Mněská policije

Featured Image

Chtěl bych se tady s vámi podělit o zkušenosti se strážníky Městské policie.

Bydlím (bohudík) na sídlišti (bohužel) na okraji Prahy. Dokud městští strážníci neexistovali nebo měli jen omezené pravomoci, byl tu relativní klid. Pak ale nastal zlom v souvislosti s přijetím nového zákona, který dával strážníkům mnohem větší pravomoci a začaly problémy.

Asi jako na každém sídlišti, tak i u nás se potýkáme s poměrně úzkými ulicemi a špatnými možnostmi parkování. Pokud někdo přijede domů po 20 hodině, najít parkovací místo je nadlidský úkol. Nezřídka se stává, že jediné parkovací místo najdeme až o několik ulic dál, ve tmě a na zapadlém místě a s jistotou, že do rána bude auto o svou základní výbavu lehčí.

K našemu domu se přijíždí klasickou úzkou sídlištní uličkou, poté následuje levotočivá zatáčka a náš dům. Dříve byla praxe taková, že auta stojící na vnitřním oblouku této zatáčky stála dvěma koly na obrubníku, aby tudy mohly snadněji projíždět popelářské vozy. Poté ale místním strážníkům narostly kromě platů i pravomoci a začalo se dít to, že každý, kdo stál byť jen jediným kolem na obrubníku, tak dostal flastr. (Zde bych si dovolil mírně odbočit, nevím proč se nemůže stát na obrubníku, když je to součást vozovky?). Postupně tedy lidé od této praxe upustili a začali auta parkovat normálně. Toto mělo neblahý vliv na můj, i když asi nejen můj, spánkový rytmus. Začalo přibývat dní, kdy jsem se probouzel za zvuku houkačky popelářské vozu, že nemůže projet. Jakmile kdokoli zkusil opět auto postavit na obrubník, tak hned dostal za stírač další flastr. Toto trvalo určitou dobu, až jednoho krásného dne jsme měli v naší ulici havárii na vodovodním potrubí. A hasičské vozy nemohly v této zmiňované zatáčce projet. Lidé během pár minut se svými překážejícími auty odjeli, havárie se zpacifikovala a byl klid.

Za pár dní přibyl na vnitřní oblouk této zatáčky žlutý pruh značící zákaz stání. Takže už žádné stání, ani na silnici, ani na obrubníku. Čas od času se stane, že někdo na tento zákaz přesto zaparkuje, protože prostě nikde jinde žádné místo není. V 90% případů nemá na autě jen flastr, ale i botičku. (Zajímalo by mne, jak by s touto botičkou měl odjet, v případě další havárie..kdyby dostal jen klasický flastr, tak bych to ještě chápal).

Další věcí, kterou opravdu nechápu je, když vidím jak strážníci s pásmem v ruce přeměřují, jestli vozidlo opravdu stojí 5 m od hranice křižovatky. Když takových křižovatek je mezi našimi sídlištními uličkami pomalu více, než samotných parkovacích míst. Jednou třeba můj kamarád dostal pokutu za to,že stál 4,80 m od pomyslné hranice křižovatky.

Místo toho, aby naši neomylní strážníci stáli na přechodech u škol, tak radši takto vydělávají na své dotace. Říká se, že k městské policii jde automaticky každý, koho nevzali ke státní. Já bych řekl, že do řad městské policie jde každý, kdo se přihlásí. Budu rád, když se i další podělí se svými pozitivními i negativními zážitky s mněskou policijí…


16.10.2004 Natánek
Pozn. Autor mi zaslal článek 16.10.2004. Kvůli mému trestuhodnému opomenutí jsem jej zapomněl nahrát na web, za což se autorovi omlouvám. D-FENS

12345 (1x známkováno, průměr: 2,00 z 5)
316x přečteno
Updatováno: 28.11.2015 — 0:08
D-FENS © 2017