Mitsubishi Lancer Sportback 2012 minirecenze po roce užívání - zpět na článek

Počet komentářů: 18

  1. Ten olej v převodovce byste po 6 letech opravdu vyměnit měl. Mimochodem, ne všechna japonská auta mají problém s korozí – Toyota problém nemá ani náznakem, Honda na tom taky není vůbec špatně, byť kvalit Toyoty v tomto ohledu nedosahuje. Na korozi trpí nebo aspoň trpěly hlavně Mazdy.

    1. Kupoval jsem ted novou Mazdu (Skyactiv-X, zajimal by me nazor pana domaciho na tento motor), sla z Japonska do Belgie, kde mi bylo prodejcem receno, ze probiha anti-korozni nastrik pro Evropsky trh. Tolik muzu rict k posunu v teto oblasti u soucasne Mazdy.

      1. destabilizator: doporučuji se pod auto podívat – v diskusích na mazdaklubu je toho hromada, fotky nových M3 s odkrytými podběhy ukazují, že to není nastříkané vůbec nijak vůbec ničím. Nevím, co přesně kupujete, ale na informaci od prodejce bych nespoléhal a vydal se na fórum, ať víte, co Vás čeká.

  2. Mam to stejne jen v sedanu uz 5 let a muzu potvrdit. Hlavnim duvodem koupe toho auta byl (krom lasky k Evu) nevsedni vzhled, vydrz a cena servisu. Bezne se s tim da jezdit za 6/100 nudne, za 7/100 sem tam napalit semafor za obci a pokud je pocasi a nalada, tak i v hustem brnenskem provozu se da zazit bezpecna legrace, ale uz je to 8,5/100.

    Subjektivne varuju pred jednou veci – Micheliny. Nejdriv sem tam mel Continentaly, na druhy gumy me kamos prekecal do Michelinu a byla to chyba. Vydrz stejna, jistota adheze za jizdy mensi, min informaci skrze volant, ale hlavne ve smyku nikdy nepiskaji.

    1. Co tam máte za Micheliny?
      Já mám Primacy 3 225/45/17 20tkm a nepískání nepovažuji za problém… ;-)
      Utrhnout se mi je na suchu nepodařilo, na to je ESP v i30 málo benevolentní.
      Na mokru subjektivně o kapku horší než Hankoky 425K ovšem v rozměru 205/55/16, tak i šířka mohla hrát roli.
      Z Michelinu mohu doporučit Pilot Sport 4 v 18″ a Primacy 3 i 4 v 17″, Energy Saver v 16″ jen pro klidné drobné škudlily…

      1. Asi mame dost odlisny styl jizdy ;) jeste sem nepotkal auto, ktere bych neurval v prvni zatacce, pokud je to zamer.
        Neresim nejake nerovne povrchy a tak, ale u auta otrebuju citit, kde ta hrana je, a ne az kdyz jede do skarpy. Vyhybaci manevry, rezane zatacky … tm vsude je mirne piskani znamkou, ze guma je na hrane. Michelliny proste jen ujedou, zadna informace.

        Nejsem odbornik, to vubec, jen sem byl u sveho auta zprvu na neco zvykly a pri prezuti jsem o to prisel, coz mi chybi. Ridic jezdici striktne podle predpisu a udrzujici 3s odstup tento problem mit nebude :)

      2. Šířka hraje roli určitě, existuje poučka, že čím je guma širší, sedí líp na suchu, ale naopak tím hůř na mokru.

        U zimních pneu zas čím je guma lepší na sněhu a blátě, tím hůř na mokru. Vlastně může být na mokru horší než letní pneu, brácha teď dojíždí zimáky (na mondeu) a říkal, že mu to klouže.

        1. Podobná skúsenosť: zimné gumy na dojazdenie v lete (Bridgestone Blizak ….) a za mokra to bolo ozaj horšie ako letná zmes….

    2. Japoncům sluší třeba Toyo Proxes. Vyzkoušeny a obuty na mých 3 Toyotách na čtvrté mám pro změnu Yokohamy. Přes výrazně vyšší cenu jsou o trochu horší, ale žádná tragédie.
      Jinak tento myšák se mi také dost líbil jako jednoduché a pohledné přibližovadlo do práce, do krámu a na hřbitov, ale nakonec jsem se rozhodl pro výrazně levnějšího otloukánka Suzuki a začal se více věnovat zajímavým modelům od Toyoty z 80 a 90 let. Vícemémě Vaše minirecenze mě ujistila, že by to asi nebyla špatné volba. Jinak moji velkou a zatím nenaplněnou láskou je Mitsubishi L300 4×4 pokud možno ve světle modré metalíze. Je jich už jako šafránu a ceny se šplhají nahoru. Dále mě oslovila jedna taková japonská šílenost, která se jmenuje Daihatsu Materia. Je zajímavé, že když tento model vyjel, tukal jsem se na čelo a jak jde čas, tak zjišťuji, že po silnici jezdí mnohem větší bizardnosti-třeba od koncernu VW. Je reálná šance, že by tento stroj mohl plnit funkci rodinného otloukánka.
      Jinak díky za recenzi a přeji, aby myšák jezdil, nezlobil a co zejména? Aby nekorodoval!

      1. Mám na mazdě korejský gumy. Stejný, jako obouvá škodovka, přímo v tom eshopu, co jsem je kupoval bylo něco jako „nexen OEM škoda“. Nestěžuju si, stály pár korun a občas jedu ostře, krouhnu zatáčku, kontrolka stabilizace se mi občas rozsvítí (ono ale stačí málo, občas nějaký hrbol nebo díra, kolo proklouzne, auto to pozná a už se aktivuje systém stabilizace i když to toho hned asi moc nezasahuje).

  3. „Pro pohodlnější jízdu plánuji také zadní tlumiče“
    Tak to budete hodně zklamán. Tlumiče jsou totiž u auta právě proto, aby držela kola co nejvíce na silnici (pro pohlcení energie vydané pružinou).
    Čím lepší je vazba pružina-tlumič, tím přesnější kopírování povrchu vozovky.
    Pohodlí tedy naopak dosahnete nejlépe úplnou absencí tlumičů pérování.
    Auto pak bude velmi měkké a bude se (stále) houpat.

    1. Tak takový auta potkávám, naposledy nějaký starý passat, houpal se mu zadek jako kráva a to bylo ve městě na suché rovné silnici. Z toho dostane člověk akorát mořskou nemoc :-D

    2. Myslel jsem pohodlnější z pohledu jízdy, ne komfortnosti. Vadí mi houpání, odskakování na nerovnostech a zejména ošklivý zvukový projev na dírách a retardérech. Na předku to dost pomohlo, tak snad to budou opravdu jen tlumiče a max nějaká další drobnost.

  4. Autor sice mluví o motoru, ale zcela nedoceňuje kvality téhle 1.6 atmosféry. Silou moc neoslní, zvláště ve spojení s pětistupňovou převodovkou a jejími dlouhými kvalty. Ale má charakter a žádá si své, to jest točit. Je to docela okouzlující, když člověk uváží, jak se mu modernější motory podbízí dostupností točivého momentu ve všech otáčkách. Pro znalé se spotřeba pohybuje od 5.5 (klidná jízda volnou krajinou) do 7.8 (160 na tachometru setrvale, cca 4000 ot/min, optimum pro dálnici), průměr je cca 6.5.

    Podvozek je slabší. Sice poměrně přesně sdělí, co se děje, ale není ani rychlý ani pohodlný.

    Zřejmě nejnepříjemnější je hluk od kol, utlumení je mizerné. Na mém r.v. 2017 mne nepříjemně překvapilo i mizerné zpracování interiéru, kastlík u spolujezdce drnčí a je to skutečně otravné.

    Před koupí jsem zkoušel ojetiny. Po cca 7 letech jevily známky koroze, proto jsem hned po koupi pořídil nástřik podvozku a dutin.

    Suma sumárum: Konstrukčně prosté auto s motorem pro ty, kdo rádi řídí. Doufám, že si jej nechám co nejdéle, abych si auto na baterky pořídil až spolu s plenami pro dospělé.

  5. Taky mám Mitsubishi a jsem naprosto spokojený. Potřeboval jsem velké SUV kvůli častému kempování a tahání lehkého přívěsu s lodí k vodě. Nechtěl jsem naftu,turbo, automat ani drahou značku.
    Vybral jsem si stříbrný Outlander(2018) Edition 100 – 2.0 MIVEC 2WD 5MT 110kW – kola 215/70 R 16 – váha 1497kg – kufr 591 až 1754 litrů – víceprvková zadní náprava – rezervní kolo – Smartphone Link 7“Display Audio– kamera k couvání – záruka 5let
    Koupil jsem ho nový v DE, v nabídce ze skladu, za 20.490€. Což bylo v únoru 2018 asi 512.000 Kč.
    Spotřebu neřeším ale je překvapivě nízká kolem 7 až 8 litrů podle zátěže a stylu jízdy.
    Kdo jezdí často po úzkých okreskách ocení navíc menší šíři(1810mm) tohoto jinak velikého a skvělého auta.

  6. Kdo je zvykly radit v nizkych otackach, tak ma problem s dirou pri prechodu 1-2, nekdy i mezi vyssimi stupni, ale kdyz si uvedomite, ze na jednicku vydrzi zhruba az do 50 km/h, tak neni nutne tam za kazdou cenu davat 2 ve 20 a stezovat si, ze to nejede, je to maly a slaby motor, nelze po nem chtit zazraky a je treba ho trochu tocit.
    Pobavilo me, ze kolem 150 udajne zacina jet, proti 1,2 HTP snad, ale jinak uz to na toto auto pomerne vysoka rychlost a zadne zazraky se nedeji.
    Sestka je dle meho nazoru celkem zbytecna, maximalni rychlost lze dosahnout na 4. prevodovy stupen, pak jiz motoru dojde dech, na plneni ekologicke ulohy tu tedy v pohode poslouzi 5 a i na tu je problem udrzet rychlost v mirnych stoupanich.

  7. Diky autorovi za recenziu auta, ktore pouzivam uz 5 rokov a 75 tis. km (sedan). Par komentarov/postrehov:

    – hladal som japonca, zvazoval korejcov, tiez som chcel benzin, bez turba, priameho vstrekovania, systemu start-stop, vhodny aj na kratke trasy v meste
    – uz v case kupy to bol tak trochu vybehovy model (v dobrom zmysle – bez roznych asistentov, startstop), take poctive japonske auto zo starej skoly
    – auto vypada velmi esteticky, aj preto, ze je to sedan, ma jednoduche, nadcasove tvary, negativny sklon prednej masky opticky predlzuje prednu cast
    – oproti predchadzajucemu mensiemu autu s 55 kw mi to pri prvych jazdach pripadalo ako kombinacia tanku a stihacky, na lepsie sa vsak rychlo zvyka
    – dlhodoba spotreba 6,5 litra/100 km, od 5,7 na okreske po 6-6,5 na dialnici (120-130), v meste v zime na kratku vzdialenost aj 10
    – ako-tak slusny priestor v kabine aj na zadnych sedadlach (tu nepochopim, ako v niektorych autach priemerny chlap 1,80m sa nemoze dozadu posadit vystrety, bez toho, aby si suchal hlavu o strop), kufor sedanu ma objem 400 litrov – priemer
    – @r2: motor 1.6 je taky… zakladny. Nepoviem ze slaby, ale zakladny. A je spolahlivy, bez uniku oleja. Slusal by tomu vsak sestvalec
    – @r2: prevodovka ma pomerne dlhe prevody, prijal by som skratenie staleho prevodu a potom by mala zmysel aj sestka, aspon ako rychlobezka; podarilo sa mi sice ist aj tachometrickych 200 na rovine (to by uz na 4.stupni neslo), ale je fakt, ze nad 180 to uz prakticky nejde
    – @shi: olej v prevodovke som zatial nemenil, ale parkrat bolo treba premazat tiahla od riadiacej paky
    – @shi: po piatich rokoch korozie vela nebolo, ale dal som spravit nastrek podvozku a dutin
    – @kilmore: pruzenie by mohlo byt o nieco tvrdsie (pri naklonoch v zakrutach), hlucnost na dialnici – no, nie je to prave najtichsie, optimum z hladiska hluku a spotreby je tachometrickych 120, 3000 otacok na 5
    – @eloherd: povodne pneumatiky yokohama advance nie su nic moc na mokru, co som si potvrdil na skole smyku (a obratom som ich vymenil hned v prvom roku), rozmer 205/60, radsej mohli dat 205/55, bol by vacsi vyber pneumatik
    – bez vacsich problemov si clovek vymeni ziarovku v stretavacom svetle, nie je to ziadna operacia, rovnako tak pelovy filter za priehradkou spolujazdca – takato jednoduchost by mala byt zakotvena v normach, a nie emisie CO2, tu je vsak skoda, ze sa nedaju dat led svetla
    – chvalim jednoduchost ovladania smeru a sily ventilatora, teploty cez tri velke otocne gombiky, tieto gombiky su zaroven ako tlacidla pre klimu, rozmrazovanie zadneho skla a uzavretie vetrania – a ziadne miniaturnymi gombikmi, ktore ma clovek problem trafit
    – spojenie A stlpika a velkeho spatneho zrkadla znamena, ze sa tam schova aj biela octavia combi, takze pozor
    – auto ma drahsie nahradne diely a zaroven si celkom drzi cenu
    – v chlade sa ozyva pri kruteni volantom praskot od ulozenia tlmicov
    – @rattlehead – usb je mozne dat lahko dorobit, ked aj s vyvodom kabla

    Zaver: dufam, ze auto vydrzi co najdlhsie, a ked sa uz bude musiet nahradzat, tak niecim, co uz bude mat elektromotory + spalovaciu turbinu spojenu s generatorom, na sposob Mitsubishi Mi-tech (https://www.mitsubishi-motors.sk/aktuality/detail/138-svetova-premiera-elektrifikovaneho-koncepcneho-modelu-mi-tech-concept-a-koncepcneho-modelu-super-height-k-wagon-concept/)

    1. V roce 2015 byla 1,6 nejenom motorem zakladnim, ale dokonce jedinym, ktery se v CR nabizel a 1,8 v zahranici byla v te dobe uz pouze s automatem (pokud jsem neco neprehledl). Jinak ja ten motor nechci nijak shazovat, na normalni jezdeni vetsinou staci, ale z popisu nekterych majitelu Lanceru mam pocit, jako by jim omylem prodali Ralliart nebo dokonce EVO.
      Sedan je o kus lehci a pravdepodobne bude mit i o neco malo lepsi aerodynamiku, takze se u nej da 200 dosahnout snaz nez u hatchbacku. Je fakt, ze 200 na ctyrku nelze jet, protoze to uz bychom narazili na omezovac.
      Spotreba u me vychazela trosku vyssi, okresky rekneme kolem 7, dalnice kolem 9 (pokud neni v rekonstrukci), po meste jsem nikdy nenajel tolik, aby to slo smysluplne merit. Dlouhodoby prumer 7,8. Castecne je to dano rozdilem sedan/hatchback a castecne samozrejme stylem jizdy.
      Domontovani USB je teoreticky jednoduche, „jen“ je treba mit spravnou verzi radia: https://www.mitsubishiclub.cz/forum-tema/sportback-1-6-my2015-jak-na-usb-141915 Lancer se delal pomerne dlouho a behem te doby se montovaly minimalne dva typy zakladnich radii a ke starsimu neslo USB jednoduse domontovat.
      Krome jiz zminenych problemu s korozi bych take upozornil na lak, neni nijak extra odolny a s trochou nadsazky bych rekl, ze Lancer sel poskrabat skaredym pohledem.
      Vedle ceny nahradnich dilu muze byt problem i s dlouhou dodaci lhutou, zejmena v pripade, ze se jedna o dil, ktery neni sdileny s ASX nebo jinym vice prodavanym modelem.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017