiderman. Ti starsi jeste jsou ochotni prijmout Johna McClane.

      Je potreba vedet, ze jsme neco umeli i potom, co se vsude rozmazava Hus, ktery byl sice fajn, ale tak dlouho sral cirkev, az vyletel kominem. Dalsi hrdinove moc nejsou. Pritom to byli prave nasi dedove a pradedove, kteri neco dovedli. Umeli ony tanky, umeli prumyslove vyrobky, nedelalo se to v Cine, nebo Indii.

      Myslim, ze historicke vzory hrdinu a sikovnych lidi jsou potreba. Zvlast dnes prave proto, aby se rozumnym a zdravym zpusobem bojovalo proti sedi EU. Narodni hrdost, ta zdrava, je potreba.

      1. no tak z uplne nejsirsiho filozofickeho hlediska je zbytecne uplne vsecko, jen se tu tak placame casoprostorem bez nejakeho zjevneho smyslu a prinosu :)

        Jinak k te teorii, ze kdyz uz se tu placame, meli bychom se posunout odnekud nekam a predat dalsi generaci Zemi aspon ve stejnem stavu, jak jsme ji zdedili, tak to se nam urcite nepovede.

        Teda ne ze by to byl trvaly sesup dolu, je to takove stridave polojasno, ale v globale, kdybychom meli dat planetu do stavu, kdy tu praotec Cech privandroval a videl bukolickou krajinu oplyvajici medem a strdim… tak na tom nam chybi asi tak tisic statnich rozpoctu a jeste by to bylo malo. Krom toho se jen vice a vice beznadejne zadluzujem. Nedavno jsem rikal, ze akcie potrebuji 27 let, aby teprve zacaly nest zisk. Ale to uz davno neni pravda. Nyni kazdy dolar zisku, ktery nese podnik, potrebuje rovnou 32 dolaru od investora. Hip hip hura, presne v takovem stavu byly akcie v roce 2008 den pred krachem. Jeste mame sest dnu a obavam se, ze mi to mozna vyjde na den presne.

        1. Jak znamo, Praotec Cech byl linej a hluchej. Kdyby to tak nebylo, sli jsme dale na zapad ;-)

          Vychazim z toho, ze kdyz uz se tady placame, tak aspon muzeme co nejdele mit rovnou pater.

          1. Technicky vzato, správně formovaná zdravá páteř rovná není a být nesmí. To jen takový 0,02 $ :D

          2. Přesně!
            Praotec Čech byl línej!

            Byl hlavně línej překračovat Vltavu a byl uondanej přechodem Krušných hor a následujících bažin – Gněvin most ještě nebyl zkolaudován.
            Takže zůstal v podřipí a dále na Východ netáhl.
            Pokud by tak učinil, střet s Moravy by nasměroval české dějiny úplně jinam.

            1. To praotec Morava vylezl na Špilas, rozhlénul se a prohlásil: Brr-no co se dá dělat…

    2. Taky si myslím že nemá cenu řešit to co bylo, kdybychom se bránili tak se dějiny mohly vyvíjet tisíckrát jinak, a třeba pro nás i podstatně hůř.
      Je potřeba hledit do budoucna protože jen tak lze něco změnit.

  2. Ehm, já samozřejmě oceňuji Finský odpor, ale podmínky k němu – terén a klima – měli velim odlišné. Nelze srovánávat a na základě porovnání něco relevantního dovodit.

    1. Ono nejde jenom o podmínky, ale zejména o to, co bylo ve hře (Finsko bylo totálně bezvýznamným cílem pro všechny strany, na rozdíl od Československa) a v souvislostech (Československo po celou dobu trvání První republiky muselo odolávat útokům z Polska, Maďarska a Ukrajiny a žilo zde kolem 5 milionů Němců(!) zatímco Finsko krom okrajového zájmu SSSR z důvodu zajištění Pobaltí nezajímalo vlastně vůbec nikoho). Československo bylo od svého vzniku trnem v oku prakticky všem okolním zemím a národům, rozhodně mělo daleko k idylce jednotného státu, za nějž by ochotně umíraly miliony lidí (zejména vzhledem ke zkušenostem s poslední Velkou válkou, kdy Češi a Slováci bojovali na několika frontách, často proti sobě).
      Totální ignorace vnitropolitických i mezinárodněpolitických podmínek, které zde v letech 1935–1938 vládly, a omezení problematiky zahájení celosvětového válečného konfliktu ze strany Československa na výčet několika zbraní a munice či parametry opevnění svědčí podle mého názoru o naprostém nepochopení problematiky.

      1. Nepřehánějte, podle předválečného sčítání u nás žilo 3100000 občanů hlásících se k německé národosti. Polsko budiž, ale maďaři dali rychle pokoj a Malá dohoda byla vůči nim zcela fukčním svazkem. Ukrajina??? Během trvání první i druhé republiky žádný takový stát v samostatné podobě neexistoval. Celé se to totiž jmenovalo SSSR a Stalin nám, sice za velkou cenu, nabízel vojenskou podporu nikoli agresi. Že by se po našem odporu vyvíjela historie WWII významně odlišně je holý fakt, otázka je jestli k naší spokojenosti. Hitler se nás podle zachovaných dokumentů (změna směru hlavního útoku na ČSR atd.) bál daleko víc než odpovídalo poměrům sil. Každopádně to pro něj mohlo být velice drahé vítězství včetně plánovaného a prozrazeného puče ze strany některých německých důstojníků, kdyby se situace na bojišti nevyvíjela dobře.

        1. Hlavne na finsko neutocil wehrmacht, ale blbec Stalin, ktery jeste predtim udelal cistky a zlikvidoval veskere velitele.

          Mimochodem tristni vykon rude armady pri utoku na finsko byl jednim z duvodu, proc hitler podcenil barbarossu a de facto prohral valku. Protoze zmateny rus utocici na Finsko s politrukem za zadkem a velitelem kovanym soudruhem s IQ IA je uplne jiny rus, nez ten branici vlast proti Hitlerovi, sice taky s politrukem za zadkem, ale jeho motivace je o uplne jiny level jinde. Navic tou dobou uz byli i nejaci schopnejsi velitele, kteri stihli dorust.

          To je holt ten lidsky faktor.

    2. Podmínky k finskému odporu byly výrazně horší, než jsme měli my. V oblasti bojů mezi Finskem a SSSR se nachází rovina se spoustou toho času do hloubky promrzlých jezer, kdežto hranice české kotliny s Německem a Rakouskem je tvořena z naprosté většiny horami v té době alespoň částečně opevněnými. Mráz je jistě velkou nevýhodou – pro oba.

      1. Jojo, golod i cholod, velci spojenci Stalina ;-)

        1. Samozřejmě, již od války s Napoliónem mají Rusové jednu jedinou taktiku: pustit nepřítele do vnitrozemí a počkat na zimu.
          Na a tato taktika překvapivě nebyla realizovatelná při napadení Finů (podobně jako v pobaltských zemích).
          Dnes je situace ošetřena jednak porušením mezinárodních smluv o nerozšiřování NATO na východ Evropy a jednak totálním rozvratem Ukrajiny, takže po 200 letech musí ruští vojevůdci vymýšlet novou taktiku boje.

          1. To Integrale
            100x opakovana lez se stava …
            Uvedte aspon jednu smlouvu o nerozsirovani NATO, prosim.
            Ja znam zase jedno memorandum z Budapesti z roku 1994…
            A k tem 5 milionum Nemcu pocitate i zidy a 1.5 mega falesnych Cechoslovaku?
            No vite, to vecne srani do vlastniho hnizda a sypani si popele na hlavu me uz sere.
            Ano nebylo za Masaryka ve vztahu Cechu a Nemcu vse idealni, tak jako za FJ II v R.U.
            Ovsem v sousedni zemi to nebylo idealni nejen ve vztahu Nemcu s zidy, ale i s casti Nemcu.
            Ustoupenim AH se vztahy Cechu a Nemcu jiste vyrazne zlepsily…
            Za 10 let od roku 1935 do 1945 se vztahy tak urovnaly, ze 3mega lidi prislo o domov…
            Polska pakaz taky 20 let brecela, ze je utlacovana a ma malo skol a po okupaci proto vsechny ceske zavrela…
            Madari se take srali do Slovaku sotva se osamostatnili nez jim to AH zatrhl.
            Okolni zeme staly za hovno a je treba si to pripominat. Lstive sikanovani nelze srovnavat s vrazdenim, zaviranim, zadnymi pravy pro mensiny a cilenou germanizaci, polonizaci a madarizaci.
            Armada nebyla jen soubor slusnych zbrani a nesourodym celkem.
            A ze v

            1. Ve Velke valce cast Cechu zradila R.U. o jejich bojovych kvalitach nic nevypovida.
              Ano v te co v roce 1938 nebyla by cast Nemcu, Slovaku a vsichni Madari zradili take, no a co?
              Par by se jich zastrelilo za vlastizradu, zbytek by se po valce choval stejne jako bez valky anebo by dopadli jako Nemci v letech 45~47 nebo spise lepe, neb v pripade patu by k odsunu nedoslo.

            2. technická: František Josef byt rakouským císařem toho jména prvním tedy FJ I.

              1. Mea culpa FRI

            3. Napriklad puvodni ustava Ukrajiny (tusim z roku ’92..?) ma primo zakotveno, ze Ukrajina nevstoupi do NATO. Pokud si vzpominate, tak u rozpadu SSSR a tvorbe jednotlivych ustav stali i pravnici z U.S., Gorba jim veril.

              A, ano, samotny zavazek ze strany NATO sice padl z ust Reagana na Malte (viz svedci), ale na papire to Gorba nevyzadoval. Vzhledem k tomu, jak USA nedodrzuji i podepsane dohody, to bylo vlastne fuk.

              1. ses si jistej ze Reagana?ja jen ze v dobe kdy se jednalo o znovusjednoceni Nemecka a kdy mel padnout ten slib tak uz v Bilym baraku druhej rok sedel starej Bush. Reagan to moh slibit nejpozdejc na podzim 1988, akorat ze v ty dobe jaksi nemelo smysl neco takovyho vypustit z pusy.
                To je jako kdyby dnes Obama Putinovi svatosvate slibil na holej pupek, ze USA nebudou rozmistovat antihmotove zbrane na Proxime Centauri a uz vubec nebudou stavet Hvezdu smrti.

                1. Eh, pravda, Reagan byl na minulem summitu. Vzhledem k tomu, ze Gorba se dusoval, ze se jednalo o spojeni Germanie, tak to musel byt Bush. Ja jsem si jen pamatoval, ze Gorba nadaval, ze „bylo mi ze strany NATO slibeno a podvedli mne“. Toho Reagana jsem si do toho dal sam a blbe.

                  1. Gorbovi tohle moc nevěřím. S tímhle přišel až v okamžiku, kdy začal mít bobky aby neskončil u soudu pro vlastizradu. Předtím jakoukoliv dohodu popíral. Je sice možný, že to celou dobu tajil, aby se udělal pro Západ hezkej, ale spíš mi to smrdí účelovou výpovědí ve snaze zachránit si na starý kolena krk (respektive zajistit si klidný dožití někde na hezký dače a ne chcípnout v kriminále).
                    Tak či onak, je možný že o tom na jednání nějaká zmínka padla, nicméně nido z jednajících neměl mandát mluvit za NATO a cokoliv komukoliv jeho jménem slibovat. A popravdě řečeno, SSSR už nebyl v té době v pozici aby na něčem takovém trval a Gorbi to moc dobře věděl. Jediné v co mohl doufat a co podle všeho dostal bylo ujištění, že NATO na SSSR nevlítne jakmile se RA stáhne ze satelitů.

                    1. Ano,je to kazdopadne tvrzeni jednoho ucastnika (+ jeden jeho kolega to potvrdil, ale…. zejo). Jestli to je pravda, tezko rict a je to i fuk. Silnejsi pes mrda. Ja jsem jen reagoval na Dachsmeistera, ze smlouva zadna neni a toto je jedine co „je“.

                      Ve finale si Rusove take vzdy brali, co chteli, nebo co potrebovali (‚Rus sousedi, s kym chce‘), takze zapad na vychod a obracene jen hazi argumenty stylem ‚kdo dal a kdo vejs‘, pripadne kdo komu drive udelal bebi. Ze se NAO vsude roztahuje, je fakt a je to logicke vzhledem k potrebam zbrojniho prumyslu. To je soucasnost. Ze drive se roztahovali Rusove kvulipotrebe podmanovat si svoje okoli, je fakt a je to minulost. A takhle se to porad prelejva. Jen zalezi, ve ktere jsme zrovna fazi.

            4. Omlouvám se, místo slova smluv mělo být slovo dohod. Spokojen?

              1. Ustnich dohod druhou stranou nepotvrzenych a jsem zcela spokojen ;-)

            5. Koukam, ze tu zase vykukuji rusky trolove. Takze fakta :
              1) Ukrajinska ustava nic takovyho nezakazuje. Rok 1992 je naopak rok, kdy Ukrajina zahajila spolupraci s NATO : http://mfa.gov.ua/en/page/open/id/2541
              2) CO rusky trollove naopak zapominaji zminit, ze Ukrajinska ustava nedovoluje odtrhnuti od Ukrajiny pouze na zaklade lokalniho referenda. To se jim ale do Krymske/Donbaske propagandy moc nehodi :) http://www.economist.com/blogs/economist-explains/2014/03/economist-explains-10
              2) Nikdo nesliboval, ze se NATO nebude rozsirovat
              3) Nejenze k tomu nejsou relevantni svedci, ale dokonce sam Gorbacov se vyjadril v tom smyslu, ze takovy slib nepadl a rozsirovani NATO neni porusenim zadneho slibu https://www.brookings.edu/blog/up-front/2014/11/06/did-nato-promise-not-to-enlarge-gorbachev-says-no/

              1. 1) Problem ukrjinske ustavy byl, pokud vim, v tom, ze nebyla uvedena v platnost (ratifikovana?). Nejsem odbornik na mezinarodni pravo a jsou to dva roky (?) co se toto tema otevrelo po Majdanu a Kijevska vlada prohlasila, ze sice podminka nevstoupeni do NATO byla SSSR do ustavy zakotvena, ale ustava v tomto zneni nebyla nikdy schvalena, i kdyz se podle ni jelo (jina ustava neni). Fakt se mi to ale nechce hledat v originale.

                2) A neni to jedno? Kdyby C.a K. explicitne zakazalo odtrzeni nejake zeme, tak jsme nevznikli? Nechcete zkusit treba zakazat valku v Syrii?

                3) Gorba vyslovne rekl, ze „oni mne podvedli“, protoze slib spocival v tom, ze se NATO nebude rozsirovat na uzemi byvaleho NDR po spojeni Nemecka. O cem rec nebyla, jsou ostatni zeme byvaleho vychodniho bloku. O tech rec opravdu nebyla, udajne.

                1. ad 1) Problematika závaznosti ústavy je vnitrostátní záležitost.

                  ad 2) Jako že by členem NATO byly některé spolkové země a jiné ne, některé jednotky Budneswehru a jiné ne? Nebo by v bývalé NDR nebyly žádné jednotky posádkou, nebo jak si mám představit?

                  1. ad 2) To je to, co mi take neni jasne. Ale v tom smyslu mel slib NATO byt. Kdyz to odkyvali, tak nejak si to soudruzi statnici museli predtim vyjasnit. Ja to nechapu.

                    Nicmene, jde o to, ze to je onen „slib nesireni na vychod“, protoze jiny neni.

                2. Btw, neumim si predstavit, jak to technicky melo probihat, aby se Nemecko spojilo, ale zakladny NATO zustaly na zapade. Zrejme jeste Gorba vychazel z toho, jake bylo puvodni usporadani VS, i kdyz ta uz tehdy fakticky nefungovala (byt existovala).

                3. jestli se nepletu, tak Gorbi s tímhle přišel až v okamžiku, kdy se mu začalo v Rusku oficiálně vyčítat rozbití SSSR a padaly i slova o soudu za vlastizradu. Předtím nic takového netvrdil, takže se o pravdivosti slibu o nerozšiřování NATO na východ dá celkem pochybovat. Mimoto ani jeden ze zúčastněných neměl mandát cokoliv za NATO slibovat. A jestli si něco slíbili na hajzlu po flašce vodky …

                  1. Ano, to je pravda. Na papire nic neni. Otazkou je, jestli Gorba lhal, nebo jestli byl tehdy ve Valette tak naivni, nevim. Ja jsem to puvodne cetl v souvislosti s vyjadrenim jeho kolegy, ktery tvrdil, ze to tak bylo. Ale ono je to fuk, to si mohou dosvedcovat vzajemne.

                    I tak, je celkem jedno, jestli nekdo neco sliboval, nebo ne, protoze jak jsem uz napsal, tak dohody se neplni a to ani na papire napsane (to plati vseobecne).

                    1. Mezinárodní právo je čistý právo silnějšího. Nic víc, nic míň.

                    2. Uprimne… ono je to v souladu s prirodou. Spartane by asi take souhlasili. Jen je blby byt na strane toho slabsiho.

                    3. Historie Americké Ústavy jasně ukazuje, že co je na papíře, neznamená nic. Už Lincoln si s ní otevřeně vytíral prdel. (A Jackson s Washingtonem před ním, jen zdaleka ne tak významně.)

                    4. Přesně tak o jest a vždy bylo.
                      Dnes je nejsilnější Rusko …. akorát se nikam nesere (na rozdíl od emeriky).
                      Proto se tak lže, machruje, podvádí, manipuluje s medii, podplácí …. je to jiný způsob válčení, no …. když nejni vůle a odvaha a peníze na to hlavní ….
                      Mohlo by se s tím už přestat … pro normální lidi to nejni ….

                    5. Rusko nejsilnejsi? Jedine tak na pocet atomovek. Nebo chces rict ze Rusko se 130M obyvatel je silnejsi jak nominalne nejsilnejsi ekonomika sveta s puldruhou miliardou obyvatel – Cina?

                    6. Čína ale do žádné války nepůjde, není to imparialistická kultura.

                    7. imperialisti neimperialisti, Cina se hrdli o hranice se vsema svejma sousedama. Naposledy po sobe strileli s Indama v roce 2013 nebo 2014. A Rusko do velky valky taky nepujde, nema na to. Maximalne tak hybridni konflikty a la Ukrajina nebo angazma jako v syrii.Zapad a USA jakbysmet. Maly lokalni konflikty proti rozvojovejm zemim to jo, ale o velkou valku nikdo nestoji. A Americane uz maj valceni taky plny zuby. 15 let valek a hovno z toho. Akorat bordel.

                    8. btw. Cinani celkem choutky maj, jenze v Asii nemaj kam, tak se masivne angazujou v Africe a pripravujou si pudu na Sibiri. Kdyz uz nic jinyho tak chtej zpatky Mandzusko co jim Rusaci v roce 1945 ukradli.

                    9. Re: shane
                      26.11.2016 v 11:37

                      Cina dost vazne uvazuje nad tim, ze se take bude ucastnit toho galimatyase v Syrii. Po zkusenosti z Lybie si zrejme rikaji, ze je lepsi byt pak u porcovani medveda mezi vitezi, nez si nechat vykopat montery ze zeme.

                    10. Proč o to válčit, dyž si to můžou koupit?

                    11. takovyhle srandavalceni je jednodussi. Munice ve skladu stejne vecne nevydrzi, zeme ukaze ze neni becko a jednani o koupi by se tahlo veky a jeste by jim to moh nekdo vyfouknout. Rusko taky zakladnu v Syrii nijak nepotrebuje. Ale potrebuje se ukazat jako velmoc.a taky to pomaha prodeji zbrani, coz je jedina konkurenceschopna komodita co Rusko vyrabi.

  3. Ty kráso. Velmi zkratkovité. Beneš není nepřítelem, je historickou postavou, a zvolený postup v roce 38 není něco co bychom mohli objektivně hodnotit, zejména my z generace, která nezažila válku. Souhlasím, že morálka národa byla podlomena, ale český odboj dokázal, že ne zcela. Další podlomení morálky v roce 48, 68, 89…a žijeme. Pokroucení, zdegenerovaní, ale stále žijeme. Důležité je neustrnout, jak naznačuje nahoře pan h72.

    1. No… jak to říci.
      Dr. E.B. byl strůjcem, tvůrcem a hlavním hybatelem zahraniční politiky RČS po dobu celé její existence – a výsledky jeho dvacetiletého působení se jasně ukázaly na podzim roku 1938. Rozhádal se se všemi sousedy (až na Rumunsko) a západní spojenci, k nimž se lísal, ho v Mnichově bez mrknutí oka hodili přes palubu.
      Pak se upnul ke Stalinovi, který si s ním stejně nakonec vytřel (_!_)
      Po válce podporoval veškeré hnusy, k nimž docházelo při odsunu, vydával „prezidentské degrety“ jak na běžícím pásu, aby umetl komančům cestu k moci – a ani to mu nebylo nic platno, aby ho komunisti neodsunuli jako bezvýznamnou figurku na vejminek.

      Bohužel, Dr. E.B. je typickým příkladem člověka, který byl okolnostmi povýšen vysoko nad své schopnosti i charakter.

      A co se týká toho, že po zlomení páteře v letech 1938, 1948 a 1968 stále žijeme – pokud jse o pouhé žití a vegetování, tak to to „žije“ i Schumacher. Jenom to jaksi tak nějak ouplně nejni ono :(

      1. Když si ty sousedy vezmeme popořadě, tak s Německem i Rakouskem jsme měli až do nástupu Ády docela korektní vztahy, totéž i s Polskem ve dvacátých letech, než tam nastoupili střihouni. Maďarsko toužilo po Žitném ostrově, tam snad jedině byla napjatější situace. Rumunsko bylo OK. Takže vlastně slušný výsledek. Za blbost západních „spojenců“ Beneš nemůže.
        Ohledně Stalina měl možná před sebou příklad toho, že když se s ním alespoň nepokusí dohodnout, tak si vůdce proletariátu. utvoří vlastní „vládu“ jako se to stalo v případě Polska. Pro odsun samozřejmě byl, ale že by podporoval (všechna) svinstva, která se při něm udála? Jak a které dekrety umetaly cestu k moci proti tehdejšímu veřejnému mínění, to by taky byla zajímavá diskuse.
        A co se té „zlomené páteře“ týče, jestli máte problémy, tak v prvé řadě pohlédnete kriticky na sebe, neházejte to na Beneše. Vy máte plnou možnost žít jako slušný člověk.

        1. 2 Mirek F:
          Dovolím si nesouhlasit:

          * Hlavními nepřáteli, proti kterým se připravovaly plány naší armády, bylo až do konce 20, let (ne-li déle) Rakousko a Maďarsko. Pamatuji-li se správně, na (pohříchu poněkud operetní) restaurační pokus Karla I v Maďarsku reagovala RČS výhrůžkou mobilizace

          * korektní vztahy s Rumunskem výslovně zmiňuji

          * pozitivní vztah k Rusku a ke Stalinovi byl dlouhodobý, již od prezidentských voleb, kdy pro něho hlasovali mj. i poslanci za KSČ

          * „veškerá svinstva“ – máte pravdu, správnější formulace by byla mnohé hnusy – viz projevy, kde výslovně hovoří o nutnosti „Vylikvidovat zejména nekompromisně Němce v zemích českých a Maďary na Slovensku, jak se jen likvidace ta dá v zájmu jednotného národního státu Čechů a Slováků vůbec provést. Heslem naším budiž: definitivně odgermanisovat naši vlast, kulturně, hospodářsky, politicky…“. Nezpochybňuji naprostou nutnost vyřešení záležitostí německé a asi i maďarské menšiny v RČS, ale z prezidenta, který hovoří o „nutnosti nekompromisní vylikvidace“ kohokoliv mi nejni dobře po těle

          * prezidentské dekrety – znárodňovací, zákaz určitých parlamentních stran, dekret proti Baťovi… je jich vskutku mnoho

          * ty poslední dvě věty snad raději komentovat nebudu, soukromě se mi jeví jako… poněkud hloupé a silně demagogické, cosi ve stylu „Václav Havel nemůže za vaše posrané životy“

          1. od konce : o zlomení páteře jste začal vy. Já přiznám, že jsem na tohle velice alergický, proč, jsem napsal. Flame jsem ovšem začínat nechtěl, ani naznačit, že byste neměl být slušný člověk. Měl jsem si dát víc záležet na formulaci.
            Proti Rakousku byly připraveny plány pro případ návratu Habsburků. Jelikož je ale v Rakousku měli rádi snad ještě méně než u nás, zůstávaly plány v šuplíku a oboustranné vztahy nebyly špatné.
            Spojenectví při prezidentských volbách byla jedna z účelových koalic. Se SSSR byly navázány normální diplomatické kontakty až v polovině třicátých let.
            Nenávist k Němcům nemusel Beneš v žádném případě rozněcovat, ta tady byla tak jako tak. Mohl ale říci podstatná slova na téma nepřípustnosti zločinů během odsunu, to beru.
            Dekrety, zejména ty socializující nebyly v té době v Evropě zas tak nic neobvyklého, všude se „šlo doleva“ (úspěch slavili komanči dokonce i ve Finsku). Na omezení stranickosti tehdy existovala široká shoda i mezi obyvatelstvem, které netušilo, do čeho jde.

  4. Vy ste mali Beneša – my sme mali Tisa. Jeden aj druhý nás / vás nechali napospas Nemcom. U nás pre istotu ešte prebiehali deportácie židov pod dohľadom „našej“ armády tak vlastne môžme byť radi za akcie ako atentát na Heydricha či Slovenské národné povstanie, že sme po skončení vojny nedopadli ako Maďarsko.

    1. Je otazka, jestli tehdy v breznu ’39 skutecne mohl Dolfa nechat prevalcovat Slovensko Madary, nebo jen hral verbalni vabank. Podle toho pak lze resit, co se na Slovaci delo po rozdeleni republiky.

      1. Maďaři měli armádu stejně omezenou jako Němci ve Versailles. 35 000 mužů tuším.

  5. Nikoli nepřípadně se tvrdí, že Dr. Edward Beneš, 2. prezident RČS (případně Prezident-nadrobitel nebo Ben Ešeda) se zasloužil ne o jeden, ale o dva státy. Bohužel, ani jeden nebyl náš. Poprvé když dal Sudety Německu a podruuhé, když dal Podkarpatskou Rus Sovětskému Svazu. Paměť-li mne neklame, obé učinil tak nějak o své vůli, bez souhlasu parlamentu – a kdybychom byli právními puristy, na obojím bychom nalezli sdostatek důvodů, proč ho obžalovat z vlastizrady.

    Je faktem, že podzim 1938 byl poslední možností, kdy mohla RČS ve válce s Říší „uhrát“ jakous-takous plichtu. Vojsko bylo mobilizováno, pohraniční opevnění obsazena, morálka lidí vynikající. Tanky, jimiž byl tehdejší wehrmacht vyzbrojen, byly co do výkonu i počtu slabší, nežli tankové jednotky naše, mobilizovaného vojska u nás i u nich bylo zhruba tak stejně. technologickou převahu měli v letectvu – ale (alespoň podle nyní známých informací) paliva, olejů, bomb a munice pro letadla měli asi tak na týden boje…

    Ať to ale bylo tak či tak – bosí Habešané bojovali a my jsme organizovaně sklapli kufry, předklonili se, stáhli kaťata a doufali, že to nebude tak zlé. Beneš, který napřed národ ujišťoval, že „má plán“, se zdekoval do Anglie a odtamtud udílel hraběcí rady.

    Upřímně, z hlediska vyššího principu mravního hodnotím Beneše hůře, nežli Gottwalda. Ten byl komunista, syfilitik a opilec, a proto od něho bylo možno čekat jen to nejhorší. Beneš se vždycky prsil- a pak disciplinovaně stáhnul ocas…

    1. V teto souvislosi mne napada, ze Anglie vzdy byla takovou bastou osamocenych vykrikovatelu, ted zrovna frci one-man-show Abdel Rahman.

    2. Stran těch zásluh o stát, to má dobře zpracováno Necyklopedie.

      Jinak ty spekulace o tom, zda náhodou Beneš nebyl celou dobu sovětským agentem, narážejí na nepříjemně mnoho potvrzujících indicií (jakkoli neexistuje žádný důkaz).

      1. :-)) Ta Necyklopedie by mela byt povinna cetba. Ostatne je zajimave, kdyz si pak clovek da nektera fakta do souvislosti, treba stran ozdravneho pobytu Edy v UK a nasledne rozhodnuti UK o odsunu Sudetaku, vcetne zorganizovani jejich prijeti venku. Kuci byli sikovni, pokud slo o megaakce.

  6. Další absolvent VUMLu.

  7. Jak Beneše fakt nesnáším, tak zrovna Mnichov 38 je asi jediná věc, kterou mu nemám za zlé. Tam existovaly pouze dvě možnosti, a jedna víc za vyliž než druhá.
    Existuje spousta jiných věcí, za které by si zasloužil přitlouct na dveře(jako první mne napadne Hácha, byť se jednalo z historického hlediska spíše o detail), ale „M-38“ mne tak nějak ve vztahu k Benešovi nechává klidným.

    1. Ano, za to jak člověk Beneš jednal s člověkem Háchou, za to by si Ben Ešeda zasloužil zpráskat bičem

  8. Chybí pár jmen. Třeba Mannerheim a pak snad i Lauri Törni. Fin, který bojoval proti Rusovi za Finkso a poté v SS za Německo, aby nakonec bojoval ve Vietnamu za USA.

    A nesmíme zapomenout na Simo Häyä.

    Hitler Benešovi vyhrožoval náletem na Prahu, přestože věděl, že nic takového podniknout nemůže, kvůli počasí. Beneš se pak tím, že zachránil Prahu před bombardováním, dlouhodobě oháněl.

    Beneš je největší zrádce našeho národa. Nejdříve ani formálně neprotestval proti Mnichovu, pak lhal celému národu, že má plán, aby nakonec zbaběle zdrhnul do Anglie. Do Anglie, kterou jako zarytý levičák bytostně nesnášel a tak se jal podlézat Stalinovi, kterému nakonec smluvně přislíbil československé podřízení se Sovětům.

    Čehož nakonec Stalin v Teheránu využil a překvapeným Spojencům řekl, že Československo bude patřit pod něj. Žádná Jalta, Teherán. Stalin se tak mimojiné snažil dělat mlhu nad všetečnými polskými dotazy, kde že jsou desetitisíce polských záložníků, které v 39. někdo zajal. A povedlo se mu to náramně.

    Tudíž máme zákon, že člověk, který dvakrát abdikoval, když neunesl tíhu okamžiku, poslal na smrt desetitisíce lidí v okupovaném Protektorátu a ze dne na den zradil Háchu, kterého podporoval ve VŠECH jeho krocích pomocí vysílačky, se zasloužil o stát.

    Mám se pak divit, že si příslušnici národa žijící v takovém státě zvolí do svých zastupitelských orgánů Babiše, Sobotku, Zemana a další?

    1. Patrně druhý největší hned po Masarykovi, který nese největší vinu na rozbiti monarchie. Spolu s Wilsonem, samozřejmě.

      1. Tady pořád nemám jasno.

        1. Souhlas, úplně jasno už dnes ani mít nelze; ale čím dále a čím hlouběji tu historii studuji, tím pevněji jsem o tom osobně přesvědčen.

          1. No nedelejte z nej monstrum ocs.
            Ano ti dva meli kontakty, ale tak famozni lobbing zas nemeli.
            RU sralo v roce 1918 uz vsechny, Kaja byl slaboch co se bal Nemcu jako Benes a Zita to fsecko zachranit nemohla. Pritom byla situace na jare 1918 kromobycejne prizniva. Fronta na Piave, skoro cely Balkan, pul Ukrajiny, idealni situace pro cestny mir…

            1. Šance na čestný mír by byla, kdyby ho druhá strana chtěla přijmout. A obávám se, druhá strana už moc dobře věděla, že v opotřebovávací válce ekonomik a populací tahá za delší konec provazu.

              1. Druhá strana by ho přijmout chtěla. Ono ještě na jaře 1918 vůbec nebylo jisté, že dojde na opotřebování, tehdy totiž Němci zahájili překvapivě úspěšnou ofenzívu, znovu táhli na Paříž. Trvalo do léta, než se situace otočila. Tehdy by vystoupení R-U z války bylo neobyčejně vítanou věcí.
                Bohužel ale tehdy Karel – zastrašen reakcí svých německy mluvících poddaných na své koketování s mírem – sklapl před Německem podpatky. Čímž podepsal monarchii ortel definitivní.

                1. Já nevím, jak to viděli tenkrát, ale ta letní ofenziva mi připadá něco, jako kdyby Němci dorazili v rámci Ardenské operace do Antverp. Jistě by tím protáhli válku, ale co by získali? Brát nebylo odkud, to co na ofenzivu nashromáždili by bylo z části spotřebováno a bylo tu celé dlouhé nové jižní křídlo (i severní, ale tam by spojenci měli problém se zásobováním)a v jen by se prodloužila celá ta agónie. Ano, Německo by se možná dočkalo své první atomové bomby, Berlín měl mít přednost před Japonskem.

                  Protože nepřítel měl v Evropě pouze část svých sil. Jeho hlavní silou bylo ekonomické a populační zázemí, schopnost (v obou případech) kontrolovat přístupové cesty přes oceán za snesitelnou cenu. Ve WWII si to můžeme přirovnat ke stavu, že by současně D vyšla třeba Budapešťská operace, abychom jakoby pozastavili i SSSR. Co by se stalo? Konec války třeba na přelomu září a srpna, vítězi stejní

                  1. Na jaře 1918 ovšem situace vypadala pro Německo příznivě, vítězně postupovali, u spojenců hrozila panika, dokonce se uráčili konečně zřídit jednotné velení, čemuž se do té doby vyhýbali. Němci při svém postupu kořistili velké množství zásob. nikdo nevěděl, kdy se je podaří zastavit a jestli se Američané stihnou ve větším počtu angažovat.

        2. Hm… ale v tom zakone se neuvadi, o ktery stat se Benes zaslouzil:

          http://www.zakonyprolidi.cz/cs/2004-292

    2. „…pak lhal celému národu, že má plán, aby nakonec zbaběle zdrhnul do Anglie…“

      Necyklopedie tento nesoulad zcela jasne vysvetluje. On mel plan. Mel aero-plan. S nim pak do te Anglie zdrhnul.

      Byl jsem si dneska v knihkupectvi pro toho Sandora, vecer si to prectu. Musim ale konstatovat, ze to byl dost stresujici zazitek, hrabat se mezi knizkama s nejruznejsimi xichty. Sandor byl za Havlem, coz jsem odmital vzit i do ruky, abych ho mohl odstranit. Nastesti to za mne udelala ochotna prodavacka. Asiz ase dlouho do knihkupectvi nepujdu.

      1. Děda mi rikaval, že se tehdy ve válce říkalo, že měl Beneš plán „ajroplan“ A že to bylo strašně vtipný (byl ročník 33).

        A od té doby, co jsem si přečetl Hachovu story, se tomu smeju taky.

        1. Mamka (r. 1927) mi říkala, že lidi Beneše moc nemuseli, protože tak divně mluvil. Tenkrát jsem to moc neřešil, dnes si říkám, kolik lidí nedávno nevolilo knížepána ne pro jeho názory, ale pro jeho projev. Je to furt stejný.

        2. 2 Santini:

          Tak jest :)

          Já mám plán
          Ajroplán
          popad’ Hanku
          vybral banku
          a frnknul za oceán

    3. Mám se pak divit, že si příslušnici národa žijící v takovém státě …

      Inu, jak správně psal tatíček Masaryk: „státy se udržují těmi principy, na kterých vznikly“. Neodolám, a zase jednou musím citovat skvělého Náhlíka — vím, že už tady párkrát byl, ale třeba jej tu a tam ještě někdo nečtl:

      První Republika Československá byla vyhlášena Národním výborem, tedy skupinou, která nevzešla z žádných voleb. Tentýž Národní výbor poté vyhlásil první ústavu nového státu. Národní shromáždění a vláda republiky vzešlé z prvních celonárodních voleb postavily svůj nový stát doslova na zelené louce, aniž před tím zrušily platnost původní ústavy, Zlaté buly sicilské či jiných státoprávních dokumentů Koruny České. Zákonodárné orgány Republiky československé nikdy nepovažovaly za nutné oficiálně zbavit trůnu panovnickou dynastii, ani zdůvodnit či oficiálně zrušit instituci svatováclavského trůnu. K zákonným normám platným po tisíc let se tyto orgány chovaly jako by nikdy neexistovaly. Jediným jejich argumentem byla momentální mocenská převaha opírající se o vojska vítězné Dohody. Tyto orgány prohlásily za hrdiny vojáky, kteří zradili své přísahy a naopak vojáky, kteří zůstali přísahám věrní, se pokusila oficiální státní propaganda prohlásit za Švejky, sabotéry či hlupáky a odsoudila je k opovržení a zapomnění. Tyto orgány také, na základě své momentální moci (a ničeho jiného), provedly grandiózní loupež šlechtických a církevních majetků.

      Paradoxem dějin zůstává, že mnohdy titíž republikánští demokraté či jejich potomci se po roce 1948 pohoršovali nad komunistickým pučem provedeným velmi podobným způsobem jako ten v roce 1918. Pohoršovali se nad svévolným oddělením Slovenska od společného státu v roce 1939, jakoby zapomněli na svévolné oddělení Čech, Moravy, Slezska a Slovenska od císařství, které sami provedli dvě desetiletí před tím. Pohoršovali se nad porušením přísahy sudetoněmeckých mužů a založením legie Freikorps, která vznikla v podstatě podle stejných principů jako čs. legie v první světové válce. Pohoršovali se nad znárodněním a uloupením majetku v roce 1945 a znovu v roce 1948, jakoby sami dříve neprovedli totéž, byť v jiném měřítku a proti jiné skupině obyvatel zemí Koruny České.

      Prezident Edvard Beneš v roce 1938, coby vrchní velitel armády, nařídil její kapitulaci a pouze se souhlasem vlády předal nepříteli – Hitlerovi respektive Německé říši – třetinu území státu, aniž byl k tomuto kroku byl zmocněn parlamentem. Podle ústavy se fakticky dopustil vlastizrady. Vzápětí abdikoval na svoji funkci, odešel do zahraničí jako prostý občan a v roce 1945 se vrátil do vlasti opět jako prezident, aniž se konaly prezidentské volby. Za vlastizrádce byl prohlášen legitimně zvolený prezident Hácha, zatímco Beneš vzápětí odevzdal, opět pouze se souhlasem vlády, další část státu – Podkarpatskou Rus – Stalinovi respektive komunistickému Sovětskému svazu. Národ to opět „pochopil“. Byl ostatně za téměř třicet let vycvičen, že zákony platí jen tehdy, když za nimi stojí vojenská a politická moc.
      [kráceno, plná verse např. zde]

      1. …a zmenilo se od te doby neco? Ja myslim, ze ne. Stale stejne principy se uplatnuji stale. Kosovo, Novorossije, Krym, Syrie, Lybie,… vsude rozhoduje jen moc, zakony jsou pro plebs.

        1. Od té doby samozřejmě nikoli; předtím ale přece jen aspoň občas a aspoň do jisté míry platívalo, že noblesse oblige.

          1. Dnes ale mame neofeudalismus. Oddelili jsme aktiva od pasiv, genialni to tah. Takze soucasna verchuska pobira vsech vyhod feudalu, ale nemusi se podrobovat nevyhodam. A lidi jasaji, jakou to maji svobodu vse ridit.

            1. Zde bych spíše současný system definoval jako korporátní fašismus. Oproti feudalismu je to systém, po mém soudu, nemravnější.

              1. Ja myslel, ze fasismus je korporatni uz tak nejak od pocatku, ne? Fasces prece byly rizeny korporaty. Nejsem v tom studovanej, ale tak si to po leta myslim.

    4. -Hitler nevyhrožoval Benešovi, nýbrž Háchovi. Kterýžto se pak oháněl zabráněním.
      -Beneš se do poslední chvíle se snažil Mnichovu zabránit. Odstoupil pár dní po něm (ještě dlouho před okupací zbytku země) , mj. i proto, že bylo jasné, že Hitler, který ho nenáviděl by jeho přítomnost v úřadě využíval k dalším útokům.
      -Bytostná nesnášenlivost vůči GB je dokumentována jak a kde? rovněž tak smluvní PODŘÍZENOST vůči SSSR? O poslání na smrt desetitisíců v protektorátu nemluvě?
      Háchu že by podporoval ve VŠECH jeho krocích, to už nemůžete myslet vážně. Ze začátku byli v kontaktu i v souladu, což ale skončilo, kdy Háchů zlomili (nevyčítám) a on pak do konce války veřejně vystupoval jako věrný vazal.

      1. Háchovi samozřejmě vyhrožoval taky a v té době už měla Luftwaffe jinou pověst. Že by se ale Hácha tímto nějak rád chlubil, to je kec.
        Beneš vehementně bránil, pak abdikoval, ačkoli sliboval reakci na Mnichov, aby pak z Londýna tvrdil, že je zase prezidentem a v Košicích to pak stvrdil, aby to celé nakonec spláchnul v osmařtyřicátém. Určitě se taky snažil zabránit nástupu komunistů a odstoupil proto, že ho mohl torpédovat Gottwald. Vždyť je to trapné omlouvání slabocha.
        Jeho levicové smýšlení bylo snad známé, ne? Dohodu se Stalinem snad podepsal, ne? Nebo si Sověti vzali Podkarpatskou Rus jen tak? Ne, měli na to glejt.
        A ano, Háchu až do do určitého okamžiku podporoval ve VŠECH jeho krocích, dokonce jej k několika takovým kontroverzním krokům nabádal a přinutil, aby z ničeho nic, poté, co Háchu vyšťavili v Berlíně, kde málem umřel, zcela otočil a odsoudil jej jako zrádce národa. Beneš…

        No nic.

        1. Jinak – Rusové si vzali podkarpatskou Rus jen tak. Odřízli československou delegaci i od spojení (bylo udržováno vysílačkami za jejich zády), prohlásili jakékoliv jiné než vlastní rekrutace za nelegální a začali rekrutovat sami. Krokem uznání anexe bylo (podle našeho přednášejícího na mezinárodní právo) právě to, že nebylo protestováno proti rekrutacím. Jistě si potom podepsat glejt nechali. Ve smyslu odpovědi – S kým sousedí Sovětský svaz? S tím, s kým chce.

        2. S Benešem Hitler nikdy nejednal, takže mu ani vyhrožovat nemohl. Hácha se tím nechlubil, nýbrž vysvětloval své rozhodnutí z 15.3. Mimochodem, kde mezi Mnichovem a patnáctým březnem 39 měla Luftwaffe získat „docela jinou pověst“.
          Kdy a kde sliboval Beneš reakci na Mnichov?
          V Londýně argumentoval, že znovu drží úřad z důvodů porušení Mnichovské dohody. což je sice pochybné, leč v podmínkách nesvobody nemohly být prezidentské volby a rozhodující je uznání protinacistické koalice. A k tomu ještě uznání od domácího a zahraničního odboje.
          V únoru 48 byl už na pokraji kolapsu. Ano, byl slaboch v pravém slova smyslu, zdraví bylo pryč, do půl roku zemřel.
          Levicové přesvědčení rozhodně nutně neznamená podřízenost SSSR. Prosím, citujte mi, kde v jeho dohodě se SSSR se mluví o odstoupení podkarpatské Rusi.
          A taky alespoň jeden kontroverzní krok, ke kterému měl přinutit Háchu. Ze začátku v kontraverzi nebyli, ovšem hácha v průběhu času (nuceně, ale to víme teď) se stal pouhou loutkou okupantů.

          1. btw. vzhledem k tomu, že protektorátní ministři až na vyjímky zjevných kolaborantů typu Moravce z retribučních soudů vyvázli jen s mírnými tresty*, lze předpokládat, že by podobně lehce vyvázl i Hácha. Akorát byl na umření už za války a kriminál ho holt dorazil. Ne že by se neděly nespravedlnosti, viz. Burian, ale po válce soudy docela rozlišovaly mezi těmi co dělali jen co museli a těmi co se angažovali nad rámec svých povinností.

            * např. celoválečný ministr vnitra a poslední premiér Bienert dostal jen tři roky a byli i ministři a exponenti, kteří vyvázli bez trestu, např. velitel Vládního vojska generál Eminger.

            1. Taky si myslím, že Hácha by s nějakým těžkým trestem neskončil. V jeho případě by se to dle mého soudu nejspíše svedlo na nesvéprávnost v důsledku vyčerpání a brutálního nacistického tlaku.
              Hácha skončil ve vězeňské nemocnici. Už jsem narazil i na tvrzení, že Beneš, když se to dozvěděl, to považoval za velkou chybu, která se jednou vymstí. Leč nerozhodoval.

      2. No tak můžem ještě spekulovat že by se podařilo zastavit Wermacht v horách. Ale odevzdat hory a doufat že se ubráníme ve chmelu u Žatce.. to už je vojenská kapitulace par exelence.

  9. Dnes je tu spousta lidí, co je ochotno za vlast obětovat život, těch ostatních.

    1. Dnes je spise fura lidi, co je ochotno obetovat zivot ostatnich hlavne pro sebe. Na vlast defekuje nemecka doga a stat je jen prostredek ovladani tech zivotu.

      1. Myslím, že je to z nějaké divadelní hry, ale nejsem si jist: „Stát se mění na vlast ve chvíli, kdy chce zabíjet lidi.“ Nicméně pořád je tu možnost – že budu mít s Českou republikou společného nepřítele. ((c) JJ)

        1. No ja tady ted louskam toho Sandora, ten toto tema otevira pomerne rad. Jsem zatim ve tretine,… no,… je to zivotopis kovaneho vojaka. Jeho pohled na armadu nijak nevybocuje ze zkusenosti, ktere mam sam a ktere sdilim s lidmi dodnes v aktivni sluzbe. Blbe je, ze nektere „speky“ on pustit proste nesmi, protoze jsou moc cerstve a zase kdyby toto dilko vypustil treba za 40 let, tak uz nebude zit fura lidi, kteri pamatuji dobu, o ktere on pise.

          V kamenne prodejne jsem dal trikilo, ale mel jsem to hned v ruce. Neni to dilo, ktere bych cetl za rok zase, ale investice nelituju. Zatim, co jsem precetl, je psano celkem rozumnym zpusobem, bez senzaci, spise fakticky. Odpovida to jeho stylu vyjadrovani. Je z toho sice poznat, ze neni nestranny (uplne stejna krabicka sirek, ale americka, je proste lepsi…), ale je zkuseny a neni to vypatlany zeleny mozek. V podstate bych si troufnul rict, ze je to protipol Martina Kollera. Oni dva by dohromady tvorili sqely zdroj analyz.

        2. Ne, to je Karel Čapek – Bílá nemoc.

          „Teprve prolitá krev dělá z kousku země vlast“, nebo tak nějak, odpusťte starci špatnou paměť.

          Nechci nijak zlehčovat udatnost Finů, ale, koukneme-li na mapu, jejich situace byla fakt jiná, než v Československu 1939. I tak, i když se bránili na krátké frontě urputně a statečně, to projeli.

          Po 80ti letech „bejt chytej jak traktor“ a vynášet povrchní soudy na základě pár rešerší, je skoro na facku.

          1. Erm, nikoli. Tedy, samozřejmě ano (Maršál: Člověče, teprve krev padlých dělá z kusu země vlast. Jenom
            válka udělá z lidí národ a z mužů hrdiny!
            ), ona je to velmi přirozená myšlenka a napadla už leckoho — srovnejte např. notorické

            je rodná země možná otčinou,
            však není vlastí, není vlastí

            nicméně to, co psal pan LWG, jest v takřka doslovné podobě z Romula Velkého od Dürenmatta*, třetí dějství:

            Romulus: Můžeš žít bez milence? Je mnohem větší a těžší zachovat věrnost člověku než státu.
            Rea: Jde o vlast, ne o stát.
            Romulus: Vlastí se nazývá stát vždycky, když se chystá k vraždě člověka.
            Rea: Naše bezpodmínečná láska k vlasti udělala Řím velkým.
            Romulus: Ale naše láska neudělala Řím dobrým. Svými znamenitými ctnostmi jsme živili bestii.

            ___
            * Což je mimochodem opravdu excelentní a nedoceňovaná hra; komukoli, kdo ji nezná, vřele doporučuji buď nějaké dobré zpracování (mám nejistý dojem, že v současnosti ji někdo u nás uvádí, a prý to zpracování nestojí za mnoho — neviděl jsem, nevím), nebo možná nejlépe rovnou v knižní podobě.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017