MHD jedině zdarma! - zpět na článek

Počet komentářů: 184

  1. No jo. Východoevropští mužici sežerou všechny zhovadilosti co nám sem západní panstvo nakýbluje, včetně petrodolarového kasína ropných šejků a amerického ropného byznysu ve formě hypertrofovaného automobilizmu.
    Na západě zjistili už před 20 lety, že zlikvidovat veřejnou hromadnou dopravu byla obrovská chyba a snaží se to napravit. Ale zdejším mužikům to dojde až za 20 let.
    Američani jsou z toho docela nešťastní, že stráví polovinu života v autě. A například New york by do hodiny zcela zkolaboval, nebýt husté sítě podzemní mastné tyče.

    Taky je ten jejich petrodolarový luxus podmíněný neustálými válkami, instalováním loutkových vlád a rabování ropných zdrojů po celé planetě (už jim do sbírky chybí jen ty ruské). Nějak jsem si nevšiml, že by ČR byla tak mocná a schopná tahlety zvěrstva dělat po celé planetě aby zajistila svému obyvatelstvu neustálý přísun laciných pohonných hmot. Zdražte amíkům ten jejich „gasoline“ na evropskou úroveň a do měsíce tam mají zombie apokalypsu, naprostý ekonomický a sociální rozpad.

    Tyhle věci jsou ale zřejmě nad možnosti chápání východoevropakého mužika, který by tu chtěl mít emeriku a nechápe že to ve východním sockistánu není ani možné a z hlediska mocných ani žádoucí. A už vůbec ne dlouhodobě udržitelné.

    1. kaBrnak: technicka: rozdíl v ceně benzínu v USA a v Evropě je v jeho zdanění, jinak stojí („kupodivu“) skoro stejně. Takže správně ta věta zní „Zdaňte amíkům ten jejich gasoline….“

  2. Článek je napsaný perfektně a zcela názorně ukazuje, jak s námi politici orají. Ale – je to důsledek. Příčinou je, že česká ekonomika má dvoutřetinový výkon ekonomiky německé, platy jsou u nás třetinové, než v Německu, a ceny evropské. To je takový celkový nesoulad, že nad tím rozum zůstává stát. Myslím si, že pokud bychom měli platit reálné jízdné přímo, pak bychom měli brát za práci taky odpovídající peníze.

  3. Konečně si jeden rádoby pravičák spočítal reálné náklady, ale to je asi tak všechno. Vzhledem k tomu o jakou službu se jedná a že ji používají zejména ti, co tu platí daně, z kterých se to platí tak se tu bavit o zisku nebo ztrátě nedává moc smysl, protože se to vezme z jedné kapsy a dá do druhé a v principu by služba neměla být zisková. Ale chápu, že bombasticky tu vykládat o velkých ztrátách je velmi líbivé.
    Opět tu nezaznělo to B, a to jaká by byla reálná tržní cena, za jaký rozsah služby a v jakém stavu by soukromník po vyrýžování zisku infrastrukturu zanechal. Příklad lze vidět z nedávné doby velmi úspešného „neudržovače“ Autostrade či při o něco starší krizi, kdy se státy jaly sanovat ztráty soukromých bank.
    Obecně totiž představa jak se ušetří na zakladních nereplikovatelných infra službách skrze soukromý trh je poměrně komplikovaná otázka, když neexistuje konkurent, ale nějakým záhadným způsobem právě tyhle služby nejvíce lákají věřící k prezentaci jejich víry skrze trojčlenku.
    Tak autore, jaká je tržní cena?

    1. Konkrétně ti, kteří MHD používají, ti zase tak moc daní neodvádějí. Ti s většími platy, s vyšším zdaněním a se znatelně vyšším odvodem mají většinou auta.

    2. „bavit o zisku nebo ztrátě nedává moc smysl, protože se to vezme z jedné kapsy a dá do druhé“

      …a po cestě se část ztratí.

      „Vzhledem k tomu o jakou službu se jedná a že ji používají zejména ti, co tu platí daně“

      Spíš naopak.
      Jednak samo ježdění autem je silně zdaněné a je to významný zdroj daňových příjmů.
      A jednak MHD budou spíš jezdit lidi ekonomicky neaktivní a s nízkými příjmy, než lidi s vysokými příjmy.

      To, že cestování MHD je z velké části na úkor ostatních lidí, je zřejmé.

      Trochu se to podobá názoru, že státní zaměstnanci nejsou placení na úkor ostatních, protože přece sami platí daně.

  4. Tak otázka spíš je, zda chceš řešit podstatu problému v reálném světě nebo si chceš jen zanadávat. Tvoje nálepkovací arguentační metoda vypadá spíš na to druhé.
    Asi to bude pro tebe novinka, ale stát či kraje nezřizují MHD kvůli zisku, ale kvůli obslužnosti, pro všechny a i do nerentabilních oblastí. Zjednodušeně řečeno, aby tvoje babička na vsi nežila jak za krále klacka. Tyto služby pak logicky nelze řídit přes zisk, který by pak měl být naopak nulový, protože službu jen prodraží a opět by to bylo jen přelití nákladů z jedné kapsy do zisku v druhé kapse.
    Vzhledem k tomu, že v článku byla řeč zejména o Praze tak tvoje teorie jak MHD jezdí jen chudí, důchodci a děti, kterým to bohatí dotují, pokulhává na obě nohy. Nemluvě o tom, že důchodci platili daně celý život, to ti asi nedošlo.
    Peníze se ztratí po jakékoliv cestě. Zkus si práci v jakémkoliv korporátu a po čase zjistíš, že je to jen zmenšenina státu. Rozkrádání, korupce a lenost není jen doména státu. Podstatou tedy je ztrátu peněz po cestě minimalizovat. Zrušením služby po cestě nic neztratíš, ale nebudeš mít ani tu službu – to jaksi není řešení.
    Když je pro tebe tolik věcí zřejmých tak ke každé té větě ve svém příspěvku napiš i peněžní vyjádření.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017