Miléniánové - zpět na článek

Počet komentářů: 125

  1. Taky se to dá chápat zcela obráceně. Konečně vyrostla svobodná generace, která požaduje adekvátní mzdu ke svým schopnostem a hlavně k životním nákladům které tu máme. Nenechají si srát na hlavu jako jejich rodiče, kteří pracovali za hrst rýže pod neustálým řevem nadřízených. A podnikatelé teď kvílí, že nemůžou sehnat adekvátní náhradu za vysoce kvalifikované a vzdělané MUKLy na které stačilo řvát aby podávali výkon zajišťující podnikateli milionové zisky.

    Konečně začíná být pracovní trh vyrovnaný a ukazuje se, že ti veksláci a keťasové vydávající se za podnikatele byli schopni být ziskoví jen za cenu otrocké práce lidí vychovaných k poslušnosti za komunistickými dráty.
    Možná že ten ekonomický průšvih na chvíli přibrzdí import Borisů s Užhorodu, kteří jsou ochotní v garsonce spát po 10ti lidech a živit se jídlem z popelnice aby pak domů přivezli nějaké peníze. Ale nakonec se to stejně sesype, až podnikatelské detičky rozhází peníze svých rodičů „z lepších časů“ sedřené z poctivých,šikovných, pracovitých a kvalifikovaných českých MUKLů.

    Osobně znám několik případů, kde odírali člověka za cca 12 000 čistého s tím že není možné mu přidat ani korunu. Až odešel do důchodu tak místo něj museli najmout 2 až 3 lidi aby udělali tolik co zvládal on sám.

    1. je to trosku jinak. Stara generace, ktera na sobe nechala stipat drevo, protoze to meli za par do duchodu a byli ze sociku zvykli vstavat v sest rano a makat do ctyr odpoledne, uz je v duchodu.

      Mlada generace se deli na ty line, neschopne, kteri zustavaji u nas, jejichz motivacnim vzorem jsou ruzni pobiraci davek na Zapade, kteri tak plus minus autobus berou na nase take kolem 35tisic Kc a nedelaji vubec nic, mazimalne kradou a kseftuji s tim, co nakradli.
      Pak jsou tu ti schopni, samostatni, ochotni naucit se jazyk, zvednout zadek a neco pro sebe a pro sve rodiny udelat.
      Bud maji firmy a manazerske platy u nas, anebo jsou pracovne davno za hranicema a tady si jezdi jen tak raz za cas zkontrolovat deti a rodice a barak.

      Podnikatele breci, ze nemohou sehnat zamestnance, ne proto, ze by u nas bylo malo nezamestnanych, ale protoze je u nas malo ZAMESTNATELNYCH.
      Takovy svarec berouci 40-50tKc anebo obrabec na CNC bude, co jsem asi tak slysel, zamestnavatelem tolerovan, i kdyby chodil do prace ozraly jako delo a na hlave mel metrove ciro a piercing v nose, protoze nasi zamestnavatele proste prohravaji boj se zapadni konkurenci a stary dobry delnik vycepovany socikem uz neni a nebude.
      Kazdopadne z dlouhodobeho hlediska je to pro nas blba zprava, protoze z dlouhodobeho hlediska se zukranizujeme na nesvepravne devky na socialnich davkach. Proto napriklad vedu sve deti k tomu, aby vycestovaly pri prvni prilezitosti a uz se zpet nevracely.

      1. Pak do toho započítejte ty, co umí jazyky, mají dobré vzdělání a umí celkem i makat (když mají motivaci :) a pobírají nadstandardní plat, i když na západní poměry je to ještě nízký příjem. Jenže se jim nechce někam se stěhovat a raději jsou doma. Já jsem jedním z nich; raději pracuji za několikanásobek průměrné mzdy pár km od domu, než abych jezdil někde v cizině. Už na to nemám věk ani chuť, ale pokud dojde tvrdé na tvrdé… no, uvidíme.

    2. „Osobně znám několik případů, kde odírali člověka za cca 12 000 čistého“

      Totéž jde říct i opačně: „Osobně znám několik případů pitomců, kteří pracovali za 12 000 čistého, přestože mohli dostat víc“.

      Osobně znám několik případů, kdy lidi dělali spoustu práce za pár drobných přesně tak dlouho, než se rozhodli s tím něco dělat.
      (Nicméně taky znám případy lidí, kteří sice dělali za pár drobných, jenže jejich pracovní výkon ani větší hodnotu neměl.)

      A co jsem v praxi viděl použití té taktiky lidi vyždímat za co nejnižší mzdu, vedlo to „překvapivě“ k tomu, že časem všichni schopní si najít jinou práci odešli jinam, čili zůstali jen ti, které nikdo jiný nechtěl.
      Což kupodivu zdraví dotyčných firem zrovna neprospělo.

  2. Tahle věta z toho zdrojového článku dost dobře popisuje mileniálský prioritní aparát:
    „Takového člověka většinou potkáte s chytrým telefonem v ruce nebo jej můžete zahlédnout sedět za počítačem například i v kavárně, kde s největší pravděpodobností chystá logo pro své začínající podnikání.“

    1. jinymi slovy stavi sve vzdusne zamky na tom, jak najde obrovskou diru na trhu a vydela miliony, aniz by hnul prstem.
      Souhlas s autorem potud, ze slecna Trang se asi pokousela o vtip anebo o ironii.

      Zajimave, ze podobne nazory jako autor maji i na Zapad od nasich hranic a slovo milenial je brano uz v podstate jako urazka.
      A jak muze vypadat takovy typicky milenialsky startup ? Co treba pronajem erotickych pomucek ?
      http://www.zerohedge.com/news/2017-09-17/beijing-start-now-offers-sex-dolls-rent

      1. zavidis, zmrde? co je na tom spatnyho ze nechtej drit za par supu nekde v korporatu nebo ve statnim a radsi podnikaj?

    2. a co je na tom prosim pekne spatneho? Ze si ten hajzl dovoli zacit podnikat misto toho aby s cepici v ruce nekde pokorne zebral o misto za 16 cistyho nastup?

      1. No já nevím jestli je to špatné nebo ne. Možná je to dneska naprosto běžné že se napřed maká na mediálním humbuku a pak se teprv vymyslí nějaký to podnikání. Koneckonců jsem to viděl i u lidí co jsou generačně starší než oni mileniálové.

        1. treba uz to ma vymysleny a ted ladi detaily. I logo je potreba. Krom toho to je ze strany autorky myslenkova zkratka a neni treba to brat doslovne.

          1. No tak ono to může být jakkoliv že jo. Já jsem jednou na vlastní oči byl u toho, kdy otevření podniku v hlavním městě předcházela tiskovka. Prostě nikdo si tam ještě nedal ani jeden raw-snack ale všichni už znali PŘÍBĚH. Tak třeba autorka myslela případy tohoto ražení.

            1. propagace je holt potreba. Zvlast kdyz v tom meste mas dalsich sest podobnejch provozoven. Kdyz u nas otvirali picosku tak mi taky soupli do schranky letak driv nez otevreli.

      2. Řekl bych, že to mělo směřovat na to, že místo aby makal je v kavárně a místo reálného začátku podnikání si vymýšlí logo. Pokud je v té kavárně za své (či za peníze někoho, kdo je dobrovolně financuje), nevidím důvod proč by si logo nebo třeba opravdu i vzdušné zámky, nemohl vyrábět třeba u kafe.

        1. Soucasti zacatku podnikani je i vymyslet pripadne logo a zpusob propagace.

          1. Já nic proti tomu, jen vysvětluji, jak jsem to pochopil.

          2. Pokud chceš dělat OVB tak určitě:)

            1. k praci pro OVB potrebujes telefon, oblek z Tesca a rozvetvenou rodinu ktery prodas pojisteni. Co naopak nepotrebujes je logo nebo obchodni znacka. Ale mohla by to bejt zajimava obchodni strategie zalozit si firmu bez nazvu. Dvere by se tam urco netrhly :-)

              1. No oni existují firmy „bez názvu“ a bez loga nebo chcete-li s nouzovým názvem. Bohužel obsah jejich podnikání dneska není už tak atraktivní. Jmenují se třeba „Elektro Novák“ a nebo „Topení Dvořák“ atd. A kdyby se taková firma založila v pondělí, tak v současný době má v úterý na půl roku dopředu vyprodáno.

                1. Elektro Novak JE nazev. Spolehlive to odlisi od firmy Elektro Zaloudek nebo Veverka & Bitýška, Obchod zbozim elektrickym, hnojivy a textilni galanterii. Nazev by nebyl kdyby se to jmenovalo jenom Elektro.

                  1. No však jsem to taky psal v uvozovkách. Tím sem chtěl jenom říct, že vymyslet jméno se dá během minuty na živnostenském úřadě a rozhodně to nebude mít vliv na budoucí objem zakázek. Nicméně Vaše argumenty chápu a jediné co jsem tím chtěl říct je to, že čím víc nepotřená věc se prodává, tím větší jsou nároky na metainformace. Že dostanete leták od v pořadí páté picérie z ulice leták, tak to je celkem logické. Že si dneska stačí udělat udělat živnosťák na elektrikářskou činnost, ten den stačí zvednout telefon, obvolat pár známých z oboru a můžete okamžitě nastoupit a navíc si vydělat hodně slušný peníze – to je fakt. No a ta zásadní otázka je – proč pořád menší procento mladých lidí nepojme ten „startup“ takhle. Argument že nechtějí makat za 12k měcíčně v tomhle případě neobstojí. Statisticky vzato buď můžou makat rukama za 30+k měsíčně a nebo sedět a vymýšlet nějaké bezva podnikání za 0 měsíčně.

                    1. Milenial Hilsner ma svuj startup vymyslen. Vlozil do nej uz dokonce 150 tisic korun a zakoupil take jednu vlajku EU a NATO.
                      Jeho startup se jmenuje, jak se stanu prezidentem CR a 28tisic lidi mu uz to zbastilo….
                      Nikoliv Marku, ty se prezidentem CR opravdu nestanes.

                      https://www.tyden.cz/rubriky/domaci/nebudte-s-putinem-polonazi-muzi-na-uradu-vlady_320528.html

                    2. Není to Hilšner ale Hilšer. A není mileniál, blbe. Je Husákovo dítě. Ročník 1976. A presidentem nebude. Zeman už taky ne.

                    3. Hilsner se k tomu kokotovi hodi mnohem lepe, s timto jmenem by to jako prezident urcite vyhral v tech spravnych kruzich a je tu i pekny odkaz na prvni republiku a taticka Masaryka, takze pro me to je a bude nadosmrti Hilsner.
                      Krom toho milenialove nejsou zadni teenageri, mas to domotane, milenialove jsou generace osmdesatek.

                2. Jestli máte tip na dobrý elektro, sem s ním. Známej mi pučil účet do KVčka, ať si vobjednávám tam. Ze dvou objednávek jedna větší průser, než druhá, takže jsem velice rychle vyléčenej z nápadu si tam založit vlastní účet a mít možnost si to nákladovat (a odpočítávat) do vlastní firmy (což je sakra víc, než nějaká obratová sleva).

                  Nemusí mít meganabídky desítek řad kde čeho od moře výrobců, stačí mi skladem základní sortiment zásuvek, vypínačů a tady těch krámů (ale mít i datový, nejen silovinu, by nebylo špatný) plus nějaký montážní a instalační příslušenství. A normální funkční e-shop, kde ty položky jsou, ne že na e-shopu je jedna třetina výrobků.

  3. https://www.youtube.com/watch?v=hER0Qp6QJNU jo jo, to přesně sedí. Vychováváme mnohdy naše děti tak, že jsou změkčilé. Nehrozí jim smrt v dětství na banální chorobu. Upozorňujeme je na práva, méně na povinnosti. Stát je také chrání před spoustou věcí, třeba před prací.

  4. Když shrnu, čím (jsem podle článku pochopil že) se vyznačují mileniálové (abych použil běžný způsob psaní toho slova):
    – Záliba v moderních technologiích,
    – chtěli by práci, která je bude bavit,
    – leckdy jsou dost ambiciozní a chtějí změnit svět (a s tím souvisí následující bod),
    – leckdy přeceňují své znalosti a zkušenosti a tím i význam pracovní pozice, kterou by mohli dělat, a odpovídající mzdu.

    Nejsou tohle náhodou vlastnosti úplně běžné u lidí, kteří právě vystudovali školu a začínají pracovat, i u předchozích generací?

    Vzpomínám si na „film pro pamětníky“ někdy ze 30. (možná 40.) let, který byl v podstatě o stejném problému s tehdejší mladou generací.
    Můj děda byl zřejmě ve věku kolem dvacítky stejný „problém“.

    Vůbec, která generace čerstvých absolventů středních a vysokých škol měla vizi, že si najde bezvýznamnou zbytečnou práci za málo peněz a tam počká do důchodu?

    1. a tak kazda generace si o sobe mysli ze je nejlepsi a vyjimecna a ze na to konecne kapli :-)

      1. To si myslí. Jenže zaběhnout stovku za 12s a za 9,7s je sakra rozdíl bez ohledu na to, co si kdo o sobě myslí. A tady se bavíme o tom rozdílu.

        1. jenze tady se nebavime o necem meritelnym jako za kolik sekund kdo ubehne stovku (to je teda ale fakt blby prirovnani) ale spis o tom jestli je lepsi rajska nebo koprovka.

    2. To všechno by sedělo, až n a to, že mileniálové se hroutí, když jim věci nevycházejí. Neumějí být houževnatí a dlouhodobě si vytvářet cíle. Protože žijí rychle odpovědi mají hned. Nepředpokládají, že k úspěchu je někdy třeba se i „dopracovat“. Selhávají i u test, cítí se často přetížení, neumějí hodit některé věci za hlavu.

      1. Nedávno tu byl v novinkách odkaz na článek „Nejdražší družina“, kde to poměrně přesně popisovali u studentů amerických vysokých škol i se značně negativními důsledky. Ostatně tady v diskuzi to lze pozorovat taky.

      2. no,hele, je mi 40 a ty samy kecy jsem slychal kdyz moji generaci bylo 20. Ze si niceho nevazime, hovno zname a umime, vsechno chceme hned a bez prace, ze se chceme jen bavit, ze nevime o cem je zivot, ze nic nevydrzime a valku na nas abysme si vazili jak dobre se mame. To samy slychala generace mejch rodicu a ti pred nima az do aleluja k pracloveku Janeckovi.

        1. Tento jev samozřejmě existuje a je s ním potřeba při podobných hodnoceních počítat, ale to neznamená, že na těch postřežích a hodnoceních něco není.

          Například já za zajímavé považuju to, že podle mých pozorování se poměrně dost zkracuje ten věkový odstup. Zatímco dřív bylo tohle brblání na adresu mladších výsadou lidí dejme tomu nad 50, dnes se s ním člověk setká i u lidí výrazně mladších. Třeba na gymplu, kam jsem chodil a kde se čas od času zastavím, jsem výrazné rozdíly mezi námi a našimi následovníky začal vnímat už někdy kolem 25 let věku. Jako by se populace rozpadala na čím dál tím větší počet menších generací, které si v některých věcech rozumějí čím dál tím méně. Což nejspíš odpovídá tomu neustále se zrychlujícímu tempu vývoje.

          Co se týče toho videa o millennials, tak dost věcí z toho odpovídá mým pozorováním. Nekladl bych to ale za vinu pouze/hlavně těm mladším lidem. Ono se to táhne a zhoršuje už nějakou dobu – přinejmenším od těch levičáckých bouří okolo roku 68 (v Evropě), resp. přiblblého programu Great Society (v USA). Ale dost možná je to záležitost historie ještě starší – zajímavou látkou ke studiu jsou v tomto dějiny Holandska, které se neúčastnilo první světové války a kde, jak se občas s mírnou nadsázkou říká, 19. století skončilo 10. května 1945.

          1. jo, rozdily tam jsou. Dnesni mlady mi taky obcas prijdou jako z jiny planety. Ono je to logicky, moje (vlastne nase, mam za to ze jsme podobne stari) generace prozila velkou cast detstvi ve zcela odlisnem systemu a je to znat. Ale zatim jeste nejsem tak starej abych na mladez nadaval. Ostatne, spousta mych vrstevniku mi prijde stejne cizich.

            1. Sedel jsem dneska u vstupu do skoly bych vyzvednul potomka a vedle byla maminka se stejnym poslanim a mela s sebou maleho klucika, tak ctyrleteho. Ten celou dobu drzel v ruce jakousi herni obrazovku a mastil tam cosi ve 3D. Neuveritelne rychle. Okolo chodily deti ze skolky, zdravily ho (evidentne se znali), nereagoval, hral.

              Mel jsem z toho tanovy smiseny pocit. Kluk s tim evidentne umel. Ale…

              Chapu, ze triskat kliklakem by asi dnes nikoho nebralo stejne, jako treba klic s hrebikem a hlavicka sirky. Jenze za meho mladi jsme delali fury veci kolektivne. Domu ze skoly, tasku jebnout nekam za dvere, vzit kolo a hura ven. Tihle se nauci sedet doma, na FB mit svych nekolik set virtualnich pratel a starnout.

              Moje potomstvo timto smerem nastesti nejde. Jezisek prinesl jakousi herni sracku, takze jsem tchanovi domluvil a hracka se nechala jet, dokud nedosly baterky. A druhe se proste nenasly.

              Mluvil jsem s kamaradem, co ma syna v puberte a rikal mi, ze dokonce ve skole maji krouzek YT, kde si pousteji ty nejvic studeny videa co kdo kde nasel a o tom ten cely krouzek je.

              1. taky ne vsichni. Vy jste nemeli ve tride knihomoly, samotare a deti co je nebavil sport? dnes je vic moznosti nez tenkrat a deti se delej na vic skupin nez tenkrat. Kdyz jsem byl v puberte tak se spousta vrstevniku poflakovala venku. Hovno delali, povalovali se na zidkach nebo klepadlech na koberce a krafali o blbostech. Cinnost v podstate o nicem. Dnes delaj to samy akorat misto klepadla kafraj nekde na chatu nebo hrajou onlinovky.

                1. Je pravda, ze v detstvi jsem zazil jak vesnici, tak velkomesto a kdyz jsem do mesta prisel, tak jsem prave videl ty flakajici a nudici se skupinky u piskovist a klepadel, takze jsem se radeji dal na sport. Na vesnici jsme byli pohybove aktivnejsi, takze sport byl tak nejak prirozene (behem courani po dedine jsme se potkali u hrist a bud se dal nohec, nebo fotbal, nebo jsme zkouseli volys, podle toho, jaka parta se sesla). Ve meste uz to tak jednoduche nebylo, protoze hriste byla placena a musela se rezervovat. Takze treba na stredni jsme rano na patou chodili na hokej, coz na dedine nehrozilo. Ale na dedine jsem po skole lozil po tresnich, coz zase nehrozilo ve meste.

                  Tak nebo tak bylo vic pohybu. Kdyz jsem byl kluk, propukl break-dance a chodili jsme blbnout na „hribek“, abychom se naucili poradne tocky od gymnastu. Co jsem videl na vlastni oci, tak dneska fura deti neudela ani kotrmelec a o pritahu, nebo nedej Boze vymyku, si muzu nechat jen zdat. Netvrdim, ze sport je nutnost. Idealy Tyrse a Fugnera fakt nemam, ale prijde mi byt pro dite prirozenejsi radeji lozit po strome, nez strnule cumet do sviticiho pristroje.

                2. Nu, nakolik to mohu posoudit z mé osobní zkušenosti, máte i nemáte pravdu. Zajisté, vždy existovaly všechny možné i nemožné varianty; ale co jejich vzájemný poměr?

                  V době, kdy jsem byl mlád, tak třetina mých vrstevníků chodila do nějakého skaute turistického oddílu; dobře polovina se věnovala nějakému sportu. Odhadem čtvrtina sbírala známky nebo jiné odznaky, čtvrtina „bastlila“ různé krystalky a jiné podobné. Dvě třetiny, ne-li více, jezdily pravidelně do hor, na vodu nebo na vandry. Dobře půlka čtla ABC a blbla v rámci „raketových posádek“, čti, čtenářských klubů, jejichž původní název byl demodé, neboť příliš foglarovský :) A tak dále.

                  Dnes, nakolik mohu říci na základě pohledu očima našich dětí, jsou ty poměry mnohem tristnější. Dcera na celé budějovické VŠ marně hledala partu, s níž by mohla jezdit na vandry — nenašla ji! My si mohli vybírat. A tak dále…

                  1. A třeba jen dcera špatně hledala? Moje děti s tím nikdy neměly nejmenší problém, snad jen výběr lokalit nemohl být identický s tím co jsme měli kdysi my.

                3. Dovolím si tvrdit, že knihomola, kterého nebavil sport, obohatila četba. Opačně sportovci, který nerad četbu, prospěl sport. Čím je obohaceno hrbící se dítko honící cosi celý den na obrazovce?

                  1. Hoďte někdy s takovým děckem řeč. Zjistíte, že ví o světě minimálně totéž, co kdysi knihomol z knížek. Samozřejmě jeho informace jsou neúplné, výběrové a zkreslené, ale to my jsme měli z Mayovek taky :-)

                    1. Jak které. Manželka učí na základce, všeobecný rozhled klesá dolů tak rychle, že už vydává aerodynamický svist.

                    2. Teď jde o to, co je to všeobecný rozhled. Jestli do něj patří to, že Karel IV. nechal postavit Karlův most, nebo to, že děcko ví co je to mining pool na bitcoiny. Obě informace jsou pro praktický život dost na draka, ale každá z nich se dá vydávat za všeobecný rozhled.

                    3. Re: pzkudk

                      Obě uváděné informace do všeobecného rozhledu patří, netřeba znát dokumentaci skutečného provedení Karlova mostu nebo přesné fungování mining poolu. Nicméně pokud člověk má něco povědomí o několika oborech, dochází mu lépe podobnosti, souvislosti a má „tak nějak představu“.

                      Současný trend „najdu si to“ je hezký, ale naráží na to, že si je možno vyhledat spousta věcí, nicméně chybí souvislosti, které by a) člověka k tomuto dovedly a b) do kterých by zjískaná informace o tom, co je to osmóza, renesance, prion, atd. zapadly.

                    4. Kez by jen rozhled, ma to negativni ucinky na mozek jako celek. Digitalni demence se to nazyva.

                    5. Vypozoroval jsem,ze pomerne dost deti neumi solidne psat perem,zato umeji psat ctyrmi prsty na klavesnici.Ja jsem si rukopis zkurvil az na VS, takze dneska s mym pisemnym projevem aby ctenar sel do lekarny.Dnesni deti tohle zvladaji mnohem drive.

                    6. To Sysop: Prumerna opice bude v klikani na tabletu lepsi nez nejlepsi clovek. Starsim rocnikum mozna imponuje jak jejich ctyrlety harant ovlada pocitac, ale je a bude to stale pasivni tupe klikani.

                    7. Re: LWG
                      18.9.2017 v 23:22

                      Na VS nas ucili,ze student musi vedet vsechno,asak jen to dulezite,docent musi vedet,kde se to da najit v knihovne a rektor musi tusit,kde najit docenta.Dnes je to tak,ze fura deti hodne veci vubec nevi,protoze spoleha na to,ze tasi iPad a spusti Google.Nejede Internet,nejsou rozumy.Mozek na baterky.Idealni produkt konzumni spolecnosti.

                      Ja chapu,ze clovek je tvor liny a nebude si zbytecne pridelavat praci a zasirat hlavu redundantnimi nesmysly.Taky mi bylo uplne nahovno znat dilo Leose Janacka.Jenze urcity rozhled parti ke vseobecnemu vzdelani a pokud v dospelosti chce clovek mit sanci na vlastni nazor a vyboceni z nalinkovanych mantinelu, pak by mel nektere veci znat.Byt mu mohou ve skole pripadat zbytecne a stupidni.

                    8. Otázka je, které věci by měl znát a proč zrovna ty. S mnohým z toho, co se obvykle vydává za základní znalosti osobně nesouhlasím a myslím si, že jsou to zbytné blbosti, případně jsou pro účely základního vzdělání zjednodušené až za hranici správnosti a tudíž je zbytečné se je učit. Příklad: zmíněné dílo L.Janáčka jsme se opravdu učili, já si toho nepamatuju vůbec nic. Ani jméno Janáček bych nemusel znát a myslím, že by to mé společenské prestiži nijak neuškodilo. Maximálně bych si tak někdy pustil rádio, usoudil, že tato hudba se mi nelíbí a ani bych nevěděl, že jsem právě vypnul oblíbence učitelů hudební výchovy. Ale na světě existují tisíce dalších lokálně významných skladatelů, jejichž hudba by se mi líbila stejně málo a o nich jsme se v životě neučili. Tak proč zrovna Janáček?

                    9. Re: pzkudk
                      19.9.2017 v 0:22

                      Tezko nalajnujes zcela presne,co je potreba znat k zakladnimu vzdelani.V podstate bys mohl dojit k zaveru,ze 90 % veci ze ZS je ti uplne nahovno a kdyby te rodice ucili doma, tak by to bylo byvalo efektivnejsi a furu casu jsi mohl stravit lepe. Jasne.

                      Na druhou stranu kdyz se dostane clovek s sirokym rozhledem do spolecnosti, ktera se bavi o nejruznejsich tematech, nemusi si nekde v koutku tahat susne a muze se do te debaty zapojit. Otazkou samozrejme je, jestli to ten clovek k zivotu potrebuje, ze.

                      Osobne si myslim, ze cim hloupejsi clovek je, tim lepe je manipulovatelny. Janacek asi nema bezprostredni vliv na vetsinu lidi, ale kdyz se blbec bude divat treba na film Ctyri vrazdy staci drahousku a tam nepochopi narazku, ze Beethoven neni Strauss, tak tim prichazi o humor. Spousta humoru je zalozena na znalostech skutecnosti a nevzdelanec to pak nepochopi, cimz se vyclenuje ze spolecnosti. Idealni je, nebyt na spolecnosti zavisly, ale umet v ni existovat.

                    10. Ten, koho rodiče učí doma, bude s enormně vysokou pravděpodobností (kromě jiných výhod také) mít daleko lepší všeobecný přehled, než absolvent státního školství.

                    11. Většina normálních lidí na vzdělávání svých dětí nemá čas a znalosti. Na to, aby si najali domácí učitele speciálně pro svoji ratolest zase většinou nemají peníze. Takže pro tuto většinu lidí by to zase skončilo u nějaké formy školy – byť typicky nejspíš s velmi malým počtem dětí, placené rodiči přímo a bez tun omezení a nařízení, kterými jsou dnes svazovány školy tzv. veřejné.

                    12. Nase ratolest ted nastoupila ZS tady na Sumave. Reditel skoly ma manzelku ucitelku, sami maji ve skole svoje tri deti, skola dostala injekci nekolik mega, takze letos pekne zrekonstruovana, dite mi do/ze skoly svazi skolni autobusek, celkove je to tam takove rodinne a v pohode. Sice to neni jako ve meste, kde se ucitelka hrde dmula, ze jejich skola je nejlepsi na okrese a ze zaci sbiraji nejruznejsi oceneni ani nevim za co, ale zato tady ma vice klidu a ty hovadiny ji do hlavy muzou nalejvat taky. Zena puvodne chtela vyucovat doma sama, ale nakonec jsem ji to rozmluvil. Prece jen ve skole se potomstvo v kolektivu vice otrka a aky mit deti na hrbu pul dne je na budku.

                  2. No naše děti u obrazovky nesedí celý den, ale třeba mladší dcera si z Minecraftu odnesla jeden poměrně praktický poznatek (skoro jako ze Stoletého staříka) – že totiž málokterý problém se nedá vyřešit pomocí výbušniny. Je to jen otázka správného množství a umístění. Když se jednou vracely domů a před domem nebylo volné místo na parkování, malá prohlásila, že je potřeba TNT a místo bude. Chvíli přemýšlela a pak dodala, že odhadem tak dvě kostičky. (Já jsem dodatečně zjistil že kostička má snad metr krychlový – je-li to tak, bude ještě muset zapracovat na odhadu.)

                    1. To vubec neni spatna vychova. Ja jsem potomka nechal v sesti letech vystrelit z malorajdy a v deseti chci zkusit broknu, nicmene nase legislativa pro to nema pochopeni a na serveru zbraneqalitne.cz jsem za to byl na nejakou dobu zabanovan, nez jsem dostal po skonceni banu sanci vysvetlit, ze mame pribuzenstvo v USA, kde ditko ma moznost si vystrelit, co rameno raci. Rad bych potomstvo zkusil motivovat na trap, nebo skeet. Rozhodne lepsi, nez tenis.

                      K vybusninam je potomstvo take tahano, tam totiz takova buzerace jako u zbrani neni a nezaznamenal jsem zadneho pyrotechnika, zeby byl dosranej nekde na Internetove diskusi napsat, ze proste prcek si hral s nejakou vybusninou pod dohledem otce. Uznavam ale, ze vybusniny jsou v rukou laika zpravidla bezpecnejsi, nez strelna palna zbran a navic to neni tak medialne zajimave, protoze se to tyka podstatne uzsiho okruhu drzitelu opravneni.

              2. Sysop, ja sem vyrustal na pocitacich v devadesatych letech, a to taky bylo takovy jiny nez dnes: Delali jsme LAN party kdy si vsichni museli nejak autobusem dovezt velke bedny a monitory, a hralo se hodne her ktere slo hrat treba ve ctyrech lidech na jedne obrazovce a klavesnici. Nebo kdyz se poprve zacinalo koukat na filmy na pocitacich – kolik lidi se tehdy seslo u jedne obrazovky…

                No a dneska ma kazdej svuj pocitac a obrazovku v kapse, neni duvod dal se spolu bavit…

                1. Jojo, v osmdesatkach jsme delali site pres RS232 (ktera na to samozrejme neni delana) na Commodorech a Spectrumech, delaly se seance u nekoho z kamaradu, kde se trvale valelo par Merkuru a my chodili jen s PC pod pazi na navstevu…

                  Jenze to byla zabava treba jednou za tyden tak na dve hodky, jinak jsme chodili na nohec, hokej, o vikendu na vandry („sraz na roli na petce“), atd.

                  Ta mira sedeni u bedynky je dneska vetsi, nez mala, rekl bych.

            2. Nejde o odlišný systém a rozdíly dané (dejme tomu například a zdaleka nejen) zvykem na svět, v němž je samozřejmostí skoro kdekoli a skoro s kýmkoli okamžitá komunikace.

              Jde o zcela základní paradigma přístupu

              (a) mám problém. Hmmmm, jak jej vyřešit?
              (b) vs. mám problém, tak s tím sakra někdo něce udělejte!

              Obě varianty samozřejmě v populaci existují od nepaměti; obávám se však, že jejich vzájemný poměr se mění velmi výrazně směrem k převaze varianty (b). Příčiny jsme tady rozebírali milionkrát a jednou.

      3. Docela by mě zajímalo, jaká část jich na tom je takhle z mého pohledu blbě. Jestli jich je opravdu nějak extra moc, anebo jestli ti pitomci jsou jen zásluhou moderních komunikačních prostředků víc vidět.

        1. Obávám se, že jde o typickou zpětnovazební spirálu — v principu by jich v populaci bylo zhruba stejné procento jako před 20, 50, 100 nebo 1000 lety. Jenže v současném systému mají možnost křičet mnohem hlasitěji než kdy dříve a také mají možnost společnost jako celek ovlivňovat mnohem silněji než kdy dříve, a tím to procento dost naroste :(

        2. Imho se o tom jen víc kecá. Já potkávám lidi se „specifickými pracovními návyky“ s poměrně konstantní frekvencí už desítky let. Kontinuum je i v tom, že si svoje specifika neuvědomují, jsou přesvědčení o své výjimečnosti (která by měla být zohledněna i ve výši mzdy) a když jim bezcitný Hochfelder žid ukončí pracovní poměr ve zkušební době, je to jen z čiré zlomyslnosti a lakoty, aby je sedřel z kůže za nástupku a mohl zase ždímat jiné.

        3. jsou vic videt. Ted jsou velky tema youtuberi. V mladi asi kazdej znal podobnyho posuka co vymejslel picoviny, kecu mel jak Palackej a prisel nam vtipnej a cool. Jenze za nasich casu byla jeho pusobnost lokalne omezena, takze jedinec znal tak jednoho dva. Dneska se koncentrujou na youtube, takze ma clovek pocit ze jich je spousta. Jenze neni. Akorat maj moznosti co za nas nebyly.

  5. Netušil jsem, kolik potrefených hus se tady ozve a některé nicky jsou pro mě překvapující. Pod články o zmrdech ve firmách dáváte jedničky a tady ty stejné zmrdy, kteří chtějí dělat kulový nebo maximálně na svojí kariéře, velebíte jako moderní, svobodomyšlenkářská a pokroková génia.
    Myslím si, že žádní mileniálové neexistují, jen je těch líných a neschopných vohnoutů prostě dneska procentuálně o něco víc než bývalo.

    1. Jo, zalozit si firmu a chtit podnikat je fakt zmrdovina. Hamba fuj. A delat na svy kariere je jeste horsi. To by se jim melo normalne zakazat. Kazdej at mysli hlavne na verejne blaho. Pakaz jedna, mit se dobre se jim zachtelo. Do Miselinky s nima. A na vojnu, ta je nauci.

  6. Taky tu mám třetí měsíc ve firmě jednoho mileniána a zabral mi moje parkovací místo. Neumím tu mileniánskou řeč tak nevím jak mu mám říct že mě to sere. Asi to obejdu tak že ho propusím pro nadbytečnost.

    1. Tak mu to řekněte normálně, jak Vám zobák narostl :-)

      1. Myslíte že pochopí, dyž mu řeknu: „Pičo, to je můj flek!!!“ ?

        1. Co když mě zažaluje?

          1. Tak si vezmete toho nejdražšího advokáta co najdete a náklady mu jakožto straně co prohrála spor vyúčtujete do poslední sponky, ne?

            1. Bude to soudit stará soudkyně komunistka a kdo myslíte že vyhraje? Kapitalista nebo kokot?

          2. On spíš Vás (na)žaluje na:
            – Fejs
            – Instáč
            – Gůgl
            – Tvítr
            a milión dalších sociálních sítí, kde mu to „kamarádi“ olajkujou a on dosáhne svého morálního vítězství

        2. Kdyz mu nereknete ze tam nema parkovat tak jak se to dozvi?

          1. Nemůžu mu to říct, páč negómu mileniánskej njúspík.

            1. Já poradím. Stačí mu říct: „Zmiz, strejdomrde, tady stojím já.“ Tomu rozumí i mileniál.

    2. Ak si nevieš sám ochrániť to čo je „tvoje“ tak ti to nepatrí. Furt jebe len ten najsilnejší pes. Inak máš na tom tvojom parkovacom fleku menovku, že ho vyhlasuješ za svoj flek, alebo ako to je?
      My tu pred firmou máme parkovisko (za betónovým plotom s posuvnými dverami) bez parkovacích flekov (žiadne čiary na zemi) ale nejako sa to tak utriaslo, že kde kto asi stojí, že by sa to dalo nazvať, že „mám svoj parkovací flek“. Ale to mi nebráni (a niekedy ani mojím otrokom) sa niekedy postaviť aj na iný flek ak ma chytí taká nálada a ešte mi nikto nikdy neprišiel „plačkať“, že mu stojím na fleku. Akurát ja z času na čas podpichnem niekoho, že či nemá vodičák, keďže zaparkuje cez dva fleky ako ženská. A to tu mám aj dvoch dalo by sa povedať mileniálov – jeden čerstvý absolvent a druhý ešte študent – ktorý majú vlastné auto, chodia do posilky, pijú Ajstíí a starajú sa o svoj zovňajšok. Aj mileniál pochopí jasnú správu (message) typu: „Vypadni z môjho fleku“ či „Neparkuj ako ženská v prechode“.

      1. No to je něco jiného, jak říkají Maďarští přátelé, Slovák není člověk a chápe to s tím jebavým psem.

  7. Je těžký o někom napsat že je pica a picu ze sebe sám neudělat. Tady se to povedlo tak napůl. Já šel dělat za 16 čistého nástupní plat. A protože nejsem uplnej lempl, tak splham a už jsem radove jinde. Že bych se ale tim svým nastupakem chlubil, to by mě fakt nenapadlo. Rok jsem zral zrní a těžil z toho, že mám tolerantní rodiče. Samozřejmě výše platu je relativní. V Praze bych na tom nebyl nijak zářně ani teď. Jestli někdo sedí s laptopem u kafe a má na něj prachy, vo co go? Nikdo nenutí nikoho je do práce přijímat. Že nejsou slušný zaměstnanci na trhu? No hlavně že těch slusnejch firem je tolik! Máslo má na hlavě kde kdo. vlastne ne. Máslo neni…

    1. Máslo není, protože tu žije Jack.

    2. Řádově jinde – jakože 160.000?

      1. Chybné užití slova řádově…

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017