MHD jedině zdarma! - zpět na článek

Počet komentářů: 184

  1. Super článek, tohle se dobře četlo. :)

  2. Zrovna včera jsme o tom mluvili s holkama v práci. Takhle nějak:
    „Chápete to, jak se bude muset zdražit jízdný, když to teď budou mít studenti a důchodci zdarma?“
    „Proč by se muselo zdražit jízdný?“
    „Protože budou chybět peníze z jízdenek!“
    „Ale dopravní podnik žije jenom částečně z jízdenek, to abychom měli pocit, že to jako není úplně zadarmo. Jinak další 2/3 ceny jízdenky platíš stejně z daní.“
    „Takže taková ta cedulka ‚Nejedeš načerno?‘ vlastně znamená ‚Nezapomněl jsi doplatit poslední třetinu jízdného?‘?“
    „Jo. A nejlepší by bylo, když už MHD nemůže bejt za plnou cenu, aby bylo zdarma úplně. Ušetří se alespoň na celým tom aparátu jízdenek, od revizorů po steampunkový automaty.“

    1. Neušetří se vůbec nic. Po zavedení MHD zdarma se dá očekávat, že stoupnou náklady, protože stoupne její vytížení a bude potřeba přidat spoje. Kdysi na DF o tom byla debata pod článkem, ale bylo to před přechodem na nový redakční systém, tak ta diskuze už byla vymazána.

      Taky ve chvíli, kdy bude MHD zdarma, budou lidi jezdit i jednu až tři zastávky, přestože jinak by to došli pěšky. Což opět znamená větší vytížení MHD.

      Ve Frýdku-Místku taky náklady stouply (a tam navíc nezrušili ten aparát jízdenek, protože zdarma je to po registraci a pro místní, pro příležitostný cestující je tam pořád normální jízdný.)

      I když je něco částečně financované z daní, vstupenka/jízdenka má jakousi regulační funkci – aby to pak nevyužívali úplně všichni a nebylo tam furt narváno.

      Pokud by byly zrušeny daně z benzínu/nafty a zrušeno dotování MHD z daní, byl by benzín místo za 30 asi tak za 15 korun, zatímco jízdenka MHD místo za 32 asi tak za 100vku. Co by to znamenalo? Mnohem víc aut na silnicích a totální kolaps dopravy v Praze.

      Za každý dva až tří cestující MHD (nebo i na kole – ovšem aby přibývaly cyklostezky na úkor pruhů pro auta, to je zas postavené na hlavu) ubyde na silnici jedno auto. Čím víc lidí využije MHD (nebo kolo nebo vlastní nohy), tím volnější budou silnice. Takže pro řidiče je vlastně dobré, že se z jeho daní financuje MHD, protože díky tomu se dostane autem tam, kam potřebuje – má volnější cestu.

      1. Že stoupne vytížení MHD a přidají se spoje, sice znamená náklady navíc, ale raději neefektivně využívat peníze na další soupravy, než je neefektivně dávat za celý aparát kolem jízdenek.
        O kolik to vytížení stoupne, těžko říct. Ono kolikrát člověk volí zrovna MHD nebo auto? Já teda téměř nikdy. Buď potřebuju něco odvézt, nebo pokračuju někam dál autem, kam MHD nelze, a pak jedu autem. Nebo jedu MHD. Cena v tomto nehraje vůbec žádnou roli. Nesouhasím tak s tím, že musí automaticky nastat úbytek aut nebo v druhém případě dopravní kolaps.
        Nejsem teda úplně typický, nemám žádný kupon nebo tak a každou jízdenku si „poctivě kupuju“, přestože MHD dojíždím do práce a všude jinde. Je to poněkud neefektivní, ale je to cena za to, že mě PID nemá nikde evidovaného. Pokud bude MHD zdarma, ušetřím dvojku měsíčně. Pokud za plnou cenu, budu platit šest tisíc měsíčně, ale pořád to bude levnější a snažší (!) než jezdit autem. Akorát najednou do hry přijde Uber, případně nějaká soukromá MHD, pro kterou se tím vytvoří prostor. A taky budu mít větší motivaci vytáhnout bicykl.

        Další věc, stačí pozorovat revizory, jak chytají turisty. Vyznat se v tom šíleném systému jízdenek je pro cizince nemožné, a ten parchant si prostě počká. Stejně tak školní výlety.

        Celkově je celá MHD nefér. Nechápu, proč bych měl platit jízdenku, respektive pokutu, pokud ji nemám, jen proto, že se jedná o zlomek příjmů PID, zbytek už šel z daní. Socialistická je MHD už tak jako tak, tak ji udělejme buď zcela dotovanou, nebo soukromou. Tenhle mezistupeň je pro mě akorát zavádějící nesmysl.

      2. Vyhrazený zyklobusy, zastávky, nádraží a jiný terminály, koleje zabírají fakt hodně místa. Místo kolejí můžou být další pruhy, nějak na to dycky rádi v těchto úvahách zapomínáte.

        Taky by pravděpodobně mnohem víc lidí přesedlalo na skůtry, jako je tomu hlavně v Asii, a přece se všichni nějak nakonec vejdou…

        1. Vole, to jsou vyhrazený pruhy pro TAXI, MP a i MHD. Tak se holt MHD škrtne a už to bude jen pro TAXI a MP no :-D

          1. MP zrušit taky a taxíky plnotržně uvolnit, žádný výhody, žádný licence a podobný kunďárny. Pak se bude dát jezdit pár ulic za pár dolarů jako v US a demontáž socky je dokonána.

        2. Bohužel skůtr (motocykl, kolo) je v našich podmínkách použitelný tak 3-4 měsíce v roce a i to ne pravidelně. Stále musíte mít v záloze nějakou „zastřešenou“ dopravu.

          1. S dobrejma hadrama, rukavicema a integralkou tak 7-8 mesicu. V podstate pokud neni snih, naledi nebo nemrzne tak se na skutru da. Chce to ale odpovidajici vybavu.
            V asii maj treba takovy prosivany ochranny navleky na riditka misto rukavic, aby nezably ruce.

          2. Tak to asi žiju v nějaké jiné Praze, protože jezdím „nezastřešenou“ dopravou celoročně.

          3. Jezdím na skútru pravidelně 7-9 měsíců v roce. Nějak víc zmoknu max 5x ročně. Nicmnéně když ráno leje, tak zvolím MHD nebo auto. Limitující je sníh nebo ještě horší námraza, takže sice lze jezdit pohodlně do cca -5°C, ale kvůli námraze končím když začne ráno pravidelně mrznout. Padající skútr jsem už za jízdy stojíc na silnici a klouzajíc po botách už jsem párkrát zvedal a není to nic co bych chtěl dělat častěji.

            Na kole lze jezdit ještě delší část z roku, protože i na stěhu drží např. horské kolo dobře, zatímco skútr blbě. Nicméně pro skalní jezdce se vyrábí i zimní gumy pro skútry a motorky.

  3. Fakt ze srdce nemám rád dotace, ale zrovna žiju v místě (Stuttgart), kde dotace v MHD neexistujou a všechno je to za plnou pálku.
    Takže dám protipříklad: roční lítačka pro dospělýho stojí 865Eur, pro dítě 432Eur na 10 měs., pro studenty 412Eur za dva semestry. Doochodci to mají za lidovejch 560Eur ročně. Ekvivalentem pražskejch zón P+0+B jsou tu zhruba první dvě zóny a s těma tedy kalkuluju (ale to platí jen pro základní skupinu, studenti, děcka i doochodci mají jednu cenu pro všechny zóny). Pro rodinu s jedním dítětem a jedním studentem to teda dělá ročně lidovejch nedotovanejch 2574Eur, čili skoro 70 tisíc korun, čili zhruba jeden a čtvrt čistýho měsíčního průměrnýho místního platu. V Praze by to tedy odpovídalo cca 35000Kč (s tím, že v Praze je ale levnější akorát práce a elektrika, ale stavba infrastruktury a dopravní prostředky stojí stejně). Jak je vidět, autor článku trefil odhad tržní ceny velmi přesně.

    Výsledek? Každej, kdo má do řiti díru, si tady koupí nějaký starý auto a radši jezdí autem, takže ráno a odpoledne je celý město zamrdaný a celou zimu je tu částicovej poplach ze všech těch aut. V MHD jezděj jen děti a lidi, který nemaj v práci kde zaparkovat.

    Pointa? Kdyby Praha začala jezdit za tržní ceny, tak se tam dost možná stane to samý co tady – takže berte dotace do MHD jako rozumnej úplatek lidem za to, že nechaj auto doma a jedou mastnou tyčí – odměnou je to, že se po Praze v rámci možností dá pohybovat celkem dobře a to i autem (a to není ironie), když už je to nutný.

    1. Jsem rád, že se našel příklad z reálného života, kam to vede, když se MHD nedotuje a nechá se to na „neviditelné ruce trhu“ :-D Chápu autora, že se mu tahle situace nelíbí, z článku je však patrné, že nedomyslel důsledky. Bylo by zajímavé, kdyby vše bylo skutečně v těch soukromých rukou a stát by na nic neměl monopol. Představte si, že by soukromníci mohly vlastnit i takové ulice, jednoduše všechno. A potom by na těch ulicích za průjezd vybírali mýto. Na nějakou tramvaj můžete potom rovnou zapomenout, kdo by se dohadoval s 200+ subjekty o tom, kde může a nemůže projíždět, kde může a nemůže mít zastávku atp. Za průjezd každou jednotlivou ulicí byste potom vlastníkům platili poplatek. Ne jeden za celé město, ale každému za každou jednotlivou ulici. To by se to panečku žilo…

      1. dunnst: Soukromá infrastruktura už tady jednou byla a neosvědčilo se to. Osvědčený model MHD je organizování MHD státem/obcí a svěření jednotlivých výkonů soukromým dopravcům, polopaticky stát určuje jízdní řád a jízdné a soukromník jezdí ve stanovený čas po stanovené trase za tržní cenu. Zda se stát rozhodne MHD dotovat je jeho boj, respektive jeho občanů.

        1. Jak píšete, je to boj Prahy a jejich občanů, čili může a měla by se vést diskuse o tom, jak moc má být MHD dotovaná – a tady bych souhlasil, že 1200kč ročně už je opravdu hodně nízká cena. I těch 3650Kč ročně (nebo o něco méně pro studenty za 10měs. lítačku) je velmi rozumná cena. Ještě jsem snad neslyšel nikoho nadávat, že jsou abonentky na MHD v Praze předražené. Zato zcela nedotovaná doprava by podle mně v Praze nedopadla dobře.

          1. Radši dám dva litry ročně za pražskou silniční známku a těch 10+ miliard ročně co socka sežere ať jde do výstavby silnic a budování parkovacích domů místo udržování desetitisíců anonymních činžáků, který nikoho než památkodebily vůbec nezajímají. Když místo zyklobuznopruhů dojde k přemalování na mopedopruhy a mopedostezky, myslim, že by to mohlo docela slušně fungovat, spousta lidí přejde na to.

            Smysl má asi zachovat krtka, když už tady je, taky některý ty vlakový tratě, i když dost nádraží je nádor kterej se pořádně nedá obejít, podejít ani přejít. Rozhodně ale nestavět nějaký okružní nebo podzemní fantasmagorie za stovky miliard, jak to mají v plánu příživníci z IPR apod., proboha.

            Památkodebilové jsou vůbec sebranka, ten dementí viadukt tady to není žádná posraná rekonstrukce – značný části toho byly kompletně rozebraný a vystavěný znova. Historický na tom nebude tudíž ani hovno, proč to jako rovnou nestrhnou a nepostaví tam něco rozumnějšího s míň pilířema? Kolik parkovacích míst a míst na různý užitečný kumbály by vzniklo, místo té šílenosti kde je skoro víc zdiva, než volnýho místa? To je zase píčovina…a to už to tam překáží druhej rok a konec v nedohlednu…sem zvědavej jak to dopadne s tím pitomým mostem, do toho taky ti příživníci furt šťourají.

            1. No jo, to je sice hezký, ale i kdybys ty dva tácy za tu známku dal – a s tebou i všichni ostatní (ostatně ono to přijde dřív nebo pozdějc i tak) – co se stane, když těch 100 lidí z tý jedný tramvaje sedne do 100 aut (někdo teda třeba na moped nebo na ekolo) – dyť to se na ty silnice nemá šanci vejít ani kdyby se zase přidaly pruhy tam, kde v posledních letech zmizely. Chceš strhnout baráky a stavět silnice? A co ty lidi budou v tý Praze pak dělat, kam by tam jezdili? :-D

              Řek bych, že ty činžaky budou zajímat hlavně lidi, co v nich bydlej – to si to představuješ, že Praha budou jednom silnice a parkhausy? Kde budou lidi bydlet, žít a pracovat? :-D

              Do diskuse o viaduktu se asi pouštět nebudu, protože k tomu nemám dost informací – kromě toho, že nám zjednosměrnili ulici u naší pražský pobočky a kvůli rekonstrukci jsou venkovní místa mimo provoz :-) Já jenom doufám, že až to teda dají dohromady, tak pořádně přitalčej na využití a na Masaryčku bude proudit jeden vlak/nadzemka za druhou – časem snad i z letiště a tak. Přitom se to přímo nabízí – udělat malou odbočku z kladenský trati a je krásný spojená až do centra – letiště, veleslavín, hradčany, bubny, masaryčka. :-)

              1. Za ty prachy co jim developeři nabízí to všichni rádi prodají. Blokujou to památko- a jiní debilové. Mě fakt nezajímá 10246 úplně stejnejch čtyř-pětipatrovejch činžáků, strhnout a vystavět nový výškový budovy s minimálně pětipodlažníma podzemníma parkovištěma, jako jinde v civilizovaným světě. Paříž si to prošla za císařů, některý německý města za führera, jiný města bombardováním, jenom tady je furt jenom skanzen a žít ani pracovat se tady NEDÁ. I na kancly jsou ty baráky absolutně nevhodný, 30-70 let stará infrastruktura, jakýkoli rekonstrukce jsou galakticky nákladný a problémový…děs běs. Tak se staví furt nový a nový office housy všude možně, rozumný firmy se stěhují tam a v centru v těch předpotopních barákách je čímdálvětší svoloč bůhví vodkud.

              2. Těch sto lidí v tramvaji je přesně kde? Možná na pěti linkách po dvě hodiny denně. Jinak co sem teďko jel do/ze servisu dyž tam bylo auto s brzdama sockou, tak to bylo naprosto liduprázdný a tramvaje vozily vzduch. A že jich kurva jezdilo tam a zpátky. Takže souprava za padesát-šedesát mega, jedna jízda musí stát minimálně deset litrů (čím novější tramvaj, tím horší geometrie náprav – to bude asi ten pokrok – a brousí to koleje skoro i na rovince) a v průměru to možná nějakou tu stovku lidí převeze dohromady na celé trase.

                Nezlob se, ale todle může objahovat jenom magor. Kdyby na magorsrátě nebyly kundy, tak aspoň koleje zasypou a zalejou asfaltem, takže tam můžou jezdit i busy a v případě třeba nehody se to tama dá objíždět. Jenže to ne, to radši nechají nepřekonatelnej vřed uprostřed silnice (myslíš že ty koleje, zastávky a terminály nezabírají místo, kde by jinak mohly být silnice a parkoviště? fakt ne?) a eště na vytíženejch páteřních trasách (Evropská, Plzeňská…) jeden pruh uberou. Makes sense!!

                1. Zalít asfaltem? To snad ne. V Praze je 550 km tratí a na nich 4×60 kg šrotu nejvyšší výkupní ceny na každý metr, plus další 2 kg trolejového bronzu, o měděných napájecích kabelech nemluvě. To přímo svádí k jinému řešení :-)

                  1. Nemyslím hned demontovat, ale udělat z toho normální pruh, jako leckde v centru nebo třeba kolem Střešovické vozovny (busy sdílí kus trasy pruh se šulínama).

                    Nemluvím vůbec vo pakárnách jako Sokolovská s tou trávou v kolejích a jedním pruhem každým směrem. To je fakt na střelbu.

                    1. Aha, to já když vidím tramvaj tak si hned představuju ty nůžky na kolejnice a magnetický jeřáby v hutích…

                      S tou trávou to dělají naschvál. A když lidi v okolí nebrblají, tak tam nechají jen holý štěrk (Barrandov, Modřany, Prosek). Jinak se musí ulice každých pár let rozvrtat (jako teď třeba Zenklova, což je prý akce srovnatelná jenom s bombardováním Libně v pětačtyřicátém) aby ty debilní koleje vyměnili, protože nic nevydržej. Vůbec nechápu proč se takovej drahej a hlučnej klumpr jako tramvaj pořád drží při životě.

                    2. Je fakt že v Pze by na mnoha místech stačily trolejbusy, ty se dělají i kloubový a to už uveze dost. Tramvaje vedou z okraje na okraj a taková nová trasa dneska vyjde na nějaký desítky, spíš stovku milionů kilometr, nový soupravy už nejdou pod 50 kus, provoz extra levnej není a když to pak vozí vzduch, tak je to v prdeli. A ty rekonstrukce, to je něco. Vono sice víc trolejbusů znamená víc řidičů a ti taky nejsou levní, ale pořád na ně IMHO nejsou kladený takový nároky, jak na tramvajáky, byť je trolejbus taky drážní vozidlo, tak je to ale jinak jen elektrickej autobus, a ty provozní náklady si myslim, že to skoro srovnají. O ceně pořizovací už škoda mluvit.

                      Vono teda i autobusy pěkně kurví silnice, mnohde jsou koleje jaxviňa, ale to je asi z velké části daný i tím, že ne všude je ještě zátěžová vozovka co byla konstruovaná na velký stovky autobusů denně a pár desítek nějakejch náklaďáků, co tam dneska jezdí. Nový vozovky už jsou snad stavěný líp a busy by zvládly (navíc vono není nutný dycky hned rozbombardovat celou ulici, mnohdy by stačilo povrch zfrézovat a položit novou vrstvu, divím se, že se to dělá tak málo, naposled na části Jižní spojky a maggisrály, i když by to zoufale potřebovalo okamžitě udělat pár desítek tahů v Pze). Čímž chci říct že i pod busama je sice nutný občas opravit silnici, ale taková hrůza jako rekonstrukce šuliny to být nemusí.

                      Jenže u plně socialistickýho podniku řízenýho opiticky nerozhoduje zdravej rozum a kalkulace – to by teda v prvé řadě nikdy nedošlo k prodloužení áčka, určitě ne v nynější trase, ale nikdo vám nedá tolik, co já vám dokážu slíbit. A zaplatíte to až těm co přijdou po mě, takže super deal.

                    3. vyhoda tramvaje je ze ma na cele trase „vyhrazeny pruh“, navic na trase jsou cidla aby ji padaly cocky kdyz prijede na krizovatku a zastavil se provoz aut v jinych smerech. to by asi trolejbusy nemely. jinak ale souhlas.

            2. A kde bys ty parkovaci domy chtel jako stavet? Tam kde neni kde zaparkovat pro ne neni misto a tam kde by bylo misto tam zas nejsou potreba. Maximalne P+R parkoviste.
              A zbourat dum v sirsim centru a misto nej postavit parkovak je ekonomickej nesmysl i bez pamatkaru.

              1. @shane: technická: když se člověk například na severu Prahy v dosahu metra rozhlédne (stanice Letňany; ale i Prosek, Střížkov), což je metrem 15 – 10 minut do centra a přitom nad hranicích denních kolon, tak uvidí spousty, spousty místa, kam by se vešlo nekonečně parkovacích domů, zejména kdyby byly částečně pod zem a částečně nad.

                1. Jo, P+R. Ty to chce, ty chybej dost zoufale. Ale ty maj smysl jen v kombinaci s MHD. Bez ni jsou k nicemu.

                  1. dyť jo: linka metra C jede od jižního města přes úplné centrum až na sever a končí vlastně za Prahou (kuriózně stanice Letňany nepřepravuje lidi ze sídliště Letňany, protože stojí kvůli olympijádě o kilometr vedle přes pole) a po cestě je málo využitých stanic dost – Prosek Střížkov, Ládví… A stejně tam nikdo nic neudělá, protože místní by to nejspíše blokovali a magistrát by asi nic nezmohl, i kdyby chtěl.

                    1. Ta tam nestojí ani tak kvůli olympiádě, jako spíš kvůli partě lidí, která skoupila všechny pozemky v okolí, měla dost silné páky aby „zalobbovala“ metro a teď jen čeká, až se to okotí :-)

              2. Leda hovno. Bouralo by se vostošet, nebejt buzen. Takle to probíhá tak, že to developer koupí, deset let to nechá za soustavnýho kvičení chátrat, když je to v dezolátním stavu, tak mu laskavě povolí to strhnout a pak si tam může něco postavit. Kdyby to mohl strhnout hned, tak to za těch deset let měl zaplacený, takle to jenom žere prachy.

        2. Soukromá infrastruktura tady nikdy nebyla, takže není co by se neosvědčilo. Jediné, co se tady provozuje, je jistá forma ekonomického fašismu, neboli state-directed capitalism (ekvivalent). Je to jako když někdo prohlásí, že neregulovat bankám úvěrové sazby „už jsme zkusili nechat na tom kapitalismu a jak to dopadlo“, když každej ví, že banky jsou tak extrémně zregulované, že o nějakém kapitalismu nemůže být řeč. Podobný je případ scadara, který popisuje zkušenost z totalitního Německa, kde nastavili neuvěřitelné regulace provozovateli, ten má neskutečné náklady s provozem a nemůže s tím nic dělat a tady se vyrojí dementi jako dunnst, kteří pak přijdou a říkají „no vidítě a to je ten kapitalismus, to autor nedomyslel“

          1. S tím příkladem jsem tak akorát naznačil, že autor článku má asi pravdu ve výpočtu opravdové tržní ceny MHD – která je celkem očekávatelně cca na půlce toho, co tady v Němcích – ale že tam, kde tenhle svatý grál spravedlnosti mají, to není tak růžový, jak se může zdát. Občas to zkrátka chce myslet i na důsledky.

            Jinak mi teda řekni, čím je to Německo ve srovnání s Českem tak totalitní, kromě toho, že ti neodpustěj rozhlasovej poplatek a že si tady v neděli nenakoupíš (ale zase tady prodavačky většinou nejsou kyselý jak vitacit). :-)

            1. Můžu nosit a držet zbraně? Můžu zastřelit fízla, co mi v noci vleze na pozemek? Můžu zastřelit zloděje, co mi vleze na pozemek? Když si koupím auto, můžu jím jezdit? Můžu prodávat limonádu na ulici? Odpověď na všechny otázky je ne. Německo je totalitní.

              1. Jo takhle, mira totality se urcuje podle toho, jak moc muze clovek strilet po policajtech. Tak to pak jo. Co se tady clovek jeste nedozvi. A to se v cesku smi? Ty vole to by byl verejnej lync jak svine a do chladku bys sel na hodne dlouho.

                -Ano, jako clen streleckeho spolku. Skryte noseni asi ne, to nevim…
                -Asi ne (strileni po policajtech bude problem asi i v jinych zemich krome Sierry Leone)
                -Nevim (hadam, ze ne, ale opet bych to nezkousel ani v cesku, byt to teoreticky ma sanci projit)
                -Ano (jestli sis nevsim, tak Nemci jsou na auta uplne ulitli a ma ho s jezdi s nim snad uplne kazdej)
                -Nevim

                1. No len je trošku u tých áut problém s tou hnusnou zelenou nálepkou (Umweltzone) – najlepšie na tom je, že ak aj tvoje auto (registrované v BRD+DDR či v zahraničí) vyhovuje tomu nezmyslu (t.j. tú zelenú nálepku by si na úrade dostal v pohode), ale nálepku nemáš a vojde (aj omylom) do Umweltzone tak ak ťa chytia tak to máš za 80 Eur.

                  1. Je mi to jasny :-) Zhruba jsem tusil, na co masiton narazi, ale prece bych ho nezklamal? :-)

                    Hele jako uprimne taky me ty nalepky serou, ja mam na vokne stabilne uz pet veci – nemeckou umweltplaketu, francouzskou Crit’Air plaketu, ceskou, svycarskou a rakouskou dalnicni znamku. Kazdopadne v Nemecku se zpravidla to, co pises, nestava, protoze je na kazdym novym aute plaketa vylepena uz kdyz si pro nej jdes k dealerovi. Overeno pred mesicem. :-)

                    No a pokud nebudes mit na aute nalepku z STK, i kdyz tvoje auto treba vyhovuje, tak to taky schytas, takze v tom moc rozdil nevidim.

                    1. STK nalepka? Kurva, to je teda totalita :-P
                      Zasa na druhej strane, my si tu musime kupovat danovu nalepku kazdy rok…

                  2. Ale problem tam prece jenom jeden je – kdyz jedou nasi kluci z prazskyho officu do Nemecka a pujcujou si auto, tak je v pujcovne neresitelnej problem dostat auto s plaketou. Takze nakonec musej brat svoje auta a nechat si to proplacet (ono to teda zpravidla dava ekonomicky smysl, takze na to nikdo nenadava :-), ale dokazu si predstavit, ze to muze nyst nejaky komplikace). Stuttgart je svou topologii extremni pripad, kdy se to vsechno drzi ve meste, v kotli mezi kopcema. Jiny mesta muzou mit stejny emise, ale vitr to rozfouka, nebo to odtece nekam do prdele.. ne tak tady. No a na stadtklima-stuttgart.de je hezky videt, ze to proste efekt ma. Ja teda ziju v ty sidelni kasi okolo, mimo Stuttgartsky udoli, takze ty mestsky smrady zas tak casto cuchat nemusim, ale i tak.

                    V Praze je to koneckoncu hezky videt taky, nejhorsi vzduch je dycky v tom udoli od Nusli, podel Vrsovicky ulice az do Strasnic.

              2. Kdyz uz jsme u toho prodeje, tak tady zas nikdo nebuzeruje s online evidenci, coz mi prijde jako hodnotnejsi benefit nez moznost strilet benga, ale asi zalezi, co clovek zvoli za karieru, pokud varis pernik, tak to muzna mas jinak.

                Ted me napada, ze si v sobotu na trzich normalne piti kupuju… na ulici (lepe receno na namesti).

      2. Aha, jako že je lepší za šílený prachy provozovat neekonomickej nesmysl jménem MHD, místo co by se rozšířila infrastruktura, což všichni reálně chtějí, aby mohli jezdit autem. Because fuck logic. Ale ne, lepší je napsat „autor nedomyslel“

        1. Mozno by bolo lepsie ukazat priklady miest na svete kde je infrastruktura dostatocna na 100% individualnu dopravu miesto oznacovania ostatnych diskuterov za dementov.

          1. V USA to asi bude, s vyjimkou velkejch mest. Jenze v USA maj i zapadky prdele ctyrproudovky a sestiproudy hlavni tahy jsou taky bezny. Jenze tam maj tri prdele mista a sidla staveny s ohledem na motorizaci. Ne jako u nas kde vetsina mest historicky centrum delany co nejuzssi protoze mista mezi hradbama bylo malo mista a uzky ulice se dobre branily, vesnicky ulice byly delany na zebrinaky a vilovy ctvrti na spartaky a stodvacitky s parkovanim na pozemku.

            1. Kedze clanok je o MHD v Prahe, mal by som svoju poznamku zmenit na: Mozno by bolo lepsie ukazat priklady miest s poctom obyvatelov nad 1 milion na svete kde je infrastruktura dostatocna na 100% individualnu dopravu…
              A nebudem hovorit o USA nakolko tam nerad chodim a preto ich detailne nepoznam, budem hovorit o Kanade. Tuto napokon tiez bolo vela miest postavenych/prestavanych s ohladom na individualnu dopravu. A cuduj sa svete, tiez by to bez verejnej dopravy tazko zvladli. Kurna, v casoch ked boli vsetci posrati zo SARS-u, cas dojazdu do prace sa mi zdvojnasobil. Ono sa ludia bali MHD, tak presadli do aut.

            2. Je to tak, historický význam pro vojenství nám dnes předurčuje dopravu v mnoha městech. Praha byla za Rakouska vojensky druhořadá, tak zůstalo sevřené centrum a hlavní komunikaci (dálnici od BRna směrem na sever) posléze bolševik vedl skrz centrum a dodneška neexistuje dodělaný obchvat. Zatímco Hradec KRálové bylo vojenský významné místo, kde se počítalo s přesuny vojsk, a historicky je tam víceméně čtyřproudý okruh, vnitřní okruh a spojky mezi nimi.
              A bolševik navíc nebyl schopen plánovat vůbec nic, natož že lidi budou mít auta, takže i místa nové velké výstavby (typicky Jižní město) pořádný prostor pro komunikace a dopravu už nemá.

              1. Za Rakouska hlavně to, co je dnes Praha, byla hromada samostatně se vyvíjejících měst a přilehlých vesnic, násilně spojených zákonem o Velké Praze v roce 1922 nebo 1923.

                Hradecké okruhy nemají s přesuny vojsk nic společného. První vznikl okolo jádra čerstvě zrušené pevnosti v devatenáctém století. Druhý vymyslel Gočár, ale postavili ho až komouši ve druhé polovině dvacátého století, když se město začalo více rozrůstat i na východ.

                1. Ano, den kdy vznikla Velka Praha je zapsan zlatym pismem v dejinach mesta Brna, protoze postoupilo na zebricku velikosti ceskoslovenskych mest z pateho na druhe misto :)

                2. technická :-) hradecká pevnost byla zrušena a zbořena na přelomu 19.- 20. století pro prohrané válce 1866. (Ano, Gočárův okruh následoval poté, to je pravda; zelený pás kolem starého města byl skvěle využit a naplánován). Ovšem ještě před výstavbou pevnosti – tedy mnohem dříve – došlo ke významné změně celé oblasti – zrušení starých předměstí, stěhování lidí za hradby; umístění nádraží, které do budoucna celou oblast uvolnilo pro moderní výstavbu.

                  A v Praze, pokud vím, ve větší míře k ničemu podobnému nedošlo, naopak, jak správně zmíněno, došlo ke spojení nesourodých samostatných obcí.

              2. Zrovna Jižní město má celkem velkoryse plánované silnice (méně už parkoviště). V době kdy měl každý desátý škodovku byla skrz jižák dvouproudá komunikace, dnes kdy má auto každý to dopravně zklidnili prakticky do jednoho.

            3. No tak to je tady dost stejny – taky to celkem jde, s vyjimkou velkejch mest – ale o ty prave tady jde.

              V USA to taky žádná sláva není – tam je zas problém to, že ty tříproudovky mají sice malý, ale i ty velký města – a tak jak to za Eisenhowera navrhli, tak to tam dodneška na spoustě míst zůstalo. No a zatímco u malejch měst dobrý, tak jezdit autem v L.A., S.F., D.C., N.Y.C., Bostonu, .. jakýmkoliv městě nad milion (snad s výjimkou Vegas) je taky pro masochisty. I ta autocentrická Amerika, země individuální dopravě zaslíbená, v těch opravdu velkejch městech má MHD, protože jenom autama to prostě nejde a ani to nedává smysl, protože pak by to město bylo roztahaný na stovkách km2 a to je taky k prdu.

              1. Dokonce mam podezreni, ze minimalne LA tu MHD taky dotuje, protoze v roce 2012 tam bylo jizdny jeden dolar bez ohledu na to, jestli jsem jel jednu stanici nebo celou lajnu pres pul mesta. A pochybuju, ze se jim to ekonomicky rentuje, i kdyz ty busy zadnej zazrak nebyl. A pokud me pamet nesali, tak metro bylo taky za dolar/jizda.

                1. Nielen LA ako mesto ci kraj, ale aj stat dotuje MHD v LA. Dokonca tak, ze rozne dotacie a vynosy z dani tvoria tusim 60% rozpoctu.
                  Ale tu nam niekto hned namietne ze Kalifornia je predsa socialisticke peklo.

                  1. A coz teprv Lidova republika Berkeley :) pravda ovsem je, ze to americke socialisticke peklo by byl na ceske pomery kapitalismus takrka Dickensovsky.

                  2. LA je dotovane ze 77%. Ale netreba se omezovat na kalifornii – New York je dotovany z 50%, Boston ze 70%, Dallas z 85% :-)

                    https://en.wikipedia.org/wiki/Farebox_recovery_ratio (pro neanglicky mluvidi, procenta udavaji jakou cast z celkovych nakladu pokryje prodej jizdneho)

                    1. To je docela masakr. Koukam ze PID patri celosvetove mezi ty vydelecnejsi, resp. min dotovany. A to je to ke vsemu celkem velka a husta sit.

                    2. Coz je s podivem, kdyz se u nas jezdi skoro zadarmo. Pro Prahu to zrovna jsou teda pet let stary cisla, od ty doby jizdny tak akorat zlevnilo, takze dneska uz to zas tak slavny nebude (koneckoncu aktualni cisla jsou v clanku). Nicmene jestli se nepletu, tak Praha ma v evrope jeden z nejvyssich (ne-li uplne nejvyssi) podilu uskutecnenych jizd v pomeru k poctu obyvatel a rekl bych i v pomeru k rozsahu site.

                    3. https://www.ssb-ag.de/unternehmen/informationen-fakten/geschaeftsberichte/ssb-geschaeftsbericht-2017/
                      Mno já tam 100% z jizdného nevidím…
                      A taky Stuttgart 21 je slušná pálka, i když se to týká většinou železnice, ale vyvolané investice jsou i pro MHD.
                      Co se MHD zdarma týče, ve Frýdku a Místku (50.000 duší) došlo k nárůstu cestujících o cca 70% (no blbě se to srovnává neb se rozšířil počet linek i zvětšilo obsluhované území) a město to stojí 10 mega na ušlých tržbách, furt inkasují 15 v porovnání s 23.4 mega v roce 2010, což by bylo dnes min. 25 mega.
                      A to je skoronic v porovnání s tím, co se utratí za různé pičoviny.
                      U větších měst ta ztráta bude citelnější.
                      Třeba Ostrava (300.000 duší), která má roztahanou síť tramvají, busů a trolejbusů inkasuje půl miliardy z jízdného a jízdné zdarma by byla rána, už tak město na tu srandu platí miliardu.
                      Navíc Ostrava s výjimkou kritických míst ve špičce zácpami aut netrpí.

                    4. scadar: moc pěkná tabulka. Zaujal mě Londýn a když jsem hledal vývoj (podezříval jsem LU, že vydělává hlavně od chvíle, kdy se zavedlo mýto a s ním brutálně vzrostly i ceny za metro – když už lidi naženem do metra, ta ať pořádně platí), tak jsem se dostal na jejich stránky a je to skutečně tak.

                      Trochu problém je v tom, že to se jedná jen o LU, tedy metro. Celá londýnská MHD – ať srovnáváme jabka s jabkama – je taky ztrátová. Hlavně kvůli busům, kde je jízdné 1.4B a provozní náklady 2.5B, tedy provoz busů stojí stejně jako metro, ale za lístky utrží jen cca 60%.

              2. Pamatuji si když jsem jel autobusem z N.Y. do Washingtonu. Autobus stál na totálně ucpané dálnici co měla 4 pruhy a 5-10 metrů vedle stála stejným směrem totálně ucpaná druhá dálnice, která měla taky 4 pruhy. Výsledkem bylo na 4 hodinové cestě zpoždění přes 2 h (a ujetí následujících spojů).

        2. Rozsirila infrastruktura. V Praze. Jak? Zbouras jednu radu baraku abys rozsiril ulice? Nebo zplanyrujes cely sirsi centrum Prahy a postavis tam neco jako Jizak se ctyrproudovkama a parkovacima domama? Mas tuseni, kolik by to stalo a jaka by byla rentabilita?
          Sirsi centrum Prahy je hotovy. Finito. Slus. Sem tam se tam da nahacmat nejaka dalsi budova a semtam se da neco konvertovat, ale zadna vyznamna urbanisticka zmena se neda ocekavat driv nez po jaderne valce. Neni jak vyznamneji rozsirit infrastrukturu a navysit kapacitu silnic a parkovist. A doprava v Praze se rok pd roku zhorsuje, castecne proto, ze cimdaltim vic lidi dojizdi do Prahy za praci. Takova Stara Benesovska je rano a odpoledne prakticky v kolapsu, zacpa je od kruhaku na Dobronicky az do Jesenice, resp. z Jesenice k IKEMu.
          Jedine jakztakz bezbolestne reseni jak zabranit kolapsu dopravy je, aby co nejvic lidi dobrovolne jezdilo MHD, cili vytvorit cenove prijatelnou hustou sit MHD a sit zachytnych parkovist pro mimoprazske.

      3. > Jsem rád, že se našel příklad z reálného života, kam to vede, když se MHD nedotuje a nechá se to na „neviditelné ruce trhu“

        Jenže bylo prezentováno polovičaté řešení, kdy se ani nedotuje MHD, ani se neřeší negativní externality z IAD. Mimochodem věta „ráno a odpoledne je celý město zamrdaný a celou zimu je tu částicovej poplach ze všech těch aut. V MHD jezděj jen děti a lidi, který nemaj v práci kde zaparkovat“ mi přijde že sedí na Prahu úplně přesně, byť tu dotované MHD je.

    2. scadar: Ono se to strašně těžko porovnává, protože sice ve Stuttgartu je soukromé MHD a nezaplatíš ho z daní, ale z těch daní zaplatíš něco jinýho. Takže suma sumárům utratíš stejně na daních, MHD nemáš zdarma, situace ve městě jě hrozná a nic z toho v podstatě nemáš. Paskvil socialismu a kapitalismu je prostě na nic.

      K té Praze. Praha není nafukovací. Pokud by tahle situace nastala, skutečně by to mohlo vést k dopravnímu kolapsu. Co by se stalo? No možná by do tý Prahy lidi přestali jezdit, když stejně stvrdnou 3 hodiny v zácpě a z práce je stejně asi vyhodí. Občas kroutím očima nad lidma, co brečej, že v Praze neutáhnou nájem. Tak proč v té Praze ku*va bydlíš? Běž do jiného města, najdi si jinou práci a seš v pohodě. No, mě se v Praze líbí. No to je hezký, mě se taky líbí Porsche, ale nebrečím nad politikama ať zlevní jeho pořizovací cenu, protože já ho prostě chci a z platu zedníka si ho dovolit nemůžu.

  4. Typický bordel daný socialismem. Neplatí řidiči na silnicích (tedy platí, ale ne přímo od konkrétního kilometru v daný čas, přelévá se to jinudy…), neplatí ani cestující v MHD, cenový systém je úplně vyřazený z provozu. Nikdo tak vůbec neví, co má a co nemá smysl, co je a co není životaschopné. Kdo nemá rád auta ve městě, bude hudrat na pánská přirození jezdící po jednom v autech. Kdo nemá rád mastnou tyč, bude nadávat na ten podnik a na peníze, které to celé stojí. S jistotou lze říct snad jen to, že zlevňování ještě hlouběji pod náklady to pomrví víc než méně.

    Osobně proti pražské MHD nic nemám, občas potřebuju přejet kus Prahy a 26Kč za (často i klimatizovanou) tramvaj a možnost si připravovat poznámky na jednání a neřešit parkování mne docela těší. Na straně druhé, nejsem běžný zákoš, ze stejného důvodu třeba využívám parkoviště u nádraží v Rokycanech a do sídla firmy na Smíchově jedu vlakem. Totiž jak vidím ceduli s nápisem Praha cifrou menší než 40km, bývám preventivně nasraný z té ztráty času za volantem. Celý ten centrální kraj totiž je totiž až běda přelidněný, srovnáno s tou nedostatečnou infrastrukturou.

  5. Je běžné, že MHD se dotuje ze 70 procent. Zeptejte se vašm městě rádi odpoví Vám. TAkže jestli už se má platit 70 procent nebo to má být rovnou zadarmo je skoro jedno. Když to bude zadara, tak to mohu využít i skuteční plátci, kteří normálně jezdí autem a museli by někde shánět lístky. Zmizí revizoři, lístky, karty, …. Je pravda, e by se měl někdo pozastavit nad tím, jak drahá MHD ve skutečnosi je.V přída lístku a připočítání dotace se pro dva lidi skoro vyplatí taxi.

    1. Placení regulačního poplatku (přestože většina peněz jde z veřejného rozpočtu) je výborný jako páka na různý existence, se kterejma prostor v MHD fakt sdílet nechceš. Stejně jako u doktora, kde to z z mnou neuchopitelných důvodů zase zrušili (možná zasadíme na další flame) :-D

      1. Na zevly a boveraky jsou paky i bez listku, ale argument o vytizenosti rozhodne stoji za uvahum

        1. Paky sice jsou, ale „tahni protoze smrdis“ je hure vymahatelny z hlediska prava nez „tahni kdyz neplatis“. :-)

        2. Argument o vytizenosti je ten hlavni pro nektera mesta. Fajn, Praha to mozna nepozna, ale treba v Brne by MHD zkolabovala. Uz ted nektere linky pretekaji ve svech a neni mozne je posilnit. Namatkou 25/26 – obrovsky koncentrator studentu, jede kolem nekolika ZS, SS, fakult. 8 – koncentrator pracujich, dovazi hromadu lidi do (asi) nejvetsiho kancelarskeho centra v Brne s absolutne patetickou parkovaci obsluznosti(jak tohle proslo nechapu). Jednicka je plna i behem prazdnin.

          No a k tomu pridejme fakt, ze nejsou ridici – Brnensky dopravni podnik nabizi naborak 100k KC a nastupak 30k KC :)

          Jasne, treba 8 a 1 by asi posilit slo. Ale kde vezmeme intervaly na posileni 25/26 to fakt netusim, ty jezdi kurevsky casto.

          A urcite existuji dalsi pekne linky. Jo, Brnel podle vseho vypada tak, ze dobrejch 20 % brnaku jsou studenti(podle toho, jak se vyprazdni parkoviste/MHD o prazdninach :D (az na tu jednicku)) a dost mozna tohle vetsi mesta tolik nepociti. Ale treba MHD v Brne by IMO kolabovala stejne, jako kolabuje doprava, kdyz to kokoti z magorsratu rozkopou vsude, kde to jenom jde.

  6. Skvělý článek. Ať už čísla sedí nebo ne, v obecné rovině to tak prostě je. MHD platí všichni, ať už ji používají nebo ne. Napadá mě k tomu pár věcí, čímž se nesnažím článku odporovat, ani s ním souhlasit. Spíš takové věci k diskusi.
    1. MHD je dar pro řidiče, protože nebýt MHD, tak se v Praze autem nehnem už vůbec. Touto argumentací lze do určité míry ospravedlnit to, že si MHD platíme, i když s ní nejezdíme (teď bez ohledu na cenu a to, kde ty peníze končí).

    2. MHD v Praze je přes veškerou neefektivitu, rozkrádání, smrad, zastaralost atd. atd. furt jedna z nejlepších a nejspolehlivějších, jaké jsem kdy při svých cestách světem potkal. Cizinci v Praze žasnou nad tím, že tramvaje jezdí pořád, přesně, metro není plné odpadků a nemusí se v něm večer bát. Jasně, na každou z těchto položek lze najít argument nespokojeného čecha, ale svezte se metrem v Londýně (nebo stačí ve Vídni). Bude staré a bude v něm bordel. Podívejte se na jízdní řád v Itálii, kde jsou místo časů odjezdu jen doby jízdy z konečné a kdy to z ní jede už nikde nezjistíte. Zkuste jet busem po Aucklandu na Novém Zélandu, kde budete čekat na zastávce, kde sice je napsaný čas odjezdu, ale žádný autobus nepřijede.

    3. Ano, logické by bylo, aby ti, co si platí MHD z daní, jezdili za jiné ceny než ti ostatní. Lístek z 32 Kč pro turistu dotujeme všichni. Na druhou stranu, ti turisti nám zase dotují MHD u nich. Předpokládám, že nejsme jediná země, kde MHD dotuje město/stát.

    4. Sleva pro studenty/seniory je čistý populismus (co taky od zmr. Dolínka čekat jiného). Tyto skupiny už MHD totiž jezdí. Cílem města by mělo být MHD natolik pohodlné a praktické, že lidi radši nechají auto doma. Když už někoho motivovat, tak ty, co by jeli autem. Pokud si někdo platí MHD v daních, tramvajenka stojí pár korun a přesto jezdí autem, dělá město/DP něco špatně. Sám jsem toho důkazem. Mám tramvajenku a stejně jezdím tak z 50% autem. Ekonomické to není, ale mimo špičku zkrátím čas na půlku, ve špičce to vyjde přinejhorším na stejno. Pravda ale je, že jezdím do práce přes celé město a ani domov, ani práci nemám u nějakého dopravního uzlu, takže mě to stojí 2 přestupy a chůzi na a ze zastávky. Už jsem si kvůli tomu pořídil koloběžku, která mi ušetří nějakých 10 minut, ne-li víc.

    1. @ johny_r: v zásadě souhlas, s jednou výhradou: lístek pro turistu za 32 většinou nebude dotovaný, spíše naopak. Skutečně, jak píše autor, jedna jízda nákladově (bez dotací) vychází zhruba na 11 korun a cizinci s lístkem za 32 Kč mnohokrát přestupovat nebudou. A za den si pěkně zaplatí 110 Kč („Pražan“ s lítačkou platí 10 Kč za den).

      Jinak do tarifů, dotací a nákladů se povedlo zamíchat i další kraj a další cestující: ROPID znamená spojení Praha plus přilehlé okresy (plus mínus) a v tarifech je pěkný chaos: u příměstských linek se stává, že po Praze stojí jedna zastávka (1 km) 24 korun a pak skočíte do autobusu do prvního pásma a ujedete 12 km za 18 korun nebo si koupíte společnou za 46 korun. Jak se vyrovnává Praha s dalšími městy nebo krajem, když v tom rámci ROPIDu fungují soukromí dopravci, absolutně netuším, ale musí to být finanční ráj pro všechny zúčastněné. Vím, že známej – řidič u soukromého dopravce pod ROPIDem, si pochvaloval mzdy a pracovní podmínky, zatímco řidič pražského MHD předjížděj z kopce, aby nedostali flastr za zpoždění, a mzdy podobně.

      To, že pražské MHD stojí zhruba 16 MLD a příjem má kolem 4 MLD, je skutečně cesta do pekel, mimo realitu. Potom je možné plánovat, že trasa metra D někam do Prdelákovic (Pístnice) má stát kolem 44 MLD investičních nákladů. Na náklady už nikdo prostě nekouká.

      1. Technicka, pro turisty jsou delany jednodenky a vicedenni. Za tech 32 je to pro lidi jako ja, co bydli na okraji Prahy, do prace jezdi autem a do centra jede jednou za cas za kulturou nebo kalit, takze se mu nevyplati litacka.

        1. no to jo (pokud nejedete do Prahy jednou týdně; to už by se roční vyplatila). Turisti maj jednodenní za 110 a třídenní za 310 Kč, odpovídá to roční ceně zhruba 37 tisíc, a to pro DP Praha není špatný kšeft.

      2. Trasa D vede do Písnice jaksi proto, že tam bude depo. Kde byste ho chtěl mít jinde, na Žižkově?

  7. jo, kdyby si pražskou MHD platili z daní jen pražané – když nelze říct odkud, jak, a kam peníze z daní konkrétně tečou, tak můžu říct, že na to přispívá i „babička z Orlických hor“ z místa, kam jí jede autobus jen jednou tam a jednou zpět a to ještě jen v pracovních dnech školní docházky..

    1. to je těžký tohleto. té babičce zase přispívají všichni ostatní na tu silnici po které projedou čtyři auta a dva traktory za den a na šestikilometrové vedení elektřiny, na které jsou napojené čtyři chalupy. jediný fér způsob je rozdělení daní na státní a místní (a zemské? krajské? ale to už by to bylo fakt trošku moc…). musíme se ovšem smířit s tím, že budou bohatá města, chudší města, extrémně bohaté rekreační obce a extrémně chudé horní-dolní. takže ideálěm je kočkopes, kdy nenastává, že špindl nebo krumlov nemá na obecní chodníky a lampy osvětlení, ale zase nenecháme horní-dolní úplně pochcípat hlady.

    2. Babicka prispiva prd, babicka ma duchod. Vzhledem k tomu, ze Praha generuje asi ctvrtinu HDP, tak spis Prazaci plati tu babicku. A i bez tech central ceskych firem by Praha byla nejspis samofinancovatelna, prazaku je skoro milion a pul a dalsi desetitisice tam za praci dojizdej z okoli.

      1. no, nechtěl jsem bejt na tu stařenku tak zlej. ale máte samozřejmě pravdu. já bych ji ovšem hladem netrápil.

        1. Ja taky ne, ja jakozto prazak ji ten duchod preju. Velkorysost je ctnosti bohatych :)

          1. Jděte oba do prdele. Ta babička 42 let před důchodem makala, odváděla daně, soc+zdr. pojištění, abyste vy mohli studovat zdarma a být dnes bohatí.

            1. No tak ono to za bolševika jakožto průběžný systém bylo stejný jako dnes, takže babička z Orlických hor přispěla tak nějak jao dnes, to jest nic moc, a za její daně by nevystudoval nikdo ani za bolševika. A zdarma nikdo nestudoval ani nestuduje, vždycky to bylo z daní. A bohatí taky moc nejsme, oproti zemím, co nenavštívil strejda bolševik.

      2. opět úskalí měření výkonu něčeho (Prahy) přes HDP… škoda mluvit. Dobře, místo babičky si dosaďte živnostníka bydlícího na samotě u lesa

        1. Ono se procento vybranych dani a poplatku v praze nebude moc lisit od toho procentniho podilu prahy na hdp, ale blbe se to vyhledava. Proto ta zkratka pres hdp.

  8. A stejné je to se socialistickým masovým automobilismem. Jenže to se zdejší komunitě nehodí do krámu, tak jako těm studentům se nehodí, když by měli platit plnou taxu. A proto zdejší komunita bude vždy všem ostatním jen pro smích, i kdyby v dílčích věcech měla naprostou pravdu.
    Nebudu se příliš rozepisovat, protože mám jinou práci, tak jenom stručně uvedu, že kalkulace nákladů na cestu autem jsou ještě větší průser než náklady na jízdenku MHD. Většina moto-omezenců umí akorát spočítat cenu benzínu dle spotřeby, ti bystřejší dokonce započítají i opotřebení a servis auta. No a to jsme odhadem tak na 10 % všech nákladů. Jakákoli přesnější kalkulace je prakticky nemožná, což je samozřejmě jedna z klíčových vlastností a neomylné poznávací znamení socialistického systému. Státní přerozdělování v souvislosti s automobilismem je srovnatelné s rozpočtem celého důchodového systému.

  9. „Pražský podnik zlevnil jízdné pro studenty a seniory. Není to zvláštní, že podnik, který je těžce ve ztrátě, přichází s ohromnými slevami pro cestující? Jak může taková společnost vůbec fungovat? Jaké si asi rozdělili odměny manažeři DPP, kteří dokázali další rok provozovat brutálně ztrátový socialistický projekt na účet ostatních?“

    Kdyby si autor rozkliknul ten odkaz, který má pod první větou, zjistil by, že o cenách nerozhoduje DPP, ale Praha a její orgány.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017